Geknipt voor de onthaaster Bij Walsoorden moetje op je hoede zijn PZC Schor Natuurpark op Noord-Beveland 25 Schorpioen dinsdag 30 november 2004 Lamsoor en zeekraal stonden naakt op 't schor, je plukte ze als kind - goedkope groente met al dat slik gaf dat een hoop gedoente: je klompen moesten schoongemaakt en mor rend slikte je je zoutig-smakend bor- dvol leeg en bad: 'O, had ik maar voldoende gezag om al die vieze groene groente te doen verdwijnen, God, maak 't schor toch dor! God heeft 't gebed verhoord: niets blinkt er meer groen op 't schor der Biezelingse Ham, waar ik als kind uit Biezelinge kwam; je ruikt nu 't Sloegebied, het stinkt er. Vandaag 4 mei, heb ik op 't vroeger groente-land bloedrood van schaamt' een schor-pioen geplant: een schor-pioenroos voor een lieve Schorpioene die mij in mei met 't schor wist te verzoenen. Aldert Walrecht Walrecht schrijft: 'Je plukte ze als kind.' Ik weet niet of er nog lamsoren en zeekraal geplukt worden door kinderen op de Zeeuwse schorren. Voor mij waren het lekkernijen, die ik met de buurtkinderen plukte op de Kaloot bij Borsele, de zachte, zilte lamsorige bladeren die je rauw opkauwde, en die lekker gekookt door je moeder een streling voor de tong waren. De oester die je later wel eens opslurpte bij een glas cham pagne was een zwakke herinne ring aan die delicatesse uit je jeugd. Maar smaken verschillen. Geluk kig maar. En over zo iets strikt persoonlijks en eigens als onze smaak is geen echte discussie mogelijk. Al proberen smaakma kers en smaakverpesters ons op alle mogelijke manieren hun 'commerciële' smaak aan te pra ten. Natuurlijk is het mogelijk de smaak te beïnvloeden. Eigen lijk deed mijn moeder dat al, wanneer ze ons aanmoedigde om zeekraal en lamsoren te eten met: 'Jongens, dit mo j'eten, da's hoed voe je, de zit vee iesder in' (Dat is goed voor je, daar zit veel ijzer in). Groenten De in Biezelinge geboren Aldert Walrecht (o.a. bekend om de 'Grote Poëziebloemlezing', de enige Poëziebloemlezing in een groot lettertype voor slechtzien den, in Nederland), schreef een gedicht, - ik noem het een gele genheidsgedicht -, over zijn er varingen met de groenten van het schor. Het gedicht werd op genomen in de poëziekalender van Meulenhoff, 4 mei 1987. Zijn herinneringen zijn totaal anders dan de mijne. Het kleine Aldert je werd kennelijk door zijn moeder het schor op ge stuurd van de Biezelinges Ham om zeekraal en lamsoren te pluk ken, in het gruwelijke vooruit zicht om die ook nog te moeten consumeren. De gezondheidstip die mijn moe der me mee gaf zou voor hem bo ter aan de galg zijn gesmeerd. 'Goedkope groente' of 'Voer voor de armen' plukken op het schor was voor hem een smerig karwei waarna je je klompen nog moest schoon schu ren ook. Dat je die groene smur rie ook naai- binnen moest wer ken, was het meest weerzinwek kende van het hele schorreavon- tuur. Die weerzin zie je in de tekst van het gedicht voelbaar wor den. Dat soort groente rijmt al gemakkelijk op 'gedoente', een in het Zeeuws gebruikt woord voor iets wat weinig of niets is, iets wat vooral klein, miezerig en geminacht is. Zoekend naar een rijm op het woord 'schor' breekt de dichter het woord 'morrend' in tweeën, (regel 4/5) en hij maakt het nog bonter door aan het eind van regel 5 het woord 'bordvol' na 'bor' af te kappen om zo een nieuw rijm woord te forceren. Zo lust je nog wel... lamsoren, zeg ik maar. Met dit soort dichterlijke tours de force, kan ik niet anders con cluderen dat de dichter bezig is de zaak een beetje te flessen of liever gezegd zijn gedicht tot een humoristisch rijm te maken, een genre dat men tegenwoordig met de luchtige naam van 'light verse' versiert. Het gebed dat in regel 8 op bor van regel 5 moet rijmen, wordt door de rijm dwang een dwangmatig gebed. Toch, hoe kreupel en gezocht een aantal rijmen ook overkomt, de weerzin tegen het gedoente met zeegroente heeft in de dicht regels een adequate vorm gevon den. De dichter, nu volwassen geworden, zegt niet zonder iro nie: 'God heeft 't gebed ver hoord;' 'Niets blinkt er''het stinkt er', zo'n rijm hoort weer thuis in het light ver se. Maar toch lijkt het of de dichter de inhoud van zijn gedicht se rieus neemt. Hij deelt exact mee dat hij zich vandaag op vier mei geschaamd heeft voor zijn af keer van zeegroente. Bevat die datum een verwijzing naar de nationale rouwdag 4 mei, vooraf gaand aan de bevrijding? Of is het gedicht speciaal voor de da tum 4 mei van de poëziekalen der geschreven? Ik vermoed het laatste, want voor een toe speling op de nationale rouw van 4 mei is geen enkele aanlei ding in het hele gedicht te vin den. Maar het vierde couplet lezend, hoef ik niet zo ver en diep te zoe ken. De dichter heeft voor zijn liefde of geliefde, die kennelijk een Schorpioen is, wat ik niet anders kan uitleggen dan dat zij onder het sterrenbeeld de Schor pioen is geboren, een pioenroos op het schor geplant of wat aan nemelijker is op de plek waar eens het schor lag. Woordspeling Het schor, een schorpioen, een pioenroos, een woordspeling met deze woorden kon niet uit blijven, of je het leuk vindt of niet. De pathetische overdrij ving van het 'bloedrood van schaamt', zorgt ervoor dat je het gedicht geen serieus gedicht kunt vinden. En ik mag aanne men dat het ook zo niet bedoeld is. Het hoort tot de light verses, een genre dat sinds de Romantiek van de negentiende eeuw een se rieuze plek in onze literatuur heeft ingenomen. Of dit gedicht ernst of kortswijl of beide is, mag de lezer zelf uit maken. Maar vergeet niet dat aan de wieg van dit genre Piet Paaltjens, de Schoolmeester, De Genestet en nog een paar dich ters staan. Het kind is niet in de wieg gesmoord. Lou Vleugelhof Het natuurpark komt op het landgoed Rijckholt tussen Kortgene en Geersdijk. De Achter de oude schuur is, in oude stijl, een nieuwe 'schuur' gebouwd. Hierin komt de oude fruitschuur wordt in authentieke stijl opgeknapt. logiesaccommodatie. Noord-Beveland krijgt er komend voorjaar een nieuwe recreatieve voor ziening bij: een natuurpark waar ontspanning gecombi neerd wordt met informatie over natuur en landschap op het eiland. Het natuur park komt op het landgoed Rijckholt tussen Kortgene en Geersdijk. Onderdelen zijn onder meer een veldon derzoekcentrum en logiesac commodatie voor ten hoog ste vijftig mensen. Opmerke lijk is dat op bijzondere wij ze gebruik wordt gemaakt van moderne technieken als GPS, een navigatie- en ver- telsysteem. Het natuurpark Noord-Beve land is geknipt voor men sen die willen onthaasten; voor vakantiegangers, senioren, men sen uit het bedrijfsleven en scho len. „Eigenlijk is het meer een centrum voor vitaliteit", zegt voorzitter Lucien Dusée van de stichting die het initiatief voor de voorziening nam. Ontspan nen en nieuwe krachten opdoen voor de hectiek van het dage lijks bestaan. „Door te ontdek ken wat er aan natuur is en hoe veel moois het landschap biedt, ontdek je ook jezelf." Hij vindt dat Noord-Beveland wat dat be treft ondergewaardeerd wordt. „Het ligt een beetje in de scha duw van Walcheren. Dat is van oudsher een toeristische trek pleister. Maar ook op Noord-Be veland is ontzettend veel te zien en te beleven, als je het maar weet", stelt Dusée. „Dat is het gat waarin we als stichting met het natuurpark springen." Hij voegt er aan toe dat het niet de bedoeling is drommen mensen te trekken, want dan vallen met een enkele belangrijke pijlers on der het initiatief om. Het idee voor het natuurpark is geboren in een groepje mensen dat elkaar uit de studententijd kent. „We zaten wat te brain stormen over de toekomst van fruitbedrijf Valkier. Daaruit is de gedachte ontstaan van het op richten van een biologisch veld onderzoekcentrum", vertelt Dus ée. Het landgoed Rijckholt, dat de helft van het fruitteeltbedrijf omvat, biedt volgens hem prima mogelijkheden. De oude fruit schuur wordt grondig in authen tieke stijl opgeknapt. Daarin ko men de ontvangst- en werkruim ten. Erachter is, in oude stijl, een nieuwe 'schuur' gebouwd (ontwerp architect M. van Doorn), met logiesmogelijkhe- den. Rondom wordt ongeveer Karin Bakker en Lucien Dusée van de stichting die het natuurpark ontwikkelt. foto's Dirk-Jan Gjeltema vijf hectare bos aangeplant. In het centrum zullen diverse acti viteiten worden ondergebracht; met een pottenbakster zijn al af spraken gemaakt. Dusée: „Je kunt ook denken aan bijvoor beeld wilgenteenvlechten. Zelf een wilgentenenhutböuwen, on der begeleiding. Het leuke is dat je zelf iets neerzet, dat kan ook met een groep of het hele gezin, waarin je ook makkelijk kunt slapen." Het natuurpark fungeert als cen trum van waaruit Noord-Beve land ontdekt kan worden. Daar voor worden wandel- en fiets routes uitgezet. Het bijzondere is dat deze routes verkend kun nen worden met behulp van GPS. Wandelen of fietsen aan de hand van een virtuele gids, die niet alleen de route aan geeft, maar ook op verschillende punten informatie verstrekt over wat er te zien is. Er is in middels één route uitgewerkt, in en om het Bokkegat. Boswach ter Piet de Keuning van Staats bosbeheer leidt de bezoekers er virtueel rond. Dusée en Karin Bakker (contact persoon voor landgoed Rijck holt) zijn er razend enthousiast over. De mogelijkheden van der gelijke GPS-routes zijn bijna on begrensd. Zo kunnen er tochten worden uitgezet langs plaatsen waar streekproducten geteeld en verkocht worden, langs cultu reel erfgoed, langs de inlagen, enzovoorts. Het maken van zo'n route is wel veel werk. Dusée hoopt daarvoor vrijwilligers te kunnen vinden en Wil een be roep doen op studenten van de filmacademie. Het leuke van het GPS-systeem is ook dat de bestaande (en ko mende) toeristisch-recreatieve voorzieningen op Noord-Beve land aan elkaar geknoopt kun nen worden, betogen Dusée en Bakker. Dat is voor de onderne mers die zich hiermee bezig hou den een versterking. De stich ting wil met die ondernemers nauw samenwerken. „We gaan om de stichting een soort advies raad bouwen, waarin vooral on dernemers kunnen zitten. Die moeten ons niet als concurrent beschouwen. We zijn juist een aanvulling op het aanbod", al dus Dusée. Voor het ontwikkelen van de GPS-routes krijgt de stichting subsidie van het project Vitaal Platteland Zeeland (bijna 73.000 euro). Daarbij speelt mee dat het om een voor Zeeland nieuw initiatief gaat, dat een voorbeeldfunctie heeft. De stich ting gaat voor het beheer van het natuurpark een uitbater aan stellen. Die wordt verantwoorde lijk voor de activiteiten en de precieze invulling. Voorzitter Dusée onderstreept dat het na tuurpark een jaar-rond voorzie ning is, niet alleen voor de zo mermaanden. „Het gaat om een doe-voorziening en de routes zullen worden aangepast aan het jaargetijde. Noord-Beveland is niet alleen in de zomer mooi." Rinus Antonisse Er komt wat voorbij varen op de Wester schelde. Vijf tigduizend zeeschepen per jaar, op weg naar Antwer pen, Gent, Temeuzen. De Westerschelde is één van de grootste loodsgebieden ter wereld. Nederlandse en Vlaamse loodsen zorgen voor een veilige afwikke ling van al die scheepvaart- In deze rubriek wordt weke lijks bericht over het reilen en zeilen van de loods- dienst. .T Freek de Bruijn heeft even tijd om uit te leggen hoe een groot containerschip als de Busan Express zich door een bocht als het Nauw van Bath moet 'wringen'. De Nederland se rivierloods is net voorbij één van de gevaarlijkste stukken in de Westerschelde. Tot Walsoor den wacht een vrij recht gedeel te in de vaarweg richting Wes- terschelde-monding. „Zo'n bocht als die bij Bath moet je als het ware openvaren door met een aardig gangetje iets te gen te sturen", legt De Bruijn uit. „Als je niet tegenstuurt, heeft het schip de neiging door te blijven draaien. En je moet de vaart erin houden, anders kun je - bij opkomend water zo als nu - de stroom op de kop krijgen. En kom je de bocht niet meer uit." Het 'aardige gange tje' waarmee de Busan Express het Nauw van Bath inging, was 13 knopen (ruim 23 kilometer per uur). Het schip komt er - on danks dat de motor niet langza mer is gezet - met 11 knopen (bijna 20 kilometer per uur) uit. Zoveel vaart gaat er in de bocht verloren. De Bruijn: „Tankers die in Engelse baaien moeten zijn, maken daar bewust ge bruik van. Die varen een rondje om gemakkelijk stil te komen liggen." Het is inmiddels halftij, woens dagmiddag vijf voor vijf. De Busan Express maakt exact 12,5 knopen. De Bruijn houdt zijn omgeving goed in de gaten. Een binnenvaartschip dient zich in de verte aan. „Ja", zegt hij, „dat is tegenwoordig een hot item, hé, het passeren van zee- en binnenvaartschepen." Hij vraagt ruim op tijd de vaart iets te minderen. Walsoorden is in zicht, goed her kenbaar aan de carnavalswa gens bij de silo's aan de Wester- schelde-dijk. Een typerender beeld van het - van oorsprong - rooms-katholieke oostelijke deel van Zeeuws-Vlaanderen is bijna niet te bedenken. De Bruijn weet dat hij ook hier, bij Walsoorden, op zijn hoede moet zijn. De Busan Express veroor zaakt niet al te veel golfslag, maar het driehonderd meter lan ge containerschip heeft onge merkt wel een grote zuigkracht. Het zal niet de eerste keer zijn dat het haventje van Walsoor den - met op de punt de scheeps werf van De Klerk - eerst wordt leeggezogen, waarna het water met evenveel vaart terugkomt. De Bruijn houdt zich aan het eenvoudige, maar o zo doeltref fende principe van goed zeeman schap. Hij laat de Busan Ex press opnieuw vaart terugne men. Iedere Westerschelde-rivier- loods zal dit doen. Toch is over last bij Walsoorden niet altijd te vermijden, onderkent De Bruijn. „Je kunt niet heel zacht gaan varen, 7 knopen bijvoor beeld, tot je eigenlijk meer drijft dan vaart. Je kunt dan minder goed manoeuvreren. Je verliest dan de grip op het schip, zeker - zoals nu - bij stroom van opzij." Wat er ook onder en boven wa ter gebeurt, voor het oog van een leek glijdt de Busan Ex press 'gewoon' soepeitjes over de Westerschelde. Alsof het de eenvoudigste zaak van de we reld is, zo'n schip van driehon derd meter lengte en veertig me ter breedte langs de Zeeuws- Vlaamse kust richting Hans- weert te sturen. Hoog en droog op de scheepsbrug lijkt het ook wel alsof je niet eens op een schip bent. Wie zou zeggen 'dit is een controlekamer van een fa briek' of 'dit is een high tech-kantoor', zou gelijk kun nen hebben. Stilte overheerst. Het is dat De Bruijn geregeld koerswijzigingen doorgeeft, an ders zou het zelfs oorverdovend stil zijn. Zo valt er van de enor me batterij aan motoren, ergens in het binnenste van het contai nerschip, helemaal niets te ho ren. De Zuid-Koreaanse scheepswerf van Daewoo heeft - zoals de Duitse gezagvoerder Peter Renken al met gepaste trots meldde bij vertrek in Ant werpen - een knap staaltje werk geleverd. Het wordt don kerder buiten. Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25