!ZC Koetsjma wil verkiezingen Aznar ontkent leugens over aanslagen Madrid fegen EU-landen unnen gesprek met Tirkije blokkeren Corruptie en hoge werkdruk oorzaken mijnrampen China olitieke iipasse in oemenië ongo paraat Reuzeltekort bedreigt kerstpudding President Oekraïne probeert spanning weg te nemen ndonesiërs naar rak om tegen S te strijden Cuba laat dissidenten vrij Roemenië moet op paarden letten Wisselingen in Frans kabinet Huisarrest Suu Kyi verlengd Minder infiltraties in Kashmir 'Dus nu weet ik mijn klanten overal te vinden?" dinsdag 30 november 2004 irCees van Zweeden EDAPEST - Roemenië gaat periode van politieke insta- leit tegemoet, nu geen van partijen een absolute meer heid in het parlement heeft ivorven. regerende sociaal-democrati- ePSD bleef steken op 35 pro- it van de stemmen, zo bleek leren toen de eerste uitslagen de parlementsverkiezingen rden bekendgemaakt. Dat smaar drie procent meer dan oppositionele alliantie van li- alen en democraten, sociaal-democraten zouden regering kunnen vormen i steun van de ultrarechtse iter Roemenië Partij van de streden Tudor, die dertien cent kreeg. Maar premier stase, leider van de PSD, otdat gisteren uit. Tudor had der gezegd niets met de so- al-democraten van doen te en hebben. P3D zou nu alleen nog een iinet kunnen vormen met de ine Democratische Alliantie Hongaren in Roemenië, iropgesteld dat deze partij etnische Hongaren de kies- mpel van vijf procent haalt, tzou de Hongaren echter one- jedig veel macht geven, impasse komt net nu Roeme- in de eindsprint zit om het maatschap van de Europese ie binnen te halen, arnemers voorspellen dat I zwakke regering de positie i de president zal vergroten, papier heeft de president jral een ceremoniële functie, ar zijn stem zou doorslagge- sd kunnen zijn als het parle- at te verdeeld is. 12 december zal bij de rede verkiezingsronde duide- tworden wie de nieuwe presi- is. Geen van de kandidaten aide zondag, toen ook pre- lentsverkiezingen plaatsvon- b, de vereiste absolute meer heid. Premier Nastase, die ir het ambt van president igt, kreeg maar enkele pro lten meer dan Basescu van de iraal-democratische allian- GPD iSHASA - De Democrati- e Republiek Congo stuurt de aende twee weken tiendui- id militairen naar de oostelij- provincie Noord-Kivu aan de ais met Rwanda. anda dreigde vorige week scheidene malen buurland ïgo binnen te vallen om Hu- rebellen aan te pakken. Veel 5 deze opstandelingen namen 1994 deel aan de genocide in anda. Dat land is Congo de [dopen acht jaren al twee eerder binnengevallen. PIRTR LONDEN - Veel Britten ma ken zich zorgen over het kerstdiner. De vraag is of zij hun zelfgemaakte traditionele 'Christmas Pudding' op tafel kunnen zetten. De pudding is in het geding we gens een nijpend tekort aan het belangrijke ingrediënt reuzel (varkensvet), meldden Neder landse diplomatieke bronnen in Londen. Verscheidene super markten hebben inmiddels geen varkensvet meer op voor raad, terwijl andere winkels de klanten op reuzelrantsoen heb ben gezet. Het is voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog, aldus de BBC, dat de Britten met zo'n groot reuzeltekort te maken hebben. Niet alleen Groot-Brittannië heeft een tekort aan varkens vet. Een Nederlandse diplo maat in Londen stelt in LBAc- tualiteiten, een publicatie van het ministerie van Landbouw, dat ook de rest van Europa met het probleem kampt. De oorzaak van het tekort is dat nieuwe EU-lidstaten goed kope delen van het varken op kopen voor verwerking in worst en dergelijke. Die zou den normaal worden verwerkt tot reuzel. ANP van onze redactie buitenland KIEV - President Koetsjma van Oekraïne heeft zich gisteren voorstander getoond van nieu we presidentsverkiezingen. Die moeten een einde maken aan de politieke crisis die ontstond door onenigheid over de uitslag van de stembusgang ruim een week geleden. „Als we echt de legitieme demo cratische samenleving willen op bouwen waarover we zo vaak spreken, dan moeten we nieuwe verkiezingen houden", aldus de president in de hoofdstad Kiev. Met zijn uitlatingen komt Koets jma tegemoet aan de wens van de oppositie. Volgens de oppositie onder lei ding van de pro-westerse Joesjts- jenko is gesjoemeld met de uit slagen in het voordeel van de Russisch-gezinde premier Janoe- kovitsj. De laatste had gisteren al gezegd dat hij zal instemmen met een nieuwe stembusgang in twee oostelijke regio's, als blijkt dat daar tijdens de presidents verkiezingen van 21 november massaal is gefraudeerd. Met nieuwe verkiezingen lijkt Koetsjma een scheuring van zijn land te willen voorkomen. Hij noemde een door oost-Oekraï- ners voorgestelde deling 'onac ceptabel'. Ook de Europese Uijie en de Navo waarschuwden voor een opsplitsing van het buurland van Rusland. Koetsjma deed zijn uitspraak na een ontmoeting met premier Ja- noekovitsj en leiders van de pro-Russische regio's in het oos ten en op de Krim, die dreigen autonomie uit te roepen. Maar hij haalde ook scherp uit naar de oppositie in het westen. Die zou met haar voortdurende en massale protesten de oostelijke regio's in een hoek drukken. Volgens Koetsjma zijn de aan houdende betogingen zeer scha delijk voor de economie. Het fi nanciële systeem dreigt binnen enkele dagen als 'een kaarten huis' in elkaar te zakken als de demonstranten het dagelijks le ven blijven ontwrichten, stelde hij. De centrale bank van Oek raïne meldde dat in enkele re gio's bezorgde inwoners hun geld van de bank halen. Bankdirecteur De directeur van de centrale bank, Tyhypko, stapte gisteren op. Hij wil zich naar eigen zeg gen meer concentreren op de po litiek, maar hij wil niet langer in dienst van premier Janoeko- vitsj werken. Tyhypko was de laatste maanden vooral actief als leider van de partij van Ja- noekovitsj en voerde diens presi dentscampagne aan. Maar na het massale protest van de oppo sitie distantieert hij zich nu van het kamp van de premier. Het Oekraïense hooggerechts hof begon gisteren zijn beraad slagingen over het verloop van de verkiezingen. Het hof behan delt de klacht van Joesjtsjenko dat zijn tegenkandidaat met fraude de overwinning stal. Het is niet duidelijk wanneer de uit spraak komt. ANP Een aanhanger van de oppositie zwaait met de oranje vlag, het symbool van zijn partij. foto Wojtek Szabelski/EPA inonze redactie buitenland tÜSSEL - Nederland stelt )r dat eenderde van de huidi- 25 EU-lidstaten aan de nood- kan trekken om onderhan- lingen met Turkije over lid- itschap van de unie te stop- of te schorsen. Dat zou mo- lijk moeten zijn als minstens gen lidstaten vinden dat An- niet in de pas loopt met msenrechten of handhaving de rechtsstaat. Dat bleek Heren uit ontwerpteksten. derland stelt als huidig '-voorzitter overigens nog voor om echt te gaan praten dvARTA - Driehonderd Indo- >isehe vrijwilligers hebben aangemeld om in het ökse Fallujah tegen de Ameri- :n te vechten. heeft het operationele hoofd het Islamitische Verdedi- rsfront (FPI), Machsuni Kalo- gezegd. Zondag betoogden itduizend Indonesiërs voor Amerikaanse ambassade in irta. In de jaren tachtig tten Indonesische vrijwilli- in Afghanistan tegen de sov- |bezetting. ilagen en gevechten in Irak ien gistei'en aan zeker vèer- mensen het leven gekost. yp'DPA/AFP met Ankara. Daarover moeten de Europese regeringsleiders een besluit nemen op hun top, volgende maand in Brussel. De tekst sluit verder dicht aan bij aanbevelingen die de Eui*ope- se Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, vorige maand deed aan de regeringsleiders. Ne- derland pleit er ook indirect voor dat Turkije Cypi'us erkent en houdt de mogelijkheid open voor een permanente stop voor Turkse werknemers om in ande re Europese lidstaten aan de slag te gaan. Daarbij gaat het om Turkse ai'beidskrachten die nog niet officieel in de EU woon achtig zijn. Turkije zou ook pas op zijn vroegst na 2014 kunnen toetreden tot de EU als de onder handelingen succesvol zijn. Dat heeft ermee te maken dat in 2014 weer een nieuw meerjaren- pi'ogramma voor de Europese fi nanciering begint. Verder zou den er lange overgangstermij nen moeten komen op terreinen als landbouw en regionale hulp. De Europese Commissie stelde voor dat alleen zij aan de nood rem zou mogen trekken. De Turkse minister Gül van Bui tenlandse Zaken zei gisteren de eisen pas te willen overwegen als de EU het groene licht heeft gegeven voor toeti'edingsge- sprekken. Hij noemde de uitge lekte ontwerptekst een 'tactiek'. Gül zei verder dat de EU zijn verplichtingen tegenover Tur kije moet nakomen en er van uit te gaan dat Ankara tijdens de EU-top in december een datum hoort wanneer de toetredingson derhandelingen beginnen. ANP door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse oud-premier Aznar zegt dat hij niet heeft gelogen over de bom aanslagen van 11 maart in Ma drid. „Ik heb een gerust gewe ten, want ik weet dat mijn rege ring de waarheid heeft gezegd." Aznar moest gisteren voor de parlementaire enquêtecommis sie verschijnen die de aanslagen van maai't op vier treinen onder zoekt. Daarbij vielen 191 doden en raakten ruim vijftienhondei'd reizigers gewond. De oud-premier nam aan het be gin van het verhoor veertig mi nuten de tijd om zijn visie te ge ven over de aanslagen en de vier di'amatische dagen daarna. In plaats van zijn ongelijk te erken nen, opende hij meteen de tegen aanval op de huidige regerings partij van Zapatero. Aznar beschuldigde zijn opvol ger ei*van een lastercampagne te hebben gevoerd om de verkiezin gen van 14 maart te winnen. „Het waren anderen, niet ik, die erop uit waren om politieke winst te boeken door de gevoe lens van de samenleving te mani puleren." Hij noemde de beschuldigingen tegen zijn regering 'agressief en anti-democratisch'. ETA De commissieleden ondervroe gen gisteren de ex-premier over hoe het mogelijk is dat de rege- ring-Aznar drie dagen lang heeft volgehouden dat de bom aanslagen door de Baskische af scheidingsbeweging ETA waren gepleegd. Meteen de eerste dag waren er al aanwijzingen dat de daders onder moslimextremis ten moesten worden gezocht. Po litiemensen hebben dat in eerde re verhoren verklaard. Aznar ontkende dit gisteren. Volgens hem kreeg hij pas de vierde dag na de aanslagen (op de ochtend van de verkiezingen) van de veiligheidsdiensten de ze- kerheid dat de daders waar schijnlijk moslimextremisten waren. In het begin dacht iedereen dat het om de ETA ging, want er wa ren veel aanwijzingen dat de Baskische terreurgroep van plan was om voor de verkiezin gen van zich te laten horen. Ook nu nog, zo zei de ex-premier, is het niet uit te sluiten dat de ETA op een of andere manier met de aanslagen in verband moet worden gebracht. Het verhoor van Aznar is in Spanje met grote belangstelling gevolgd. Voor de ingang van het congresgebouw stonden demon stranten die de ex-premier steu nen. Aan de andere kant protes teerde een groepje familieleden van de slachtoffers. Het optre den van Aznar werd recht streeks op de tv uitgezonden. Aznar is de voorlaatste getuige die voor de commissie moet ver schijnen. Volgende week sluit de huidige premier, Zapatero de rij. De commissie wil nog voor de kerst met een conclusie ko men. GPD HAVANA - Cuba heeft zeker zes dissidenten vrijgelaten die al sinds het voorjaar van 2003 vastzaten. Dat heeft de politieke activist Elizardo Sanchez gisteren bevestigd. De zes behoren tot een groep van 75 tegenstandei's van het Cubaanse regime die vorig jaar zijn opgepakt en cel straffen kregen van 7 tot 28 jaar. Onder de vrijgelaten mensen zijn volgens Sanchez Marga- rito Broche en Marcelo Lopez, twee prominente activis ten. Sanchez geeft leiding aan de verboden Commissie voor Mensenrechten en Nationale Verzoening. ANP/AFP BRUSSEL - Roemenië moet zijn paarden beter verzor gen. Grenscontroleurs treffen de dieren te vaak aan met weinig water in oveivolle veewagens. Ook ontbreken vaak gezondheidspapieren en identificatie, meldt de Euro pese Commissie. Om Roemenië onder druk te zetten, heeft Brussel gisteren importbeperkingen opgelegd. De paarden moeten aan strengere eisen voldoen bij invoer in de Europese Unie, ra cepaarden uitgezonderd. ANP PARIJS - De Franse minister van Landbouw Hervé Gay- mard volgt Nicolas Sarkozy op als minister van Financi ën. Dat is bevestigd door Sarkozy, die gisteren zijn ont slag heeft ingediend bij premier Raffarin. Gaymard wordt op zijn beurt opgevolgd door de ondermi- nister van Begrotingszaken, Dominique Bussereau. De zeer ambitieuze minister Sarkozy werd zondag uitge- ï-oepen tot leider van de UMP. Hij liet daarop weten dat hij zou aftreden als minister. ANP/AFP RANGOON - De Myanmarese autoriteiten hebben het huisarrest van oppositieleidster Aung San Suu Kyi met een jaar verlengd. Dat heeft een woordvoerder van haar partij gistei-en be kendgemaakt. Suu Kyi wordt sinds mei 2003 door de mili- taire leiders van Myanmar (Birma) vastgehouden. Ze werd onder huisarrest geplaatst na gevechten tussen haar aanhangers en die van de junta. Haar partij won in 1990 de verkiezingen met grote overmacht, maar mocht niet gaan regeren van het Myanmarese regime. Suu Kyi kreeg in 1991 de Nobelprijs voor de Vrede voor haar verzet te gen het militaire bewind. ANP/AFP NEW DELHI - Het aantal infiltraties van guerrillastrij- dei'S uit Pakistan in het Indiase gedeelte van Kashmir is scherp gedaald. Ten opzichte van vorig jaar is er dit jaar sprake van een afname van 60 procent. Dit heeft de Indiase minister van Binnenlandse Zaken Shivraj Patil gisteren gezegd in een interview met de krant Times of India. Volgens de bewindsman is het aan tal infiltraties gedaald door de bouw van een honderden kilometers lang hek en scherpere bewaking van de grens. Sinds 1989 zijn zo'n 45.000 mensen om het leven gekomen door het geweld in Kashmir. ANP/RTR door Erwin Tuil PEKING - Er moet in China de zer dagen een echte ramp gebeu ren wil een mijnongeluk nog het nieuws halen. De 166 kompels die zo goed als zeker het leven hebben gelaten bij de ramp na de explosie zondag in de Chenjianshan-mijn in de provin cie Shaanxi waren aanleiding genoeg voor vele krantenkolom men in binnen- en buitenland. China grossiert in mijnongeluk ken. Jaarlijks komen er naar schatting twintigduizend men sen om het leven. Jaarlijks sluit de ovei'heid duizenden mijnen vanwege veiligheidsrisico's. En jaarlijks belooft de regering dat de veiligheid van de mijnwer kers verbeterd wordt. Ook nu worden stevige maatregelen be loofd. Vaak wordt de kanttekening ge maakt dat China 1,3 miljard in woners heeft en veel mijnwer kers en dat er dus in absolute ge tallen meer slachtoffers vallen dan elders. De mijnwei'kers, hun families en buitenlandse on- derzoekei's van arbeidsomstan digheden denken daar anders over. Het aantal doden is onno dig hoog, omdat de werkdruk te hoog is en mijnen beknibbelen op de veiligheid. China heeft grote behoefte aan kolen voor de elektriciteitsvoor ziening en verwarming. Zowel 's zomers als 's winters zijn er stroomtekorten door de toene mende consumptie. GPD (Advertentie) Door te zingen en te klappen bij het parlementsgebouw laten Spanjaarden hun steun blijken voor oud-premier Aznar, die wordt verhoord over de aanslagen van 11 maart. foto Susana Vera/RTR Met de Nokia 6600 gaat u rechtstreeks op uw klanten af. Want dankzij het ingebouwde Wayfinder navigatiesysteem weet u precies waar u bent en waar u naar toe moet. Of u nu met de auto bént of te voet, u gaat zonder omweg op uw doel af. En dat is wel zo prettig. Wilt u meer weten over dit toestel? Loop dan eens bij ons binnen of bel voor een afspraak. Nokia 6600 met Wayfinder Smartphone met geïntegreerde digitale camera Geschikt voor e-mail (SMTP, POP3 en IMAP4) en internet Bluetooth- en infraroodconnectie Navigatie voor heel West-Europa Met een 2-jarig KPN MobielPlus abonnement vanaf Livingstoneweg 11, GOES 010 - 457 05 55

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5