Investering drijft rioolrecht op PZC Havenkwartier zoekt nieuwe wegen Steden mogen royaal bouwen Gemeente helpt starters aan woning pJNIQUE Stijging onvermijdelijk door hoge kosten Goesenaar krijgt taakstraf voor uitgaansgeweld LaBan 3ollenverkoop ieddingsstation érse avond Kerstconcert agenda Honderdduizendste in Onderdak Vandalen krijgen forse boetes Hechtenis Terneuzenaar verlengd Overdekte schaatsbaan in Goes Huwelijksbootje mag ook op Schouwen-Duiveland joor Melita Lanting ZIERIKZEE - Een forse stijging yan de rioolrechten voor de in- jvoners van Schouwen-Duive land lijkt onvermijdelijk. Als de |emeenteraad besluit dat de rioolrechten ook op de lange ter mijn kostendekkend moeten lijn, zullen de lasten voor de lurger stijgen tot ongeveer 160 luro per jaar. Inwoners betalen tomend jaar nog 116 euro. MDDELBURG - De Middel- Hugse politierechter B. Doore- heeft gisteren twintigjarige man uit Goes /oor openlijke geweldpleging ionform de eis zestig uur taak straf opgelegd. be verdachte had 11 september "n het uitgaansgebied van Goes ia een woordenwisseling tussen jroepen jongeren klappen uitge- ieeld aan twee leeftijdsgenoten. I()e Goesenaar moest bekennen [lat de aanleiding tot de vecht waarbij de drank een liet geringe rol speelde, om niks Officier van justitie R. lammeloo wees op het contrast. De drank maakt hem verve end. Als ze uitgaan wordt er pet zijn allen op los gemept." )e metamorfose werd door de •fficier meegewogen in zijn eis. )e jonge Goesenaar zei dat het en goede les is geweest, maar le politierechter was er niet he- ïmaal gerust op. De verdachte las namelijk al eerder veroor- jeeld voor geweldsdelicten. ie (Advertentie) parfumerie- f. rrcfpum der wereldmerken 1 MIDDEL BURG 'ÏEELTJE JANS - Reddingssta- on Noordland op Neeltje Jan- ;s zaterdag tussen tien en vaalf open voor de verkoopac- e Een tulp voor hulp. alpstappers van reddingssboot hopmansdank verkopen die phtend zakjes van vijftig tul- De opbrengst van de- verkoopactie is bestemd voor e aanschaf van een nieuwe red op Texel, UDDORP - Shantykoor Op olie Ki*acht en folkband Cairn Mhor treden zaterdag 17 de- "mber op in Ouddorp tijdens jaarlijkse Ierse avond. De _/ond begint om 20.00 in MFG _e Dorpstienden (sporthal) in Dit scenario voor lastenverzwa ring hebben de gemeenteraadsle den inmiddels voorgeschoteld gekregen. Aan dit verhaal kle ven nog wel flink wat mitsen en maren. Het gaat om een bereke ning op basis van het uitgangs punt dat de rioolrechten ook in de komende zestig jaar kosten dekkend moeten zijn. Wat in de ze berekening geen enkele rol speelt, zijn de politieke keuzes die de raadsleden uiteindelijk door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Zogeheten star ters op de woningmarkt kunnen in de toekomst op steun van de gemeente Schouwen-Duiveland rekenen. Het voorstel van het college van burgemeester en wet houders een Stimuleringsfonds Startersregeling in het leven te roepen kreeg gisterenavond steun van de meerderheid van de politieke fracties. Onder starters verstaat de ge meente niet alleen jongeren die zelfstandig willen gaan wonen, maar ook zij die zich na bijvoor beeld een scheiding gedwongen zien zelfstandige woonruimte te zoeken. Voor starters is de aankoop van een eigen huis financieel gezien vaak net een bx*ug te ver. Via een starterslening kan het ver schil tussen aankoopkosten en het bedrag dat de starter maxi maal kan lenen volgens de nor- moeten maken. Fracties kunnen er bijvoorbeeld voor kiezen om bepaalde investeringen uit te stellen, of in ruil voor hoge riool rechten een andere belasting te verlagen. Dit is van invloed op het uiteindelijke bedrag. De ver hoging tot 160 euro kan dus ook nog lager uitvallen. Ook ondui delijk is bijvoorbeeld de snel heid waarmee de lastenstijging wordt doorgevoerd. Wordt dit uitgesmeerd over vijf of tien men van de Nationale Hypo theekgarantie overbrugd wor den. Een goede zaak volgens de Schouwen-Duivelandse frac ties, zo bleek gisterenavond tij dens de vergadering van de com missie Samenleving Bestuur. Dit nadat wethouder W. Renden de fracties had verzekerd dat de door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Elders in Zeeland kon het al en het ziet er naar uit dat het binnenkort ook op Schouwen-Duiveland kan: let terlijk in het huwelijksbootje stappen. Dat werd gisteren avond duidelijk tijdens de verga dering van de commissie Samen leving Bestuur. Het trouwen aan boord van een schip moet wel aan enkele voor waarden voldoen. Het schip - dat daartoe aangewezen wordt jaar? Dit bepaalt de hoogte van de jaarlijkse tariefstijging. De discussies hierover moeten nog binnen de fracties en de gemeen teraad gevoerd worden. Geen standpunt Ook het college van burgemees ter en wethouders heeft nog geen standpunt ingenomen, zegt wethouder T. Croné van financi ën. „Ik heb die cijfers gelijktij dig met de raadsleden voor het Schouwse startersregeling niet strijdig is met vergelijkbare lan delijke regelingen. Voorrang Het CDA deed bij mode van C. Boogerd een poging om binnen de voorgestelde regeling voor rang aan jongeren te geven. Boo gerd bleek op dit vlak echter als 'huis der gemeente' - moet ten tijde van de daadwerkelijke huwelijksvoltrekking aan de wal blijven liggen en de plechtig heid dient ook binnendeks en niet in de open lucht te geschie den. Bovendien mag de huwe lijksvoltrekking op het schip de openbare orde niet verstoren en en dienen goede zeden in acht te worden genomen. Voorwaarden eerst gezien. Het was een techni sche presentatie en daar is nog met geen woord in het college over gesproken." Hij wil dan ook niet ingaan op de cijfers. „Maar ik hoop wel dat als de rioolheffing omhoog gaat, een andere heffing naar be neden gedrukt kan worden." De lastenstijging wordt veroor zaakt door de grote investerin gen in de riolen waar de gemeen te Schouwen-Duiveland voor een roepende in de woestijn. Achter elkaar lieten de overige fracties weten niet te zien in een leef tij dscriterium Iedereen moet, zo werd Boogerd te verstaan gegeven, gelijke kan sen krijgen. Wethouder Renden benadrukte in reactie op vragen vanuit de fracties dat de regeling bedoeld die met name bij de PvdA-frac- tie op enige verbazing stuitten. B. van de Sande-Troost: „Stel nou dat het hartstikke mooi weer is. Dan is het toch veel leu ker om in de open lucht te trou wen." Wethouder G. Houteka mer legde daarop uit dat ge noemde regel bedoeld is om een ongestoorde huwelijksvoltrek king te kunnen garanderen. Aan staat. In het gemeentelijk riole ringsplan voor de komende vijf jaar wordt rekening gehouden met een jaarlijkse investering van ruim 3,2 miljoen euro per jaar. Daar blijft het niet niet bij, want ook in de jaren daarna moet fors geïnvesteerd worden in de riolen. Naar verwachting is de grootste investeringspiek rond het jaar 2030, omdat dan de meeste riolen op het eiland aan vervanging toe zijn. is voor inwoners van Schou wen-Duiveland. In het fonds van waaruit de star- tersleningen verstrekt worden zit momenteel een bedrag van 500.000 euro. De gemeente verwacht dat door de aflossingen van de uitgezette leningen het fonds op peil gehou den kan worden. dek zou omgevingslawaai of plotselinge regen roet in het eten kunnen gooien. Dat goede smaak en fatsoen voorop moe ten staan staat voor de wethou der buiten kijf. „Wij zien de hu welijksvoltrekking niet als een ludiek gebeuren." Op Schou wen-Duiveland zijn momenteel vier locaties waar getrouwd kan worden en parterschappen kun nen worden geregistreerd: het voormalig stadhuis in Zierikzee, het gemeentehuis in Zierikzee, Slot Moermond in Renesse en 't Durps'uus in Bruinisse. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De vier steden Goes, Middelburg, Terneuzen en Vlissingen mogen tussen 2005 en 2010 bijna 4700 nieuwe woningen bouwen. Het Rijk stelt daarvoor 8,3 miljoen euro beschikbaar. De meeste huizen, 3000, gaan naar het stadsgewest Middel burg-Vlissingen, gelijk verdeeld over beide gemeenten. Voor Goes en Terneuzen resteren 1670 woningen, die nog nader verdeeld moeten worden. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) heeft hierover afspraken ge maakt met minister Dekker van Volkshuisvesting. Formeel is het zo dat alle nieuwe woningen worden toebedeeld aan het stadsgewest (dat houdt verband met het feit dat de minister in beginsel alleen afspraken wil maken met stadsgewesten). De provincie wil echter al enige tijd het stadsgewest omzetten in een stedennetwerk Schelde- mondsteden. Tegen die achter grond gaat de minister ermee ak koord dat de hoeveelheid huizen die Vlissingen en Middelburg niet kunnen bouwen, naar Goes en Terneuzen wordt doorgescho ven. Scheldeterrein Gedeputeerde Van Waveren is erin geslaagd het Zeeuwse bud get dat de minister afschuift, te verhogen tot 8,3 miljoen euro (aanvankelijk dreigde een verla ging naar 5,8 miljoen). Dat heeft vooral te maken met de plannen van Vlissingen voor het Schelde terrein. De ontwikkeling van dit terrein is nu veilig gesteld: er ligt 3,6 miljoen euro op de plank. De gemeente legt daar voor een 'inspanningsverplich ting' op tafel van 1500 wonin gen tot 2010. Wat er aan mogelijkheden voor Goes en Terneuzen overschiet, is vooral afhankelijk van de bouwproductie in Middelburg. De provincie verwacht dat de twee gemeenten bijna 1700 hui zen te verdelen hebben, waar voor een rijksbijdrage van circa 2,5 miljoen euro te verwachten is. Wel moet worden aange toond dat de nieuwbouw bij draagt aan vermindering van het woningtekort in stadsge west Middelburg-Vlissingen. Voor de hele provincie ontstaat in de periode tot 2010 ruimte voor een woningbouwprogram ma van bruto 8000 tot 9000 wo ningen, wat neerkomt op onge veer 1800 per jaar. In 2003 was dat nog maar 1000 woningen. Dit bouwprogramma gaat vér uit boven de provinciale progno se van netto 835 woningen per jaar. Desalniettemin wil gedepu teerde Van Waveren uitgaan van het ambitieuze programma, mede gezien de economische be tekenis van huizenbouw. Opvang Het bouwprogramma is voor de kernen buiten het stedennet werk overigens tweemaal zo groot als voor de opvang van de natuurlijke groei nodig is. Met name in de gebieden die aange wezen zijn als Nationaal Land schap (West-Zeeuws-Vlaande- ren en het Walcherse buitenge bied) is het de vraag of zoveel bouwen haalbaar is. Of de hoe veelheden ook werkelijk ge bouwd worden, is sterk afhanke lijk van de marktontwikkelin gen. In de jaren negentig van de vorige eeuw was zo'n royaal bouwprogramma overigens wel reëel. OOSTERLAND - De chris telijk gemengde zangvereni ging VZOS (Vooruitgang Zij Ons Streven) geeft op zaterdag 11 december een kerstconcert. VZOS zal het kerstorato rium uitvoeren, met zang en gelezen gedeeltes. Ook het koor The Message uit Bruinisse treedt op. Het kerstconcert begint om 20.00 uur in de hervormde kerk in Oosterland. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE De Schutse, 19.30 uur, inspraakavond bestemmings plannen Burgh-Haamstede en Nieuw-Haamstede ZONNEMAIRE - Dorpshuis, 20.00 uur: openbare vergadering dorpsraad; |Uddorp Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland ;Grachtweg 23a Rostbus 80 _4300 AB zierikzee ïlTel: 0111 -454647 "Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Soesman Melita Lanting ludy Boogert (sport) centrale redactie >tationspark 28 "•ostbus31 M60 AA goes Fel: (0113)315500 rax: (0113)315669 t-mail: redactie@pzc.nl nternet a/ww. pzc.nl mail: web@pzc.nl woensdag 1 december 2004 i 15 De smalle straatjes in het Havenkwartier zijn niet berekend op zwaar verkeer, door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Vrachtverkeer. Dat is hét probleem in het Havenkwartier van Zie rikzee. Havenkwartier-bewoner J. P. van der Nagel - geestelijk vader van een plan ter behoud van leefbaarheid en vei ligheid in het Havenkwartier - hoopt de politiek ervan te kunnen overtuigen dat het roer drastisch om moet. Dat dat nodig is, daar is Van der Nagel rotsvast van overtuigd, De smalle straat jes in de havenbuurt zijn een belangrijk onderdeel van het historisch stadsbeeld en ze hebben zwaar te lijden. Elke straat heeft er, leert een korte wande ling door het havengebied, zijn eigen ka rakter. De sporen van de watersnood ramp van 1953 die diepe bressen sloeg in de straatjes aan de haven zijn nog zichtbaar. Nieuwe huizen waarmee de gaten gedicht werden staan er gebroe derlijk naast scheefgezakte eeuwenou de pandjes. De sporen van een verleden waarin in het Havenkwartier tal van ambachten werden uitgeoefend zijn eveneens terug te vinden in de wijk, waar naast haven kroegen vroeger ook een fors aantal bak kerijen, slagerijen en kruideniers was gevestigd. De winkelpanden van weleer doen nu bijna stuk voor stuk dienst als woonhuizen. Van der Nagel zelf woont in een voormalig speculaasfabriekje en één straat verder is er de historische Vis markt. Dat fraaie, uit de Middeleeuwen stammende decor heeft volgens Van der Nagel zwaar te lijden onder het moder ne verkeer. Hij wijst op een zwaar gera feld stoepje op de hoek van Kraanplein en Korte Groendal „De meeste stoepen zijn volkomen kapot gereden door vrachtwagens. Die rijden zich echt vol komen vast in die smalle straatjes." Schade Ook de huizen in het Havenkwartier lo pen volgens Van der Nagel veel schade op door het zware verkeer.Huizen ver zakken, je ziet scheuren in de muren en scheve kozijnen. En zie maar dat je de schade verhaalt. Dat valt niet mee." Vrachtwagens verbannen uit het histori sche centrum van Zierikzee is de ultie me oplossing, maar zover wil Van der Nagel niet gaan. Het zou hem al een lief ding waard zijn als er op plaatsen die zich daartoe lenen los- en laadplaatsen voor vrachtwagens komen. Zelf denkt hij daarbij aan het - brede - gedeelte van de Sint Domusstraat ter hoogte van de voormalige BB-bakkerij. De gemeentelijke Structuurvisie Zierik zee biedt in de visie van Van der Nagel geen oplossing voor de problemen waar de bewoners van het Havenkwartier mee geconfronteerd worden. Sterker nog, de problemen worden alleen maar verergerd als de in de structuurvisie voorgestelde maatregelen uitgevoerd worden. De gemeente wil van de Nieuwe Haven een wandelboulevard maken. Op zich in de ogen van Van der Nagel geen ver keerd idee, alleen vindt hij het plan vol strekt onvoldoende uitgewerkt. „De gemeente wil flink schrappen in de parkeerplaatsen aan de Nieuwe Haven. Dat is vragen om problemen, want de bewoners van al die smalle straten tus sen de Nieuwe Haven en de Sint Domus straat parkeren nu op de Nieuwe Ha ven. Simpelweg omdat de straten te smal zijn. Het is de vraag waar die dan straks met hun auto naartoe moeten. Voor wat betreft de Nieuwe Haven ijvert Van der Nagel voor het handhaven van het bestaande tweerich tingsverkeer en voldoende parkeerruim te. „Als je een wandelboulevard wilt kun je toch ook het pad langs het water ver breden met een soort zwevend wandel pad. Technisch gezien moet dat moge lijk zijn. Of je maakt aan de overzijde van de Nieuwe Haven - de Engelse Ka- foto Marijke Folkertsma de - een 'Nieuwe Haven Noordzijde', met wat cafés en een wandelroute. Van daaruit heb je een prachtig zicht op Zie rikzee." Een autovrij of minstens autoluw Ha venkwartier zou ideaal zijn volgens Van der Nagel. „Het verkeer loopt in het Havenkwartier regelmatig vast en op verschillende punten ontstaan vaak ook gevaarlijke situaties. Parkeren „Die dingen kunnen wat mij betreft ook weg", zegt Van der Nagel, wijzend op de parkeerautomaten in de Sint Domus straat. Van der Nagel bepleit in zijn plan het omvormen van de betaald par- keren-plaatsen in de Sint Domusstraat tot parkeerplaatsen voor belanghebben den. Bezoekers van Zierikzee dienen in de visie van Van der Nagel hun auto op gro te parkeerplaatsen aan de randen van het centrum te parkeren. De plannenmaker - die de annalen in gaat als de eerste die op Schouwen-Dui veland gebruik maakt van het recht op burgerinitiatief - zegt veel positieve reacties te krijgen op het door hem bij de gemeente ingediende plan. De politiek houdt zich nog op de vlakte. Van der Nagel hoopt hen binnen enkele weken tijdens een raadsexcursie in het Havenkwartier te kunnen overtuigen. Van der Nagels plan wordt januari 2005 behandeld door de gemeenteraad. ZIERIKZEE - Zwembad Onderdak in Zierikzee heeft gis teren de honderdduizendste bezoeker van dit seizoen bin nengehaald. Het gaat om I. Sierveld uit Colijnsplaat die al vijftien jaar achtereen samen met haar schoonzusje uil Burgh-Haamstede twee keer in de week om kwart over ze ven 's ochtends in het zwembad ligt voor een reeks baan tjes. Ze kreeg van bedrijfsleider M. Reedijk een gratis halfjaarabonnement en een grote taart. Voor de 99.999ste en 100.001ste bezoeker gaf Onderdak een twaalfbaden- kaart en gebak weg. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Door- ewaard Boekhout heeft gisteren twee vernielzuchtige mannen uit Bruinisse veroordeeld tot forse boetes en voor waardelijke gevangenisstraffen. De verdachten van 26 en 25 jaar kregen respectievelijk 1250 en 1000 euro boete plus een maand voorwaardelijke gevangenisstraf opge legd. Het duo liet 26 september na een avondje stappen in Bruinisse een spoor van vernielingen achter. De oudste Bruenaar had in een dronken bui met bierflesjes en de ra men van een kerk en ruiten van een viswinkel aan digge len gegooid. Zijn kompaan was mede verantwoordelijk voor de vernieling van zeven ruiten van de vishandel. De 26-jarige verdachte moet 169 euro schade aan de kerkge meenschap vergoeden. Officier van justitie R. Rammeloc eiste tegen de Schouwse vandalen werkstraffen van tach tig en zestig uur, maar de politierechter zag meer perspec tief in het opleggen van fikse boetes gecombineerd met een voorwaardelijke straf. ANTWERPEN - De rechtbank in Antwerpen heeft giste ren de hechtenis van de 41-jarige inwoner van Terneuzen, die vorige week de moord op zijn vriend Maurice Impe (35) uit Merksem bekende, met vier weken verlengd. De Terneuzenaar, een ex-schipper die op een camping bij Terneuzen verbleef, bekende dat hij het slachtoffer eind oktober, toen ze samen aan het vissen waren bij het Noordkasteel bij Antwerpen, met een moersleutel het hoofd insloeg. Daarna reed hij een maand lang met het lijk in zijn stationcar door Europa. Hij sneed het lijk aan stukken en dumpte delen daarvan op verschillende plaat sen. Ruim een week geleden werden de onderarmen aangetrof fen in de Leie bij Kortrijk. Aanleiding voor de moord was de opvoeding van het vijfjarig zoontje van de Terneuze naar en zijn ex, die al geruime tijd een verhouding onder hield met Impe, ook een schipper. De Terneuzenaar en zijn slachtoffer hadden plannen samen een nieuw schip te kopen. GOES - Sportpunt Zeeland in Goes krijgt tijdelijk een overdekte schaatsbaan. Vanaf maandag 20 december tot en met zaterdag 15 januari kan er geschaatst worden. De grote hal van Sportpunt Zeeland wordt voor de schaatsbaan ingericht. De hal is 2200 vierkante meter groot, waarvan 750 vierkante meter wordt gebruikt voor de ijsbaan. De overdekte ijsbaan is maandag 20 december voor het eerst open, vanaf zes uur tot half tien 's avonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39