Willeboordse te afwachtend op NK PZC PZC Hedrick vertrekt als winnaar naar de VS Groenendaal baalt van overwinning Nys 17 )eblesseerde judoka verliest finale van grote concurrent Vriezema ijfde titel Iravenstijn iterke start lobber Glas Gianni Romme zegeviert op tien kilometer Van Dijk zesde op WK in Dubai Goud voor Nederlandse turners Olga Kamyshleeva is titel kwijt Zware loting volleybalsters Wubben wint schaatsmarathon Eerste toernooizege golfer Dodd Miskina helpt Rusland aan de eerste Fed Cup Melchers wil naar het WK maandag 29 november 2004 or Roeland van Vliet [flTERDAM - Danielle Vrieze- heeft zaterdag in Rotterdam koste van Elisabeth Wille- ordse de nationale judotitel de klasse tot 63 kilogram ge- timen. De Amersfoortse ver legde van origine Middelburg- in de finale op ippon. Een melige nederlaag voor de leuwse, maar haar coach, Jan Rooy, raadde haar aan er niet zwaar aan te tillen. „Het is ar het NK." iar had de sportschoolhouder Goirle natuurlijk gelijk in. t Nederlands kampioenschap eft in principe voor atletes als illeboordse en Vriezema geen kele betekenis. Er kunnen [flTERDAM - Deborah Gra- ■stijn is zaterdag voor de vijf- keer Nederlands kampioen lorden in de klasse tot 57 ki- tram. De Rotterdamse, gebo- op Tholen, versloeg in de fi de Dani Libosan. ikkelijk ging het voor de bron- ü-medaillewinnares van de ympische Spelen niet. Gra- istijn kreeg zowel in de regu- re speeltijd als de verlenging en score op het bord, net als bosan. De scheidsrechters we- d Gravenstijn als winnares n. lith Bosch, die zilver pakte in ihene, had het een stuk eenvou- ger in de klasse tot 70 kilo- am. Zij won van Nicky Boon- in de finale. Bosch pakte zo tar vijfde titel op rij. Ze was ivendien de enige judoka die iterdag haar titel prolongeer- Claudia Zwiers (-78 kg, al ne- n titels) en Natascha van irp (-52 kg) lukten dat bijvoor- eeld niet. En Frangoise Harte- (+78 kg) profiteerde niet inde afwezigheid van de Goe- Jessica van der Spil. Harte- id verloor in de eindstrijd van irola Uilenhoed. INTERBERG - Een dag na jn vijfde plaats in de twee- insbob is Arend Glas gisteren Winterberg bij de opening i het wereldbekerseizoen op gedeelde dertiende plaats in iviermansbob geëindigd. 36-jarige Groninger ging Sybren Jansma, Vincent artbeek en Ronald Huethorst mr beneden. eerste grote wedstrijd in de iennansbob leverde een zege voor het Amerikaanse team inTodd Hays. ig eerder verraste Glas iet Sybren Jansma met de vijf- ,ts. Daarmee haalde Glas a 'halve' nominatie voor de iympische Spelen in Turijn innen. De Groninger had de sei- Rnsopening in Winterberg bij portkoepel NOCNSF aange leid als plaatsingswedstrijd, lias moet in een wereldbeker wedstrijd nog een keer bij eerste ien van een geschoonde rang- jst (maximaal twee bobs per ad) eindigen om een nomina te krijgen. Voor Glas was het ijn beste prestatie ooit in de 'eemansbob. ANP SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Pax: 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Trits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) "udy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Poeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl geen punten verdiend worden voor de zo belangrijke Europese ranglijst en voor de toewijzing van tickets voor de internationa le A-toemooien maakt het de bond niets of nauwelijks iets uit of je nu de finale gewonnen of verloren hebt. De Rooy zocht zijn pupil na de verloren eind strijd direct op en drukte haar dat op het hart. Maar zo ging de judocoach wel heel snel voorbij aan het feit dat Willeboordse-Vriezema een bela den wedstrijd was. En dat bij het Nederlands kampioenschap in het Topsportcentrum in Rotterdam meer op het spel stond dan alleen een titel. Het ging toch voornamelijk om de machtsstrijd in de klasse tot 63 kilogram. Voor zaterdag waren de twee vrouwen elkaar nog nooit tegen gekomen op de tatami. Niet op NK's, niet tijdens A-toemooien. Beiden claimden altijd wel de beste Nederlandse te zijn in hun gewichtsklasse, maar voerden daar alleen indirect bewijs voor aan. Zoals dat in mei ook voor de Utrechtse rechtbank ge beurde. Vriezema probeerde toen in een kortgeding kwalifica tie voor het Europees kampioen schap af te dwingen. Vriezema vond dat zij recht op deelname had, omdat zij hoger stond op de Europese ranglijst. De judo- bond meende echter dat Wille- boordse fitter was en verrassen der had gejudoot op de A-toer nooien. Waren er onderlinge re sultaten bekend geweest, dan had de gang naar de rechter mis schien niet eens gemaakt hoe ven worden. Na het kortgeding viel Vriezema in een zwart gat. „Het voelde als of niemand me meer steunde", zei ze zaterdag. „Willeboordse mocht naar het EK, terwijl voor mij het seizoen toen afgelopen was. Het enige wat ik toen kon doen was trainen, maar ieder een was op vakantie. Ik wilde mijn energie kwijt, maar kon dat niet. Dat was heel frustre rend." Furieus Al die frustratie en revanchege- voelens kropte de pupil van Theo Meijer enkele maanden op en nam ze zaterdag mee naar Rotterdam. Ze moest en zou de titel pakken, zo furieus keek ze tijdens haar partijen uit haar ogen. Marjolein Dijkman en Esther Stam hadden tegen haar in de kwartfinale en de halve fi nale daarom geen enkele kans. Willeboordse was rustiger in de aanloop naar de finale. Licht af wachtend nam ze het tegen Lisa Tempelaars (kwartfinale) en Margot Wetzer (halve finale) op. Ze liet haar tegenstandsters het initiatief en plaatste zelf een aantal goede 'counters'. Die slu we aanvallen leverden haar twee keer de winst op. Duidelijk was dat Willeboordse met de rem op judode. Al sinds september kampt de Zeeuwse met een schouderblessure. Daags voor het NK kreeg ze te horen dat ze een spierscheurtje heeft, maar volgens de artsen was het niet onverantwoord om zaterdag op de mat te verschij nen. Willeboordse: „Ik merkte wel dat ik mijn schouder ontzag tijdens de partijen. Dat was niet bewust, eerder een automatis me. Maar ik voelde door de pijn stillers geen pijn." In de finale begon Willeboordse wederom voorzichtig. Vriezema had daarentegen wel zin in een potje stevig judo en maakte een verbeten indruk. Zij plaatste voortdurend aanvalletjes, waar Willeboordse op haar momen ten wachtte. Zo'n moment kwam na twee minuten. Wille boordse wierp haar tegenstan der op haar billen. Eén van de hoekscheidsrechter gaf aan dat het een koka was, maar de hoofdarbiter wuifde dat weg. Niet veel later werkte de Zeeuw se de Utrechtse weer tegen de grond, maar dat was buiten de mat en dus leverde die worp geen score op. Ippon Na de reguliere speeltijd (vijf mi nuten) was er nog steeds geen score. De beslissing moest val len via een golden score in de verlenging van nog eens vijf mi nuten. Beide judoka's raakten onderhand vermoeid, al maakte Vriezema nog steeds een fitte in druk. Zij maakte het karwei na twee minuten ook af. Met een soepele beenveeg legde ze Wille boordse op haar rug: ippon. Vrie zema juichte het uit, Wille boordse droop teleurgesteld af. Direct na het verliezen van haar nationale titel gaf Willeboordse haar schouder niet de schuld. „Ik weet niet eens of ik door die blessure nu minder gejudoot heb." Dat ze verloren had, lag eerder aan haar zelf. „Ik ben veel te afwachtend begonnen in de finale. Dat heb ik altijd als ik voor de eerste keer tegen een goede judoka sta. Dan kijk ik al tijd eerst even met wat voor ie mand ik te maken heb. Dat is echt heel jammer dat dat er bij mij zo in zit, daar moet ik ook van af. Je snapt wel dat ik nu enorm uitkijk naar de volgende wedstrijd tegen Vriezema." Wanneer die komt, is onduide lijk. Zelfs wanneer Wille boordse weer op de mat ver schijnt, is onduidelijk. Morgen krijgt ze te horen of ze aan haar schouder geopereerd moet wor den. Zelf heeft de Zeeuwse daar weinig trek in („Dan moet ik wéér revalideren en dat is zó zwaar"), maar ze weet ook dat de blessure zonder operatie niet over gaat. Jan de Rooy: „Het is ongelooflijk wat een pech Elisa beth heeft. Ze is elke keer gebles seerd als ze voor belangrijke toernooien staat. Maar neem van mij aan: ze heeft van Daniëlle verloren, maar is nog steeds de beste Nederlandse in deze klasse." Elisabeth Willeboordse (links) in actie tijdens de finale tegen Daniëlle Vriesema. foto Robert Vos/ANP door Martijn van Beeten HEERENVEEN - Drie weken had Chad Hedrick nodig om de enige voor hem acceptabele posi tie, die van nummer één, weer in te nemen. Met een wereldbeker zege op de 1500 meter in Heeren veen (1.47,06 minuten) zwaaide de Amerikaanse wereldkampi oen allround af. Eind januari, in het Italiaanse Baselga di Piné, zien de Nederlanders hem pas weer. Drie weekeinden lang liet Hed rick zijn gezicht zien in Europa. De skeelergrootheid die vorig jaar zo verrassend de wereldti tel pakte bij de allrounders en op het WK-afstanden ook de vijf kilometer won. In Heeren veen stond zijn vader Paul Hed- HEERENVEEN - Gianni Rom me heeft zondag tijdens wereld bekerwedstrijden in Heeren veen de tien kilometer op zijn naam geschreven. De Brabander schaatste enige tijd onder het wereldrecordsche ma, maar kon dat tempo niet vol houden. Uiteindelijk hield hij slechts 0,52 voorsprong op de Noor Oystein Grodum. Romme kwam na 13.08,00 over de streep, Grodum klokte een tijd van 13.08,52. Het brons ging naar Carl Verheijen die zijn persoonlijk record verbeter de tot 13.10,54. Bob de Jong, de Nederlands kampioen op de tien kilometer, kon in Thialf niet im poneren: 13.17,42 (vierde). Jo- chem Uytdehaage legde de af stand af in 13.30,56: achtste. ANP riek langs de kant. Net als vorig jaar tijdens de wereldbekerfina le, toen Carl Verheijen hem op de vijf kilometer een gevoelige draai om de oren gaf. Nu zag pa hem voor het eerst winnen. Hedrick deed dat met een ui terst vlakke race. Net als Enrico Fabris een week eerder in Ber lijn, liet ook de Amerikaan zien dat de 1500 meter niet noodzake lijk een sprintafstand is. En dat leek toch zo te zijn sinds de in voering van de 'Wet van Wenne- mars'. Razendsnel starten en zor gen dat je aan de streep nog wat marge overhoudt, leek een ga rantie voor succes. Een strijdwij ze die ook zijn ploeggenoot Mark Tuitert gebruikt. Fabris en Hedrick toonden dat het, zeker op een laaglandbaan, ook anders kan. „Op deze ma nier breek je geen wereldre cords," stelde Hedrick zaterdag. „Maar je kunt wel winnen." Tuitert en Wennemars, zaterdag teleurstellend achtste en negen de, reageerden laconiek. Ze voel den zich vermoeid na vier wed strijd weekeinden en stelden dat ze normaal gesproken harder rij den dan Hedrick. De twee lijken nog niet te heb ben geleerd van het afgelopen seizoen. Toen hadden ze een sei zoen lang de toon gezet op de 1500 meter, maar werden ze op het WK-afstanden in Seoul ge klopt door de lange tijd onzicht bare Shani Davis. De man uit Chicago is dit seizoen overigens opnieuw het spook van het schaatspeloton. Hij concen treert zich op shorttrack, laat pas in 2005 voor het eerst zijn gezicht zien. Hedrick, die de bij naam The Exception (De Uitzon dering) draagt als een geuzen naam, mengde zich dus wel tus sen zijn concurrenten. Tot zater dagmiddag als verliezer. „Veel dingen die ik vorig sei zoen heb geleerd, was ik verge ten. Ik maakte domme fouten. Maar vergeet niet dat dit pas mijn tweede volledige seizoen als schaatser is." Hedrick had een nieuw gevecht ook wel verwacht. „De concur renten hebben afgelopen zomer harder getraind om mij te kun nen verslaan. Achterover leunen is onmogelijk." Wieltjes Op zijn manier bereidt Hedrick zich voor op het WK-allround, begin februari in Moskou. Maar DUBAI - Langeafstandzwemster Edith van Dijk is zesde geworden op de vijf kilometer van de wereldkampioen schappen open water zwemmen in Dubai. De Hollandse kon niet op tegen het 'sprintgeweld' van twee Russische jonkies. De 16-jarige Larisa Iltsjenko greep de wereldti tel, het zilver was voor haar evenoude landgenote Ksenia Popova. Van Dijk was desondanks tevreden. „De vijf kilo meter is niet mijn afstand. Ik heb meer kansen op de 10 en 25 kilometer", zei Van Dijk, die twee jaar geleden we reldkampioene werd op de 25 kilometer. ANP STUTTGART - Suzanne Harmes en Yuri van Gelder heb ben bij de wereldbekerwedstrijden turnen in Stuttgart goud behaald. Harmes won het onderdeel vloer, Van Gel der was de sterkste op de ringen. Laura van Leeuwen ein digde op de brug als vijfde, de turnster van Pro Patria kreeg de waardering 8,875 voor haar oefening, waarvan de afsprong mislukte. Harmes won ook nog brons op de balk. ANP OEFA - Olga Kamyshleeva is er niet in geslaagd haar we reldtitel dammen te prolongeren. De Heerlense grootmees ter kwam zaterdag in de tweekamp tegen haar Russische uitdaagster Tamara Tansykkoetsjina niet verder dan remi se en verloor daardoor de derde en beslissende set. De Ne derlandse moest na 66 zetten constateren dat een remise het hoogst haalbare was. Ook gisteren speelde ze remise. De stand in de derde set kwam daarmee op 6-2 in het voordeel van Tansykkoetsjina. ANP ZAGREB - De Nederlandse volleybalvrouwen zijn bij het EK van volgend jaar in Kroatië ingedeeld in een groep met onder andere Rusland, de nummer twee van de Spe len in Athene, en regerend wereldkampioen Italië. Ook Turkije, vorig jaar tweede bij het EK, maakt deel uit van groep B. De groep wordt gecompleteerd door Bulgarije en Spanje. ANP DEVENTER - Kurt Wubben is in Deventer winnaar ge worden van de achtste marathon om de KNSB-cup. Hij ontsnapte in de slotfase samen met Bert jan van der Veen en Ard Alderts uit een kopgroep van 22 en was vervolgens de snelste in de sprint. Andres Landman behield de lei ding in het klassement. Bij de vrouwen toonde klasse mentsleidster Daniëlle Bekkering zich de snelste in de massasprint. ANP SJANGHAI - Golfer Stephen Dodd heeft zijn eerste toer nooizege behaald. De 38-jarige prof uit Wales won de Chi na Open in Sjanghai, het eerste toernooi van de European Tour 2005. Dodd eindigde op 276 slagen, twaalf onder par. Maarten Lafeber werd de beste Nederlander op de ge deelde 28e plaats. Robert-Jan Derksen werd 57e. ANP Chad Hedrick versloeg alle Nederlandse favorieten op de 1500 meter. foto Jerry Lampen/Reuters eerst gunt hij zichzelf vier da gen in Amsterdam. Met zijn va der en twee Amerikaanse skeelervrienden. Dat enkele drinkpartijen in het schema wor den ingepast, is wel zeker. Ook daarin is Hedrick immers een uitzondering. Bovendien stapt hij voorlopig het ijs niet op. De man die sterk werd op skeelers, traint de ko mende weken weer op wieltjes. In de Texaanse zon. „Dat is mijn manier en mijn trainer Bart Schouten gunt me die vrij heid." Daarom stapte Hedrick na het succesvolle afgelopen seizoen ook over van Tom Cushman naar Nederlander Schouten. Op advies van Derek Parra. „Ik zie Bart als een ondersteuning, als een vriend. En als iemand die me midden in de nacht wakker maakt om te vragen of mijn schaatsen wel goed zijn gesle pen. Ik was jarenlang een skeelerkampioen door mijn ei gen weg te kiezen en het is niet verstandig om daar nu van af te wijken." Hedrick heeft die vrijheid ook De Texaan weet zich nu al zeker van een plek op het WK, waar de Nederlanders de komende we ken stevig met elkaar in de slag gaan. Eerst op 18 en 19 decem ber op het NK-allround, daarna begin januari op het Europees kampioenschap. Voorlopig heeft Hedrick andere zorgen. Littekenweefsel op de achillespees zorgt voor overlast en die kwetsuur lijkt alleen maar erger te worden. „Als dat weefsel vastgroeit aan die pees, kan het mijn be wegingsvrijheid belemmeren. Misschien moet ik me zelfs wel laten opereren." Door die blessu re liet Hedrick gisteren de tien kilometer schieten. En dus ver trok hij als winnaar uit Hee renveen. Zoals het in zijn ogen ook hoort. GPD door Gerrit Hendriksen MOSKOU - De Russische tennis sters hebben het toernooi om de Fed Cup gewonnen. Dat was voor het eerst. Vera Zvonareva en Anastasia Miskina versloe gen in het beslissende dubbel spel het Franse duo Marion Bar- toli en Emilie Loit met 7-6 en 7-5. De eindstand in de finale kwam daarmee op 3-2 in het voordeel van Rusland. Frank rijk was titelverdediger. De Russische ploeg dankte op de slotdag veel aan Miskina, die in haar drie partijen ongeslagen bleef. De kampioene van Roland Garros won eerst haar tweede single, met 6-3 6-4 van Nathalie Dechy, om vervolgens ook nog met succes op te draven voor het dubbelspel. Dat was aanvankelijk niet de be doeling. De Russische coach koos daarvoor doordat Svetlana Koeznetsova er niet in was ge slaagd een voortijdige beslissing te forceren. Tiebreak De winnares van het US Open was kansloos tegen Tatiana Go- lovin, geboren in Moskou maar tot Frangaise genaturaliseerd: 4-6 1-6. Het evenwicht werd daarmee hersteld: 2-2. Reden waarom Miskina werd gevraagd Zvonareva te assisteren in plaats van Elena Lichovtseva. De wissel slaagde. In de eerste set hadden beide koppels moeite de service te behouden. In de tie break benutten de Russinnen meteen het eerste setpoint. Het was niet de voorbode van een snelle afronding. Bartoli en Loit, die bij 3-3 in de tweede set werden gebroken, bleken taaier dan gedacht. Ze werkten een achterstand van 3-5 weg. De op leving was echter van korte duur. ANP/DPA door Peter Homan GIETEN - Ze zijn ploeggenoten van elkaar, maar toch botert het niet tussen Sven Nys en Richard Groenendaal. Dat bleek gister middag wel tijdens de interna tionale Super Prestigeveldrit van Gieten. Nys boekte zijn 25ste overwinning van het sei zoen, Groenendaal werd derde achter regerend wereldkampi oen Bart Wellens. Groenendaal was blij met de po diumplaats, maar - zo stelde hij GIETEN - Mirjam Melchers wil eind januari meedoen aan de we reldkampioenschappen veldrij den in het Duitse Sankt Wendel. De wielrenster reed gisteren in Gieten in het voorprogramma van de wedstrijd om de Super prestige haar eerste veldrit van het seizoen. Ze eindigde daarin als vierde achter winnares Ma rianne Vos, de Duitse Brigit Hol- lmann en Arenda Grimberg. ANP na afloop nadrukkelijk - die had hij beslist niet te danken aan Nys. „Nys weet dit ik op dit mo ment niet in supervorm ben en dan dringt hij mij toch de kop op. Vervolgens demarreert hij uit mijn rug." Groenendaal mocht uiteindelijk toch het podium beklimmen, maar veroverde die derde plaats grotendeels op eigen kracht. Al had de Brabander niet over ge luk te klagen toen Bart Wellens zich na een imponerende inhaal race bij hem meldde. „Door Wellens kreeg ik weer snelheid. Die nam mij op sleep touw en zo kon ik de derde plaats pakken." De 29ste internationale veldrit van Gieten was niet bijster boeiend. Nys was heer en mees ter, al liep zijn voorsprong in de laatste ronde dankzij een ontke tende Wellens iets terug. Bij de renners onder 23 jaar, de espoirs, boekt Lars Boom be hoorlijke resultaten, maar ook in die leeftijdsgroep heeft België de opvolgers voor de Nys en Wel lens klaar staan. Dat bewees Niels Albert gistermiddag duide lijk. De jonge Belg was niet te verslaan. Boom moest diep bui gen en werd op afstand derde. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17