bewoners vechten voor uitzicht PZC Alles klopt aan Zoete Herinneringen Jarenlange inzet beloond met koninklijk lintje Vier uur rijden door een wolk van sprinkhanen PHANEL .11 ezwaren tegen nieuwbouw Poortambacht Zierikzee LaBan rankrijder Onderscheiding voor Statenlid W. Kolijn Gewonde bij botsing scooters Camper brandt uit in Goes Man verdacht van stelen brommer Veel interesse in plan Waterfront Inbraken in Vlissingen Reisbureau gaat door na brand maandag 29 november 2004 fMarcel Modde JIKZEE - Een aantal bewo- van de nieuwbouwwijk rtambacht in Zierikzee voelt misleid door de gemeente ouwen-Duiveland. Ondanks {sten van hun kant wordt deel van de groene schil bebouwd en daarmee de ger buitenspel gezet, aldus an der Veken en F. Steen eggen te spreken voor mini- vijf bewoners uit het deel- Poortambacht 10. Wanneer ks het laatste stukje van de iwijk wordt volgebouwd, jen ze twee rijen woningen de deur', waarvan een aan- ner verdiepingen hoog. Niet i zal dat grotendeels hun uitzicht belemmeren, de van dakterrassen in het te blok betekent bovendien aanslag op de privacy van huidige bewoners, vreest nband. gemeente kan rekenen op raarschriften tegen het iwbouwplan. Als het moet, aan de hoogste rechter, Van der Veken. „Niet it we het vervelend vinden er wordt gebouwd. Dat is punt. Toen we hier een jaar geleden kwamen wo- wisten we dat er ooit hui bij zouden komen. Alleen het toen nog om een be kt aantal lage patiowonin- Waar het voor ons om ait, is dat wij kunnen aanto- dat de gemeente met dit dheeft gesjoemeld." PARFUMERIE- 'Ireipum der wereldmerken agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouweim-duiveland Jrachtweg 23a 'ostbus 80 1300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 ax: 0111-454657 Email: redzzee@pzc.nl Harcel Modde (chef) 'iet Kleemans Mi Pankow isme Soesman Aelita Lanting ludy Boogert (sport) ïentrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 :ax: (0113)315669 •mail: redactie@pzc.nl Internet Vww.pzc.nl •mail: web@pzc.nl najaar met de bouw kan worden begonnen, zoals aannemer en ge meente graag willen, Van der Veken beroept zich op de structuurvisie voor Zierikzee uit 1999. Daarin staat de Ooster- scheldestraat aangemerkt als be- bouwingsgrens en begin van de groene zone tussen nieuwbouw en de oude stad. In het master- plan Poortambacht 11, dat twee jaar later werd gepresenteerd, is die zone enkele tientallen me ters opgeschoven richting het Eerste Weegje, Toenmalig wet houder C. Veerhoek hield aan vankelijk overeind dat de groe ne schil nimmer verder reikte. Die bewering werd overgeno men door zijn opvolgster G. van de Velde-de Wilde. Na herhaal delijk protest van Van der Veken, erkende de gemeente raad februari vorig jaar dat de wijkbewoner gelijk had. Van de Velde maakte duidelijk dat er geen weg terug meer was. Gewe zen werd op de woningnood in Zierikzee, afgezet tegen het feit dat een planwijziging al snel an derhalf jaar tijdsverlies tot ge volg zou hebben. In het kader van 'het algemeen belang' ging de raad akkoord met het master- plan en legaliseerde daarmee te vens de ingeslopen verschuiving van de groene schil. „We zijn nu bijna twee jaar ver der. Het plan wordt weer opge pakt", verwijst Van der Veken naar de recente ondertekening van het ontwikkelingscontract door de aannemer en de gemeen te. „Dus zo hoog was de woning nood kennelijk ook weer niet. In de tussentijd hadden de plannen wel vijf keer kunnen worden ver anderd!" Tijd verspild Van der Veken realiseert zich dat hij en zijn kompanen zich met de bezwaarschriften niet po pulair zullen maken bij de voor standers van snelle nieuwbouw. „Maar dat heeft de gemeente dan aan zichzelf te wijten, om dat ze tegen beter weten in de hakken in zand hebben gezet, net zo lang totdat er zogenaamd geen weg terug meer was. Eerst is er een jaar verspild met ont kennen dat de grens was gewij zigd. En toen dat uiteindelijk werd toegegeven, was er geen tijd meer om het plan aan te pas sen. Ik zie niet in dat de burger voor het gesjoemel van de over heid een oogje dicht moet knij pen." rtraging or de bezwaren is de kans lot dat het plan verdere ver ging oploopt en niet volgend (Advertentie) ROOSKERKE (S) - Een jarige automobilist uit rgh-Haamstede is in de nacht vrijdag op zaterdag aange- iiden wegens het rijden onder tloed van alcohol. De man rd betrapt bij een routinecon- leop de N57 bij Serooskerke. kreeg naast een bekeuring rijverbod van vijf uur opge- JREEKACTIVITEITEN IRGH-HAAMSTEDE - ACZ, 18.30 Jeugdtheatervoorstelling 'Sint Tovenaar' door het Wolkenthea- IRIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur, gadering commissie openbare ruim- itoorZeeuwland, 19.30 uur: Vergade- Verenigingsraad; Hoofdrolspelers Aswintha Verhage en Jurriaan Cysouw arriveren in een oldtimer-Mercedes bij het monumentale stadhuis van Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een goeie maand dach ten ze nodig te hebben voor de montage en nabewerking. Bijna een kwart jaar nadat scriptschrijver en initiatiefnemer Henk Verhage die optimistische uit spraak deed, beleefde Zierikzee giste ren de première van de plaatselijk ge maakte lowbudgetfilm Zoete Herinne ringen. Het duurste aan de productie waren hoogstwaarschijnlijk de randverschijn selen, zoals de catering en de première party. Langer dan de korte film zelf (acht minuten) waren ook de toespra ken gisteren, voorafgaand aan de eerste vertoning voor genodigden - in gala - in de Vierschaar van het Zierikzeese stad huis. En daarmee zijn alle superlatieven rond Zoete Herinneringen gelijk aan bod ge weest. De eenvoud van het verhaal steelt de show; geheel vertolkt, uitgevoerd en be geleid door bevlogen amateurs. Jur riaan Cysouw (de jonge Bruno), Henk Verhage (de oude Bruno), Cora Roon (moeder), Aswintha Verhage (zus Es ther) en chauffeur Wim Hillebrand die de verboden snoepjes gaf waar de hele film om draait, vanzelfsprekend waren ze allemaal aanwezig om hun acteer prestaties voor het eerst op het 'grote doek' te zien. Kort na drie uur worden de jonge ac teurs Jurriaan (10) en Aswintha (11) in een Mercedes oldtimer voorgereden tot aan de rode loper van het monumentale stadhuis. Opgelaten onder het applaus en alle aandacht zoeken ze langs de menselijke erehaag hun stoel in de voor ste rij. Vriendjes en vriendinnetjes drommen ogenblikkelijk rond hen heen en wijken niet meer van de zijde van de nieuwe beroemdheden. „Best wel span nend", antwoordt Jurriaan ingetogen wanneer hij wordt aangeklampt met de vraag hoe hij het vindt. Flash-back Zoete Herinneringen begint met een shot van Zierikzee in vogelvlucht, ge filmd vanaf de Dikke Toren, om abrupt over te gaan in een close-up van de klin kers in de Schuttershofstraat. Voetstap pen klinken en twee zwarte schoenen wandelen het beeld binnen. Uitge zoomd loopt een enigszins kalende Bru no voor het eerst sinds jaren zijn ouder lijk huis tegemoet. Daar aangekomen kijkt hij naar het raam boven, waar zijn slaapkamer was. In gedachten ziet hij zichzelf als kleine jongen naar buiten turen en volgt een flash-back naar de jaren vijftig. Zinken vuilnisemmer Beeldend kunstenaar Goos Verwoest en zijn dame Esther volgen aandachtig de verwikkelingen op het scherm. „De sfeer uit die tijd is precies goed neerge zet, tot aan de zinken vuilnisemmer toe klopt het. Het verhaal past ook hele maal in die periode. Je werd voortdu rend ingepeperd dat je geen snoepjes mocht aannemen van vreemden. Dan konden er de vreselijkste dingen met je gebeuren." Verwoest herkent in de hoek waarop de Rotterdamse filmmaker Rob Nijholt in bepaalde scenes zijn camera laat snor ren, typische cultelementen die bij het korte filmgenre passen. Nijholt is zelf ook tevreden het eindre sultaat. Dat hij alles bij elkaar een dik half jaar in de weer geweest is om dat te bereiken, hoort er bij. „Vooral de nabe werking kost ontzettend veel tijd. Toen we de eerste ruwe montage eens goed bekeken, bleken de moderne stopcontac ten in de verder oude huiskamer toch te nadrukkelijk aanwezig. Die moet je dan dus wegretoucheren. En moeder bleef achteraf ongewoon lang staan bij de vuilnisemmer, waarin ze de snoepjes had weggegooid. Haar hebben we dus ook maar even weggepoetst." Via de Rotterdamse Video en Smalfilm Liga, waar Nijholt toe hoort, wordt Zoe te Herinneringen (op DVD) in het regio nale en mogelijk tevens landelijke club circuit gebracht. De cameraman loopt reeds warm voor een tweede film van Verhage. Die gaat, verklapt de Ouwer- kerker, over twee jongens uit het arbei dersmilieu. Ze dromen van rijkdom en stelen als de raven om zo aan hun spulle tjes te komen. „Ook dat zijn de jaren vijftig. Deze periode leent zich fantas tisch voor de gewone dingen uit het alle daagse leven, die al snel bijzonder wa ren. Tegenwoordig is alles zo vanzelf sprekend." Verhage heeft z'n zinnen gezet op een reeks korte films. „Die kun je op het eind weer leuk aan elkaar koppelen." Op het doek, proeft de jonge Bruno toch stiekem een snoepje en spuugt het snel weer uit. „Ze waren echt vies", ver trouwt Jurriaan zijn vriendjes toe. De oude Bruno draait zich om. toont zijn bultig aangezicht, wandelt weer uit beeld en laat de kijker verder fantase- door Marcel Modde ZIERIKZEE - De 75-jarige A. Regoort uit Zierikzee is be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Ze heeft de ko ninklijke onderscheiding gekre gen voor haar jarenlange wel zijnswerk en activiteiten voor de vrijzinnige gemeente in haar woonplaats. Het lintje werd haar gisteren tij dens de dienst in de Gasthuis- kerk opgespeld door burgemees ter J. Asselbergs. Regoort is een kwart eeuw be stuurlijk en uitvoerend actief voor de Vereniging Wereldwin kel Schouwen-Duiveland. Daar naast was ze van 1971 tot 1987 kerkenraadslid. Bij toerbeurt is de Zierikzeese haar geloofgeno- ten van dienst als schriftlezer en verzorgt ze de kopij voor de ei- landelijk verspreide Kerkbode en het landelijke maandblad Kerk en Wereld. Sinds 1985 is ze voorzitter van de vrouwenvereni ging van de gemeente. Een andere belangrijke kerkelij ke taak die Regoort al jaren op zich neemt, is het regelen van in val- en gastpredikanten en het bezoeken van zieken en oude ren. In de jaren tachtig zat de vrijzinnige gemeente in Zierik zee zonder vaste predikant en zorgde de decorandus voor de continuïteit. Verder organiseert ze de Sinterklaas-, kerst en paas vieringen en themamiddagen. A. Regoort krijgt de onderscheiding tijdens een dienst in de Gast- huiskerk. foto Marijke Folkertsma door René van Stee TERNEUZEN - SGP-Statenlid W. Kolijn (60) uit Terneuzen is zaterdag koninklijk onderschei den. Burgemeester J. Lonink van Terneuzen speldde Kolijn tijdens de plechtigheid de ver sierselen op die horen bij de be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Onder de aanwezigen in de hal van de ds. Aangeenbrugschool in Terneuzen waren onder meer commissaris van de koningin, W. van Gelder, en SPG-fractie- voorzitter in de Tweede Kamer, B. van der Vlies. Kolijn kreeg de onderscheiding voor zijn jarenlange inzet voor de SGP. Partijgenoot en wethou der van Terneuzen, P. Hame link, prees hem voor zijn toewij ding en inzet waarbij hij in alles de basis zoekt in de bijbel als on feilbaar woord van God. Kolijn bekleedt tal van functies. Zo was hij zaterdag op de kop af vijfentwintig jaar lid van de plaatselijke kiesvereniging van de SGP in Terneuzen. De laatste vijf jaar als voorzitter. Namens dit orgaan is hij ook lid van de provinciale vereniging en de sta- tenkring. In 1974 trad hij toe tot de ge meenteraad van Terneuzen. Die werkzaamheden zei Kolijn vaar wel nadat hij in 1986 Statenlid werd, een functie die hij nog steeds uitoefent. In 1997 werd hij landelijk bestuurslid van de SGP. Sinds 2001 is Kolijn alge meen voorzitter en ook hoofdre dacteur van het partijblad De Banier. Verder had Kolijn zijn verdiensten op onderwijs vlak. Van 1969 tot 1991 was hij secre taris van het bestuur van de ds. Aangeenbrugschool, een basis school op reformatorische grondslag. Ondanks alle politieke beslom meringen ziet Kolijn ook kans re gelmatig een fietspuzzeltocht uit te zetten voor de kerkelijke ach terban of fungeert hij als reislei der om ouderen te laten genieten van een bustochtje door het Zeeuws-Vlaamse landschap. OOSTERLAND - Bij een frontale botsing tussen twee scooters vrijdagavond bij Oosterland zijn beide bestuur ders lichtgewond geraakt. Het ongeluk gebeurde op de paralleweg van de N59. De politie vermoedt dat één van de rijders niet goed rechts heeft gehouden en daardoor de ander raakte. Een zeventienjarig meisje kon ter plekke door een arts worden behandeld. Haar evenoude tegenligger werd met. onbekend letsel voor nader onderzoek naar het zieken huis in Goes gebracht. Daar werd van de jongen een bloedtest afgenomen in verband met mogelijk gebruik van alcohol. Beide scooters raakten door de klap onher stelbaar beschadigd. GOES - Op een bedrijfsterrein in de Van Doornestraat in Goes is gisteravond een camper uitgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een kussen tegen een bran dend oliekacheltje is gevallen. In de camper was niemand aanwezig. De brandweer heeft de brand geblust, maar de camper is geheel uitgebrand. GOES - Een 22-jarige man uit 's-Gravenpolder is zater dagmiddag even na twaalfen in de De Graaffstraat iri Goes aangehouden op verdenking van het stelen van een brommer. De man was in een brandgang achter de D? Graaffstraat bezig een brommer te demonteren. De brom mer werd in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit een tuin bij een woning aan de Vogelzangsweg. TERNEUZEN - Zo druk als het zaterdag in het Temeuf zense appartementencomplex Waterfront was, wordt het waarschijnlijk nooit meer. De open dag van het in mei vol gend jaar op te leveren flatgebouw - op de plek waar vroe^ ger de watertoren stond - trok een kleine 1200 bezoekers. De meeste kijklustigen bewonderden de luxe en ruimte van twee als modelwoning ingerichte appartementen of genoten van het uitzicht over de Westerschelde. De rij voor de lift, die de bezoekers naar de derde verdieping bracht, was op een gegeven moment zo'n vijftig meter lang. De woningen kosten 333.000 tot een kleine 870.000 euro; In het laatste geval gaat het om een penthouse op de 25e en 26e verdieping, op bijna tachtig meter hoogte. VLISSINGEN - Op verschillende plaatsen in Vlissingen is het afgelopen weekeinde ingebroken. Uit een bedrijfsge bouw in de Rosenburglaan werd een laptop waarde weg genomen. In dezelfde straat verdwenen uit een woning een laptop, enkele honderden euro's en een horloge weggei nomen. Een woning aan het Nollepad werd wel door in brekers doorzocht, maar zover bekend werd er niets mee genomen. Zaterdagmiddag werden uit een schuur, behorend bij een woning aan de Kaasboerweg in Meliskerke, twee rijza- dels gestolen. De zadels hebben elk een waarde van enke le honderden euro's. Drie Zeeuwse teams nemen deel aan de Amsterdam Dakar Challen* ge. Met oude auto's en een ambulance vol hulpverleningsartikelen, die in Afrika wordt achterlaten voor het goede doel, hopen ze dé tocht van 6500 kilometer heelhuids te volbrengen. De PZC volgt hen op afstand. Vandaag de belevenissen van Richard Kappetijn uit Zierikzee en Vleutenaar Jos van Dam. door Marcel Modde ZIERIKZEE - „Een sprinkha nen! Overal waar je kijkt zitten sprinkhanen. Miljarden. Je kunt je het niet voorstellen." Meer dan vier uur lang reden Kappe tijn en Van Dam zaterdag door een dichte wolk springende in secten. „Zelfs de weg lag bezaaid met een dikke laag van die beesten. Echt bizar. Net alsof je over ba nanen rijdt", vertelt de Zierik- zeeënaar over zijn jongste erva ring onderweg naar de Sahara. „En dat is nog tot daaraan toe, maar ze kruipen in ieder gaatje en loze ruimte van je auto die ze kunnen vinden. In eerste instan tie hebben we een klamboe ka pot geknipt om ze in ieder geval uit de radiator te houden. Maar dat hebben ze zo kapot. De deu ken erin, want het zijn niet van die kleine exemplaren ook. Net alsof ze een harnas aan hebben. Dus vandaar dat we, net als de locals hier, een dik stuk gaas hebben gekocht en opgespan nen. Bijkomende ellende is dat die dode beesten op hun beurt weer hele hordes vliegen aan trekken. Ik zal blij zijn als we weer rijden!" Temperatuur De deelnemers uit de barrelrace hadden gisteren een rust- en re paratiedag in het Zuid-Marok kaanse Dakhla. Kappetijn en Van Dam hebben zich vooral ge stort op de nog steeds te hoog op lopende motortemperatuur van hun bejaarde Toyota Landcrui- ser. Vandaag hebben ze een rit van 460 kilometer voor de boeg, de grens over met Mauritanië, naar Nouadhibou. Daarna weer een dagje rust om de auto te pre pareren voor een onafgebroken rit van drie dagen door de grote en vooral ook eenzame woestijn. „We zijn er helemaal klaar voor." Met behulp van een ander team heeft team 1308 de radiator la ten leeglopen en doorgespoeld met een speciaal verkoelend goedje. Verder is de motorkap dusdanig verbouwd dat hij een stukje open blijft staan, zodat er ook koelere lucht langs de mo tor kan stromen. „We hebben net een proef rit je gemaakt", zegt Kappetijn. „het lijkt te hel pen. Het temperatuurmetertje kwam nu niet verder dan d$ helft. We gaan zo even wat eten, op zoek naar een internetcafé en misschien wat zwemmen. Tot dusver hebben we het nog pri ma naar ons zin." OOST-SOUBURG - Niemand hoeft zich ongerust te maken, zegt M. de Weerd. Zij is eigena resse van reisbureau Terra Rei zen in Oost-Souburg dat vrijdag-; avond in vlammen opging. Van de klantenadministratie is een back up gemaakt op de com puter. Geboekte vakanties kun nen gewoon doorgaan. Vanaf woensdag is het reisbureau weer open in het twee panden verderop gevestigde makelaars kantoor Schinkel/De Weerd. De ooi-zaak van de brand is vermoe delijk van technische aard. Het is begonnen bij de klantenbalie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33