Overleg kosten Scheldeschets PZC Hoedekenskerke in Vroeger Tijden Schouwen helpt j starters aan woning* Bewindslieden leggen pakket maatregelen voor aan regeringen lezers schrijven Willekeur Familieberich ten In India gaan 3 op de 10 kinderen niet naar school WIE HELPT BIJ HARTSTILSTAND GEEF U OP VOOR DE CURSU( REANIMATIE woensdag 1 december 2004 door Ben Jansen GOES - Ambtelijk overleg tus sen Nederland en Vlaanderen moet binnen tweeënhalve week duidelijk maken hoe de uitvoe ringskosten van de Ontwikke- lingsschets voor het Schel- de-estuarium worden verdeeld. Dat hebben de ministers K. Peijs (Verkeer en Waterstaat) en C. Veerman (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) gisteren in Brussel afgesproken met hun Vlaamse ambtgenoot K. Peeters. De drie bewindslieden besloten de Scheldeschets met de erin voorbereide besluiten (onder meer verdieping van de vaar geul in de Westerschelde tot 13,10 meter en een vooralsnog bescheiden pakket maatregelen om de natuur te verbeteren) over te nemen en voor te leggen aan de Nederlandse en de Vlaamse regering. Dat gebeurt met inachtneming van de opmer kingen die in het Overleg Advi serende Partijen (OAP) verenig de Nederlandse en Vlaamse over heden en belangenorganisaties erover hebben gemaakt. Het is de bedoeling dat het Nederland se en het Vlaamse kabinet de schets op 17 december vaststel den. Peijs, Veerman en Peeters spra ken gisteren in Brussel met dat OAP. Uit het unaniem advies van dit overlegorgaan blijkt dat uiterlijk in 2007 moet zijn be gonnen met de verdieping, na tuurprojecten en - in Vlaande ren - maatregelen om aan de Zeeschelde de veiligheid tegen overstromingen te waarborgen. Het verlagen van de elf drem pels in de vaargeul (tien in de Westerschelde, één in de Bene- den-Zeeschelde bij de Zandvliet- sluis) neemt ongeveer twee jaar in beslag. Eisen Knelpunt bij de beoordeling van de Scheldeschets is dat nog niet vaststaat aan welke Europese natuurbeschermingseisen het Scheldegebied moet voldoen. Pas als de zogenoemde instand houdingsdoelstellingen bekend zijn (het streven is uiterlijk 1 juli volgend jaar), wordt duide lijk wat er aan natuurontwikke ling moet gebeuren. Zo lang blijft zowel voor boeren als voor natuurbeschermers onzeker hoe een natuurlijker Schelde-estua- rium eruit zal zien en in welke mate ervoor zal moeten worden gebruik gemaakt van ontpolde- ring. In de Scheldeschets staan voor het Nederlandse grondgebied voorlopig vijf natuurprojecten op stapel: aanwijzing van de Vlakte van de Raan als zeereser vaat en habitatgebied, vergro ting van het Zwin door gedeelte lijke ontpoldering van de Wil- lem-Leopoldpolder, getijde- natuur van 100 hectare door aanleg van een doorlaatmiddel in de Bathsepolder (bij het Spui- kanaal), ombouw van de uitwa teringssluis van de Braakman kreek, waardoor het natuurge bied benoorden de N61 verzilt en een zeecultuurpark kan wor den, getij in de Hedwigepolder en het noordelijk deel van de Prosperpolder (400 hectare), waardoor een Groot-Saeftinge ontstaat. Voor Zeeland geldt dat verzet te gen de derde verdieping van de Westerschelde kan worden afge kocht. Overheden willen de Zeeuwse havengebieden beter bereikbaar maken zonder dat dit leidt tot overlast door spoor- en wegverkeer, natuurbescher mers verlangen een forse uitbrei ding van het basispakket natuur ontwikkeling en boeren die grond daarvoor prijs moeten ge ven, willen een premie bovenop de marktprijs. Ook deze financiële kant van de zaak wordt in het ambtelijk overleg over de kostentoedeling betrokken. Kanttekeningen bij de Schelde schets zijn er ook van de Com missie voor de milieueffectrap portage. De commissie heeft het strategisch mer-rapport beoor deeld, waarop de schets mede is gebaseerd. Ze vindt dat de Scheldeschets onvoldoende dui delijk maakt wat er moet gebeu ren om de natuur in het gebied te verbeteren. Hoedekenskerke in Vroeger Tijden: op de voorgrond opa Janis Hoekman, op de achtergrond vlnr Tannetje, Leintje en Christina. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - 'Groete uit Hoedekens kerke' meldt een ansichtkaart uit 1920. Op de foto de Kaaistraat met gevelwanden van gepotdekselde schuren, schuttingen en hek ken. In de verte een schim van een boeren- wuufje. Geen beeld waarmee je de geadres seerde zult verleiden tot een bezoekje. Maar Hoedekenskerke moet het dan ook niet van zijn architectonische schoonheid hebben. Het zijn de mensen die het dorp aantrekke lijk maken. Dat hebben de samenstellers van het boekje Hoedekenskerke in Vroeger Tijden ook heel goed begrepen. Een geestdriftige groep in woners hielp C. van den Bovenkamp bij de samenstelling van het Hoedekenskerkse deeltje in de reeks die uitgever Deboektant al vele malen eerder in de gemeente Borsele deed belanden. Van den Bovenkamp over handigde het eerste exemplaar gisteren in Heinkenszand aan burgemeester J. Gelok van Borsele in aanwezigheid van de vrijwil ligers. Gelok viel de eer te beurt omdat hij in het boekje voorkomt. In vroeger tijden, begin jaren zeventig, deed de huidige burge meester vervangende.dienstplicht als onder wijzer op de openbare school in Hoedekens kerke. „Wat ik nou zo leuk vind", zegt Marian Ko- le, „is dat je allemaal dode mensen ziet, die je nog gekend hebt maar van wie je geen fo to's hebt. Ik ga niet ergens aanbellen en vra gen, laat eens een foto van je vader zien. Nu heb je ze allemaal in een boekje." Marian Kole is één van de vrijwilligers die onder leiding van Rinus de Bart, bijge naamd de burgemeester van Hoedekensker ke, net zo lang gingen buurten en bellen tot ze alle namen bij de foto's hadden gevon den. Van één meisje konden ze voornaam niet achterhalen. Chris Huissen, een andere vrijwillige vorser, weet wel hoe dat komt. „Tijdens de ramp hebben we veel evacués gehad in het dorp. Sommigen waren snel weer weg. Dan is het moeilijk nog alles te achterhalen." Er staan dus mensen in het boek die niet van Hoedekenskerke waren. Dat geldt voor Joannes en Adriana van Kruyssen, twee kin deren uit een gezin die samen op een aan doenlijk bidprentje staan. Ze waren op de Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZCfl schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De rea tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nie de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrij Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wo niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woordei redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ove weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de PZC van zaterdag 27 no vember 2004 las ik het verhaal over het Goese gezin Sikke- ma-Köhler. Dit is het zoveelste bewijs voor de willekeur die de diverse Nederlandse rijksinstan ties hanteren ten aanzien van richtlijnen en opdrachten die de betreffende ministers uitvaardi gen. Het kwam aan de opper vlakte toen Winnie Sorgdrager minister werd. Een onderdaan van een EU-land kan en mag wo nen in een ander EU-land, zon- der enig probleem. Of hij/zij ge trouwd is of niet; partnerschap of samenlevingscontract doet hier niet aan af of toe. Ik neem aan dat Inge Kohier nog steeds de Duitse nationaliteit heeft. Dan kan zij onmiddellijk eet sprek aanvragen met de Di ambassadeur in Den Haaj hem verzoeken ophelderin vragen. Benader niet de be fende Nederlandse minister dat de brief dan best eeni recht kan komen bij zijn m werkers of bij de IND. C gens, het lijkt me dat we var gedrag van de ministeriële! af zijn wanneer, net als il° US, die top wordt vervangt het vertrek van de minister niet alleen bij wisseling van tieke partij. Ik vraag me af( er nu eigenlijk regeert, de mijj" ter of het ministerie? V' ÏC M.C. van Ba Voorstag G° vlucht toen ze bij de beschietingen in 1944 omkwamen in Hoedekenskerke. Op de foto's zie je het dorp veranderen. Vol gens Rinus de Bart hielden de middenstan ders toen hij een kind was, in de jaren vijf tig, nog een winkelweek met spaarzegels en aanbiedeingen. In een oud document telde hij achttien deelnemers. Pont De winkels verdwenen, de pont naar Terneu- zen ook en Hoedekenskerke heeft er een eindpuntvoorziening en een toeristenveer voor teruggekregen. De mensen verander den alleen op het oog. Een portret als dat van Janis Hoekman met zijn traditionele polkakapsel en zijn drie pronte dochters zul je zo gauw niet meer maken, maar voor de rest zijn de Hoedekenskerkenaren nog de zelfden. Als er feest is, is het niet meer óp, maar in de Griend en meestal speelt nog steeds de muziekvereniging Con Amore: met liefde. Hoekenskerke in Vroeger tijden kost 19,75 euro en is in het dorp te koop bij Rinus de Bart. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Zogeheten star ters op de woningmarkt kunnen in de toekomst op steun van de gemeente Schouwen-Duiveland rekenen. Het voorstel van het college van B W een Stimule ringsfonds Startersregeling in het leven te roepen kreeg giste renavond steun van de meerder heid van de politieke fracties. Onder starters verstaat de ge meente niet alleen jongeren die zelfstandig willen gaan wonen, maar ook zij die zich na bijvoor beeld een scheiding gedwongen zien zelfstandige woonruimte te zoeken. Voor starters is de aan koop van een eigen huis finan cieel gezien vaak net een brug te ver. Via een starterslening kan het verschil tussen aankoopkos- ten en het bedrag dat de starter maximaal kan lenen volgens de normen van de Nationale Hypo theekgarantie overbrugd wor den. Een goede zaak volgens de Schouwen-Duivelandse l( ties, zo bleek gisterenavond^ dens de vergadering van dec£ missie Samenleving Best Dit nadat wethouder W. R< de fracties had verzekerd da Schouwse startersregeling r strijdig is met vergelijkbare] delijke regelingen. Het deed bij mode van C. Booj een poging om binnen de vot stelde regeling voorrang aan| geren te geven. Boogerd bleek op dit vlak ter een roepende in de wo< Achter elkaar lieten de ovt fracties weten niet te zien ii leef tij dscriteriumIed< moet, zo werd Boogerd te staan gegeven, gelijke ka?' krijgen. Wethouder Renden;1 nadrukte in reactie op vri vanuit de fracties dat de r| ling bedoeld is voor inw< van Schouwen-Duiveland] het fonds van waaruit de tersleningen verstrekt woj zit momenteel een bedrag 500.000 euro. vervolg van pagina 14 Zwaar werden de dagen en lang duurde de nacht. Hoe moeilijk is het vechten bij het ontbreken van kracht. Zo ben je langzaam moegestreden uit ons midden weggegleden. En na een moeilijke strijd uit je lijden bevrijd. Vandaag moesten wij afscheid nemen van onze lieve moeder en oma PIETERNELLA SCHOOF-NIEUWELINK weduwe van Augustus Schoof in de leeftijd van 81 jaar. Hoek: Eddie en Ina Yerseke: Chris en Philippe Waddinxveen: Sonja en Hans Kim Iris Hoek, 29 november 2004 Zorgcentrum "Vremdieke", Kamer 211 Correspondentieadres: Familie Schoof Rozenlaan 7 4542 CT Hoek Er is gelegenheid tot afscheid nemen in hel mortuari um van streekziekenhuis "DeHonte", Wielingenlaan 2 te Terneuzen op donderdag 2 december van 20.15 tot 20.45 uur. De afscheidsplechtigheid voorafgaande aan de cre matie, waarbij u wordt uitgenodigd, wordt gehouden op vrijdag 3 december in crematorium "Terneuzen", Bellamystraat 28c welke aanvangt om 13.30 uur. Na de plechtigheid willen wij u een kopje koffie aan bieden in zorgcentrum "Vremdieke", Irisstraat 30 te Hoek. Gelieve enkel schriftelijke condoleance. Een speciaal woord van dank aan de medewerkers van Vremdiekevoor de goede en liefdevolle verzorging. Wilt u, indien u geen rouwbrief heeft ontvangen, deze aankondiging als zodanig beschouwen. Loodswezen Bedroefd namen wij kennis van het overlijden van onze oud-collega ADRIAAN HOFMAN Wij wensen zijn echtgenote, kinderen en kleinkinde ren veel sterkte toe bij het veiwerken van dit verlies. Regionale Loodsencorporatie Scheldemonden G.Y.M. van Rooij, voorzitter J.H.P. Waasdorp, secretaris Het laatste beetje is nu op veel was er te verduren het kaarsje is nu opgebrand gedoofd zijn alle vuren Voor ons nog onverwacht is van ons heengegaan op de leeftijd van 83 jaar onze lieve moeder, oma en overgrootmoeder ADRIANA KAATJE KORSHUIZE-ZWEEDIJK weduwe van Adriaan Korshuize Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Goes, 29 november 2004 Marijkestraat 13,4461 VE Goes Wij willen in het bijzonder Thuiszorg Goes hartelijk danken voor de goede zorgen in de afgelopen perio de. De crematie zal in besloten kring plaatsvinden. Bedroefd maar dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft betekend is na een werkzaam leven overleden onze lieve moeder, schoonmoeder, oma en overoma TANNETJE SLABBER-HU1BREGTSE sinds 18 december 1976 weduwe van Pieter Slabber in de leeftijd van 88 jaar. Westkapelle: Katrien Alewijnse-Slabber Lein Alewijnse Leo en Lies; Rien, Lex Tanja en fohan; Finy, Karien Lian en Jan; Vera, Tom Westkapelle: Piet Slabber Nel Slabber-Gose Peteren PetraMiclriel, Hannah Annelies en Marcel; Anouk, Jarno Anneke en Alexander Heemskerk: Janny Toutenhoofd-Slabber PietToutenhoofd Pieter Anne Andries 4361 BT Westkapelle, 29 november 2004 Koudorpstraat 40 Moeder is thuis, alwaar gelegenheid is tot afscheid nemen op donderdag 2 december van 16.00 tot 17.30 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 4 decem ber om 11.00 uur op de begraafplaats te Westkapel le. Vertrek vanaf het Jeugdgebouw om 10.45 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in het Jeugdgebouw. Verdrietig zijn wij door het overlijden van onze ge liefde schoonzuster en tante T. SLABBER-HUIBREGTSE (moe Tanne) J. Slabber-de Pagter André en Jozien Janny en Adrie Voor ons nog onverwacht is overleden onze lieve schoonzuster en tante TANNETJE SLABBER-HUIBREGTSE weduwe van Piet Slabber in de leeftijd van 88 jaar. Westkapelle: N. Huibregtse-Minderhoud Neven en nichten 29 november 2004 Na een leven vol aandacht voor anderen is op 93-jarige leeftijd rustig ingeslapen PIETERNELLA VAN OEVEREN Rusthoeve, Colijnsplaat, De Horst, Goes, 5 april 1911 29 november 2004 weduwe van Pieter Johannes Bom Haar familie was veel groter dan alleen de kring van verwanten, We zullen onze tante Pie missen en met respect en liefde aan haar blijven denken. Goes: Tom Bouman IJsselstein: Kees en Mies den Oudsten- van Arenthals Wissenkerke: Jan en ingrid Bom-Wattez De crematieplechtigheid zal plaatsvinden vrijdag 3 december om 11,00 uur in het crematorium, Westelijke Oude Havendijk 3 te Middelburg. Corresponden tieadres St. Jacobstraat 4 4461 BB Goes Met verdriet nemen wij afscheid van onze lieve tante Pie, Mevrouw PIE BOM-VAN OEVEREN overleden te Goes op 29 november 2004 Wij gedenken met grote dankbaarheid de liefde en zorg die het gezin Bouman vanaf de oorlogsjaren van haar en haar overleden man P. J. Bom eerst in Colijnsplaat en later in Kortgene en Goes heeft ont vangen. Heemstede: Jan Willem Bouman Onnen (Gn): Paul Bouman Plaats uw familieberichten in de PZC "De Heer is mijn herder Verdrietig, maar vol fijne herinneringen en dankbaar dat zij zo lang bij ons mocht zijn, geven wij u kennis dat is overleden onze lieve moeder, oma en over grootmoeder JANNA MALLEKOOTE-HEIJBOER sinds 24 oktober 1985 weduwe van Cornelis Willem Mallekoote in de gezegende leeftijd van 93 jaar. Willie en Richard Nellie en Rien Kees en Ineke Adrie (in herinnering) Lenie en Kees Klein- en achterkleinkinderen 's-Heer Arendskerke, 30 november 2004 Correspondentieadres: Mezehof 22 4451 BX Heinkenszand De afscheidsdienst zal worden gehouden vrijdag 3 december om 11.00 uur in de "Dorpskerk" te Heinkenszand, waarna aansluitend de begrafenis zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats aan de Kerklaan te Heinkenszand. Voor aanvang van de dienst is er van 10.15-10.45 uur gelegenheid om afscheid te nemen in het Dienst gebouw van voornoemde kerk. Na de begrafenis is er in de kerk gelegenheid tot con doleren. Onze dank gaat uit naar alle verzorgers van Zorgcentrum "Poelwijck voor de liefdevolle verzorging. Wij waren blij verrast door de vele persoonlijke en schrif telijke felicitaties, die we op onze 65-jarige huwelijksdag mochten ontvagen. Het heeft deze dag voor ons onvergetelijk gemaakt. Onze hartelijke dank daarvoor. C. J. van Iwaarden L. van Iwaarden-Minnaard Krabbendijke Verdrietige tijden zijn gekomen. De weg die voor mij ligt zal zwaar zijn. Ik weet mij echter bijzonder gesteund door de honderden brieven, kaarten, telefoontjes en lieve woorden, die ik mocht ontvangen na het overlijden van mijn innig liefheb bende JAAP Hiervoor wil ik U allen heel hartelijk danken. Tini Verrijzer-Rohn Goes, november 2004 Zonder onderwijs krijgen ze geen eerlijke kans. Dat moet veranderen! Blijvende ontwikkeling begint bij onderwijs. Daarom helpt Edukans kinderen in ontwikkelingslanden naar school. Helpt u mee? Giro 515 Amersfoort www.edukans.nl A omdat onderwijs écht helpt {cbf- edukans Postbus 1492 'V 3800 BL Amersfoort T (033) 460 60 10 Als u morgen getuige bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend: hulpverlener? Reanimatie is levensreddend. Maar kan niet u een boekje geleerd worden. Geef u op voor een tische cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duur Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuurlijk vooral belangrijk voor familieleden van patiënten, maar ook voor brandweer, politie, port sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten? Informeer bij het Nederlandse R( Kruis afdeling Vlissingen, tel. 0118-466668 of kijk http://clubnet.zeelandnet.nl/kruisv voor meer inforn tie. Of informeer bij de Nederlandse Hartstichting, Bureau Reanimatie, Postbus 3140, 3502 GC Utr© 0900-0400020, reanimatie@hartstichting.nl NederlandseW Hartstichting vrienden van de hartstichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36