Hertzberger zit nog vol plannen 15% korting LaBan GEUREN PZC c c c c Casper Hobbes op alle Bejaarde architect ontvangt prijs Fonds Beeldende Kunsten De jeugd puzzel Heer Bommel en de Blijdschapper recept Schnitzels uit de oven weer aro PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Lange Geere 24 SegeersstraatIO door Peter Punt Architect Herman Hertzber ger is van 1932, dus zou hij kunnen genieten van een welver diend pensioen. Maar dat is hij niet van plan. „Pensionering is iets voor men sen die hun hele leven lichame lijke arbeid hebben verricht en niet voor mensen die met hun hoofd werken. Volgens mij is het slecht voor m'n hoofd als ik zou stoppen", vertelt Hertzber ger. Morgen ontvangt hij de oeuvre- prijs van het Fonds Beeldende Kunsten. Alweer een prijs. Zijn schoorsteenmantel staat er vol mee, maar deze keer is hij er erg mee verguld. Een oeuvreprijs is een erkenning en bovendien is er deze keer 40.000 euro aan ver bonden. „Ik wilde wel eens een geldprijs hebben." Hertzberger is een nationaal en internationaal gerenommeerd (Advertentie) architect. Zijn bekendste wer ken zijn het gebouw van Cen traal Beheer Achmea in Apeldoorn, muziekcentrum Vre- denburgh in Utrecht, het Chas- sétheater in Breda, het ministe rie van Sociale Zaken en veel schoolgebouwen. In Zeeland is de naam van Hertzberger voor al verbonden met de Middel burgse nieuwbouwwijk Veerse Poort waarbij hij als supervisor betrokken was. De gebouwen van Hertzberger, zeker zijn vroege, springen er niet uit door frivoliteit. Ze zijn sober en functioneel, gemaakt op de menselijke maat. Toch zeggen architectuurkenners dat zijn ontwerpen de afgelopen ja ren wel zijn veranderd. „Dat is zo", beaamt hij, „Ik denk dat mijn gebouwen ruimer van op zet zijn. Het was vroeger alle maal wat kleinschaliger. Maar ja, je moet met je tijd mee." De Nederlandse architectuur staat in het buitenland in hoog aanzien. Hertzberger is het daarmee eens, maar zet wel zijn vraagtekens bij sommige uitin gen van de moderne bouw kunst. „De architectuur is op windend geworden, maar gebou wen hebben niet echt een duide lijk doel meer. Het is allemaal prachtig, maar je kunt je afvra gen op welke manier. Het is een kwestie van willen scoren, door wethouders en andere over heidsdienaren." Hertzberger is voorstander van gebouwen met maatschappelij ke relevantie en die vindt hij te genwoordig ver te zoeken. De buitenkant van een gebouw is belangrijk, maar de binnenkant evenzo. Zijn bureau is druk in de weer met ontwerpen voor schoolgebouwen. Met als uit gangspunt dat leerlingen school niet echt leuk vinden, probeert hij met ontwerpen het schoolge bouw zo aangenaam mogelijk in te richten. De weg die de leerling van huis naar school vice versa aflegt, is volgens hem een ander verhaal. Wat maakt het kind daar mee? Veel van wat er in de openbare ruimte staat, vindt hij verspilde ruimte. „Waar vind je vandaag de dag nog een stuk stad dat evenveel kwaliteit heeft als een oude binnenstad", vraagt de ar chitect zich af. Er wordt met man en macht geprobeerd oude sfeer na te bouwen, maar van enige samenhang is geen spra ke, meent Hertzberger. Over de Vinex-locaties is hij be ter te spreken. „Vaak worden die voorgesteld als een en al treurnis, maar ik vind dat er heel goede dingen worden ge daan. Niet alles is slecht. Vaak Herman Hertzberger krijgt de oeuvreprijs van het Fonds Beeldende Kunsten. foto Cor Out/ANP ligt het aan de financiering wat er mogelijk is, maar met kleine budgetten ontstaat er grote in ventiviteit. Laat duidelijk zijn dat dit geen oproep is om het met minder geld te doen." ANP Kie en Addie lopen over de marjrt in Middel burg. Tot voor een uur geleden kenden ze elkaar niet. Allebei twintigers, allebei jong en mooi. De één blond, de ander donker. Ze lijken zo weggestapt uit een hippe reclame. Kie uit Den Haag en Addy uit Tel Aviv. Wij, stiefmoeder en tante, hebben hen de stad in gestuurd, zodat wij rustig onder het genot van een kop koffie de stand in de wereld kunnen doornemen. Voor de lunch treffen we elkaar weer. Het is alsof ze elkaar al jaren kennen. Ze kletsen elkaar de oren van het hoofd. Twee prachtige meiden met die typische mengeling van spontaniteit, bravoure en onzekerheid. In één uur hebben ze een diepe band en een goede verstandhouding opgebouwd. Addy vertelt over reizen in Israël. De bus neemt ze niet, dat is te gevaarlijk. Ze wil vrede, net zo als het merendeel van de Palestijnen en joden. Marleen Blommaert Ze reist met kleine busjes die maximaal negen personen vervoeren, die zijn als doelwit niet inte ressant. Ze vertelt het droog en feitelijk, zonder drama of stoerheid. De zin klinkt nog dagen na in mijn hoofd. Na de lunch slenteren we verder over de markt. Ik word staande gehouden door een jongetje van een jaar of twaalf dat me vraagt of ik een auto wil winnen. Ik wil geen auto, ik heb immers al een auto. Maar ook hij is één brok spontaniteit en zijn ogen twinkelen al bij voorbaat, dus zeg ik ja. „Dan moet u ontcijferen wat hier staat, me vrouw." Ik kijk naar vijf ingewikkelde tekens onder het plaatje van de auto. Ik kijk door mijn oogharen. „Nog.begin ik voorzichtig. Het jong kan zijn pret niet onderdrukken. „Zal ik het verklappen mevrouw, zal ik het verklappen?" Ik geef het op. „Het betekent helemaal niets, me vrouw, maar nu weet u ook eens wat het is om niet te kunnen lezen." En hij kijkt mij triomfan telijk aan. „Wilt u uw handtekening zetten? Wij vinden dat iedereen moet kunnen leren lezen." Ik heb Kie weer op de trein gezet naar Den Haag. Zelf ga ik naar Terneuzen, naar het ROC. Ik betreed een enorme hal die tevens dienst doet als kantine. De jongeren zitten er in kluitjes bij elkaar. In een hoek wordt geschilderd op enor me vellen. Krantenknipsels en schilderijen over aids, integratie, ontwikkelingshulp en hoofd doekjes. Wat opvalt is de concentratie waarmee ze wer ken. Het is de sector Metaal die samen met men sen van Toonbeeld een project uitvoeren voor de vakken maatschappijleer en expressie. Ik kijk over de schouder van een paar jongens die vol overgave aan een poster bezig zijn. „Mijn vader wil dat jij geen hoofddoekje draagt" „Die durft!" „Hij draagt zelf een pet." Eén van de jongens kijkt om en het lijkt alsof hij mijn gedachten leest. Zeg eens, heeft u zich op de basisschool ingezet voor alfabetisering, kunt u contact leggen met iemand uit een andere cultuur in een uur, en wat deed u bij het vak maatschappijleer vroeger? Die normen en waarden en de jeugd, dat zit wel goed. Misschien zouden we de. jeugd eens aan een stam tafel of een onderhandelingstafel bijeen moeten zetten als het gaat om de toekomst. Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Eremetaal; 2. lendeschot; 3. rij wiel; 4, vaartuig; 5. zuil; 6. dun; 7. dundoek; 8. gespannen; 9. larve van de langpootmug; 10. snoer; 11. gewas; 12. zijkant; 13. injectie; 14. zanggroep. Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 B E R O E N N S 2 B S R P U I I T 3 F L I O E F T S 4 S L T O I E S P 5 K E O E L O N M 6 M A L G A N E R 7 V D L I A N G G 8 S T D R I A E K 9 E E M R E A L T 10 K E L T s E E N 11 G E E N R S S T 12 F L T A A N R K 13 P T R U I I T K 14 K Z O I O E T R Horizontaal: 1. Muster is geen gelovige tennisser (6); 7. Plotseling 's niet dicht tegen elkaar (5); 8. De bovenlaag bevindt zich in ordinaire litera tuur (5); 9. Riskeren met een deel van de schrijfmachine (5); 10. Zo vers moet die vrucht zijn (4), 11Die oude maat heeft de toekomst (6); 12. Gordelweg (6). Verticaal: 2. Dieren die met alle winden meewaaien (5); 3. De kleur van de vloot (6); 4. Afnemend komt het heimelijk terug (6); 5. In deze plant zit een roofvogel (4); 6. Handelend optreden tegen een noot (8); 10. Jongen waar ik niets aan heb (4); 11Geen goede dienst (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. Oplossing van gisteren: Anagram: 1gade-garde-gaarde 2 ster-stoer-oester 3. blei-balie-labiel 4. last-salet-falset 5. bark-break-bakker 6. kerk-akker-rakker 7 orde-ronde-eirond 8ramp-amper-kamper 9. kees-steek-ekster 10. emir-immer-rammei Eindoplossing: GOLFBREKER. Cryptogram: Horizontaal: 4. Bromkever; 6. aasgieren; 8. theater; 9. helft; 10. kol. Verticaal: 1. Kraamheer; 2. skai; 3. overdruk; 5. renstal; 7. graaf. Lengte: 7 centimeter Toonder Studio's Toen Joost laat in de avond op een dringend gebel open deed, zag hij zijn meester op de stoep staan, in gezelschap van een vreemdeling. „Dat is de heer Zwadder", stelde heer Bommel voor. „Ik trof hem op de weg en hij heeft geen onderdak voor de nacht in dit slechte weer. Wil je een hete grog klaarmaken en een kruik in het logeerbed leggen?" „Tot uw dienst, heer Olivier", zei de bediende met zuinige mond. „Maar mag ik u erop attent maken, dat het al laat is? Mijn dagtaak is toch al zwaar genoeg en wie werkt er in de ze periode van arbeids-tijdverkorting nog in de nacht, met uw welnemen? Maar ja, als u het wenst..." Hij slofte vreugdeloos weg om zijn plicht te gaan doen, en een poosje later zaten de heren bij de knappende haard; ie der met een dampend glas in de hand. „Ziedaar een slachtoffer van de nood der tijden", sprak de gast droevig. „De winderigheid is hem in het hoofd gesla gen en daardoor kent hij geen arbeidsvreugde meer." „Het is heel moeilijk voor een werkgever", gaf heer Bom mel toe. „Ik heb hem niet eens salarisvermindering gegeven voor een extra vrije middag; maar geen lachje kan eraf.,." „Kijk", hernam de heer Zwadder, terwijl een zachte trek zijn stroeve mond plooide. „Hier ligt nu een mooie taak voor ons om deze ongelukkige blijdschap te brengen!" IK HÉ0ÓELHEN PAT TALLOZE 500KTEN MET ÜIT5TEKVINÓ WOKPEN 0EPKEJ6P P00KPAT P£ MEN5PE0O55EN OMKAPT 50M5 PENK IK PAT EK WEI INTELLIGENT 0UITENAAKP5 LEVEN MOET ZI0N, 0MPAT ZE ££ÉN VAN ALLEN COHThCX MET ONS OPNEMEN Geen Weense specialiteit ditmaal maar wel een uit de keuken van een West- faalse grootmoeder. De schnitzels wor den in de oven slechts aan een zijde voor zien van een knapperig korstje. En dat is vergeleken met een échte Wiener Schnit zel eerlijk gezegd wel zo smakelijk. Voor twee hoofdgerechten: Twee kalfsschnitzels, elk ca. 125 gram (ongepaneerd); zout; witte pe per uit de molen; 65 gram boter; 4 eetl. droge witte wijn, zoals Riesling uit de Elzas; 2 eetl. vleesfond, uit pot je; 2 theel. Zaanse mosterd; 3 eetl. droog kruim van witbrood; 1 eetl. fijn- geraspte oude of overjarige Goudse of Parmezaanse kaas; eventueel en kele toeven (krul)peterselie. Maak de schnitzels droog met keukenpa pier. Wrijf ze heel licht in met wat zout en peper. Verhit een koekenpan en laat 40 gram bo ter smelten. Wacht tot het schuim groten deels is weggetrokken. Bak de schnitzels boven een niet al te hoog afgestelde warmtebron in 5 minuten aan weerszij den goudbruin. Leg de schnitzels op het werkvlak (snijplank). Beboter intussen een ovenvaste schaal waarin beide schnit zels naast elkaar kunnen liggen. Voeg wijn en vleesfond aan de resteren de bakboter toe. Roer alles krachtig door en laat het mengsel aan de kook komen. Laat alles zolang koken tot door indam pen niet veel meer dan de helft van de oorspronkelijke hoeveelheid over is Vlissingen 5.00 189 17.15 189 11.15 161 23.26 Terneuzen 5.19 211 17.40 212 11.46 167 23.50 Cadzand 4.36 181 16.56 182 11.00 155 23.05 Roompot Buiten 4.59 145 17.19 147 11.14 124 23.25 Roompot Binnen 5.53 125 18.37 125 12.25 117 Zierikzee 6.18 144 18.45 147 0.00 107 12.30 Krammersl. West 6.14 156 18.50 156 0.05 109 12.40 Hansweert 5.48 222 18.08 227 12.06 181 Stavenisse/Yers. 6.25 150 18.56 150 0.05 107 12.36 door Bill Watterson lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen W3' matige regen zware regen Isoba; Europa: Depressies Hans Belterman Schenk het residu door een zeefje in de reeds beboterde ovenvaste schaal. Bestrijk de bovenzijden van de schnitzels met mosterd. Schep broodkruim en ge raspte kaas door elkaar. Strooi het over de schnitzels. Druk het met de platte hand heel licht aan. Leg de schnitzels in de ovenschaal en leg er hier en daar een flin tertje boter op. Plaats de schaal in het midden van de tot 200 graden C. voorverwarmde oven. Re ken op een oventijd van circa 20 minuten. Presentatie: Leg de schnitzels op voorverwarmde bor den. Schik er als garnering toeven peter selie bij. Dien er gebakken of gefrituurde aardappeltjes en een gemengde groene salade bij op. In Lapland blijft het hardnekkig koud met vorst overdag en aar houdende sneeuwval. Elders in Scandinavië is het tijdelijk zacl ter. Een depressie boven het noorden van Portugal veroorzaak op het Iberisch Schiereiland buien, soms met veel water en onweer. Op de Canarische Eilanden valt ook een bui. Op de Balearen blijft het droog en wordt het 20 graden. Een andere depressie trekt over Duitsland naar Denemarken en veroorzaal in Duitsland en in de oostelijke helft van de Benelux regen en natte sneeuw. De meeste neerslag valt woensdag in het middi van Italië en in het voormalig Joegoslavië. In Griekenland en in Turkije blijft het droog en is het op de stranden met zon en maxima rond 19 graden best aardig toeven. woensdag 1 december 2004 Met de eerste dag van december en Door: Reinout van den dus ook van de meteorologische win ter op de kalender ziet het weer er de komende dagen weinig P spectaculair uit. Hogedrukgebieden brengen onze omgeving een ir rustig weertype met een afwisseling van wolken en zon. In de a« nachten kan de temperatuur tot in de buurt van het vriespunt daleè overdag stijgt het kwik tot een graad of 6. Vandaag trekt een storiq over Duitsland naar het noorden. De bijbehorende bewolking vercy vert ook Zuidwest-Nederland, maar de regen blijft met een beetje geluk oost van onze regio. Bij een zwakke tot matige wind uit rich-^ tingen tussen noord en oost komen de temperaturen niet veel |s hoger dan ongeveer 4 graden. Komende nacht dringen opklaringej schoorvoetend vanuit het zuiden Zeeland binnen. De temperatuurgi daalt daarbij nauwelijks, de minima schommelen rond 3 graden. Vanaf morgen breekt een rustige periode aan. Wolken en zon wis- selen elkaar af, het blijft voorlopig droog en de temperaturen, die nachts in het algemeen enkele graden boven nul liggen, stij gen overdag tot circa 7 graden. Tijdens het weekeinde wordt de verwachting wat onzeker der. De kans bestaat dat het hogedrukgebied zijn invloed geleidelijk verliest op het weer bij ons. In dat geval nemen de kansen op bewolking en een beetje regen weer toe, terwijl de temperaturen langzaam omhoog gaan. Maar het kan ook zijn dat het hogedrukge bied het nog een paar dagen langer volhoudt. In dat geval verandert er weinig. Het enige wel zou kunnen gebeuren, is dat de temperaturen nog wat verder dalen met mogelijk lich te vorst in de nacht. Oosten regen Vooruitzichten weer donderdag vrijdag a zaterdag zondag max. 7° 7° 5° 5° min. 3° 3° 1° 1° wind 03 04 04 NO 4 Zon O Maan vandaag j op 8.28 onder 16.3f vandaag r, op 20.05 j onder 12.3? Nautisch bericht De noordoostenwind is zwak tot matig, kracht 2 tot 4. Het zicht matig tot goed. Watertemperatuur 8 graden. 'i Waterstanden woensdag 1 december Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. donderdag 2 december Hoog water uur cm uur cm 4.25 201 16.46 204 4.46 224 17.01 228 3.59 193 16.16 197 4.28 154 16.46 158 5.36 131 18.06 132 5.50 151 18.15 155 5.45 163 18.04 164 5.15 235 17.29 241 5.44 157 18.16 159 Hoog water uur cm uur cm Laag water uur cm uur c 10.56 168 22.50 1 11.16 175 23.21 1 10.31 163 22.30 1 10.44 127 22.45 11.45 118 23.55 11.55 136 12.06 137 11.35 188 23.42 1 11.54 134 Laag water uur cm uur Zeeland: Rustig VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG I DECEMBER üj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2