Geprezen ensemble speelt in Middelburg PZC Masha Bijlsma klinkt als een instrument Koor zingt motetten van Bach woensdag 1 december 2004 swb3^ Tegenwoordig kan de Sint Baafskerk te Aardenburg verwarmd worden. Reden voor het Bach-Comité Aardenburg om nu ook in de wintermaanden concerten te organiseren. Zaterdagavond zingt het Pro jectkoor Amsterdam de Zes Mo tetten van Johann Sebestian Bach. Dit koor, kortweg PA'dam ge noemd, ontstond in 1998 vanuit de behoefte van zangstudenten om op een hoog niveau ervaring op te doen. Onder leiding van dirigente Ma ria van Nieukerken heeft het koor inmiddels een professione le status bereikt. Waarschijnlijk is van alle muzi kale genres uit de muziekge schiedenis het motet het meest aan verandering onderhevig ge weest. Een motet wordt gezongen, dat staat in ieder geval vast. Boven dien gaat het bij een motet al tijd om meerstemmige zang, dat is twee. Tenslotte speelt taal - denk aan het Franse 'mot' voor woord - een belangrijke rol. Kameleon Voor de rest veranderde het mo tet door de eeuwen heen als de kleuren van een kameleon. De oervorm ontstond in de dertien de eeuw vanuit stukjes grego riaans waaraan twee nieuwe me lodieën werden toegevoegd. Het was een vreemd gedrocht, dat vroege motet. De gregoriaanse onderstem zong in het Latijn over sacrale zaken, de twee bovenstemmen zongen in de landstaal op een zeer wereldlijke, soms zelfs ero tische manier over de liefde. De ene stem had een vrolijke tekst, de andere zong klagelijk over liefdesverdriet. De luisteraar werd dus geacht naar drie verschillende teksten tegelijk te luisteren, en dat in twee talen. In de vijftiende eeuw verdween al die zondige prietpraat uit het genre. Het motet, dat nog steeds gebaseerd is op een gregoriaan se melodie, bekeerde zich zoge zegd weer tot de liturgie. Een eeuw later maakte in Duitsland die basismelodie plaats voor een stevig Luthers koraal als onder grond. Ouderwets Tegelijkertijd ontstond het zoge naamde 'doorgeïmiteerde mo tet', alle stemmen zijn even be langrijk in het tot uitdrukking brengen van de tekst. Het zijn deze polyfone koormo tetten, al dan niet met instru mentale begeleiding, die verder niet meer zo veranderden. Toen Bach zijn motetten schreef, was het genre zelfs al een beetje ouderwets, verdrongen door de kantate. Het motet werd wel nog gezien als passende muziek voor begra fenissen of andere, plechtighe den. Grappig is dat Bach in een aan tal van zijn-motetten weer drif tig verschillende teksten door el kaar husselt, al doet hij dat abso luut een stuk geraffineerder dan zijn dertiende-eeuwse voorgan gers. Douwe Eisenga Projectkoor Amsterdam: zaterdag, Sint Baafskerk Aardenburg, 20.00 rij dagavond treedt het met prijzen over laden Delos Ensem ble op in de Concertzaal in Middelburg. Het ensemble be staat uit vier strijkers en kla rinettist Lars Wouters van den Oudenweijer, zelf ook goed voor een heleboel mu ziekprijzen. Van den Oudenweijer lacht bescheiden als hem een zin uit de biografie van het ensem ble wordt voorgelezen. Het is zo'n zinnetje dat onmiddellijk opvalt. 'In maart 2000 is aan het Delos ensemble de Zilveren Vriendenkrans van het Concert gebouw toegekend, alsmede de AVRO-prijs, de Publieksprijs, Concertgebouwprijs en de Eduard van Beinum Studie beurs.' Het zijn maar liefst vijf pluimen in één maand. Toch wuift de klarinettist al die eer een beetje weg. „De vrienden krans is het jaarlijkse concours van de Vrienden van het Con certgebouw. Al die prijzen van die maand zijn met dat con cours verbonden, daar moet je als musicus ook weer niet heel veel aan hechten. Een toeken ning van een prijs is vaak van veel dingen afhankelijk. Je kunt soms winnen terwijl je het ge voel hebt belabberd te hebben gespeeld, maar andersom kan ook. We hebben toen trouwens niet de Persprijs gehad." Het is maar de vraag of het alle maal zo toevallig is als Van den Oudenweijer het schetst. Daar voor heeft de musicus inmiddels te vaak prijzen gewonnen. Hij eindigde twee maal als eerste bij het Prinses Christina Con cours en behaalde hetzelfde re- Het Delos Ensemble met vlnr Annemijn den Herder, Naomi Peters, Hebe Mensinga, Lars Wouters van den Oudenweijer en Evelien Prakke. foto Jan Swinkels sultaat bij diverse buitenlandse tegenhangers hiervan. Vijf jaar geleden won hij de Philip Mor ris Kunstprijs, en dan hebben we een heel stel prijzen nog niet genoemd. Het Delos Ensemble ontstond in 1998 op initiatief van Van den Oudenweijer. De groep die ver der bestaat uit de violistes Hebe Mensinga en Naomi Peters, de altvioliste Annemijn den Herder en celliste Evelien Prakke, dankt haar naam aan het ge boorte-eiland van Apollo, de god van de muzen. Repertoire voor vier strijkers en klarinet - kenners noemen zoiets een klari netkwintet - is er volgens Van den Oudenweijer genoeg. „Er zijn enorm veel composities, zo wel van bekende componisten als de minder bekende goden. Wij proberen daar in onze pro gramma's zinnige combinaties mee te maken. Vrijdagavond spe len we bijvoorbeeld een stuk van Sigimund Neukomm, dat was de meest geliefde leerling van Haydn. Die man was heel erg bekend in zijn tijd. Hij heeft muzikale posten bekleed in Rio de Janeiro en Sint Petersburg. Hij heeft Parijs als thuisbasis ge had en zat zelfs een tijd in Afri ka. De muziek van hem is ge woon heel erg goed, het is altijd zo moeilijk te duiden waarom Mozart wel en iemand als hij niet bekend is geworden." Beiden staan op het program ma, Mozart en Neukomm, met daartussenin de Engelse, twin tig jaar geleden overleden, com ponist Gordon Jacob. Ook dat is zo'n man die een ontzagwek kend oeuvre heeft achtergelaten en toch maar nauwelijks bekend is bij het publiek. Van den Oudenweijer: „Zijn muziek is heel zangerig. Jacob zoekt de melancholische klank van de klarinet op, de klank smelt sa men met die van de strijkers. De muziek is ontzettend Engels, dat zit 'm in de taal, denk ik. Dat enorme ronde in de muziek, dat hebben alleen de Engelsen." Douwe Eisenga Delos Ensemble: vrijdag, Concert zaal Middelburg, 20.00 uur. Ze kon niet zingen, ze was domweg 'geen zangeres' en zou dus nooit iets bereiken in de muziek. Masha Bijlsma, dat meisje uit de Achterhoek dat zo nodig jazz wilde zingen maar zich ook met zoiets ordinairs als hardrock bezighield, moest van school worden verwijderd. En dat gebeurde dus: docent Uli Wewelsiep stuurde Masha weg van het Arnhems Conservato- Kort daarop begon Bijlsma aan een triomftocht door de rest van de wereld. En nu, op haar 33ste, heeft ze opgetreden in drie we relddelen. Amerikaanse be roemdheden als Benny Bailey en Bob Malach gingen met haar op tournee. Bijlsma: „Ik treed zo'n tachtig keer per jaar op met mijn eigen band." De oorzaak van haar verwijdering van het Arnhems Conservatorium blijft onduidelijk. Misschien was ze te eigenwijs. Al behoren jazzmusi ci eigenwijs te zijn; dat is de aard van het beestje. Misschien viel die hardrock-voorkeur - ja renlang zong ze tevens in de band Caveman - niet goed in academische kringen. Vaststaat, dat de drummer die tegelijk met haar werd heengezonden, het ook prima maakt; dat is name lijk Norman Bonink, de huidige slagwerker van Blof. De drum mer die 'niet drummen kon', heeft een eigen 'fansite'. Bijlsma werkt samen met de Soester pia nist Rob van den Broeck, een al- leskunner met een internationa le reputatie. Bijlsma kan veel: ze doet aan ab stracte stemkunst maar zingt ook vertrouwde standards; ver tolkt tedere ballads a la Abbey Lincoln maar kan ook uithalen als een vervaarlijke 'big fat mamma'.„Mijn klank is voller geworden", constateert de zan geres. „Als ik goed ben opge warmd, haal ik bijna vier octa ven. Rob maakt daar ook ge- Masha Bijlsma: „Als ik goed ben opgewarmd, haal ik bijna vier octaven." Factor 3 De semi-akoestische band Factor 3 treedt op. Deze Walcherse formatie speelt een breed scala aan bekend krakers uit de jaren vijftig tot en met eind jaren negentig. Herkenbaarheid staat voorop, evenals entertainment. De I band bestaat uit Reginald Peene (zang, gitaar, drums), Giej de Troije (gitaar, mondharmonica, zang) en Rutger Swerusj1 (bas). •Celtic Pub The Duke, Middelburg, 21.00 uur VRIJDAG Delos Ensemble Het Delos Ensemble speelt kamermuziek. In dit concert staan werken voor strijkkwartet met klarine' centraal, zoals van Mozart, G. Jacob en S. Neukomm. Het e semble bestaat uit Lars Wouters van den Oudenweijer (kla net), Hebe Mesinga en Naomi Peters (viool), Annemijn den Herder (altviool) en Evelien Prakke (cello). •Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Frédérique Spigt Frédérique Spigt brengt het muzikale programma Vuur. De muziek werd geschreven door Frédérique in samenwer king met Nederlands beste componisten/tekstschrijvei's, o der wie Barry Hay en Huub van der Lubbe. Er staat een aa tal duetten op het programma. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Sonore Het Zeeuwse ensemble Sonore geeft een concert. Het ensemble bestaat uit negen zangeressen en zeven zan gers en wordt geleid door Teuny Begthel uit Goes. Ze zinge* a capella een opera- en operetteprogramma, dat als titel heeft Van Verdi tot Strauss. •Katse Kerk, Kats, 20.00 uur Andermans Veren Live Jacques Klöters en Kick van der Veer brengen Andermans Veren Live. Hoe ver kun je gaan in het 'pronken met andermans veren' Heel ver, als we Jacques Klöters en Kick van der Veer als voorbeeld nemen. De tijd dat deze heren zelf nog oorspronkelijke cabaret maakten - respectievelijk in Don Quishocking en het duo Kick 'n lek - ligt in een grijs verleden. Maar in het citeren van hun vakbroeders en -zusters zijn ze ongeëvenaard. Hu bloemlezingen worden gevreten. Eerst in een boek en een serie cd's ('Ik zou je het liefste in een doosje willen doen'), vervolgens via hun tv-programm. Andermans Veren. Dat laatste concept wordt nu ook in het theater te gelde gé maakt. In 'Andermans Veren Live' presenteren Klöters en: Van der Veer op groot scherm de mooiste stukjes Nederlaq cabaret. •Sclieldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Koppen t 1 De Zeeuwse Komedie speelt het toneelstuk Koppen. Dit is de toneelversie van de film Faces uit 1968 van John 1 Cassavetes. Het Zuidelijk Toneel maakte er voor het Hol land Festival van 1997 een theaterversie van in de regie va' Ivo van Hove. De vertaling is van Gerardjan Rijnders. Koppen beschrijft: een etmaal uit het leven van Richard en Maria Forst. Een j dag waarop de ontmanteling van hun huwelijk plaatsgrijp' Uit hun huwelijk is alle fut verdwenen. Op een nacht kom: beiden in voor hen onbekende situaties terecht. Henk Geel: hoed regisseerde Tom Roovers, Wilma Seelen, Alexandra Jansen, Sjors Postelmans, Anneke Goedhart, Anneke van Jaarsveld, Larissa de Keijzer, Wilco Harbers, Izaak Wonde gem en Myrthe Jansen. •Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Lori Spee Lori Spee zingt en vertelt The First Lady. In deze combinatie van toneel en minimusical wordt het tr1 gische levensverhaal van Jackie Kennedy Onassis uit de dc ken gedaan. Het verhaal over de vrouw van president Kennedy gaat ovj loyaliteit, verraad, overeenkomsten, overleven en illusies. Over de liefde die zij had voor haar aan alcohol verslaafde! vader en voor John Kennedy, de liefde van haar leven. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur 4-lsh Theatergroep lsh brengt de spektakelshow 4-lsh. Het podium wordt omgetoverd in een reusachtige skate- baan, waar skatestunts en andere streetarts worden uitge voerd. Deze voorstelling is uitverkocht. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur bruik van in van die krankzinni ge 'special chorusses'. Daarin wordt de stem als een instru ment ingezet. Met zo'n nummer, 'Togetherness' van Horace Sil ver, openen we altijd de concer ten. Als ik daar heelhuids door heen kom, lukt de rest ook wel." Jeroen de Valk Masha Bijlsma: vandaag, Desafinado Middelburg, 21.00 uur. ROTTERDAM Gouden Meesterwerken/Grote Piano concerten. Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. wo., do. en vr. de Doelen, Grote Zaal -20.15 uur. Crash. Het Toneelhuis. wo., do., vr. en za. Rotterdamse Schouwburg, Kleine zaal - 13.00 - 16.00 en 19.00 - 22.00 uur. Gilgamesj. Hij die alles gezien heeft, door ro theater, wo. en do. Rotterdam se Schouwburg, Grote Zaal - 20.15 Jim Speelmans. Een grappenvirtu- oos. wo. Theater Zuidplein, Kleine Zaal - 20.15 uur. Youp van 't Hek. Prachtige paprika's, wo., do. vr., za. en di. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur. Rapalje - Gebroeders. Een doodge woon etentje ontaardt in hoog tempo in een bizar spel. do. Theater Zuid plein, Kleine Zaal - 20.15 uur. Frédérique Spigt. De theatertournee Vuur. do.Theater Zuidplein, Grote Zaal - 20.00 uur. Calefax. Op een overwoekerd pad. De bussy, Mozart en Janacek. vr. .de Doe len, Eduard Flipse Zaal - 20.30 uur. Huub van der Lubbe Concordia - Versterkte gedichten, vr. Theater Zuidplein, Grote Zaal - 20.00 uur. Alkemade Bloemen - Hybrishydro- lisch (reprise), vr. Theater Zuidplein, Kleine Zaal - 20.15 uur. De Jantjes (try out). Onvex*valst volks toneel. vr. en za. Oude Luxor Theater - 20.00 uur. Faithless. Concert, za. Ahoy' Rotter dam - 20.00 uur. Die Fledermaus. Duits gezongen met Nederlandse boventitels. za. Rotter damse Schouwburg, Grote Zaal - 20.15 uur. Latin Jazz. Nueva Manteca Giant Per cussion Show. za. de Doelen, Willem Burger Zaal - 20.15 uur. Meesterlijke barokmuziek. Venic Ba roque Orchestra, za.de Doelen, Grote Zaal - 20.15 uur. Nueva Manteca giant percussion show. za. de Doelen, Willem Burger Zaal - 20.15 uur. Radio Filharmonisch Orkest Holland. De verhalen van Edgar Allan Poe. Groot Omroepkoor o.l.v. Edo de Waart. za. de Doelen, Grote Zaal - 15.00 uur. A Few Good Men Dancing. De Ameri kaanse choreograaf Jeff Amsden. zo. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur. KARPP XL/Rosary. Bijzondere en contrastrijke muzikale dansavond, ma. en di. Rotterdamse Schouwburg Gerard Joling. Concert, ma. Ahoy' Rotterdam - 20.15 uur. Bueno Vista Salsa Havana. Dansers van het Cuban National Television Ballet en het Habana Café Orchestra, ma. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur. Het eind van de paring. Nationale To neel. Een verstikkend kamerspel, ma. Rotterdamse Schouwburg, Kleine zaal - 20.30 uur. Rondje Hollands - 40 jarig jubileum TROS. di. Oude Luxor Theater - 20.00 uur. Waves. Over de 4000 jaar oude, Sume- rische mythe van de godin Inanna. Engelstalig di. Rotterdamse Schouw burg, Kleine Zaal - 20.30 uur. ANTWERPEN Maria eeuwigdurende bijstand. Im provisatietheater. wo. t/m za. Zuid pool 20.00 uur Over vrouwen en andere vreemde we zens. Tragikomedie van Knarf Van Pellecom. do. vr. en za. Theater Het Klokhuis 20.30 uur Jesus, mijn jongen. Komedie, do. t/m za. Theater Het Appeltje 20.30 uur, zo. 15.00 uur De geheime levens van Henry en Ali ce. Hilarische relatiekomedie, vr. en za. Noordtheater 20.30 uur, zo. 15.00 Zattenacht! Toneelstuk over een drankvolle ontmoeting, do. t/m za. EWT 20.30 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen in het Raamlheater: Schoon Kind, theaterstuk over seksu ele voorkeur, vr. en za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur; Doldraaien, to neelstuk van Robert Sian, wo. 't Klein Raamtheater 21.00 uur, do. en za. 20.00 uur, zo. 15.00 uur; Recital, concert door Het Collectief, zo. Raam theater op 't Zuid 11.00 uur Voorstellingen in het Fakkeltheater: De nieuwe speling, hilarische, muzi kale western-kolder! za. Rode Zaal 20.30 uur; Het gaat toch rap!, Nieuw jaarsconference Raf Coppens, try-outs, do. vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur Voorstellingen in de Arenberg: Verbo den te lachen, theaterperformance door Herman van Veen, wo. 14.00 uur en galavoorstelling 19.30 uur; Patat, nieuwe cabaretvoorstelling van Geert Hoste, do. 20.15 uur; You're my Fla me, Jazz Singer's Night, zo. 20.30 uur Voorstellingen in De Singel: Quator Mosaïques, Wolfgang Meyer, klari net; concert, wo. blauwe zaal 20.30 uur; Beethoven Academie, William Con way en Spiegel Strijkkwartet, do. blauwe zaal 20.00 uur; Kassandra/ speaking in twelve voices, hedendaag se voorstelling met een thema uit de klassieke oudheid, do. vr. en za. rode Zaal 20.00 uur; Pianoconcert door Ab- del Rahman El Bacha, za. blauwe zaal 20.00 uur; Weihnachtsoratorium van Bach door koor en orkest Colle gium Vocale Gent, ma. blauwe zaal 20.00 uur; Op hoop van zegen/ See- mannslieder, muziektheater, di. rode zaal 20.00 uur Voorstellingen in het Zuiderpershuis: Talentendag, Afrikaanse jongeren presenteren hun talenten, vr. 19.00 uur; Proyeccion Latina, concert, za. 20.30 uur. Voorstellingen in Rataplan: Moest ik van u zijn, stand-up comedy door Wouter Deprez, vr. 20.30 uur; Think of one - Inuït-project, muziekproject /concertmix, za. 20.30 uur Concerten in het Sportpaleis: Vanbin nen, concert door Clouseau, do. en vr. 20.30 uur; The Golden Years, voorstel ling met bekende artiesten en bands, za. 20.30 uur; Faithless, concert, zo. 20.30 uur Het is lam. Multidisciplinaire voor stelling van en door acteur en danser Benaouisse van Victoria, vr. en za. Bourla 20.00 uur The better you look, the more you see. Dans/performance van en door Isabelle Schad en Bruno Pocheron. vr. en za. Monty 20.30 uur Het duo Ruud Hermans en Dick van Altena brengt het pro gramma Lonely 2. De twee zangers kennen elkaar al vijfentwintig jaar uit de Nederlandse countryscene. Zij deelden vaak het podium a! leadzangers van Major Dundee en Tulsa. In hun program! Lonely 2 spelen zij 'serieuze' liedjes die op een aangenaam losse manier geïntroduceerd worden met passende verhaa tjes en ankedotes. •Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 ui Mamilla De Zeeuwse gitaarrockband Mamilla treedt op. De band staat garant voor een spetterend optreden met eej flinke dosis rock. •Café De Groene Pulk, Middelburg, 21.30 uur Van Altena Hermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30