Voetbal moet ook iets opbrengen tec Van Hoogdalem gaat straks weer los Drie kandidaten voor voetballer van het jaar Van Moorsel en Dekker gekozen tot beste van het jaar 21 \alkenende en Van Basten geven aftrap voor nieuwe campagne SV grijpt naast rgentijn Tevez Van den Goorbergh naar Ducati Roeier Pinsent beëindigt loopbaan Weer blessure voor Wellens Mourinho met de dood bedreigd rerkgroep gaat tbreiding an competitie nderzoeken Parket vraagt werkstraf voor Vandenbroucke dinsdag 30 november 2004 i paar honderd Hagenaars ke- gistermiddag hun ogen uit. 'hel hartje van de Residentie, ikbij het gebouw van de Twee- Kamer, was een provisorisch ibalveldje aangelegd waarop agse jongens en meisjes tegen bal trapten. Op zich al bij lder, nog opmerkelijker was de twee teams werden ge- Icht door de belangrijkste ictionarissen van ons land, \mier Balkenende en bonds- ich Van Basten. or Harry Arts !N HAAG - Het straatvoetbal- Ijc op 't Plein vormde de om- iting voor de officiële presen- ie van de stichting 'Meer dan en de daarmee gepaard ande campagne 'Voetbal eft meer dan twee doelen', larmee willen de KNVB en de lbs in het betaalde voetbal de mende jaren meer aandacht steden aan de belangrijke atschappelijke functie van voetbal. jjze ambitie reikt verder dan 'aanbieden van passieve re latie", stelt voormalig minis- IENOS AIRES - Het Argen- use voetbaltalent Carlos Te- z laat PSV in de kou staan. De htigjarige jeugdinternatio- vertrekt naar de Braziliaan topclub Corinthians en gaat IS niet in op een aanbod van i,Eindhovense club. Met de nsfer zou een bedrag van 15 joen euro zijn gemoeid. overgang naar Brazilië is pr de huidige werkgever van iiez, Boca Juniors, bevestigd, 'spits, die tijdens de Olympi- ié Spelen topscorer werd met it treffers, vertrekt zodra zijn b uitgeschakeld is in de Copa iamericana. Op 1 december telt Boca de return van de hal- finale, tegen Internacional Brazilië. ANP/AFP ter van Justitie Benk Korthals, voorzitter van de stichting. „Voetbal kan als motor van de maatschappij fungeren. Uit gangspunt moet daarbij zijn dat de populairste sport van ons land niet alleen een kostenpost is, maar de gerheenschap ook iets opbrengt. Sport levert een bijdrage aan het verbeteren van de leefbaarheid van de maat schappij." De KNVB is van plan de komen de jaren miljoenen te investeren in allerlei projecten in buurten, op scholen, bij amateurclubs en zelfs in een beperkt aantal ont wikkelingslanden. Speerpunt van de campagne wordt het aan leggen van honderd 'Cruyff Courts' in achterstandswijken. Van deze kunstgras-trapveldjes, een idee van Johan Cruijff om het ouderwetse straatvoetbal te laten herleven, zijn er verspreid over het land al enkele tiental len gecreëerd. Voetbalbobo Vrijwel iedere zichzelf respecte rende voetbalbobo was gister ochtend naar Den Haag geko men om de presentatie van de campagne bij te wonen. Minis ter-president Balkenende toon de zich zeer enthousiast over de plannen. „De voetbalwereld is eigenlijk de samenleving in het klein", aldus de premier. „Zo wel op het voetbalveld als in de maatschappij gaan dingen pas goed als iedereen elkaar respec teert en zich houdt aan de re gels. De sport kan een belangrij ke bijdrage leveren als het erom gaat om mensen te leren hoe ze met elkaar om moeten gaan." „De laatste tijd is het voetbal vooral in het nieuws gekomen door negatieve zaken, zoals spreekkoren tegen scheidsrech ters, vrouwen van voetballers en spelers uit andere culturen. Ik zie deze campagne als een posi tieve tegenhanger voor al die na re voorvallen. Een fantastisch initiatief." Zelf heeft 'JP' nooit zo heel veel gehad met voetbal, gaf hij ruiter lijk toe. „In clubverband heb ik nooit gevoetbald, wel vroeger op straat. Ik herinner me nog goed dat mijn broer, die veel fa natieker was dan ik, een leren bal voor zijn verjaardag kreeg. Nog diezelfde dag reed er een tractor overheen en was het uit met de pret. Later heb ik ook nog weieens meegedaan als er wedstrijden tussen studentendis puten werden gespeeld. Maar echte kwaliteit bezat ik niet op dat gebied. Vandaar dat ik wel een beetje opzie tegen het feit dat ik straks tegenover een grootheid als Marco van Basten sta." Naar links Gelukkig bleek gisteren in de praktijk dat een ambachtsman zo goed is als zijn gereedschap. En het materiaal, waarmee de premier de klus moest klaren, bleek toevallig veel deugdelij ker dan dat van de bondscoach. Het team van 'JP' won met 6-3 en dat lag niet aan de tactische aanwijzingen van de regerings leider. Balkenende kwam niet veel verder dan 'vooruit, jon gens'. Tot tweemaal gaf hij zijn pupillen zelfs het commando 'naar links', een uitspraak waar op hij zich in de Trèveszaal nog nooit heeft laten betrappen. Na het laatste fluitsignaal van de bijna schunnig kortgebroek- te oud-scheidsrechter Frans Derks kreeg Balkenende de feli citaties van de bondscoach. Voor hij zich omdraaide, stak Van Basten de minister-presi dent nog een hart onder de riem: „Sterkte ermee." GPD ZURICH - De wereldvoetballer van het jaar 2004 speelt in Europa. De Fifa bracht gis teren in Zurich zijn kandidatenlijst voor de Fifa Award 2004 terug naar drie spelers: Thierry Henry (links) van Arsenal, Ronaldinho (midden) van FC Barcelona en AC Mi- lan-spits Andrei Sjevtsjenko (rechts). Op 20 december wordt in de Opera van Zürich de winnaar, de opvolger van Zinedine Zidane, bekendgemaakt. Geen van de drie was eerder al wereldvoetballer van het jaar. Henry werd vorig jaar tweede achter Zidane. Bij de vrouwen gaat de keus tussen de Amerikaanse Mia Hamm, de Duitse Birgit Prinz en de Braziliaanse Marta. Hamm en Prinz werden eerder al speelster van het jaar. ANP foto Nu no Veiga/EPA DEN HAAG - Motorcoureur Jurgen van den Goorbergh rijdt het Supersport-seizoen het komend jaar voor een Ita liaans fabrieksteam van Ducati. Hij is gecontracteerd door SLM Ducati Racing, de renstal onder leiding van de Italiaanse oud-coureur Serafino Foti. Naast de 35-jarige Van den Goorbergh is ook de 25-jarige Italiaan Andrea Berta, tot voor kort rijdend op een Honda, aangetrokken als tweede rijder. Van den Goorbergh werd de laatste twee seizoenen derde in de Supersport-klasse. GPD LONDEN - De Britse roeier Matthew Pinsent beëindigt zijn loopbaan. Dit meldde de krant The Times gisteren. De 33-jarige Pinsent veroverde bij de Olympische Spelen in Athene zijn vierde gouden medaille op rij. Volgens de krant zal Pinsent zijn afscheid vandaag bekend maken. Pinsent won zijn eerste drie gouden plakken met Steve Redgrave. Zijn partner stopte nadat hij in 2000 voor de vijfde keer op rij goud had gepakt. Hij is hiermee de suc cesvolste roeier ooit. Met een start bij de Spelen in Peking had Pinsent op gelijke hoogte met Redgrave kunnen ko men. Naast zijn olympische successen veroverde Pinsent ook tien wereldtitels. ANP/APF BRUSSEL - De blessure die wereldkampioen Bart Wel lens zondag tijdens de veldrit in Gieten opliep, is ernsti ger dan verwacht. Uit een onderzoek in het ziekenhuis van Geel bleek dat een pees in zijn duim gescheurd is. Normaal gesproken zou deze scheur behandeld worden met een gipsverband gedurende twee a vier weken. In overleg met de doktoren besloot Wellens echter een brace te gebruiken, zodat hij kan blijven trainen. Eind deze week wordt beslist of de Belgische wielrenner zondag kan deelnemen aan de wereldbekerwedstrijd in Wetzikon (Zwitserland). ANP/Belga LONDEN - Jose Mourinho is vorig seizoen met de dood bedreigd voor de finale van de Champions League met zijn toenmalige club Porto. De huidige coach van Chelsea zegt dit in zijn biografie waarvan de krant The Times gis teren een deel heeft gepubliceerd. Na de wedstrijd in Gel- senkirchen beleefde Mourinho 'weken van terreur' met zijn familie. Mourinho kreeg de doodsbedreiging een dag voor de wed strijd via zijn mobiele telefoon. „Aan de andere kant van de lijn werd ik met de dood bedreigd en dat zou gaan ge beuren bij mijn terugkeer in Porto." De coach vertelt daarna wat hij te horen kreeg: „Je denkt dat je de beste bent, jij rotzak, we zullen nu niks doen omdat je een fina le moet spelen morgen, maar als dat over is kun je jezelf als dood beschouwen. We zullen je pakken als je terug bent. Jouw lot is bepaald, je hebt geen kans om te ontko men." Volgens Mourinho werd hij gebeld door iemand uit de Portugese onderwereld. Na het telefoontje heeft hij de politie ingeschakeld en werd daarna beveiligd. Na de winst van Porto beleefde hij een vreselijke tijd. „Eerst was ik onderwerp van een campagne van geruchten en daarna werd ik lastiggevallen door mensen bij mij voor de deur en werden mijn geliefden bedreigd. Het waren dramatische weken van terreur." ANP/RTR IN HAAG - De KNVB en de ftrokken gemeenten gaan in derling overleg onderzoeken 'de nieuwe opzet van de be- ild voetbalcompetitie levens baar is. Beide partijen beslo- gisteren na een bijeenkomst liet ministerie van Binnen- sdse Zaken een werkgroep in stellen, die in januari volgend ir tot concrete maatregelen iet komen. Igens burgemeester De Jonge Heerenveen, die optrad als jordvoerder van de burge- lesters van de gemeenten met taald voetbalclubs, is de inzet n meer politie geen optie. De sad van Hoofdcommissarissen Kmde vorige week de plannen |r de competitie in een brief in minister Remkes van Bin- ftlandse Zaken onaanvaard- Er is binnen de bestaan- iiorganisatie geen ruimte voor tra politiecapaciteit", zei De „Door de komst van eer wedstrijden is vijf tot tien beent meer politie-inzet no- We zullen moeten proberen landere, slimme manieren de iligheid rond de wedstrijden Waarborgen.De Jonge wilde ide eerste presentatie van de fVB niet op mogelijke altema- iien ingaan. nk Kesler, directeur betaald etbal van de KNVB, nam het nbod van de lokale overheden overweging en neemt zijn he ldingen mee naar de algeme- vergadering betaald voetbal aanstaande maandag in ast wordt gehouden. Kesler irkte bij de aanwezige burge ksters wel een coöperatieve iding. „Zoals een burgemees- het noemde: een sfeer met op- Iringen, maar nog wel be- )lkt." De voetbalbond is be id een aantal compromissen in 1 competitieprogramma aan brengen. Kesler: „Op dagen Nieuwjaarsdag proberen we it te voetballen." KNVB wil volgend seizoen Üe eredivisie play-offs invoe lt Dat gaat gepaard met zes- fctot 22 wedstrijden mèer. De tot van extra politie rond de ;!den zou een kostenpost van ïca 800.000 euro vergen.De Inge: „Het is in het algemeen Slang dat een sport als'voetbal jh goed kan ontwikkelen. Wij ft graag bereid mee te denken ineen goede oplossing voor al- betrokken partijen." ANP Marco van Hoogdalem liet zijn club Schalke 04 zondag weten dat zijn lever ziekte PSC geen gevaar oplevert bij het voetballen. Na de winterstop haakt hij weer aan bij de spelersgroep. Morgen speelt Schalke, een club in de 'winning mood', in Rotterdam tegen Feyenoord voor de Uefa Cup. door Hans Leber GELSENKIRCHEN - Handen schud dend wurmt Marco van Hoogdalem (32) zich naar de rand van het speelveld in het imposante stadion 'Auf Schalke'. Hij speelde er al anderhalf jaar geen wedstrijd, maar staat nog steeds in de programmaboekjes van Schalke 04. Zo ook voor de Uefa Cupwedstrijd tegen Ferencvaros afgelopen donderdag. On der zijn vaste nummer: 12. Van Hoogdalem is bij de club een ge zien man, maar zijn kleding verraadt na righeid. Niet het blauw-wit tenue van de 'Traditionsvèrein', maar spijker broek en wollige jas. Hij is niet gebles seerd, maar ziek. Het gebeurde afgelopen zomer. Schalke zat in Zwitserland ter voorbereiding op het nieuwe séizoen in de Bundesliga. Van Hoogdalem zat in de teambus, maar werd eruit gehaald. „Mijn bloed waarden waren niet goed, ik mocht niet spelen." Hij leed aan PSC, een leverziek te als gevolg waai-van zijn milt was ver groot. De eerste berichten waren alarmerend. Bij heftig contact, voor het type verdedi ger als Van Hoogdalem een alledaagse zaak, trad levensgevaar op. De speler die zich kiplekker voelde, zag zijn car rière in de ziektewet eindigen. Van Hoogdalem toog naar Rotterdam voor een tweede opinie. „Daar hebben ze me binnenstebuiten gekeerd, in te genstelling tot de Duitse artsen die al leen maar het afgenomen bloed onder zochten. In Rotterdam zagen ze geen ge vaar. Maar de club en de Duitse voetbal bond DFB bleven van mening dat ik niet mocht spelen. Toen is afgesproken dat een derde onderzoek in München doorslaggevend zou zijn." Een zenuwachtige Van Hoogdalem ging naar Beieren. „Die arts bleek een pure Schalke-fan. Hij heeft me een paar da gen onderzocht, maar me ook thuis uit genodigd. Zat ik daar met mijn vrouw bij de arts van wie ik afhankelijk was. Heel gezellig." Bij zijn vertrek vertelde de arts hem al dat hij zich geen zorgen hoefde te maken. Maar eerst moest dat oordeel thuis in Limburg op de deurmat vallen, zwart op wit. Afgelopen vrijdag was het zo ver. De avond ervoor drentelt de zieke spe ler nog door het spelershome, de lippen op elkaar. Schalke 04 wint met 2-0 van Ferencvaros dat geen schim is van de stugge ploeg die Feyenoord in Boeda pest ontmoette. Vóór de wedstrijd ge looft Van Hoogdalem zijn ogen niet. De Ferencvaros-fans, doorgaans afgeschil derd als extreem-rechts rapalje dat oer woudgeluiden maakt, houden een tien meter lang spandoek op: 'Marco van Hoogdalem: Man soli nie aufgeben': je moet nooit opgeven. Van Hoogdalem zelf heeft geen flauw idee. „Ik heb wel een e-mail gehad van twee van hun spelers tegen wie ik ooit met Roda JC gespeeld schijn te hebben. Misschien hebben zij het in gang gezet. Maar het is wel erg leuk." Naast het veld staan doet nog steeds zeer. „Er zijn heel wat dagen geweest dat ik down was. Alleen mijn kinderen zijn er beter van geworden. Die zagen me hele dagen thuis, dat wordt wel even wennen als ik weer aan de slag ga." De laatste maanden waren er twijfels. „De club heeft altijd gezegd dat ze me nooit zouden laten vallen. Maar dat wil je dan ook wel zien." Een beloofde aan vulling op de uitkering bleef uit. Ook voor een goed betaalde voetballer wordt het dan moeilijker om de eindjes aan elkaar te knopen, de hypotheek te betalen. „Af en toe wist ik niet meer ze ker of ze wel wilden dat ik weer kon spe len. Dan ga je twijfelen." Roda jc Zondag vertelde Van Hoogdalem zijn trainer Ralf Rangnick dat hij weer mag voetballen. „Dat was goed nieuws, vond hij. Na de winterstop, die begint over twee weken, haak ik weer aan bij de club." De hoop van Van Hoogdalem is geves tigd op nog een paar mooie jaren, liefst bij Schalke. „Ik heb het vorige seizoen nog een vervelende ervaring gehad bij Roda JC dat me na de winterstop had gehuurd. Ik heb er tien wedstrijden ge speeld. Vloet zette me op de bank en te gen de mensen van Schalke zei hij dat het over was met me. Op mijn salaris uit die periode heb ik tot vorige week moeten wachten." Van Hoogdalem gold in de Bundesliga als één van de 'duelsterkste' spelers. Hij won in 2001 en 2002 de Duitse beker, waarna een mindere periode volgde. Van de succesvolle Nederlandse kolonie onder trainer Huub Stevens, met Youri Mulder, Johan de Koek, Niels Oude Kamphuis, assistent-trainer Eddy Ach terberg en Van Hoogdalem, zijn alleen de laatste drie over. Schalke maakt mo menteel weer een succesvolle periode door. In de competitie staat de club tweede achter koploper Bayem Mün chen, in de Uefa Cup is de volgende ron de al bereikt. Feyenoord krijgt het moeilijk, denkt Van Hoogdalem. „Zeker op de flanken. Als die Mtiliga tegen Asamoah speelt, zit-ie denk ik de hele wedstrijd op zijn rug, zo moeilijk heeft hij het dan. En on ze spelverdeler Lincoln doet het heel goed. Feyenoord móet wel komen, want als ze het in en tegen Basel nog moeten doen om verder te komen, hebben ze een probleem. Daar win je niet zo maar." Zelf probeert hij nog een kaart te rege len. „Plak ik er met mijn vrouw een dag je Rotterdam aan vast. Nu kan het nog, in januari ga ik weer los." GPD Marco van Hoogdalem: „Er zijn heel wat dagen geweest dat ik down was.' van onze sportredactie DEN BOSCH - Erik Dekker en Leontien van Moorsel zijn gister avond in de Orangerie in Den Bosch tot wielrenner van het jaar verkozen. Voor Van Moor sel, die dit jaar haar loopbaan af sloot, is het de tiende keer dat ze tot beste wielrenster werd verkozen, voor Erik Dekker is het de derde uitverkiezing. De lezers van het tijdschrift Wie- Ier Revue, de leden van de wie- Iervakbond WBW en de oud renners verenigd in de Club 48 kozen het tweetal. Ook de ge meente 's-Hertogenbosch en de KNWU zijn betrokken bij de uit verkiezing. Dekker keerde na een kwakkel jaar dit seizoen terug op het ni veau dat hij in 2000 en 2001 ten toon spreidde. De Drent won dit jaar de wereldbekerwedstrijd Parijs-Tours, de nationale titel en de Eneco Tour. Dekker ont ving de Gerrit Schulte Trofee/ Gouden Spaak ten koste van Mi chael Boogerd, nationaal zegeko ning Max van Heeswijk, Gerben Löwik en Karsten Kroon. Leontien van Moorsel won de Keetie van Oosten-Hage bokaal door Mirjam Melchers, Marian ne Vos, Chantal Beltman en Mar lijn Binnendijk achter zich te houden. Na een val in de weg wedstrijd maakte ze van haar optreden op de Olympische Spe len alsnog een succes door goud te winnen op de tijdrit en brons op de achtervolging op de baan. Gisteravond werd ook de meest talentvolle wielrenner onder 23 jaar gekozen. De bijbehorende prijs, de Toboga beker, is vanaf nu omgedoopt tot de Gerrie Kne- temann Bokaal. Dit ter nage dachtenis aan de ex-wielrenner en bondscoach die op 2 novem ber overleed. Theo Bos kreeg de ze bokaal uitgereikt. Baanren ner Bos werd het afgelopen sei zoen wereldkampioen op de sprint en won een zilveren me daille op ditzelfde onderdeel op de Olympische Spelen. In de ca tegorie mountainbike/veldrij den viel Bart Brentjens in de prijzen. Brentjens werd Neder lands kampioen en veroverde in Athene (acht jaar na goud in At lanta) een bronzen medaille op de Olympische Spelen. ANP van onze sportredactie DENDERMONDE - Het parket heeft gisteren voor de rechtbank van Dendermonde een werk straf gevorderd tegen Frank Vandenbroucke wegens het be zit van een aantal hormonen- en dopingproducten. Die werden tijdens een huiszoeking bij de dertigjarige wielrenner in fe bruari 2002 aangetroffen. Mr. Deleu, advocaat van Van denbroucke, vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Hij pleitte dat de rechtbank niet bevoegd was om Vandenbroucke te veroorde len aangezien de renner daar voor reeds een disciplinaire straf van de Vlaamse Gemeen schap in de vorm van zes maan den schorsing had gekregen. De dopingzaak rond Vanden broucke was het gevolg van de aanhouding van de Franse soig- neur Sainz voor een snelheids controle. In zijn kofferbak vond de politie allerlei verboden, pres- tatiebevorderende producten. Na de verklaring van Sainz dat hij de nacht bij VdB had doorge bracht, volgde er huiszoeking bij de profrenner. Daar vonden de speurders een een groot aan tal dopingmiddelen, variërend van epo tot morfine. „Vandenbroucke slikte een mas sa vuiligheid", vertelde procu reur Van Linthout gisteren tij dens de zitting in de aanwezig heid van de renner. „Vele middelen kwamen van de Duitse en Spaanse markt. Er was zelfs een gloednieuw mid del bij dat nog met in België ver krijgbaar was. Graag hadden we het dossier verder uitgespit en de grote garnalen in de han del gevangen, maar Vanden broucke verkoos daarover te zwijgen." De rechtbank zal op 6 december uitspraak doen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21