Jouwen op platteland moet kunnen Roofvogels stelen show op Slot Moermond 't Kootertje heeft alle kinderen nu op één plek DECORATIES Sociale binding zwaar criterium bij toekennen woning ijksadviseur: Vrijheid koppelen aan strenge voorwaarden foningen ia terfront •ekken eel bekijks Usnog naar iet gevang KERST en WINTER antra Westenschouwen niet mooiste plek Aardenburgers innen hoofdprijs Bijna helft aanhangers in gebreke Tijdelijk overlast op Axelsestraat zeeuwse almanak Trein die: 0113-315649 i.pzc.nl 31, 4460 AA Goes irtentie-exploitatie: d-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ws-Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. andag 29 november 2004 Kwalijke lucht op het toilet editie Zeeuws-Vlaanderen Huibers - Zeeland niet zo bang zijn voor bou- i in het buitengebied. Dat Dirk Sijmons, sinds kort de ste Rijksadviseur voor het zaterdagmorgen tij- is een bijeenkomst van de IA Statenfractie in Wilhelmi- lorp. Een belangrijke voor- arde is wel dat projectontwik- aars of particuliere investeer- die willen bouwen een sub- Dtiële bijdrage leveren aan instandhouding en ver- van het landelijk ge il. illustreerde zijn ver- al met een kaartje van Twen waar op dit moment nog iets lerdan vijftig procent van het id in handen is van boeren. In 30 zal naar verwachting nog jar 15 procent zijn. nou, zei Sijmons, dat je de boerenerven ge plet om woningen in het hui te bouwen. Vervol- verplicht je de Vereniging Eigenaren van die erfwonin- B om allerlei kleine land- te onderhou- De vrijgekomen akkers, Elanden en mestresten kun- worden verkocht aan boe- die wel willen doorgaan. Dan creëer je een enorme icht voor je landelijk gebied, je kunt gebruiken om dat ge- mooier te maken." jjmons, die nauw betrokken is iweest bij het recent versche- >n VROM-raad advies Buiten Wwen, illustreerde zijn visie et een notariële akte uit de ze ndende eeuw, waarin de in diting van 's-Gravenland ordt geregeld. Een groep he- ERNEUZEN - Zo druk als het ilerdag in het Terneuzense ap- irtementencomplex Water rat was, wordt het waarschijn- jknooit meer. De open dag van tt in mei volgend jaar op te le- tren flatgebouw - op de plek vroeger de watertoren ond - trok een kleine 1200 be- lekers. ie meeste kijklustigen bewon- 6rden de luxe en ruimte van »ee als modelwoning ingerich- appartementen of genoten sn het uitzicht over de Wester- helde. De rij voor de lift, die bezoekers naar de derde ver- ieping bracht, was op een gege- moment zo'n vijftig meter Dg. Ik zal toch eerst de Staatslote- moeten winnen, want anders zo'n appartement voor mij et weggelegd," grapte een Ére Terneuzenaar. Een enke- ng toonde echter wel serieuze langstelling voor de wonin- en, die in koopsom variëren ruim 333.000 tot een kleine 10.000 euro. In het laatste ge- Sl gaat het om een penthouse ode 25e en 26e verdieping, op «jna tachtig meter hoogte. ;ns P. Saman van makelaar- k Kindt en Biesbroeck waren Mde kijkdag 24 van de veertig oningen verkocht. Zaterdag akten drie andere belangstel den de knoop door. Ook zijn opties genomen op acht ap- artementen, waarvan één in de Wgste prijsklasse, te belangstelling bleef niet be- ïkt tot Temeuzen en de rest an Zeeland. Onder meer ook Knsen uit Nijmegen, Rosmalen B zelfs Heerenveen brachten si bezoek. •OES - Tijdens politiecontroles het kader van het project In Goes Uit is in de nacht van vrij dag op zaterdag in de Goese bin- Knstad een 21-jarige Vlissinger ingehouden. 'e man had niet alleen een mes een handbijl bij zich, hij 'leek ook nog vijfentwintig da- 'si hechtenis open te hebben taan. De Goesenaar werd di- fêct overgebracht naar huis van Waring Torentijd in Middel- mrg. ren is overeengekomen om zand af te graven dat werd gebruikt voor de aanleg van de Heren gracht. Uit Amsterdam werd stront afgevoerd waarmee de be zittingen in 's-Gravenland kon den worden bemest, waarna er zeventien buitenplaatsen wer den aangelegd. Sijmons: „Heel gedetailleerd is in de akte vast gelegd hoe een dergelijke buiten plaats moest worden ingericht. Hoe de landgoederen beplant moesten worden en wat voor een soort bruggetjes er mochten worden gebouwd. Dat durven we nu niet meer te vragen van projectontwikkelaars, maar waarom eigenlijk niet?" De landschapsadviseur riep de provincie Zeeland op om met de verruiming van de bouwmoge lijkheden als gevolg van de No ta Ruimte, ook het lef te hebben om restricties op te werpen. De provincie moet in de ogen van Sijmons gebieden durven aan wijzen waar een heel sterke be scherming geldt en er voor wa ken dat er straks alleen maar ge bouwd wordt, zonder dat er in de omgeving wordt geïnves teerd. Verder gaf hij de toehoorders de opdracht mee eens na te denken over de vraag of 'Zeeland de toe ristische oorlog kan winnen met grootschalige huisjesparken en marina's'. Sijmons: „Mensen kunnen tegenwoordig voor 39 euro naar Oslo, of naar Verona vliegen. De toeristische markt waaraan in Zeeland altijd mak kelijk geld is verdiend is op een enorme manier aan het erode ren." Behalve Sijmons was ook direc teur Jan-Paul van Hoven van de Wilhelminapolder gevraagd iets te zeggen over de plannen van de maatschap om in het buiten gebied (recreatie)woningen te bouwen. Aanleiding voor de PvdA Staten fractie om de bijeenkomst te or ganiseren is het eerste Omge vingsplan Zeeland dat op stapel staat. Na de jaarwisseling vol gen nog drie zaterdagochtendde batten, in Brouwershaven (29 ja nuari), Wolphaartsdijk (26 fe bruari) en Westdorpe (19 maart). Tijdens die bijeenkom sten probeert de statenfractie uit te vissen hoe zij zich moet op stellen in discussies over the ma's als wonen in het buitenge bied, ruimte voor (verblijfs)re- creatie, landbouw en wonen in stedelijke gebieden. In de kasteeltuin van Slot Moermond in Renesse worden demonstraties gegeven met roofvogels tijdens het open landgoed weekend. door Andrea Bolle RENESSE -Hoe vaak scheert een woes tijnbuizerd of een Afrikaanse gier met een spanwijdte van twee meter zestig over je heen? De bezoekers van het open landgoed weekend van Slot Moermond in Renesse maakten het zaterdag en zon dag mee. Niet alleen konden ze een roofvogelshow bezoeken, maar ook een ritje met paard en wagen maken of zich tegoed doen aan Zeeuwse lekkernijen. Het primaire doel van het open weekend is het toegankelijk maken van Slot Moer mond. „Niet alleen voor toeristen en dag jesmensen, maar juist ook voor de men sen uit de omgeving", zegt gastheer Hans van den Assen. „Zij weten wel van het slot, maar zijn er nog nooit geweest. Daarom is het leuk om ook hen de moge lijkheid te geven het kasteel te bezichti gen." En dat is gelukt, want volgens Van den Assen is de opkomst met ruim dui zend bezoekers nog hoger dan vorig jaar. In de kasteeltuin vertellen Ruben en Eva van Maaren, omgeven door tientallen toe hoorders, over hun roofvogels. Stuk voor stuk worden ze voorgesteld: een toren valk, een Europese Oehoe, een bosuil, een arend en een havik zijn een paar van de vogels die het publiek kan bewonde ren. Sommige vogels dienen voor de jacht, an deren worden gekweekt en met een aan tal wordt demonstraties gehouden. Wan neer Ruben van Maaren zich achter het publiek opstelt en fluit, komt Rogier de gier aangesuisd en mist op een haar na een aantal hoofden. Ondertussen kraait een baby mee met de kerkuilen die onge duldig wachten totdat zij aan de beurt zijn. Die mogen, na aangefloten te zijn door een aantal vrijwilligers, wegvliegen om plaats te nemen op hun arm. foto Marijke Folkertsma Niet alleen de kasteeltuin, maar het hele landgoed kon bezichtigd worden. Iedere tien minuten vertrok een paard met Hol landse wagen vanaf het kasteel om de be zoekers rond te rijden. Na zo'n ritje in de gure buitenlucht was het in het kasteel goed toeven. Men kon zich even opwarmen en de verschillende kasteelkamers bezichtigen. In enkele daarvan stonden gerestau reerde sleeën en koetsen tentoongesteld. Samen met het kraampje waar Zeeuws Zilt en Schouwse Boerenpap verkocht werd, kreeg het geheel een oud-Hollands tintje. door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Met een schaar knipten Thomas (8) en Thom (7) zaterdagmiddag samen met eige naresse A. Bouwma een lint door en werden er kleurige bal lonnen opgelaten. Met deze han delingen, die veel belangstelling trok, was de opening van kinder opvang 't Kootertje aan de Ter neuzense Leeuwenlaan officieel een feit. De kinderdagopvang zat de laat ste jaren met drie vestigingen verspreid over de stad. De huidige locatie aan de Leeuwen laan is in het laatste jaar grondig verbouwd om er een goe de en veilige plek van te maken die aan alle eisen voldoet. Met (Advertentie) Kloosterweg 2, Kapelle 0113-344151 I felle kleurtjes geeft het 't. Kooter tje de buurt een vrolijke aan blik. „Alleen de muren en het dak zijn blijven staan, de rest van het gebouw is helemaal ver nieuwd en we zijn erg trots op het resultaat", aldus Bouwma. Voorafgaand aan de opening wa ren in de feesttent op het sfeer vol ingerichte speelplein nog en kele lovende woorden en kreeg Bouwma namens het stimule ringsfonds van Rabobank Ter- neuzen/Sas van Gent uit handen van C. van Waes een cheque overhandigd van 6750 euro. Het geld wordt gebruikt voor de aanschaf van buitenspeeltoestel len. Namens de bewoners van de Leeuwenlaan kreeg 't Kootertje ook een cheque overhandigd. „We hebben een pareltje in ons midden gekregen", aldus E. Schoenmaker. Peutergroep Het gebouw biedt op dit mo ment opvang aan zo'n negentig kinderen. Naast de peutergroep en de buitenschoolse opvang, is in 't Kootertje ook tussenschool- se opvang voor de kinderen van de naastgelegen basisschool Prins Willem van Oranje. „Tus sen de middag vangen wij de kin deren van groep 1 tot en met 4 op bij ons en gaat voor de groe pen 5 tot en met 8 een leidster van ons naar de school en dat werkt prima." Bouwma zei ook uit te kijken naar de nieuwe wet kinderop vang, die vanaf januari 2005 in gang treedt. Ouders zijn dan vrij om te kiezen waar ze hun kind heenbrengen en niet langer af hankelijk van de wens van de werkgevers. „Wij als particulie re opvang merken nu al dat ouders hun kinderen dan hier ZIERIKZEE - Westenschouwen is niet de mooiste plek van Nederland. Die eretitel in de landelijke competitie ging zaterdag naar de Weerribben in Overijssel. Het inla- gengebied bij Westenschouwen en de Plompe Toren van Burghsluis kreeg in de finale onvoldoende stemmen om zich bij de laatste zes meest favoriete locaties te scharen. De stemmen waren via internet vergaard door de ambas sadrices Annemieke Lensen uit Maarssen en Mieke Steen bergen uit Hilversum. In de voorronde kreeg het inlagengebied de voorkeur bo ven 't Zwin en het Verdronken Land van Saeftinghe, waarmee Westerschouwen Zeeland vertegenwoordigde in de door de NCR V-televisie uitgeschreven wedstrijd. De winnaar krijgt 25.000 euro. te besteden aan een natuur project binnen het gebied. DAMME - Antoine en Corrie Rootsaert uit Aardenburg zijn de winnaars geworden van de Zwinstedenzoektocht van afgelopen zomer. In het stadhuis van Damme kregen de Aardenburgers gis teren de hoofdprijs uitgereikt, een verblijf in een luxe ho tel in Knokke. De zoektocht vond plaats op het grondgebied van Sluis, Knokke-Heist en Damme en had als thema Grenzeloze Humor. In 2005 krijgt de zoektocht een vervolg. Dan wordt er aangesloten bij het Europees project rondom mo lens. HULST - Bij een controle van voertuigen met aanhangwa gens op de Absdaalseweg in Hulst zijn zaterdagochtend elf bestuurders bekeurd. De boetes werden onder meer uitgedeeld voor een verkeerd bevestigde hulpkoppeling, een niet goed beves tigde losbreekreminrichting en het ontbreken van een nummerplaat. Er werden vijfentwintig voertuigen gecon troleerd. TERNEUZEN - Plet kruispunt tussen de Dokweg en de Axelsestraat in Temeuzen wordt morgen tijdelijk afgeslo ten in verband met herinrichtingwerkzaamheden aan de Axelsestraat. Het verkeer wordt omgeleid. De afsluiting duurt naar ver wachting tot het eind van het jaar. De werkzaamheden zijn dan nagenoeg afgerond. De kruising Esdoorn- laan-Axelsestraat gaat morgen open voor al het verkeer. De wijk Triniteit is hierdoor weer bereikbaar via deze kruising. onder willen brengen en dat ver heugd ons. Want je brengt als ouder wel je kostbaarste bezit weg en wij zullen er alles aan doen om dat met de beste zorg op te vangen." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Mensen met een sociale of economische binding komen vanaf volgend jaar op Schouwen-Duiveland makkelij ker aan een huurwoning. Wo ningbouwvereniging Zeeuw- land gaat beide elementen per 1 januari meewegen in het toewij zingsbeleid. De corporatie wil met de beleids wijziging tegemoet komen aan zogeheten starters, met name jonge inwoners die nu noodge dwongen hun (geboorte)dorp moeten verlaten bij gebrek aan eigen woonruimte daar. Ook werkgevers kampen volgens de toelichting van Zeeuwland met het probleem dat ze personeel van buiten het eiland nauwe lijks kunnen huisvesten. De ver huurder constateert dat er door het huidige woningtekort op Schouwen-Duiveland inmiddels ook politiek draagvlak bestaat voor invoering van een sociaal- danwel economische voorrangs regeling. Verschillende gemeen teraadsfracties hebben de afge lopen jaren gepleit voor invoe ring van specifieke bindingcrite ria. Volgens de bestaande regels zijn een urgentieverklaring, een indi catie voor mantelzorg, of het feit dat iemand al huurder is van Zeeuwland in belangrijke mate bepalend voor de kans op toewijzing van de gewenste huurwoning. Uit een evaluatie van de woonruimteverdeling is echter komen vast te staan dat deze toepassing in de praktijk onvoldoende effectief is om men sen uit de eigen kern voorrang te geven. Ook werkt deze aan pak niet in het voordeel van eco nomisch gebondenen, consta teert het bestuur. De bedoeling is dat het crite rium 'sociale binding' gaat mee tellen na (nummer 1) de urgen tieverklaring en (2) indicatie mantelzorg. De nieuwe toetsing geldt met name voor de dorpen op Schouwen-Duiveland die de afgelopen jaren nauwelijks zijn uitgebreid en waar dat in de na bije toekomst ook niet wordt verwacht. Voorrang Het economisch criterium wordt gehanteerd als het vijfde ijkpunt op rij, nadat eerst is ge keken of de beoogde huurder al klant is bij Zeeuwland, die in dat geval voorrang krijgt. Pas als laatste weegt in de uiteinde lijke woningtoewijzing mee hoe oud de gegadigde is, hoe lang hij/zij al een huurhuis zoekt en hoe vaak eerder op een woning is gereageerd. De verenigings raad van Zeeuwland vergadert vanavond over de wijziging van de woonruimteverdeling. De 7-jarige Thom knipt de ballonnen los tijdens de opening van 't Kootertje in Temeuzen. foto Peter Nicolai De dame op leeftijd besloot onlangs een verre vriendin weer eens op te zoeken. En voor het gemak verkoos ze de reis per trein te maken. Maar dat viel tegen: enkele malen overstappen en dat wachten op tochtige perrons, nee, ze vond het eigenlijk maar niets. En intussen begon haar maag te knorren. In de stationsres tauratie trok ze snel een stuk pizza uit een automaat, alvo rens weer in de trein te stap pen. Met haar tas stevig in haar ene hand geklemd en het stuk pizza in de andere, zocht ze in de volle trein naar een plekje. Net op dat moment kivam de conducteur langs om de kaart jes te controleren. Ze werd er zenuwachtig van en omdat ze geen handen vrij had, besloot ze haar stuk pizza maar te ge ven aan een zwerverachtig type, dat er tamelijk hongerig uitzag. Die keek even naar de pizza en zei toen beleefd: „Nee, dank u, mevrouw, ik eet geen junkfood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41