zc >chap trekt salarisverhoging in UITVERKOOP! Voorlichter neemt na bijna 35 jaar afscheid Gimbrère Wie zoet is krijgt tickets... OPHEFFINGS 50% KORTING Fietsbrug over Sloeweg komt er Zeeuwse Eilanden gaat bedrijven strenger controleren ijkgraaf Gosselaar verwacht weerstand van Algemene Vergadering oesenaar moet snog vijftien igen zitten UITVERKOOP Straf voor bijten moeder Cel in voor stelen biefstuk Illegaal vuurwerk in auto Ruiten ingegooid in Oostkapelle zeeuwse almanak Werkstuk die: 0113-315649 .pzc.nl il:redactie@ pzc.nl lus 314460 AA Goes irtentie-exploitatie: d-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ws-Vlaanderen: 0114-372770; maal: 020-4562500. sdag 30 november 2004 editie Bevelanden-Tholen Ab van der Sluis DELBURG - De vier gezwo- n en de plaatsvervangend if van het Waterschap nvse Eilanden (WZE) krij- 'oorlopig geen salarisverho- Het dagelijks bestuur - de rorenen én de dijkgraaf - be- gisteren het voorstel in te ken. Dijkgraaf W. Gosse- had van diverse alge n-bestuursleden te horen ge en dat het tijdstip voor de gestelde salarisverhoging heel erg ongelukkig was ge- dagelijks bestuur stelde de imene Vergadering voor om naandsalaris van de gezwo- n en de plaatsvervangend graaf met honderden euro's erhogen. Het ging om een sverhoging van veertig pro met terugwerkende kracht af 1 januari 2003. Dat zou uwse Eilanden vele tiendui len euro's kosten. Het sala- ran de dijkgraaf zou overi- niet stijgen. ;nalen selaar zegt dat hij afgelopen keinde diverse 'signalen' ft gekregen van hoofdinge- len, die zeiden ongelukkig te met het voorstel. Medio de- ïaand besloot diezelfde Alge- le Vergadering in meerder- akkoord te gaan met een en verhoging voor de inwo- van het werkgebied van het erschap. Dat besluit kwam uwse Eilanden op veel kri- te staan. Zelfs de gemeente delburg bemoeide zich met astenverhoging, selaar is ervan overtuigd dat Ie voorgestelde salarisverho- )DELBURG - Een 19-jarige oner van Goes moet alsnog :ien dagen straf uitzitten in evangenis. man wilde gisteren dat zijn waarschrift tegen de omzet- van een taakstraf in een cel- f gegrond zou worden ver- ird. Dat verzoek werd af ge en. De politierechter meen- lat de man de werkstraf to- niet serieus heeft genomen, n werkstraf is geen hulpver- ng. Het is een straf en daar u zelf verantwoordelijk r", vond ze. De officier van itie zat op dezefde lijn. „Me- komt afspraken niet na. De assering doet veel moeite om nsen aan het werk te krijgen, lijft gewoon weg." ging weinig valt af te dingen. Al leen het gekozen tijdstip is niet gunstig. De reden voor het dagelijks be stuur om een voorstel in te die nen voor salarisverhoging is het feit dat de leden van het dage lijks bestuur meer tijd kwijt zijn aan hun werk dan aanvankelijk was aangenomen. Gemiddeld zijn zij per week tussen de 16 en 24 uur bezig met het water schap. „Zelf zit ik steeds vaker in Den Haag voor overlegsitua ties", zegt Gosselaar. „De gezworenen moeten dan an dere overleggen waarnemen. Zij zijn zelf ook meer landelijk be zig." Gosselaar durft niet te voorspel len wanneer het voorstel op nieuw ter bespreking wordt voorgelegd aan de Algemene Vergadering. „Hoe terecht ik het voorstel ook vind. Ik sta er nog steeds achter. Wanneer is een geschikt moment? Als de ta riefsverhoging op het inflatieni veau zit? Bij de behandeling van de begroting voor 2006? Na de verkiezingen in 2006 of 2008? Het zijn tot nu toe alleen nog maar proefballonnetjes van mij. Ik weet niet hoe de overige le den van het dagelijks bestuur er over denken, maar de komende maanden is er wat mij betreft geen voorstel te verwachten. De essentie van de kritiek nu is dat het moment verkeerd is geko zen, als je net een begrotingsver gadering achter de rug hebt waarin je moet besluiten tot een lastenverhoging. Ik vind dat je Johan van Velzen stopt als voorlichter. „Je hoopt als voorlichter dat mensen iets doen met de informatie die je ze geeft, maar uiteindelijk lopen ze alleen warm voor zaken die hun eigen achtertuin betreffen." foto Dirk Jan Gjeltema door Rob Paardekam KRUININGEN - Hij had een sollicitatiegesprek in het gemeentehuis van de toen malige gemeente Krabbendijke, werd aangenomen door de ge meente Yerseke en neemt nu af scheid van de gemeente Reimers- waal, na bijna 35 jaar trouwe dienst: voorlichter Johan van Velzen. Dat het in die tijd allemaal zo gek liep, had te maken met het feit dat de gemeenten Waarde, Rilland-Bath, Yerseke en Krab bendijke op het punt stonden om te fuseren tot de gemeente Reimerswaal. „Iemand moest me toch aannemen", verklaart Van Velzen. „Ik herinner me nog dat ik gebeld werd door een man die zei 'Van Velzen, je bent aangenomen'. Ik vroeg of ik (Advertentie) "T WAISTRAAT 199 VUSSINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG (Advertentie) 2 KLM vliegtickets cadeau bij KPN MobielPlus NEC N4iOi Samsung S3411 vanaf €0,-* vanaf €0,-* •Bij een 2-jarig KPN MobielPlus abonnement. Vraag naar de voorwaarden. Verkrijgbaar bij Primafoon, Teil Me, 0800-0105 of via kpn.com. altijd dichtbij daar nog een briefje over kreeg, waarop die man zei: 'Moet dat dan?' Het tekent de mentaliteit van dat moment. Echt op z'n dorps. Er werd toen veel monde ling geregeld." Van Velzen kwam in februari 1970 in dienst van de nieuwe ge meente, nadat hij eerder in de gemeentehuizen van Middel burg en Goes had gewerkt. In Kruiningen werkte hij op het ar chief en de afdeling Interne Za ken, tot hij halverwege de jaren tachtig in de nieuwe functie van voorlichter rolde. „In die tijd gingen gemeenten zich realise ren dat ze hun inwoners mis schien eens wat moesten vertel len. Daarvoor gebeurde dat nau welijks." Informatie Ondanks de betere voorlichting heeft Van Velzen het gevoel dat mensen nog steeds niet erg warmlopen voor gemeentelijke aangelegenheden. „Je hoopt als voorlichter dat ze iets doen met de informatie die je ze geeft, maar uiteindelijk lopen ze al leen warm voor zaken die hun ei gen achtertuin betreffen", zegt hij. „Ach, je kunt mensen nou eenmaal niet verplichten om geïnteresseerd te zijn in wat wij als gemeente doen." De ontwikkeling van de Rei- merswaalse website vindt de scheidend voorlichter het hoog tepunt van zijn loopbaan. De ge meente had als één van de eer sten in Zeeland een eigen plekje op het net. „Die site kregen we gratis van Zeelandnet", vertelt hij. „Het was niet veel meer dan een veredelde gemeentegids, maar we hadden hem toch maar mooi. In het gemeentehuis kon den we hem trouwens niet eens oproepen, omdat hier geen inter netaansluiting was. En veel col lega's, die nog helemaal niets met internet hadden, dachten dat ik de hele dag mijn hobby zat uit te oefenen." Jaren later biedt de Reimers- waalse site een berg aan infor matie. Voor raadsstukken, be stemmingsplannen en allerhan de formulieren hoeven bewo ners al lang niet meer de gang naar het gemeentehuis te ma ken. Van Velzen is ervan overtuigd dat het krantje Reimerswaal In formatie en de gemeentegids over tien jaar niet meer bestaan. „Het is nu nog iets te vroeg om ze op te heffen, maar als straks 95 procent van de mensen over internet beschikt, is het echt niet meer rendabel om die za ken overeind te houden. Hoe jammer dat ook is voor die ande re vijf procent." Dat hij sinds enkele jaren voor zitter van de Reimerswaalse Pv- dA-afdeling is, heeft Van Velzen nooit als een belemmering voor zijn werk beschouwd, al zegt hij te beseffen dat hij zich op glad ijs begaf. Zo kreeg hij vanuit de gemeenteraad onlangs nog de kritiek dat hij in de Reimers waal Informatie wel heel veel ruimte had vrijgemaakt voor een PvdA-voorstel tot invoering van het burgerinitiatief. „Toch vind ik dat ik beide za ken altijd goed heb kunnen scheiden", zegt Van Velzen. „Al denken sommige mensen daar kennelijk anders over, want in de functieomschrijving voor de nieuwe voorlichter stond dat hij of zij niet te maatschappelijk be trokken moet zijn. En ik moet toegeven: 'te' is nooit goed." door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De provin cie heeft voor fietsers tussen Heinkenszand en Nieuwdorp een cadeau in petto: de fiets brug óver de Sloeweg komt er- In de loop van december wordt de brug geplaatst, meldt provin ciaal ambtenaar K. Steur. Wan neer precies is nog niet bekend. Momenteel wordt aan de funde ringen gewerkt aan weerszijden van de Sloeweg ter hoogte van de Vleugelhofweg. Tot de inge bruikname van de Westerschel- detunnel kon het verkeer daar 'gewoon' de Sloeweg overste ken. Met de opening van de tun nel en de grote toename van het verkeer over de Sloeweg werd dat niet langer verantwoord ge vonden. De Vleugelhofweg werd afgekapt, waardoor langzaam verkeer ver moest gaan omrij den. Op aandrang van Provincia le Staten is voor het fietsverkeer de voorlopige oplossing van een fietsbrug gekozen. 'Voorlopig' betekent vijf jaar. Tegen die tijd wordt meer duidelijkheid ver wacht over verbreding van de Sloebrug én een oplossing voor de Vleugelhofweg, wellicht ook voor landbouwverkeer. Of er een tunneltje komt, durft ambte naar Steur nog niet te voorspel len. Schiphol Voor de fietsbrug is maximaal 150.000 euro beschikbaar. De brug zelf is er al. Die was in ge bruik bij luchthaven Schiphol. ALLES 50% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN, SNIJBLOEMEN KERSTBOMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 het signaal van de hoofdingelan den ter harte moet nemen." De dijkgraaf erkent dat het da gelijks bestuur het voorstel ook gewoon had kunnen voorleggen aan de Algemene Vergadering voor een besluit. „Een stemver houding 18 voor, 14 tegen is ook niet goed. Ik heb het liefst een voorstel dat in ruime meerder heid wordt aangenomen." MIDDELBURG - Een 24-jarige Vlissinger is volgens de Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis sterk verminderd ontoerekeningsvatbaar geweest toen hij zijn moeder in de schouder beet. Het incident gebeurde 28 maart in de auto toen ze ter hoogte van Breda reden. De politierechter nam de conclusie over de sterke mate van ontoerekeningsvatbaarheid over van de psycholoog en veroordeelde de Vlissinger tot twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf. Tijdens de autorit had hij zijn moe der in het bijzijn van zijn oma en neefje ook geslagen en bedreigd met 'ik maak je dood'. De verdachte heeft te kampen met psychische problemen die zich tijdens zijn jeugd al openbaarden. De Vlissinger is al eerder veroordeeld voor geweldsdelicten. MIDDELBURG - Een 47-jarige inwoner van Vlissingen heeft de laatste jaren veelvuldig in gevangenissen doorge bracht. Het forse strafblad werd gisteren in Middelburg opnieuw uitgebreid met vier weken gevangenisstraf. Die straf legde politierechter F. van Hemert-Meeuwis de ver dachte op voor het stelen van twee pakjes hertenbiefstuk op 17 november bij een Vlissingse supermarkt. De Vlissinger had nog maar net een gevangenisstraf uitge zeten toen hij weer in de fout ging. „Ik was ziek. Het was mijn bedoeling om de biefstuk om te ruilen voor heroïne", beweerde de junk. „Het is de zoveelste winkeldiefstal. Dit kan echt zo niet langer", waarschuwde officier van justi tie J. Zondervan. Hij zag zijn eis ingewilligd worden door de politierechter. ZIERIKZEE - De politie heeft afgelopen weekend hon derd dieptebommen in beslag genomen. Dit illegale knalvuurwerk werd gevonden in de auto van een 21-jarige automobilist uit Zierikzee, die was aange houden op de Grachtweg in zijn woonplaats. De man bleek bovendien ook nog een busje gas bij zich te hebben. De man is na verhoor weer vrijgelaten. OOSTKAPELLE - Een ruit van een woning in de Lants- heerstraat in Oostkapelle en een ruit van een auto in de zelfde straat, zijn in de nacht van zondag op maandag in gegooid. Dat gebeurde even voor één uur. De bewoners van het huis werden opgeschrikt door de knal. De politie wilde gisteren niet zeggen met wat voor voor werp de mi ten zijn ingegooid. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. gen en de soorten verontreini ging. Uit die analyse komt on der meer naar voren dat vaak mest, bedrijfsafval water en olie wordt geloosd in het oppervlak tewater. Vervolgens zijn alle bedrijven in gedeeld waarbij bedrijven die stoffen kunnen lozen, die een groot risico vormen, bovenaan staan. De controles worden in tensiever als een bedrijf hoger op de lijst voorkomt. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat samen met andere overheden in Zee land strenger controleren op lo zingen in het oppervlaktewater. Het aantal bezoeken en contro les bij bedrijven wordt verdub beld van vijfhonderd naar ruim duizend in het jaar. Vorig jaar zijn landelijk vastge stelde kwaliteitscriteria vastge steld voor het oppervlaktewa ter. Om aan die criteria te kun nen voldoen, gaat het water schap de regels aanscherpen. De nota Vergunning en Handha ving Wet Verontreiniging Opper vlaktewater wordt medio vol gende maand voorgelegd aan de Algemene Vergadering. Het aantal controles wordt ko mend jaar verdubbeld. Het gaat dan om geregelde inspecties, maar ook om incidentele bezoe ken. Krijgen overtreders nu vaak eerst een mondelinge waar schuwing, vanaf 2005 wordt meteen schriftelijk gewaar schuwd. In de brief staat een ter mijn waarbinnen de overtreding moet zijn beëindigd, anders volgt een boete. Als het gaat om een ernstige overtreding, volgt naast een boete een strafrechter lijk proces-verbaal. Het waterschap heeft een risico analyse gemaakt. Daarin is on der meer gekeken naar agrari sche lozingen, industriële lozin- Prioriteiten Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden heeft een prioriteitenlijst vastgesteld. Klachten en meldingen worden altijd behandeld. Op nummer twee staan bedrijven die een ho ge prioriteit hebben, zoals de in dustrie, Derde op de ranglijst staat het waterschap zelf. Zeeuwse Eilanden is van me ning dat de controlerende in stantie de eigen zaakjes in ieder geval goed op orde moet heb ben. Om die controles objectief te houden is het de bedoeling dat waterschappen eikaars installa ties, zoals waterzuiveringsinstal laties, gaan controleren. Hier over moeten nog definitieve af spraken worden gemaakt. Komend jaar stelt het water schap nog een handhavingspro- gramma op. Daarna worden alle bedrijven waarop het nieuwe be leid betrekking heeft, geïnfor meerd. De provincie heeft de stalen brug uit 1997 van Schiphol over genomen. Zodra de funderingen langs de Sloeweg gereed zijn, wordt die gedemonteerd en ver plaatst. De fietsbrug wordt behoorlijk hoog: 5,50 meter boven het weg dek. De portalen van verkeersin- stallaties zijn net zo hoog. Via ducten zijn lager; 4,60 meter over het algemeen. Voor een flin ke hoogte van de brug is bewust gekozen. Een kraanwagen of te hoog beladen vrachtwagen moet onderweg al tegen een viaduct aangeknald zijn, voordat die de kwetsbaardere fietsbrug pas seert. Fietsers moeten afstappen voor de brug. Langs de trappen zitten speciale fietsgoten. Over de brug zelf kan wel worden ge reden. Veel te laat zette die Goese scholiere zich aan het werk- stuk dat ze de volgende dag j moest inleveren. Lichte pa- mek sloeg toe. I Eigen schuld, was de voor de hand liggende reactie van haar ouders. Had je het maar I niet zo lang moeten uitstel len. Na een tijdje begon het bij haar vader toch te knagen. Gedachtig het levenslied 'Nie mand laat zijn eigen kind al leen' boog hij zich over de op dracht, keek wat rond op het internet, downloadde een paar plaatjes en produceerde een werkstuk dat er zijn mocht. Vond hij zelf. Een paar weken later kwam zijn dochter thuis uit school en wierp hem het door de le raar beoordeelde werkstuk met een sierlijke boog toe. „Je had een zes", zei ze. Zijn teleurstelling was groter dan de hare.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29