UCI laat Phonak in kou staan PZC PSY tot 2005 zonder De Jong en Vennegoor of Hesselink Laatste kans voor Roddick en Ferrero draai aan kritiek Jan Wegereef wil Feyenoord niet meer fluiten Tyler Hamilton ontslagen jeen spelers te ioop bij AZ Feyenoord wil Oude Kamphuis 21 Veiling sjaal Beckham verijdeld Diouf moet drie duels toekijken Mexicaanse voorzitter geschorst Ook Doornbos test nieuwe Jordan Kemna tekent bij ploeg Scheppink an onze sportredactie IGLE - De nieuwe topwieler- ompetitie Pro Tour telt in het anvangsjaar 2005 negentien loegen. De internationale wiel- jnunie UCI besloot gisteren een twintigste ploeg aan te wij- en. Het betekent dat de Zwit- ïrse ploeg Phonak, het Franse .G2R en het Belgische Mr. ookmaker niet in de belangrijk- te koersen van het jaar mogen erschijnen. Zij waren alledrie og in de race voor het laatste tartbewijs. Ie enige Nederlandse ploeg die i de elitekoersen van de Pro 'our actief zal zijn, is Rabo- ank. honak is uiteindelijk toch afge- allen wegens de zware doping- evallen binnen de ploeg. Liefst rie renners van naam, Tyler Ha- ïilton (olympisch kampioen .jdrijden), Santiago Perez weede in de Ronde van Span- en Oscar Camenzind (oud-we- eldkampioen) zijn eerder dit lar positief bevonden. De ploeg it Zürich ontsloeg Hamilton ijf dagen geleden in een ultie- ïe poging alsnog een licentie te emachtigen, maar de UCI was nverwurwbaar. Wetenschappers a een toelichting op het besluit af de wielrenunie aan dat voor- 1 de sceptische houding van het ïanagement jegens de doping- ontroles Phonak is opgebro- en. De ploeg trok de resultaten an de testen, geanalyseerd en anvaard door het antidoping- -ureau Wada en het Internatio nal Olympisch Comité, in twij- sl en zette zelf een groep weten- chappers op de dopingzaken. )e UCI meent dat Phonak de re- lLKMAAR - Met een ferme uit- praak heeft AZ gisteren laten yeten dat geen enkele speler de lub dit seizoen tussentijds mag erlaten. Volgens technisch di- ecteur Martin van Geel is er iet de Alkmaarse vereniging iet te praten over de verkoop an een speler. „Wij zijn ambiti- us en dan moet je niemand mid- en in een seizoen laten vertrek- ;en", aldus Van Geel. lij voegt er aan toe dat zijn ver jaring komt als een reactie op peculaties dat enkele spelers an AZ in de belangstelling taan van topclubs. Zo zou PSV iiteresse hebben in Kenneth Pe- ez en heeft Ajax-trainer Koe tan Denny Landzaat als een aogelijke versterking voor zijn Iftal getipt. Van Geel: „Daar alt niet over te praten. Sterker: '/e willen nooit tussentijds spe- srs laten gaan." )e technisch directeur zegt dat r pas na dit seizoen over even- iiele transfers te discussiëren Tot nu toe heeft niemand zich 'emeld, dus is ook die optie niet an de orde. Maar als een echt rote club zich meldt, moet je iaar wel over nadenken." fan Geel gaf ook aan dat AZ de- e winter zelf geen zaken doet. kedia (RBC Roosendaal) werd lijvoorbeeld genoemd als moge- [jke versterking. „Dat is niet an de orde. Wij zijn uitermate pvreden met de huidige spelers- roep." ANP toor Sjoerd Bootsma ROTTERDAM - Jan Wegereef eenst al tweeënhalf jaar geen wedstrijd van Feyenoord te flui- en. De scheidsrechter uit Helle- octsluis heeft na de nasleep an het duel bij PSV op 14 april 1002 (2-0) gevraagd om niet aeer te worden aangesteld bij Dtmoetingen van de Rotterdam- e club. Ilij werd toen door Feye- oord medeverantwoordelijk ge- ouden voor de nederlaag, die ,e strijd om de tweede plaats chter landskampioen Ajax be- liste. |e arbiter werd tijdens en na af- ;)op van de krachtmeting voor- 1 bekritiseerd vanwege twee iomenten. Vroeg in de wed- sultaten van de controles niet had moeten betwisten. „Het team geeft ons daarmee niet de garantie dat het serieus de strijd tegen doping wil voeren", luid de het oordeel van de licentie commissie van de UCI. Hamilton, die nog een contract tot eind 2005 had, werd dit jaar twee keer betrapt op bloeddo- ping. Na zijn winnende tijdrit tijdens de Olympische Spelen in Athene en na de achtste etappe in de Ronde van Spanje, weder om een tijdrit die hij won, rea geerde hij positief. Het IOC kon de 33-jarige Amerikaan niet dwingen zijn olympisch goud in te leveren, omdat er fouten wer den gemaakt bij de contra-ex pertise. De bloedstaal voor de tweede controle was verkeerd in- Mr. Bookmaker en AG2R kre gen van de UCI te horen dat hun renners niet het niveau hebben om te mogen deelnemen aan de wedstrijden van de Pro Tour: de grote etappekoersen en de we- reldbekerldassiekers. Mr. Book maker heeft drie Nederlandse wielrenners in dienst: Bobbie Traksel, Stefan van Dijk en Mat- thé Pronk, de kersverse wereld uurrecordhouder achter der- De negentien ploegen die een licen tie voor de Pro Tour hebben gekre gen zijn: Rabobank (Nederland), Quick Step, Davitamon-Lotto (Bel gië), CSC (Denemarken), Illes Ba- lears, Liberty Seguros, Euskal- tel-Euskadi, Saunier Duval-Pro- dir (Spanje), Cofidis, Bouygues Te lecom, FDJeux.com. Crédit Agrico- le (Frankrijk), Gerolsteiner, T-Mo- bile (Duitsland), Domina Vacanze, Liquigas, Lampre-Caffita, Fassa Bortolo (Italië), Discovery Chan nel (Verenigde Staten). ANP strijd gaf hij PSV'er Yuri Niki- forov geen rode kaart na een overtreding op Jon Dahl Tomas- son. Later legde hij de bal wel. op elf meter van Feyenoord- doelman Edwin Zoetebier, om dat Patrick Paauwe opponent Mark van Bommel omver duw de. Die beslissing werd na af loop nog heviger betwist toen de PSV'er zelf verklaarde dat het geen strafschop was. 'Miljoenenblunder Wegereef' kopte de Krant van Feyenoord een paar dagen na de confronta tie, die directe plaatsing voor de lucratieve Champions League uitsloot. De kritiek bleef niet al leen beperkt tot het papier. De scheidsrechter en zijn familie werden in de rood-witte Rijn mond ook geconfronteerd met van onze sportredactie EINDHOVEN - Jan Vennegoor of Hesselink en John de Jong zul len pas begin 2005 weer fit ge noeg zijn om voor PSV te spe len. Vennegoor of Hesselink re valideert van een zware schou derblessure. De aanhechtingen van het sleutelbeen op de schou der zijn afgescheurd. De spits liep de kwetsuur op tegen Vites se, toen hij ongelukkig ten val kwam na een duel met Nicky Hofs. Vennegoor of Hesselink houdt zich voorlopig bezig met loop- en conditietrainingen. Hij hoopt nog-voor het nieuwe jaar weer oefeningen met de bal te kun- reacties van Feyenoord-fans. Kort voor het WK in Japan en Zuid-Korea blikte Wegereef te rug op de toenemende kritiek op het Nederlandse scheidsrechters- korps. „In die periode is geble ken dat we langzaam op een hel lend vlak komen. Er worden heel veel zaken op de arbitrage afgeschoven. Soms terecht, vaak onterecht en buitenpropor tioneel. Waarom? In het betaald voetbal zijn we de meest kwets bare groep. Wij hebben geen platform om mensen van repliek te dienen, terwijl mensen alles over ons mogen zeggen of schrij ven. Vrijheid van meningsuiting is een groot goed, maar soms mo gen mensen zorgvuldiger met fei ten omgaan", zei hij. Toen had hij vermoedelijk al de nen doen. Vanaf 6 januari moet hij weer fit genoeg zijn om alle trainingen te volgen. Ook De Jong zal zich pas tegen die tijd aansluiten bij de selec tie. De middenvelder herstelt van de knieblessure die hij op liep in de thuiswedstrijd tegen Ajax op 24 oktober. Hij traint in het krachthonk van de club mo menteel onder meer op de home trainer. Bovendien moet hij bin nenkort een voetoperatie onder gaan. De Jong heeft last van een zwevend botje in zijn voet. Beide spelers hopen op tijd fit te zijn om mee te kunnen naar de Verenigde Arabische Emiraten. Daar neemt PSV van 8 tot 15 ja nuari deel aan het toernooi om de Dubai Cup. Het evenement beslissing genomen om niet lan ger wedstrijden van Feyenoord te leiden. Die manoeuvre is niet ongebruikelijk binnen het Jan Wegereef wordt voor het eerst georgani seerd. Naast PSV zijn ook FC Barcelona, Bayern München en Boca Juniors vastgelegd als deel nemer. Tegen twee van die drie clubs speelt PSV op respectievelijk 12 en 14 januari een oefenwed strijd. De loting voor het toer nooi volgt nog. Manager techni sche zaken Stan Valckx reist morgen naar Dubai om alle con tracten te ondertekenen. PSV ontvangt voor het deelnemen aan de Dubai Cup naar schat ting 600.000 dollar, een kleine half miljoen euro. Technisch directeur Guus Hid- dink, wiens contacten tot de uit nodiging leidden, wil het geld graag investeren in de jeugdop- scheidsrechterskorps. Waar clubs met brieven proberen om arbiters bij hun duels weg te houden - verzoeken die de KNVB consequent negeert - zoe ken scheidsrechters na emotio nele wedstrijden soms de luwte op. Af en toe gelden die maatre gelen voor de rest van een com petitie. Wegereef koos echter voor een weg die in het amateur voetbal niet ongebruikelijk is. In die regionen kunnen arbiters voorafgaand aan elk seizoen aangeven bij welke verenigin gen zij niet wensen te fluiten. De KNVB honoreert die verzoe ken altijd. In het betaald voetbal wordt al leen de regel gehanteerd dat scheidsrechters geen wedstrij den van clubs uit hun woon- leiding. De bedoeling is dat het toernooi in de golfstaat een jaar lijks terugkerend evenement wordt. Zuid-Afrika Ajax belegt tijdens de winter stop een trainingskamp in Zuid- Afrika. De Amsterdamse ploeg verblijft van 10 tot en met 18 ja nuari in Kaapstad bij de satel lietclub Ajax Cape Town. Trainer Ronald Koeman zal de ploeg in Zuid-Afrika klaarsto men voor de tweede helft van de voetbalcompetitie. Twee oefen wedstrijden staan er op het pro gramma: op woensdag 12 janua ri tegen Orlando Pitates en op zaterdag 15 januari tegen Ajax Cape Town. plaats mogen leiden. Dit om el ke schijn van partijdigheid te voorkomen. Overigens leidde Jan Wegereef tussen september 1991 en april 2002 25 wedstrijden van Feye noord. De Rotterdammers won nen achttien confrontaties, speelden drie keer gelijk en ver loren vier keer. Feyenoord pak te dus 57 punten in 25 duels (doelsaldo 53-27). De Kuipclub kreeg drie strafschoppen, de op ponenten twee. Wegereef hield dertig keer een Feyenoorder de gele kaart voor, terwijl de tegen standers vijftig keer geel za gen. De rode kaart ging drie keer naar een Rotterdammer, één keer naar een tegenspeler. Zowel Wegereef als de KNVB geeft geen commentaar. GPD door Hans Leber ROTTERDAM - 'Crisis? Welke crisis?' De elpee-titel van de le gendarische popgroep Super tramp lijkt van toepassing op Feyenoord. Terwijl de stand op de ranglijst (vierde met 15 ver- liespunten) daar aanleiding toe geeft en de aanvoerder over weegt zijn band in te leveren, draagt trainer Ruud Gullit alles behalve een crisissfeer uit. „De spelers vonden net als ik dat we zondag tegen Heerenveen tot de 1-2 goed speelden. Daaruit put ten we vertrouwen." Tijdens de persconferentie voor de Uefa Cupwedstrijd tegen Schalke 04 vanavond, dirigeer de Gullit de kritiek op Feye noord in positieve richting. „De kritiek in de media, de teleur stelling over de resultaten, wil zeggen dat er veel van Feye noord wordt verwacht. Dat de pers zo denkt, zegt iets over wat we kunnen. Dat geeft ons kracht." Terwijl de eerste Feye- noord-supporters de Amster damse tongval van Gullit al de nigrerend nadoen, vindt de trai ner: „We spelen wél goed, aan vallend voetbal. We zijn alleen in de details slordig." Eén van die 'details' is het hoge aantal onnodige verdedigende overtredingen en de tegengoals die daaruit ontstaan. Zondag nog bevestigde de crainer dat hij dit zijn aanvoerder Patrick Paauwe verweet, inmiddels zegt hij over de hele verdediging te hebben gesproken. Paauwe zelf gaf inmiddels in interviews aan zich de kritiek aan te trekken en te overwegen de spelers te vra gen of zij nog vertrouwen heb ben in hun aanvoerder. Bungelen Gullit liet zijn aanvoerder giste ren bungelen. Op vragen over de kwestie antwoordde hij niet dat Paauwe zijn aanvoerder is en daarmee basta. „Ik wil daar niet op ingaan." Dat de vrije verdedi ger ook wordt gepasseerd is ech ter onwaarschijnlijk omdat de linkspoot binnen de huidige Feyenoord-selectie slecht ver vangbaar is. De vervanger voor Paauwe als aanvoerder dient zich al aan, en wel in de persoon van Dirk Kuijt. De man uit Katwijk heeft een voorbeeldige wedstrijdin stelling, is een ambassadeur voor Feyenoord als het gaat om media-optredens en heeft een rotsvaste plaats in de basiself- Maar er is volgens de oude voet balwetten ook één groot nadeel: Kuijt heeft als spits het spel ach ter zich, terwijl een aanvoerder het spel beter goeddeels vooï zich kan hebben voor het ovei*- zicht. Doelman Patrick Lode- wijks, die voorlopig Gabor Bar- bos vervangt, zou de band ook kunnen overnemen. Maar wie ook aanvoerder is, de wedstrijd tegen Schalke 04 moet Feyenoord winnen omdat het overwinteren anders mis.- schien over twee weken in Zwit serland tegen het stugge FC Ba sel moet worden veiliggesteld. Feyenoord kan weer beschikken over Karim Saidi, die zondag werd gemist. Salomon Kalou zéi voor een hele wedstrijd nog te veel last van een liesblessure te hebben, maar zijn trainer denkt daar anders over. „Salomon kan een hele wedstrijd spelen."GPD ROTTERDAM - Met Schalke 04, de club die hij aan het eind van dit seizoen transfervrij mag verlaten, is hij vanavond 'slechts' op bezoek in de Kuip. Maar de kans bestaat dat Niels Oude Kamphuis volgend jaar wekelijks in Rotterdam is te be wonderen. Feyenoord ziet in de 27-jarige Tukker een verster king voor het middenveld. Technisch manager Mark Wotte wil na afloop van het Uefa Cup> duel met Schalke dan ook zo snel mogelijk met Oude Kamp huis rond de tafel gaan zitten om diens toekomst te bespre ken. „Hij wordt door Feyenoord al jarenlang gevolgd", zegt Wot- te. „Omdat hij Nederlander én transfervrij is, is Oude Kamp huis een interessante optie." Oude Kamphuis zelf heeft na zes jaar Schalke wel oren naar een nieuwe club. De belangstel ling van Feyenoord streelt hem. „Het geeft een goed gevoel en ik sta er ook open voor", aldus Oude Kamphuis. „Feyenoord is een mooie club, die te vergelij ken is met Schalke. Maar eerlijk gezegd vind ik de belangstelling op dit moment niet zo belang rijk. Clubs kunnen zich pas in ja nuari officieel voor me meldeft en ik heb zelf nog niets van Feye noord gehoord." GPD woensdag 1 december 2004 gevroren. Niveau Tyler Hamilton krijgt een bidon aangereikt tijdens één van zijn laatste optredens voor de Phonak-ploeg. foto Luis Tejido/EPA MADRID - De Spaanse politie heeft ingegrepen in de in ternetveiling van een gestolen sjaal van stervoetballer Da vid Beckham van Real Madrid. De veiling zou over twee dagen eindigen en het hoogste bod lag imiddels op ruim 21.000 euro. De Spaanse televisiezender Antena 3 onthul1 de gisteren dat de politie de website waarop de veiling plaatsvond, had afgesloten. De sjaal was vorig weekeinde door een jonge vrouw van de schouder van Beckham ge rukt. Dat gebeurde op de luchthaven van Barcelona, waar de spelers van Real Madrid zojuist waren aangekomen voor de wedstrijd later die dag tegen Barga. Het incident was rechtstreeks op tv te zien. ANP/SID LONDEN - De Engelse voetbalbond heeft El Hadji Diouf voor drie wedstrijden geschorst omdat de aanvaller van Bolton Wanderers Arjan de Zeeuw, die Portsmouth zater dag koppend aan de zege hielp (1-0), in het gezicht spuugr de. De 23-jarige Senegalese international had van zijn club voor dat vergrijp, dat duidelijk in beeld werd ge bracht op tv, al een boete gekregen van twee weeksalaris- sen. Diouf heeft zijn verontschuldigingen aangeboden voor zijn wangedrag. ANP/RTR MEXICO-STAD - Voorzitter Herrerias van het Mexicaan se Veracruz is gisteren voor zes maanden geschorst. Zijn elftal boycotte een thuiswedstrijd, omdat het te heet was. De temperatuur liep in de schaduw op naar 40 graden celr sius. Veracruz kreeg een boete van 160.000 euro, tegen stander Chiapas de papieren zege (0-2). Herrerias is de tweede voorzitter in het Mexicaanse voetbal die tegen een schorsing opliep. President Bernat van Pubela werd in okr tober voor twaalf maanden uitgesloten, nadat een arbiter en zijn assistenten werden aangevallen door een groep supporters met Puebla-emblemen op hun shirts. ANP SILVERSTONE - Jordan heeft een tweede Nederlandse autocoureur aangetrokken om de komende dagen bolides te testen op het circuit van Jerez de la Frontera in Spanje. Na Christijan Albers kreeg gisteren ook Robert Doornbos een uitnodiging om achter het stuur te kruipen van een formule-1-wagen van de Engelse renstal. Doornbos was de laatste drie Grand Prixraces van het we reldkampioenschap al actief als test- en reserverijder voor Jordan. De geboren Rotterdammer, woonachtig in Italië, test van 1 tot en met 4 december in Jerez de 2005 interim-wagen, die al voldoet aan de aërodynamische be perkingen die volgend seizoen gelden. ANP NIJVERDAL - Wielrenner Rudi Kemna rijdt vanaf ko mend seizoen voor de wielerploeg van manager Arend Scheppink. De 37-jarige renner moet onder meer de talenr ten in het team van hoofdsponsor Shimano begeleiden. Kemna was een van de renners van de BankGiroLoterij, de voorganger van de nieuwe formatie. De ploeg BankGi roLoterij werd vorige maand ontbonden, nadat de hoofde sponsor was afgehaakt. ANP Slippendragers van Federer kunnen in finale van Davis Cup hun seizoen redden Gllllit gCCft pOSitlC V0 Aan het eind van het vorige tennisjaar zag zowel de Amerikaan Andy Roddick als de Spanjaard Juan Carlos Ferrero zich als de nieuwe koning van het man- nentennis. Nu zijn de twee de bescheiden slippendragers van de onaantastbare Zwitser Roger Federer. Vanaf vrijdag proberen Roddick en Ferrero hun seizoen te redden tijdens de Davis Cup- finale in het Spaanse Sevilla. door Martijn van Beeten SEVILLA - Het olympisch stadion La Cartuja in Sevilla zorgt in elk geval voor een Davis Cuprecord. Liefst 26.600 fans per dag krijgen een plek in een voor de gelegenheid als tennisstadion ingerichte hoek van deze indrukwekkende arena. In de stad van flamencodansen en stieren- vechten zal Andy Roddick zich ongetwij feld opgejaagd wild voelen. Roddick is de nummer twee van de we reldranglijst en in Spanje wordt er alles aan gedaan om hem te laten struikelen. Er ligt een dikke laag gravel, om het ve nijn uit zijn verwoestende opslagen te ha len. En, tot geluk van de Spanjaarden, het gaat de komende dagen ook nog eens regenen en waaien. Daar wordt de onder grond nog trager van. Zelfs al is de baan overdekt met een tijdelijke overkapping. Om Roddick te ontregelen ging de Spaan se bond zelfs zo ver dat zij de voorkeur gaf aan het op zeeniveau gelegen Sevilla boven Madrid, dat op 640 meter hoogte ligt. In de ijlere lucht in de hoofdstad zou de bal sneller gaan en dat voordeel wordt Roddick niet gegund. Van Andy Roddick worden in de finale van de Davis Cup twee overwinningen ver wacht. foto Marcelo Del Pozo/RTR In Spanje is het vuurtje inmiddels stevig opgestookt. De herinneringen gaan terug naar de laatste onderlinge ontmoeting, in 2002 op het gras van de Westside Tennis Club in Houston. De Spanjaarden, zon der Ferrero, verloren. Maar ze voelden zich vooral gekleineerd door de gasthe ren. „We hadden niet eens douches in on ze kleedkamers", riep coach Jordi Arrese in de aanloop naar de finale. „En zij had den een bubbelbad. We moesten zelfs zoe ken naar een toilet. In twintig jaar Davis Cup ben ik nog nooit zo slecht behan deld." Kortom, de Amerikanen kunnen rekenen op een warm onthaal. Misschien wel mooi voor Roddick, die zich in Sevilla de heldenstatus kan aan meten. Iets wat hem dit tennisjaar niet is gelukt. 'A-Rod' beëindigde het vorige ten nisjaar als nummer één van de wereld, had op de US Open zijn eerste Grand Slam-toernooi gewonnen. Met Ferrero en Federer zou hij gaan strijden om de troon van het mannentennis. De pupil van coach Brad Gilbei't won dit jaar vier toernooien, maar kwam op de Grand Slams niet verder dan een finale op Wimbledon. Roddick kon nog niet eens in de schaduw staan van Roger Fede rer, winnaar van de Australian Open, Wimbledon, de US Open en de Masters in Houston. Het verhaal van Ferrero is nog triester. De nummer drie van vorig jaar, toen win naar van Roland Garros en finalist op de US Open, sukkelde dit jaar met zijn ge zondheid. Na een liesblessure kreeg 'El Mosquito' last van waterpokken en een ribkwetsuur. De 24-jarige man uit Ville- na won geen enkel toernooi en zakte naar de 31e positie op de wereldranglijst. Voor Roddick wordt het zijn eerste fina le, voor Ferrero al de derde. De Span jaard was in 2000 de grote held door in de eindstrijd tegen Australië, in Barcelo na, zowel Patrick Rafter als de nummer één van de wereld Lleyton Hewitt te klop pen. De andere Juan Carlos, de Spaanse koning, klapte op de tribunes haast zijn handen stuk. Drie jaar later in Melbourne, opnieuw in de finale en opnieuw tegen Australië, was Ferrero de schlemiel. Hij ging onder uit tegen Hewitt en Mark Philippoussis. Spanje verloor. Arnrika staat voor het eerst sinds 1997 weer in een Davis Cupfinale. Het land won de trofee voor het laatst in 1995. Nu zijn de voortekenen ongunstig. Het thuis land voelt zich kiplekker op een trage gravelbaan, de Amerikanen zeker niet. Roddick, zo is de inschatting, zal beide enkelspelen moeten winnen. Dan zouden de broertjes Bob en Mike Bryan, wereld kampioen in het dubbelspel, voor het der de punt moeten zorgen. Van de tweede enkelspeler, Mardy Fish, worden geen mi rakels verwacht. Al zou het niet de eerste keer zijn dat juist een onbekende in de fi nale de hoofdrol opeist. GPD ny's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21