preekuur voor minima tanende PZC PZC Welzijnshuis Middelharnis in de knel Vanuit dertig graden gaan we de sneeuw in richting Agadir Bankroet Kristalijn geen ramp voor herstel betonvloeren It órdinator cliëntenplatform verwijt gemeente gebrek aan betrokkenheid agenda nt bezoekt eekmarkt Dienst rond Beyers Naudé Veere strenger voor minicampings Gestolen auto in brand gestoken Vlissingse dievegge aangehouden Rotonde in ringbaan Goes Lamswaarde kiest toekomstideeën Hobbybeurs in dorpshuis Bru 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 26 november 2004 RIKZEE - Hel achterban- Kkuur van hel cliëntenplat- Schouwen-Duiveland is ta- je. Het gebrek aan belang- igbij de gemeente en peri- met de huisvesting heb- het spreekuur geen goed ge- stelt coördinator W. Blok- gemeente heeft verschillen- ieren toegezegd dat wij met spreekuur opgenomen zou- fforden in de gemeentelijke iprtentie, maar dat gebeurt oon met. De burgemeester ;t wekelijks bovenaan en ons jetenze." zit Blokland hoog dat de ge ide weinig moeite doet om spreekuur meer bekendheid even. Dat is volgens hem een angrijke ooi-zaak dat steeds :der mensen de weg naar het C in Zierikzee weten te vin- Volgens beleidsambtenaar ran Ballengooijen ligt het genuanceerder. „Nou, dat UREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; raterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 1300 AB ZIERIKZEE 'el; 0111-454647 Pax: 0111 -454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) ^et Kleemans "li Pankow 'sme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 postbus 31 a goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 S-mail; redactie@pzc.nl internet Wvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het nooit gebeurd is, is niet waar, maar het is wel minder vaak opgenomen dan waar me neer Blokland op had gehoopt." Het achterbanspreekuur is een initiatief van het cliëntenplat form en is bedoeld voor minima. Die kunnen elke woensdagoch tend bij de vrijwilligers terecht met vragen of klachten over al lerlei welzijns- en sociale zaken- kwesties. „Het gaat om proble men waarvoor mensen niet naar de gemeente stappen, Wij willen op een laagdrempelige manier met de mensen praten", legt Blokland uit. De vrijwilligers van het spreekuur registreren al le opmerkingen en klachten. Re gelmatig worden alle opmerkin gen (anoniem) gebundeld en naar de gemeente gestuurd. „Ze doen er geen ene donder mee. Ze laten alle vrijwilligers gewoon barsten. We hebben het gevoel dat we hier voor joker zitten", zegt Blokland. Ook dit ligt volgens Van Balle- gooijen wat minder zwart-wit. „Die rapportages worden in het beleidsoverleg besproken. Als daar bijvoorbeeld klachten bij zitten over moeilijke formulie ren, proberen we daar wat aan te doen. En het klopt dat het er in het verleden wel eens aan heeft ontbroken in de communi catieve sfeer. Het is dus niet zo dat we er niets mee doen en we nemen het achterbanspreekuur zeker serieus." Niet alleen het gebrek aan publi citeit en erkenning zit de vrijwil ligers dwars. Ook de hele affaire binnen stichting Werksaam dit voorjaar, heeft de toeloop naar het spreekuur geen goed ge daan. Sinds het begin van dit jaar deelt het achterbanspreek uur een ruimte in het MFC met de stichting Werksaam. Het spreekuur zat koud op deze plek of de bom barstte binnen de stichting Werksaam (vrijwilli- gerscentrale en sociale active ring). „En toen hing er een groot plakkaat op de deur met 'wij zijn gesloten', maar dat gold niet voor ons. Wij waren wel ge woon open, maar we hebben we kenlang geen mens gezien." Van Ballegooijen van de gemeente Schouwen-Duiveland vraagt zich openlijk af of de terugloop van klanten niet mede veroor zaakt wordt door minder belang stelling. „Als je hier aan de ba lie laagdrempeliger werkt en mensen makkelijk met hun vra gen komen, is er misschien min der behoefte aan een dergelijk spreekuur." Blokland ontkent dit. „Nee, absoluut niet. Wij heb ben aangetoond dat er behoefte aan is. [RIKZEE - Sint-Nicolaas be kt donderdag 2 december tus- 11.00 en 15.00 uur de week- rët in Zierikzee. De Sint sl samen met Zwarte Piet de markt om samen op de Ie gaan met kinderen die deuk vinden. De foto's kun- ina drie uur op de week- ïkt worden afgehaald. Te- zullen er traktaties uitge- ed worden aan de kinderen. BTERLAND - Torenplein, 19.00- luurHerfstmarkt «GHHAAMSTEDE - De Schutse, Najaarsvergadering Stad tómet aanbieding Jaarkroniek; NESSE - Dorpshuis, 19.30 uur: To- Sworstelling jongeren Op Drift 'The stSide Story'; Advertentie Het Diekhuus biedt onderdak aan activiteiten voor ouderen, peuters, musicerende jongeren, film- en theaterliefhebbers en vele anderen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow MIDDELHARNIS - Het is er elke dag een komen en gaan van mensen: jong, oud, cultuurliefhebbers, muziekleerlin- gen, kerkelijk gebondenen, vrijwilligers in de zorgverlening, creatieve cursisten en nog vele anderen. Het Diekhuus in Middelharnis biedt onderdak aan tal van doelgroepen. Op Schouwen-Duive land zou het wellicht 'Welzijnshuis' he ten, of ten minste als multifunctioneel centrum worden aangeduid. De parallel kan worden doorgetrokken. De gemeente Middelharnis kampt ook met de noodzaak tot bezuinigen. Ander half miljoen moet daar op de uitgaven worden beknibbeld. Vormen op Schou wen-Duiveland bij de bezuinigingsron de sommige dorpshuizen een doelwit, in Middelharnis dreigt Het Diekhuus tus sen de wal en het schip te raken. Sociaal-cultureel Wethouder G. de Jong (welzijn) van de gemeente Middelharnis bestrijdt dat. „Het college wordt al geruime tijd ge confronteerd met een actie 'Hou het Diekhuus open'. Daarmee wordt de schijn gewekt alsof de gemeente voorne mens is het Diekhuus te sluiten, maar wij vinden het voor de inwoners en in stellingen van essentieel belang dat het Diekhuus beschikbaar blijft voor so ciaal-culturele doeleinden." Volgens hem betreurt de gemeente het dat de stichting Companen per 1 januari 2005 de huur van het pand heeft opgezegd, maar wil dat niet zeggen dat het ge meentebestuur opteert voor sluiting van dit centrum. „Maar openhouden kost extra geld", zegt directeur/bestuurder R. Engelman van de stichting Companen. Deze stich ting huurt het gebouw van de gemeente en voert daar een groot deel van het so ciaal-cultureel werk uit dat in een ge meente als Middelharnis verwacht mag worden: vijf peuterspeelzalen, lokaal ouderenwerk, huisvesting voor de Mu ziekschool en dienstverlening aan de vrijwilligersorganisatie Maaltijdvoor ziening voor ouderen. De gemeente hecht waarde aan die acti viteiten en subsidieert tot nu toe 65 pro cent in het exploitatietekort. De reste rende 35 procent moet de stichting Com panen zelf zien op te brengen. „Dat per centage halen we uit de verhuur van ruimten aan derden, het aanbod aan fa cilitaire diensten en de inkomsten uit film- en kindertheatervoorstellingen die we zelf programmeren", licht uitvoe rend coördinator Jan Trompper van het Diekhuus toe. Volgens hem en En gelman zijn er twee zwaarwegende oorzaken waarom Companen plotseling te kampen heeft met een hogere ex ploitatielast. Dat zijn de lagere in komsten aan verhuur door het vertrek van enkele grote gebruikers, zoals de stichting Ophelia voor lichamelijk gehandicapten en de veel hogere sala- rispost op basis van de CAO-Welzijn voor onder meer de peuterspeelzaal leidsters. Waarborg De directeur schrijft het vertrek van Ophelia toe aan het feit dat de gemeen te geen waarborg kon afgeven voor de huisvesting op langere termijn. „De stichting had behoefte aan aanpassin gen van het pand en wilde daarin ook investeren, maar uiteraard alleen met de zekerheid dat ze nog geruime tijd kon blijven", zegt Engelman. Volgens hem wilde de gemeente die toezegging niet doen, omdat er nog steeds ideeën leefden voor de bouw van een nieuw sociaal-cultureel centrum in Middelhar nis. Naast de verhoogde exploitatielast ziet Companen ook de reguliere subsidie met 7 procent gekort. Dat overkomt alle welzijnsorganisaties in het kader van de bezuinigingen. Dit jaar kon de schade voor Companen nog beperkt blijven met een eenmalige bijdrage in de verhoogde exploitatielast van 46.700 euro van de gemeente. Dat gebeurde echter met de waarschuwing dat de stichting daar in 2005 niet op be hoeft te rekenen. „Op die voet kunnen we niet verder. Dan hol je je eigen orga nisatie uit en steven je langzaam maar zeker op een faillissement af", zegt En gelman. Dat was reden voor Companen de huur met ingang van 2005 op te zeg gen en vervolgens alleen de ruimten voor de eigen activiteiten terug te hu ren. Beheer en uitvoering van so ciaal-cultureel werk door Companen komt daarmee ten einde. Zowel gemeente als deze stichting ho pen dat het niet zover komt. Het exploi tatietekort bedraagt 617.000 euro, de ge meente wil er 525.000 euro in bijdra gen. Dat gat zal overbrugd moeten wor den. „We hebben een handreiking ge daan: Wij willen 49.500 euro meer van de gemeente en zorgen zelf voor het res tant in bezuinigingen op personeelskos ten en activiteiten", zegt Engelman. De beslissing is aan de gemeenteraad op donderdag 2 december tijdens de begro tingsvergadering. Drie Zeeuwse teams nemen deel aan de Amsterdam-Dakar Chal lenge. Met oude auto's en een ambulance vol hulpverleningsar tikelen, die in Afrika wordt ach terlaten voor het goede doel, ho pen ze de tocht van 6500 kilome ter heelhuids te volbrengen. De PZC volgt hen op afstand. Van daag de belevenissen van het koppel Richard Kappetijn uit Zierikzee en Vleutenaar Jos van Dam. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Atlasgeberg te en Marrakesh liggen achter hen. Al was het even flink zwe ten en kostte het anderhalf uur om weer uit de Marokkaanse stad te geraken. „Wat een mierenhoop is dat!", verwijst Kappetijn naar de wir war van straatjes en kasba's. En overal zijn ze wel druk met iets of niets. Je komt ogen tekort!" Het gaat als een trein, constate ren Kappetijn en Van Dam te vreden. Op loshangende verlich ting en een weigerachtige rem na - wat met een eenvoudige in greep kon worden verholpen - slaat de oude barrel zich er goed doorheen. Onderweg is het vooral oppas sen voor plotseling opduikende overige weggebruikers. „Op de gekste plekken, in the middle of nowhere, staan ze potten te ver kopen. En aan verlichting doen ze hier niet! Voor je het weet, heb je een kudde schapen voor je wielen lopen", zegt de Zierik- zeeënaar. Wat hem verbaast is de grote te genstelling tussen de arme en rijkere gebieden. „We zijn door dorpjes gekomen, daar leefden de mensen letterlijk tussen het rottende vlees. Stinken, dat wil je niet weten! Een paar kilome ter verderop rij je dan de grote stad binnen met de meest luxueuze hotels..." Team 1308 DakaCom weet zich inmiddels in het vaste gezel schap van vier andere auto's, on der wie de Walchenaren Michiel Middelhoek en Joost Rijnberg. De nacht hebben ze op een cam ping doorgebracht. Een andere groep van acht rijders was min der fortuinlijk en belandde in een politiecel, omdat ze gebruik maakten van een 27MC zender in hun auto. Deze zogeheten 'bakkies' zijn in Marokko verbo den. Kappetijn: „We hebben vanoch tend even gewacht om te zien of ze verder mochten, maar op het invullen van wat papieren na was er geen probleem meer. We rijden nu ons volgende avontuur tegemoet: een bergketen met een top van vierduizend meter. Vanuit dertig graden de sneeuw in! Het is een alternatieve route naar Agadir, gevaarlijk volgens de wegenkaart, maar hij moet wel heel mooi zijn hebben we ons laten vertellen." ZIERIKZEE - De Gereformeer de Kerk in Zierikzee houdt zon dag 28 november een kerkdienst waarin de onlangs overleden theoloog C. Beyers Naudé cen traal staat. Deze Zuid-Afrikaanse strijder tegen apartheid maakte als blan ke dominee een ommezaai. Hij kantte zich tegen de opvatting dat blanken meer waard waren dan anders gekleurde mensen. Dit kwam hem op vele jaren iso lement binnen de blanke ge meenschap te staan, evenals op allerlei bedreigingen en op ver nedering door de overheid. Beyers Naudé zag kans in een bijna uitzichtloze verdeeldheid te blijven bouwen aan verzoe ning. Tijdens de dienst in de Ge reformeerde kerk onder leiding van voorganger Michiel de Zeeuw worden verschillende van zijn teksten gelezen. Verde re medewerking aan deze specia le dienst verlenen het koor Ado- nai onder leiding van Liesbeth Franken en organist Theo Fa- ber. De dienst begint om 18.30 uur. DOMBURG - De gemeente Veere scherpt het sanctiebe leid voor minicampings aan. Uit de evaluatie van het afge lopen seizoen is gebleken dat de ondernemers de kantje er vanaf blijven lopen. Komend seizoen krijgen de mini campingeigenaren meteen een proces-verbaal als ze mee dan vijftien standplaatsen in gebruik hebben. De tijd va: waarschuwen is voorbij. Net als de afgelopen jaren blijl de regel bestaan dat de ondernemers hun ontheffing kun nen verliezen als ze in overtreding blijven. De verenigin van kampeerboeren Vekabo heeft laten weten het contro le- en sanctiebeleid te streng te vinden. Het college i daarover heel duidelijk en schrijft in zijn besluit: „Veka bo moet inzien dat moedwillig overschrijden van het aan tal kampeermiddelen niet langer lonend is en dat Veer de regel 'vijftien is vijftien' hanteert en zich niet waag aan de glijdende schaal dat 'zestien kampeermiddels ook nog net wel mag'." VLISSINGEN - In de Bazelstraat in Vlissingen is gister ochtend een uitgebrande auto gevonden. De auto was ii de nacht van woensdag op donderdag gestolen in d Scheldestraat, eveneens in Vlissingen. VLISSINGSE - In een winkel aan de Bonedijkestraat i gisterochtend een 42-jarige Vlissingse betrapt op diefsta van wat spullen ter waarde van enkele euro's. De vrouv kreeg een dagvaarding en moet zich binnenkort voor d' rechter verantwoorden. Ook kreeg zij een ontzegging vai het winkelbedrijf waar zij had gestolen. Dat betekent da ze zich een jaar niet in die winkel mag vertonen. GOES - Op de kruising van de Ringbaan-Oost met di Noordhoeklaan en Louise de Colignylaan in Goes kom een rotonde. Het college van B en W heeft dit besloten Het verkeer op het kruispunt wordt nu nog geregeld me een verkeerslichtinstallatie. Die is sterk verouderd. LAMSWAARDE - De dorpsraad van Lamswaarde houd zaterdag 18 december een 'droommarkt'. Vier teams pre senteren dan hun visie op de toekomst van Lamswaarde Op initiatief van de dorpsraad is eind oktober het 'droom traject Lamswaarde 2015' begonnen, om de leefbaarhei< in het dorp te vergroten. Door het verdwijnen van voorzieningen staat de leefbaar heid sterk onder druk. Vijftig dorpsbewoners, verdeelt over vier droomteams, hebben plannen bedacht voor di toekomst van Lamswaarde. Op de droommarkt krijgen al le bezoekers honderd 'lamseuro's'. Deze fictieve muntei kunnen ze verdelen over de ideeën die ze graag gereali seerd zien. Zo wordt duidelijk welke plannen de voorkeu hebben van de inwoners. De dorpsraad verwerkt deze plannen tot een dorpsvisii en zet zich samen met de inwoners in om de plannen ver der uit te werken en te realiseren. De droommarkt in dorpscentrum de Luifel duurt vai 16.00 tot 18.00 uur. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het faillissement van Kristalijn Beheer uit Zierik zee levert vooralsnog geen pro blemen op bij woningbouwcor poratie Zeeuwland. Hoewel er nog een redelijk groot aantal Kwaaitaal- en Mantavloeren moet worden gerepareerd, is er geen directe haast. De bewapening van deze beton nen vloeren is wel aangetast maar er staat geen enkele vloer op instorten. Om het hardingsproces van het beton van Kwaaitaal- en Manta vloeren te versnellen werd er in de periode van 1967 tot 1983 cal- ciumchloride toegevoegd. Pas in de jaren negentig bleek dat deze toevoeging de stalen bewape ning en daarmee de stevigheid van de vloeren aantast. Op Schouwen-Duiveland zijn hon derden woningen met deze vloe ren gebouwd, het grootste deel hiervan is eigendom van Zeeuw- land. Kristalijn Betonservice kreeg een aantal jaren geleden van Zeeuwland de opdracht de vloeren te herstellen. Van de circa 1500 woningen moet nog een redelijk groot aan tal behandeld worden. „Wij heb ben er een royale planning voor opgesteld omdat geen enkele vloer urgent is", vertelt P. Bam- belt, hoofd Technische Dienst bij Zeeuwland. „Enkele zware gevallen zijn in het verleden al behandeld en gerepareerd. De schade van de meeste vloeren is redelijk beperkt. Nu Kristalijn failliet is, zijn we ons wel aan het oriënteren welke andere be drijven er met dezelfde repara tietechniek werken. Maar we hebben zeker geen haast en wachten nog even af." De reparatietechniek van Krista lijn, die vanuit de kruipruimt met spuitbeton werkte, stond ii 2001 ter discussie. De Stichtinj Betonschade Vloeren was niet te vreden over de resultaten vai deze techniek, die ook wel el ders in Nederland wordt toege past. Zeeuwland heeft echter geen en kei probleem met de gehanteer de methode en zal ook in de toe komst deze techniek laten toe passen. Kristalijn Beheer, met drie doch terondernemingen, werd on langs failliet verklaard. Een mo gelijke doorstart is niet mee aan de orde maar wel wordt be keken of de werkzaamheden ei verplichtingen door een ande bedrijf kunnen worden voortge zet. In 2000 won Kristalijn Be tonservice de BOV-trofee (Best Ondernemers Visie) van Schou wen-Duiveland. Het thema vai dat jaar was Innovatie. BRUINISSE - Hobbyisten vai Schouwen-Duiveland én Goe ree-Overflakkee zijn zaterda; 27 november te vinden in de gro te zaal van het Durps'uus. Van af 10.00 uur wordt daar de jaar lijkse hobbybeurs gehouden. Naar verwachting dertig creatie velingen laten die dag zien waa zij hun vrije tijd mee vullen Voor mensen die van bakkei houden, wordt een workshop ge houden. Als extraatje staai voor 11.00 en 14.00 uur optre dens van de muzikale familii Top uit Bruinisse gepland. D< toegang is gratis. Bezoekers zijl welkom vanaf 10.00 uur. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 93