PZC Boksen in Zeeland zit in de lift Van Praag pleit voor voetbalwet Wereldkampioene gehuldigd Oostburg pleit voor wijziging reglement bij tragisch voorval ;2(c Lambert Busby en Lincoln Thomas willen sport nieuwe impuls geven Walchers elftal onder 23 jaar tegen JVOZ Opnieuw zege Cue Action uitslagen Willeboordse steekt stokje voor operatie 1 agenda Schaker Bom verkeert in topvorm woensdag 1 december 2004 door Barry van der Hooft VLISSINGEN - De eerste blik door de deuropening levert meteen een beeld vol contrast op. Rechts de achtjarige Roger, gehuld in sporttenue, die fel aan het touwtjespringen is. Links van hem staat Aad, voormalig Nederlands kam pioen bodybuilding, wiens kleding strak rond het gespierde en met ta toeages gevulde lichaam zit. De zaal van Sportpunt Edison is verder gevuld met vooral jeugdige boksers die onder leiding van trainer Lincoln Thomas een intensieve warming-up afwerken. Thomas verzorgt samen met Lambert Busby twee en soms drie keer per week bokstrainingen aan een groep jongens en mannen uit de omgeving van Vlissin- gen. De oefenruimte aan het bedrijven terrein achter de Hogeschool Zeeland is inmiddels opgesierd met een heuse boksring, maar er ligt nog wel wat werk te wachten. „Ik heb hier een muur uit gesloopt", zegt eigenaar Jaimy van der Welle, terwijl hij naar een gapend gat in het plafond wijst. „We moeten het nog allemaal netjes af werken, maar straks hebben we hier wel een mooie zaal om te boksen." Van der Welle is trots op zijn sport school en Lambert Busby is op zijn beurt weer blij dat hij hier terecht kan met zijn pupillen. „Eerst trainden wij bij Fit for All in Middelburg", vertelt de voormalig bokser. „We hadden daar niet het juiste materiaal om te trainen en het was de eigenaar alleen maar om het geld te doen. We betaalden alle maal contributie, maar de reiskosten naar wedstrijden moesten we ook zelf betalen. Door het gebrek aan facilitei ten gingen we ook geregeld bij de Bre dase Ring trainen, maar dat komt nu niet meer zo vaak voor. Hier hebben we bijna alles, omdat Jaimy wil investeren in het boksen." Diploma Het is de bedoeling dat de boksers on der de naam van Sportpunt Edison aan wedstrijden gaan deelnemen. Busby: „En in de toekomst willen we hier het liefst ook zelf wedstrijden organiseren. Ik heb mijn diploma om jeugd te trai nen en ik wil nu samen met Lincoln ook het diploma voor bondstrainer ha len. Dan kunnen we onze boksers zelf begeleiden in de ring. We werken ook veel samen met André Step en zijn bok sers van DOS. We willen hen er ook bij betrekken als we wedstrijden gaan or ganiseren." Het potentieel om een goede boksvere niging te vormen is in elk geval aanwe zig. De kleine Roger (de zoon van Lin coln Thomas) is nog wat jong en hetzelf de geldt voor zijn twaalfjarige broer Quincy. Comelis Marijs zou wel al wed strijden mogen boksen, maar hij is nog maar een dik half jaar bezig. „Cornelis kwam hier als een magere spriet bin nen, maar is nu toch al een stuk sterker geworden", ziet Busby. „Dat klopt", erkent de Amemuidenaar. „Maar dat mag ook wel na al die trai ningen. De eerste keer was het behoor lijk zwaar voor me, maar dit is een mooie sport en het is gewoon leuk om te doen." Lambert Busby juicht het toe dat er steeds meer Nederlandse jongens voor de bokssport kiezen. „Op de langere ter mijn is dat leuker, want boksen wordt door veel mensen toch vooral gezien als een sport waar vooral allochtonen de dienst uitmaken. Ik ben zelf ook al lochtoon en ik weet uit ervaring dat sponsors eerder een bokser willen spon soren die Kees van de Kerkhof heet dan een jongen met een Marokkaanse naam." Groeibriljanten Thomas en Busby hebben in Vlissingen met Telmen Arakelian en Danny Roe- lofs ook twee groeibriljanten rondlo pen die de afgelopen jaren progressie zijn blijven boeken. Arakelian heeft al een Nederlandse juni oren titel in het weltergewicht achter zijn naam staan, maar moet het al een paar maanden rus tig aan doen. „Ik ben te snel gegroeid en kreeg daardoor last van mijn rug", vertelt de zeventienjarige Serooskerke- naar. „Sinds een week of drie draag ik nu een corset, maar als ik vandaag hard train heb ik morgen weer veel pijn. Ik moet mijn rust pakken en eigen lijk wachten tot ik volgroeid ben." Volgens Lambert Busby is Arakelian een natuurtalent. Aan Roelofs (achttien jaar, twee meter lang en 92 kilogram zwaar) heeft hij daarentegen meer moe ten schaven. „In het begin heeft Danny tijdens het sparren in Breda veel klap pen gehad, maar hij bleef gewoon door gaan. Andere jongens worden bang, hij niet. In Breda koesteren ze hem ook, net als de andere boksers die ik daar mee naar toe heb genomen. Laatst vroe gen ze aan me: 'Hebben jullie in Zee land een grote put waar jullie de talen ten zo uittrekken?', Dat zegt al genoeg over het talent van deze jongens." Roelofs is ambitieus, heeft de zeven par tijen die hij tot nu toe heeft gebokst al lemaal gewonnen en kan volgens zijn trainer een heel grote worden. Busby: „Danny heeft de juiste begeleiding no dig en die willen wij hem geven. Als trainer ben ik ook nooit uitgeleerd. Laatst kwamen we Arnold Vander lij de (voormalig topbokser) tegen en die heb ik een paar tips gevraagd. Natuurlijk ligt het ook vooral aan Danny zelf, maar als hij zo doorgaat kan hij in de toekomst op Europees niveau gaan bok sen. En als hij dan een andere trainer nodig heeft, vind ik het prima. Ik heb mijn werk dan goed gedaan." Lincoln Thomas (tweede van links) en Lambert Busby (vierde van links) werken bij Sportpunt Edison met een enthousiaste groep boksers. GOES - Het Walchers elftal on der 23 jaar speelt vanavond een oefenwedstrijd tegen de A-junio ren van de Jeugd Voetbal Oplei ding Zeeland (JVOZ). Het duel wordt op het sportpark aan de Irislaan in Vlissingen gespeeld. De aanvang is 19.30 uur. Scheidsrechter is René Nijsse. Voor de A-junioren van de JVOZ wordt het de tweede wed strijd in korte tijd. Vorige week werd' tegen RCS gespeeld. Dat duel eindigde in een 3-2-zege voor de zondag-derdeklasser. De A-junioren staan onder lei ding van Gérard en Dennis de Nooijer. De selectie van het Walchers elftal onder 23 jaar is: Patrick Siereveld (Amemuiden), Thijs Toornstra (FC Dauwendae- le), Chiel Maranus, Jacco Leijdek- kers (beiden Domburg), Jeroen van Ommen (GPC Vlissingen), Richard Jacobs (Nieuwland), Mark Minder- houd (De Noormannen), Ramon van Geersdaele (Oostkapelle), Alex de Visser (Serooskerke), Bas de Regt (VC.K), Ronnie Louwerse (Veere), Giovanni Siereveld (Vlis singen), Paul Bunnik (Walcheren), Eddy de Loof)' (Zeelandia Middel- burq), David Schrier (Zeeland Sport). Coaches: Karl Vergouwen en Huib Meerman. De selectie van de A-junioren JVOZ is: Youssef Ahrouch, Hous- sin Bouzambou, André Siereveld (allen VlissingenMorad Bo- bouch, Ignacio Misaine, Zico To- masoa, Raymond Wolff, Bessar Xhoxhaj, Michael Keersse- meeckers (allen RCS), Jaimy de Visser, Pim de Bakker (beiden HVV'24), Remco Felius, Alfaro Pentury (beiden Jong Ambon), Daniel Koole (Serooskerke), Arjan Hamelink (Zaamslag). Coaches: Gérard en Dennis de Nooijer. VLISSINGEN - De poolbiljar- ters van Cue Action hebben de smaak te pakken. Dit keer moest Galypso Twisters uit Roosendaal eraan geloven. Met 8-1 werden de Brabanders huis waarts gestuurd. Atong Wu bevestigde opnieuw aan een sterk seizoen bezig te zijn. Twee keer kwam hij tot winst. Jeroen Koopman, Johan van Oorschot en Abel van de Sande kwamen één keer in actie en wonnen alledrie. Alleen bij Tim de Ruyter wil het nog niet lukken. Hij wacht nog altijd op zijn eerste succes dit seizoen. door Bas Timmers DEN HAAG - Hooliganisme noe men ze wel eens de Engelse ziek te. Sommigen menen dat je die aandoening ook op de Engelse manier moet bestrijden: met een specifieke voetbalwet. Gisteren kruisten voor- en tegenstanders de degens op een seminar in Den Haag. Premier Balkenende was deze week nog heel duidelijk. Onder dit kabinet zal er geen voetbal wet komen. „Dan doen we aan nazorg, terwijl we juist pro-ac tief beleid willen ontwikkelen." Die politieke uitspraken zijn al lemaal leuk en aardig, denkt Mi chael van Praag dan. Maar de premier stond nog nooit in de loopgraven. De voormalig voor zitter van Ajax (tegenwoordig president-commissaris van de Eredivisie CV) was daar wel, veertien jaar lang. Zocht veroor deelde hooligans op in de gevan genis. Blowde op vrijdagavond vrolijk mee met de harde kern in coffeeshops. „Ik weet hoe het voelt als de ME je op de hielen zit. Je moet de mensen waar het om gaat kennen." Hij heeft met andere woorden recht van spreken. Van Praag weet ook wel dat mensen met een stadionverbod vrolijk elk duel van hun favoriete club bij wonen met de seizoenkaart van een ander. Dat hooligans vaak vrijuit gaan na rellen. Daarom komt uit zijn mond een hard rechts geluid: harder en strikter straffen. „Ik geef je op een brief je dat je dan snel van het gedon der af bent." Sanctie Da's nog eens Jip- en Janneke- taal. Duidelijkheid, daar gaat het volgens hem om. Daarom is hij een warm pleitbezorger van een voetbalwet, die Van Praag liever een evenementenwet noemt, Met daarin strikt voor el ke overtreding omschreven wat de sanctie is. Inclusief verplich te meldingsplicht. „De huidige wetgeving is te grofmazig, de hooligans kunnen er mee weg komen en dan gebeurt het de vol gende week weer." Nu is dat nog niet het geval. Een groot deel van de aanklachten tegen geweldsplegers wordt ge seponeerd (vorig jaar 37 pro cent). Verder kunnen rechters wel een meldingsplicht opleg gen, maar doen ze dat zelden. De magistraten krijgen te veel vrijheid, vindt Van Praag, die graag verwijst naar Engeland. Daar zijn in 1999 twee specifie ke voetbalwetten van kracht ge worden. Met succes, bepleitte professor Ian Blackshaw. De Engelse ad vocaat noemt met name de sta dionverboden in combinatie met een meldingsplicht een suc ces. Maar hooligans moeten ook hun paspoort inleveren als het nationale elftal in het buiten land speelt. „Op het EK in Por tugal waren veel minder proble men dan vier jaar eerder in Bel gië", juicht hij. Zijn enthousiasme wordt overi gens niet altijd gestaafd door harde cijfers. In het laatste jaar daalde het aantal arrestaties rond voetbalduels inderdaad, maar de jaren ervoor lieten een stijging zien, blijkt uit cijfers van de NCIS (National Criminal Intelligence Service) in Londen. „Ik zal ook niet suggereren dat we het probleem opgelost heb ben", nuanceerde Blackshaw wijselijk. Dolk Van Praag weet dat ook, al denkt hij dat een specifieke voet balwet het gros van de proble men zal oplossen. „Maar niets is waterdicht. Hooliganisme stopt nooit. Om de zoveel tijd krijg je een dolk in de rug van mensen waarmee je in gesprek bent en dacht heel ver te zijn", spreekt hij uit ervaring. Dus een Nederlandse versie van de Engelse Football Spectators wet? Grappig genoeg is zelfs Blackshaw daar een tegenstan der van. „Je moet alleen de goe de elementen eruit pikken. Nu kunnen supporters al een sta dionverbod krijgen als de poli tie denkt dat ze van plan zijn rel len te schoppen. Iemand die dus nog geen crimineel feit heeft ge pleegd. Dat zou best wel eens in strijd kunnen zijn met de rech ten van de mens." En dan was daar nog het niet on belangrijke geluid van professor Heiko van Staveren. De hoogle raar sport en recht aan de Vrije Universiteit van Amsterdam be keek vorig jaar in opdracht van het ministerie van vws de nood zaak van een speciale voetbal wet. Zijn antwoord was negatief. „Wat me nog het meeste stoort is dat sport dan een apart ge bied wordt, het leidt tot rechts ongelijkheid onder burgers. Bo vendien zijn de bestaande moge lijkheden in de wetgeving niet volledig uitgebuit. Dan kun je wel een voetbalwet maken, maar dan zet je een stoplicht neer terwijl toch iedereen door het rode licht loopt." GPD MIDDELBURG - Voor de wereldkampioen jiu-jitsu in de klasse tot 70 kilogram, Lindsay Wyatt uit Goes, begon gisteren het ge wone leven weer. Eén dag na haar terugkeer uit Madrid, waar ze zondag de mondi ale titelstrijd won, ging ze alweer aan het werk in Middelburg. Wyatt, die oefentherapeute mensendieck is, werd voordat ze aan het werk ging feestelijk onthaald in de praktijkruimte. foto Lex de Meester door Karei Pleunis OOSTBURG - De voetbalvereni ging Oostburg wil in samenwer king met districtsmanager Wim Jagt van het KNVB-district Zuid 1 een voorstel ontwikkelen dat voorziet in 'een meer mense lijke behandeling van voetbal clubs in geval van een tragisch voorval.' Het idee, de invoering van een time-out, kan door het districts- bestuur Zuid 1 eventueel eigen handig worden toegevoegd aan de reglementen van het district Zuid 1Het zou echter ook inge bracht kunnen worden tijdens de jaarvergadering van de voet balbond. In dat geval zou het om een wijziging gaan van de landelijk geldende reglementen. Theo de Smet, secretaris van de voetbalvereniging Oostbürg, zegt dat hij met Jagt een uitvoe rig en uitstekend gesprek heeft gevoerd over de interpretatie van de reglementen bij tragi sche omstandigheden. Zoals de voetbalvereniging Oostburg on langs overkwam, toen één van de selectiespelers overleed. Oostburg werd, omdat het die dag weigerde te spelen, door de tuchtcommissie in staat van be schuldiging gesteld. Vorige week kreeg de vereniging een boete van 37 euro en 18 euro ad ministratiekosten. De club heeft inmiddels bezwaar aangetekend bij de commissie van beroep, om dat ze de uitspraak principieel onjuist vindt. Niettemin zegt De Smet dat hij na het gesprek met Jagt de ziens wijze van de tuchtcommissie enigszins kan billijken. „Ik blijf het uiteraard onterecht vinden. Wij hebben naar de belangen van mensen gekeken en die die nen altijd te prevaleren boven het spelen van een voetbalwed strijd. De bond daarentegen heeft een besluit genomen op formale gronden. De bond zegt dat de beslissing pas na overli en met toestemming van bond genomen had mogen wc den." Om dergelijke uitwassen in toekomst te voorkomen, stelt Smet dat een wijziging van reglementen nodig is. Of in geval een voorziening, wac door de tuchtcommissie van KNVB, op basis van starre reglj menten, niet meteen op een clu wordt afgestuurd wanneer de^ weigert te voetballen na een trf gisch voorval. De Smet lanceert nu het idt van een time-out. Een perioij van bijvoorbeeld twee dage waarin het districtsbestuur k| besluiten of een vereniging I dan niet terecht heeft gehar deld. Blijkt dat niet het gev; pas dan zou de tuchtcommissi alsnog ingeschakeld moete worden. Nu gebeurt dat altijc het is een standaardprocedure- Gevoel 1 Het plan om een time-out in f voeren is volgens De Smet gisch. „Als een vereniging tragische omstandigheden te n\ ken krijgt, wordt direct en op sis van gevoel beslist. Dan wc den de reglementen van de boi er niet bij gepakt. Je kunt trof, wens ook niet verwachten dat: dereen de reglementen van a zkent." „Er moet meer rechtvaarc heid komen. Als er sprake is v( een time-out heeft het district: bestuur ook de tijd om te toe sen of de beslissing van een clii al dan niet correct is. Dat is ter dan het toepassen van standaardprocedure." Districtsmanager Wim Ja^ noemde het plan van De Snr gisteren erg prematuur. „\t hebben inderdaad een goed gj* sprek gehad. Toen is ook dit derwerp even ter sprake gek' men. Maar laten we eerst wat z»c ken op papier zetten, voor hier verder over gaan praten.T foto Lex de Meester New York. NBA: Boston Celtics - Or lando Magic 117-101, Denver Nuggets - New Orleans Hornets 76-67, LA Clip pers - Cleveland Cavaliers 94-82. Damesparen. Hoofdklasse. Derde zitting: 1. Dms. Kramer-Kramer 59,17%; 2. Dms. Olyslager-Schoolmees- ter 54,58; 3. Dms. van de Hil-van de Hil 54,17; 4. Dms. Meerman-Schouten en Dms. De Vlieger-Weststrate 51,25; 6. Dms. Dispa-Portman 50,83; 7. Dms. Kloosterman-Minet 50,00. Stand: 1. Dms. De Vlieger-Weststrate 57,02%; 2. Dms. Kramer-Kramer 55,80; 3. Dms. den Engelsman-Schliekelmann 52,78; 4. Dms. van Duin-de Klein 52,57. Eerste klasse: 1. Dms. De Both-Leeflang 59,17%; 2. Dms. Schillemans-Van de Heyden 56,25; 3. Dms.Noordhoek-Ruis- sen 55,42; 4. Dms. Bolderhey-van Loo 54,58; 5. Dms. Treffers-de Visser 54,17; 6. Dms. Kips-van Nieuwenhuyzen 53,75; 7. Dms. Dondorff-de Ruiter 52,50; 8. Dms.v.d.Brink-Staalman 52,08. Stand: 1. Dms.Noordhoek-Ruissen 54,31%; 2. Dms. Schillemans-Van de Heyden 53,89; 3. Dms.v.d.Brink-Staal man 53,33; 4. Dms. Dondorff-de Ruiter 52,78; 5. Dms. Treffers-de Visser 52,64; 6. Dms. Kips-van Nieuwenhuyzen 51,39; 7. Dms. De Both-Leeflang 50,14. Tweede klasse: 1. Dms. Mix-Spelier 62,92%; 2. Dms. Vermue-Van het West einde 60,42; 3. Dms. Dierx-Kerstens 60,00; 4. Dms. Van Dam-Heyboer 58,33; 5. Dms. Bruynzeel-Van Stee 53,75; 6. Dms. van Dijk-Uittenbosch 53,33. GOES - Judoka Elisabeth Wille boordse hoeft voorlopig niet geo pereerd te worden. Dat heeft ze gisteren van haar behandelend arts te horen gekregen. Met hem heeft ze gezocht naar een ande re oplossing voor het spier- scheurtje aan de voorkant van haar linker schouder. Willeboordse had aangegeven geen zin te hebben in een opera tie en een periode van revalida tie daarna. Daarom wordt daar voorlopig van afgezien. „Ik moet nu de eerste twee weken volledige judorust houden", leg de ze gisteren uit. „Daarna be gin ik weer met ontstekingsrem mers en zal ik heel specifieke oe feningen gaan doen om de spie ren in mijn schouder sterker te maken. We hopen dat dat werkt." In januari wordt er weer een mri-scan gemaakt, net als vori ge week. Dan wordt bekeken of de schouder er al. op vooruit is gegaan en hoe het verder moet. Het is Willeboordse, de nummer twee van het Nederlands kam pioenschap in de klasse tot 63 ki logram van afgelopen zaterdag, er alles aan gelegen fit te zijn voor de serie A-toernooien in ja nuari, februari en maart. Dan wil ze weer de concurrentie aan gaan met Daniëlle Vriezema om een startplaats te verdienen voor het EK in Rotterdam en het WK in Caïro. Stand: 1. Dms. Mix-Spelier 63,61 °/c Dms. Van Dam-Heyboer 58,61; 3. dr£ Berends-Vos 55,69; 4. Dms. Dierx-K' stens 54,44; 5. Dms. Van Dijk-Uitt^ bosch 50,14. Brouwer-Elshout 1-0; De Nie-Breir 1-0; Blok-Maaskant 0-1; Meerkerk-Do' wijk 0-1; Van Eldik-Greefhorst 1-0; V duyn Den Boer-Hoogstate 1-0; Ht. gers-De Jonge 1-0; Bandsma-Spiegf 1-0; Meintema-vd Graaf 0-1; Bom-K* ger rem; De Vrieze-Aangeenbrug 0-1. Stand: 1. vd Graaf 436; 2. Aange| brug 405; 3. Krijger 348; 4. Spiegels 3.J 5. vd Made 277; 6. A De Jonge 271# Bandsma 260; 8. vd Veken 251; 9. Ba 237; 10. Jukkenekke 239. SSP-competitie. Vierde speelroni Mega Sport 1-Sports Pleasure 1 Mega Sport 2-Double Dot 1 1-4, Me Sport 1-Mega Sport 2 2-3, Inslag Spd" center 1-Sportpunt Zeeland 1 0-5, r slag Sportcenter 1-Sports PleaurL 5-0, Double Dot 2-Sportpunt ZeelarE 1-4, Double Dot 2-Sports Pleasure 5-0, Double Dot 1-Sports Pleasure Caïro. Oefenwedstrijd: Egypte - garije 1-1 (0-0). 86. Emad Meteab 90. Gargorov 1-1. j woensdag Voetbal Vriendschappelijk: Walchers elftal: der 23 jaar-Jeugd Voetbal Opleidt Zeeland (JVOZ), Locatie: sportpark lï laan in Vlissingen. Aanvang: 19.30 uv( l ZIERIKZEE - Ook in de elffc ronde van de Zierikzeese schaar competitie toonde Jan Bom z| vorm. Hij is al sinds de vie% ronde ongeslagen. Ook tegi< Martin Krijger kwam hij nietj- gevaar. u I Krijger speelde wat nonchakQ in de opening, Bom reageer met een centrumdoorstoot. Ir zette een kwal (onaantastbs paard) in de zwarte stelling behield voordeel tot eindspel. Toen de stelling oj kwam, forceerde Bom rem door eeuwig schaak. Chris van Eldik noteerde eerste overwinning. Hij stra een foutje van Paul Greefhö bekwaam af. Teun Brouv speelde een wel heel korte p tij: Plerdersmat in 5! Ar< Bandsma is weer in vorm. een uitstekende partij, afgi pen zaterdag in het eerste, hij nu van Sjaak Spiegels. D Does wijk zette Meerkerks si' ling helemaal vast. Met enk krachtige zetten besloot hij een mataanval, één zet later hijzelf mat zijn gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42