UITVERKOOP! Gimbrère Ouderenzorg in woonboerderij OPHEFFINGS 50% KORTING UITVERKOOP zeeuwse almanak Werkstuk W oningbouwcorporatie Zeeuwland hecht aan behoud dorpshuizen Raadsleden morren over kademuur VVD wil afvalbak langer op strand Zeeuwlanddirecteur zwaait af Nouwenprijs voor dominee Stap estaurant in oning taboe Sinterklaas laat toverkunsten zien in azc Burgh-Haamstede VD Schouwen-Duiveland omarmt plan Allévo landelijk wonen met service WALSTRAAT 199 VLISSINGEN LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG editie Schouwen-Duiveland ALLES 50% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN, SNIJBLOEMEN KERSTBOMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 Veel te laat zette die Goese scholiere zich aan het werk stuk dat ze de volgende dag moest inleveren. Lichte pa niek sloeg toe. Eigen schuldwas de voor de hand liggende, reactie van haar ouders. Had je hel maar niet zo lang moeten uitstel len. Na een tijdje begon het bij haar vader toch te knagen. Gedachtig het levenslied 'Nie mand laat zijn eigen kind al leen' boog hij zich over de op dracht, keek wat rond op het internet, downloadde een paar plaatjes en produceerde een werkstuk dat er zijn móciht. Vond hij zelf. Een paar weken later kwam zijn dochter thuis uil school en wierp hem het door de le raar beoordeelde werkstuk met een sierlijke boog toe. „Je had een zes zei ze. Zijn teleurstelling was groter dan de hare. ■ctïe: 0113-315649 .pzc.nl il:redactie@pzc.nl lus 314460 AA Goes srtentie-exploitatie: d- en Midden-Zeeland: 0113-315520; iws-Vlaanderen: 0114-372770; snaai: 020-4562500. sdag 30 november 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 door Piet Kleemans ZIëRIKZEë - De Schou- wen-Duivelandse woningbouw corporatie Zeeuwland hecht groot belang aan het behoud van de dorpshuizen op het ei land. De corporatie staat in prin cipe positief tegenover overna me van de gemeente, maar is niet van plan de dorpshuizen zelf te gaan exploiteren. Zeeuw land wil de voorzieningen verhu ren aan het Welzijnshuis of een nog op te richten stichting. Dat antwoordde Zeeuwland-di- recteur Ph. van Doorne gisteren avond op vragen uit de vereni gingsraad van de woningbouw vereniging. Een definitieve be slissing over de overname is nog niet genomen, maar Van Doorne zei desgevraagd er vanuit te gaan dat Zeeuwland binnen en kele maanden overstemming be reikt over de overname. Zeeuwland heeft, stelde Van Doorne, alle belang bij het be houd van de dorpshuizen. Het mede bevorderen van leefbare dorpen en wijken - met inbegrip van het kopen en verhuren van welzijnsaccommodaties rekent het ministerie van VROM tot de taak van een woningbouwcorpo ratie. Van Doorne heeft daar geen enkele moeite mee. Leefba re buurten zijn, vindt hij, van eminent belang voor de veilig heid. Door de leefbaarheid te be vorderen - en dat doe je in de vi sie van Van Doorne onder meer door dorpshuizen in stand te houden - kun je verpaupering voorkomen. Belangrijk want ver paupering betekent waardeda ling van huurwoningen. Voordeel van een woningbouw corporatie boven een gemeente is, stelt Van Doorne, dat een cor poratie politiek ongevoelig is. ,,Wat dat betreft is Zeeuwland bepaald geen slechte partij. Een gemeente kan op gegeven mo ment de politieke beslissing ne men te bezuinigen op onder houd. Zeeuwland doet het onder houd als dat nodig is." Zeeuw land wil de dorpshuizen zoals reeds aangestipt liefst verhuren aan één partij. Dat kan het Wel zijnshuis zijn, maar ook een door de gemeente op te richten beheerstichting. „Het belang rijkste is dat je kunt werken met één beheersysteem voor alle dorpshuizen. Zo kun je efficiënt werken en het geld doelmatig be steden." Voorrang Tijdens de vergadering schaarde de vereni gingsraad zich unaniem achter het voorstel van het dagelijks be stuur van de woningbouwcorpo ratie het - onder voorwaarden - verlenen van voorrang aan wo ningzoekenden die sociaal-eco nomische binding hebben met Schouwen-Duiveland. De nieu we regeling daaromtrent gaat in per 1 januari 2005. Ook de be groting voor 2005 van Zeeuw land werd met algemene stem men vastgesteld. (Advertentie) ZIERIKZEE - De WD-fractie maakt zich zox-gen over het ontbreken van afvalbakken op de stranden in de win ter. Dat bleek gisteravond tijdens de commissie ruimte. „De afvalbakken ontbreken vanaf november, maar dan is het vooral in de weekeinden nog wel druk", merkt A. Ver- seput op. Volgens wethouder T. Croné moeten de bakken in het najaar wel van het strand, omdat dan het stormsei zoen begint. „En ik heb me laten vertellen dat de bakken dan na een storm in Dover terug te vinden zijn." Hij zegt toe dat er wel afvalbakken op de strandovergangen wor den geplaatst. De VVD maakt zich ook zorgen over de positie van lokale ondernemers tijdens een eventuele Europese aanbeste ding van strandreiniging. Croné stelt de raadsleden enigs zins gerust met de mededeling dat niet alleen het laagste bod telt, maar ook andere criteria (zoals ervaring) een rol spelen. ZIERIKZEE - Zeeuwlanddirecteur Ph. van Doorne neemt na er dertig jaar leiding aan te hebben gegeven af scheid van de Schouwen-Duivelandse woningbouwcorpo ratie Zeeuwland. Van Doorne (60) maakt gebruik van de prepensioenregeling. Hij zegt vast van plan te zijn er ook een echt afscheid van te maken. „Ik ga niet op de achter grond nog mee zitten besturen. Het is voor mij alles of niets en ik wil mijn opvolger ook niet voor de voeten lo pen." Van Doorne wordt met ingang van 1 mei 2005 opge volgd door huidig adjunct-directeur A. de Ceuster. TERNEUZEN - De Terneuzense theoloog Dick Stap heeft zaterdag de Henri Nouwenprijs gewonnen. De prijs wordt uitgereikt voor een manuscript waarin op eigentijd se wijze het thema spiritualiteit aan de orde wordt ge steld. Stap is in het dagelijks leven als zieleherder verbonden aan het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Hij won de derde Henri Nouwen Manuscript prijs met zijn manuscript 'Me laatse Voeten'. In de loop van volgend jaar wordt het als boek uitgegeven door uitgeverij Lannoo. Het jury rapport werd in de Janskerk in Utrecht gepresenteerd. 'Melaatse Voeten' probeert volgens de auteur zelf een antwoord te zoeken op cle vraag hoe je aan een goede God komt, als je zelf ongeneeslijk ziek bent. Stap putte zijn inspiratie uit zijn dagelijkse werk, maar vond die ook in zichzelf, om dat hij een chronische ziekte heeft. De Henri Nouwen- stichting spant zich in de nalatenschap van Henri Nou wen (1932-1996) onder de aandacht te houden. Nouwen was een rooms-katholiek priester uit Utrecht, die op ui- tei-st persoonlijke wijze in literaire werken het geloof uit droeg. LST - De eigenaar van het d aan de Beestenmarkt 7 in 1st mag geen klein restaurant ijn woning beginnen. Buurt- foners vrezen voor overlast. bewuste woning staat al ge ne tijd leeg. Het college wil- m eerste instantie meewer- aan het verzoek een klein aurant te beginnen, maar it daar nu op terug. De aan- ag bouwvergunning is gepu- eerd onder ingekomen bouw- vragen. Buurtbewoners heb- gereageerd. Volgens het da- jks gemeentebestuur blijkt vit dat er maatschappelijk n draagvlak is om aan de stenmarkt 7 een restaurant leginnen. Het college besloot rom de zaak te heroverwe- Jonge asielzoekertjes slaan de verrichtingen van Sinterklaas aandachtig gade. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff BURGH-HAAMSTEDE - Even kon je een speld horen vallen, gisteravond in de grote zaal van het AZC in Burgh-Haamstede. En dat was toen de echte Sinter klaas zijn eerste woorden sprak. Met open mond luisterden de ruim vijftig kinderen naar wat hij te zeggen had. Zelfs de vol wassenen en de baby's waren even stil. Maar net daarvoor had de pop- penspeelster van het Wolken theater haar voorstelling voortij dig afgebroken. Het gekwetter van alle opgewonden kinderen was haar te veel. Van de ver schillende talen die werden ge sproken, was een woord herken baar: Sinterklaas. Toch volgden de meeste kinde ren haar voorstelling prima en gaven antwoord op de vragen van haar poppen. Die waren, mooi gekleed als Zwarte Piet, Sinterklaas en politieagent, met een zak cadeautjes in de weer. Maar het geroezemoes, enkele rondspringende peuters met te veel energie, fotograferende ouders en huilende baby's zorg den voor een hele korte voorstel- ling. Het was ook wel heel spannend om Sinterklaas en een Zwarte Piet in het AZC te hebben. Ook de pubers waren gekomen om hen te zien en de ouders liepen telkens in de weg om foto's te kunnen maken van hun jongste kroost bij Sinterklaas. Die haak te met Zwarte Piet in op het ver haal van de poppenspeelster over een snurkende Piet en een domme politieagent. Daarna reikte de Sint een prijs uit aan Qadar Mohamed Mohemud (vijf jaar) voor de mooiste kleur plaat; een geheel in het oranje gehulde Sinterklaas. En de elfjarige Yuric Hovani- sian, die zich eigenlijk al een beetje te oud voelde voor dit al les, was niet zo goed of hij moest een Sinterklaasliedje op zijn handen dansen. Omdat de goedheiligman helemaal weg is van de toverkunsten van Harry Potter, toverde hij met behulp van de kinderen twee cadeau tjes te voorschijn. Dat leverde verbazing op, deze versie van Sinterklaas kenden de kinderen nog niet. Toen de Sint het gezel schap uiteindelijk verliet, bleek hij voor alle kinderen een ca deautje achter gelaten te heb ben. (Advertentie) NEC N4lOi Samsung S3411" vanaf €0,-* vanaf €0,-' Verkrijgbaar bij Primafoon, Teil Me, 0800-0105 of via kpn.com. ZIERIKZEE - Een deel van de Schouwen-Duive landse raadsleden liet gisteravond zijn ongenoe gen blijken over de aanbestedingsprocedure voor het herstel van de kademuur aan de Nieuwe ha ven in Zierikzee. „Is het juist dat er prijsopgave is gedaan door één aannemer", wilde J. van de Ber ge van de ChristenUnie tijdens de commissiever gadering weten. „Dat is juist", aldus verantwoordelijk wethouder W. Renden. Hij vertelt dat is gekozen voor dezelf de aannemer die ook de Scheepstimmerdijk in Zie rikzee opknapt omdat beide projecten vergelijk baar zijn. Dit schiet in het verkeerde keelgat bij zowel het CDA als de VVD. A. Verseput (WD): „Als in de raad afgesproken is dat meerdere aan nemers worden gevraagd, willen we dat ook geho noreerd zien." Wethouder Renden: „We dachten met deze keuze snel en goed te kunnen werken omdat dit snel uit gevoerd moet worden in verband met subsidies." De restauratie van de kademuur moet klaar zijn voordat de totale opknapbeurt van de Nieuwe Ha ven kan beginnen. Dat project moet (in verband met subsidie) in 2006 klaar zijn. Renden weet de morrende raadsleden niet te overtuigen en belooft op het voorstel terug te komen in de raadsvergade ring van 16 december, als het voorstel opnieuw wordt besproken. „Maar we zijn aan tijd gebon den en ik hoop dat we hiermee verder kunnen." foto Marijke Folkertsma Marcel Modde RIKZEE - Allévo wil leeg- inde boerderijen op Schou- i-Duiveland benutten voor erenhuisvesting. De bewo- 5 van zo'n buitenpost kun- rekenen op dienstverlening r de koepelorganisatie voor eren- en thuiszorg in de Oos- chelderegio. plan werd gisteren door di- eur T. van Campen geop- 1 naar aanleiding van een kbezoek van de WD-ge- nteraadsfractie aan de dvestiging van Allévo in s. De liberalen zien in de de zorgboerderij' een moge- leid om twee vliegen in één te slaan. Aan ouderenhuis- ing op Schouwen-Duive- d is een schrijnend gebrek, vijl in de buitengebieden ids meer boerenbedrijven on- ruikt raken. Samenwerking Allévo biedt op dat vlak iw perspectief, aldus de coa- partij. gens delegatieleider D. Meul- kunnen leegstaande boerde- n heel goed worden omge- iwd tot appartementen. „We ben op Schouwen-Duive- 3 een groot potentieel aan be- ikbare gebouwen." Zeeland t al verschillende zorgboer- ijen, maar die beperken zich als in Koudekerke) tot het len van dagbesteding aan isen op grond van een handi- of ziekte. Het Schouwse con- t stelt heel nadrukkelijk het len centraal, aldus fractie- rzitter A. Verseput. „Wat betreft zou het ook heel ge- ikt kunnen zijn voor jongere isen, zo lang het initiatief ir wordt gekoppeld aan een bepaalde zorgbehoefte. Leg je die link niet, dan kun je net zo goed een gewoon huis in het bui tengebied neerzetten en schiet je dus je doel voorbij." Volgens H. Coomans, expert ruimtelijke ordening bij de WD, biedt het provinciaal be leid planologisch ook ruimte voor een woonzorgboerderij. Voorwaarde daarbij is, aldus Coomans, dat het complex dicht bij een bestaande kern moet staan. „Hoe exact die grenzen lo pen, daarover valt nog wel te dis cussiëren." Coomans noemt de aanstaande verbouwing van de schuren van Dalebout in Noord- gouwe als concreet voorbeeld. De karakteristieke gebouwen worden door Zeeuwland ver bouwd tot huurappartementen. Vraagsturing De woonzorgboerderij past per fect in de manier waarop Allévo steeds vaker wil werken, aldus directeur Van Campen. Cen traal daarin staat de zogeheten individuele vraagsturing. „De klant hoeft niet meer naar ons te komen, wij zoeken zo lang dat kan de mensen thuis op. Waar dat is, maakt in principe niet uit." De dienstverlening bij de woonzorgboerderij stopt niet bij de thuishulp of verpleegkun dige zorg, licht Van Campen de opzet verder toe. Allévo doet het in de volle breedte. „Van bood- schappenservice tot aan het tuin onderhoud." Om continuïteit en kwaliteit te kunnen garanderen, zoekt Allévo samenwerking met het bedrijfsleven. De bedoeling is dat niet-primaire taken van de zorgverlening organisato risch worden uitbesteed. Voor het personeel in de facilitaire diensten (bijvoorbeeld schoon makers) verandert er niets, zegt Van Campen. Ze blijven op de loonlijst van Allévo staan, maar worden straks centraal aange stuurd. De nieuwbouw van Borrendam- me in Zierikzee wordt helemaal op die klantgerichte benadering toegespitst. Het bestaande cen trale bejaardenhuis verdwijnt en maakt plaats voor meer indi viduele bewoning rond een servi cegebouw. Van Campen ver wacht dat het volgend jaar met de nieuwbouw wordt begonnen en het moderne Borrendamme in 2008 kan worden opgeleverd Aansluitend staat de vervan ging van Duinoord in Burgh- Haamstede op het programma. •Bij een 2-jarig KPN MobielPlus abonnement. Vraag naar de voorwaarden. 2 KLM vliegtickets cadeau bij KPN MobielPlus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33