Joesjtsjenko voert druk op Alternatief voor zorgplan ©ndernemer Veilig vinden >rins Filip ïaalt uit naar Vlaams Belang Alarmsysteem erreurdreiging s vertraagd Oppositie Oekraïne weigert nog langer met regering te praten De midwinterhoorn klinkt over het land Blunder in wet over prepensioen Air Holland gaat over de kop Veel bedrijven korten op kinderopvang Portugal schrijft verkiezingen uit Geen geld voor noodopvang Phonak stuurt Hamilton laan uit druihdi.kennisnet.nl Bewolkt In het algemeen bewolkt, maar wel meest droog. Zwakke tot matige noordoosten wind en maxima rond 3 graden. Bekeerd tot de islam |46e jaargang no. 284 t/oensdag 1 december 2004 |>s nummer 1,25 internet: www.pzc.nl BUSSEL - De Belgische kroon- rins Filip heeft een politieke ►I veroorzaakt in zijn eigen ind. De prins heeft zich zeer Htisch uitgesproken over het Ktreem-rechtse Vlaams Belang. [lip zei: „Partijen zoals het laams Belang willen ons land ^pot maken. Ik kan je verzeke- ;n dat ze dan met mij te maken rijgen. En vergis je niet, ik ben in taaie als het moet." je Belgische premier Verhof - ladt heeft de prins direct terug floten. De uitspraken, die gis- jren bekend werden, kunnen plgens hem niet door de beu- el. De prins moet zich terug- budend opstellen, vindt Verhof- ladt. Vlaams Belang-kopstuk jewinter reageert verbolgen: Dngehoord en ongezien. Het is uidelijk dat de monarchie zich teeds meer buiten de democra- ie plaatst." Dewinter vindt het naanvaardbaar dat de prins Ich keert tegen een enkele par- lj, die ook nog eens de grootste i in Vlaanderen. ilip deed zijn kritische uitspra- fin tegen de Belgische Story, (ij gaf het weekblad een inter- iew in China, waar hij vorige reek een handelsmissie leidde. Ie prins reageerde op de wens an het Vlaams Belang en ande- s partijen om Vlaanderen ver- er af te scheiden van Wallonië, (ilip: „In het buitenland moeten re wel met één mond spreken, Is één land naar buiten komen, ndérs is het gedaan met Bel- ië, dan bestaan we niet meer. In wie aan België komt, komt an mij." ANP/Belga agina 5 geen nieuwe partij )EN HAAG - Nederland moet tet nog lang stellen zonder een erreuralarm met kleurcodes. Iet 'nationaal alarmsysteem' terkt op zijn vroegst eind vol- pnd jaar. Ie voorbereidingen kosten aan- lenlijk meer tijd dan minister iemkes van Binnenlandse Za len een jaar geleden - toen het ian werd aangekondigd - aan- am. Zodoende blijft voorlopig listig wat inwoners, overhe en, hulpdiensten, bedrijven en stellingen bij een terreurdrei- ing precies moeten doen. igelopen maart, kort na de omaanslagen in Madrid, gaf et kabinet te kennen dat het rote vaart zou zetten achter et terreuralarm, ie vertraging is al geruime tijd ekend op het departement van innenlandse Zaken, maar is og nooit naar buiten gebracht, en woordvoerder van het de- artement bevestigt dat 'nu niet e verzekering kan worden gege- ïn dat heel Nederland er over ïn jaar op terug kan vallen', let staat vrijwel vast dat een srste versie van het alarmsys- lem begin volgend jaar bij de 'ederlandse Spoorwegen wordt eïntroduceerd. Daarna volgen logelijk andere vervoersbedrij- en. Remkes wil het terreur- larm 'sectorgewijs' invoeren, iet is volgens welingelichte bonnen op Binnenlandse Za- en onwaarschijnlijk dat het boject in 2005 volledig kan wor- en afgerond. r is ook nog geen besluit geno- len over het aantal kleuren dat e ernst van een terreurdreiging foeten uitdrukken. Tot nog toe ggen twee varianten voor. De jirste met groen, geel, oranje en |)od. En een tweede met een fctra kleur (blauw), tussen geel b oranje. GPD van onze redactie buitenland KIEV - De Oekraïense oppo sitie heeft gisteren de druk op de machthebbers opge voerd. Aanhangers van de pro-wester se politicus Joesjtsjenko braken de onderhandelingen met de re gering af over de omstreden pre sidentsverkiezingen. Volgens hen was er geen dialoog moge lijk. Een medewerker van presidents kandidaat Joesjtsjenko riep alle volgelingen op zich te mobilise ren, nadat er in een spoedzitting van het parlement onvoldoende steun kon worden vergaard voor een motie van wantrouwen te gen de regering. De volksvertegenwoordiging be sloot om vanochtend het debat te hervatten over de politieke crisis waarin het land sinds de presidentsverkiezingen van 21 november verkeert. Tijdens de vergadering over de motie van wantrouwen klom men enkele tientallen Joesjtsjen- ko-aanhangers als 'symbolische verzetsdaad' over het hek rond het parlement. Volgens Joesjtsjenko was de mo tie nodig omdat de regering haar controle over het land zou hebben verloren. Hij pleitte voor een alternatieve 'volksrege ring'. De oppositieleider had eer der op de dag verklaard niets te zien in het voorstel van zijn ri vaal, premier Janoekovitsj, om nieuwe presidentsverkiezingen te houden als het hooggerechts hof de omstreden uitslag van de stembusgang van 21 november annuleert. De premier stelde als voorwaarde dat hijzelf en zijn ri vaal dan niet mochten meedoen. Ook het aanbod om premier te worden als het hof de betwiste zege van Janoekovitsj accep teert, wees Joesjtsjenko van de hand. Poetin De Russische president Poetin zei dat hij de uitslag van even tuele nieuwe verkiezingen zal ac cepteren. De Europese Unie stuurde buitenlandcoördinator Solana opnieuw naar Oekraïne om te praten over de crisis in het land. De Nederlandse minister Bot van Buitenlandse Zaken zei na mens de EU dat nieuwe verkie zingen een van de mogelijkhe den zijn om tot een oplossing te komen. Wel moet eerst het oor deel van het Oekraïense hoogge rechtshof worden afgewacht, al dus Bot. Solana reist na Kiev waarschijnlijk door naar Mos kou om te praten met Poetin. Een referendum over de status van de regeringsgetrouwe oost-Oekraïense regio Donetsk is uitgesteld. Het is nog onduide lijk of de bevolking wordt ge polst over de gevoelige kwestie van autonomie. Dat verklaarde de gouverneur van Donetsk gis teren. ANP/RTR Een aanhanger van presidentskandidaat Joesjtsjenko bivakkeert in een tentenkamp in het hart van de hoofdstad Kiev. door Sylvia Marmelstein ROTTERDAM - Patiënten die zich laten behandelen in dure of in kwalitatief laagwaardige zie kenhuizen, moeten rechtstreeks in hun portemonnee worden ge straft. Een dergelijke financiële prik kel stimuleert patiënten op zoek te gaan naar betere en goedkope re alternatieven in de zorgsec tor. Dit dwingt op zijn beurt de Nederlandse ziekenhuizen die nu achterin het peloton hangen, tot de noodzakelijke kwaliteits impuls. Dit stelt een groep wetenschap pers, onder aanvoering van Mare Berg, hoogleraar sociaal medische wetenschappen aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam, in reactie op de kabi netsplannen voor een nieuw zorgstelsel. Berg en consorten presenteren hun idee vandaag in de hoop dat het nog een rol kan spelen in het debat dat de Tweede Kamer naar verwach ting komende week voert over herziening van het zorgstelsel. De ideeën van de Rotterdamse wetenschappers staan in schril contrast met het kabinetsplan voor een nieuw zorgstelsel. Het kabinet wil de exploderende kos ten van de gezondheidszorg in de hand houden door verzeke ringsmaatschappijen een andere rol te geven; de verzekeraars moeten onder het nieuwe regi me bij ziekenhuizen behandelin gen inkopen en scherpe prijzen bedingen. De hoogleraren verwachten dat de kwaliteit van de gezondheids zorg in Nederland door deze ka binetsvoorstellen achteruit zal gaan, „Als alles gaat draaien om de prijs en ziekenhuizen onder druk staan om goedkoper te wer ken, dan gaat dat ten koste van de kwaliteit van de zorg", ver wacht Berg. Kwaliteit Hij pleit er voor patiënten te prikkelen om te kiezen voor be taalbare en kwalitatief hoog waardige zorg. Berg over zijn voorstel: „Alleen wanneer ze zich laten behandelen in zieken huizen waarvan bekend is dat de kwaliteit er goed is, krijgen ze hun behandeling volledig ver goed. Doen ze dat niet, dan moe ten ze zelf een deel betalen. Zie kenhuizen worden zo gedwon gen hun kwaliteit te verbeteren. De praktijk leert bovendien dat ziekenhuizen die kwalitatief hoogwaardige zorg leveren ook goedkoper zijn dan de minder goede ziekenhuizen." GPD Advertentie Vandaag wordt bij u bezorgd: INFORMATIEBLAD VOOR ONDERNEMERS IN ZUIDWEST-NEDERLAND Heeft u de Ondernemer niet ontvangen? Bel gratis met Lezersservice: 0800 - 0231231 DIEVER - Nevelslierten nemen het zicht weg op de laatste novemberdag. Het dorre blad ritselt en wie even stilstaat in het weidse land tussen Wittel- te en Diever in Drenthe voelt de waterkou langs zijn benen omhoog kruipen. Onzekerheid neemt bezit van de wandelaar die op het breukvlak van mist en intredende duisternis zich nog buiten waagt. Maar juist op het moment dat angst zijn tred versnelt, klinkt het geloei van de midwinter hoorn. In de Germaanse tijd hielden de hoorns van oerossen de boze geesten op afstand, in 2004 zetten midwinterhoorns de toon voor het nieuwe jaar. Peter Kuiper (65) uit Oldendiever was de eerste midwinterhoornblazer die het oeroude geluid liet herleven. Twaalf jaar later wordt hij bijgestaan door zijn vrouw Roelie (foto) en ruim veertig bla zers die vanuit de omringende dorpen de midwin terhoorn bespelen. Tot 8 januari (Driekoningen) treden de blazers aan, elke avond vanaf zes uur. Telkens wisselen zij elkaar af op de midwinter hoorns. foto Kees van de Veen/GPD De 'grand tour' van jonkheer Daniël komt opnieuw tot leven in Rotterdam In de nieuwe wet voor prepensioen- en levenslooprege ling, die eind vorige week werd goedgekeurd door de Tweede Kamer, staat een kapitale fout. Hierdoor kunnen ook mensen onder de 55 jaar in theorie hun vut-recht be houden. Dat is strijdig met de bedoelingen van kabinet en Kamer. De wettekst moet nu in rap tempo worden gerepareerd. foto Sergei Dolzjenko/EPA AMSTERDAM - Een flink aan tal werkgevers grijpt de nieuwe Wet Kinderopvang aan om de te gemoetkoming in de kosten van de opvang te schrappen. Dat blijkt uit een onderzoek van adviesbureau Towers Perrin on der 120 ondernemingen met vijf tig tot meer dan tweeduizend werknemers. „Onder de oude wetgeving blijkt dat 87 procent van de werkgevers een regeling voor kinderopvang aanbiedt aan de werknemers. Onder de nieuwe wetgeving, die op 1 januari in gaat, is nog maar driekwart van de ondernemingen bereid een re geling aan te bieden", aldus de onderzoekers gisteren. De nieuwe wet gaat ervan uit dat ouders, werkgever en over heid de kosten samen dragen. Werkgevers zijn echter niet ver plicht een bijdrage te leveren. Het kabinet besloot in april dat ouders met een inkomen tot 45.000 euro toch compensatie krijgen als hun werkgever wei gert bij te dragen. ANP BARCELONA - De Portugese president Sampaio heeft giste ren aangekondigd dat hij het parlement ontbindt en nieuwe verkiezingen uitschrijft. Hij zei dat na een bijeenkomst met premier Santana die vier maanden geleden de functie van regeringsleider overnam van Barroso. Deze werd voorzitter van de Europese Commissie. De korte regeerperiode van San tana wordt gekenmerkt door een opeenhoping van conflicten, die afgelopen zondag culmineer den in het ontslag van een minis ter, vier dagen na diens aantre den. GPD Air Holland is mogelijk gebruikt voor het witwassen van drugsgelden. Twee voormalige directieleden van het fail liete bedrijf zitten vast op verdenking van be trokkenheid bij de zaak. In totaal werden ze ven personen aangehouden. Minister Verdonk van Integratie weigert gemeenten bij te springen in de kosten die zij maken voor de noodopvang van uitgeprocedeerde asielzoekers. De Zeeuwse gemeen ten blijven daardoor zitten met een kostenpost van in to taal één miljoen euro. Ze hebben geprobeerd daarvoor een bijdrage in Den Haag te krijgen, maar waren niet echt verrast over de afwijzing. Phonak heeft Tyler Ha milton ontslagen. De Zwit serse wielerploeg stuurde zijn Amerikaanse kopman vijf dagen geleden de laan uit in een poging alsnog toe gelaten te worden tot de Pro Tour. Gisteren maakte de internationale wielren- unie UCI echter bekend dat de Pro Tour in 2005 zonder Phonak zal worden ver reden. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6 en 7; Radio 8c Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 20 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 27; Uit: 29, 30 en 31 Advertentie (Advertentie) voorletters' plaats; telefoon. (post)bankretceningnurrinner; O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische Incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste ces maanden geen pioe[abonnement gehad. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; D per maand met automatische incasso 19.95). dl per kwartaal met automatische incasso 58.00). per jaar met automatische incasso (€222,50). Kijk op wMV.pic.nl/abonnBren, bel gratis 0800 - 0231231 of Stuur due bon naar: PZC,afdeling leiersservice Antwoordnummer 213; 4460 W8 Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1