Niet veroordeeld, toch in de cel ©nd Q PZC Binnen handbereik 0! Tijdelijk geen contact met barrelrijders Ambtenaren praten over kosten uitvoering van Scheldeschets Probleemjongere wacht in de gevangenis op Jeugdzorg Kledingactie Diefstal bestek i Borstvoeding woensdag 1 december 2004 door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Zondag gaan Marja en haar man naar Groningen. Ze moeten er halver wege de middag zijn, want dan mag hun zestienjarige zoon Pim voor het eerst mee naar 'buiten'. Niet te lang, maar net eventjes de stad in en een hapje eten. Daarna weer terug naar het Poortje, de jeugdgevangenis waar Pim al vier maanden ver- blijft. Waarom zit Pim in de gevange nis? Niet omdat hij ergens voor veroordeeld is. „Ik durf mijn hand er niet voor in het vuur te steken dat hij nooit strafbare fei ten heeft gepleegd. Maar hij is nooit ergens voor gepakt en ook niet veroordeeld. Hij zit daar omdat Jeugdzorg nergens an ders een plaats voor hem kan vinden. Hij is drugsverslaafd ge weest en moet daar nog voor be handeld worden, ook voor de persoonlijkheidsstoornis die hem zover heeft gebracht. Maar Jeugdzorg doet erg weinig. Pim staat nog niet eens ergens op een wachtlijst." Marja en haar man speuren zelf het hele land af naar een behan delcentrum of een oplossing. „Ik heb er een halve weektaak aan." De problemen met Pim zijn be gonnen op de basisschool. „Daar werd hij enorm gepest. Vooral in de hoogste groepen werd daar door de schoolleiding niets aan gedaan. Omdat ook de leraar hem treiterde, is hij de Drie Zeeuwse teams nemen deel aan de Amsterdam Dakar Chal lenge. Met oude auto's en een ambulance vol hulpverleningsar tikelen, die in Afrika wordt ach terlaten voor het goede doel, ho pen ze de tocht van 6500 kilome ter heelhuids te volbrengen. De PZC volgt hen op afstand. door Marcel Modde MIDDELBURG - Volgens de laatste berichten zijn de deelne mers gisteren de grens met Mau ritanië overgestoken en aangeko men in de noordelijke stad Nouadhibou. Daar hebben ze een dag de tijd om de auto's te ZIERIKZEE - De stichting Sa men Sterk tegen Kindermis bruik zamelt zaterdag kleding en schoenen in op Schou- wen-Duiveland. Met de op brengst wil de stichting mis bruikte kinderen een betere toe komst geven. preparen voor een driedaagse rit door de Sahara richting Sene gal. Telefonisch contact is in die contreien onmogelijk, blijkt uit herhaaldelijke pogingen en zo melden ook andere deelnemers op de site amsterdamdakar.nl. Ed Geldof, vriend van deelne mers Ad Weststrate en Eric Du- hamel, kreeg de mannen giste ren nog. wel even te pakken. „De telefoon van Ad is nog af en toe te bereiken. De andere telefoons doen het al niet meer", zegt hij. Weststrate en Duhamel vertel den Geldof dat ze zes uur vast hebben gestaan voor de grens van Mauritanië. „Dat was geen pretje, want het was erg warm", zegt Geldof. „Wat het probleem was? Gewoon gedoe met papie ren." De teams zullen de tocht door de woestijn voortzetten in groe pen van drie. Iedere groep is voorzien van een gids. „Zonder gids is het heel riskant om door de woestijn te rijden. Niet al leen omdat je kan verdwalen, maar ook vanwege mijnenvel den." laatste acht weken naar een an dere school gegaan." Ondanks alle onderwijsfrustra- tie, haalde Pim zijn vmbo-diplo- ma op het Goese Lyceum. „Daar werd hij geweldig begeleid. De coördiniator, Adrie Biersteker zat hem daar dusdanig achter zijn vodden, dat hij zich op school enigszins netjes gedroeg. Dat kwam ook doordat de coör dinator hem het idee gaf dat hij het waard was om je voor uit te sloven. Pim heeft een ontzettend negatief zelfbeeld en als ouder sta je machteloos om daar iets aan te doen." Al vanaf de basisschool, bleek later, putte Pim valse troost en rust uit wiet. Hij raakte be vriend met jongens die meer ge bruikten, wist zich beschermd in hun midden en raakte letter lijk en figuurlijk steeds verder van huis. „In de groepjes waarin hij ver keerde, was geweld aan de orde van de dag. Thuis werd hij ook steeds gewelddadiger, agressie ver. Hij heeft ons en het hele huis verbouwd. Vlak voor hij naar de MTS in Terneuzen zou gaan, ging het helemaal fout. Hij werd opgenomen in Ithaka, de jeugdkliniek van Emergis." Achteraf denkt Marja dat de fout die daar gemaakt is, het niet erkennen van het drugspro bleem is geweest. „Hij werd daar niet voor behandeld. Ze do ken in zijn jeugd, gingen na wat wij allemaal fout hadden ge daan, maar tot een verslaafde dring je niet door met psychothe rapie. Na twee maanden draai de hij daar ook door. Om vier uur kreeg mijn man op zijn werk een telefoontje dat Pim om zeven uur uit Ithaka weg moest zijn. We hebben hem gehaald en het werd een regelrechte ramp." Wat Marja en haar man nooit voor mogelijk hadden gehou den, gebeurde: ze vroegen zelf Onder Toezicht Stelling (OTS) aan. „Daarmee lever je wel een stuk van je ouderlijke macht in, maar het was de enige manier om hem tot behandeling te dwin gen. Wat je aan invloed inlevert komt bij Jeugdzorg terecht, maar die verroeren nauwelijks Overal in het land zitten jongeren in jeugdgevangenissen die daar helemaal niet thuis horen. foto Dirk-Jan Gjeltema een vin. 'Werkdruk', is wat je te horen krijgt als je ze vraagt waarom ze niet wat actiever kunnen meezoeken naar een op lossing." Kliniek Jeugdzorg maakte de ouders van Pim nog wel blij met een do de mus. Pim zou in de Reijlof, de verslavingskliniek, kunnen komen, maar daar bleek de mini mumleeftijd 18 jaar. „Pim was 15 en het was Jeugdzorg kenne lijk niet bekend dat het funest is voor een jongere om tussen oude re verslaafden te zitten." Dat Pim in het Poortje terecht kon, maakte zijn ouders aanvan kelijk wel blij. „Het is een goede jeugdgevangenis met geweldig gemotiveerd personeel, maar het is geen behandelcentrum. We gingen ervan uit dat een plaats voor hem zou worden ge zocht. Nu zoek ik maar zelf. Tel kens als ik bel met een mogelijk heid, blijkt dat Jeugdzorg die nog niet heeft overwogen. „Stuur de spullen maar op, zeg gen ze dan. Me dunkt, als ik daar zou werken, zou ik alle in stellingen in Nederland op de blinde kaart kunnen aanwij zen." Maar de wachtlijsten zijn lang en Pim staat er op geen een. „De rechter heeft zijn op sluiting met drie maanden ver lengd, maar ik wil in januari niet weer voor drie maanden ver lenging naar de rechtbank. Want al die tijd gebeurt er niks aan het probleem en Pim wil ont zettend graag naar huis. Wij wil len ook niets liever, maar zon der behandeling is het risico dat het weer fout gaat te groot. Ik heb nu contact gezocht met Ver slavingszorg Noord, het ZCAD van Groningen, zeg maar. Mis schien hebben zij een oplossing. Met het ZCAD hier hebben we ook goede ervaringen. Gelukkig is het ROC in Terneuzen nog steeds bereid lesmateriaal te ge ven en huiswerk na te kijken. Zo houdt Pim een relatie met zijn thuis en met de toekomst." Op verzoek van van haar zoon zijn de namen in dit stuk gefin geerd. De moeder: „Mij zou het niets uitmaken, half Heinkens- zand weet toch wel over wie het gaat. Je merkt het in de houding van de mensen. Sommigen zijn extra vriendelijk, anderen lopen maar liever een eindje om. Ik blijf de dingen bij de naam noe men, vooral om te laten weten dat ik me nergens voor schaam en al helemaal niet voor mijn zoon. Want ik weet zeker: als hij de hulp krijgt die hij nodig heeft, kunnen we alle vertrou wen in hem hebben. door Ben Jansen GOES - Ambtelijk overleg tus sen Nederland en Vlaanderen moet binnen tweeënhalve week duidelijk maken hoe de uitvoe ringskosten van de Ontwikke- lingsschets voor het Schel- de-estuarium worden verdeeld. Dat hebben de ministers Peijs (Verkeer en Waterstaat), Veer man (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) met hun Vlaamse ambtgenoot Peeters gis teren in Brussel afgesproken. De drie bewindslieden besloten de Scheldeschets met de voorbe reide besluiten (onder andere verdieping van de vaargeul in de Westerschelde tot 13,10 me ter en een vooralsnog beschei den pakket maatregelen om de natuur te verbeteren) over te ne men en voor te leggen aan de Ne derlandse en de Vlaamse rege ring. Dat gebeurt met inachtne ming van de opmerkingen die in het Overleg Adviserende Par tijen (OAP) verenigde Neder landse en Vlaamse overheden en belangenorganisaties erover heb ben gemaakt. Het is de bedoe ling dat het Nederlandse en het Vlaamse kabinet de schets op vrijdag 17 december vaststellen. Peijs, Veerman en Peeters spra ken gisteren in Brussel met dat OAP. Uit het unaniem advies van dit overlegorgaan blijkt dat uiterlijk in 2007 moet zijn be gonnen met de verdieping, na tuurprojecten en - in Vlaande ren - maatregelen op aan de Zee- schelde de veiligheid tegen over stromingen te waarborgen. Het verlagen van de elf drempels in de vaargeul (tien in de Wester schelde, één in de Beneden-Zee- schelde bij de Zandvlietsluis) neemt ongeveer twee jaar in be slag. Knelpunt bij de beoorde ling van de Scheldeschets is dat nog niet vaststaat aan welke Eu ropese natuurbeschermingsei- sen het Scheldegebied moet vol doen. Pas als de zogenoemde in standhoudingsdoelstellingen be kend zijn (het streven is uiter lijk 1 juli volgend jaar), wordt duidelijk wat er aan natuuront wikkeling moet gebeuren, lang blijft zowel voor boeren t voor natuurbeschermers onzr ker hoe een natuurlijker Schfj de-estuarium eruit zal zien i| in welke mate ontpolderd mo worden. In de Scheldesch| staan voor het Nederland^ grondgebied voorlopig vijf tuurprojecten op stapel: aamvjj zing van de Vlakte van de Ra^ als zeereservaat en habitat! bied,-vergroting van het Zwj door gedeeltelijke ontpolderi( van de Willem-Leopoldpolck getijdenatuur van 100 hecta door aanleg van een doorlas middel in de Bathsepolder (i het Spuikanaal), ombouw de uitwateringssluis van Braakmankreek, waardoor 1 natuurgebied benoorden de N verzilt en een zeecultuurpj kan worden, getij in de Hedwij polder en het noordelijk d( van de Prosperpolder (400 heel re), waardoor een Groot-SaeftS ge ontstaat. Voor Zeeland ge dat verzet tegen de derde verd ping van de Westerschelde k worden afgekocht. Overheö willen de Zeeuwse havengeb den beter bereikbaar maken a der dat dit leidt tot over] door spoor- en wegverkeer, r, tuurbeschermers verlangen a forse uitbreiding van het basi pakket natuurontwikkeling j boeren die grond daarvoor p?j moeten geven, willen een p mie bovenop de marktprijs. ZIERIKZEE - Uit een winlj pand op het Havenplein in 2 rikzee zijn tussen zaterd 12.00 en gisteren 15.00 uur nJ dan 60 stuks bestek gestolen,| waarde bedraagt enkele hond) den euro's. ZIERIKZEE - Borstvoedings ganisatie LLL houdt op woei dag 8 december een informal avond in het MFC in Zierika Het thema is stoppen met bos voeding. Aanvang 20.00 uur. SSfeSS NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage Meer informatie? neem contact INFORMATIEBLAD VOOR ONDERNEMERS IN ZUIDWEST-NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40