Oekraïne dreigt uiteen te vallen Boze huurders belagen minister Terrorismewet voor beramen aanslag op moskee toegepast Fraude-onderzoek in Amsterdam estuurders oostelijke regio's willen referendum over afscheiding Van Aartsen aanvoerder VVD Moeder kan kind maken en breken Bouwen in buitengebied kan best Jiu-jitsuka Wyatt 's werelds beste remier Nastase idt in race m Roemeens residentschap Sprinkhanen maken oversteek naar Canarische Eilanden I i eetje zon jrioden met zon en aan de kust mogelijk sn buitje. Matige noordenwind. Middag- nperatuur 9 graden. 6e jaargang no. 282 aandag 29 november 2004 nummer 1,25 Zesdaagse Gent groot spektakel nonze redactie buitenland |EV - Het oostelijk deel Oekraïne wil op 5 de- mber een referendum hou- over het uitroepen van eigen staat binnen een deraal Oekraïne. Dit heb- n bestuurders uit de regio inetsk bekend gemaakt, ilgens hen is er geen ande- weg om de belangen van regio te beschermen. vallen van Oekraïne 'een realis tische dreiging'. Hij kende het besluit van de oostelijke bestuur ders toen nog niet. Indien het hooggerechtshof de uitslag van de verkiezingen on geldig verklaart is een nieuw stembusgang het waarschijn lijkst. Joesjtsjenko wil dat de nieuwe verkiezingen op 12 de cember worden gehouden mits er dan ook een nieuwe centrale kiescommissie is. Ook de EU stuurt aan op een nieuwe uit spraak van de kiezers, zo liet mi nister Bot (Buitenlandse Za ken), die spreekt als EU-voorzit- ter, weten. De Amerikaanse pre sident Bush steunt die beleids lijn. Geen bevoegdheden Het Oekraïnse parlement ver klaarde de uitslag van de presi dentsverkiezingen in een specia le zitting ongeldig. Het parle ment heeft hierover echter geen beslissingsbevoegdheden Zeventien provinciale besturen in het oosten en zuiden willen op 5 december een referendum houden om over de status van de regio te beslissen. De bijeen komst waar die beslissing viel werd bijgewoond door Janoeko- vitsj en de burgemeester van Moskou, Joeri Loezjkov. Joesjtsjenko, die populair is in het westen van Oekraïne, noemt praten over separatisme 'een ge vaar voor het hele land'. Hij eist een gerechtelijk onderzoek naar de separatistische gouverneurs. Aftredend president Koetsjma zei dat de onderhandelingen om uit de crisis te komen slecht ver lopen. Hij verweet Joesjtsjenko dat deze onvoldoende meewerkt aan een compromis. Zo zouden de blokkades van overheidsge bouwen beëindigd moeten wor den. Na een dag van relatieve rust worden vandaag weer honderd duizenden aanhangers van Joes jtsjenko in de straten van Kiev verwacht. Het kamp-Janoeko- vitsj beweerde dat in het week einde twee miljoen supporters van de premier op de been wa ren in het oosten en zuiden van het land. GPD pagina 5 blauwe enkeling in zee van oranje De WD heeft op haar na jaarscongres in Noordwij- kerhout fractievoorzitter Van Aartsen uitgeroepen tot 'politiek aanvoerder'. Het congres wilde echter niet in de reglementen vast leggen dat de fractievoorzit ter van de WD in de Twee de Kamer in de toekomst automatisch ook de politiek leider is. De invloed van een ver stoorde moeder kind-rela tie wordt ernstig onder schat. Dat concludeert psy choloog Jan Verhulst in zijn boek Moeders zijn loe ders. Hij werd in zijn prak tijk vele malen geconfron teerd met mensen die in hun jeugd door hun moe der psychisch zijn bescha- digd. Éfr De Rijksadviseur voor het Landschap vindt de angst voor verstening van het buitengebied overdreven. De adviseur riep afgelopen weekeinde op een PvdA-bijeenkomst in Wilhelminadorp de provincie Zeeland op enerzijds het bouwen op het platteland toe te staan, maar an derzijds daar wel strenge voorwaarden aan te koppelen. Lindsay Wyatt (29) heeft zich gisteren in Madrid laten kronen tot wereldkampioene jiu-jitsu in de klasse tot 70 kilogram. De Goese had maar twee overwinningen - welis waar op Europese toppers - nodig om het zo ver te laten komen. „Ik ben helemaal in de wolken", juichte ze gisteravond na de finale. „Ik kan er nog y- steeds niet bij dat ik wereldkampioen ben. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18,19, 21, 22, 23 en 24. van onze redactie binnenland VENRAY - Vier jongeren die van plan zouden zijn geweest met molotovcocktails een aan slag te plegen op de Marokkaan se moskee in Venray, worden be schuldigd van terrorisme. Advo caten van twee van de vier ver dachten hebben dit onafhanke lijk van elkaar verklaard. Het openbaar ministerie heeft vorige week tijdens een besloten zitting van de raadkamer van de Roermondse rechtbank aange kondigd dat tegen de vier ver dachten terrorismewetgeving wordt ingezet. Justitie bekijkt of ze betrokken zijn bij een wijd vertakt extreem-rechts netwerk dat aanslagen pleegt of heeft willen plegen. Een woordvoerster van het open baar ministerie in Roermond ontkent dat de vier verdachten beschuldigd worden van terro risme. Volgens haar is de aan klacht tot op heden beperkt ge bleven tot poging tot brandstich ting. Of dat zo blijft, maakt justitie pas vlak voor de openbare te rechtzitting bekent, zei de woordvoerster. De advocaten vermoeden dat op de Noord-Limburgers de terro- risme-wetgeving van toepassing wordt verklaard om hun straf fen zo hoog mogelijk te laten uit vallen. Levenslang Op poging tot brandstichting staat een maximale gevangenis straf van 15 jaar. Wanneer er sprake is van een terroristische daad, kan de rechter evenwel een levenslange celstraf opleg gen. GPD (Advertentie) ikomt om te beraadslagen er de klacht van oppositielei- r Joesjtsjenko dat er op grote aal is gefraudeerd bij de pre- lentsverkiezingen. Die wer- 5 formeel gewonnen doorpre- er Janoekovitsj die zijn tehtsbasis in de regio Donetsk It. Of het hof ook meteen een sluit neemt is echter onzeker. Igens verschillende bronnen n het nog weken duren voor- leen beslissing valt. isjtsjenko riep zijn aanhang naar het hooggerechtshof te men. Zijn rechterhand, Julia nosjenko, eiste dat president etsjma premier Janoekovitsj men 24 uur ontslaat om zo de g vrij te maken voor de vor- ng van een coalitieregering ju'het parlement, sjtsjenko en Janoekovitsj ver en elkaar dit weekeinde het d op de rand van de afgrond irengen. De Poolse president asniewski, die optreedt als liddelaar, noemde het uiteen- ERAREST - Premier Nast- van Roemenië lijkt de eerste ide van de presidentsverkie- gen te hebben gewonnen, stase kreeg ongeveer 42 pro- il van de stemmen, zo bleek een voorspelling van de uit- lis echter onvoldoende om di- i al in het ambt gekozen te rden. Over twee weken moe de Roemenen kiezen tussen stase en Basescu, die met 35 jcent tweede werd. boegbeeld van ultra rechts, dim Tudor van de Groter Roe- nië Partij, kreeg slechts der- iprocent. Bij de vorige presi- itsverkiezingen, vier jaar ge en, haalde hij nog de tweede ide. die populair is onder deren en bij de plattelandsbe- heeft de beste kansen 12 december. Maar Basescu, populaire burgemeester van hoofdstad Boekarest, kan rekenen op de stemmen naar Tudor gingen. Die verklaard zijn aanhang op roepen niet op Nastase Itemmen. parlementsverkiezingen, die pijk met de presidentsverkie- feen plaats vonden, gaven een beeld. De So- Partij van Nastase kreeg 40 pro- de stemmen, hoewel on was of dat voldoende por een meerderheid in het pement. De door Basescu ge- Se alliantie van Liberalen en pocraten haalde 35 procent. F de verkiezingen ook wint, komende president zal vrij- Roemenië de Europe- binnen leiden. De toetre- voor 2007 op de agen- Roemenië zou veruit het arm- EU-land worden. GPD Sprinkhanen op het strand van Fuerteventura. BARCELONA - De sprinkhanenplaag die Afrika teistert lijkt zich uit te brei den naar de Canarische Eilanden. Lan- zarote en Fuerteventura zijn tot nu toe het zwaarst getroffen, maar ook Gran Ca- naria, Tenerife, La Palma en El Hierro hebben al last van de vraatzuchtige insec ten. Boeren vrezen dat hun oogsten verloren zullen gaan en ook de toeristenindustrie is bang dat de stranden en de hotels leeg blijven als de plaag erger wordt. Of dat het geval is zal afhangen van de wind. De eilanden liggen op enkele tien tallen kilometers van de Afrikaanse kust. Met zuidoostenwind waaien de beestjes over. Eind vorig week bereikten de eer ste sprinkhanen Lanzarote. Het zag er eerst heel onschuldig uit, maar de situa tie verergerde snel. Per vierkante meter werden vijftig diertjes geteld. Dat was voor de eilandregering aanleiding om alarm te slaan. De sprinkhanen komen uit Mauretanië, foto Carlos Guevara/RTR waar de plaag het ergst is. Daar worden 12.000 insecten per vierkante meter ge teld. Meteorologen hebben voorspeld dat de wind de komende dagen zal draaien, wat gunstig is voor de eilanden. Ook in Marokko wordt de dreigende plaag van uit het zuidelijke buurland angstvallig in de gaten gehouden. GPD door Heieen Paalvast UTRECHT - Een zaal vol boze huurders, bijeen in Utrecht, heeft zaterdag minister Dekker van Volkshuisvesting enkele be nauwde momenten bezorgd. De bewindsvrouw werd niet alleen op boegeroep en fluitconcerten onthaald. Ze kreeg tijdens haar geïmproviseerde praatje, dat maar enkele minuten duurde, luidkeels verwijten naar het hoofd geslingerd. 'Diefstal' en 'uitgestelde execu tie' riepen toehoorders Dekker toe, toen die probeerde haar nieuwe huurbeleid uit te leggen. Directeur Van Veen van de orga niserende Woonbond greep in door de zaal te vragen de minis ter haar verhaal af te laten ma ken. Die rondde daarna snel af om terug te keren naar het WD-congres in Noordwijker- hout. De Woonbond, belangenbeharti ger van huurders, had de bijeen komst in de Utrechtse Jaarbeurs niet beter kunnen prikken. Een (Advertentie) TERRA REIZEN «Hhnks de brand die afgelopen vrijdag ons bedrijf geheel verwoestte, wij door! Het reisbureau wordt tijdelijk gevestigd in Kanaalstraat ?0ost Souburg in het pand van Schinkel deW'eerd assurantiën. paf a.s. woensdag kunt u bij dit adres weer terecht voor alle en het boeken van uw reizen bij Terra reizen u vragen. 0118-473600 of fax 0118-469746 frens willen wij, ook namens de fam. Baas van "Delta Stöffenhuis" jdcreen bedanken voor alle hulp, lieve woorden, steun en medeleven. Terra reizen, kanaalstr. 41 Oost Souburg. week na de bekendmaking van de plannen van Dekker en enke le dagen voordat ze haar begro ting over 2005 met de Tweede Kamer bespreekt. Groen- Links-Tweede-Kamerlid Van Gent wil een debat over de huur plannen, die officieel pas in ja nuari in het parlement aan de or de zijn, kondigde ze in Utrecht aan. Haar kritiek klonk de met ruim 1100 mensen nagenoeg vol gepakte zaal als muziek in de oren. Zij willen niets weten van Dekkers maatregelen, bedoeld om het tekort aan woningen op te lossen. De VVD-bewinds- vrouw wil vanaf juli 2006 via een grotere vrije sector, extra huurverhogingen op termijn en minder regels de markt openbre- Een arrestant wordt afgevoerd tijdens de antifraude-acties in Amsterdam. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Opsporingsorganisaties hebben gisteren in Amsterdam en Amstelveen invallen ge daan voor een onderzoek naar premie- en belastingfraude, witwassen van geld en deelname aan een criminele organisatie. De Sociale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (SIOD), de Nationale Recherche en de economi sche opsporingsdienst FIOD-ECD doorzochten on der leiding van het functioneel parket van het Openbaar Ministerie bedrijfpanden, waaronder horecagelegenheden, en woningen. Twee verdach ten zijn aangehouden. Over hun identiteit is niets meegedeeld. Ook namen de opsporingsdiensten documenten en tienduizenden euro's in beslag. Het uitvoeringsinstituut UWV had de diensten ge tipt over ontduiking van sociale premies. In Amsterdam zijn vier restaurants en twee hotels gesloten. Bij de actie waren ongeveer 250 mensen. ANP ken. Verhuurders, met voorop de wooncorporaties, moeten in ruil meer nieuwe huizen bou wen. De corporaties moeten ver der voorlopig jaarlijks 250 mil joen euro betalen om de bezuini ging op huursubsidie en stads vernieuwing op te vangen. In de Utrechtse Jaarbeurs was nie mand te vinden die gelooft dat Dekkers bouwplannen slagen. In haar inleiding maakte Woon bond-directeur Van Veen al dui delijk dat de organisatie over stelpt wordt met telefoontjes, brieven en e-mails van veront ruste en boze huurders, die vre zen voor forse huurstijgingen. Na haar kregen enkele huurders gelegenheid hun benarde si tuatie uit te leggen. Zoals Marianne Plug uit Kerkrade die bij een particuliere verhuurder voor 524 euro per maand huurt, 34 procent van haar netto-in komen. Zij vreest dat huren onbetaalbaar wordt. Studente Dagmar Letanche, in vijf jaar tijd zes keer verhuisd, betaalt tot hoorbare schrik van de zaal 850 euro voor een tweekamer woning in Amsterdam. Via lenen kan ze die huur opbren gen. Fictie Amsterdams wethouder van Volkshuisvesting Stadig sprak zich uit tegen de huurplannen. De verwachte grotere keuzevrij heid voor huurders, die de door stroming zou moeten aanjagen, is een fictie. „Huurders kunnen alleen kiezen tussen duur en duur. Vrijheid is er alleen voor de verhuurders", hield Stadig de zaal voor. ANP beslissing kwam een dag ordat het hooggerechtshof bij- O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbii éénmalig toestemming voot Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19.951 per kwartaal met automatische incasso 58,00) pet jaar met automatische incasso i€ 222 50) het alfabet van Zeeland i Handtekening P/C hv gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. t In de cololon leest u er meer over, Kijk op www.pic.nl/abonneren. bel grails I cnm 023! 73! ot stuur deie bon 'naar. i P/C, aldeling lezersservice i Antwoordnummer 713,4160 WBGoes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1