Reus Alex de portier van PSV Julien Escudé geeft Ajax weer vorm De velden worden steeds gladder PZC PSV heerst in Eindhoven als in 1988 Arsenal is de weg helemaal kwijt 16 Braziliaanse verdediger wordt een grote toekomst toegedicht Lakse afronding nekt AZ bijna Redondo zet punt achter carrière Strunz wordt baas van Gerets Boete voor Diouf wegens spugen Van Hoogdalem mag weer spelen maandag 29 november 2004 door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Elke herinne ring aan 1988 duwt Guus Hid- dink het liefst van zich af. Dat is wijs en logisch. Maar de cij fers en de stijl van voetballen dwingen soms toch tot vergelij king. Met een verbluffende een voud zette PSV zaterdag ook FC Twente opzij. Het werd 2-0, de vertoning was matig, het rende ment weer optimaal. Zeventien jaar geleden stevende PSV, onder dezelfde trainer, op een prachtig kerstrapport af. In veertien wedstrijden noteerde de ploeg veertien overwinnin gen en een doelsaldo van 55-12. Nu zijn er de smetjes van twee gelijke spelen en bedraagt het doelsaldo 35-5. Opmerkelijk is hoe de pers destijds reageerde op de suprematie van PSV. Voetbal International schreef eind november 1987, na een de gelijke 0-2-zege op Sparta „De patronen zijn zó degelijk, zó na drukkelijk op Het Resultaat ge richt, dat de amusementswaar de veel te gering is." Hiddink liet zich toen niet pro voceren en is nu nog meer im muun geworden voor dat soort opmerkingen. Dat is maar goed ook. PSV is namelijk de enige club in Nederland, die Europese normen wil en durft te hante ren. Als de consequentie van top prestaties in de Champions Lea gue is, dat de spektakelwaarde in de eigen competitie daar soms onder lijdt, dan zij het zo. Lijkt de gedachte. Olijke, vrolijke voetballers telt deze selectie niet of nauwelijks Iedereen is doordrongen van de kracht van het collectief en die is veel groter dan de optelsom van de kwaliteiten van elf indivi duen. PSV speelt helemaal geen calcu lerend voetbal, de ploeg zoekt zoveel het kan de aanval, maar heeft nou eenmaal geen Roma- rio's of Nilissen in de selectie. Op het moment dat de spelers van PSV méér gaan doen dan ze in werkelijkheid kunnen, komt de ploeg in de problemen. Hid dink beseft dat als geen ander. Tegen Twente waren er zater dag een paar momentjes van lichtzinnigheid, maar ze vielen in het niet bij het vermogen om de klus professioneel en gecon centreerd te klaren. PSV had het geluk van een vroege treffer. Twente-doelman Paauwe liet een venijnig schot van Sibon tussen zijn benen glij den en hief daarmee de witte vlag. Na de rust besliste Cocu het eenzijdige duel door een prachtige vrije trap van Beasley binnen te koppen. Twente, dat vier uitwedstrijden op rij had ge wonnen, stelde daar helemaal niets tegenover. De suprematie van PSV werkt verlammend op tegenstanders. Voor het eerst sinds vele jaren is de ploeg in het eigen Philips Stadion weer onaantastbaar. GPD door Frans van den Nieuwenhof en Arjen Vos EINDHOVEN - Het is dat zijn gezicht inmiddels zo bekend is. Een enkele argeloze passant zal misschien nog denken dat hij uitsmijter is in een nachtgelegen heid. Voetbalminnend Eindho ven kent hem als de Portier van PSV. Alex Rodrigo Dias de Cos- la. 22 jaar. Sloper van spitsen. Ook zaterdag hield hij de deur weer dicht. Als doelman Heurelho da Silva Gomes er zaterdag tegen De Graafschap in slaagt om de re cordreeks aan minuten zonder tegentreffers over de 1100 te tillen, zal hij Alex ongetwijfeld in de feestvreugde betrekken. Sinds de komst van de Brazili aanse verdediger lijkt de defen sie van PSV te zijn opgetrokken uit gewapend beton. Twente kreeg zaterdag niet eens de Schijn van een kans op een doel punt. De ploeg kwam zelfs tot maar één enkel balcontact in het strafschopgebied. De verschijning van Alex lijkt op tegenstanders een verlam mende, ontluisterende werking te hebben. „Ik denk dat je er als spits weieens moedeloos van wordt om tegen hem te spelen", zei coach Guus Hiddink zater dag na de wedstrijd. „Hij duwt of Trekt niet, hij maakt geen on nodige tackles en speelt niet te kort op een tegenstander. Soms denkt een aanvaller daarvan te kunnen profiteren. Alex geeft je GRONINGEN - AZ walste de laatste weken met groot machts vertoon over zijn tegenstanders heen. Ook bij FC Groningen le ken de Alkmaarders gistermid dag hard op weg een nieuwe parel aan de glanzende ketting te rijgen. Dat het uiteindelijk slechts een benauwde 1-2-zege werd, had de ploeg van Co Adriaanse vooral aan zichzelf te danken. De thuisploeg won in de ope ningsfase bijna alle persoonlijke duels, maar het Groningse over wicht leverde geen enkele echte kans op. En nadat de noordoos ter was gaan liggen, waren de bezoekers ineens heer en mees ter. Groningen werd weggetikt en AZ peurde wél kansen uit zijn superioriteit, een hele rits zelfs. De marge halverwege be droeg echter slechts één doel punt, gescoord door Van Galen die in de achttiende minuut raak kopte: 1-0. Van het superieure positiespel van de bezoekers bleef na de her vatting niet veel meer over. Op basis van inzet maakte Gronin gen er weer een wedstrijd van, terwijl AZ terugviel. Na een slip pertje van Buskermolen kon Sai nton scoren:1-1. Omdat beide ploegen voor de rtïlle winst gingen, ontspon zich in het laatste halfuur een enerve rend gevecht, met kansen over en weer. Daarin trok AZ toch aan het langste eind. Ruim een kwartier voor tijd viel de bal na een corner van Perez voor de voeten van Opdam. De uithaal van de centrumverdedi ger was niet erg hard, maar doordat Roorda de bal laat zag, kon hij het schot niet keren: 1-2. GPD altijd één tot anderhalve meter ruimte. Maar nooit meer. Hij speelt met die ruimte. Laat in de duels een dominantie voelen, die tegenstanders intimideert." Uiteraard is de reeks van ruim elf competitiewedstrijden zon der tegentreffers niet alleen aan Alex of Gomes toe te schrijven. Het middenveld van PSV is sinds de komst van Phillip Cocu uitgebalanceerder en degelijker dan ooit. Die linie is al bijna niet te overbruggen. Aanvoer der Mark van Bommel: „Als je praat over 'de nul' dan heeft ie dereen daarin een rol. We spe len kort op elkaar en geven wei nig ruimte weg. Dat neemt niet weg dat Alex na een weifelend begin erg sterk is geworden. Hij is vooral héél erg goed geïnte greerd. Net als de andere buiten landers mengt hij zich volop in de groep. Die jongens willen we ten wat er leeft en gebeurt." Dat moeizame begin ontging nie mand. Vier maanden t-erug, in de oefenwedstrijd tegen Armi- nia Bielefeld, leek de draaicir- kel van Alex nog op die van een eenpersoonstruck-met-opleg ger De schijn bedroog. Hid dink: „Hij kwam hier met een blessure aan en op de stranden van Brazilië zal hij niet con stant met oogkleppen op aan het trainen zijn geweest. Er za ten wat kilootjes te veel aan, zeg maar gerust: een stuk of vijf. Alex heeft dat heel goed opge pakt, je zag hem met de week groeien." De communicatie in het veld is geen probleem, zo be nadrukt Bouma. „Anders zou den we wel meer goals tegen krijgen. Als je bent ingespeeld als team, kun je met een klein woordje al duidelijk maken wat er moet gebeuren. Heel simpel." Inschuiven Met Alex in het centrum komen ook de andere verdedigers opti maal tot hun recht. Bouma kan inschuiven, Lee is vaak een vere delde linksbuiten en Ooijer durft op rechts ook meer initia tief te nemen. Ooijer: „Onze he le verdediging zit gewoon goed in elkaar. Alex is een fantas tische verdediger, maar we moe ten opletten dat we niet te veel druk op hem gaan leggen. Dat hij een gigant is, staat vast. Hij is een imposante verschijning, logisch dat het publiek op hem reageert. Het is een heel goede aankoop, net als de andere nieu we jongens trouwens. Ik hoop dat hij nog beter wordt." Bouma: „Als mandekker heeft Alex in heel korte tijd een heel hoog niveau gehaald. De eerste paar weken of maanden moest hij zich nog aanpassen, maar hij heeft het erg snel opgepakt. Het is een beer van een vent, die ver ras je niet zo maar." Ook op internationaal topni veau doet de Braziliaan zijn slo- perswerk. Thierry Henry kwam er in Londen niet aan te pas, net zomin als de spitsen van Pana- thinaikos, Rosenborg en Ajax. Tegen Twente bereikte de supe rioriteit van Alex (versus N'Ku- fo) de grens van vernedering. De vergelijking met Jaap Stam dringt zich op. Van Bommel zegt: „Ik zie wel overeenkom sten: het postuur, die kale kop, de uitstraling, de snelheid. Het zijn allebei top verdedigers." GPD Ajax-speler Julien Escudé (rechts) scoort voor de derde keer in korte tijd. Links RBC-speler Sydney Lammens. Op de achtergrond Grygera van Ajax. foto Marcel Antonisse/ANP door André Hooqeboom AMSTERDAM - In alles is Julien Escudé de tegenpool van een ras-Amsterdammer. Hij is bescheiden, beleefd, vriende lijk en kent zeer correcte om gangsvormen. Inmiddels heeft de vrolijke Fransman, die be gin vorig jaar werd aangetrok ken als vervanger van Christi an Chivu, zich ontwikkeld tot een van de architecten van het plotse herstel van Ajax. Sinds Escudé is teruggekeerd in de basis heeft Ajax alleen nog ver loren van Juventus. De club keerde bovendien terug in de nationale topdrie. Ook gisteren, in het niemendal letje tegen het laffe RBC Roosendaal, speelde Escudé weer een belangrijke rol in de simpele 4-1-overwinning. Hij stond aan de basis van de 1-0. Zijn schot werd door RBC-doel- man Aerts ten dele gekeerd, waarna Anastasiou kon intik ken. Hij scoorde 3-1, werd uit geroepen tot man van de wed strijd en voorzichtig scandeer den de Ajax-fans voor het eerst zijn naam: 'Olé, Olé, Olé, Julien Escudé'. De vrije verdediger maakt een loopbaan door bij Ajax als in een achtbaan. Vorig seizoen was hij vaste keus van Ronald Koeman. De Fransman moest in de voetsporen van Chi vu treden. Een moeilijke opga ve. De charismatische Roe meen was met zijn 21 jaar al de onbetwiste leider van Ajax en gaf gestalte aan het jonge team dat tot de kwartfinale van de Champions League reikte. Escudé speelde vervolgens wel 31 wedstrijden in het eerste, tot hij dit seizoen het veld moest ruimen voor een nieuwe generatie Amsterdammers; Jo hn Heitinga en Nigel de Jong. Een keuze die Koeman later zou betreuren. De trainer: „Je kiest voor de jongeren, omdat ze in de opbouw iets meer zou den brengen. Dat is uiteinde lijk tegengevallen omdat ze de fensief nogal wat steken lieten vallen. Met Escudé en Grygera is de opbouw weliswaar iets minder, maar zit het defensief beter in elkaar." Na de dramatische 4-0-neder- laag bij Bayern München kreeg Escudé een herkansing, en kwam hij samen met Zdenek Grygera in het centrum van de defensie terecht. Vanaf dat mo ment ging het beter lopen bij Ajax. Op 3 november verlooi de ploeg bij Maccabi Tel Aviv, toen nog voerde Heitinga de laatste linie aan. Op 7 novem ber tegen Willem II keerde de Fransman terug in de basis en in de competitie is sindsdien niet meer verloren. Bovendien blijkt Escudé ook een neusje voor de goal te hebben. Hi] scoorde in de competitie al drie keer; twee tegen De Graaf schap en gisteren één tegen RBC. Ongewoon voor een spe ler die in zijn hele loopbaan nog nauwelijks doelpunten heeft gemaakt. „Wat een week. Mijn moeder gelooft het nooit", zei hij giste ren met twinkelende ogen. „In de Franse competitie heb ik één doelpunt gemaakt in vijf seizoenen." Er werd hem tegen RBC ook weinig in de weg ge legd. De Ajax-opbouw begon bij hem en eindigde in de 51e minuut ook bij hem. De Frans man werd geheel vrijgelaten bij een vrije trap van Wesley Sneijder en kopte 3-1 achter doelman Aerts. Ajax had geen kind aan RBC Roosendaal, dat zich al bij voor baat had neergelegd bij een ne derlaag. Trainer Jan van Dijk stelde onomwonden dat „als we meer hadden aangevallen, we met 7-1 hadden verloren." Ajax kon niet beschikken over Ryan Babel, die zaterdag bij de laatste training een scheurtje had opgelopen in zijn knie. Daarom stond Anastasiou weer in de spits. De Griek werd latei- vervangen door Stanley Abo- rah. Overigens is Babel volgen de week weer beschikbaar, te gen RKC. Het duel met RBC Roosendaal had in de eerste helft nog wel iets weg van een wedstrijd. Na dat Anastasiou Ajax aan de lei ding had gebracht, werd het nog 1-1 door lichtzinnigheid van zowel Vonk als Maxwell. De Braziliaan maakte zijn fout je voor rust nog goed, door zelf de aanval op te zetten die via Boukhari tot 2-1 leidde. RBC geloofde daarna niet meer in een goed resultaat, maar speelde om de score laag te hou den. Dat lukte, maar daarmee werd de zondagse ontmoeting in de Arena niet meer dan een karikatuur van een voetbalwed strijd. Escudé en Rosales gaven een grijze middag toch nog eni ge kleur. GPD Ruud Gullit heeft zich vorige week flink gestoord aan de glijpartijen van zijn spelers. Volgens hem hadden ze het verkeerde schoeisel aangetrok ken en waren ze niet goed met hun vak bezig geweest. Ik vond die kritiek een beetje overdre ven. Ik heb de wedstrijd ook gezien en ik heb niet alleen spelers van Feye- noord onderuit zien gaan. Het zou dus ook wel eens aan het veld hebben kun nen liggen. Ik merk het zelf ook steeds vaker: de velden lijken steeds gladder te worden. De ondergrond is vaak kei hard, terwijl de bovenlaag spekglad is. Daar is dus geen schoeisel tegen be stand. En dan zijn er nog veel velden waar soms wat deeltjes kunstgras tus sen het gewone gras is verweven. Ik train zelf op schoenen met rubberen noppen en de wedstrijden speel ik met stalen noppen, de zogenoemde pinnen. Misschien heeft het te maken met het verleden. Bij Heerenveen mochten we nooit op pinnen trainen. Dat werd als te gevaarlijk gezien, de kans op het ver wonden van je medespeler was te groot. Ik vond dat wel een goeie regel. Ik moet ook zeggen dat trainen op rub bertjes heerlijk is, je loopt er lekker op. Tsja, en in de wedstrijd kies ik toch voor pinnen. Komt ook, omdat veel clubs vaak voor het begin van de wed strijd het veld nog even nat maken, zo dat de bal beter rolt. Kijk, als ik tijdens een training een keer uitglijd, is dat geen probleem. Maar in de wedstrijd kun je je dat niet permitteren, zeker niet als je verdedi ger bent. Vandaar. Er komen steeds meer voetbalschoenen op de markt, soms met de vreemdste noppen eronder. Ik weet niet waar het allemaal goed voor is. Het is erg op de commercie gericht. Het gaat om heel veel geld verdienen. Volgens mij heb ben al die fabrikanten niet echt uitge zocht wat slecht of goed is. Het moet verkopen. Hoe gekker, hoe beter. Een paar jaar geleden kwamen er ineens schoenen met van die schubben op de markt. Je zou er beter mee kunnen schieten. Alsof schieten niks met tech niek te maken heeft. De jeugd is daar natuurlijk gevoelig voor. Mijn zoontje zag vanavond Sama ras bij Heerenveen op gouden schoenen spelen. Nou, die wil hij dus ook. Zo werkt het, zonder dat iemand erbij stil staat of het ook wel goede schoenen zijn. En dan worden er ook nog abnor male prijzen voor zulke schoenen ge vraagd, 200 euro is niks. Ik zou de jeugd altijd op schoenen met rubbers, dus met twaalf vaste noppen, laten voetballen. Dat is beter voor de gewrichten. Met pinnen sta je heel snel vast. Bovendien zijn pinnen gevaarlij ker, de kans op blessures is erg groot. Ik merk wel dat veel fabrikanten inmid dels weer een beetje terugvallen op het oude vertrouwde, dus de rubberen nop pen. Dat is een goede zaak, al zijn ze nog niet zo ver als in de atletiek. Daar wordt veel meer afgestemd op de be hoeften van de sporter. Gérard de Nooijer ENSCHEDE/MILAAN - De koning van de eenvoud is af. gezwaaid. Na jarenlang blessureleed heeft Fernando dondo er genoeg van: hij stopt. Terwijl de grote voetbal wereld in een razende vaart verder draaide, nam gj prachtige speler bijna onopgemerkt afscheid van d sport. De 35-jarige Fernando Redondo meldde zaterda op de Argentijnse radio dat hij met onmiddellijke ingan een punt heeft gezet achter zijn loopbaan. Redondo w in zijn beste jaren bij Real Madrid een prachtige midden velder. Redondo was de koning van de eenvoud: ballet aannemen en direct doorspelen. Met Real won hij t\n keer de Champions League (1998 en 2000), waarna hij tt gen zijn zin naar AC Milan verhuiste. Bij die club wash chronisch geblesseerd en daarom vond hij na een tijd ook dat hij geen recht meer had op salaris. GPD WOLFSBURG - Thomas Strunz heeft gisteren een drieja rig contract getekend als technisch directeur van Vi Wolfsburg. Met ingang van 1 januari wordt hij de baa van trainer Eric Gerets. Strunz (36) is de opvolger va Peter Pander die in augustus de club vaarwel zei. Strunz werd als speler van Bayern München vijf k kampioen van Duitsland. Hij maakte deel van de Du; selectie die in 1996 Europees kampioen werd. Drie jaarg leden beëindigde hij zijn actieve loopbaan en werd hij sp< lersmakelaar. ANP BOLTON - Bolton Wanderers heeft aanvaller El Had Diouf gisteren de maximumboete van twee weken salan opgelegd wegens spugen. In de wedstrijd tegel Portsmouth (0-1) spoog de Senegalees naar Arjan ij Zeeuw, de maker van het doelpunt. De aanvaller (23) bood na de wedstrijd zijn excuses aai Hij is door Liverpool voor een seizoen uitgeleend aan Bol ton. Diouf, twee keer Afrikaans voetballer van het jaai werd vorig jaar door een rechtbank in Glasgow verooi deeld tot 8000 euro boete voor het spugen naar een fej van Celtic tijdens de Uefa-bekerwedstrijd van Liverpw tegen Celtic. ANP GELSENKIRCHEN/DEN HAAG - Marco van Hoogdi lem, sinds 1997 in dienst van Schalke 04, mag weer voe' ballen. Zijn carrière leek maandenlang een abrupt eint te krijgen na vaststelling van de ziekte PSC, een leveraai doening. Van Hoogdalem heeft een lange weg langs mi disch specialisten achter de rug. De artsen van Schall 04 achtten tijdens de voorbereiding op het nieuwe seiza verder voetballen (contactsport) te gevaarlijk wegens k vergrote mild, gevolg van de ziekte. Een tegenonderzoi bij het Erasmus Medisch Centrum leverde een tegengesto de conclusie op. Omdat voor de speellicentie bij de Duifj voetbalbond een gezondheidsverklaring voor een spel nodig is, werd op gezag van de DFB, met instemming w Schalke én Van Hoogdalem, een derde, beslissend onde zoek gedaan. Dat laatste onderzoek pakte gunstig u voor de voetballer. Tijdens een gesprek met 'chef-traini Ralf Rangnick van Schalke sprak Van Hoogdalem gists avond af dat hij na de winterstop weer bij de groep aai sluit. GPD van onze sportredactie LONDEN - Arsenal raakt in de Engelse voetbalcompetitie ver der en verder achterop in de kampioensrace met Chelsea. Vier dagen na het gelijkspel met PSV (2-2) verloor de kampioen bij Liverpool: 2-1. Koploper Chelsea profiteerde dankbaar en vergrootte dankzij de 4-0-ze- ge op Charlton Athletic de mar ge tot vijf punten. Arsenal beleeft een slechte perio de. De club won slechts één van de laatste zeven competitiewed strijden. Op bezoek bij nummer zeven Liverpool ging het weer fout. Alonso zette Arsenal op achterstand, Vieira maakte ge lijk waarna Mellor in de aller- laatse minuut de beslissende tweede treffer voor Liverpool maakte. Van Persie zag het als veldspeler allemaal gebeuren. De aanvaller was weer helemaal hersteld van een knieblessure die hij tegen PSV opliep en ver ving in de 67e minuut Reyes. Arjen Robben kwam namens Chelsea niet tot scoren maar speelde opnieuw een sterke par tij. Twee andere Nederlanders waren wel trefzeker Arjan de Zeeuw bezorgde Portsmouth een 1-0-zege bij Bolton Wande rers, Ruud van Nistelrooij was één van de doelpuntenmakers bij de 3-0-overwinning van Man chester United bij West Brom- wich Albion. Spanje Barcelona heeft zaterdag weer een lastige horde in de Spaanse competitie genomen. De koplo per won in de buurt van Madrid bij Getafe met 2-1. Doelpunten van Marquez en Deco in de eer ste helft gaven de club voldoen de ruimte om de tiende competi tiezege bij te schrijven. Barcelo na behield een voorsprong van zeven punten op Real Madrid. De nummer twee van de Spaan se competitie versloeg Levante: 5-0. Ronaldo scoorde tweemaal. Figo, Beckham en Owen waren eveneens succesvol. Bayern München heeft het gat met de concurrentie zaterdag weer wat vergroot. De koploper van de Bundesliga behaalde een vrij eenvoudige zege (4-2) op FSV Mainz 05 en zag achtervol ger Wolfsburg voor eigen pu bliek met 2-3 verliezen van Hert- ha BSC. Schalke 04 is inmiddels de grootste concurrent v Bayern München. De tegensta der van Feyenoord woensdag de Uefa Cup versloeg Armii Bielefeld (2-1). Schalke 04 he twee punten minder dan de k( loper. Bij Bayern München m Makaay de derde treffer vt zijn rekening. Dick Advoci verloor thuis met Borus Mönchengladbach met 1-3 v Hamburger SV. Bij de Hambui se ploeg moest intemafiöj Boulahrouz met twee gele ka ten kort na de rust het veldv laten. Bert van Marwijk verli met Borussia Dortmund met! van Werder Bremen. Italië In de Italiaanse competitie v speelde koploper Juventus tv punten in de topper tegen Int nationale (2-2). Juventus kw op voorsprong in Milaan, d doelpunten van Zalayeta Ibrahimovic uit een strafscb Maar Vieri en Adriano zorgt ervoor dat een punt in Mill achter bleef. Bij AC Milan is Argentijnse aanvaller Hen Crespo eindelijk los. Na i doelpuntloze periode scoorde huurling van Chelsea giste voor de derde keer op rij. treffer was voldoende voor volle winst (0-1) bij Chievo Vi na. Door de zege kropen deM nezen dichter bij Juventus. Milan staat op vier punten' de lijstaanvoerder. Mede dankzij een snelle tre van oud-NAC'er Orlando Enj aar won Racing Genk in del gische competitie zaterdag 3-1 bij Oostende. De zesde ci petitietreffer van de Nederla se spits viel al na 41 secondei Koploper Club Brugge, afg pen week nog te sterk voor Utrecht, hield de leiding ir Belgische competitie stevig handen. De Bruggenaren ws op eigen veld Excelsior M' kroen ruim de baas: 3-0. Na belager Anderlecht won za dag op eigen veld met 4-0 Westerlo. Glasgow Rangers komt als 1 loper naar Alkmaar voor treffen van donderdagavom de Uefa Cup met AZ. De p profiteerde gistermiddag o maal van het gelijke spel eeuwige rivaal Celtic bij I dee (2-2). Rangers won voo: gen publiek van Hearts: Glasgow Rangers heeft nu punt meer dan Celtic. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16