Zeeuws Museum nog later klaar Vier keer vier windmolens op Oosterscheldekering Delta richt blik naar de zon Kat- en muisspel op het water Kamermeerderheid daagt voor studie aanschaf korvetten 15 Minister laat scholen vrij in blokkeren van homosites leropening na zesenhalfjaar wordt niet gehaald 'onder logistiek ;een basis voor ;rote bedrijven Jacco Ricardo geeft kerstshow Reorganisatie bij Zeelandnet Visserij dupe zeenatuurgebieden Man met wapen wil cel niet in Registratie scheepvaart nodig or Rolf Bosboom dinsdag 30 november 2004 DES - Minister Van der Hoe- n (Onderwijs) ziet geen enkele den om maatregelen te nemen ;en Zeeuwse scholen die web- es over homoseksualiteit we- Volgens de bewindsvrouw aan de betrokken scholen vol- g in hun recht. minister laat dit weten in r antwoord op vragen van de i6-Kamerfractie. Die had vori- ge maand aan de bel getrokken naar aanleiding van uitlatingen van de Jonge Democraten. De jongerenafdeling van D66 vond het 'een schokkend voorbeeld van toenemende intolerantie' dat reformatorische scholen met intemetfilters websites over ho moseksualiteit blokkeren. Het gaat daarbij onder meer om als informatief beschouwde sites over veilig vrijen en die van de Gay Krant. Het Calvijn College werkt al ge ruime tijd met een dergelijk fil ter. Belangstelling Volgens de Jonge Democraten zouden meerdere christelijke scholen in de provincie er be langstelling voor hebben. Volgens Van der Hoeven hebben scholen 'het volste recht om door hen ongewenste websites binnen de school te weren, mits dit niet in strijd is met andere wet- en regelgeving, zoals an ti-discriminatiewetgeving'. In Zeeland zijn er, zo schrijft zij, 'geen aanwijzingen dat de scho len de filter toepassen op discri minatoire gronden'. De minister vindt het wel 'van groot belang' dat scholen aandacht besteden aan het thema homotolerantie en -emancipatie. De Onderwij sinspectie ziet daar ook op toe. Hoe scholen daar invulling aan geven en welke leer- en hulpmid delen zij daarbij gebruiken, is hun eigen keuze. „Niet voor alle scholen is internet de beste ma nier om dit onderwerp te behan delen." Van der Hoeven wijst er op dat veel scholen delen van het internet voor hun leerlingen blokkeren, 'veelal vanuit de ei gen levenbeschouwelijke over tuiging'. Meestal gaat het om si tes met gewelddadige, discrimi nerende of seksueel getinte in houd. Scholen zijn en blijven daar wat de minister betreft vol strekt autonoom in. „Ik ben niet bij machte en zeker niet van plan de vrijheid van de scholen op dit punt in te perken." por Ernst Jan Rozendaal [DDELBURG - De verbou- ing van het Zeeuws Museum Middelburg heeft opnieuw irtraging opgelopen. De ge- ande heropeningsdatum me- o 2006 zal daardoor niet wor- n gehaald. Gedeputeerde H. m Waveren (CDA, cultuur) eet niet hoeveel de vertraging teindelijk zal bedragen. an Waveren heeft de Staten- immissie sociale en bestuurlij- zaken beloofd in januari met in nieuw tijdpad te komen. De rtraging heeft verschillende irzaken. Nadat in september het Abdijplein in Middelburg cheologisch onderzoek is ge- lan op de plek waar de nieu- e, verdiepte museumingang oet komen, is besloten het ont- eip daarvoor kleiner te ma- en. De tekening die vervolgens gemaakt, is voorgelegd aan de onumentencommissie in Mid- ilburg en de Rijksdienst voor Monumentenzorg in Zeist. tanttekeningen ie hebben allebei kanttekenin- >n geplaatst bij het ontwerp, at betekent dat de tekening oet worden aangepast. Van 'averen verwacht overigens at dit zonder al te veel proble- en kan. Hij denkt dat de ver duw na de kerst kan worden inbesteed. erder is een nieuwe projectlei- ir aangesteld. Die gaat zowel verbouwing als de inrichting an het Zeeuws Museum begelei- en. Van Waveren wil nog een oor Ben Jansen kennismakingsgesprek met hem voeren. Hij hoopt dan meer dui delijkheid te krijgen over de tijd die nodig is voor de verbouw en inrichting. „Duidelijk is dat we halverwege 2006 niet gaan ha len. Of dat betekent dat we in 2007 uitkomen, weet ik nu nog niet. Het is te makkelijk om de vertraging die we nu oplopen ge woon bij de einddatum op te tel len. Misschien zit er weer tijdwinst in een optimale integratie van de verbouwing en de inrich ting." Ook directeur V. Byvanck hoopt dat de aanbesteding direct na kerst kan plaatsvinden. „Ik hou enigszins verbeten vast aan 2006 voor de opening, ook al is dat een moeilijke datum om te halen. Wij zullen de provincie in ieder geval niets in de weg leg gen. Uiteindelijk is het zo dat wij de huurder zijn en de provin cie de huisbaas is. Pas aan het eind van het traject, als de in richting aan de orde komt, krij gen wij daadwerkelijk beheer sing over het project." Het Zeeuws Museum werd in ja nuari 2000 gesloten voor de nog steeds niet uitgevoerde verbou wing. 10ES - Grote bedrijven zullen p den duur uit Zeeland verdwij- en als de provincie achterblijft p logistiek gebied. Een andere, leer kleinschalige sector van !t bedrijfsleven, de bedrijfstak- in die het van recreatie en toer- me moeten hebben, zijn volop ebaat bij een betere bereikbaar- eid van Zeeland. Iet woorden van deze strek ing zette P. Pruijssers, alge- leen directeur van de Rabo- ank Beveland, gisteren de toon p het symposium over mobili- 'it in Zeeland dat zijn bank ad georganiseerd. Het sympo- ium droeg de titel 'Hollen of tilstaan', kenmerkend voor de ituatie in Zeeland, vond Pruijs- Automobilisten kunnen iet zulke hoge snelheden dooi Westerscheldetunnel rijden ■at overwogen wordt er traject- ontrole in te voeren, maar aan ïide zijden van de tunnel loopt et verkeer vast op wegen die et op de verwerking van derge- jke stromen zijn afgestemd, anleiding voor het symposium as de onlangs gepresenteerde Dta Mobiliteit van het ministe- e van Verkeer en Waterstaat, ecretaris-generaal G. van aanen van dit ministerie - hij ivam de nota toelichten - zette fileproblemen in Zeeland af gen die in andere delen van it land. In een grafiek die hij uonde is de vertraging die auto- lobilisten in Zeeland oplopen gering dat het streepje dat de tuatie in deze provincie weer- eeft nauwelijks te zien was. e plannen om de noordelijke oomweg (Steenbergen-Bergen p Zoom) als onderdeel van de 4 aan te leggen in een samen- erkingsverband tussen over- eid en bedrijfsleven, zijn vol- ens Van Maanen van groot be ing voor Zeeland omdat daar- doorgaand verkeer dwars oor de provincie kan worden Dorkomen. Langeweg van de ANWB ind het een hele winst dat het ijk mobiliteit niet langer be- "louwt als iets dat moet wor- in teruggedrongen. Hij vond tt het Rijk de fileproblemen in land bij mooi weer onder lat. Langeweg erkende dat ze ich niet voordoen op het hoofd wegennet. Vanwege de beteke- is van toerisme en recreatie in 'eeland verdient aanpak ervan laar zijn mening toch aandacht. Algemene Inspectie Dienst en politie jagen sinds twee maanden actief op visstropers in Zuid-Nederland. door Henk van Inqen WILLEMSTAD - Grote golven schuimend water spuiten ach ter de rubberboot weg als Wim de gashendel vol opentrekt. De teller klimt snel en blijft steken rond de 65 kilometer per uur. Plotseling verbreekt een grote lichtbundel de duisternis rond de boot. Om even plotseling weer te doven als de schipper van het binnenvaartschip de politieboot herkent. „Je weet niet wat je overkomt als je ons via de radar ziet naderen", lacht Wim. De Algemene Inspectie Dienst (AID) zit sinds twee maanden serieus achter visstropers in Zuid-Nederland aan. Een team van vijf man struint de Zeeuw se, Zuid-Hollandse en Noord- Brabantse wateren af. „Het is een echt kat- en muisspelle tje." Het is vrijdagavond een uur of zeven. Zonder verlich ting sprinten Ab en Wim ('Geen achternamen, want col lega's zijn wel eens bedreigd') over het Schelde-Rijnkanaal. Ondanks de ongeveer 6 graden Celsius en de dikke pakken is het ijskoud. Bij een stil plekje flitst het zoeklicht aan. Meerpa len worden minutieus onder zocht op touwtjes die de aanwe zigheid van een net verraden. Met het staand want (een verti caal opgesteld net) van honder den meters halen stropers de snoekbaars binnen. Die vis doet ongeveer acht euro per ki lo op de zwarte markt. „Een tijdje terug vonden we hier een net, we weten precies wie het heeft geplaatst. Het probleem is echter dat we ze op heter daad moeten betrappen. Het is een echt kat- en muisspelle tje", zegt Ab. De twee mannen maken deel uit van een team, bestaand uit twee AID'ers, twee agenten van het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD) en een re gionale agent. Wim is van de AID, Ab van de KLPD. Ze ma ken gebruik van ervaringen van het al twee jaar in Fries land actieve team. Nachtkijker Wim en Ab zijn blij dat de ver schillende diensten de handen ineen hebben geslagen, want er werd nogal eens langs elkaar heen gewerkt. Beiden hebben dat aan den lijve ondervonden. Op het Zoommeer, waar we la ter die avond een minuut of twintig vruchteloos dreggen naar netten en de omgeving met een nachtkijker afturen. Wim wachtte daar samen met een collega in een auto de ille gale jagers op. Een eindje ver derop bekeken Ab en andere agenten hun verdachte wagen. „Kruip ik tot een paar meter van hun auto, gaat het licht aan. Blijken we elkaar te be spieden. Zijn we met twaalf man voor niets op pad", zegt Ab. Ondanks de vele uren die op het water worden doorge bracht, is de buit vanavond ni hil. Stropers laten zich niet zien, het is niet koud genoeg. „Het water is nog een paar gra den te warm. Als het kouder is, verzamelt de snoekbaars zich rond de diepe putten en zetten de stropers hun netten uit. Per keer halen ze makkelijk veertig tot vijftig kilo binnen", zegt Wim. En dat heeft gevolgen. Uit me tingen van de lokale visbeheer- ders blijkt dat het aantal snoek baarzen in het Volkerak, waar schijnlijk door toedoen van foto Phil Nijhuis/GPD stropers, flink vermindert. Het antistropersteam is afhanke lijk van tips van hengelaars en beroepsvissers. Alle tips die via het 24 uur per dag bereikbare Meldpunt Visstroperij (045- 5466230) binnenkomen, gaat het team na. Ook post het regel matig langs het water. Pas als de aanwijzingen sterk genoeg zijn, ldezen ze het ruime sop. Bij een natuurgebied leggen we in een haventje aan. Een plaat selijke informant verwelkomt de mannen met een warme pot koffie, koeken worden aange sleept. Hij praat hen bij, wijst op verdachte personen die zich in de omgeving ophouden. „Waardevolle informatie", zegt Ab. Wim valt hem bij. „Van mensen zoals hij moeten we het hebben. Zij zijn onze ogen en oren. Over een paar maanden zie je de resultaten." GPD OOSTBURG - Zanger Jacco Ri cardo geeft zaterdag 18 decem ber vanaf 20.00 uur een kerst concert in het Ledeltheater in Oostburg. Ricardo, oftewel de in Oostburg geboren Jacco Rieteco, zweert bij het Nederlandstalige lied. Twee jaar geleden presenteerde hij in het Ledeltheater zijn twee de cd Laat me dromen, waarop alleen eigen nummers staan. Met de theatershow Winter Won- derland mikt Ricardo niet al leen op vocale hoogtepunten. In een Charles Dickens-achtig de cor worden kerstliedjes afgewis seld en gecombineerd met dans. De Zeeuwse artiesten Ellen en Stefan, Lilian Bodine en Die- derick Benjaminsz verzorgen ga stoptredens, Daarnaast treden de dansgroep van de Kunstzinni ge Vorming in Oostburg en dans groep Excel uit Rotterdam op. door Maurits Sep NEELTJE JANS - Op en rond de Oosterscheldekering komen zestien windmolens van tachtig meter hoogte. Ze vervangen de twintig molens die er nu staan. De nieuwe molens zijn ruim twee keer zo hoog als de oude en wekken bijna zeven keer zo veel stroom op. Het windpark moet eind 2007 klaar zijn en kost zestig miljoen euro. Het plan voor het Wind- park Oosterscheldekering is gis termiddag gepresenteerd door de initiatiefnemers: de provin cie, de gemeenten Veere, Schou- wen-Duiveland en Noord-Beve land, en Rijkswaterstaat. Ener giebedrijf Delta, de Triodos- bank en E-connection hebben er aan meegewerkt. De nieuwe molens worden ver deeld over vier vierkanten van elk vier molens. Drie clusters ko men op Neeltje Jans, het vierde komt iets noordelijk bij de Rog- geplaat. Deze opstelling komt het beste tegemoet aan de kwali teit van het landschap, de veilig heid van vogels en de veiligheid van de Oosterscheldekering. De Europese Vogel- en Habitat richtlijnen verzetten zich tegen het plaatsen van de molens in een lange rij. Dat is gevaarlijk voor de vogels die er leven. Daar om is gekozen voor een opstel ling in vierkanten. Bovendien draagt dat bij aan een 'rustig beeld', stelde landschapsarchi tect J.W. Bosch, die het park heeft ontworpen. Volgens hem is bij het plaatsen van de huidi ge molens alleen aan praktische aspecten gedacht, waardoor ze vrij rommelig zijn neergezet. Zij tasten het landschap meer aan dan de nieuwe molens zullen doen, ook al zijn die veel groter, voorspelde hij. Waterkering Bosch moest ook rekening hou den met het verbod van Rijkswa terstaat om molens te bouwen op de waterkering zelf. In het ontwerp staan twee molens wel op de kering. Rijkswaterstaat is bereid mee te werken aan een oplossing. KAMPERLAND - Bij internetprovider Zeelandnet is een reorganisatie op komst. Hoeveel arbeidsplaatsen er mee zijn gemoeid, is nog niet duidelijk. De ondernemingsraad moet binnen zes weken advies uitbrengen over een plan om het bedrijf te herstructureren. Reden voor de operatie is het rendabel houden van Zeelandnet. Moederbedrijf Delta NV wil Zeelandnet onderbrengen bij de divisie Del ta comfort. Volgens Delta-woordvoerster M. van Zuilen wordt het betrokken personeel vandaag op de hoogte ge bracht over het mogelijk opheffen van hun functie. Bij Zeelandnet werken 90 mensen. Het bedrijf heeft ruim 70.000 klanten. VLISSINGEN - De voorgenomen aanwijzing van be schermde natuurgebieden in de Noordzee gaat de visserij meer dan 125 miljoen euro kosten, blijkt uit een studie van het Landbouw Economisch Instituut (LEI) in op dracht van het Productschap Vis. Vissers verliezen 42 mil joen euro omzet, de verwerkende industrie naar schatting 85 miljoen euro. De aan te wijzen gebieden, genoemd in de Nota Ruimte, liggen vooral noordelijk, maar ook de Ne derlandse kustzone (12-mijlszone) wordt eronder gere kend. Het Productschap Vis roept de Tweede Kamer op re kening te houden met de economische en ecologische kos ten en baten van de aanwijzing van natuurzones in zee. Het is, stelt de organisatie, geen automatisme dat visserij en natuurbescherming niet kunnen samengaan. DEN HAAG - Een 38-jarige man uit IJzendijke wist dat hij stom was geweest door opnieuw een vuurwapen te ko pen nadat hij juist was veroordeeld voor drugs- en wapen bezit. Toch vroeg hij het Haagse gerechtshof gisteren in hoger beroep om hem niet naar het gevang te sturen. De Zeeuwse politierechter had de man veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en twee maanden voorwaardelijk omdat hij op 15 september vorig jaar een Browning met munitie en een geluiddemper naast zijn bed had liggen. Ook besloot de politierechter dat de man een voorwaarde lijk opgelegde celstraf van een halfjaar alsnog moest uit zitten. Om die reden ging de verdachte in hoger beroep. Hij vertelde dat hij het wapen had aangeschaft om ratten in zijn tuin te doden. De man heeft een bedrijf en is bang dat het over de kop gaat als hij een halfjaar in de cel moet. Aanklaagster B. Plugge vond dat de man de helft van de eerder voorwaardelijk opgelegde straf nu moet uit zitten en dat de proeftijd van de andere helft met een jaar moest worden verlengd. Uitspraak over twee weken. STEENBERGEN - Er moet een goed registratie- en infor matiesysteem komen voor het scheepvaartverkeer op het Schelde-Rijnkanaal. Daar zijn de commissarissen van de koningin van Zeeland en Noord-Brabant en burgemees ters uit onder meer Tholen en Bergen op Zoom het giste ren over eens geworden. Omdat soms niet duidelijk is wel ke lading met name Belgische containerschepen op het Schelde-Rijnkanaal vervoeren, willen de bestuurders ook kijken of er in Antwerpen een meldpunt kan komen waar bijvoorbeeld brandweer en politie informatie kunnen krij gen over in die haven geladen of overgeladen containers. De nieuwe molens hebben een vermogen van drie megawatt. Samen leveren ze dus 48 mega watt stroom, voldoende voor 50.000 huishoudens. Ze dragen in belangrijke mate bij aan de opdracht die de provincie en de gemeenten zichzelf hebben opge legd om in 2010 250 megawatt stroom op te wekken uit winde nergie. Het oude park, dat be staat uit twintig molens van 35 meter hoogte, levert 6,8 mega watt stroom. Het windpark Oosterscheldeke ring wordt in fases gebouwd. Voordat de nieuwe molens wor den opgericht, worden de oude gesloopt. Delta hoopt dat eind volgend jaar de eerste molen ge bouwd kan worden. door Harmen van der Werf DEN HAAG - In de Tweede Ka mer daagt een meerderheid voor een onafhankelijke studie naar de aanschaf van korvetten. Ook de PvdA stemt zo goed als zeker voor een motie daarover van VVD'er J. van Baaien. Vorige week verzette minister Kamp van Defensie zich fel te gen het voorstel van zijn partij genoot Van Baaien. Aankoop van korvetten, grote patrouille schepen, kost Defensie 480 mil joen euro. Verkoop van twee extra M-fregatten levert vol gens Kamp veel te weinig op om de order te betalen. En Defensie heeft geen korvetten nodig, al dus de bewindsman. Een Kamermeerderheid vindt aanschaf van korvetten met na me voor kustwachttaken wel noodzakelijk, maar wil er geen extra geld voor uittrekken. Dat hoeft ook niet, volgens een eigen intern Kameronderzoek, waar van de details overigens nooit bekend zijn gemaakt. De aan koop van korvetten zou zonder extra kosten kunnen, omdat de twee te verkopen M-fregatten meer opbrengen dan Kamp in schat en dankzij een voorstel voor voorfinanciering door het marine-bedri j f sl even WD, CDA en D66 en LPF heb ben zich ingezet voor de korvet- tenorder, niet in het minst om de industrie een handje te hel pen. De PvdA voelde er nooit zo voor. Toch is de fractie van plan de motie voor een onafhankelijk onderzoek te steunen, omdat, zo geeft defensiewoordvoerder en Zeeuws Kamerlid L. Blom te kennen, 'er maar eens duidelijk heid moet komen'. door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta verlegt de aandacht van wind naar zon. Het energiebedrijf heeft twijfels over de toekomst van windener gie. Het gaat daarom meer inves teren in zonne-energie. Delta dpet mee aan de bouw van het windpark Oosterscheldeke ring, waarvan het plan gister middag werd gepresenteerd op Neeltje Jans. Enkele uren later, op een bijeenkomst van de pro vinciale commissie sociale en be stuurlijke zaken over de gasge stookte Sloecentrale - die Delta gaat bouwen in Vlissingen-Oost - maakte directeur D. Luteijn bekend dat het bedrijf volgend jaar gaat investeren in zon ne-energie. „Omdat wij op de langere ter mijn vraagtekens zetten bij het doorgroeien van windenergie, kijken wij nu naar de mogelijk heden voor investeringen in zon ne-energie en biomassa", ver klaarde Luteijn. Binnen een jaar worden de eerste stappen in die richting gezet, kondigde hij aan. „We gaan dat doen met partners." Het begin zal voor zichtig zijn. „We gaan niet met een tientallen miljoenen euro's investeren." Zon heeft een groot voordeel ten opzichte van wind, legde Luteijn de keuze uit: zon is er veel vaker dan wind. Het probleem bij zonne-energie is echter dat het erg duur is om te maken. Luteijn: „Ik weet niet wanneer investeringen rendabel worden zonder al te omvangrij ke subsidies. Maar ik zou liever zien dat de rijksoverheid meer geld steekt in het goedkoper ma ken van de productie van zonne panelen dan in de plaatsing van zonnepanelen." Cacaodoppen Behalve in zonne-energie wil Delta ook meer gaan investeren in biomassa. Dat zijn natuurlij ke producten zoals houtsnip pers en cacaodoppen die wor den verbrand in een kolencentra le, zodat er minder steenkool no dig is en er dus minder kooldi oxide in de lucht komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15