Huim 4 miljoen voor onderwijs PZC PZC Gebarencafé haalt dove uit isolement Weg nu vrij voor aanpak van Noordstraat Paard overleden na eten van taxus Gemeente bekijkt wensen Leger de Heils en ZCAD rie scholen in gemeente Terneuzen mogen uitbreiden Bier bestellen met de handen Instuif tafeltennis Koffiezetapparaat vat vlam Computers uit winkel gestolen Reinigingsrechten stijgen opnieuw Veere strenger voor minicampings agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 26 november 2004 rrFuaène Verstraeten JUEüZEN - Bij de zoek- lii naar een nieuwe locatie de dak- en thuislozenop- laat de gemeente Terneu- 'zjch leiden door de wensen het Leger des Heils en het iD (Zeeuws consultatiebu- voor alcohol en drugs). De leria die eerder werden afge- [oken, zijn niet meer allesbe- palend, laten burgemeester en wethouders weten. Het college stelt dat naar aanlei ding van de nieuwe situatie die is ontstaan nu de Tijman als lo catie voor dag- en nachtopvang van de baan is. In de Tijman zou ook de methadonverstrekking en het kantoor van het ZCAD komen. Nu dat niet doorgaat, vraagt het ZCAD zich af of de methadon verstrekking gekoppeld moet blijven aan een voorziening voor dak- en thuislozen. Wat het kantoor betreft zoekt het ZCAD onderdak bij Emergis, waarmee een fusie wordt aange gaan. Het Leger des Heils heeft aange geven nog steeds een 24-uurs hostelfunctie met dienstencen trum te willen realiseren, zoals dat in de Tij man de bedoeling was.. Omdat de betrokken instellin gen nog steeds willen samenwer ken, is afgesproken dat de instel lingen hun eisen nog eens op pa pier zetten. Op grond van die in formatie kan de gemeente dan gaan zoeken naar een nieuwe lo catie. Als zoekgebied is destijds de eer ste 'schil' grenzend aan het stadscentrum aangewezen, er zijn toen ook randvoorwaarden opgesteld voor onder meer de loopafstand naar het centrum, de bereikbaarheid voor politie en hulpdiensten, de oppervlakte en de ligging ten opzichte van woningen en scholen. B en W willen die voorwaarden nu dus niet meer bepalend laten zijn voor de keuze van een locatie voor dak- en thuislozen. urEuqène Verstraeten RNEUZEN - De gemeente meuzen stopt volgend jaar 4,2 miljoen euro in de huis- ng van verschillende scho- kan nog een fors bedrag :omen als lopende onderzoe naar uitbreiding van de Vaart. Sint Willibrord en lengemeenschap de Rede .uitgekristalliseerd, at de afgelopen twee jaar Keken niet werden gehono- rd. mag de Prins Willem van ïjeschool in Terneuzen vol- d jaar toch vervangende iwbouw plegen. Het gebouw coet volgens burgemeester wethouders nog steeds aan wettelijke voorschriften, •houdt toch steeds minder jke tred met de nu heersende jerwijskundige inzichten. Bo- siien is het onderhoud aan de ooi duur en arbeidsintensief. tbouw zorgt ervoor dat de aeente de komende jaren ge- jwaard wordt van te verwach- extra onderhoudskosten, het schoolbestuur moet de mende jaren minder in onder lid investeren en is daarom be id 300.000 euro bij te dragen, •nieuwbouw zelf kost 2,5 mil- euro. Meteen komt er ook nmeuw gymnastieklokaal, id is er verder voor de uitbrei- gvan De Stelle, de Zuidland- en de praktijkschool de rong. De Hille, het Kompas de Sprong mogen ook nieuw ïubilair aanschaffen voor en- leerlingengroepen. Verder !gen de Zuidlandschool en de isschool in Zaamslag een hek Advertentie Bezorgklachten: 1-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; «terdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 'ostbus 145 '530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 w: 0115-645742 Email: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe 'chef) "out Bareman Raymond de Frel ?ené Hoonhorst Rene van Stee fhts Bakker (sport) kudeloo 16 Rostbus 62 *560 AB HULST Tel: (0114)372776 (0114)372771 Email: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Rostbus 31 ^60 AA GOES 'eh (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ^.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl rond het speelplein zetten. Een heleboel andere verzoeken van scholen worden dit jaar niet ge honoreerd. Zo wil de Sint Antio- niusschool in Sluiskil uitbrei den. Vorig jaar lag er ook al een verzoek. Er zouden uitgebreide argumenten en kostenramingen komen, maar die zijn er nog steeds niet. Het verzoek voor nieuwbouw van de Esdoornveste in Sas van Gent is ook nog even opzij ge legd in afwachting van het on derzoek naar een brede school in Sas van Gent. B en W zien ver der geen redenen om verzoeken om uitbreiding van de Hille, het Kompas en op de Hoogte te ho noreren. Brandvoorzieningen in de Springplank, uitbreiding van de fietsenstalling van de Anto- niusschool in Axel, de dakcon structie van de Piramide en uit breiding voor onderwijskundige voorzieningen van De Toren- berg en de Canisiusschool halen het ook niet. Het programma voorzieningen in de huisvesting onderwijs 2005 wordt dinsdag 30 novem ber besproken in de commissie samenleving. Die vergadert om 19.30 uur in het Terneuzense stadhuis. Dhr Hessing (rechts) bestelt in gebarentaal een kopje koffie bij chefkok Wiedenhof van herberg Het Wapen van Zeeland. door René Hoonhorst AXEL - Een dove of slechthorende moet nogal een drempel over voor hij een horeca-etablissement binnenstapt. Spontaan een koffie met appelpunt of een biertje bestellen, gaat meestal niet in rumoerige kroegen. Ook al niet om dat onbegrip van barmensen en kelners vaak alleen op te lossen is met een ver klarend briefje. In Axel hoeven doven en slechthoren den niet langer beschroomd op de drem pel van het café te blijven staan. Het Wapen van Zeeland is sinds kort offici eel het eerste gebarencafé in de provin cie. Elders in den lande zijn nog vier ge- barencafés te vinden: in Ede, Heeren veen, Maastricht en Breda. Maar alleen in Axel kunnen doven en slechthoren den ook blijven slapen, want naast café en restaurant is Het Wapen van Zee land ook hotel. Johan Hessing, eigenaar van de Axelse herberg, kwam eind jaren tachtig in con tact met slechthorenden en doven. Niet dat hij er in familie- of kennissenkring mee te maken kreeg, maar hij werd fi- nancieel-juridisch adviseur van de Christelijke Bond voor Doven in Ede. Bij overleg met doven en slechthoren den was Hessing afhankelijk van een tolk. Hij merkte al snel dat doven daar door het achterste van hun tong niet lie ten zien. „Je kunt geen vertrouwens band opbouwen als je niet rechtstreeks communicieert. Om wel nauwere ban den te kunnen smeden, ben ik gebaren taal gaan leren." Het leren van de extra taal mag dan voor Hessing vooral 'een investering uit sociale bewogenheid' zijn, de niet dove 'gebarentaal-spreker' krijgt er wel heel wat voor terug, bena drukt Hessing. „De dankbaarheid en het respect van doven en slechthoren den zijn groot. De blijdschap over de verrassing dat horenden ook gebaren taal gebruiken, geeft jou ook een mooi en fijn gevoel." Hessing zette eind vori ge eeuw een in uitstapjes en vakantierei zen voor doven en slechthoren gespecia liseerde reisvereniging op poten. Sinds hij Het Wapen van Zeeland acht jaar geleden overnam, is dat logement ook bij vele doven en slechthorenden be kend. „Maar de mensen die speciaal naar Axel komen, kennen me meestal van vroeger. De laatste week van het jaar is het hotel al enkele jaren het do mein van doven en slechthorenden uit het hele land, behalve vlak uit de omge ving. De doven en slechthorenden uit de buurt en de verre omtrek hopen we als officieel gebarencafé meer te bereiken." Want het isolement van doven en slecht horenden mag de laatste jaren afnemen door communicatiemiddelen als inter net, e-mail en sms-berichten, maar ze zijn nog immer reizigers, omdat zij graag gelijkgestemden ontmoeten voor intermenselijk, persoonlijk contact. Het café is natuurlijk de ontmoetingsplaats bij uitstek, maar een etablissement wordt pas echt een plek voor ongedwon gen contact, als de bediening vertrouwd is met gebarentaal. Cursus Hessing: „Ik word sinds jaar en dag op geroepen als er doven of slechthoren den op bezoek zijn. Chef-kok Stefan Wiedenhof is intussen echter ook al een volleerd gebarentaal-man. De twee an dere personeelsleden volgen momenteel een cursus. Sinds vorige maand is er el ke tweede vrijdag van de maand een speciale ontmoetingsavond. Daar zijn toch al een aantal mensen uit de regio foto Camile Schelstraete en van de overkant op afgekomen, die graag eens een avondje lol maken met lotgenoten." Mochten de gasten eens wat dieper in het glas willen kijken, dan biedt Het Wapen van Zeeland de mogelijkheid te blijven logeren. De feestelijke afslui- tingsweek heeft al tot heel wat romanti sche ontmoetingen geleid, bevestigt Jo han Hessing. „Ik heb, ook door de reis vereniging natuurlijk, al heel wat trouw- en geboortekaartjes gekregen." Om de tafel Een echt predikaat voor gebarencafés is er nog niet. De vijf exploitanten moeten nog eens met elkaar om de tafel gaan zit ten om te bespreken hoe ze meer colle ga's kunnen interesseren doven en slechthorenden gastvrij in gebarentaal te onthalen. Hoewel Hessing zijn Wa pen van Zeeland niet uit commerciële motieven de status van gebarencafé heeft gegeven, zijn er misschien wel mo gelijkheden. Een uitzending op een Vlaamse regiona le zender bracht al opmerkelijk veel zui derburen over de vloer. „In België is het fenomeen gebarencafé helemaal onbe kend Het is dus niet ondenkbaar dat meer dove en slechthorende Belgen de weg naar Axel weten te vinden", laat Hessing voorzichtig hoopvol weten. door Peter Oqgel TERNEUZEN - Naar verwach ting wordt in maart volgend jaar begonnen met de rigoureu ze opknapbeurt van de Noord straat, de belangrijkste winkel straat van Terneuzen. Winkeliers en eigenaren van winkelpanden krijgen op dins dag 7 december in de Grote Kerk in de Noordstraat een pre sentatie van de plannen. Voor uitlopend daarop geeft coördina tor A. Stoffels van Coördinatie en Management aan dat de win kelstraat volledig op de schop gaat. „Bestrating en verlichting worden volledig vervangen. Ver der krijgt de Noordstraat een ge heel nieuwe aankleding. Daar naast gaan we winkeliers en ei genaren van winkelpanden zono dig aanspreken op het aanzien van hun gevels. Het gaat dan met name om de bovenverdiepin gen; in een aantal gevallen zijn die qua aanblik een winkel straat onwaardig, een puinhoop soms. In dit verband is het een goede suggestie om de bovenver diepingen weer geschikt te ma ken voor bewoning. Dat zal de leefbaarheid tevens ten goede komen." De presentatie van de plannen voor de herinrichting van de Noordstraat zou aanvankelijk al in april dit jaar plaatsvinden. Die planning stuitte echter op onoverkomelijke bezwaren. In middels is het financiële pad voor de uitvoering van de klus geplaveid. De facelift van de winkelstraat komt op een investering van ruwweg 800.000 euro. Enkele maanden geleden al zeg de de gemeente een bijdrage van 430.000 euro toe. De winkeliers zelf doen een flin ke duit in de zak middels invoe- GRAAUW - Tafeltennisvereni ging Sint Aloysius houdt morgen een instuifmiddag in het gemeenschapshuis van Graauw. Alle kinderen uit Graauw en omstreken kunnen tussen 14.00 en 17.00 uur komen tafeltennissen. ring van baatbelasting. Het gaat dan om een zo'n drie ton. Stoffels is blij dat er nu einde lijk actie komt. De opknapbeurt staat al vele ja ren op het verlanglijstje, maar de meerderheid van de Terneu zense raad reageerde aanvanke lijk niet erg enthousiast op de plannen Die aarzeling was vooral geba seerd op afhoudende reacties van middenstanders. Stoffels: „Die periode ligt ach ter ons. We kijken nu vooruit. In maart 2005 moeten we echt kun nen beginnen." De coördinator geeft in dit ver band aan dat maatregelen drin gend nodig zijn, wil Terneuzen als winkelstad de concurrentie aankunnen met steden als Goes en Middelburg. Onlangs luidde Stoffels de noodklok over de dreigende teloorgang van het Terneuzense winkelhart, Noord straat en Stenen Beer. Stoffels: „Gelukkig gaat het sindsdien weer wat beter. De leegstand is weer een eind terug gedrongen. Bakker Van Strien is met een nieuwe zaak terug in de Noord straat, morgen gaat ook in Ste nen Beer weer een bakkerswin kel open. In de voormalige bloe menwinkel aan de Markt komt een kinderkledingwinkel. Wij verwachten dat nog dit jaar alle winkels in Stenen Beer weer be zet zijn. Ook voor een aantal leegstaande panden in de Noord straat is belangstelling ge toond." AXEL - Onachtzaamheid van een bewoner heeft gister avond voor consternatie gezorgd in verzorgingshuis De Vurssche in Axel. De man had zijn kunststof koffiezetap paraat op een brandende elektrische kookpit laten staan, waardoor het apparaat vlam vatte. De brandweer rukte kort na zeven uur uit met vier wagens. Ook een ambulan ce en de politie kwamen ter plaatse. Door het brandende koffiezetapparaat naar buiten te brengen, werd erger voorkomen. Slechts lichte schade in het keukentje van de kamer op de begane grond en een penetrante rooklucht in enkele gangen waren het gevolg. De directe buren van de man in wiens kamer het brandje zich voordeed, werden tijdelijk opgevangen in de recreatiezaal en het restaurant van het tehuis. AXEL - Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in een winkelpand aan het Syd- lowskiplein in Axel. De winkel miste gisterochtend com puterapparatuur. De totale schade is niet bekend. De in brekers hadden de toegang tot het pand geforceerd. TERNEUZEN - De reinigingsrechten in de gemeente Ter neuzen gaan in 2005 weer omhoog, met 9,75 procent. Vol gend jaar betaalt een eenpersoonshuishouden 215 euro voor het ophalen van het huisvuil, tegenover 195,60 euro dit jaar. Het tarief voor meerpersoonshuishoudens komt op 251,55 euro. Dat was 229,20 euro. Over de reinigings rechten is in de gemeenteraad afgesproken dat die kosten dekkend moeten zijn. Om te voorkomen dat de tarieven schoksgewijs stijgen, is ook afgesproken dat de gemeente vier jaar lang geld bijpast uit de zogenaamde egalisatiere serve. Dit jaar gaat het om een bijdrage van 835.500 euro. De tarieven voor de reinigingsrechten worden donderdag 2 december besproken in de raadscommissie bestuur en middelen. In die vergadering komt ook een hele rij andere belastingvoorstellen aan de orde, zoals de verhoging van de parkeertarieven met 13 procent. Dat betekent dat op verschillende plaatsen 10 eurocent per uur meer betaald moet worden. Automobilisten die niet betalen krijgen vol gend jaar een bekeuring van 46 euro achter hun ruitenwis ser. De meeste andere tarieven in de gemeente Terneuzen gaan volgend jaar met drie procent trendmatig omhoog. DOMBURG - De gemeente Veere scherpt het sanctiebe^ leid voor minicampings aan. Uit de evaluatie van het afge- lopen seizoen is gebleken dat de ondernemers de kantjes er vanaf blijven lopen. Komend seizoen krijgen de mini- campingeigenaren meteen een proces-verbaal als ze meer dan vijftien standplaatsen in gebruik hebben. Net als dè afgelopen jaren blijft de regel bestaan dat de onderne mers hun ontheffing kunnen verliezen als ze in overtref ding blijven. De vereniging van kampeerboeren Vekabo heeft laten weten het controle- en sanctiebeleid te streng te vinden. Het college is daarover heel duidelijk en schrijft in zijn besluit: „Vekabo moet inzien dat moedwil lig overschrijden van het aantal kampeermiddelen niet langer lonend is en dat Veere de regel 'vijftien is vijftien' hanteert en zich niet waagt aan de glijdende schaal dat 'zestien kampeermiddelen ook nog net wel mag'." STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum. 13.30 uur: Kaarten, biljarten: 13.45 uur: Bingo; Tref punt, 10.00 uur: Koersbal, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten; 16.00 uur: Zit- gymnastiek; De Boemerang, 14.00 uur: Kaarten; CLINGE - Café de Troubadour, 19.30 uur: Vogelexpositie de Vlaamse Gaai; Malpertuus, 13 30 uur: Kaarten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koersbal; 13.30 uur: KBO bingo; HEIKANT - t Heike, 13.00 uur; Biljarten en pieren; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel. 20.00 uur: Kaarten; Catharinakerk. 20.00 uur: Opening kunstweekend; HOEK De Lovenhoek, 9.00 uur: SWO Franse les; 9.30 uur: Biljarten, kaarten; 13.30 uur. Dansmiddag met volksdan sen en linedansen; 19.30 uur: Gezel schapsdansen; HULST - De Lieve, 9.00 uur: fysiogym, Engels; 9.30 uur Bloemschikken; 10.00 uur: fysiogym; 10.00 uur: algemeen be stuur KBO; 13.00 uur: biljarten Kanaalzo ne; 13.30 uur: Bridge; KLOOSTERZANDE N.H. kerk. 18.00 - 20.00 uur: Wintermarkt; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: Biljartcompetitie; SPUI - De Drie Gehughten, 19.30 uur: Kindercafé; 21.00 uur: Open huis, ST.JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13 00 uur: Biljarten Kanaalzone; 15.30 uur: Kreatie- ve Vorming techniekclub; TERNEUZEN - De Veste. 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls; 't Schelpen hoekje, 15.00-18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 20.00 uur: familiebingo; De Honte, 14.00-16.00 uur: Lotgenoten con tact borstkankerpatiënten; door Frank van Cooten HENGSTDIJK - Boomkwekers moeten verplicht worden ge steld aan giftige bomen en strui ken een kaartje te hangen met daarop een doodskop en infor matie over de aard van vergifti ging. Dat vindt paardenarts Hanneke Fersol van de gelijknamige die renartsenpraktijk in Hengstdijk naar aanleiding van het overlij den van een paard gistermorgen in buurtschap De Kwakkel door het eten van taxus. Deze plant staat te boek als giftig. „Veel mensen weten dat echter niet", zegt Hanneke Fersol. „Dat dieren door giftige planten als de taxus worden vergiftigd is helaas een regelmatig terugko mend fenomeen. Het is echt een drama. Ik heb mijn praktijk nu 25 jaar en kom dit ieder jaar te gen." Het drama speelde zich woens dagavond af in een weiland op De Kwakkel. Het paard is eigen dom van Ursula Wullems. Een taxushaag staat net achter de omheining van het weiland. Het paard at wat van de haag en stierf gistermorgen. Ursula Wul lems is nog steeds ontdaan. „Het is verschrikkelijk. Mijn paard maakte stuiptrekkingen en zowel ik als de dierenarts konden niets doen. Ik was met stomheid geslagen dat het g# van de taxus zo snel werkt. Ik voel me zo stom, dat ik niet wist dat de haag giftig is. Anders had de struik nooit zo dicht bij het weiland gestaan." Volgens Fersol is niets aan de vergiftiging te doen. „Vergifti ging door het eten van taxus ig altijd fataal. Het beest is binnen een kwartier dood." Normaliter weten dieren of een plant giftig is of niet. „Maar ja, het is nu herfst en er is prak tisch geen gras in het weiland. Omdat een paard of koe niets meer te grazen heeft, gaat het beest op zoek naar andere plan ten. Als een taxus in de buurt staat, wordt daarvan gegeten." Hanneke Femol roept daarom op tot het verwijderen van taxus die in de buurt van dieren staat. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 99