Protest tegen verdwijnen veldje Zelfs de brandnetels mogen blijven Eerst kennis, dan euro's voor jeugd Ethiopië CDA Borssele tegen afschaffen van analoog ethersignaal LC, 'andtekeningenactie levert 48 steunbetuigingen op Cel in voor stelen biefstuk adder 49 i première i Vlissingen rouw beroofd 1 Middelburg rouw belaagd jdens open dag i stadhuis üankconcert n Middelburg Straf voor bijten moeder Inbraak in binnenvaartschip Wijken zoeken vrijwilligers Man stompt vrouw in gezicht Politie neemt vuurwerk af Ruiten ingegooid in Oostkapelle agenda zuu<+ Jelmer Oskam - Achtenveertig ivoners van Arnemuiden heb- n hun handtekening gezet on- een protestbrief tegen het igelijk verdwijnen van het aan de Clasinastraat. gemeente Middelburg heeft innen om daar een parkeerter- n, drie woningen en een zorg- te bouwen. Volgens de jkbeheergroep snijden de ar- menten geen hout. gemeente wil aan de Clasi- straat een supermarkt bou- Het daarbij gelegen speel- zal dan moeten wijken or een parkeerplaats. Tevens de gemeente de ruimte ge- uiken voor de bouw van een rgcomplex. Bewoners van huizen die door de komst de supermarkt en de par- moeten verdwijnen, ijgen eveneens een nieuwe ek op de plaats van het veld. van Belzen, nauw betrokken i de handtekeningenactie, is ontstemd over de plannen, is al niet bepaald jzegend met groen. Toen Ame- Uiden nog niet tot de gemeen- Middelburg behoorde, was veldje zowat heilig. De kin- kunnen daar lekker spe- JSSINGEN - In bioscoop Ci- City in Vlissingen gaat om 20 uur de film 49' in voorpremière. Ze- i brandweerauto's en vijftig mdweermannen komen naar bioscoop om de film op spec- wijze aan te kondigen, jdder 49 brengt hulde aan de brandweerman, die elke g opnieuw zijn leven op het zet om andere levens te Iden. Geüniformeerde brand- of -vrouwen en be- die brandweeraccessoi- of -attributen dragen, krij- p korting op de toegangsprijs. - Een 64-jarige fssingse is gisteren omstreeks i50 uur beroofd op de parkeer- aats van het winkelcentrum luwendaele in Middelburg. liep op de parkeerplaats in Vrijlandstraat naar haar au- |toen er een onbekende man in kwam fietsen. Hij stapte af, tak de vrouw aan en probeer- tegelijkertijd iets uit haar tas pakken en rukte aan de tas. ontstond een worsteling aarbij beiden ten val kwamen de vrouw licht gewond raak- De man rende weg met de rtemonnee van de vrouw, aar drie jongens gingen achter aan en dwongen hem de rtemonnee weer terug te ge in, De man liep daarna weg. e politie is op zoek naar getui- van deze beroving. Zij wor- verzocht zich te melden bij politiebureau in Middelburg te bellen met telefoonnum- r: 0900-8844. ISSINGEN - Een 52-jarige ouw uit Middelburg is tijdens open dag van het stadhuis in ssingen, afgelopen zaterdag, (stiggevallen door een onbeken- p man. vrouw was omstreeks 15.00 pr aan het werk in het gebouw ten de onbekende haar onver- achts vastpakte en dreigende al uitte. Zij kon zich losma- !n, gaf de man een schop en nde weg. De man, die een hippersjas in een donkere eur droeg, ging er vervolgens tidoor. De politie is op zoek lar mensen die tijdens hun be- •ek aan het stadhuis deze man het trappenhuis hebben zien pen of rennen. Getuigen kun- !n zich melden bij het politie- ireau in Vlissingen of bellen et telefoonnummer 0900-8844. IDDELBURG - Lidia Koper eft zondag 9 januari twee ankconcerten in het Kultureel akhuis aan de Brakstraat in iddelburg. ij een klankconcert ondergaan bezoekers een ontspannende ankmassage. De aanvang is 1.30 uur. len. Dat zou nooit volgebouwd mogen worden." K. Grootjans van de wijkbeheer- groep van Arnemuiden is het daar niet mee eens: „Er is drin gend behoefte aan zorg in Arne muiden. Nu kan dat, gekoppeld aan de komst van de super markt, dus moeten we dat ook doen. Zowel het zorgcomplex als de supermarkt zijn erg aan trekkelijk voor Arnemuiden." Ter compensatie van het ver dwijnen van het veldje wil de ge meente aan de achterzijde van de Manfeldstraat een speelplein voor de kinderen bouwen. Maar volgens Van Belzen stel die com pensatie niets voor. „Dat plein tje is vele malen kleiner en staat midden in een woonwijk. De kin deren worden op deze manier ge woon ergens weggestopt. Het zal ook voor veel overlast gaan zorgen in de wijk." Grootjans ziet daar een tegen stelling. „Ik krijg sterk het idee dat sommige mensen zich op eens minder druk maken om de speelgelegenheid van de kinde ren, wanneer het zich voor hun deur afspeelt." Daarnaast denkt hij dat de kinderen ook met min der ruimte goed uit de voeten kunnen. „Het speelveld is hart stikke groot, dat hebben ze echt niet in zijn geheel nodig", stelt hij. Volgens Van Belzen is het colle ge van B en W zijn belofte niet nagekomen om met de inwoners van Arnemuiden te praten over hun problemen. „Dat vind ik een belachelijke houding. Er wordt niet naar onze signalen geluisterd en niet met ons ge praat." Grootjans van de wijkbeheer- groep bestrijdt dat. „Er is tot in den treure aan voorlichting en discussies gedaan. Vanuit onze kant en vanuit de kant van de gemeente. Maar deze mensen heb ik niet gezien." Ook wethou der A. de Vries vraagt zich af hoeveel gesprekken er nog moe ten volgen voordat het voldoen de is. „Ik heb meerdere gesprek ken met bewoners gehad. En dan zie ik dat de grote meerder heid het plan ook steunt." Van Belzen ziet dat anders. „Het plan heeft absoluut geen draag vlak. Heel veel mensen zijn falie kant tegen." Mevrouw Maljaars is een van de velen die een dagelijks rondje bolwerken loopt. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Hoezo verwaarloosd? Van wandelaars op de Middelburgse bolwerken hoeft de gemeente geen drie ton uit te trekken om de verruiging aan te pakken. „Ach, die brandnetels geven het juist een natuurlijk aanzicht." Negen uur 's ochtends, rond het middag uur en tegen de avond is het druk op de bolwerken. Zo is er 'de man met de stok', en rennen joggers hun rondje langs de singel. Maar het best vertegen woordigd zijn de vrouwen. Niet zelden vergezeld door een golden retriever. Edmée Maljaars bijvoorbeeld. Dankzij haar hippe tennisbalwerper rent hond Quinta van bosrand naar waterkant. „Hartstikke mooi hier. Vanuit de bin nenstad, waar ik woon, is het maar drie minuten lopen en je zit in de natuur." Haar buggy met daarin zoontje Jesper duwt ze hier dagelijks vooruit. „Vaak meerdere keren. Dan zie je ook telkens dezelfde mensen. Soms zelfs in groepen. Liever loop ik alleen, af en toe een weer- praatje is voor mij voldoende. Van de renovatie had ik nog niet gehoord, maar ik vraag me af wat er anders moet. Mis schien mag het water wat schoner. Quin ta duikt er het liefste elke dag in, maar ze is er vaak ziek van geworden. Wat mij betreft blijft alles zoals het is." Wat meer richting de witte molen wan delt Margriet Weezepoel met hond Lo la. De tweede keer al vandaag. „Elke keer een andere kant op. Ik geniet van de bolwerken. En die brandnetels mo gen blijven. Dat zorgt juist voor een bos achtig aanzicht. Zoals natuur hoort te zijn. Daarom vind ik dat kale stuk tus sen het Seisplein en het Gasthuis maar niks. Net als een tijdje terug met de be renklauw. Een beetje snoeien is best, maar om nou alles weg te halen..." Louter positiviteit over de bolwerken. Dat is bij de brug wel anders, ,,'t Is dat het moet vanwege mijn hond, maar an ders zou ik hier niet zijn." Met haar kleinkind strak aan de hand loopt een dame over het pad. Met enige ergernis. „Die troep langs de prullenbakken, die vernielde banken en die wietzakjes er naast. Als mijn man de hond uitlaat, komt hij terug met een vuilniszak vol blikjes en een chagrijnig humeur. En dan die brutale jongeren. Mijn klein kind durf ik hier te laten spelen en ik kom hier zelf 's avonds ook niet meer. Zelfs overdag neem ik het liefst mijn buurvrouw mee. Dat ze het geld maar uitgeven aan toezicht." Mevrouw trekt er een zuur gezicht bij Vuurwerk „Nou, nou, nou," klinkt het dan ineens. Daar komt Coby van den Boomgaard met haar golden retriever Bas aangelo pen. „Tegen mij zeggen die jongeren al tijd keurig gedag," zegt ze. „Toen ik foto Ruben Oreel met oudjaar voorbij liep en ze vroeg even te wachten met hun vuurwerk, ga ven ze daar netjes gehoor aan." Haar collega-wandelaar kijkt verontwaar digd. „Ik zeg er niks tegen." Mevrouw van den Boomgaard schudt haar hoofd. „Maar wie gaat er dan in het donker nog de straat op? Je moet het natuurlijk niet opzoeken. De politie houdt het echt wel bij. maar daarvoor hoeven ze nog niet zichtbaar te zijn." Ze is tevreden met de bolwerken. „Hart stikke zelfs. Het is een ontmoetings plek. Gezellig praatjes maken, de hon den kunnen goed met elkaar overweg en een mooie omgeving. Voor mij hoe ven de bolwerken niet te veranderen. Tja, die vernielde bankjes. Dat houd je toch in een open ruimte. En die zoge naamde brutale jongeren zijn zo bru taal niet. Kritiek op hanggedrag zouden wij vroeger ook niet pikken." Mevrouw is resoluut in haar oordeel. „De bolwerken zijn prachtig. Jarenlang kwam ik er niet, maar nu ben ik dubbel blij dat ik weer een hond heb. Dan kan ik hier tenminste weer gaan wandelen." door Mieke van der Jagt GOES - Kees Jan Mulder mag naar Ethiopië. Hij is gekozen uit een groepje van vier sollicitan ten, allemaal leerlingen van het Buys Ballot College in Goes. Kees Jan gaat in februari met ruim veertig leerlingen van christelijke scholen voor voort gezet onderwijs uit heel Neder land naar Addis Abeba: kijken wat er nodig is om Ethiopische leeftijdgenoten de kansen te ge ven waar ze recht op hebben. „Hoe komt het dat iemand met dezelfde intelligentie als ik, het daar veel minder ver kan schop pen? Ik vrees dat dat vooral komt, omdat hij toevallig in Ethiopië geboren is, één van de drie armste landen in de wereld. Dat moeten we toch niet over on ze kant laten gaan. We zijn hier hartstikke rijk!" Het project waarin Kees Jan wordt uitgezonden, gaat uit van de Unie voor Christelijk Onder wijs. Die heeft een uitvoerende poot, Edukans, die bewustwor dingsprojecten uitvoert. Voor basisscholen is er de actie schoe nendoos en voor het voortgezet onderwijs Going Global, waar de reis naar Ethiopië onder valt. Kees Jan is erg opgetogen over zijn uitverkiezing. Hij heeft die, vermoedt hij, te danken aan zijn ervaring met de filmcamera. „Mijn profielwerkstuk is een ge filmde documentaire over een asielzoekersgezin dat ik al meer dan drie jaar volg. De bedoeling van de reis is dat leerlingen op alle manieren laten zien dat een inspanning van ons, rijke Hol landers, hard nodig is om leerlin gen daar wat meer op weg te hel pen. Dat Ethiopië zo arm is, heeft een voordeel: één euro maakt al verschil." Kees Jan hoopt te worden inge deeld bij de filmploeg en hij heeft al wat ideeën over hoe het moet worden. „Het verhaal moet zo worden verteld dat de conclusie onontkoombaar is, maar wel door de kijker zelf wordt getrokken. Ik heb er geen behoefte aan te gaan lopen pre ken, de beelden zullen voor zich moeten spreken. In mijn sollici tatie heb ik geschreven dat ik hun wc wil vergelijken met de onze; het dak van onze school met hetgeen hen daar tegen het weer moet beschermen." Met de verslaglegging van de reis moet het komende jaar een heleboel gebeuren. Kees Jan: „Het gaat in de eerste plaats om bewustwox'ding, maar de centen kun je natuurlijk niet wegden ken. Als je weet dat een kind in Ethiopië met vijf euro het hele jaar naar school kan, moet je toch zien dat je die vijf euro er gens vandaan haalt. Dat gaan we hier op school doen. Mieke Suzanne Boone, Kees Jan Mulder, Marloes Bakker en Mieke YVes- dorp (vlnr) zetten zich in voor Ethiopië. foto Dirk Jan Gjeltema Wesdorp, Suzanne Boone en Marloes Bakker, mijn concurren ten in de sollicitatieprocedure, helpen mee om zoveel mogelijk acties op touw te zetten en zo veel mogelijk geld te genere ren." Kerstmarkt Een deel van de acties moeten de leerlingen nog verzinnen, maar een paar staan al vast. Op 15 december wordt er een kerst markt gehouden in het BBC-ge- bouw aan de Heer Elsdorpweg. De markt wordt opgezet in sa menwerking met de leerlingen vereniging, die geestdriftig mee werkt aan het vergaren van eu ro's voor Ethiopië. Vanaf 13.30 uur wordt er van alles verkocht en het meeste is gemaakt door leerlingen of docenten. Er is zelfs een onderwijsassistent die demonstreert hoe kerstballen worden geblazen en zijn produc ten zijn ook te koop. Waar Kees Jan ook veel zin in heeft, is de talentenjacht, die op 17 december wordt gehouden. De deelnemers, klassieke musici en popmuzikanten kunnen er studiotijd mee winnen, maar het belangrijkste is dat de toeschou wers entree betalen. Een klein bedrag voor wat een grandioze avond moet worden, een bedrag waarmee ook nog eens een kind in Ethiopië een heel eind voor uit kan komen. Na de reis zijn de leerlingen van plan een lesmarathon en een sportmarathon te organiseren. „We willen wel dat de activitei ten ook meehelpen aan de be wustwording. Zomaar een spon sorloop geeft niet zoveel aankno pingspunten om de situatie in Afrika uit te dragen." Docente Marjoke Sinke, die het hele project op school begeleidt, zal ook meereizen naar Ethio pië. Veel moet tevoren al gebeu ren, omdat de groep maar acht dagen in Afrika verblijft. Kees Jan en zijn helpsters moeten ook nog aan hun schoolwerk toe komen, dus alle organisatori sche zaken die hier in Neder land al kunnen worden gere geld, neemt Marjoke Sinke voor haar rekening. „We maken kennis met elkaar en verdelen de taken, zodat ie dereen zich goed kan voorberei den." Het reisdoel blijft beperkt tot Addis Abeba. Uit Eritrea, waar nog altijd een bij na-verge ten oorlog woedt, blijven de scholieren weg. MIDDELBURG - Een 47-jarige inwoner van Vlissingen heeft de laatste jaren veelvuldig in gevangenissen doorge bracht. Zijn lange strafblad werd gisteren in Middelburg weer een stukje langer, toen hij wegens winkeldiefstal vier we ken gevangenis opgelegd kreeg. Toen de Vlissinger op 17 november twee pakjes hertenbiefstuk stal bij een Vlissing- se supermarkt, had hij net een straf uitgzeten. De verdach te, die verslaafd is aan harddrugs, was direct in zijn oude fout vervallen. „Ik was ziek. Het was mijn bedoeling om de biefstuk om te ruilen voor heroïne", beweerde hij. „Het is de zoveelste winkeldiefstal. Dit kan echt niet zo langer", waarschuwde officier van justitie J, Zondervan, die vier weken gevangenisstraf eiste. Politierechter F. van Hemert-Meeuwis sloot zich met zijn uitspraak aan bij de eis. MIDDELBURG - Een 24-jarige Vlissinger was volgens de Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis sterk verminderd toerekeningsvatbaar toen hij zijn moe der in de schouder beet. Het incident gebeurde op 28 maart, toen moeder en zoon in de auto ter hoogte van Breda reden. Ook zijn oma en neefje zaten in de auto. Zij waren er getuige van dat hij zijn moeder sloeg en bedreigde. „Ik maak je dood!", riep hij. De politierechter nam de conclusie van de psycho loog, dat de man sterk verminderd toerekeningsvatbaar was, over en veroordeelde de Vlissinger tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte heeft te kampen met psychische problemen die zich tijdens zijn jeugd al openbaarden. De Vlissinger is eerder veroordeeld voor geweldsdelicten. MIDDELBURG - In een binnenvaartschip dat afgemeerd lag aan de Loskade in Middelburg is zondag ingebroken. Er is frisdrank en snoepgoed gestolen. De inbraakschade bedraagt ruim duizend euro. MIDDELBURG - De wijkondersteuningspimten en wijk- beheergroepen in Middelburg hebben een tekort aan vrij willigers. Elke wijk in de gemeente heeft een eigen wijkbe- heergroep. Zo'n groep regelt allerlei zaken die in de wijk moeten gebeuren. Verder is de groep betrokken bij het ma ken van plannen voor de toekomst van de wijk. In het wijkondersteuningspunt kunnen mensen terecht met vra gen, opmerkingen of klachten. De wop's worden bemand door vrijwilligers. Vooral in de binnenstad, in Middel burg Zuid en in Dauwendaele is behoefte aan vrijwilli gers. VLISSINGEN - In de Scheldestraat in Vlissingen is giste ren om 20.20 uur een 31-jarige Vlissinger aangehouden. Eerder die dag, om 17.45 uur, had de 31-jarige een 29-jari- ge Vlissingse plaatsgenote tegen winkelruiten geduwd in de passage voor C&A. Ook gaf hij haar een vuistslag in het gezicht. De oorzaak van het incident ligt in de relatio nele sfeer. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De CDA-fractie in de gemeente raad van Borsele heeft het colle ge gevraagd actie te onderne men tegen het mogelijk verdwij nen van het analoge ethersig naal. Het kabinet heeft aange kondigd dat signaal in 2006 uit de lucht te willen nemen. Vol gens de CDA-fractie is dat niet verantwoord. De gemeente Borsele heeft rela tief veel woningen in het buiten gebied die nooit op de kabel zijn aangesloten omdat dat onrenda bel is. Veel Borselaars zijn daar door aangewezen op het analoge signaal, dat ze met antennes en schotels in huis halen. Een aan zienlijk aantal maakt gebruik van een antenne waarmee de Ne derlandse, de Belgische en de lo kale zenders worden ontvangen. Het is dit signaal dat het kabi net wil stopzetten. Volgens de CDA-fractie kan dat zomaar niet. Stopzetten heeft tot gevolg dat een groot aantal Borselaars bijvoorbeeld Omroep Zeeland niet meer kan ontvan gen. Juist Omroep Zeeland speelt een belangrijke rol in de rampenbestrijding. Op het het kaartje in de meterkast staat dat als de sirene gaat, meteen Omroep Zeeland moet worden opgezocht. Als eerstverantwoordelijke bij de rampenbestrijding is het ge meentebestuur er bovendien ZIERIKZEE - De politie heeft afgelopen weekend honderd zo genoemde dieptebommen in be slag genomen. Dit knalvuurwerk is verboden. De dieptebommen werden ge vonden in de auto van een 21-ja rige automobilist uit Zierikzee. De 21-jarige was door de politie aangehouden op de Gracht weg in zijn woonplaats. Bij controle van zijn voertuig ontdekte de po litie naast het vuurwerk ook nog een busje gas. De Zierikzee- ënaar is na verhoor weer vrijge laten. ook verantwoordelijk voor dat de inwoners bij calamiteiten geïnformeerd worden. De CDA-fractie is er wel van op de hoogte dat her en der in Ne derland proeven draaien met di gitale televisie en radio, maar veel verder dan de Randstad ko men die proeven niet. Om het digitale signaal te ont vangen, is een kastje nodig dat het kan 'vertalen' naar de appa ratuur. Het is niet duidelijk wat dat gaat kosten en de CDA-frac tie vindt dat burgers betaalbare toegang moeten houden tot de belangrijkste informatie. Overi gens ziet de fractie wel goede mogelijkheden voor digitale tele visie in het buitengebied. Als het digitale signaal voor een re delijke prijs kan worden ontvan gen, heeft niemand meer kabel nodig. Maar eerder wil de frac tie niet dat het analoge signaal uit de lucht wordt genomen. OOSTKAPELLE - Een ruit van een woning in de Lantsheer- straat in Oostkapelle en een ruit van een auto in dezelfde straat, zijn in de nacht van zondag op maandag ingegooid. Dat gebeurde even voor een uur. De bewoners van het huis wer den opgeschrikt door de knal De politie wilde gisteren niet zeggen met wat voor voorwerp de ruiten zijn ingegooid. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. I STREEKACTIVITEITEN ARNEMUIDEN - De Arne, 19.30 uur: Voorlichtingsbijeenkomst over plannen met oude scheepswerf Meerman; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30-20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30-16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; 20.15-21.30 uur: Oerdanslessen; Bibliotheek, 19.30-22.15 uur: Workshop over het vinden en vasthouden van vrij willigers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13