Wachten op actie van Jeugdzorg PZC Niet veroordeeld maar toch de gevangenis in lezers schrijven Beelden II Beelden III Brand Man gestraft i voor weigeren van blaastest l Familieberich ten In India gaan 3 op de 10 kinderen niet naar school A omdat onderwijs écht helpt ^BF; WIE HELPT BIJ HARTSTILSTAND' GEEF U OP VOOR DE CURSUS REANIMATIE M woensdag 1 december 2004 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Zondag gaan Marja en haar man naar Groningen. Ze moeten er hal verwege de middag zijn, want dan mag hun zestienjarige zoon Pim voor het eerst mee naar 'buiten'. Niet te lang, maar net eventjes de stad in en een hapje eten. Daarna weer terug naar het Poortje, de jeugdgevange nis waar Pim al vier maanden verblijft. Waarom zit Pim in de gevange nis? Niet omdat hij ergens voor veroordeeld is. „Ik durf mijn hand er niet voor in het vuur te steken dat hij nooit strafbare feiten heeft gepleegd. Maar hij is nooit ergens voor gepakt en ook niet veroordeeld. Hij zit daar omdat Jeugdzorg nergens anders een plaats voor hem kan vinden. Hij is drugsverslaafd geweest en moet daar nog voor behandeld worden, ook voor de persoonlijkheidsstoornis die hem zover heeft gebracht. Maar Jeugdzorg doet erg wei nig. Pim staat nog niet eens er gens op een wachtlijst." Marja en haar man speuren zelf het hele land af naar een behandelcentrum of een oplos sing. „Ik heb er een halve weektaak aan." Gepest De problemen met Pim zijn be gonnen op de basisschool. „Daar werd hij enorm gepest. Vooral in de hoogste groepen werd daar door de schoollei ding niets aan gedaan. Omdat ook de leraar hem treiterde, is hij de laatste acht weken naar een andere school gegaan." Ondanks alle onderwijsfrustra- tie, haalde Pim zijn vmbo-diplo- ma op het Goese Lyceum. „Daar werd hij geweldig bege leid. De coördiniator, Adrie Biersteker zat hem daar dusda nig achter zijn vodden, dat hij zich op school enigszins netjes gedroeg. Dat kwam ook door dat de coördinator hem het idee gaf dat hij het waard was om je voor uit te sloven. Pim heeft een ontzettend negatief zelfbeeld en als ouder sta je machteloos om daar iets aan te doen." Al vanaf de basisschool, bleek later, putte Pim valse troost en rust uit wiet. Hij raakte be vriend met jongens die meer ge bruikten, wist zich beschermd in hun midden en raakte letter lijk en figuurlijk steeds verder van huis. „In de groepjes waarin hij ver keerde, was geweld aan de orde van de dag. Thuis werd hij ook steeds gewelddadiger, agressie ver. Hij heeft ons en het hele huis verbouwd. Vlak voor hij naar de MTS in Terneuzen zou gaan, ging het helemaal fout. Hij werd opgenomen in Ithaka, de jeugdkliniek van Emergis." Fout Achteraf denkt Marja dat de fout die daar gemaakt is, het niet erkennen van het drugspro bleem is geweest. „Hij werd daar niet voor behandeld. Ze doken in zijn jeugd, gingen na wat wij allemaal fout hadden gedaan, maar tot een verslaaf de dring je niet door met psy chotherapie. Na twee maanden draaide hij daar ook door. Om vier uur kreeg mijn man op zijn werk een telefoontje dat Pim om zeven uur uit Ithaka weg moest zijn. We hebben hem ge haald en het werd een regel rechte ramp." Wat Marja en haar man nooit voor mogelijk hadden gehou den, gebeurde: ze vroegen zelf Onder Toezicht Stelling (OTS) aan. „Daarmee lever je wel een stuk van je ouderlijke macht in, maar het was de enige ma nier om hem tot behandeling te dwingen. Wat je aan invloed in levert komt bij Jeugdzorg te recht, maar die verroeren nau welijks een vin. 'Werkdruk', is wat je te horen krijgt als je ze vraagt waarom ze niet wat ac tiever kunnen meezoeken naar een oplossing." Jeugdzorg maakte de ouders van Pim nog wel blij met een Overal in het land zitten jongeren in jeugdgevangenissen, terwijl ze daar niet thuishoren. dode mus. Pim zou in de Reij- lof, de verslavingskliniek, kun nen komen, maar daar bleek de minimumleeftijd 18 jaar. „Pim was 15 en het was Jeugdzorg kennelijk niet bekend dat het funest is voor een jongere om tussen oudere verslaafden te zit ten." Dat Pim in het Poortje terecht kon, maakte zijn ouders aan vankelijk wel blij. „Het is een goede jeugdgevangenis met ge weldig gemotiveerd personeel, maar het is geen behandelcen trum. We gingen ervanuit dat een plaats voor hem zou wor den gezocht. Nu zoek ik maar zelf. Telkens als ik bel met een mogelijkheid, blijkt dat Jeugd zorg die nog niet heeft overwo gen. „Stuur de spullen maar op, zeggen ze dan. Me dunkt, als ik daar zou werken, zou ik alle instellingen in Nederland op de blinde kaart kunnen aan wijzen." Verlengd Maar de wachtlijsten zijn lang en Pim staat er op geen een. „De rechter heeft zijn opslui ting met .drie maanden ver lengd, maar ik wil in januari niet weer voor drie maanden verlenging naar de rechtbank. Want al die tijd gebeurt er niks aan het probleem en Pim wil ontzettend graag naar huis. Wij willen ook niets liever, maar zonder behandeling is het risi co dat het weer fout gaat te groot. Ik heb nu contact ge zocht met Verslavingszorg Noord, het ZCAD van Gronin gen, zeg maar. Misschien heb ben zij een oplossing. Met het ZCAD hier hebben we ook goe de ervaringen. Gelukkig is het ROC in Terneuzen nog steeds bereid lesmateriaal te geven en huiswerk na te kijken. Zo houdt Pim een relatie met zijn thuis en met de toekomst." foto Dirk-Jan Gjeltema Op verzoek van van haar zoon zijn de namen in dit stuk gefin geerd. De moeder: „Mij zou het niets uitmaken, half Heinkens- zand weet toch wel over wie het gaat. Je merkt het in de hou ding van de mensen. Sommigen zijn extra vriendelijk, anderen lopen maar liever een eindje om. Ik blijf de dingen bij de naam noemen, vooral om te la ten weten dat ik me nergens voor schaam en al helemaal niet voor mijn zoon, Want ik weet zeker: als hij de hulp krijgt die hij nodig heeft, kun nen we alle vertrouwen in hem hebben." BI Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC01 schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reaP tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietjj de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrift: Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen woi niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden^ redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Oveie weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Een mooi stadhuis, een mooi Stadhuisplein met een dosis kunstzinnige troep. In heel de gemeente staat van die rommel, maar ook een aantal mooie din gen. Als ik de boulevard op ga denk ik: waarom hebben ze dit van het Betje Wolffplein afge haald en hier neergezet. Even verder een paar palen in het wa ter waar ik de betekenis nog steeds niet van begrijp. Ook een olievlek die weggespoeld is zie ik nog op mijn netvlies. Nu be grijp ik waarom de gemeentelij ke belastingen zo hoog zijn. Maar als ze iets zouden wegha len van de kunst zou ik gelijk bellen naar de gemeente Vlissin- gen. Ik ben Vlissinger in hart en nieren en ik zou het missen. R. Brasser Steengrachtstraat 39 Vlissingen 'Beelden niet te begrijpen' (PZC 27 november). Och, als je met wat fantasie kijkt, zie je een ke reltje op een step. Op een stan daard dragende een bezem ska teboard. Dit alles steunt op twee speciale wezens. Het onder ste wezen heeft een verkeers bord op de buik. En op de heup verschijnt een gedenkplaat. Waarschijnlijk meldende dat de ze wezens heel vroeger geleefd hebben. In Sonsbeek had een groepje studenten eens een par tij oude kachelpijpen op elkaar gestort. En dat stond dan tussen beelden van een beeldententoon stelling. Een mevrouw bekeek de pijpenmassa en riep: „Oh wat dynamisch''. Niet wetende dat het een grap was van studen ten. Maar je moet het dynami sche maar zien. Zo is het maar net. Bekijk dit beeld maar met dynamische ogen. Wie weet be gint het dan toch nog leuk te worden. J.S. Slingerland Valerinsstraat 1 Veere Uitgebreid wordt maandag^ november in de PZC aand^ besteed aan de brand Oost-Souburg. Prima, het pl^ selijk nieuws raakt en 'het ajg bet van Zeeland' laat zien w. ze voor staat. Helaas moesh vaststellen dat de berichtgetL half werk was. Er zijn nam® twee gedupeerden. Ik vind*" zeer pijnlijk dat, de ondernam Baas van Delta Stoffenhuisp winkel en huis in de brand t loor, geheel buiten dit f blijft. Ik verwacht van een slaggever en krant dat er zc vuldig op volledigheid getoy wordt, temeer als er persooir leed in het spel is. Daarmee i, men zien dat alle letters int alfabet een even belangt^ plaats hebben. Maria de; Ritthemsestraa Oost-Som MIDDELBURG - De Midj burgse politierechter B. Doij waard Boekhout heeft gisty een vijftigjarige inwoner i Terneuzen voor het weigy van een ademonderzoek very deeld tot honderd uur werk^ en tien maanden rijontzeggi^ De man werd op 29 juni in'f neuzen aangehouden toen ten de man slingerend zageiu den. Nadat hij op straat had£ blazen, werd hij meegenoy naar het politiebureau. E kwam het niet tot een blaasi „Ik heb niet goed begrepen ze van mij verlangden. Ik j nooit achter een blaasappat gezeten", verweerde hij zich* politierechter hield daar? geen rekening maar wel me, beperkte financiële draagkrt van de man en verving de b" door een werkstraf. vervolg van pagina 14 Zwaar werden de dagen en lang duurde de nacht. Hoe moeilijk is het vechten bij het ontbreken van kracht. Zo ben je langzaam moegestreden uit ons midden weggegleden. En na een moeilijke strijd uit je lijden bevrijd. Vandaag moesten wij afscheid nemen van onze lieve moeder en oma PIETERNELLA SCHOOF-NIEUWELINK weduwe van Augustus Schoof in de leeftijd van 81 jaar. Hoek: Eddie en Ina Yerseke: Chris en Philippe Waddinxveen: Sonja en Hans Kim Iris Hoek, 29 november 2004 Zorgcentrum "Vremdieke", Kamer 211 Correspondentieadres: Familie Schoof Rozenlaan 7 4542 CT Hoek Er is gelegenheid tot afscheid nemen in het mortuari um van streekziekenhuis "De Honte", Wielingenlaan 2 te Terneuzen op donderdag 2 december van 20.15 tot 20.45 uur. De afscheidsplechtigheid voorafgaande aan de cre matie. waarbij u wordt uitgenodigd, wordt gehouden op vrijdag 3 december in crematorium "Terneuzen", Bellamystraat 28c welke aanvangt om 13.30 uur. Na de plechtigheid willen wij u een kopje koffie aan bieden in zorgcentrum "Vremdieke", Irisstraat 30 te Hoek. Gelieve enkel schriftelijke condoleance. Een speciaal woord van dank aan de medewerkers van "Vremdieke"voor de goede en liefdevolle verzorging. Wilt u, indien u geen rouwbrief heeft ontvangen, deze aankondiging als zodanig beschouwen. Lood: Bedroefd namen wij kennis van het overlijden van onze oud-collega ADRIAAN HOFMAN Wij wensen zijn echtgenote, kinderen en kleinkinde ren veel sterkte toe bij het verwerken van dit verlies. Regionale Loodsencorporatie Scheldemonden G.Y.M. van Rooij. voorzitter J.H.P. Waasdorp, secretaris Het laatste beetje is nu op veel ivas er te verduren het kaarsje is nu opgebrand gedoofd zijn alle vuren Voor ons nog onverwacht is van ons heengegaan op de leeftijd van 83 jaar onze lieve moeder, oma en overgrootmoeder ADRIANA KAATJE KORSHUIZE-ZWEEDIJK weduwe van Adriaan Korshuize Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Goes, 29 november 2004 Marijkestraat 13,4461 VE Goes Wij willen in het bijzonder Thuiszorg Goes hartelijk danken voor de goede zorgen in de afgelopen perio de. De crematie zal in besloten kring plaatsvinden. Bedroefd maar dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft betekend is na een werkzaam leven overleden onze lieve moeder, schoonmoeder, oma en overoma TANNETJE SLABBER-HUIBREGTSE sinds 18 december 1976 weduwe van Pieter Slabber in de leeftijd van 88 jaar. Westkapelle: Katrien Alewijnse-Slabber Lein Alewijnse Leo en Lies; Rien, Lex Tanja en JohanFiny, Karien Lian en Jan; Vera, Tom Westkapelle: Piet Slabber Nel Slabber-Gose Peter en Petra; Michiel, Hannah Annelies en Marcel; Anouk, Jarno Anneke en Alexander Heemskerk: )anny Toutenhoofd-Slabber Piet Toutenhoofd Pieter Anne Andries 4561 BT Westkapelle, 29 november 2004 Koudorpstraat 40 Moeder is thuis, alwaar gelegenheid is tot afscheid nemen op donderdag 2 december van 16.00 tot 17.30 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 4 decem ber om 11.00 uur op de begraafplaats te Westkapel le. Vertrek vanaf het Jeugdgebouw om 10.45 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in het Jeugdgebouw. Verdrietig zijn wij door het overlijden van onze ge liefde schoonzuster en tante T. SLABBER-HUIBREGTSE (moe Tanne) J. Slabber-de Pagter André en Jozien Janny en Adrie Voor ons nog onverwacht is overleden onze lieve schoonzuster en tante TANNETJE SLABBER-HUIBREGTSE weduwe van Piet Slabber in de leeftijd van 88 jaar. Westkapelle: N. Huibregtse-Minderhoud Neven en nichten 29 november 2004 Na een leven vol aandacht voor anderen is op 93-jarige leeftijd rustig ingeslapen PIETERNELLA VAN OEVEREN De Horst, Goes, 29 november 2004 Rusthoeve, Colijnsplaat. 5 april 1911 weduwe van Pieter Johannes Bom Haar familie was veel groter dan alleen de kring van verwanten. We zullen onze tante Pie missen en met respect en liefde aan haar blijven denken. Goes: Tom Bouman IJsselstein: Kees en Mies den Oudsten- van Arenthals Wissenkerke: Jan en Ingrid Bom-Wattez De crematieplechtigheid zal plaatsvinden vrijdag 5 december om 11.00 uur in het crematorium, Westelijke Oude Havendijk 3 te Middelburg. Correspondentieadres: St. Jacobslraat 4 4461 BB Goes Met verdriet nemen wij afscheid van onze lieve tante Pie, Mevrouw PIE BOM-VAN OEVEREN overleden te Goes op 29 november 2004 Wij gedenken met grote dankbaarheid de liefde en zorg die het gezin Bouman vanaf de oorlogsjaren van haar en haar overleden man P. J. Bom eerst in Colijnsplaat en later in Kortgene en Goes heeft ont vangen. Heemstede: Jan Willem Bouman Onnen (Gn): Paul Bouman De Heer is mijn herder Verdrietig, maar vol fijne herinneringen en dankbaar dat zij zo lang bij ons mocht zijn, geven wij u kennis dat is overleden onze lieve moeder, oma en over grootmoeder JANNA MALLEKOOTE-HEIJBOER sinds 24 oktober 1985 weduwe van Cornelis Willem Mallekoote in de gezegende leeftijd van 93 jaar. Willie en Richard Nellie en Rien Kees en Ineke Adrie (in herinnering) Lenie en Kees Klein- en achterkleinkinderen 's-Heer Arendskerke, 30 november 2004 Correspondentieadres: Mezehof 22 4451 BX Heinkenszand De afscheidsdienst zal worden gehouden vrijdag 3 december om 11.00 uur in de "Dorpskerk" te Heinkenszand, waarna aansluitend de begrafenis zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats aan de Kerklaan te Heinkenszand. Voor aanvang van de dienst is er van 10.15-10.45 uur gelegenheid om afscheid te nemen in het Dienst gebouw van voornoemde kerk. Na de begrafenis is er in de kerk gelegenheid tot con doleren. Onze dank gaat uit naar alle verzorgers van Zorgcentrum "Poelwijck voorde liefdevolle verzorging. Wij waren blij verrast door de vele persoonlijke en schrif telijke felicitaties, die we op onze 65-jarige huwelijksdag mochten ontvagen. Het heeft deze dag voor ons onvergetelijk gemaakt. Onze hartelijke dank daarvoor. C. J. van lwaarden L. van Iwaarden-Minnaard Krabbendijke Verdrietige tijden zijn gekomen. De weg die voor mij ligt zal zwaar zijn. Ik weet mij echter bijzonder gesteund door de honderden brieven, kaarten, telefoontjes en lieve woorden, die ik mocht ontvangen na het overlijden van mijn innig liefheb bende JAAP Hiervoor wil ik U allen heel hartelijk danken. Tini Verrijzer-Rohn Goes, november 2004 Zonder onderwijs krijgen ze geen eerlijke kans. Dat moet veranderen! Blijvende ontwikkeling begint bij onderwijs. Daarom helpt Edukans kinderen in ontwikkelingslanden naar school. Helpt u mee? Giro 515 Amersfoort www.edukans.nl edukans Postbus 1492 3800 BL Amersfoort vT (033) 460 60 10 Als u morgen getuige bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend hulpverlener? Reanimatie is levensreddend. Maar kan niet uit een boekje geleerd worden. Geef u op voor een pl tische cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duurt. Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuurlijk vooral belangrijk voor familieleden van h patiënten, maar ook voor brandweer, politie, portie sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten? Informeer bij het Nederlandse Roi Kruis afdeling Vlissingen, tel. 0118-466668 of kijki http://clubnet.zeelandnet.nl/kruisv voor meer infom tie. Of informeer bij de Nederlandse Hartstichting, Bureau Reanimatie, Postbus 3140, 3502 GC Utrei 0900-0400020, reanimatiehartstichting.nl Nederlandse^^ Hartstichting ienden van de hartstichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16