Schap scherpt inspecties aan Grote teleur stelling? PZC Eerst kennis, dan euro's voor Ethiopië Binnen handbereik Waterschap trekt salarisverhoging in Aantal bedrijfsbezoeken wordt verdubbeld Speelkooi in Terneuzen Maak er een Kleintje van. c rol g c Meest besproken voedingssupplement nu ook in Nederland vrij verkrijgbaar! dinsdag 30 november 2004 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat samen met andere overheden in Zee land strenger controleren op lo zingen op het oppervlaktewater. Het aantal bezoeken en contro les bij bedrijven wordt verdub beld van vijfhonderd naar ruim duizend in het jaar. Vorig jaar zijn landelijk vastge stelde kwaliteitscriteria vastge steld voor het oppervlaktewa ter. Om aan die criteria te kunnen voldoen, gaat het waterschap de regels aanscherpen. De nota Ver gunning en Handhaving Wet Verontreiniging Oppervlaktewa ter wordt medio volgende maand voorgelegd aan de Alge mene Vergadering. Verdubbeling Het aantal controles wordt ko mend jaar verdubbeld. Het gaat dan om geregelde inspecties, maar ook om incidentele bezoe ken. Krijgen overtreders nu vaak eerst een mondelihge waar schuwing, vanaf 2005 wordt meteen schriftelijk gewaar schuwd. In de brief staat een ter mijn waarbinnen de overtreding moet zijn beëindigd, anders volgt een boete. Als het gaat om een ernstige overtreding, volgt naast een boete een strafrechter lijk proces-verbaal. Het waterschap heeft een risico analyse gemaakt. Daarin is on der meer gekeken naar agrari sche lozingen, industriële lozin gen en de soorten verontreini ging. Uit die analyse komt on der meer naar voren dat vaak mest. bedrijfsafvalwater en olie wordt geloosd op het oppervlak tewater. Intensiever Vervolgens zijn alle bedrijven in gedeeld waarbij bedrijven die stoffen kunnen lozen, die een groot risico vormen, bovenaan staan. De controles worden in tensiever als een bedrijf hoger op de lijst voorkomt. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden heeft een prioriteitenlij st vastgesteld Klachten en meldingen worden altijd behandeld. Op nummer twee staan bedrij ven die een hoge prioriteit heb ben, zoals de industrie. Derde op de ranglijst staat het water schap zelf. Zeeuwse .Eilanden is van mening dat de controle rende instantie de eigen zaakjes in ieder geval goed op orde moet hebben. Om die controles objec tief te houden is het, de bedoe ling dat waterschappen eikaars installaties, zoals waterzmve ringsinstallaties, gaan controle ren. Hierover moeten nog defini tieve afspraken worden ge maakt. Komend jaar stelt het water schap nog een handhavingspro- gramma op. Daarna worden alle bedrijven waarop het nieuwe be leid betrekking heeft, geïnfor meerd. door Mieke van der Jaqt GOES - Kees Jan Mulder mag naar Ethiopië. Hij is uitgekozen uit een groepje van vier sollici tanten, allemaal leerlingen van het Buis Ballot College in Goes. Kees Jan gaat in februari met ruim veertig leerlingen van christelijke scholen voor voort gezet onderwijs uit heel Neder land naar Addis Abeba: kijken wat er nodig is om Ethiopische leeftijdgenoten de kansen te ge ven waar ze recht op hebben. „Hoe komt het dat iemand met dezelfde intelligentie als ik, het daar veel minder ver kan schop pen? Ik vrees dat dat vooral komt, omdat hij toevallig in Ethiopië geboren is, één van de drie armste landen in de wereld. Dat moeten we toch niet over on ze kant laten gaan. We zijn hier hartstikke rijk!" Het project waarin Kees Jan wordt uitgezonden, gaat uit van de' Unie voor Christelijk Onder wijs. Die heeft een uitvoerende poot, Edukans, die bewustwor dingsprojecten uitvoert. Voor basisscholen is er de actie schoe nendoos en voor het voortgezet onderwijs Going Global. Binnen de laatste valt de reis naar Ethio pië. Kees Jan is erg opgetogen over zijn uitverkoring. Hij heeft die, vermoedt hij, te danken aan zijn ervaring met de filmcamera. „Mijn profielwerkstuk is een ge filmde documentaire over een asielzoekersgezin dat ik al meer dan drie jaar volg. De bedoeling van de reis is dat leerlingen op alle manieren laten zien dat een inspanning van ons, rijke Hol landers, hard nodig is om leerlin gen daar wat meer op weg te hel pen. Dat Ethiopië zo arm is, Suzanne Boone, Kees Jan Mulder, Marloes Bakker en Mieke Wesdorp (vlnr) zetten zich in voor Ethio pië. foto Dirk-Jan Gjeltema heeft een voordeel: een euro maakt al een verschil." Kees Jan hoopt te worden inge deeld bij de filmploeg en hij heeft al wat ideeën over hoe het moet worden. „Het verhaal moet zo worden verteld dat de conclusie onontkoombaar is, maar wel door de kijker zelf moet worden getrokken. Ik heb er geen behoefte aan te gaan lo pen pieken, de beelden zullen voor zich moeten spreken. In mijn sollicitatie heb ik geschre ven dat ik hun wc wil vergelij ken met de onze; het dak van on ze school met hetgeen hen daar tegen het weer moet bescher men." Met de verslaglegging van de reis moet het komende jaar een heleboel gebeuren. Kees Jan: „Het gaat in de eerste plaats om bewustwording, maar de centen kun je natuurlijk niet wegden ken. Als je weet dat een kind in Ethiopië met vijf euro het hele jaar naar school kan, moet je toch zien dat je die vijf euro er gens vandaan haalt. Dat gaan we hier op school doen. Mieke Wesdorp, Suzanne Boone en Marloes Bakker, mijn concurren ten in de sollicitatieprocedure, helpen mee om zoveel mogelijk acties op touw te zetten en zo veel mogelijk geld te genere ren." Kerstmarkt Een deel van de acties moeten de leerlingen nog verzinnen, maar een paar staan al vast. Op 15 december wordt er een'kerst markt gehouden in het BBC-ge- bouw aan de 's-Heer Elsdorp- weg. De markt wordt opgezet in samenwerking met de leerlin genvereniging, die geestdriftig meewerkt aan het vergaren van euro's voor Ethiopië. Vanaf 13.30 uur wordt er van alles ver kocht en het meeste is gemaakt door leerlingen of docenten. Er is zelfs een onderwijsassistent die demonstreert hoe kerstbal len vakkundig worden geblazen en zijn producten zijn ook te koop. Waar Kees Jan ook veel zin inheeft, is de talentenjacht, die op 17 december wordt gehou den. De deelnemers: klassieke- en popmuzikanten kunnen er studiotijd mee winnen, maar het belangrijkste is dat de toeschou wers entree betalen. Een klein bedrag voor een grandioze avond waarmee ook nog eens een kind in Ethiopië een heel eind vooruit kan komen. Na de reis zijn de leerlingen van plan een lesmarathon en een sportmarathon te organiseren. „We willen wel dat de activitei ten ook meehelpen aan de be wustwording. Zomaar een spon sorloop geeft niet zoveel aankno pingspunten om de situatie in Afrika uit te dragen." Docente Marjoke Sinke, die het hele pro ject op school begeleidt, zal ook meereizen naar Ethiopië. Er moet veel vantevoren gebeuren omdat de groep maar acht da gen in Afrika verblijft. Kees Jan en zijn helpsters moeten ook nog aan hun schoolwerk toeko men, dus alle organisatorische zaken die van tevoren kunnen worden geregeld, neemt Marjo ke Sinke voor haar rekening. „We maken vantevoren kennis met elkaar en verdelen de ta ken, zodat iedereen zich goed kan voorbereiden." Het reisdoel blijft beperkt tot Addis Abeba. Uit Eritrea, waar nog altijd een bij na-vergeten oorlog woedt, blijven de scholieren weg. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De vier gezwo renen en de plaatsvervangend dijkgraaf van het Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE) krij gen voorlopig geen salarisverho ging. Het dagelijks bestuur - de gezworenen én de dijkgraaf - be sloot gisteren het voorstel in te trekken. Dijkgraaf W. Gosse- laar had van diverse alge meen-bestuursleden te horen ge kregen dat het tijdstip voor de voorgestelde salarisverhoging wel heel erg ongelukkig was ge kozen. Het dagelijKs bestuur stelde de Algemene Vergadering voor om het maandsalaris van de gezwo renen en de plaatsvervangend dijkgraaf met honderden euro's te verhogen. Het ging om een loonsverhoging van veertig pro cent met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 2003. Dat zou Zeeuwse Eilanden vele tiendui zenden euro's kosten. Het sala ris van de dijkgraaf zou overi gens niet stijgen. Gosselaar zegt dat hij afgelopen weekeinde diverse 'signalen' heeft gekregen van hoofdinge landen, die zeiden ongelukkig te zijn met het voorstel. Medio de ze maand besloot diezelfde Alge mene Vergadering in meerder heid akkoord te gaan met een lastenverhoging voor de inwo ners van het werkgebied van het waterschap. Dat besluit kwam Zeeuwse Eilanden op veel kri tiek te staan. Zelfs de gemeente Middelburg bemoeide zich met de lastenverhoging. Ongelukkig Gosselaar is ervan overtuigd dat op de voorgestelde salarisverho ging weinig valt af te dingen. Al leen het gekozen tijdstip is niet gunstig. De reden voor het dagelijks be stuur om een voorstel in te die nen voor salarisverhoging is het feit dat de leden van het dage lijks bestuur meer tijd kwijt zijn aan hun werk dan aanvankelijk was aangenomen. Gemiddeld zijn zij per week tussen de 16 en 24 uur bezig met het water schap. „Zelf zit ik steeds vaker in Den Haag voor overlegsitua ties", zegt Gosselaar. „De g'e2 renen moeten dan andere o leggen waarnemen. Zij zijn ook meer landelijk bezig." Gosselaar durft niet te voors len wanneer het voorstel, nieuw ter bespreking w voorgelegd aan de Algen Vergadering. „Hoe terecht het voorstel ook vind. Ik st nog steeds achter. Wannei een geschikt moment? Als d( riefsverhoging op het inflati veau zit? Bij de behandeling de begroting voor 2006? N, verkiezingen in 2006 of 2 Het zijn tot nu toe alleen maar proefballonnetjes van Ik weet niet hoe de overige j den van het dagelijks bestuui over denken, maar de korne maanden is er wat mij bel geen voorstel te verwachten essentie van de kritiek nu ii het moment verkeerd is g( zen, als je net een begrotings gadering achter de rug waarin je moet besluiten tot lastenverhoging. Ik vind da het signaal van de hoofdinge den ter harte moet nemen." Stemverhouding De dijkgraaf erkent dat het gelijks bestuur het voorstel gewoon had kunnen vooriej aan de Algemene Vergade voor een besluit. „Een stem houding 18 voor, 14 tegen is niet goed. Ik heb het liefst voorstel dat in ruime meer heid wordt aangenomen." TERNEUZEN - De Terneu se PvdA-fractie wil dat er ii Lorentzlaan in Terneuzen speelkooi wordt geplaatst, afgerasterd speelterrein. Het PvdA-raadslid N. Atmag git wijst er op dat de omwoi den afgelopen zomer nogal problemen hadden met de di begroeide bosjes in het parkj de Lorentzlaan. Ouders voe de omgeving niet veilig 1 hun kinderen. Nadat de P de kwestie had aangekaart de wethouder haalde de gera te de dichte begroeiing weg. _v:i s~_ ui CU ■M Uw miskoop op internet én in de krant SAM Combi-E: nieuwe energiepil als rustgever voor lichaam en geest In Amerika is een nieuwe hype gaande in de branche voor gezondheidsproducten. Drie jaar na de introductie, is SAM-e het meest besproken voedings supplement. Nooit eerder is er in een korte tijd zoveel positiefs gepubliceerd over een natuur lijk product. Zelfs NEWS WEEK publiceerde er een hoofdartikel over. Wat is en doet SAM-e? Onze lichaamscellen vernieuwen en reproduceren zich continue. Het logische gevolg zou zijn dat we eeuwig zouden kunnen blijven leven. Hier is echter nog niemand in geslaagd en dus moet er een reden zijn waarom we verouderen en uiteindelijk sterven. SAM-e is een lichaamseigen stof, die door het lichaam vanaf de geboorte zelf wordt aangemaakt. SAM-e werkt als een brandstof voor het vernieuwen en herstellen van onze cellen. Echter na het 25e levensjaar gaat deze lichaamsei gen productie geleidelijk achter uit waardoor dit proces niet meer optimaal verloopt. Hierdoor gaat ons lichaam geleidelijk minder goed functioneren. Het gevolg is dat we ons minder energiek voe len en ook geestelijk minder weerbaar zijn. SAM-e als voedingsupplement verkrijgbaar. SAM-e is nu ook als natuurlijk voedingssupplement in tabletten vrij verkrijgbaar, waardoor je de lichaamseigen productie kunt aanvullen en ondersteunen. Onder de merknaam SAM Combi-E is het sinds kort te koop bij drogisten, reformzaken en gezondheidswinkels. SAM-e wordt veelal gebruikt door men sen die somber en lusteloos zijn en mensen die een steuntje kun nen gebruiken in stress situaties. SAM-e is uitvoerig getest en ver geleken met andere producten. In alle studies scoorde SAM-e min stens even goed of beter dan deze en/of vergelijkbare producten. Bovendien is SAM-e een lichaam seigen stof die zeer goed door het lichaam wordt SAM Combi-E is een unieke en gepatenteerde formule. SAM Combi-E bevat de gepaten teerde SAM-e Pure4. Hierdoor bent u verzekerd van een natuur lijke en stabiele en cablet die opti maal door het lichaam kan wor den opgenomen. De hoge en gepatenteerde kwaliteit waar borgt een optimale werking. Hierdoor merkt u het verschil al binnen enkele dagen. Met SAM Combi-E blijft u geestelijk en lichamelijk fit en energiek. Voor een geestelijke balans Rustgevend en ontspannend Positieve en opbeurende invloed Helpt bij vermoeidheid Voor een opgewekt gevoel Voor nieuwe energie (binnen een aantal dagen merkbaar verschil) Gepatenteerde formule INTRODUCTIEKORTING Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk? In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren. Meer informatie? neem contact met ons op: (01 13) 31 55 00 of www.deondernemer.com Goes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6; Zierikzee: DA Beauté Kik, Appelmarkt 24; Burgh-Haamstede: DA Drogisterij Kik, Ring 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36