Conferentie voor mijn vrije wereld PZC Politieactie Amsterdam lijkt gericht op Israëlische maffia PZC Geen warm welkom voor Bush in Canada Hoogbejaarde leeft op de reservetank Wapen der armen maakt nog steeds duizenden slachtoffers 30 november 1954 dinsdag 30 november 2004 In de Keniaanse hoofdstad Nai robi vindt deze week een con ferentie plaats om landmijnen de wereld uit te krijgen. Hoewel het aantal siiel slinkt, vallen nog ieder jaar duizenden slachtoffers, met name in Afrika en Azië. Voor die regio moet meer geld beschikbaar komen zo dat de mijnen opgeruimd kun nen worden, is het doel van Nai robi. door Frans van den Houdt Half blind en op één been brengt de 32-jarige José Brinco zijn tijd door als bede laar in de straten van de Angole se hoofdstad Luanda. Toen hij tien jaar geleden samen met zijn vrouw op hun maisakkertje aan het werk was, stapte hij op een mijn. Zijn vrouw die hem te hulp wilde schieten stapte op een andere en was op slag dood. José bleef zwaar verminkt ach ter. Het zijn twee van de vele Afrika nen die nog dagelijks slachtof fer worden van de meest dode lijke overblijfselen van burger oorlogen: anti-personeelsmij nen. In Afrika ligt, naast Cam bodja, Irak. Afghanistan en Bosnië, nog altijd het grootste aantal mijnen ter wereld. Met name in Angola, Burundi, Eritrea, Ethiopië, Mozambique and Soedan vallen jaarlijks tien duizenden doden en gewonden. Allemaal landen die zelf geen geld hebben om de mijnen te rui men en de verminkte slachtof fers adequate medische hulp te bieden. Het is daarom dat de conferen tie over landmijnen met opzet m een Afrikaans land, Kenia, wordt gehouden. De nadruk ligt op het genereren van voldoende geld om landen te helpen bij het opsporen en opruimen van mij nen en het verlenen van hulp aan slachtoffers. Beloftes hier over werden in 1997 gedaan door 123 landen (inmiddels zijn het er 144, de VS, Rusland en China zijn daar nog altijd niet bij), die toen in het Canadese Ot tawa de Conventie voor het Ver bod op Anti-personeelsmijnen tekenden. Er werd bepaald de mijnen niet langer te produceren, in voor raad te houden, te gebruiken of er in te handelen. Twee jaar la ter werd het verdrag van kracht. Afgesproken werd toen om na vijf jaar te bekijken wat er van alle afspraken terecht ge komen is. „Het verdrag is absoluut een succes waar het gaat om het op ruimen van mijnen", stelt Jeroen van den Boogaard van het Internationaal Rode Kruis. „Maar we zijn er nog lang niet. Veel landen zijn hun mooie be loften niet nagekomen. De eer ste twee jaar na ondertekening hebben ze de nodige fondsen be schikbaar gesteld, daarna is er de klad ingekomen. Landen die wel veel mijnen maar geen geld hebben, kunnen daarom hun deadline niet halen." Volgens een onlangs gepubli ceerd rapport van de Internatio nale Campagne voor een Ver bod op Landmijnen (ICBL), heb ben 65 landen de afgelopen vijf jaar hun voorraden mijnen ver nietigd, totaal zo'n 37 miljoen stuks. Tegelijkertijd wordt ge constateerd dat 42 landen, met name China, Rusland en de Ver enigde Staten nog zeker 180 mil joen mijnen hebben. Bovendien, stelt het rapport, 'duidelijke be wijzen te hebben dat Georgië, Birma, Nepal en Rusland de laatste jaren nog steeds mijnen hebben gebruikt'. Verminkt Hoewel ook de aantallen slacht offers van landmijnen zijn afge nomen, met 3,2 procent tussen 2002 en 2003, worden wereld wijd nog steeds veel mensen gedood en verminkt omdat ze op een mijn stappen. Officieel gaat het om ruim achtduizend slachtoffers, maar ICBL schat dat jaarlijks 20.000 gevallen niet gerapporteerd worden. In totaal leven zeker 400.000 men sen met gedeeltelijk of geheel door mijnen weggeblazen lede maten. Veelal arme mensen in arme lan den, zonder goede medische President George Bush van de VS gaat naar Canada. Het is zijn eerste staatsbezoek aan de noorderbuur. Het tekent de koele relatie tussen de gro te en kleine broer. door Ans Bouwmans Het Canadese parlements lid Carolyn Parrish trap te in het satirische tv-pro- gramma 'Dit uur heeft 22 mi nuten' met haar gelaarsde voet op een Bush-pop. Ze is door premier Paul Martin vanwege haar 'respectloze ge drag' uit de liberale partij ge zet, maar haar optreden oogstte ook bijval in Canada. Afgeven op George Bush is er een populaire sport. De Ame rikaanse president kan reke nen op demonstraties tijdens zijn tweedaagse bezoek aan de noorderbuur deze week. Bush brengt vandaag een be zoek aan de Canadese hoofd stad Ottawa, morgen is hij in Halifax. De Amerikaanse pre sident is eerder in Canada ge weest voor internationale topontmoetingen, maar dit is zijn eerste officiële staatsbe zoek aan het land dat de be langrijkste handelspartner van de VS is. Een aanbod om het Canadese parlement toe te spreken, heeft Bush afgesla gen. Hij had geen zin in een herhaling van 1987, toen Ro nald Reagan tijdens zijn rede werd onderbroken door kriti sche parlementariërs. Luidruchtig De relatie tussen de VS en Ca nada is moeizaam. Er is onbe hagen over 'te grote' invloed van de machtige grote broer. Amerikanen zijn luidruchtig en te nadrukkelijk aanwezig, meent Sue Dacey (47) uit Ot tawa. Aan de ene kant is er een enorme economische ver wevenheid tussen de twee bu ren terwijl er aan de andere kant grote sociale en culture le verschillen bestaan. Canadezen betalen meer be lastingen dan Amerikanen en zijn derhalve minder rijk, maar krijgen daarvoor onder meer een stelsel van gezond heidszorg en universitair on derwijs terug dat uit publieke middelen is gefinancierd. En dat willen ze zo houden, meent Ed Nevraumont (28), een Canadese student aan de Universiteit van Pennsyl vania. Hij ziet nog een groot verschil: „Amerikanen praten meer over individuele rechten en vrijheid. Wij doen het." Ca nada is liberaler dan de VS wat betreft cannabisgebruik en homohuwelijk, en inmid dels een gedroomde emigratie bestemming voor ongelukki ge Amerikaanse Democraten en Bush-haters. De afgelopen jaren is de rela tie tussen de twee landen sterk verslechterd. In novem ber 2002 zei de woordvoerder van toenmalig premier Jean Chrétien dat George Bush een idioot was, iets waarmee de helft van de Canadezen het eens bleek te zijn. Het nu on afhankelijke parlementslid Parrish haalde vorig jaar de kranten omdat ze 'die verdom de Amerikanen, ik haat die schoften' had gemompeld. Vriespunt Dat de relatie tot onder het vriespunt is gedaald, is vooral te wijten aan de politieke ver schillen, meent schrijver La wrence Martin. Volgens Mar tin neemt het ongenoegen van Canadezen altijd toe als de Republikeinen in de VS aan de macht zijn, omdat Canade zen weinig op hebben met de krijgshaftige, eigengereide neigingen in die partij. Irak is een belangrijke reden voor de verwijdering tussen de VS en Canada. Canada wees de invasie in Irak af, en dat viel slecht bij Bush. Dat hij in mei 2003 een bezoek af zegde, werd dan ook gezien als een uiting van zijn onvre de. Canada is op zijn beurt ongelukkig over het gebrek aan Amerikaanse steun voor internationale afspraken zo als het Kyoto-milieuverdrag, en heeft enkele handelsge schillen met de VS. Zowel Bush als Martin hopen de relatie te verbeteren. Voor Martin was dat een verkie zingsbelofte. Bush zei na zijn herverkiezing zijn best te zul len doen om de onderkoelde relaties met bondgenoten op te warmen. Hij heeft beloofd iets te doen aan de ban op Ca nadese runderen die werd in gevoerd na de ontdekking van bse in Canada. GPD voorzieningen. Het Rode Kruis zal er in Nairobi vooral op ha meren die categorie te hulp te komen. „Het wrange is", zegt Van den Boogaard, „dat juist ar me landen in een oorlog snel ge bruik maken van mijnen. Ze zijn kinderlijk eenvoudig te ma ken, érg goedkoop en richten veel schade bij je tegenstander aan. Een sigarendoosje met wat springstof waaruit een takje steekt is al genoeg. Mijnen he ten niet voor niks het wapen van de armen." Landbouwgrond Maar hoe makkelijk ze gelegd zijn, hoe moeilijk zijn ze vervol gens op te ruimen. Gevolg is niet alleen dat vooral boeren worden gedood of gewond ra ken, maar ook dat kostbare landbouwgrond niet meer ge bruikt kan worden. „Door het 'wapen van de armen' te gebrui ken, worden arme landen dus nog armer. Een vicieuze cirkel, die alleen westerse donoren kun nen doorbreken", aldus Van den Boogaard. Na de totale uitbanning van landmijnen hoopt de Rode Kruis-deskundige dat het vol gende wapenverdrag over clus- terbommen zal gaan. „In Irak stikt het van de mijnen, maar ligt ook heel veel niet ontplofte munitie uit clusterbommen. Het projectiel kan eruit zien als een tennisbal. En wat doen kinde ren daarmee. Die schoppen erte gen. Met alle gevolgen van dien." GPD door Bart Middelburg Verhalen doen er al lang de ronde, al sinds begin jaren negentig, en meestal komen ze hier op neer: de verloedering van het Damrak in hartje Am sterdam is voor een belangrijk deel terug te voeren op louche, buitenlandse 'investeerders' die er alleen maar op uit zijn zwart geld wit te wassen, mogelijk drugsgeld. Ze bieden waanzinnige bedra gen voor onroerend goed en ho tels, betalen zwart, en krijgen er bij elke nieuwe aankoop weer een 'witwasmachine' bij, of zoals een ingewijde het wei eens heeft geformuleerd: „Wie controleert hoeveel gasten ze hebben en wat die betalen?" Op en rond het Damrak, en ook in opsporingskringen, wordt in dat verband al jaren onomwon den gesproken van de 'Israëli sche maffia'. De Nationale Recherche, de Fis cale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (Fiod) en de So ciale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (Siod) kwamen gisteren met een legertje van 250 mensen in actie tegen de witwascultuur die het Damrak al jaren beheerst, Bij een reeks hotels, souvenirwinkeltjes en minder definieerbare bedrijfjes werden invallen gedaan, en werd de administratie - voor zover aanwezig - in beslag geno men voor nader onderzoek. Directe aanleiding voor de in vallen waren signalen van de uitkeringsinstantie UWV dat er op grote schaal wordt gefrau deerd. Witwassen De verdenking van de Nationa le Recherche en de Fiod luidt: deelname aan een criminele or ganisatie, met als oogmerk be lastingontduiking en het wit wassen van crimineel geld. In de eerste plaats waren de in vallen gericht op een besloten vennootschap, die in handen is, van drie Israëlische broers. On der die houdstermaatschappij hangen onder meer Manofa, de Markies, USA Pizza Slice, hotel Center, hotel Damrak en De Ko- renaer. Daarnaast richt het onderzoek zich ook op de activiteiten van een eveneens uit Israël afkomsti Diverse hotels en restaurants aan het Damrak worden onderzocht tijdens een politieactie zondag in Amsterdam. foto Juan Vrijdag/ANP ge man, Hij staat al lange tijd bekend als een zakenman die het ene na het andere pand op koopt op het Damrak. Hij zou er al tegen de tien hebben, en daarnaast bestiert hij ook hore cazaken als de Keizerhof BV op 49 (waar op papier ook hotel Damrak zit), en Jofre BV op 50-51, waar op papier ook De Korenaer BV. Zoals gezegd: de belangen en de activiteiten van de drie broers en de Israëlische zakenman vloeien in -elkaar over. Opmerkelijk is daarnaast dat de activiteiten van de Israëli sche zakenman zijn onder gebracht in BV's die op hun beurt weer eigendom zijn van maatschappijtjes die in Luxem burg gevestigd zijn, met namen als Sipur SA en Tamir SA. Hij zou ook feitelijk eigenaar zijn van Effe Liatten bv, dat eige naar is van het Delta Hotel op 42. De vraag hoe het komt dat zich zoveel Israëlische 'zakenlie den' op het Damrak hebben ge vestigd, houdt opsporingsdien sten en ook het gemeentelijk ap paraat.al lang bezig. Suggesties in die richting worden door de vrouw van de Israëlische zaken man, afgedaan als mogelijk anti semitisme. „Wat wij doen is: ko pen, hypotheek afsluiten, inves teren in de verbetering van het pand en verhuren. Dat is alles", vertelde zij een paar jaar gele den, Zij en haar man runden oorspronkelijk een shoarma zaak in Leiden. In 1992 trokken ze naar Amsterdam. „Wij zijn keurige mensen. Men kan over ons referenties vragen tot in de hoogste kringen." Massaal Bij de massale actie zondagoch tend werden invallen gedaan bij onder meer hotel Manofa (Hiamrak 46-48), hotel Markies (Damrak 47), restaurant USA Pizza Slice (Damrak 23), hotel Center (Damrak 58), hotel Dam rak (Damrak 49) en hotel De Ko renaer (Damrak 50-51). Op som mige van die adressen zijn meer dere besloten vennootschappen gevestigd voor de exploitatie van hotels en andere horecaza ken; op het adres van hotel Damrak op 49, zitten bijvoor beeld Hotel Damrak bv, maar ook Keizerhof bv. In de loop der jaren heeft zich in het mid delste gedeelte van het Damrak een kluwen aan bedrijven en BV's gevormd. Een pot nat Afgaande op de invallen zijn twee Israëlische families doel wit in het witwasonderzoek. Op papier gaat het daarbij om twee ogenschijnlijk gescheiden opere rende 'horecafamilies', maar de Nationale Recherche benadrukt dat het hier om één onderzoek gaat: de belangen en activitei ten van beide families zijn in de loop der tijd blijkbaar zo met el kaar verweven geraakt, dat het voor justitie inmiddels als 'een pot nat' wordt beschouwd. GPD door Margit Spaak Mensen die 93 jaar wor den, hebben een ver domd goede basisuitrusting meegekregen, zegt verpleeg huisarts, filosoof en auteur Bert Keizer (57) uit Amster dam. „Hun chassis, om het zo te zeggen, was uitstekend in orde. Maar als je zo oud wordt, ben je eigenlijk een biologisch wonder. Dan leef je al heel lang op de reserve tank en ook die raakt een keer leeg." Keizer heeft in zijn loopbaan honderden voornamelijk oude mensen zien sterven. Hij schreef daar ook diverse boeken over. Hij is, zegt hij, niet verbaasd dat dat de hoog bejaarde prins Bernhard aan een vorm van kanker met uit zaaiingen lijdt. „Het is een heel belangrijke doodsoor zaak voor oude mensen. Er sterven veel meer bejaarden aan dan we weten, omdat in veel gevallen geen obductie plaatsheeft na het overlij den." Keizer wijst er op dat kanker bij oude mensen vaak veel milder verloopt dan bij jonge mensen. „Borstkanker bij een 80-jarige vrouw is een saaie ziekte, terwijl het bitter genoeg voor een 30-jarige vaak dodelijk is." Om die re den is er volgens hem ook niets te zeggen over het ver loop van de ziekte bij hoogbe jaarden, al denkt hij niet dat de piins nog j ai-en in leven zal zijn. „Oude mensen zitten wankel in elkaar. Ze lijden aan wat wij artsen noemen multiple complexe pathologie. Dat wil zeggen dat allerlei systemen haperingen veidonen door slij tage. Meestal is er onder an dere sprake van venninderde longfunctie, slechte nieren en vooral aderveikalking, met als gevolg circulatieproble men. Als er dan een onder- deel uitvalt door bijvoor beeld uitgezaaide kanker, is de kans groot dat het hele sys teem stil komt te staan met de dood als gevolg." De bros ld gezondheid van heel oud; mensen is volgens de ver. EI pleeghuisarts ook de reden ip dat kanker niet meer wor behandeld. „Deze mensa hebben geen weei'baarheii he meer, dus zouden ze cheino therapie, bestraling of operatie waarschijnlijk niet re. oveideven. Ik adviseer mijf hoogbejaarde patiënten a hun familie in zulke gevallen lel uitdrukkelijk om niet meer te beginnen aan behandelingen rch Het is veel beter om een zo sn hoog mogelijke kwaliteit van op sterven na te streven. „Verpleeghuisartsen zijn men met huisartsen de enige artsengroep die zich speci fiek bezighoudt met goed doodgaan. Dat in tegen sh stelling tot ziekenhuisspecia ice listen, die daar niets van moe st< ten hebben. Ziekenhuis ot ai'tsen willen diagnoses stel de len en als je geluk hebt, een thei'apie. Maar om zorg !e: bekommeren ze zich niet. In P Nederlandse ziekenhuizen h" wordt beroerd gestorven. Dat a moet je op 93-jarige leeftijd toch niet meer willen." Somber Prins Bernhard lijdt volgens h diverse medici aan zogenoem- w de 'pleuritis careinomatosas ir Keizer acht dat een sombere h diagnose. „Wat je dan doen staat, is het creëren van ue rust en ruimte voor de tiënt en zijn familie. Zoig thuis voor goede begeleiding door de huisarts, een geriater of een veipleeghuisaiis, Ie- )r; mand in elk geval die bijko? mende klachten als benauwd- ld heid, infecties en doorliggen at kan aanpakken en die niet bang is om morfinebeleid té te stai-ten als de tijd daar Want iemand die ouder dan 90 jaar heeft er meestal alt vrede mee dat hij doodgaat, Ih maar de meesten zijn bang voor het hek dat ze over A moeten klauteren op weg naar de dood. En daar kan ig een goede behandelaar veel: aan do en." ANP VERJAARDAG - Premier Sir Winston Churchill viei't van daag zijn tachtigste verjaar dag. Vorsten, presidenten en premiers uit de hele wereld hebben hem felicitatietele grammen gestuurd. Met bestel wagens vol komen de geschen ken bij Downingstreet 10 aan. ONDERZOEK - In Dublin is gisteren het officiële onder zoek begonnen naar de ramp met de Lockheed Superconstel- lation 'Triton' van de KLM. Het toestel stortte op zondag 5 september neer bij de vliegha- ven Shannon. Van de 56 inzit tenden kwamen er 28 om het leven. Drie zaken worden derzocht: oorzaak van het need IN! storten, oorzaak van de aanwé iie zigheid van benzinedampen! de passagiersruimten waan nd door velen stikten, en de ver traging van de reddingspogin in gen. RUNDER TBC - De bestnj ding van runder tbc op Walde fflj ren is bijna voltooid. Dat heelt n directeur G. Wagenaar medegei a deeld tijdens de vei-gaderin II van de Kring Walcheren d Provinciale Gezondheids) !e dienst voor Dieren. Het percent er tage van de dieren dat reageen W de, bedroeg 0,3 procent. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail' redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc,nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhf einde van de betaalperiode. PZC, t a v lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70,65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag; tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax, (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v Ai.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeol van hel Wegener-concern De door aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onrt (abonnementen)admimstratieen om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectea' de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC.k' :e, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4