'ZC Vier steden mogen royaal bouwen Baljurk voor de berm Asbestvervuiling dupeert aannemer en kopers Tholen strenger in handhaven van bouwvoorschriften OPTIEK b.v. ijk geeft 8,3 miljoen voor woningen in Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen Politie rolt wietkwekerij op verdekte haatsbaan Goes 'Luisteren naar kinderen staat centraal bij Plan' weGeNeR dagbladen Forse boetes Schouwse vandalen Twee gewonden bij ongeval Hechtenis Terneuzenaar verlengd Werkstraf voor diefstal mosselen zeeuwse almanak Sinterklaasfeest ictie: 0113-315649 r. pzc.nl lil:redactie@pzc.nl jus 31, 4460 AA Goes irtentie-exploitatie: d- en Midden-Zeeland: 0113-315520; ws-Vlaanderen: 0114-372770; >naal: 020-4562500. ensdag 1 december 2004 editie Bevelanden-Tholen ook op uw sterkte leverbaar RUDY PROJECT Technically Cool Eyewear dealer FOCUS NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 01 18-625310 •Rinus Antonisse DELBURG - De vier steden 5, Middelburg, Terneuzen Vlissingen mogen tussen i en 2010 bijna 4700 nieuwe ingen bouwen. Het Rijk daarvoor 8,3 miljoen euro hikbaar. meeste huizen, 3000, gaan het stadsgewest Middel- f-Vlissingen, gelijk verdeeld beide gemeenten. Voor 3 en Terneuzen resteren I woningen, die nog nader ieeld moeten worden, eputeerde H. van Waveren A, ruimtelijke ordening) t hierover afspraken ge kt met minister Dekker van Eshuisvesting. Formeel is b dat alle nieuwe woningen |en toebedeeld aan het Sgewest (dat houdt verband 'het feit dat de minister in nsel alleen afspraken wil ;en met stadsgewesten), provincie wil echter al enige het stadsgewest omzetten in stedennetwerk Schelde- dsteden. Tegen die achter- ld gaat de minister ermee ak- d dat de hoeveelheid huizen Vlissingen en Middelburg kunnen bouwen, naar Goes erneuzen wordt doorgescho- ïeldeterrein eputeerde Van Waveren is [geslaagd het Zeeuwse bud- dat de minister afschuift, te [ogen tot 8,3 miljoen euro ivankelijk dreigde een verla- naar 5,8 miljoen). Dat heeft ?al te maken met de plannen [Vlissingen voor het Schelde- ein. De ontwikkeling van dit gin is nu veilig gesteld: er r Harmen van der Werf ES - Sportpunt Zeeland in s krijgt tijdelijk een overdek - ichaatsbaan. Van maandag December tot en met zater- 45 januari kan er geschaatst den. (rote hal van Sportpunt Zee- 1 wordt voor de schaatsbaan [richt. De hal is 2200 vier- te meter groot, waarvan 750 kante meter wordt gebruikt de ijsbaan. Veel groter kan Szegt directeur Dies van de e, omdat rondom ruimte no- is voor een horecapaviljoen tijkers. De klimwand in de [thai blijft ook gewoon in be- Ide Velde rekent op 40.000 [ekers, van wie er 12.000 awerkelijk de schaatsen zul- pnderbinden. „De ervaring zulke overdekte schaatsba- fleert dat er meer toeschou- s komen dan schaatsers", lens de directeur van Sport- J; Zeeland. „Kijkers betalen der." schaatsen is alle dagen mo- jk, maar niet op vaste tijden, bhtends zijn er vaak speciale Viteiten, zoals trimschaat- I ijshockey, schaatslessen en beuteruur. de ijsbaan is een goed doel Dppeld, het KWF-fonds voor jcerbestrijding. Via sportop- pg CIOS zijn basisscholen aderd om aan deze actie mee ben. de Grote Markt in Goes is er jeens een ijsbaantje geweest, jr veel jongeren op afkwa- j. Die komt er dit jaar zeker ligt 3,6 miljoen euro op de plank. De gemeente legt daar voor een 'inspanningsverplich ting' op tafel van 1500 wonin gen tot 2010. Wat er aan mogelijkheden voor Goes en Terneuzen overschiet, is vooral afhankelijk van de bouwproductie in Middelburg. De provincie verwacht dat de twee gemeenten bijna 1700 hui zen te verdelen hebben, waar voor een Rijksbijdrage van circa 2,5 miljoen euro te verwachten is. Wel moet worden aange toond dat de nieuwbouw bij draagt aan vermindering van het woningtekort in stadsge west Middelburg-Vlissingen. Voor de hele provincie ontstaat in de periode tot 2010 ruimte voor een woningbouwprogram ma van bruto 8000 tot 9000 wo ningen, wat neerkomt op onge veer 1800 per jaar. In 2003 was dat nog maar 1000 woningen. Ambitieus Dit bouwprogramma gaat vér uit boven de provinciale progno se van netto 835 woningen per jaar. Desalniettemin wil gedepu teerde Van Waveren toch uit gaan van het ambitieuze pro gramma, mede gezien de econo mische betekenis van huizen bouw. Het bouwprogramma is voor de kernen buiten het stedennet werk overigens tweemaal zo groot als voor de opvang van de natuurlijke groei nodig is. Met name in de gebieden die aange wezen zijn als Nationaal Land schap (West-Zeeuws-Vlaande- ren en het Walcherse buitenge bied) is het de vraag of zoveel bouwen haalbaar is. Of de hoeveelheden ook werke lijk gebouwd worden, is sterk af hankelijk van de marktontwik kelingen. In de jaren negentig van de vorige eeuw was zo'n roy aal bouwprogramma overigens wel reëel. WILHELM3NADORP - Gaat de kerstcommercie nu ook al zo ver dat ze engelenhaar door de bermen trekken? Of is dit een reclame voor de natuurlijke vezels scheerwol en organza? Geen van beide. Het is de mist die samen met de herfstwebben voor één keer en eventjes een baljurk heeft geleend aan de Assepoester van het landschap. De berm blijft niet eens verkleed tot middernacht. Eén briesje en de feestjurk is foetsie. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf GEERSDIJK - De bouw van vijf landhuizen aan de Provinciale- weg in Geersdijk is stilgelegd in verband met asbestvervuiling. Uitzicht op hervatting van de werkzaamheden is er niet, tot er gernis van kopers van de wonin gen, de aannemer en de grondei genaar. „Zo langzamerhand word ik er mistroostig van", zegt directeur M. Goetheer van aannemingsbe drijf Goetheer en Huissoon in Heinkenszand. „Twee maanden ligt alles al stil. Ik kan mijn der tig personeelsleden nog aan het werk houden, maar in de winter is dat niet altijd even gemakke- lijk." Niet alleen Goetheer zit met de handen in het haar, ook de ko pers van de vijf huizen worden volgens hem 'knap zenuwach tig'. Een aantal heeft hun oude woning verkocht in de veronder stelling dat zij juli volgend jaar naar de nieuwbouw zouden kun nen verhuizen, De achterstand die is opgelopen in de bouw werkzaamheden, is niet meer in te halen, stelt Goetheer. „Waar schijnlijk zullen mensen op zoek moeten naar vervangende woon ruimte." Voor Goetheer aan de slag ging in Geersdijk, is er uitgebreid bo demonderzoek gedaan. Asbest is daarbij niet ontdekt. Dat gebeurde pas, nadat de aan nemer was begonnen. Uit onder zoek is inmiddels gebleken dat resten van asbest in de verhar ding op het terrein liggen en ook in betonranden is asbestvezel ge vonden. Op de bouwplek stond tot okto ber vorig jaar een loods van het diervoederbedrijf Redivo. Die brandde toen af. De vervuiling is daar niet van afkomstig. Die is in een grijs verleden ontstaan. „Dat ontslaat ons natuurlijk niet van de verplichting alles schoon te maken", stelt Goet heer. Hij was daar liever gisteren dan vandaag mee begonnen, maar de ambtelijke molens malen langzaam. „We zijn overgele verd aan drie overheidsinstan ties, de gemeente, de provincie en de inspectie van het ministe rie van Vrom." Begin november is een rapport verschenen over de aard van de Een aanplakbiljet waarschuwt voor asbest in de grond. (Advertentie) Zie verder in deze krant sponsord door verontreiniging. Goetheer heeft dat laten opstellen door een ge specialiseerd bedrijf uit Rotter dam. „Dat rapport", vertelt hij, „had de omvang van een tele foonboek." Overleg Volgens sectorhoofd grondge bied B. Melis van de gemeente Noord-Beveland wordt 'alles op alles' gezet om de werkzaamhe den weer te laten hervatten. Een plan van aanpak voor de asbest vervuiling is allereerst nodig. Af voeren of ter plaatse zeven zijn de mogelijkheden. Binnenkort vindt daarover overleg plaats, laat Melis weten. Een datum is echter nog niet geprikt. „Ik ben recent, deze week, ge beld door de gemeente", meldt een provincieambtenaar. Zit Noord-Beveland er dan wel zo hard achteraan? Melis reageert: „Wij hebben eerder brieven ge wisseld met de provincie." Wanneer aan de Provincialeweg in Geersdijk weer kan worden gewerkt, durft Melis niet te voor spellen. Hij zegt een eenvoudige procedure te willen doorlopen. Als de provincie bijvoorbeeld een beschikking moet afgeven, kost dat in elk geval dertien we ken. „Nog deze maand", stelt foto Dirk-Jan Gjeltema Melis zich ten doel, „willen we tot een eenduidig plan van aan pak komen." Op basis van zijn ervaring in Geersdijk zou het niet misstaan, oordeelt de gemeenteambte naar, dat de regelgeving op dit vlak eens tegen het licht wordt gehouden, zodat niet drie ver schillende overheden zich ermee moeten bemoeien. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren twee vernielzuchtige mannen uit Bruinisse veroordeeld tot for se boetes en voorwaardelijke ge vangenisstraffen. De verdachten van 26 en 25 jaar kregen respectievelijk 1250 en YERSEKE - De politie heeft gisteren een grote wietkwe kerij opgerold in een boerderij aan de Zanddijk tussen Kruiningen en Yerseke. Er zijn twee mensen aangehou den. De inval vond 's ochtends rond half tien plaats. De politie vond ongeveer duizend planten in twee grote zee containers die op het erf van de boerderij stonden. Ze wa ren bedekt met honderden balen stro. Op de boerderij is een 32-jarige Yersekenaar aangehouden en later werd in een woning in Kruiningen ook nog een tweede verdachte gearresteerd. De wietplanten worden vernietigd. 's-HEER ARENDSKERKE - Bij een ongeval op de Oude Rijksweg bij 's-Heer Arendskerke zijn gisterochtend rond half negen twee mensen gewond geraakt. Een 22-jarige vrouw uit de gemeente Borsele week in een bocht te veel uit voor een tegenligger, waax-door ze met haar auto in de berm terechtkwam en tegen een boom reed. Ze raakte, net als haar 9-jaidge passagier, een meisje uit de gemeen te Borsele, gewond aan haar gezicht. Beide zijn voor be handeling naar het ziekenhuis in Goes bebracht. ANTWERPEN - De i'echtbank in Antwerpen heeft giste ren de hechtenis van de 41-jarige Terneuzenaar die vorige week de moord op zijn vi'iend Maurice Impe (35) uit Merk- sem bekende, met vier weken verlengd. De Terneuzenaar, een ex-schipper, bekende dat hij het slachtoffer eind okto ber, toen ze samen aan het vissen waren bij Antwerpen, met een moersleutel het hoofd insloeg. Daarna reed hij een maand lang met het lijk in zijn auto door Europa. Hij sneed het lijk aan stukken en dumpte delen daarvan op verschillende plaatsen. Ruim een week geleden werden de onderarmen aangetroffen in de Leie bij Koiixijk. Aanlei ding voor de mooi'd was de opvoeding van het vijfjarig zoontje van de Terneuzenaar en zijn ex, die al geruime tijd ëen verhouding had met Impe, ook een schipper. MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo eiste gisteren in Middelburg tegen een 53-jai-ige winkeldief uit Hansweert twee weken cel. In de eis werd het strafblad meegenomen. Politiei'echter B. Doorewaard Boekhout wil de de verdachte een kans geven om een werkstraf van tachtig uur te doen. „Als hij de werkstraf niet vei'richt, wordt het toch zitten. De man liet gisteren verstek gaan. Hij had verklaard olp 10 september een potje mosselen bij de supermai'kt in Hansweext te hebben weggenomen, omdat hij slecht bedeeld is. „Ik heb alleen bi'ood. Ik kan het beleg niet betalen", had hij tegen de politie gezegd. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen scherpt haar handhavingsbeleid ten aanzien van de bouwvoorschriften aan door het stellen van prioriteiten. De ernstigste overtredingen wor den vanaf vandaag het eerst be straft en er wordt nauwelijks meer gedoogd. De gemeente heeft regelmatig te maken met mensen die bouwen of verbouwen in strijd met hun bouwvergunning, het bestem mingsplan of het welstandsbe- leid. In zo'n geval dient ze hand havend op te treden, maar een duidelijk beleid daarover ont- bi'ak tot nu toe. Daar komt met de nota handha ving bouwzaken verandexing in. De gemeente kondigt daarin aan dat ze gaat handhaven op basis van prioi'iteiten. Zo kun nen, als niet alle overtredingen aangepakt kunnen woi'den, de ernstigste zaken het eerst wor den bestraft. In eerste instantie wordt geke ken naar de ernst van de overtre ding. Die ernst wordt bepaald door twee criteria. De eerste is het soort overtreding. De ge meente zal altijd opti-eden als er wordt gebouwd in strijd met het bestemmingsplan of zonder bouwvei-gunning. Het tweede criteria is de kwetsbaarheid van het gebied waarbinnen de ovei- treding wordt begaan. Zo zal een overtreding in een be schermd stadsgezicht zwaarder wegen dan bijvoorbeeld in een gewone woonwijk. Als een overtreding wordt gecon stateerd, zal het college de bouw meestal stil leggen, al kan ze hierop een uitzondering ma ken als dat in strijd is met de re delijkheid. Burgemeester en wet houders kunnen verder een dwangsom aan de eigenaar op leggen. Gedogen zullen ze in de toekomst slechts bij hoge uitzon dering doen. Het nieuwe beleid wordt ook toegepast op bestaande situa ties, dus mensen die in het verle den hebben gebouwd in afwij king van het bouwvoorschrift of het bestemmingsplan kunnen wellicht nog een blief van de ge meente verwachten. Het college wil zich in dit soort gevallen wel enigszins coulant opstellen en bekijkt daai'om hoe lang gele den de overtreding is gemaakt en wat de ernst daai-van is. Klei ne overtredingen, die vele jaren geleden zijn begaan, blijven op die manier waarschijnlijk onbe straft. (Advertentie) DE EETKAMER Waar culinair genieten onvergetelijk blijft 0118-635676 Middelburg (Advertentie) Wittem's WitikeC Winterpaleis 2 en 3 dec. 10.00-21.00 uur. 4 december 10.00- 17.00 uur. Dam 61, Middelburg www.willemswinkei.nl 1000 euro boete plus een maand voorwaardelijke gevangenis straf opgelegd. Het duo liet op 26 september na een avondje stappen in Bruinisse een spoor van vernielingen achter. De oudste Bi'uenaar had in een dronken bui met bierflesjes de ruiten van een kerk en een vis winkel aan diggelen gegooid. De Zeeuivs-Brabantse onder neming trakteerde, in de aan loop naar de vijfde december, haar werknemers met klein grut op een uitbundig feest waarbij de goedheiligman zijn opwachting maakte. De driejarige Koen uit Goes be trad de volgepakte zaal vol verwachting en met kloppend hart, keek eens rond en vroeg: 'Is dit nu Spanje?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33