Terneuzen wil kappen vrijgeven Liever op de markt dan in een winkel PZC Terneuzen spaart kool, geit en broodjes Samen oud worden is een groot geluk CLINIQUE bij nader inzien LaBan Leo Matteman neemt afscheid [Themamiddag Eenzaamheid agenda Prijswinnaars BOB-quiz Kleine Bagijnestraat dicht Luierinzameling groot succes Werkstraf en rijverbod voor weigeren ademtest Vergunning voor omzagen bomen kost te veel tijd en geld door Frank van Cooten HULST - Ida van de Voorde zegt het recht vanuit haar hart. „Oud worden en redelijk gezond oud worden en dan ook nog sa men is een rijkdom." Joseph Fer- ket en Ida van de Voorde uit Hulst vierden deze week hun 65-jarig huwelijksfeest. Het briljanten paar vierde het feest samen met de kinderen, kleinkinderen en familie. „Het was een geweldige dag." De ach terkleinkinderen waren een paar weken geleden al vertroe teld met een uitstapje. Anders zou het wel heel erg druk wor den. De gezondheid van beiden is, gezien de leeftijd van 94 en 92 jaar oud, nog goed. Joseph Ferket is onlangs met autorij den gestopt. „Het ging nog pri ma, maar gezien mijn leeftijd leek het me verstandig ermee te stoppen. Het was geen gemakke lijke beslissing." Het echtpaar woont inmiddels ruim dertig jaar in Hulst, op het zelfde adres. Joseph Ferket is nog bijna elke dag in zijn sier- of moestuin te vinden. Hij had vroeger een akkerbouwbedrijf in Nieuw-Namen. De liefde voor de grond zit nog altijd in zijn vingers. Joseph Ferket en Ida van de Voorde trouwden in 1939. Het akkerbouwbedrijf in de Louisa- polder in Nieuw-Namen werd tot 1974 met veel liefde en toe wijding gerund. „Het boerenbedrijf betekende in die periode hard werken, maar het was economisch veel aantrekkelijker dan tegenwoor dig." Naast het boerenbedrijf was Joseph Ferket raadslid in de toenmalige gemeente Clinge en zat hij vele jaren in het be stuur van onder meer landbouw studieclubs en de middelbare landbouwschool. „Dieptepunten in ons leven zijn het verlies van familie en vrien den en in het bijzonder het ver lies van onze oudste zoon", zegt Ida van de Voorde. „Het voor deel van ons grote gezin is dat we elkaar vooral in moeilijke tij den kunnen bijstaan en dat is heel erg belangrijk en waarde vol. Wij zijn tevreden en hopen nog lang samen te zijn en te ge nieten van onze kinderen, klein kinderen en achterkleinkinde ren." In het artikel over de woningbouwver enigingen in Zeeuws-Vlaanderen die klagen over traagwerkende overheden, in de PZC van vrijdag 26 november, wordt gewag gemaakt van de standsor ganisatie Edes. Dit is onjuist, het betreft hier de landelijke brancheorganisatie Aedes, waarbij in totaal zo'n zeshon derd corporaties zijn aangesloten. Advertentie PARFUMERIE- Trelpuni der wereldmerken M I D D t t B U R G door Jelmer Oskam en Raymond de Frei SLUIS - Leo Matteman is een bekende naam op de Zeeuwse markten. In Zeeuws-Vlaanderen verkocht hij 38 jaar lang stoffen op de weekmarkten in Axel en Oostburg. Tot vijftien jaar gele den sleet hij zijn waar ook in Sluis. Sinds deze week zit Matteman thuis in Vlissingen. Hij is met pensioen. Maar heeft hij nou afscheid genomen van de markten? Nee, eigenlijk toch ook weer niet. Matteman (59) was eigenlijk al langer dan 38 jaar op de markten te vinden. Voordat hij zijn eigen marktkraam be gon, werkte hij namelijk al een aantal jaren aan de kraam van zijn vader, die probeerde stropdassen en pochettes aan de man te brengen. Toen Matteman zelf aan de slag ging, werd hij ook actief als lid van de markt- commissie in plaatsen als Middelburg en Oostburg. Bovendien was hij bestuur der van de Vereniging Zeeuwse Markt belangen. Matteman zal zijn werk gaan missen, zegt hij. „Maar je krijgt er ook weer andere dingen voor terug. Ik moet niet in een stoel gaan zitten denken aan vroeger. Er zijn nog genoeg dingen te doen, waarmee ik mijn vrije tijd goed kan invullen. Ik ben met de markt groot gebracht, dus het afscheid valt wel zwaar." Ondanks zijn vertrek kijkt Matteman wel uit naar de komende periode. „Hoe erg ik dit werk ook zal missen, er is wel een bepaalde druk van de ketel", zegt hij. „Ik ben elke dag in de weer geweest met dit werk. Na een tijd zit het er ge woon op. Ik ben blij dat ik vanaf nu van mijn vrije tijd kan genieten." Boek Hoe hij die zal doorbrengen? „Ik houd van fietsen en kaarten. Daarnaast ben ik bezig met het samenstellen van een boek over markten in Zeeland. Het gaat daarbij niet alleen om de markten waar mijn vader en ik hebben gestaan, maar om een totaalbeeld van het Zeeuwse marktleven. Er is een paar weken geleden een boek gepresenteerd over het uitgaansleven in Axel Terug mar de Zeestraat van Frank Deij), zoiets heb ik ook voor ogen. Ik ben al vier jaar bezig met het verzamelen van informatie en foto's. Nu krijg ik natuurlijk meer tijd voor het boek, al denk ik nog wel één of twee jaar nodig te hebben." Matteman heeft de markt dus lijfelijk vaarwel gezegd, maar zal zich vanwege het boek de komende jaren nog dage lijks met de mai'ktwereld bezighouden. Het mooie van het marktleven zit hem volgens Matteman in de vrijheid die je hebt. „Je staat lekker buiten en bent veel in Marktkoopman Leo Matteman heeft afscheid genomen van de Zeeuwse markten. foto Lex de Meester contact met klanten en collega's. Het is allemaal erg gezellig. Ik sta liever op de markt dan in een winkel." Zelf blijft hij er nuchter onder, maar zijn collega's zijn vol lof over Matte man. Zo ook marktmeester J. Vermeu len van de gemeente Sluis. „Leo was een heel aparte marktkoopman, met een duidelijke eigen mening. Voor een marktmeester was het daarom niet al tijd eenvoudig om met hem om te gaan, maar ik kende hem gelukkig heel goed. Hij stond echt voor zijn vak. Wij zijn min of meer samen op de markt opge groeid. Mede daarom vond ik het heel mooi dat ik hem nu als marktmeester mocht uitzwaaien", vertelt Vermeulen. Matteman is in zijn nopjes met alle posi tieve berichten. „Ik heb heel veel reac ties ontvangen. Dat doet me erg goed. Die gezelligheid en vriendelijkheid zal ik missen." Mensen die relevante informatie over de Zeeuwse weekmarkten denken te hebben voor het boek van Leo Matte man, kunnen contact opnemen via e-mail: leo.matteman@12move.nl. woensdag 1 december 2004 z 15 rERNEUZEN - De project- j [roep 'Eenzaamheid en ouder worden' houdt morgen een the- namiddag in het gemeentehuis van Terneuzen voor alle organi- aties in de gemeente die met roderen werken. De informatie- niddag begint om 13.30 uur. n de projectgroep zitten verte genwoordigers van de Stichtin- ;en Welzijn Ouderen, het Net werk Vrijwillige Thuiszorg, >tichting Welzijn, Thuiszorg, de mderenbonden en de GGD Zee and. Na de presentatie begint ?en informatiemarkt waarbij nen kennis kan maken met alle irganisaties die werken voor mderen op het gebied van wo- len, zorg en welzijn. De infor- natiemarkt begint om 14.30 uur ai iedereen is welkom. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) c Baudeloo 16 r Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl I Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES r Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 1 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door René Hoonhorst TERNEUZEN - Bakker Bart en andere voedselverstrekkers in de Terneuzense binnenstad mo gen hoogstwaarschijnlijk vanaf 1 januari 2005 ook op zondag morgen hun waren verkopen. Of alle winkeliers die eten en drin ken slijten in de gemeente Ter- neuzen, die mogelijkheid krij gen, blijft ongewis tot de raads vergadering op donderdag 16 de cember. Het dagelijks bestuur van Ter- neuzen legt de gemeenteraad net voor de jaarwisseling een enigszins gekunsteld voorstel voor harmonisatie van de win keltijden voor. Winkeliers in de stad Axel en een deel van de ge meente Terneuzen mogen op (een deel van de) zondag slechts open als zij toestemming van de plaatselijke winkeliersvereni ging krijgen. Die toestemming moet vervolgens door de raad worden bekrachtigd. Wethou der A. van Waes legde de leden van de commissie Economie en Beheer gisteravond uit dat het ingewikkelde voorstel is be dacht om de kerk in het midden te houden. Ook het CDA en de principieel tegen elke vorm van zondagopenstelling zijnde klei ne christelijke partijen kunnen zich in het compromisvoorstel vinden. De Partij van de Arbeid lanceer de een motie om de winkeltijden- verordening voor het hele grond gebied van Terneuzen te laten gelden. De sociaal-democraten hielden een gelijkaardig voor- STREEKACTIVITEITEN AXEL - Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, kaarten en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Sinterklaas viering; BRESKENS - Scheldeveste, 13.30 uur: Spelletjes middag voor de jeugd; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: KBO gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Schie ting; 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwerken; 19.00 en 20.00 uur: Dames gym; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten, kaarten; 13.30 uur: Koersbal; stel een half jaartje geleden nog tegen, omdat ze afspraken met hun mede-coalitiepartijen CDA, SGP en ChristenUnie niet met voeten wilden treden. De PvdA' ers herinnerden zich die afspra ken overigens pas op het laatste moment, wat veel kwaad bloed zette bij de oppositiepartijen. De WD, destijds samen met D66 de grootste voorstander van het vrijgeven van openings- 19.00 uur: Bridge; 19.30 uur: Rookvrij biljarten; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Compute ren; 10.00 uur: Koffie ochtend; 10.30 uur: Bibliotheek; 11.30 uur: Senior di ner; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur: Bingo; 14.15 uur: Zangkoor; Café de Kroon, 14,00 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: SWO line dansen; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilia, 19.30 uur: Bingo; De Kauter, 13.30 uur: Koersbal en kaar ten; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten jo keren en bieden; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: tijden in de hele gemeente, rea geerde gisteravond dan ook gere serveerd op de verstrekkende motie van de raad. De liberaal J. Wijnacker stelde dat de WD misschien beter blij kan zijn met een half ei dan dat de frac tie volgende maand moet consta teren weer met een lege dop te zitten. „Ons voorstel voor ruime openstelling is eerder dit jaar af geschoten. De gevoeligheden Quiltpatchwork, haken, breien, frivolité voor dames, spelmiddag en vrij biljar ten; De Regenboog, 14.00 uur: ANBO kaar ten; De Roselaer, 13,30 uur: Hutsel frutsel bijeenkomst; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Biljartles, gymnastiek, bloemschik ken; 13.30 uur: Koersbal, prijskaarten, KBO bestuur; 13.30 en 15.30 uur: Krea- tieve Vorming Kinderatelier; 13.45 en 15.45 uur: Cursus Spaans; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 - 21.00 uur: Jeugdcentrum Meet point voor jeugd ouder dan 16 jaar. rond het onderwerp blijven he vig, misschien is de tijd er dus nog steeds niet rijp voor. We zul len ons er nog eens ernstig op be raden." P. van Veen-de Rechter (D66) begreep de liberale fijnge voeligheid en het veranderde standpunt van de PvdA. Maar net als alle andere vertegenwoor digers van de kleine oppositie partijen had zij geen zin in 'poli tieke spelletjes'. Ze zal daarom vóór de motie van de PvdA stem men. De christelijke partijen he kelden de ommezwaai van de so ciaal-democraten. Vooral C. van Burg (SGP) was 'zwaar teleurge steld'. Hij verweet de PvdA een weinig sociale partij te zijn, om dat ze de mensen in een steeds gejaagder wordende maatschap pij geen rustdag gunt. Hij ver weet alle voorstanders van een ruime winkeltijdenverordening ook dat ze een enquête met een groot aantal tegenstemmers zo maar naast zich neerleggen. Het collegevoorstel maakt de weg vrij voor de verkoop van vers brood op zondagmorgen, iets waar de eigenaar van het Terneuzense filiaal van Bakker Bart dit jaar al tientallen keren voor pleitte. WESTDORPE - L. Cornelis uit Oostburg en R. Seghers uit Zelzate zijn gisteravond uitgeroepen tot hoofdprijs winnaars van de BOB-quiz over de gevaren van rijden on der invloed die deze zomer is gehouden. Beiden kregen in De Baeckermat in Westdorpe een mand gevuld met (alco holvrije) Zeeuwse producten overhandigd. Zij mogen zich echte BOB-kenners noemen. Het vrijwilligersteam van verkeersveiligheidsorganisatie 3VO ging afgelopen zomer op pad om toeristen te wijzen op cle gevaren van rijden on der invloed. Ze deden dat in opdracht van het projectbu reau Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen. Het BOB-team deelde in totaal 750 quizkaarten uit om de kennis van alcohol en verkeer te testen. De vraag 'wie is BOB' bleek eeninstinker. Slechts een enkeling antwoord de juist; iedereen kan BOB zijn. In totaal zijn acht prijs winnaars getrokken. Behalve de twee hoofdprijzen krij gen zes andere mensen een cadeaubon thuis gestuurd. HULST - De Kleine Bagijnestraat, de noord-oostelijke ontsluiting van de binnenstad van Hulst, is tot en met don derdag afgesloten voor het verkeer. In de straat wordt een krot gesloopt. Op de vrijkomende plaats worden later drie woningen gebouwd. Gedurende de sloopwerkzaamhe den is de straat tussen 7.30 en 17 uur afgesloten, 's Och tends en 's avonds is de Kleine Bagijnestraat wel ge opend. Overdag wordt het verkeer omgeleid. Het sloop- pand is een verpauperd woon-winkelpand op de hoek van de Kleine Bagijnestraat en de Tuinstraat. Het hoekpand brandde in januari 2002 gedeeltelijk uit. Hierbij kwam de bewoner om het leven. Het pand werd, tot ergernis van omwonenden, nooit opgeknapt. Door de slechte staat ston den er tijdelijk zelfs hekken om het pand om wandelaars en het verkeer te beschermen tegen vallend puin. Bouwbe drijf Van Driessche- De Koster Van Bunderen uit Hulst heeft het krot en twee naastgelegen garages opgekocht en heeft bij de gemeente een bouwvergunning aangevraagd voor drie zogenaamde drive-in woningen. De woningen, met garage op de begane grond en daarboven een of meer dere woonlagen, zijn een ontwerp van architect F. Schirris uit Sint Jansteen. Directeur- M. van Bunderen van het bouwbedrijf verwacht dat de bouwvergunning rond februari is afgegeven en wil zo rond april starten met de bouw van de drive-ins. De woningen worden eind 2005, begin 2006 opgeleverd. De voorlopige verkoop is nog niet begonnen. TERNEUZEN - De opvang van gebruikte luiers die sinds half oktober van dit jaar loopt in Terneuzen is erg succes vol. Er wordt massaal gebruik gemaakt van de speciale container bij kinderdagverblijf 't. Kootertje. Ouders kun nen bij het kinderdagverblijf sp'eciale zakken krijgen waarin ze de luiers kunnen doen om ze vervolgens in de speciale container te deponeren. De container wordt regel matig door een professioneel ophaalbedrijf geleegd. Het kinderdagverblijf dat momenteel de enige plek is in Ter neuzen waar een dergelijk container is geplaatst, werd drie maanden geleden benaderd om aan het initiatief van de gemeente mee te doen. Niet alleen ouders van de kindek- ren die op 't Kootertje verblijven maken van het luierini- tiatief gebruik. Geïnteresseerden kunnen de speciale zak ken afhalen bij kinderdagverblijf 't Kootertje aan de Ter neuzense Leeuwenlaan. "MIDDELBURG - De Middel- mrgse politierechter B. Doore- vaard Boekhout heeft gisteren ien vijftigjarige inwoner van terneuzen voor het weigeren -an een ademonderzoek veroor- J leeld tot honderd uur werkstraf n tien maanden rijontzegging. )e man werd op 29 juni in Ter neuzen aangehouden toen agen ten de automobilist slingerend zagen rijden. Nadat hij op straat had geblazen, werd hij meegenomen naar het politiebu reau. Daar kwam het niet tot een blaastest. „Ik heb niet goed begrepen wat ze van mij verlang den. Ik heb nooit achter een blaasapparaat gezeten", ver weerde hij zich. Officier van jus titie R. Rammeloo verbaasde zich over het onbegrip dat de man tentoonspreidde, omdat de verdachte al drie keer eerder voor dronken rijden is veroor deeld. De officier eiste duizend euro boete en tien maanden rij- zontzegging. De politierechter ging wel mee met raadsman H. Klein Hesselink, die vaststelde dat de politie bepaald niet soe pel was omgegaan met zijn cliënt. Dat nam volgens Doore- waard Boekhout niet weg dat de Terneuzenaar uit eerdere erva ringen had moeten weten wat een blaastest inhoudt. De politie rechter hield rekening met de be perkte financiële draagkracht van dc man en verving de gebrui kelijke boete te door een werk straf. -door Conny van Gremberghe ei ERNEUZEN - De gemeente di terneuzen is van plan de afgifte /an kapvergunningen te versoe- jelen. Volgens wethouder P. Ha- iielink (milieu) kost de behande- n ing van vergunningaanvragen le gemeenten veel tijd en geld, erwijl de aanvragen meesten- ijds gewoon gehonoreerd wor- len. Het voorbije jaar werden er n Terneuzen 2287 bomen met 'ergunning gerooid tegen een ze- 11 rer zo groot aantal zonder. Iet afschaffen van de papieren n irocedure zal volgens Hamelink jeen kaalslag in de voor-en ach- - ertuinen tot gevolg hebben. ^Bekijk je de aanvragen, dan zie e dat het meestal gaat om een lode boom of een boom die hin- ler veroorzaakt. In vrijwel alle lanvragen betreft het geen bij- :ondere bomen. Die zullen wij ip onze beurt in de toekomst [aan beschermen. Volgend jaar e [aan we in heel de gemeente een nventarisatie maken van bijzon- lere, waardevolle bomen, die ve als gemeenschap zo lang mo- [elijk willen behouden. In sa- nenspraak met de natuurbe- ichermingsverenigingen zullen ve dan een plan de campagne ipstellen om die bomen te con- erveren", legt Hamelink uit. Sosten Sen kapvergunning in Terneu- en kost 27,50 euro. De voorbije >lf maanden werden er circa .weehonderd afgegeven voor in ;otaal 2287 bomen. Die pakweg 2 iOOO euro aan inkomsten weegt liet op tegen de kosten die het [emeentelijk apparaat maakt 'i >m de aanvragen af te handelen. )e gemeente wil dan ook van iet hele papierwerk af. Voor gro tere projecten blijven er even wel andere regels gelden. Hame link: „Als er meerdere bomen moeten wijken voor een bouw project of een openbare voorzie ning dan willen we het groenba- lansprincipe gaan hanteren. Dat komt er in het kort op neer dat gerooid groen op zijn minst ge compenseerd wordt in de direc te nabijheid van een project. Een voorbeeld van een project waarbij dit principe al is toege past is het sportpark Oude Vaart, daar is veel groen verdwe nen of moet nog wijken, maar daar komt minstens zo veel jong groen terug." Hamelink wil - toch zeker in de periode waarin hij de portefeuil le milieu beheert - ervoor zor gen dat Terneuzen een van de groenste gemeenten van Neder land blijft. „Uit diverse onder zoeken is gebleken dat Terneu zen per vierkante kilometer het meeste groen heeft. Dat willen we zo houden ook. Momenteel zijn we druk in de weer met de uitvoering van ons nieuwe groenplan dat voorziet in meer standaardgroen in de woonwij ken en meer natuurlijk groen aan de randen van de bebou wing", aldus Hamelink. Ida van de Voorde en Joseph Ferket. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45