zc rakezen tegen uitstel verkiezing Blauwe enkeling in zee van oranje Britse minister Blunkett in het nauw door affaire met getrouwde vrouw Feestmaal voor Thaise apen Hof Kaapstad begint proces moord op Nederlandse studente ^3 om F) a Nil groep valt slecht bij politiciburgers en geestelijk leiders e Gaulle rootste ransman Nederlander vast voor misbruik Wildplassers ondermijnen brug Aanslag op imam op Corsica Archeologen vinden Gallische schat Staking treft luchthaven Athene irkozy grijpt acht in Franse geringspartij Amerikaanse deserteur Charles Jenkins is vrij 16 MONKEY'! maandag 29 november 2004 inze redactie buitenland - Dc oproep van ze- ien grote Iraakse politieke ijen om de verkiezingen van met zes maanden uit wegens de slechte vei- issituatie, is niet in goede ^gevallen. Zaterdag bleken lactics uit politieke en reli- ie hoek vooral negatief te Uit een enquête van de krant Al Mashreq, die zaterdag werd gepubliceerd, bleek dat ook veel burgers niets zien in uit stel. Al Mashreq, een krant met een van de hoogste oplagen in Irak, wordt beschouwd als kritisch over de interim-regering. Het dagblad gaf niet aan hoeveel mensen voor de steekproef zijn ondervraagd. Meer dan drie kwart van de ondervraagden zei te geloven dat uitstel van de ver kiezingen de veiligheid in het land niet zal vergroten. Vastbesloten De overgangsregering, die al eni ge tijd bezig is met het voorbe reiden van de verkiezingen, liet weten vastbesloten te zijn niet af te wijken van de datum van 30 januari. Ook de voorzitter van de Iraakse kiescommissie, Abdel Hussein Al Hindawi, sluit uitstel van de verkiezingen uit. Hij benadrukte dat een datum na 31 januari volgens de voorlo pige grondwet niet mogelijk is. Ook vanuit religieuze hoek is be zwaar geuit tegen uitstel. De geestelijk leiders van de sji'iti- sche meerderheid, onder wie de invloedrijke groot-ayatollah Al Sistani, vinden verkiezingen op een later tijdstip onacceptabel. Ook de ambassadeur van de Ver enigde Staten in Irak, John Ne- groponte, vindt dat de veilig heidssituatie in dat land niet moet verhinderen dat op de ge plande datum verkiezingen wor den gehouden. Hij zei dat zater dag bij een bezoek aan Fallujah, de stad ten westen van Bagdad die het toneel is van hevige strijd tussen coalitietroepen en Iraakse opstandelingen. De op roep tot uitstel van de verkiezin gen was een initiatief van de soenniet Adnan Pachachi, die eerder werd beschouwd als pre sidentskandidaat, maar inmid dels voor die eer heeft bedankt. De Amerikaanse president Ge orge Bush zei in een reactie op die verklaring te hopen dat de verkiezingen in januari door gaan. ANP/DPA/RTR/AFP IJS - Verzetsstrijder, presi- jen grondlegger van de Vijf- generaal Charles is gekozen tot de Fransman aller tijden. Rn onderzoek van het Fran- IFOP blijkt dat de Isman de steun krijgt van op de tien ondervraag- jer en krijgsheer Napoleon toarte volgt op respectabele indmet 18 procent. De oer- Frankrijk en Duits- Karei de Grote, sluit de the af met 13 procent. Ande- belangwekkende personen ie Franse geschiedenis zijn historicus en politi- liean Jaurès (10 procent), ine d'Arc (6 procent) en Lo- njk XIV de Zonnekoning (5 pit). ide door Julius Ceasar ver- p Gallische leider Vercinge- de revolutionair Robes- wisten met respectieve- 13 en 2 procent stemmen te van het ondervraag- dit jaar werd in pt-Brittannië Winston (rchill tot grootste Brit aller en uitgeroepen. In Duitsland 8 men de eerste bonds- jselier Konrad Adenauer en federland ging Pim Fortuyn de titel aan de haal. PIDPA PHNOMPENH - Een 50-jarige Nederlander is zaterdag in Cambodja in staat van beschuldiging gesteld wegens seksueel misbruik van twee jongens van 14 en 15 jaar. De politie maakte dat bekend. De man werd woensdag gearresteerd in Sihanoukville, een plaats ten zuidwesten van de hoofdstad Phnom Penh. Hij was toen in het gezelschap van de oudste van de twee jongens. Volgens de politie bekende de Nederlander het contact, maar zei hij dat de jongens hem hadden uitgeno digd. Hij riskeert vijftien jaar cel. Cambodja is dit jaar be gonnen met een campagne tegen pedofilie. ANP/AFP PALEMBANG - Een brug op het Indonesische eiland Su matra dreigt in te storten, doordat een stalen pijler is aan getast door urine. Dat meldde The Jakarta Post zaterdag. De voor de stad Palembang kenmerkende in 1962 gebouw de Ampera-brug is scheef en trilt als er zwaar verkeer overheen rijdt. De autoriteiten gaan daarom voertuigen die zwaarder zijn dan een ton omleiden. Een functionaris van publieke wei-ken van de stad bevestigde tegenover de krant dat de onderkant van een van de steunpilaren ver roest is, doordat veel mensen er tegen plassen. ANP AJACCIO - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag geprobeerd een Marokkaanse imam van een moskee op Corsica te vermoorden. Dat heeft de officier van justitie van Ajaccio gemeld. Rond half drie werd op de deur geklopt van het huis in Sartène dat als moskee dienst doet. Toen de imam naar de deur kwam. schoten de aanvallers daar negen keer onder het roepen van racistische beledigingen doorheen. Doordat de imam zich tegen de muur drukte, werd hij niet geraakt. ANP/AFP BORDEAUX - Archeologen hebben bij de Franse stad Tulle voorwerpen gevonden die dateren uit de periode van een tot vier eeuwen voor onze jaartelling. Het gaat om wapens die de Galliërs gebruikten. Dat melden de ar cheologen die opgravingen verrichten bij een Gallisch-Ro- meinse tempel in Naves. Onder de 470 objecten en fragmenten zijn vijf vrijwel complete zogenoemde oorlogstrompetten of carnyx, ver telde Christophe Maniquet, die de leiding heeft van de op graving. De trompetten werden gebruikt om de tegenstan der angst in te boezemen, Ook zijn er in een kelderruimte onder de tempel bronzen helmen gevonden. ANP/AFP ATHENE - Reizigers die van de Atheense luchthaven Eleftherios Venizelos willen vertrekken, moeten rekening- houden met urenlange wachttijden. Dat komt door een staking van veiligheidspersoneel, die al drie dagen duurt. Het veiligheidspersoneel eist werkgarantie. Zij vrezen hun baan kwijt te raken als de luchthaven een ander be veiligingsbedrijf in de arm neemt. Die kans bestaat om dat de directie onlangs een inschrijving opende voor een nieuw contract voor de passagierscontrole. ANP/DPA BOURGET - Nicolas Sarko- eeft zich via een personality - i in de Parijse voorstad Le rget verzekerd van de mach te post in de Franse rege- spartij UMP. Met ruim 85 *nt van de stemmen kozen den van de twee jaar gele door president Chirac opge- le partij Sarkozy tot voorzit- Zo verschaften ze hem daar- een riante uitgangspositie over ruim twee jaar de con- ttieve kandidaat voor het te zijn. euro was er door de uitgetrokken voor [presentatie van de nieuwe fatter. Ieder lid dat naar de bzy-show wilde kreeg voor ptig euro een vervoerbewijs. (maakte niets uit waar de vandaan kwamen, hele dag werd in zalen van centrum waar de UMP ver- een propagandafilm ge lid. Daarin staken sporters, en tv-artiesten de over Sarkozy. verkiezing van de minister Financiën tot partijvoorzit- (moet de UMP nieuwe stimu- jsen geven, De prominente pgenwoordigers president rac en premier Raff arin, sco- in de opiniepeilingen. Sn Sarkozy kan volgens de Mg het tij nog keren. GPD door Remco Reiding KIEV - Oude vrouwtjes houden iconen boven hun hoofd, man nen dragen kruisen en vaandels met de beeltenis van Jezus Chris tus en van Viktor Janoekovitsj. Een man met baard maant de achterblijvers tot doorlopen en duwt supporters van Viktor Joesjtsjenko uit de weg. Ook wij hebben recht op onze demonstra tie, lijkt hij te willen zeggen, maar in Kiev schalt slechts de naam van Joesjtsjenko. Het groepje van dertig Janoeko- vitsj-aanhangers, afkomstig uit het grotendeels Russisch-ortho- doxe oosten, loopt zich even ver derop vast in een oranje Joesjtsj- enko-muur. Mannen duwen, kruisen zwaaien vervaarlijk. Dan wordt plots een opening ge maakt en tussen twee hagen van duizenden mensen kan het groepje naar het parlement lo pen. Wie in Kiev een tegengeluid wil laten horen, moet sterk in zijn schoenen staan. Honderdduizen den omsingelen je, jouwen je uit, gaan ongevraagd met je in discussie of scanderen massaal leuzen als 'wij zijn met velen, wij laten ons niet verslaan'. Ook het centraal station, basti on van de Janoekovitsj-aan- hang, werd 'veroverd' door de oppositie. Daar reden vorige week nog treinen en bussen vol mijnwerkers en metaalarbeiders binnen in een poging een tegen betoging te organiseren. Op een rangeerterrein brachten deze de monstranten de nacht door in hun wagons, want met de aan ve len uitgekeerde dagvergoeding voor het uitstapje kon geen ho telkamer worden betaald. De oppositie schildert de aan hangers van premier Janoeko vitsj vaak af als een stelletje bul lebakken zonder hersens, die zijn betaald om provocaties uit te lokken. Maar dat is een fou tief beeld. Aanhangers van Janoekovitsj betogen in Kiev. foto Vasily Fedosenko/RTR Zwitserse ^ogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Woslburg, Juwelier 't Goudoppertje Lange Kerkslraal 48 Ooslburg. Burg '-"S'.raai 8-10) Sluis Juwelier Dijkstra, "/straal 4 Terneuzen, Juwelier Wijffels, Wsiraat 103 Vlissingen, Juwelier v I Walslraat 90 door Jessica Smeenk LONDEN - De Britse minister van Binnenlandse Zaken, David Blunkett, is in grote politieke problemen gekomen door be schuldigingen die te maken heb ben met zijn, inmiddels verbro ken, relatie met een getrouwde vrouw. De Britse zondagskrant The Sunday Telegraph beticht Blunkett ervan dat hij zijn posi tie als minister heeft misbruikt. Blunkett zou buiten zijn boekje zijn gegaan door voorrang af te dwingen voor een visumaan- vraag voor het Filipijnse kinder meisje van zijn geliefde. Boven dien zou hij vertrouwelijke in formatie met de vrouw, Kim- berley Quinn, hebben gedeeld. De Conservatieve oppositie eis te gisteren een onafhankelijk ge rechtelijk onderzoek naar de vi sumaffaire. Premier Blair sprak zijn 'volle vertrouwen' uit in zijn minister. De langdurige relatie van Blun kett en Quinn baarde in Groot-Brittannië enig opzien, maar toen het nieuws in de rod delbladen verscheen, was de af faire al bijna ten einde. Quinn, die aan het begin van de verhou ding met de minister in 2001 nog maar net getrouwd was, maakte er afgelopen zomer een eind aan. Het is de bittere nasleep die nu ook de serieuze kranten bezig houdt. Ruim een week geleden werd bekend dat Blunkett met hulp van advocaten dna-onder- zoek wil afdwingen bij het twee jarig zoontje van Quinn, Willi am, en bij het kind van Quinn dat begin volgend jaar geboren moet worden. Blunkett meent zeker te weten dat hij de vader van beide kinde ren is en wil dat bevestigd zien. Hij zou Quinn bestookt hebben met brieven waarin hij een rol in het leven van de kinderen op eist. Volgens The Sunday Tele graph is inmiddels uit dna-on- derzoek gebleken dat William in derdaad Blunketts kind is. Het zijn echter de beschuldigin gen over misbruik van zijn posi tie als minister die Blunkett in de gevarenzone hebben ge bracht. Quinn uitte die beschul digingen in een e-mail, waarvan The Sunday Telegraph een ko pie in handen kreeg. Quinn uit nog vijf andere be schuldigingen, maar die over het visum zal Blunkett mogelijk de zwaarste schade toebrengen. Blunkett, die steeds weigerde iets over zijn relatie met Quinn te zeggen, zag zich gedwongen nu wel te reageren. Hij stelde al leen naar de visumaanvraagt te hebben gekeken om te zien of die correct was ingevuld, maar dat hij geen rol speelde bij de be handeling. ANP Neem Igor Chochitsj, een stu dent uit het jongerencomité dat Janoekovitsj steunt. Hij organi seert op straat een soort scha- duwparlement. Vertegenwoordi gers van beide partijen mogen om de beurt een minuut praten. Na afloop ruilen de 26-jarige Chochitsj, afkomstig uit de Don bass, en andere studenten lint jes. „We ageren niet, we zetten debatten op om een uitweg te zoeken uit deze situatie. We zijn allemaal Oekraïners, we willen allemaal een normaal, gecivili seerd leven." Even verderop wappert de blau we vlag van de Janoeko- vitsj-aanhang. Daaronder staat een eenzame jongeman. Hij krijgt de ene na de andere vraag van samendrommende Joesjtsj- enko-supporters. „Ze betalen je zeker?", vraagt iemand. „Nee, echt niet, dit is mijn eigen vlag", antwoordt de student.. Bij het Onafhankelijkheidsplein staat nog zo'n plukje tegenstre vers, herkenbaar aan hun blau we vlaggen. De 72-jarige Larisa Elkina en haar dochter Alia So- kolovskaja halen de oude oost-west-tegenstelling aan. „Joesjtsjenko is een marionet van Amerika." Is Janoekovitsj dan geen trek pop van Rusland en president Poetin? „Jawel, maar een pro-Russisch beleid staat dich ter bij ons." De keuze van Elkina is pragma tisch. „Het is een keuze tussen twee kwaden. Twee gangsters vechten tegen elkaar", zegt ze over het oranje-kamp. „Tijdens de verkiezingen waren er over tredingen aan beide zijden." Voelen ze zich niet geïntimi deerd door de overmacht aan Joesjtsjenko-supporters? „In het begin waren we bang, maar ik zie geen bloedvergieten op straat", zegt Alia. „Nog niet", voegt Larisa er cynisch aan toe. Mislukt Larisa kijkt gespannen om zich heen, maar steun hoeft ze niet te verwachten. De troepen uit het oosten konden hier niet op te gen de oranje mensenzee. Zater dagavond laat keerden 37 trei nen met bijna 20.000 Janoeko vitsj-supporters terug naar de Donbass. De missie is mislukt, Kiev is gevallen. GPD van onze redactie buitenland KAAPSTAD - Voor het Hoogge rechtshof in Kaapstad begint woensdag het proces tegen de man die verdacht wordt van de moord op de Nederlandse stu dente Marleen Konings. Het lichaam van de 24-jarige vrouw werd op 16 januari gevonden in een kloof in de omgeving van Swellendam. Zij werd toen al meer dan twee weken vermist. Enkele dagen later bekende de 46-jarige Ferdinandt Mostert de moord. Konings was voor haar studie in Zuid-Afrika. Zij zou op 29 de cember 2003 haar Nederlandse vriendin Eva Schaefers ontmoe ten in Kaapstad, maar kwam niet opdagen. Daarop volgde een zoekactie, die resulteerde in de vondst van het stoffelijk over schot. De ouders van Marleen en haar zus Lotte zullen het pro ces in Kaapstad bijwonen. Eva Schaefers zal op de eerste zit tingsdag als getuige worden ge hoord. De rechtbank zal tot 8 decem ber getuigen horen. Behalve van de moord op Konings wordt Mostert ook verdacht van een reeks andere feiten, die variëren van wapenbezit tot fraude. De kans bestaat dat de recht bank een zittingsdag uittrekt om op de plaats waar Marleen Konings omkwam, de moord te reconstrueren. Kerstreces Wegens het kerstreces van de Zuid-Afrikaanse rechtbanken zal er volgende week nog geen uitspraak zijn. Op 31 januari 2005 wordt het proces hervat. ANP door Peter van Nuijsenburq dochters heeft, bleef met de kin deren achter in Noord-Korea omdat hij vreesde te worden uit geleverd aan de VS. Hij liet zich echter overhalen Noord-Korea te verlaten. In juli werden hij en zijn dochters in de Indonesische hoofdstad Jakarta met Soga her enigd. In Japan onderging de zieke Jen kins een medisch onderzoek voordat hij zich in september bij een Amerikaanse legereen heid meldde. Begin november werd hij tot 30 dagen gevange nisstraf en oneervol ontslag ver oordeeld. De opvallend milde straf voedde speculaties over een overeenkomst waarin de Ja panse regering een belangrijke rol werd toegeschreven. Vietnam Jenkins deserteerde in januari 1965, toen hij in Zuid-Korea ge legerd was. Hij vreesde overge plaatst te worden naar Vietnam, waar de Amerikanen in oorlog waren met Noord-Vietnamese opstandelingen. Bovendien vond hij de patrouilles aan de grens met Noord-Korea te ge vaarlijk. Jenkins gaat met zijn gezin op een eiland aan dc Ja panse westkust wonen. GPD TOKIO - Bijna 40 jaar nadat hij was gedeserteerd naar Noord-Korea kan de 64-jarige Amerikaanse ex-militair Char les Jenkins in Japan een nieuw leven beginnen. Hij kwam dit weekeinde op vrije voeten, na dat hij op een Amerikaanse ba sis in Japan 25 dagen gevange nisstraf had uitgezeten wegens 'desertie en hulp aan de vijand'. Jenkins is één van de hoofdrol spelers in een drama dat Japan al jaren in de ban houdt. Hij is getrouwd met een Japanse vrouw, die 25 jaar geleden door de Noord-Koreaanse geheime dienst was ontvoerd. Samen met andere gekidnapte Japanners moest Hitomi Soga geheim agen ten Japans leren en inwijden in Japanse gewoonten en gebrui ken. Ze werd met vier lotgeno ten twee jaar geleden vrijgela ten. Het lot van minstens acht anderen is inzet van moeizame onderhandelingen tussen Japan en Noord-Korea. Volgens het re gime in Pyongyang zijn zij over leden. Jenkins, die in 1980 met Soga trouwde en bij wie hij twee LOPBURI - Een feestganger drinkt een blikje fris op de apenparty bij de Phra Prang maal aangeboden van duizenden kilo's fruit en groente als dank voor hun werk als Sam Yod tempel in de Thaise stad Lopburi, 150 km ten noorden van Bangkok. De ve- toeristenlokkers. De rest van het jaar worden de dieren meer gezien als een verniel- le apen die de stad bevolken krijgen ieder jaar in november een drankje en een feest- zuchtige bende die antennes omtrekken en voedsel stelen, foto Rungroj Yongrit/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5