zc Camer eist aanpak onderhuur Bezuinigingen bij UWV lopen forse vertraging op Politie dregt in moerassen naar vermiste prostituee eiligheidsonderzoek ontbreekt ms bij vertrouwelijke functies bü berco Hirsi Ali gaat door met Kamerwerk Viertal probeert opgesloten jongen in brand te steken efbaarheid van oude stadswijken staat onder druk Jiclooi voor ecember als ionaal feest OlAR\-deal Weg mag slechts gevraagd worden aan volwassene Ravage na instorting Brievenbussen al beschermd Met pendelbus naar De Kuip Apenheul krijgt bouwstop opgelegd Cocaïne in grafornamenten Parkeerwachters vrij met kerst dinsdag 30 november 2004 J HAAG - Illegale bewoning derhuur bedreigen de leef- eid van oude wijken. Om rloedering daarvan tegen j in, moeten huisjesmelkers derhuurders derhalve hard aangepakt, vindt een Kamermeerderheid. vdA presenteert vandaag behandeling van de begro- van Volkshuisvesting een j im illegale verhuur van wo- "i n tegen te gaan. „We spre- llang over het opknappen 2 ide wijken om de leefbaar heid te verbeteren. Dat duurt echter jaren. Om direct resul taat te boeken moet de illegale verhuur en onderhuur worden aangepakt", meent PvdA-Ka- merlid Depla. Onderhuur leidt tot uitbuiting, maar houdt ook de wachtlijsten voor goedkope woningen in stand. „Mensen die netjes op hun beurt wachten, komen niet in aanmerking voor een woning door de onderhuur", aldus De pla. Daarom moet de hoofdhuurder worden aangepakt. „De huurbe- scherming moet worden afge schaft en de huurder moet aanto nen dat er geen onderhuur is. Nu moet de verhuurder nog aan tonen dat sprake is van onder huur en dat is heel moeilijk", al dus Depla. LPF-Kamerlid Van As denkt dat veel te winnen is door men sen met een hoog inkomen uit de goedkope huurwoningen te krijgen. „Dat kan door invoering van een huurtoeslag voor mensen met een te hoog inkomen in ver houding tot de huur die ze beta len. Dat vermindert de animo om in zo'n goedkope woning te blijven zitten. Bovendien kan dat geld dan weer gebruikt wor den om de huursubsidie voor de laagstbetaalden op peil te hou den." Migranten Minister Dekker van Volkshuis vesting ligt ook onder vuur over haar nieuwbouwplannen. Voor al de vernieuwing van oude stadswijken loopt veel te traag, vinden PvdA, CDA, WD en LPF. „De laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek wijzen er op dat migranten naar de steden trekken. Autocht one 55-plussers verlaten de ste den juist, omdat ze er geen huis kunnen vinden dat bij ze past. De minister bouwt echter voor geen van deze groepen. De plan nen die nu worden uitgevoerd, zijn gebaseerd op de behoeften van tien jaar geleden", meent CDA-Kamerlid Sterk. GPD '0 EGEN - Vijf december een nationale feestmiddag en de kerstman mag 7 december niet in het iaar verschijnen. Dat vindt ireniging tot Behoud van rklaas (VBS), die daarover m een brief aan de Twee- 'r imercommissie van Onder- Cultuur en Wetenschap 'i de. rerheid moet actief beleid n om het sinterklaasfeest ichermen, vindt de vereni- die vreest dat Sinterklaas ongen wordt door de kerst- Om dat te voorkomen, de vereniging voorstellen iterklaas door de overheid ai beschermen. Zo stelt de voor de sint op de lijst van i naai cultureel erfgoed te en scholen meer aan- aan het volksfeest te laten len. Volgens de VBS is Sin- tas enorm populair onder derlandse bevolking, maar 26 in veel mensen het feest 1 ege het werk op een ande- g vieren. „Door 5 december n nationale feestmiddag te ag n, heeft voortaan iedereen j.50gelijkheid om sinterklaas liren", zegt VBS-voorzitter Hesselink. GPD BRUNSSUM - Veertien medewerkers van de Belgische politie zijn gisterochtend begonnen met een zoektocht naar het stoffelijke overschot van de Heerlense prosti tuee Samira van de Wal in een moerasgebied bij de Rode Beek op de Brunssummer- lieide bij Brunssum. Van de Wal wordt sinds juli vorig jaar vermist. De politie houdt er ernstig rekening mee dat het om een misdrijf gaat. Zij was bij haar verdwijning twintig jaar oud. Duikers en specialisten van het Disaster Victim Identification van de Belgische federale politie zochten gisteren de zompige moe rassen af. De politie hield zondag een 43-jarige man aan die wordt verdacht betrokken te zijn bij de verdwijning van de vrouw. foto Marcel Antonisse/ANP nze redactie binnenland j jHAAG - Het komt gere- voor dat werknemers op ertrouwelijke functie te- nog voordat het 3.$chte veiligheidsonderzoek hen is afgerond. Het is in uitvallen de Algemene Inlich- i- en Veiligheidsdienst (AI- gelukt binnen de wette- termijn van acht weken de 2-4zakelijke verklaring van 3-! bezwaar af te geven, gang van zaken is straf- (Advertentie) aantrekkelijk: baar en de nationale veiligheid kan erdoor in gevaar komen. Dat staat in een rapportage over de Wet Veiligheidsonderzoek (WVO) die minister Remkes van Binnenlandse Zaken gisteren naar de Kamer heeft gestuurd. De WVO trad in 1997 in wer king. Het gaat om vertrouwens functies bij ministeries, overhe den, politie en Schiphol. De overschrijding van de acht weken wordt gezien als een groot probleem. De huidige wet staat niet toe de termijn te ver lengen, ook niet als daar goede redenen voor zijn. Bezwaar te gen de overschrijding is moge lijk. De oorzaak van de vertraging kan zijn dat de diensten niet op tijd de gegevens kunnen achter halen, omdat bijvoorbeeld de re ferenten of informanten moei lijk bereikbaar zijn. Soms moet men lang wachten op informatie van buitenlandse opsporingsdiensten. Ook is het aantal aanvragen voor scree nings de laatste jaren meer ge stegen dan de AIVD aankan. Werkgevers hebben weinig be grip voor de termijnoverschrij ding en stellen de betrokkene soms alvast aan, al dan niet on der voorbehoud. ANP AKEN - Automobilisten in de Duits-Limburgse grensstreek moeten voortaan alleen aan vol wassenen de weg vragen en niet aan kinderen. Dat liet de politie in Aken giste ren weten. De afgelopen tijd werden enkele kinderen in de grensstreek bijna ontvoerd. De politie in Aken deed hier on derzoek naar en wil met de op roep verdenkingen van ontvoe ring van kinderen voorkomen. De Duitse politie nam onder meer contact op met de politie in Geleen, waar een onbekende man op 23 november probeerde een 12-jarig meisje van haar fiets te sleuren. Omstanders kwamen op het hulpgeroep van het kind af en wisten het kind los te rukken. De dader vlucht te. ANP BEVERWIJK - De stalen constructie van een bedrijfspand in aanbouw in Beverwijk is gister ochtend met donderend geraas ingestort. Drie bouwvakkers raakten gewond, van wie er één in het ziekenhuis moest worden behandeld. Het ongeluk gebeurde rond elf uur in het industrie gebied van Beverwijk. Er hadden makkelijk do den kunnen vallen, aldus ooggetuigen. De bouw van het bedrijfspand was nog niet verge- vorderd. De stalen constructie stond voor drie kwart overeind. De bouwvakkers waren bezig met het leggen van een betonnen verdiepings vloer. Eén strook daarvan was bijna af toen de constructie bezweek. Aannemer C. Groen heeft geen verklaring voor de instorting. Hij wacht het rapport af van de Arbeidsinspectie, die gis termiddag is begonnen met een onderzoek. foto Olaf Kraak/ANP TE VEEL PRAAT MOET U HE.T ZEOOEN,Hvol<^ door Gert van Harskamp DEN HAAG - De besparingen die uitkeringsorganisatie UWV met een reorganisatie wil berei ken, hebben flinke vertraging opgelopen. Enkele honderden miljoenen euro's blijven daar door heel 2005 buiten bereik. Dat zegt de nieuwe bestuurs voorzitter Joop Linthorst van UWV in een gesprek met het GPD. Het UWV is voortgeko men uit vijf verschillende uitke ringsinstanties. Het lukt al bijna twee jaar met om de oude organisaties efficiënt en dus goedkoper samen te laten wer ken in het nieuwe geheel. Minister De Geus van Sociale Zaken hoopt voor het eind van dit jaar de Tweede Kamer te la ten weten hoe groot het pro bleem bij het UVW precies is. Te vens zal hij dan aangeven hoe het opgelost zal worden. Vol gens een woordvoerder is daar nu nog niets over te zeggen. Linthorst: „De hervormingen in de sociale zekerheid zijn heftig. We moeten nu scherpe keuzes maken. Vooral op iet-gebied heeft dat gevolgen. We moeten van vijf verschillende uitkerings instanties, zoals Gak en Uszo, de systemen aan elkaar koppe len. Dat zou in 2005 gelukt moe ten zijn, maar 2005 redden we zeker niet." Voor de klanten van UWV heeft de vertraging geen gevolgen, aldus een woordvoer der. Het gaat om uitvoeringskos ten. Deze geldstroom staat ge heel los van de geldstroom aan premies en uitkeringen. Fusie Linthorst heeft De Geus in sep tember van de vertraging op de hoogte gesteld. Linthorst denkt dat de besparing er uiteindelijk zal komen, maar hij kan niet zeg gen wanneer. „De recentste wetswijzigingen zorgen voor ver tragingen in de fusie, zeker als al de hervormingen in de sociale zekerheid per 1. januari 2006 moet worden doorgevoerd. Die snelheid leidt volgens Lint- DEN HAAG - Vuurwerkvandalen hebben dit jaar al de eerste brievenbussen flink beschadigd. Ze slaan eerder dan ooit toe, zo liet TPG Post gisteren weten. De postbezorger neemt daarom nu reeds maatregelen. In heel Nederland versmalt het bedrijf de openingen van de brievenbussen, zodat vandalen er geen vuurwerk in kun nen gooien. Al jaren wordt TPG Post rond Kerstmis ge confronteerd met vuurwerkvandalisme. Het probleem wordt ieder jaar groter. Op 1 november, een maand eerder dan normaal, is begon nen met het versmallen van de openingen. ANP ROTTERDAM - In de file belanden op weg naar een con cert of wedstrijd in de Rotterdamse Kuip hoeft vanaf me dio 2005 niet meer. De gemeente Rotterdam en de stadsre gio trekken 1,3 miljoen euro uit om in de wijk Bever waard een groot parkeerterrein aan te leggen. Pendelbus sen vervoeren de automobilisten vanaf daar naar De Kuip. Dat heeft de gemeente gisteren bekendgemaakt. Burge meester en wethouders hopen met de grote parkeerplaats niet alleen ergernissen bij bezoekers te voorkomen, maar ook de parkeeroverlast in wijken rondom het stadion te verminderen. ANP APELDOORN - Dierentuin Apenheul heeft van de ge meente Apeldoorn een bouwstop opgelegd gekregen. Als het dierenpark niet onmiddellijk stopt met het herinrich- ten van het gebied voor de berberapen, dan moet het een dwangsom van 100.000 euro betalen, zo meldde de ge meente gisteren. Apenheul begon volgens de gemeente te vroeg met de aan leg van kunstmatige rotspartijen en een deels overdekte wandelroute. Voor deze uitbreiding is een bouwvergun ning nodig die de gemeente nog niet heeft verleend. ANP ROTTERDAM - De Nationale Recherche heeft woensdag in een loods van een steenhouwerij in Gorinchem 70 kilo gram cocaïne onderschept. De drugs waren verborgen in ornamenten voor grafkelders en afkomstig uit Mexico. Dat heeft het landelijk parket gisteren bekendgemaakt. De recherche hield in de loods zes verdachten aan, drie Nederlanders van 63, 50 en 44 jaar, twee Mexicanen en een Colombiaan. Zaterdag arresteerde de politie nog een zevende verdachte, de 60-jarige in België woonachtige broer van een van de Nederlandse verdachten. ANP AMSTERDAM - Automobilisten die tijdens de kerstda gen in de Amsterdamse binnenstad verzuimen een par keerkaartje te kopen, hebben geluk. De gemeente geeft parkeercontroleurs vrij met kerst, waardoor automobilis ten geen wielklem of boete riskeren. De gemeente liet gisteren weten dat het om een experi ment gaat. In eerste instantie had het stadsdeel Centrum een verzoek ingediend voor gratis parkeren tijdens de kerstdagen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ayaan Hirsi Ali is niet van plan te stoppen met haar werk als Tweede-Kamer lid, ondanks de vele doodsbe dreigingen aan haar adres. Dat heeft de VVD-politica gisteren gezegd in een interview met NRC Handelsblad. „Ik ben met een doel de politiek ingegaan en daarmee ga ik door. Ik keer terug naar de Kamer", aldus Hirsi Ali, die sinds de moord op Theo van Gogh onder gedoken zit. Zij bestrijdt dat het werk in de Tweede Kamer haar onmogelijk wordt gemaakt. „Ik word niet ergens tegen mijn ei gen wil vastgehouden. Ik kan nu naar de Tweede Kamer, als ik wil. Maar dat gaat op een ma nier die voor mij onrustig is." Voor de komende tijd verkiest zij de afzondering. Zij maakt een eind aan specula ties dat zij er mentaal aan onder door zou zijn gegaan. „Geeste lijk ben ik in orde. Ik ben niet in gestort of zo." De politica leeft volstrekt afgeschermd. Zij heeft geen contact met familie en vrienden. Eind 2002 verbleef zij al enige tijd op een onderduika dres, in de Verenigde Staten. In de afzondering werkt zij nu aan het vervolg op de film Sub mission part I, die ze samen met de vermoorde cineast Van Gogh maakte. De moord heeft Hirsi Ah niet van dat project afge bracht. Ook Submission II zal over de islam en vrouwenonder drukking gaan. Daarnaast schrijft zij een boek, getiteld Shortcut to enlighten ment. Het boek moet moslims een korte weg naar verlichting wijzen. Hirsi Ali hoopt dat er een politieke, intellectuele, isla mitische elite opstaat die dit doel ook nastreeft, zonder daar bij geweld te gebruiken. Levensgevaarlijk Met Van Gogh besprak Hirsi Ah uitvoerig de risico's die ze lie pen door de islam openlijk te kri tiseren. Steeds weer vroegen ze zich af hoe ze vermoord zouden worden: zullen ze een mes ge bruiken? Zullen ze ons in brand steken? Doodschieten of toch ste nigen? Maar zij peinst er niet over haar kritiek op moslimex tremisme te matigen. Islam in de zuiverste vorm is levensge vaarlijk, houdt zij vol. Vrijheid van meningsuiting gaat voor Hirsi Ali nog steeds boven alles. „Iemand als meneer Van de Ven, die moslim wil zijn en die Wilders dood wenst, heeft in mijn ogen de meest verderfelij ke gedachten. Maar die mag hij hebben." GPD horst de komende jaren tot mil jarden euro's aan besparingen. „Dat is de keuze tussen substan tiële miljarden, tegenover de honderden miljoenen euro's die de fusie van het UWV opleve ren. Die honderden miljoenen aan besparingen zullen we dus later realiseren." In hetzelfde ge sprek verklaart Linthorst dat hij het als een prioriteit ziet het stuwmeer aan bezwaarschx-iften weg te wei-ken, van mensen die het niet eens zijn met keuring of uitkering. Er liggen er nu 120.000, waarvan sommige al heel lang. Linthorst heeft een aantal maatregelen genomen om dat aantal sterk te verminde ren. GPD WARMENHUIZEN - Vier min derjarige jongens uit het Noord-Hollandse Warmenhui- zen hebben vorige week gepro beerd een container aan te ste ken waarin ze een leeftijdgenoot hadden opgesloten. Ze zijn opge pakt wegens poging tot dood- Volgens justitiewoox-dvoerder R. Lievaai-t neemt het Openbaar Ministerie de zaak hoog op. „De jongens zijn voi-ige week voorge leid en geschorst in afwachting van verdere vervolging. Dat houdt in dat ze op vrije voeten zijn, maar zich nog wel moeten verantwooi'den voor hun daden. Er wordt nader onderzoek inge steld over hoe het slachtoffer in de container is terechtgekomen en of het uit de hand gelopen pesterijen zijn. Maar dan wel een levensgevaai'lijk geintje." Volgens een beti-ouwbai-e bron zouden de vier verdachten het slachtoffer onder bedi-eiging in de container hebben gedwon gen. Daarna zouden de jongens het deksel hebben vastgebonden en brandende pi-oppen naar binnen hebben gegooid. Doordat het touw losschoot toen het slachtoffer tegen het deksel schopte, wist hij te ont snappen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3