Vandalisme op schoolplein in kaart PZC Virtuele duik in ondergrondse wereld Organisaties verhuizen voor Welzijnshuis Borselse CDA-fractie tegen afschaffen analoog ethersignaal Dorpsraad krijgt geen inzicht in opbrengst parkeren Kruiningse ontkent bestelen kleuterleidster Illegaal vuurwerk in auto )penbare basisscholen inventariseren overlast van vernielingen en troep raf wegens jten moeder Cel in voor stelen biefstuk Sluiting dreigt voor tankstation Inbraak in binnenvaartschip Ruiten ingegooid in Oostkapelle Goesenaar moet alsnog zitten Klankconcert Lidia Koper agenda dinsdag 30 november 2004 s irAector Dooms DDELBURG - Een 43-jarige uw uit Kruiningen kon giste- in Middelburg, waar ze op denking van diefstal terecht nd, haar emoties niet de is. „Ik heb het niet gedaan", ze herhaaldelijk met tranen haar ogen. Van haar reactie officier van justitie J. Zon- dervan nauwelijks onder de in druk. Hij eiste 28 uur taakstraf. Ook politierechter F. van He- mert-Meeuwis was ervan over tuigd dat de vrouw 9 juni in haar woonplaats een portemon nee van een kleuterleidster had gestolen. Zij vonniste conform de eis. Aan het slachtoffer moet de vrouw 265 euro schadevergoe ding betalen. De diefstal vond in de peuterspeelzaal plaats op het moment dat de ouders hun kinderen kwamen ophalen en de leidsters buiten waren. Ook de verdachte kwam haar kind ha len. In een onbewaakt moment werd de portemonnee uit een openstaande tas weggenomen, maar ze bleef gisteren volhou den niets te hebben gedaan. De Kruiningse liep tegen de lamp toen ze zes dagen na de diefstal met het gestolen slagerspasje vlees wilde kopen bij de plaatse lijke slagerij. Het pasje bleek te zijn geblokkeerd. De slager bel de de politie toen de vrouw de winkel uitliep. Die hield de Kruiningse aan. De vrouw ver raadde zich door te zeggen dat ze de portemonnee niet had ge stolen, terwijl de agenten nog met geen woord hadden gerept over de diefstal van een porte monnee. Zelf verklaarde ze het slagerspasje in de struiken te hebben gevonden. Uit het straf blad bleek dat ze eerder is ver oordeeld voor diefstallen. Bij het weggaan beet ze de echtge noot van het slachtoffer toe niets te zullen betalen. pr Melita Lanting 1RIKZEE - Openbare basis- olen op Schouwen-Duive- d gaan het vandalisme op het ooiplein inventariseren. Al enlang wordt er richting het ïeentebestuur over geklaagd, ar keiharde cijfers ontbre- De inventarisatie moet dui- ijk maken wat de omvang het probleem is. scholen klagen over kapotte ien, af en toe een inbraak en rotzooi op het schoolplein, at kunnen kapotte bierflesjes i, of lege wietzakjes", vertelt de Keijzer van het boven- ools management openbaar lerwijs. Maar daar beperkt zich niet toe, aldus wethou- W. Renden. Soms worden gebruikte spuiten en con- >ms gevonden op de school- inen. probleem strekt zich uit ir alle scholen op het eiland, pel bijzonder als openbaar on wijs. „De troep komt van de nsen die zich daar 's avonds ïouden. Het is meestal wat iere jeugd, die kennelijk geen iere plek heeft om naar toe te in", zegt De Keijzer. Volgens n valt de financiële schade mee. „Het is vooral de tijd energie die de leerkrachten ar in moeten steken. Die moe- elke ochtend het plein na- uren op glas en andere troep dat vind ik heel belastend, ar zou wat aan gedaan moe- worden." probleem zou grotendeels op te lossen door om ieder ooiplein een hek te zetten 's avonds op slot gaat, ïkt De Keijzer. In Bruinisse DDELBURG - Een 24-jarige ssinger is volgens de Middel- gse politierechter F. van He- •t-Meeuwis sterk verminderd rekeningsvatbaar geweest a hij zijn moeder in de schou- beet. incident gebeurde 28 maart ie auto toen ze ter hoogte van sda reden. De politierechter n de conclusie over de sterke te van ontoerekeningsvat- arheid over van de psycho- g en veroordeelde de Vlissin- tot twee weken voorwaarde- e gevangenisstraf. Tijdens de orit had hij zijn moeder in bijzijn van zijn oma en neef- nok geslagen en bedreigd met maak je dood." De verdach- heeft te kampen met psychi- le problemen die zich tijdens jeugd al openbaarden. ezorgklachten: 1800-0231 231 ip maandag t/m vrijdag ge- lurende de openingstijden; aterdagstot 12.00 uur Redactie schouwen-duiveland ïrachtweg 23a 'ostbus 80 300 AB zierikzee 'el: 0111-454647 ax: 0111-454657 -mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) iet Kleemans (li Pankow isme Soesman tfelita Lanting ludy Boogert (sport) ïentrale redactie tationspark 28 'ostbus 31 460 AA goes el: (0113)315500 ax: (0113)315669 •mail: redactie@pzc.nl nternet vww.pzc.nl -mail: web@pzc.nl is dit inmiddels gebeurd, weet hij. Daar hebben de openbare school De Meerpaal en de chris telijke school Op Dreef samen een hek geplaatst. „Daar hadden ze veel last van een nabijgelegen jeugdhonk." Wethouder Renden is daar tot nu toe geen voorstander van. „De gemeente heeft in het verle den altijd het standpunt ingeno men om scholen niet op te slui ten, met hekken er om", zegt Renden. Hij wil dan ook niet vooruitlopen op de inventarisa tie en een uitspraak doen over de mogelijkheid om hekken te plaatsen. Renden verwacht dat begin vol gend jaar de meeste scholen een inventarisatie hebben ingele verd. Dit wordt vervolgens be sproken in het overleg met het openbaar onderwijs. Voor christelijke scholen ligt de situatie wat minder gecompli ceerd. Christelijke scholen zijn autonoom en kunnen zelf beslis sen of ze het schoolplein afslui ten met een hek. Met behulp van een joystick gaan de spelers ondergronds en worden ze geconfronteerd met problemen als verzakkingen en verstoppingen. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De camera zwenkt om hoog naar een scheur in de riolerings buis. Een rat wringt zich door de ope ning. De levensechte beelden doen grie zelen, maar fascineren tegelijkertijd. De expositie Het riool leeft biedt de be zoekers een virtuele duik in de onder grondse wereld. Een complexe wereld, blijkt uit de uit leg van Stichting Rioned, verantwoorde lijk voor de expositie in de hal van het Schouwen-Duivelandse gemeentehuis. Een wereld die dooraderd is met riole ringsbuizen. Bij elkaar 83.000 kilome ter om precies te zijn. Ondergrondse buizen die verbonden zijn met bovengrondse machinerieën als een rioolwaterzuiveringsinstallatie (RWZI). Een ingewikkeld stelsel wat an no 2004 met op afstand bestuurde robot camera's wordt geïnspecteerd. Hoe dat werkt, wordt duidelijk op de ex positie waar de bezoeker zelf bij een spel de joystick mag hanteren en vervol gens getrakteerd wordt op beelden uit rioleringsbuizen. Een lichte druk op de joystick en Rio-Cop spoedt zich voor waarts in de rioolbuis. Een dwars door het riool lopende nutsleiding doemt op. Of dat kwaad kan, wil Rio-Cop van de speler weten. De juiste keuze wordt be loond met een punt. Een verkeerd ant woord levert niets op. Verzakking De plots opduikende rat zet de meeste spelers op het verkeerde been. Op af stand is te zien en te horen wanneer de speler bij de rat in het riool is aange land. Er wordt gegriezeld en de rat wordt zonder genade aangemerkt als een gevaar voor het riool. Ten onrechte, volgens Rio-Ned. Het diertje mag dan schadelijk zijn voor de volksgezond heid, maar de werking van het riool heeft niet te lijden onder zijn aanwezig heid. Gevaarlijker zijn, blijkt uit het vervolg van de virtuele tocht, verzak king, scheuren en gaten in de wand van de rioolbuis. Vervuild huishoudelijk af valwater komt dan op plaatsen waar het niet thuishoort. In plaats dat het via het rioleringsstelsel bij een RWZI te recht komt, sijpelt het in de grond en kan zo het grondwater vervuilen. Een ander spel geeft inzicht in welke voor zieningen nodig zijn om droge voeten te houden. Ook hier zijn punten te verdie nen door de juiste oplossing(en) voor een probleem - in dit geval een woon wijk met slecht functionerend rioolstel sel - aan te dragen. Kostbaar Niet alleen wordt zo duidelijk wat tech nisch mogelijk is, maar ook geeft het spel inzicht in de kosten die met het in stand houden van een goed werkend rioolstelsel gemoeid zijn. Die zijn gigan tisch. Oude rioleringsbuizen vervangen loopt al snel in de tonnen en hetzelfde geldt voor het vergroten van de capaci teit. Verder maakt de expositie duide lijk dat verkeerde keuzes verstrekkende gevolgen kunnen hebben. Gebruikt fri tuurvet hoort, om een voorbeeld te ge ven, in de afvalbak en niet in het riool, waar het vettige goedje voor verstoppin gen kan zorgen. Ook wordt een beeld ge schetst van de hoeveelheden afvalwater die per huishouden geproduceerd wor den. Gemiddeld gaat het daarbij om 130 liter per dag ofwel vijftien volle em mers. De gemeente heeft de expositie in huis gehaald in verband met de tot standkoming van het Gemeentelijk Rio- lerings Plan, waarin op een rijtje wordt gezet wat er allemaal de komende jaren moet gebeuren om een goed werkend rioleringssysteem in stand te houden. De raad dient donderdag 16 december een oordeel te vellen over de beleidsuit gangspunten van het veelomvattende plan. Begin volgend jaar volgt definitie ve besluitvorming. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De CDA-fractie in de gemeente raad van Borsele heeft het colle ge gevraagd actie te onderne men tegen het mogelijk verdwij nen van het analoge ethersig naal. Het kabinet heeft aange kondigd dat signaal in 2006 uit de lucht te willen nemen. Vol gens de CDA-fractie is dat niet verantwoord. De gemeente Borsele heeft rela tief veel woningen in het buiten gebied die nooit op de kabel zijn aangesloten omdat dat onrenda bel is. Veel Borselaars zijn daar door aangewezen op het analo ge signaal, wat ze met antennes en schotels in huis halen. Een aanzienlijk aantal maakt ge bruik van een antenne waarmee de Nederlandse-, de Belgische en de lokale zenders worden ont vangen. Het is dit signaal dat het kabinet wil stopzetten. Volgens de CDA-fractie kan dat zomaar niet. Stopzetten heeft tot gevolg dat een groot aantal Borselaars bijvoorbeeld Om roep Zeeland niet meer kan ont vangen. Juist Omroep Zeeland speelt een belangrijke rol in de rampenbestrijding. Op het het kaartje in de meterkast staat dat als de sirene gaat, meteen Omroep Zeeland moet worden opgezocht. Als eerstverantwoordelijke bij de rampenbestrijding is het ge meentebestuur er bovendien ook verantwoordelijk voor dat de inwoners bij calamiteiten geïnformeerd worden. De CDA-fractie is er wel van op de hoogte dat her en der in Ne derland proeven draaien met di gitale televisie en radio, maar veel verder dan de randstad ko men die proeven niet. Om het di gitale signaal te ontvangen, is een kastje nodig dat het kan 'vertalen' naar de apparatuur. Het is niet duidelijk wat dat gaat kosten en de CDA-fractie vindt dat burgers betaalbare toe gang moeten houden tot de be langrijkste informatie. Overigens ziet de fractie wel goe de mogelijkheden voor digitale televisie in het buitengebied. Als het digitale signaal voor een redelijke prijs kan worden ont vangen, heeft niemand meer een kabel nodig. Maar eerder wil de fractie niet dat het analoge sig naal uit de lucht wordt geno men. MIDDELBURG - Een 47-jarige Vlissinger heeft zijn forse straf blad gisteren in Middelburg uit gebreid met vier weken gevange nisstraf. Die legde politierechter F. van Hemert-Meeuwis de verdachte op voor het stelen van twee pak jes hertenbiefstuk op 17 novem ber bij een Vlissingse super markt. „Ik was ziek. Het was mijn bedoeling om de biefstuk om te ruilen voor heroïne", be weerde de junk. „Dit kan zo echt niet langer", waarschuwde officier van justitie J. Zonder van. Hij zag zijn eis ingewilligd door de politierechter. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De dorpsraad van Burgh-Haamste- de is teleurgesteld in de houding van het gemeentebestuur. Het orgaan had gevraagd om een kosten-batenanalyse voor de verlenging van de periode be taald parkeren. De gemeente heeft de dorpsraad laten weten deze cijfers niet te kunnen ge- „Dat is jammer", zegt voorzitter W. Ginjaar van de dorpsraad. Hij vindt het onbevredigend dat de gemeente geen klaarheid kan geven. „Als goed ondernemer maak je een kosten-batenanaly se voor je een beslissing neemt over een eventuele uitbreiding. Wij begrijpen niet dat deze cij fers niet beschikbaar zijn bij de gemeente." De gemeente stelt dat de gege vens over de opbrengsten welis waar wel bekend zijn, maar dat het bij elkaar zoeken van de ge vraagde informatie een tijdro vende klus is. Pas als de jaarcij fers zijn opgemaakt kan de ge meente een totaalbeeld geven. Sinds dit jaar moeten inwoners en toeristen tussen 1 april en 31 oktober betalen voor het parke ren op veel plaatsen. De dorps raad Burgh-Haamstede is hier tegen. „Het is een aanslag op de porte monnee van de burger", zegt Ginjaar. De dorpsraad betwij felt bovendien of de meerop brengsten opwegen tegen de extra kosten die de verlening met zich meebrengt (langer con troleren en parkeermeters le gen) en volgens de dorpsraad is de verlening in strijd met de no ta 'Schouwen-Duiveland kiest voor toerisme'. Voorzitter Ginjaar van de dorps raad Burgh-Haamstede zegt dat hij het hierbij niet laat zitten. Hij wil in januari of februari op nieuw aankloppen bij de ge meente, als de cijfers wel be schikbaar zijn. ZIERIKZEE - De politie heeft afgelopen weekend hon derd zogenoemde dieptebommen in beslag genomen. Dit illegale knal vuurwerk werd gevonden in de auto van een 21-jarige automobilist uit Zierikzee, die was aange houden op de Grachtweg in zijn woonplaats. De man bleek bovendien ook nog een busje gas bij zich te hebben. De man is na verhoor weer vrijgelaten. SLUIS - De gemeente Sluis moet een sluitingsbevel uit vaardigen tegen het tankstation van VOF J.L. Aerts Zn. Dit volgt uit een uitspraak van de Raad van State. Het is volgens het rechtscollege te onzeker of de nieuwe N61, waar Aerts waarschijnlijk een locatie krijgt, in 2006 klaar is. De plannen voor het tracé zitten namelijk nog in de ontwerpfase. Verder zijn er nog enkele planologische be lemmeringen voor de bouw van het nieuwe tankstation en ook zijn de benodigde gronden nog niet aangekocht. Onder die omstandigheden is het niet verantwoord om het huidige pompstation van Aerts, dat op veel punten niet voldoet aan de huidige milieu-eisen, nog langer open te houden, aldus de Raad van State. Met deze uitspraak komt het rechtscollege tegemoet aan een eis van de VROM-inspectie. MIDDELBURG - In een binnenvaartschip dat afgemeerd lag aan de Loskade in Middelburg is zondag ingebroken. Er is frisdrank en snoepgoed gestolen. De inbraakschade bedraagt ruim duizend euro. OOSTKAPELLE - Een ruit van een woning in de Lants- heerstraat in Oostkapelle en een ruit van een auto in de zelfde straat, zijn in de nacht van zondag op maandag in gegooid. Dat gebeurde even voor een uur. De bewoners van het huis werden opgeschrikt door de knal. De politie wilde gisteren niet zeggen met wat voor voorwerp de ruiten zijn ingegooid. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. MIDDELBLTRG - Een negentienjarige inwoner van Goes moet alsnog vijftien dagen straf uitzitten in de gevange nis. De man wilde gisteren in Middelburg, dat zijn be zwaarschrift tegen de omzetting van een taakstraf in een celstraf, gegrond zou worden verklaard. Dat verzoek werd afgewezen. Politierechter F. van Hemert-Meeuwis meende dat de man de werkstraf totaal niet serieus heeft genomen. „Een werkstraf is geen hulpverlening. Het is een straf en daar bent u zelf verantwoordelijk voor", vond ze. Officier van justitie R. Jeuken zat op dezefde lijn. „Meneer komt zijn afspraken niet na. De reclassering doet al veel moeite om mensen aan het werk te krijgen. U blijft gewoon weg." Uit het reclasseringsrapport bleek dat de Goesenaar meer dan genoeg was gewaarschuwd. De verdachte vond de sfeer op de werkplek niets voor hem. Hij zei zich daar niet op zijn gemak te voelen, maar met dat argument wist hij zich kansloos. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Vooruitlopend op de start van het Welzijnshuis Schouwen-Duiveland verhuist de Stichting Jeugd van gebouw De Driehoek naar het stadhuis aan de Meelstraat. Overleg over - tijdelijke - huisvesting van an dere organisaties op diverse lo caties is gaande. De Driehoek is in beeld als 'mo gelijke' tijdelijke locatie waar een deel van de kinderopvang kan worden ondergebracht. Het gaat om de kinderdagopvang- groepen die nu nog zetelen in het pand Calandweg 51 in Zie rikzee. Dit gebouw moet in de toekomst onderdak gaan bieden aan het Welzijnshuis, waarin di verse organisaties als de stichtin gen voor jeugd, ouderen, peuter- speelzaalwerk en vrijwilligers- centrale worden ondergebracht. De operationele start van deze organisatie staat 1 juli volgend jaar op de agenda. Het mogelijk onderbrengen van de kinderopvanggroepen in De Driehoek wordt op dit moment nader onderzocht. Met het ver trek van de Stichting Jeugd, die nu midden in de verhuizing zit, is voor dat doel wat ruimte ge schapen. Ook wordt gesproken over mogelijke verhuizing van de Stichting Samenwerkende Peuterspeelzalen Schouwen- Duiveland uit De Driehoek naar het kantoorpand van de Kinder opvang Schouwen-Duiveland aan het Gat van West Noordwes ten. In dat pand is ruimte voor handen én er wordt met de geza menlijke huisvesting alvast in houdelijk vooruitgelopen op de verwevenheid van deze organisa ties dadelijk in het Welzijns huis. Andere gebruikers van het pand De Driehoek (zoals het Ro de Kruis en CJV) zitten in het traject van het strategisch ac- commodatiebeleid met daaruit- volgend eveneens mogelijke her huisvesting elders. Wat betreft de Stichting NME (natuur- en milieueducatie) wordt over huis vesting in het Renesser Ecosco- pe gedacht. De Driehoek is ove rigens alleen als tijdelijke huis vesting voor de kinderopvang in beeld. Qua ligging en bereik baarheid wordt dit pand niet als ideaal gezien, maar het ont breekt vooralsnog aan een goed alternatief. Op langer termijn behoort opname in de Brede School tot de mogelijkheden of zal er een andere oplossing moe ten worden gezocht. Ook de huisvesting van de Stich ting Jeugd in het stadhuis is tij delijk. De kantoorfunctie van de ze stichting wordt dadelijk bi] het Welzijnshuis ondergebracht. De spelmaterialen van deze or ganisatie zijn overgebracht naar de speel-o-theek in het MFC. Eveneens met het oog op de toe komstige welzijnsorganisatie is, om overlapping te voorkomen, voor deze constructie gekozen. Voor de Stichting Jeugd bete kent het op twee verschillende locaties onderbrengen van deze onderdelen een verbetering, om dat er niet meer tussen de 'rom mel' in vergaderd hoeft te wor den. De toekomstige overstap naar het pand aan de Caland weg kan relatief snel worden ge maakt. ZIERIKZEE - Lidia Koper geeft woensdag 8 december een klank concert in het MFC in Zierikzee. Een klankconcert is luistermu- ziek waarbij je een ontspannen de klankmassage ondergaat. Be doeld voor iedereen die open staat voor bewustwording en groei, maar ook voor mensen die last hebben van stress en ver moeidheid. Of zich willen opla den met nieuwe energie. Meer klankconcerten staan op het pro gramma op 1 februari, 1 maart, 12 april, 10 mei en 7 juni. Alle klankconcerten beginnen om 20.00 uur. Meer informatie en re serveren kan bij Susanne van Langevelde, via telefoonnum mer 0111-644928. STREEKACTIVITEITEN ellemeet - Dorpshuis, 20.00 uur: Pre sentatie verkeersonderzoek Kuijerdam- seweg; zierikzee - Gemeentehuis, 19.30 uur, commissie Samenleving en bestuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35