zc ouwen op platteland moet kunnen jgÜLj Roofvogels stelen show op Slot Moermond EC0RATIE5 Kampeerboeren met één standplaats over de schreef jksadviseur: Vrijheid koppelen aan strenge voorwaarden IRST en WINTER Westenschouwen niet mooiste Vuurwerk vernielt winkelruiten Schouwse zanger ronde verder Man alsnog naar de gevangenis oefdier-actie Goes ociaie of economische Onverwachte drukte in verbouwd stadhuis nding criterium bij huur er gewonden ongeluk op 58 bij Ritthem zeeuwse almanak Trein Itie: 0113-315649 pzc.nl l:redactie a pzc.nl us 31, 4460 AA Goes tentie-exploitatie: l-en Midden-Zeeland: 0113-315520; fs-Vlaanderen: 0114-372770; iaat: 020-4562500. indag 29 november 2004 Kwalijke lucht op het toilet editie Walcheren ngrid Huibers IELMINADORP - Zeeland niet zo bang zijn voor bon- het buitengebied. Dat )irk Sijmons, sinds kort de e Rijksadviseur voor het ichap, zaterdagmorgen tij een bijeenkomst van de Statenfractie in Wilhelmi- Een belangrijke voor- Ie is wel dat projectontwik- rs of particuliere investeer die willen bouwen een sub- iële bijdrage leveren aan instandhouding en ver ing van het landelijk ge ren is overeengekomen om zand af te graven dat werd gebruikt voor de aanleg van de Heren gracht. Uit Amsterdam werd stront afgevoerd waarmee de be zittingen in 's-Gravenland kon den worden bemest, waarna er zeventien buitenplaatsen wer den aangelegd. Sijmons: „Heel gedetailleerd is in de akte vast gelegd hoe een dergelijke buiten plaats moest worden ingericht. Hoe de landgoederen beplant moesten worden en wat voor een soort bruggetjes er mochten worden gebouwd. Dat durven we nu niet meer te vragen van projectontwikkelaars, maar waarom eigenlijk niet?" De landschapsadviseur riep de provincie Zeeland op om met de verruiming van de bouwmoge lijkheden als gevolg van de No ta Ruimte, ook het lef te hebben om restricties op te werpen. De provincie moet in de ogen van Sijmons gebieden durven aan wijzen waar een heel sterke be scherming geldt en er voor wa ken dat er straks alleen maar ge bouwd wordt, zonder dat er in de omgeving wordt geïnves teerd. Verder gaf hij de toehoorders de opdracht mee eens na te denken over de vraag of 'Zeeland de toe ristische oorlog kan winnen met grootschalige huisjesparken en marina's'. Sijmons: „Mensen kunnen tegenwoordig voor 39 euro naar Oslo, of naar Verona vliegen. De toeristische markt waaraan in Zeeland altijd mak kelijk geld is verdiend is op een enorme manier aan het erode ren." Behalve Sijmons was ook direc teur Jan-Paul van Hoven van de Wilhelminapolder gevraagd iets te zeggen over de plannen van de maatschap om in het buiten gebied (recreatie)woningen te bouwen. Aanleiding voor de PvdA Staten fractie om de bijeenkomst te or ganiseren is het eerste Omge vingsplan Zeeland dat op stapel staat. Na de jaarwisseling vol gen nog drie zaterdagochtendde batten, in Brouwershaven (29 ja nuari), Wolphaartsdijk (26 fe bruari) en Westdorpe (19 maart). Tijdens die bijeenkom sten probeert de statenfractie uit te vissen hoe zij zich moet op stellen in discussies over the ma's als wonen in het buitenge bied, ruimte voor (verblijfs)re- creatie, landbouw en wonen in stedelijke gebieden. illustreerde zijn ver niet een kaartje van Twen- ïar op dit moment nog iets dan vijftig procent van het in handen is van boeren. In zal naar verwachting nog 15 procent zijn. ïou, zei Sijmons, dat je de «komen boerenerven ge it om woningen in het bui- ïbied te bouwen. Vervol verplicht je de Vereniging agenaren van die erfwonin- om allerlei kleine land- iselementen te onderhou- De vrijgekomen akkers, nden en mestresten kun- worden verkocht aan boe- iie wel willen doorgaan. creëer je een enorme ht voor je landelijk gebied, kunt gebruiken om dat ge- imooier te maken." Ons, die nauw betrokken is iest bij het recent versche- VROM-raad advies Buiten ven, illustreerde zijn visie »en notariële akte uit de ze- fende eeuw, waarin de in- mg van 's-Gravenland [t geregeld. Een groep he- (Advertentie) R-i In de kasteeltuin van Slot Moermond in Renesse worden demonstraties gegeven met roofvogels tijdens het open landgoed weekend. ZIERIKZEE - Westenschouwen is niet de mooiste plek van Nederland. Die eretitel in de landelijke competitie ging zaterdag naar de Weerribben in Overijssel. Het inla- gengebied bij Westenschouwen en de Plompe Toren van Burghsluis kreeg in de finale onvoldoende stemmen om zich bij de laatste zes meest favoriete locaties te scharen. De stemmen waren via internet vergaard door de 'ambas sadrices' Annemieke Lensen uit Maarssen en Mieke Steen bergen uit Hilversum. In de voorronde kreeg het inlagen- gebied de voorkeur boven 't Zwin en het Verdronken Land van Saeftinge, waarmee Westerschouwen Zeeland vertegenwoordigde in de door de NCRV uitgeschreven wedstrijd. De winnaar krijgt 25.000 euro, te besteden aan een natuurproject binnen het uitverkoren gebied. ZIERIKZEE - Twee winkelpanden aan de Melmarkt in Zierikzee hebben zaterdagnacht schade opgelopen door een zware vuurwerkbom. Onbekenden hadden het vuur werk in een stalen afvalbak gedaan en aangestoken. Door rondvliegende delen van de bak sneuvelden de ruiten van beide winkels. Door de krachtige explosie lagen onderde len van de afvalbak over enkele tientallen meters afstand verspreid. SEROOSKERKE (S) - De 35-jarige Mare Borsboom uit Serooskerke heeft de kwartfinale bereikt in de landelijke zangwedstrijd '1000 sterren stralen'. Bij de voorronde in het theater in Enschede schaarde de Schouwse artiest zich zaterdag onder de laatste zes die naar de volgende ronde gaan op 4 december in Eindhoven. Zijn krachtige stemgeluid was volgens de juryvoorzitter doorslaggevend voor de plaatsing. Borsboom, die uitkwam onder zijn ar tiestennaam Mare Canto, zong als enige geen Hollandse le venslied, maar koos voor de popballad Kronenburg Park. De wedstrijd wordt georganiseerd door de Tros-televisie en stelt talenten in staat in de voetsporen te treden van Frans Bauer. Aan de landelijke voorronde ging een uitge breide auditie vooraf, met zeshonderd kandidaten. De laatste tien bepalen in een afvalrace wie naar de finale gaa op tweede kerstdag in Zwolle. GOES - Tijdens politiecontroles is in de nacht van vrij dag op zaterdag in Goes een 21-jarige Vlissinger aange houden. De man had niet alleen een mes en een handbijl bij zich, hij bleek ook nog 25 dagen hechtenis open te heb ben staan. Hij werd direct overgebracht naar huis van be waring Torentij d in Middelburg foto's Marijke Folkertsma door Miriam van den Broek S - Regiogroep Zeeland de vereniging Proefdiervrij de zaterdagmiddag in Goes its uit om het winkelend pu- lop te roepen om diervrien- k inkopen te doen. Ook be de actiegroep in win- kaartjes aan schappen met letische producten die niet ieren zijn getest. door Andrea Bolle RENESSE -Hoe vaak scheert een woes tijnbuizerd of een Afrikaanse gier met een spanwijdte van twee meter zestig over je heen? De bezoekers van het open landgoed weekend van Slot Moermond in Renesse maakten het zaterdag en zondag mee. Niet alleen konden ze een roofvogelshow bezoeken, maar ook een ritje met paard en wagen maken of zich tegoed doen aan Zeeuwse lekkernijen. Doel van het open weekend is het toegankelijk maken van Slot Moermond. „Niet alleen voor toeris ten en dagjesmensen, maar juist ook voor de mensen uit de omgeving", zegt gast heer Hans van den Assen. „Zij weten wel van het slot, maar zijn er nog nooit ge weest. Daarom is het leuk om ook hen de mogelijkheid te geven het kasteel te be zichtigen." En dat is gelukt, want vol gens Van den Assen is de opkomst met ruim duizend bezoekers nog hoger dan vorig jaar. In de kasteeltuin vertellen Ruben en Eva van Maaren, omgeven door tientallen toehoorders, over hun roofvogels. Stuk voor stuk worden ze voorgesteld: een to renvalk, een Europese oehoe, een bosuil, een arend en een havik zijn enkele van de vogels die het publiek kan bewonde ren. Sommige vogels dienen voor de jacht, anderen worden gekweekt en met een aantal wordt demonstraties gehouden. Wanneer Ruben van Maaren zich achter het publiek opstelt en fluit, komt Rogier de gier aangesuisd en mist op een haar na een aantal hoofden. Ondertussen kraait een baby mee met de kerkuilen die ongeduldig wachten totdat zij aan de beurt zijn. Die mogen, na aangefloten te zijn door een aantal vrijwilligers, weg vliegen om plaats te nemen op hun arm. Niet alleen de kasteeltuin, maar het hele landgoed kon bezichtigd worden. Iedere tien minuten vertrok een paard met Hol landse wagen vanaf het kasteel om de be zoekers rond te rijden. Na zo'n ritje in de gure buitenlucht was het in het kasteel goed toeven. Men kon zich even opwar men en de verschillende kasteelkamers bezichtigen. In enkele daarvan stonden gerestaureerde sleeën en koetsen tentoon gesteld. Samen met het kraampje waar Zeeuws Zilt en Schouwse Boerenpap ver kocht werd, kreeg het geheel een nostal gisch tintje. .Marcel Modde IIKZEE - Mensen met een ale of economische binding :n vanaf volgend jaar op Uwen-Duiveland makkelij- aan een huurwoning. ingbouwvereniging Zeeuw- Igaat beide elementen per 1 ari meewegen in het toewij- sbeleid. De corporatie wil rHEM - Bij een ongeval op 158 ter hoogte van de afslag hem zijn gisteravond vier ge- den gevallen. auto, waarin zij zaten, sloeg nog onbekende oorzaak de kop. Drie van hen zijn gewond, één inzittende te zwaargewond. Het onge keurde rond tien uur. De 'dweer moest assistentie ver- a, omdat de slachtoffers be- d zaten in het voertuig. De onden zijn met vier ambu ss overgebracht naar het zie- luis. De A58 was enige tijd remd. met de beleidswijziging tege moet komen aan zogeheten star ters, met name jonge inwoners die nu noodgedwongen hun (ge- boorte)dorp moeten verlaten bij gebrek aan eigen woonruimte daar. Ook werkgevers kampen vol gens de toelichting van Zeeuw- land met het probleem dat ze personeel van buiten het eiland nauwelijks kunnen huisvesten. De verhuurder constateert dat er door het huidige woningte kort op Schouwen-Duiveland in middels ook politiek draagvlak bestaat voor invoering van een sociaal- danwel economische voorrangsregeling. Verschillen de gemeenteraadsfracties heb ben de afgelopen jaren gepleit voor invoering van specifieke bindingcriteria. Volgens de bestaande regels zijn een urgentieverklaring, een indi catie voor mantelzorg, of het feit dat iemand al huurder is van Zeeuwland sterk bepalend voor de kans op toewijzing van een huurwoning. Uit een evalua tie is echter komen vast te staan dat deze toepassing in de prak tijk onvoldoende effectief is om mensen uit de eigen kern voor rang te geven. Ook werkt deze aanpak niet in het voordeel van economisch gebondenen, consta teert het bestuur. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Naar schatting 5500 mensen hebben zaterdag de open dag van het verbouwde Vlissingse stadhuis bezocht. De gemeente had gerekend op vier duizend bezoekers. Een verkla ring voor de enorme drukte, kon woordvoerder R. de Witte van de gemeente Vlissingen niet ge- Het stadhuis was vrijdag offici eel geopend. Zaterdag mochten de 'gewone' Vlissingers hun stad huis bekijken. Ze deden dat mas saal. Om tien uur 's ochtends stonden de eerste belangstellen den al voor de deur. De hele dag door bleef een gestage stroom nieuwsgierigen komen. „Het nieuwe gemeentehuis in Domburg trok destijds 3300 be zoekers. In Middelburg kwamen 4600 mensen kijken. Wij hadden ertussen in gerekend", vertelde De Witte. „Ik heb geen flauw idee waarom er zo veel meer mensen zijn geweest. Wij zijn wel heel open en toegankelijk. Misschien speelde dat mee." Vol gens de woordvoerder zijn voor al de gewone Vlissingers ge weest. „Uit de verhalen en reac ties die ik kreeg, kun je best con cluderen dat mensen het een fan tastisch gebouw vinden. Over geld heb ik niemand gehoord. DOMBURG - Tweeëntwintig mi- nicampings in de gemeente Veere hebben dit jaar het toege stane aantal standplaatsen over schreden. Het was het eerste jaar dat de kampeerboeren een heel seizoen lang, vijftien bezet te standplaatsen mochten heb ben. De meeste overtreders had den één standplaats te veel. Veere is als eerste Zeeuwse ge meente vooruit gelopen op het plan van het Rijk om de Wet op de openluchtrecreatie in te trek ken. Dat maakt het in de toe komst mogelijk het hele jaar door, vijftien standplaatsen aan te bieden. Officieel mag een mi- nicamping tien standplaatsen hebben. Gedurende negentig da gen is er een uitbreiding naar vijftien standplaatsen toege staan. Veere heeft ingespeeld op de toekomstige regeling. De gemeente voerde steekproefs gewijs controles uit van juli tot september. De bedrijven wer den voornamelijk op doorde weekse dagen geïnspecteerd. Een enkele keer werd een mini- camping op zaterdag en zondag bezocht. Alle 165 minicampings in de gemeente zijn ten minste een keer bezocht. De onderne mers die in overtreding waren, kregen drie dagen de tijd om het aantal standplaatsen terug te brengen. Degenen die bij een hercontrole zich nog steeds met aan de regels hielden, konden een dwangsom krijgen. Tweeëntwintig kampeerboeren overschreden het toegestane aantal standplaatsen. Opmerke lijk is dat het in vrijwel alle ge vallen ging om een minieme overschrijding. Op achttien mi nicampings was een standplaats te veel in gebruik. Drie minicam pings hadden twee standplaat sen te veel en een kampeerboer had er vijf te veel. In totaal werden er 29 illegale standplaatsen geteld. In 2003 waren dat er nog 63. Het aantal bedrijven dat in overtreding was, is wel ongeveer net zoveel als in 2003. Bij de hercontrole hadden drie bedrijven nog steeds overstand. Een ondernemer bleef ook daar na stug volhouden met zestien standplaatsen. Processen-ver baal zijn er niet uitgeschreven. Evenmin zijn er ontheffingen (gedeeltelijk) ingetrokken. Mini- campinghouders hebben dit sei zoen volgens de gemeente veel geklaagd over de controles. Een veel gehoorde opmerking was: „Het gaat toch maar om één te veel?" De gemeente treedt vol gend jaar nog harder op. Voor el ke overtreding wordt meteen proces-verbaal opgemaakt. De centrale binnenhal van het verbouwde stadhuis. Sommigen vonden het weer pri ma dat met hun belastingcenten het stadhuis is verbouwd. Het gebouw heeft gewoon de rest ge daan." Veel belangstelling trok de 'boeg' met uitzicht op de cen trale binnenhal. Bezoekers ble ven ook even stilstaan bij de pla quette van de overleden wethou der Kees de Keijzer, de initiatief nemer van de verbouwing. Het publiek was vooral te spreken over de raadzaal en de gevel van glas, die uitzicht biedt op het Stadhuisplein. Vooral 's avonds als het licht brandt, biedt het stadhuis van Vlissin gen een sprookjesachtige aan- foto Lex de Meester blik.De Witte hoorde gedurende de open dag een aantal malen kritiek, maar die reacties had den allemaal betrekking op één onderwerp. „Het kunstwerk op het Stadhuisplein. Dat vinden de mensen maar helemaal niks. Ze vinden zoiets echt niet kun- i De dame op leeftijd besloot j onlangs een verre vriendin weer eens op te zoeken. En I voor het gemak verkoos ze de reis per trein te maken. Maar dat viel tegen: enkele malen I overstappen en dat wachten i op tochtige perrons, nee, ze vond het eigenlijk maar niets. En intussen begon haar maag te knorren. In de stationsres- I tauratie trok ze snel een stuk pizza uit een automaat, alvo- I rens weer in de trein te stap- j pen. Met haar tas stevig in haar ene hand geklemd en het stuk pizza in de andere, zocht ze in de volle trein naar een plekje. Net op dat moment kwam de conducteur langs om de kaart jes te controleren. Ze werd er zenuwachtig van en omdat ze geen handen vrij had, besloot ze haar stuk pizza maar te ge ven aan een zwerverachtig type, dat er tamelijk hongerig uitzag. Die keek even naar de pizza en zei toen beleefd: „Nee, dank u, mevrouw, ik eet geen junkfood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9