>zc Voorrang bij woningtoewijzing Rijksadviseur vindt angst voor bouwen op platteland ongegrond Verbouwd stadhuis Vlissingen trekt duizenden bezoekers f0 ATI ^-^3 kaS*ee^U'n Van ^oermond Renesse worden demonstraties gegeven met roofvogels tijdens het open landgoed weekend. foto's Marijke Folkertsma intffl kampeerboeren wet één standplaats »ver de schreef Westenschouwen niet mooiste Vuurwerk vernielt winkelruiten Schouwse zanger ronde verder Man alsnog naar de gevangenis zeeuwse almanak Trein \eeuwland geeft bij verdeling prioriteit aan sociale en economische binding ast en winter Roofvogels stelen show op Slot Moermond Proefdier-actie lactie: 0113-315649 iv.pzc.nl eil:redactie@pzc.nl tbus 314460 AA Goes lertentie-exploitatie: )rd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; lonaal: 020-4562500. jandag 29 november 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Westenschouwen is niet de mooiste plek van Nederland. Die eretitel in de landelijke competitie ging zaterdag naar de Weerribben in Overijssel. Het inla- gengebied bij Westenschouwen en de Plompe Toren van Burghsluis kreeg in de finale onvoldoende stemmen om zich bij de laatste zes meest favoriete locaties te scharen. De stemmen waren via internet vergaard door de 'ambas sadrices' Annemieke Lensen uit Maarssen en Mieke Steen bergen uit Hilversum. In de voorronde kreeg het inlagen- gebied de voorkeur boven 't Zwin en het Verdronken Land van Saeftinge, waarmee Westei'schouwen Zeeland vertegenwoordigde in de door de NCRV uitgeschreven wedstrijd. De winnaar krijgt 25.000 euro, te besteden aan een natuurproject binnen het uitverkoren gebied. ZIERIKZEE - Twee winkelpanden aan de Melmarkt in Zierikzee hebben zaterdagnacht schade opgelopen door een zware vuurwerkbom. Onbekenden hadden het vuur werk in een stalen afvalbak gedaan en aangestoken. Door rondvliegende delen van de bak sneuvelden de ruiten van beide winkels. Door de krachtige explosie lagen onderde len van de afvalbak over enkele tientallen meters afstand verspreid. SEROOSKERKE (S) - De 35-jarige Mare Borsboom uit Serooskerke heeft de kwartfinale bereikt in de landelijke zangwedstrijd '1000 sterren stralen'. Bij de voorronde in het theater in Enschede schaarde de Schouwse artiest zich zaterdag onder de laatste zes die naar de volgende ronde gaan op 4 december in Eindhoven. Zijn krachtige stemgeluid was volgens de juryvoorzitter doorslaggevend voor de plaatsing. Borsboom, die uitkwam onder zijn ar tiestennaam Mare Canto, zong als enige geen Hollandse le venslied, maar koos voor de popballad Kronenburg Park. De wedstrijd wordt georganiseerd door de Tros-televisie en stelt talenten in staat in de voetsporen te treden van Frans Bauer. Aan de landelijke voorronde ging een uitge breide auditie vooraf, met zeshonderd kandidaten. De laatste tien bepalen in een afvalrace wie naar de finale gaa op tweede kerstdag in Zwolle. GOES - Tijdens politiecontroles is in de nacht van vrij dag op zaterdag in Goes een 21-jarige Vlissinger aange houden. De man had niet alleen een mes en een handbijl bij zich, hij bleek ook nog 25 dagen hechtenis open te heb ben staan. Hij werd direct overgebracht naar huis van be waring Torentij d in Middelburg door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Naar schatting 5500 mensen hebben zaterdag de open dag van het verbouwde Vlissingse stadhuis bezocht. De gemeente had gerekend op vier duizend bezoekers. Een verkla ring voor de enorme drukte kon woordvoerder R. de Witte van de gemeente Vlissingen niet ge- Het stadhuis was vrijdag offici eel geopend. Zaterdag mochten de 'gewone' Vlissingers hun stadhuis bekij ken. Ze deden dat massaal. Om tien uur 's ochtends stonden de eer ste belangstellenden al voor de deur. De hele dag door bleef een gestage stroom nieuwsgierigen komen. Heel open „Het nieuwe gemeentehuis in Domburg trok destijds 3300 be zoekers. In Middelburg kwamen 4600 mensen kijken. Wij hadden ertussenin gerekend", vertelde De Witte na afloop. „Ik heb geen flauw idee waarom er zo veel meer mensen zijn geweest. Wij zijn wel heel open en toegan kelijk. Misschien speelde dat mee." Volgens de woordvoerder van de gemeente Vlissingen zijn vooral de gewone Vlissingers ge weest. „Van de verhalen en reacties, die ik kreeg, kun je best conclu deren dat mensen het een fantas tisch gebouw vinden. Over geld heb ik niemand gehoord. Sommi gen vonden het weer prima dat met hun belastingcenten het stadhuis is verbouwd. Het ge bouw heeft gewoon de rest ge daan." Boeg Veel belangstelling trok de 'boeg' met uitzicht op de centra le binnenhal. Bezoekers bleven ook even stilstaan bij de vrijdag onthulde plaquette van de over leden wethouder Kees de Keij- zer, de initiatiefnemer van de verbouwing. Het publiek was vooral te spreken over de raadzaal en de gevel van glas, die uitzicht biedt op het Stadhuisplein. Vooral 's avonds als het licht brandt, biedt het stadhuis van Vlissin gen een sprookjesachtige aan blik. De Witte hoorde gedurende de open dag een aantal malen kritiek, maar die reacties had den allemaal betrekking op één onderwerp. „Het kunstwerk op het Stadhuisplein. Dat vinden de mensen maar helemaal niks. Ze vinden zoiets echt niet kun- De dame op leeftijd besloot onlangs een verre vriendin weer eens op te zoeken. En voor het gemak verkoos ze de reis per trein te maken. Maar dat viel tegen: enkele malen overstappen en dat wachten op tochtige perrons, nee, ze vond het eigenlijk maar niets. En intussen begon haar maag te knorren. In de stationsres tauratie trok ze snel een stuk pizza uit een automaat, alvo rens weer in de trein te stap pen. Met haar tas stevig in haar ene hand geklemd en het stuk pizza in de andere, zocht ze in de volle trein naar een plekje. Net op dat moment kwam de conducteur langs om de kaart jes te controleren. Ze werd er zenuwachtig van en omdat ze geen handen vrij had, besloot ze haar stuk pizza maar te ge ven aan een zwerverachtig type, dat er tamelijk hongerig uitzag. Die keek even naar de pizza en zei toen beleefd: „Nee, dank u, mevrouw, ik eet geen junkfood. or Marcel Modde ERIKZEE - Mensen met een dale of economische binding men vanaf volgend jaar op bouvven-Duiveland makkelij - r aan een huurwoning. Wo- igbouwvereniging Zeeuw- id gaat beide elementen per 1 mari meewegen in het toewij- gsbeleid. corporatie wil met de beleids- jziging tegemoet komen aan geheten starters, met name cge inwoners die nu noodge- ongen hun (geboorte)dorp «ten verlaten bij gebrek aan en woonruimte daar. Ook rkgevers kampen volgens de lichting van Zeeuwland met probleem dat ze personeel buiten het eiland nauwe- s kunnen huisvesten. De ver- rder constateert dat er door huidige woningtekort op ouwen-Duiveland inmiddels politiek draagvlak bestaat ir invoering van een sociaal- iwel economische voorrangs- seling. Verschillende gemeen- aadsfracties hebben de afge- len jaren gepleit voor invoe- gvan specifieke bindingcrite- ivoldoende gens de bestaande regels zijn urgentieverklaring, een indi- lie voor mantelzorg, of het j dat iemand al huurder is i Zeeuwland in belangrijke te bepalend voor de kans op wijzing van de gewenste urwoning. Uit een evaluatie d de woonruimteverdeling is iter komen vast te staan dat e toepassing in de praktijk ïidoende effectief is om men- uit cle eigen kern voorrang (Advertentie) te geven. Ook werkt deze aan pak niet in het voordeel van eco nomisch gebondenen, consta teert het bestuur. De bedoeling is dat het crite rium 'sociale binding' gaat mee tellen na (nummer 1) de urgen tieverklaring en (2) indicatie mantelzorg. De nieuwe toetsing geldt met name voor de dorpen op Schouwen-Duiveland die de afgelopen jaren nauwelijks zijn uitgebreid en waar dat in de na bije toekomst ook niet wordt verwacht. Het economisch crite rium wordt gehanteerd als het vijfde ijkpunt op rij, nadat eerst is gekeken of de beoogde huur der al klant is bij Zeeuwland, die in dat geval voorrang krijgt. Pas als laatste weegt in de uit eindelijke woningtoewijzing mee hoe oud de gegadigde is, hoe lang hij/zij al een huurhuis zoekt en hoe vaak eerder op een woning is gereageerd. De vere nigingsraad van Zeeuwland ver gadert vanavond over de wijzi ging van de woonruimteverde ling. iterweg 2. Kapelle 0113-344151 door Andrea Bolle RENESSE -Hoe vaak scheert een woestijnbuizerd of een Afri kaanse gier met een spanwijdte van twee meter zestig over je heen? De bezoekers van het open landgoed weekend van Miriam van den Broek WMBURG - Tweeëntwintig mi jcampings in de gemeente eere hebben dit jaar het toege- |ane aantal standplaatsen over- fhreden. Het was het eerste jar dat de kampeerboeren een pel seizoen lang, vijftien bezet- standplaatsen mochten heb- k De meeste overtreders had- jen één standplaats te veel. is als eerste Zeeuwse ge- inte vooruit gelopen op het in van het Rijk om de Wet op ■openluchtrecreatie in te trek- Dat maakt het in de toe ft mogelijk het hele jaar >r, vijftien standplaatsen aan 'bieden. Officieel mag een mi- iping tien standplaatsen 'n. Gedurende negentig da- is er een uitbreiding naar n standplaatsen toege- Veere heeft ingespeeld op P toekomstige regeling, p gemeente voerde steekproefs- pwijs controles uit van juli tot jptember. De bedrijven wer- pn voornamelijk op doorde weekse dagen geïnspecteerd, pn enkele keer werd een mini- kping op zaterdag en zondag pocht. Alle 165 minicampings pES - Regiogroep Zeeland pn de vereniging Proefdiervrij zaterdagmiddag in Goes Pjders uit om het winkelend pu- pek op te roepen om diervrien- plijk inkopen te doen. Ook be- ptigde de actiegroep in win- ps kaartjes aan schappen met Psmetische producten die niet Pdieren zijn getest. in de gemeente zijn ten minste een keer bezocht. De onderne mers die in overtreding waren, kregen drie dagen de tijd om het aantal standplaatsen terug te brengen. Degenen die bij een hercontrole zich nog steeds niet aan de regels hielden, konden een dwangsom krijgen. Tweeëntwintig kampeerboeren overschreden het toegestane aantal standplaatsen. Opmerke lijk is dat het in vrijwel alle ge vallen ging om een minieme overschrijding. Op achttien mi nicampings was een standplaats te veel in gebruik. Drie minicam pings hadden twee standplaat sen te veel en een kampeerboer had er vijf te veel. In totaal werden er 29 illegale standplaatsen geteld. In 2003 waren dat er nog 63. Het aantal bedrijven dat in overtreding was, is wel ongeveer net zoveel als in 2003. Bij de hercontrole hadden drie bedrijven nog steeds overstand. Een ondernemer bleef ook daar na stug volhouden met zestien standplaatsen. Processen-ver baal zijn er niet uitgeschreven. Evenmin zijn er ontheffingen (gedeeltelijk) ingetrokken. Mini- campinghouders hebben dit sei zoen volgens de gemeente veel geklaagd over de controles. Een veel gehoorde opmerking was: „Het gaat toch maar om één te veel?". De gemeente heeft besloten vol gend jaar nog harder op te tre den. Voor elke overtreding wordt dan wel meteen pro- ces-verbaal opgemaakt. In maart krijgen alle minicamping- houders in Veere een brief waar in de controlewijze nog een keer wordt uitgelegd. door Inqrid Huibers WILHELMINADORP - Zeeland moet niet zo bang zijn voor bou wen in het buitengebied. Dat zei Dirk Sijmons, sinds kort de eer ste Rijksadviseur voor het Land schap, zaterdagmorgen tijdens een bijeenkomst van de PvdA Statenfractie in Wilhelmina- dorp. Een belangrijke voorwaar de is wel dat projectontwikke laars of particuliere investeer ders die willen bouwen een sub stantiële bijdrage leveren aan de instandhouding en verfraaiing van het landelijk gebied. Sijmons illustreerde zijn verhaal met een kaartje van Twente, waar op dit moment nog iets meer dan vijftig procent van het land in handen is van boeren. In 2010 zal naar verwachting nog maar 15 procent zijn. Stel nou, zei Sijmons, dat je de vrijgekomen boerenerven ge bruikt om woningen in het bui tengebied te bouwen. Vervol gens verplicht je de Vereniging Van Eigenaren van die erfwonin- gen om allerlei kleine land schapselementen te onderhou den. De vrijgekomen akkers, wei landen en mestresten kunnen worden verkocht aan boeren die wel willen doorgaan. „Dan creëer je een enorme kracht voor je landelijk gebied, die je kunt gebruiken om dat gebied mooier te maken." Sijmons, die nauw betrokken is geweest bij het recent versche nen VROM-raad advies Buiten Bouwen, illustreerde zijn visie met een notariële akte uit de ze ventiende eeuw, waarin de in richting van 's-Gravenland wordt geregeld. Een groep heren is overeengekomen om zand af te graven dat werd gebruikt voor de aanleg van de Heren gracht. Uit Amsterdam werd stront afgevoerd waarmee de be zittingen in 's-Gravenland kon den worden bemest, waarna er zeventien buitenplaatsen wer den aangelegd. Sijmons: „Heel gedetailleerd is in de akte vastge legd hoe een dergelijke buiten plaats moest worden ingericht. Hoe de landgoederen beplant moesten worden en wat voor een soort bruggetjes er mochten wor den gebouwd. Dat durven we nu niet meer te vragen van project ontwikkelaars, maar waarom ei genlijk niet?" De landschapsadviseur riep de provincie Zeeland op om met de verruiming van de bouwmoge lijkheden als gevolg van de Nota Ruimte, ook het lef te hebben om restricties op te werpen. De provincie moet in de ogen van Sijmons gebieden durven aanwij zen waar een heel sterke bescher ming geldt en er voor waken dat er straks alleen maar gebouwd wordt, zonder dat er in de omge ving wordt geïnvesteerd. Huisjesparken Verder gaf hij de toehoorders de opdracht mee eens na te denken over de vraag of 'Zeeland de toe ristische oorlog kan winnen met grootschalige huisjesparken en marina's'. Sijmons: „Mensen kunnen tegenwoordig voor 39 euro naar Oslo. of naar Verona vliegen. De toeristische markt waaraan in Zeeland altijd mak kelijk geld is verdiend is op een enorme manier aan het erode ren." Behalve Sijmons was ook direc teur Jan-Paul van Hoven van de Wilhelminapolder gevraagd iets te zeggen over de plannen van de maatschap om in het buiten gebied (recreatie)woningen te bouwen. Aanleiding voor de PvdA Staten fractie om de bijeenkomst te or ganiseren is het eerste Omge vingsplan Zeeland dat op stapel staat. Na de jaarwisseling vol gen nog drie zaterdagochtendde batten, in Brouwershaven (29 ja nuari), Wolphaartsdijk (26 fe bruari) en Westdorpe (19 maart). Tijdens die bijeenkom sten probeert de statenfractie uit te vissen hoe zij zich moet op stellen in discussies over the ma's als wonen in het buitenge bied, ruimte voor (verblijfs)re- creatie, landbouw en wonen in stedelijke gebieden. Slot Moermond in Renesse maak ten het zaterdag en zondag mee. Niet alleen konden ze een roof vogelshow bezoeken, maar ook een ritje met paard en wagen maken of zich tegoed doen aan Zeeuwse lekkernijen. Doel van het open weekend is het toegan kelijk maken van Slot Moer mond. „Niet alleen voor toeris ten en dagjesmensen, maar juist ook voor de mensen uit de omge ving", zegt gastheer Hans van den Assen. „Zij weten wel van het slot, maar zijn er nog nooit geweest. Daarom is het leuk om ook hen de mogelijkheid te ge ven het kasteel te bezichtigen." En dat is gelukt, want volgens Van den Assen is de opkomst met ruim duizend bezoekers nog hoger dan vorig jaar. In de kasteeltuin vertellen Ru ben en Eva van Maaren, omge ven door tientallen toehoorders, over hun roofvogels. Stuk voor stuk worden ze voorgesteld: een torenvalk, een Europese oehoe, een bosuil, een arend en een ha vik zijn enkele van de vogels die het publiek kan bewonderen. Sommige vogels dienen voor de jacht, anderen worden ge kweekt en met een aantal wordt demonstraties gehouden. Wan neer Ruben van Maaren zich achter het publiek opstelt en fluit, komt Rogier de gier aange- suisd en mist op een haar na een aantal hoo'fden. Ondertussen kraait een baby mee met de kerkuilen die ongeduldig wach ten totdat zij aan de beurt zijn. Die mogen, na aangefloten te zijn door een aantal vrijwilli gers, wegvliegen om plaats te ne men op hun arm. Niet alleen de kasteeltuin, maar het hele landgoed kon bezich tigd worden. Iedere tien minu ten vertrok een paard met Hol landse wagen vanaf het kasteel om de bezoekers rond te rijden. Na zo'n ritje in de gure buiten lucht was het in het kasteel Bezoekers konden ook een nostalgisch ritje maken. goed toeven. Men kon zich even opwarmen en de verschillende kasteelkamers bezichtigen. In enkele daarvan stonden geres taureerde sleeën en koetsen ten toongesteld. Samen met het kraampje waar Zeeuws Zilt en Schouwse Boerenpap verkocht werd, kreeg het geheel een nos talgisch tintje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31