Appel blijkt gezondheidsgranaat Loeders van moeders PZC PZC Een toupetje wint het in de schaamtereeks Beschermende bestanddelen voorkomen celschade aan het brein Diabetes bij vroeggeboorte Meer vitamine D voor ouderen Thuisbevalling geen oorzaak ster De pil kan kniebanden versterken Goed kauwen tegen overgewicht Antibioticum voor HIV-kinderen 29 november 1954 maandag 29 november 2004 door Will Gerritsen WAGENINGEN - Er komen steeds meer aanwijzingen dat appels akelige ziektes als kan ker en hartkwalen helpen te voorkomen. Het laatste nieuws: appels beschermen tegen Alzhei mer en Parkinson. Hebben theologen zich wel eens afgevraagd waarom de appel zo'n kwalijke rol speelt in het scheppingsverhaal? Adam en Eva snoepten een verboden vrucht en daarmee werd het kwaad in ons aardse tranendal geïntroduceerd. Echter: met de wetenschap van nu zou de appel in het paradijs nooit op de zwar te lijst zijn gekomen. Appels zijn ware gezondheids- granaatjes. Er komen steeds meer aanwijzingen dat het fris se fruithapje heel wat bescher ming biedt tegen een trits nare aandoeningen. Het laatste nieuws diende zich vorige week in vakblad Journal of Food Science aan. Onderzoekers van de Ameri kaanse Cornell University in de staat New York hadden proeven gedaan met hersencellen van rat ten. Conclusie: bepaalde stofjes in de appel voorkomen de cel schade aan het brein die door de zogeheten oxidatieve stress wordt veroorzaakt, een soort roesteffect. Wetenschappers den ken dat roestvorming verant woordelijk kan zijn voor aandoe ningen die gepaard gaan met een aftakeling van de hersencel len, zoals bij de ziekte van Al zheimer en de ziekte van Parkin son. De beschermende bestanddelen in appels zouden overigens ook schade aan andere lichaamscel len bestrijden, waardoor anders kanker of hart- en vaatkwalen kunnen ontstaan. Roestvorming Hoogleraar Chang Y. Lee van de Cornell University vergeleek in het lab hoe de hersencellen zich tegen roestvorming weren als ze tevoren met bepaalde extracten uit appels zijn behandeld. Con clusie: hoe meer appelextract. hoe vitaler de grijze cellen. Bo vendien werden de membranen van de hersencellen beschermd tegen roestschade. „Een appel per dag kan belangrijk bijdra gen aan de vermindering van ri sico's voor aandoeningen waar bij de hersenen degenereren", liet Chang Y. Lee weten. Hij tekende overigens wel aan dat proeven in het lab niets zeg gen over resultaten bij mensen. Niettemin: „Ik heb een reden om te zeggen: an apple a day keeps the doctor away." Het is niet de eerste keer dat resear chers op de gezondheidseigen schappen van appels zijn ge stuit. In Nutrition Journal zetten de Amerikaanse onderzoekers Jea- nelle Boyer en Rui Hai Liu dit voorjaar de pluspunten van ap pels op een rijtje. Zoals bekend brengt de consumptie van vol doende groenten en fruit sowie so al veel gezondheidsvoorde len, maar het regulier verorbe ren van een appel doet soms nog iets extra's, stellen de twee we tenschappers. Longkanker Zo bleek uit een onderzoek on der 134.000 mensen dat met na me vrouwelijke appelknagers minder risico's op longkanker lo pen. Deze effecten zijn ook voor mannen gevonden, maar dan in verscheidene andere studies. Ap pels helpen ook andere longkwa len te voorkomen, zoals astma, COPD en longemfyseem. In een studie onder ouderen in Zutphen werd een verlaagd risi co op hartkwalen en -sterfte ge vonden bij oudere mannen die veel thee drinken en flink wat appels naar binnen plegen te werken. In andere onderzoeken blijken juist vrouwen die veel flavonoïden (essentieel 'anti- roestbestanddeel' van appels) binnenkrijgen minder hart- en vaatziekten te krijgen. Ook zijn er gunstige verbanden gevonden tussen appelconsump tie enerzijds en minder diabetes en pondjes anderzijds. In het lab stelden onderzoekers een remmende uitwerking vast van De appel jonagold bevat de meest gezonde bestanddelen. de antiroeststofjes in appels op het woekeren van kankercellen. De antiroestkracht van honderd gram appels (met schil) is even sterk als een megadosis vitami ne C van 1500 milligram. Ten slotte blijkt dat het gere geld eten van appels de choleste- rolwaarden gunstig beïnvloedt. Ondanks alle optimistische be richten tonen de meeste geleer den zich voorzichtig. foto Ruben Oreel „Er zijn nog geen eenduidige pu blicaties over de gezondheids voordelen van appels versche nen", weet onderzoekster Addie van der Sluis (Wageningen Uni versiteit). „Sommigen zeggen dat het werkt, anderen zeggen dat het niet wei'kt", zegt ze over de gezondheidseffecten. Haar re serves ten spijt heeft ze afgelo pen jaren de antiroestwerking van appels diepgaand bestu deerd. Ze hoopt hierop volgend jaar te promoveren. Consumen ten vragen volgens haar steeds meer om producten met heilza me bio-actieve stofjes en zullen straks bij de groenteboer voor de gezondste appel kiezen. De Egyptische onderzoeker Moham med Abdel-Ghani Awad heeft geanalyseerd onder welke teelt omstandigheden de meeste anti roeststofjes in appels verschij nen. Zonlicht Blootstelling aan zonlicht heeft hierbij eén zeer gunstig effect. Hij suggereert dat appeltelers in de toekomst hun product in 'ge zondheidsklassen' gaan sorte ren. Tip voor wie daar niet op kan wachten: die met een rode blos zijn het gezondst! Appels helpen tegen ongezonde 'roest vorming' in lichaamscellen. De heilzame, bio-actieve stofjes van de appel zitten vooral in de schil. Daarom bevat appelsap maar weinig van deze bestand delen. Addie van der Sluis: „De schillen blijven achter in de perskoek." Voor andere toepassingen van appels in de keuken, zoals appel moes en appeltaart, geldt: „Als ze niet zijn geschild, kunnen er toch wel wat van deze gezonde componenten in deze gerechten zitten." Verhitting is immers nauwelijks van invloed op de hoeveelheid gezonde stofjes. Ook maakt het niet uit of de ap pels langdurig in de koelcel zijn bewaard. Van der Sluis heeft vastgesteld dat de jonagold-appel de meeste gezonde bestanddelen bevat, ge volgd door de elstar, golden deli cious en cox. Maar nogmaals: niet schillen! De nadelen van het beetje bestrijdingsmiddelen dat incidenteel op appels wordt aangetroffen, wegen niet op te gen de enorme gezondheidsvoor delen van deze producten, aldus het Voedingscentrum. GPD AUCKLAND - Baby's die te vroeg worden geboren, nen al op kinderleeftijd de eerste voortekenen van dj tes type 2. Zij hebben dan al een verminderde gevo heid voor insuline, schrijft P. Hofman (Universi Auckland) in het medisch tijdschrift New England, nal of Medicine op grond van een vergelijkend onde onder 72 kinderen. GPD AMSTERDAM - De hoeveelheid vitamine D die 0115 in hun bloed nodig hebben om botontkalking en boft ken tegen te gaan is minstens tweemaal zo hoog alsd nu toe gehanteerde norm. Dat blijkt uit een grootschalig onderzoek in Amsten In de praktijk betekent dit dat de helft van alle oud in Nederland een gebrek aan vitamine D heeft, aldi Lips (VUmc, Amsterdam). GPD ALKMAAR - Het feit dat in Nederland meer baby's dens of kort na de geboorte sterven dan in andere Eui se landen heeft niets te maken met de thuisbevallij Wel speelt de relatief hoge leeftijd waarop vrouwen eerste kind krijgen mogelijk een rol. Ook wordt groeivertraging bij de baby niet altijd t herkend. Dit stelt J. Bais (Medisch Centrum Alkmai een proefschrift. Hiervoor analyseerde zij 8000 zwaj schappen. GPD MONTREAL - Gebruik van de anticonceptiepil heeft aardig neveneffect: vrouwen lopen minder kans c knieblessure. Dit constateert P. Martineau (McGill Unive Montreal) in het vakblad Clinical Journal of SportsM cine op grond van een onderzoek onder 78 vrouwelijks leten. De hormonen in de pil versterken mogelijk dek banden. GPD OTTAWA - Van Kooten en de Bie wisten jaren gelede hoe je moet eten: 'Goed kauwen zodat het regelmatig: bloed komt'. Langzaam eten vermindert bovendien hoeveelheid die je eet en kan daarom een middel zij de strijd tegen overgewicht. Dit meldde C. Martin (Unn sity of Ottawa) tijdens een congres van de North Am can Association for the Study of Obesity op grond van derzoek onder 28 mensen met overgewicht. GPD LUSAKA - Door kinderen die besmet zijn met HIV, hsi rus dat aids veroorzaakt, te behandelen met het (goed) pe) antibioticum co-trimoxazol, daalt de sterfte od hen met bijna de helft. Dit schrijft C. Chintu (universiteit Lusaka) in heti disch tijdschrift The Lancet op grond van een 20 na den durend onderzoek in Zambia onder 541 Hiv-besa kinderen. GPD door Paul van Dijk Vorig jaar kreeg ik met sin terklaas een lang gedicht en als surprise een rollator. Mijn zoon Merlijn (16 jaar) vond het nodig dat zijn vader (van 56) op tijd zou wennen aan het gebruik van een rolla tor. Je kunt er niet vroeg ge noeg mee beginnen, stond er in het gedicht. Er werd een trainingscircuit uitgezet in de kamer. Met een hoedje op en een ruitjesjasje aan zette ik me, met kromme rug en licht kwijlend, in be weging. Ik voelde me meteen stokoud. Dankzij sinterklaas kan ik me beter voorstellen dat mijn patiënten even moeten slik ken voordat ze een rollator aanschaffen. Met zo'n blauw schuifelkarretje haal je, voor al figuurlijk, de snelheid uit je leven. AJthans dat gevoel dringt zich op. Lading Het is overigens merkwaar dig dat allerlei hulpstukken die bedoeld zijn om lichame lijke gebreken te compense ren een emotionele lading heb ben die nogal verschillend is. Met een bril heeft niemand moeite. Een gehoorapparaat roept bij sommige van mijn patiënten wel enige weer stand op. En een kunstgebit gaat voor sommigen nog ver der. Een stok om mee te lopen is emotioneel een nog grotere stap. En de rollator is dan net nog iets erger. Maar een tou petje wint het in deze schaam tereeks. Er zijn trouwens ook aardig wat hulpstukken die in het ge heel geen gêne oproepen: een kunststofheup, siliconen bor sten, een afgebonden zaad streng, een stalen hartklep. Zou de emotionele belasting niet tellen omdat de gebreken hier op een onzichtbare ma nier zijn gecorrigeerd? Ze worden keurig verborgen gehouden onder onze huid. Is het misschien zo dat we ons alleen schamen voor de hulp stukken buiten ons vel? De plaats die de verschillende prothesen innemen in de schaamtereeks kan wisselen in de tijd. Zo is het kunstgebit schaamte voller geworden in de afgelo pen jaren. Het gehoorappa raat daarentegen is bezig met een duidelijke gêne-daling. Ook de huidige positie van de rollator zal op korte termijn veranderen. Afgelopen maand was er in het Temporary Art Centre in Eindhoven een expositie over de rollator. Twintig jonge ont werpers toonden hun visie. Met frisse re-styling laten ze zien dat het mogelijk is het duffe imago van de rollator op te poetsen. Met hippe, op individuele wensen afgestemde ontwer pen zal de gebruiksdrempel de komende jaren zeker lager worden. Het wordt dan mak kelijker om je hulpstuk weer terug te vinden als er grote hoeveelheden rollators in de hal staan na een bijeenkomst van tachtig-plussers. Ik stel me voor dat de aantrek kelijkheid van de rollator door allerlei accessoires ver der kan worden verbeterd. Wat dacht u van: verwarmde handvaten, een achteruitkijk spiegel, een damestasjesdief- struikelpook. ingebouwde stofzuiger of een navigatiesys teem zodat je als je een tikje dement bent, toch gerust de stad in kan gaan. Misschien blijf ondanks al die flitsende ontwerpen de naam 'rollator' te hoogdrempelig. Mogelijk stijgt de populari teit als we voortaan praten over: een loopcabrio, een rol- tuig of een wandeltrike. Paul van Dijk is huisarts door Anne Velthausz DEN HAAG - Er zijn moeders die om de haverklap onbeheerst uitvallen tegen hun kinderen. Zonder enige aanleiding slaan ze er regelmatig op los. Er zijn moeders die hun kinderen inti mideren en verwaarlozen. En dan zijn er ook nog moeders die hun kinderen misbruiken. Loe ders van moeders zijn het. Ze hebben een verwoestende in vloed op het leven van hun kin deren. Foute moeders bestaan niet al leen in sprookjes, maar ook in het echt, benadrukt Jan Ver hulst. Hij is werkzaam als kli nisch psycholoog en hij noteer de de verhalen van de volwas sen mannen en vrouwen die in hun jeugd psychisch geknakt zijn door hun moeder. In zijn boek Moeders zijn loeders laat hij ze allemaal de revue passe ren: de boze moeder, de egoïsti sche kind-moeder, de verleiden de en verdorven moeder, de chanterende moeder. Verhulst laat zien hoe enorm de invloed van deze moeders is op het leven van hun kind. Verhulst wil aandacht voor de kinderen van deze 'loeders'. Want, zo constateert hij, „de in vloed van een verstoorde moe der kind-relatie wordt ernstig onderschat". „Gedragsproblemen en psychi sche problemen van kinderen worden tegenwoordig al gemak kelijk afgeschoven op erfelijk heid, op de verkeerde vrienden, de maatschappij, de media. Mijn ervaring is dat een foute re latie met een moeder de oorzaak is van veel psychische ellende op latere leeftijd." Soms kon Verhulst zijn 'oren niet geloven', als een cliënt ver telde over zijn jeugd. Kees (nu 37 jaar) had een boze moeder. „Ze treiterde ons. Van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat liep ze te vitten. Meestal begon het met een beetje mopperen. Dan sprak ze ons vermanend toe, in het begin nog best rustig, maar daarna fokte ze zichzelf steeds verder op tot ze op het laatst he lemaal niet meer wist wat ze deed of zei. Dan schold en tierde ze zo hard dat ze totaal buiten adem raakte. Als ze uitgeraasd was, had ze altijd hoofdpijn en mochten we urenlang niet pra ten. En daarna kwamen altijd die ontzettende verhalen Over hoe erg ze het vond dat wij haar Er zijn moeders die om de haverklap onbeheerst uitvallen tegen hun kinderen. Zonder enige aanleiding slaan ze er regelmatig op los. foto Harmen de Jong/GPD. steeds zo ver brachten. En dat ze zich iets heel anders voorge steld had van haar leven en haar huwelijk. Wij hadden altijd het gevoel dat wij slechte kinderen waren. Het was onze schuld dat mama zo ongelukkig was." Kees is op zijn zeventiende weg gelopen van huis. Hij raakte in de prostitutie verzeild, en ging drugs gebruiken. Nu ziet hij het leven niet meer zitten. „Het liefst zou ik hebben wat ieder een wil. Gewoon werk, een vrouw en kinderen, maar dat is voor mij met weggelegd. Ik ben totaal verrot", zegt hij. Dit is een typisch voorbeeld van 'de boze moeder', constateert Verhulst. Hier kun je in extreme mate zien wat er gebeurt als je je ergernis en frustraties over bijvoorbeeld het niet bereiken van bepaalde doelen niet kwijt kunt. Kinderen zijn dan vaak voor de hand liggende objecten voor je boosheid." Ook Gijs (34) is beschadigd in zijn jeugd. Hij had 'een verlei dende moeder'. Toen Gijs nog klein was nam ze haar 'kleine man' elke avond bij zich in bed. Gijs vond het heel normaal, hij wist niet beter. Maar toen hij in de puberteit kwam, verbood ze hem om met meisjes om te gaan en begon ze hem te vernederen en seksueel te misbruiken. En dan is er nog de moeder die stilzwijgend toeziet hoe haar dochter wordt misbruikt door haar vader. Zij vindt dat haar dochter de incest heeft uitge lokt. Ze doet alsof er niets aan de hand is, want volgens deze vrouw is niets zo belangrijk als de goede naam van haar man. Naar boek Moeders zijn loeders is een naar boek. Verhulst beaamt het. „Het zijn de extreme opvoedingsprak tijken die ik schets. Ze zijn voor de meeste mensen niet herken baar en zelfs met moeite voor stelbaar. Maar de verhalen zijn niet alleen maar om te lezen hoe erg het bij anderen soms inder daad kan zijn. Deze verhalen zijn ook een voorbeeld voor op voedingspraktijken die in milde re vorm veel vaker voorkomen." Jan Verhulst beseft dat moeders op hun buurt vaak slachtoffer zijn geweest van hun moeders. „Maar dit is niet altijd een ex cuus." Veel volwassenen schamen zich om over hun problemen in hun jeugd te praten, heeft Verhulst gemerkt. De omgeving vindt dat je daarmee afgerekend moet heb ben als je volwassen bent. Kees durfde zelfs tegen zijn psycho loog niet te vertellen dat zijn moeder hem, zijn zusje en broer tje en ook haar man sloeg. „Tot op de dag van vandaag vraag ik me af waarom ik die vrouw niet het ziekenhuis heb ingeslagen. Maar niemand sloeg terug. Het was een krankzinnige situatie. Als ze haar stok ging halen, ble ven we gewoon wachten tot ze terugkwam en als ze ons dan af roste. wachtten we tot ze klaar was." Met zijn boek hoopt Verhulst te bereiken dat er meer openheid komt over dit soort opvoeding spraktijken. Maar vooral hoopt hij te bereiken dat moeders zich realiseren welke centrale plaats ze innemen bij de ontwikkeling van hun kind. Verhulst: „Opvoeden is een 'heil of a job'. En ik weet natuurlijk ook niet hoe het allemaal pre cies moet. Maar wat ik met dit boek duidelijk heb willen ma ken is hoe het in elk geval niet moet." GPD Jan Verhulst'Moeders zijn loe ders, over opvoedkundige ram pen'. Uitgeverij Spectrum. €11,95. SCHEEPSRAMPEN - Een he vige storm boven Engeland en de Noordzee heeft het afgelo pen weekeinde veel schade ver oorzaakt. Een Engels licht schip kapseisde, een tanker brak voor de kust van Wales in tweeën en een Nederlandse kustvaarder zonk in de haven in Fishguard. Ook diverse an dere schepen verkeerden in het weekeinde in grote moei lijkheden. RONDE - Er worden pogingen ondernomen Middelburg de startplaats te laten zijn van de zevende etappe in de Ronde van Nederland van 1955. Enke le particulieren zijn bezig! daarvoor benodigde beda van 1000 gulden bij elkaar1 brengen. SPRINKHANEN - Frans W rokko wordt getroffen doori ernstigste sprinkhanenpta sinds mensenheugenis. Des secten schromen zelfs nietdi ren en kinderen te bijten en verwonden. De sprinkhan eten alles kaal. Het Franse li stuur heeft de noodtoestand! gekondigd; de schade loopt in de miljoenen en neemt n dagelijks toe. Er wordt nug probeerd de plaag met gif 1 Nederland te bestrijden. Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax. (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: 10113)315660 Fax. (0113)315669 E-mail: lezersredacleur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel (0118)493000 Fax. (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail- redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail' redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mall: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar. €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, La.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1.75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoad overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. 1 Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax (0114)372771 Business to Business/Onroerend g°t0 Tel: (076)5312277 Fax; (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door' aan ons verstrekte gegevens hebben wl| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onr (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante diensten en pn ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectee de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi| PZC,« Postbus 31 4460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4