>zc FiZi kan jaartje verder draaien IHSlEjSM 2* disney film halve BSSBSSSBBBSSS Scholieren in actie voor analfabete kinderen OPHEFFINGS 50% KORTING UITVERKOOP Spieden langs de sloot {eerderheid gemeenteraad stemt voor extra subsidie Gedragscode inspecties Bruggen voor wijk Noorderpolder Onderzoek riolering kassen zeeuwse almanak EHBO Oplichter moet zitten actie: 0113-315649 ipzc.nl 3il:redactie@ pzc.nl •dus 31,4460 AA Goes srtentie-exploitatie: rfd-en Midden-Zeeland: 0113-315520 ^vs-Vlaanderen: 0114-372770; jonaal: 020-4562500. ijdag 26 november 2004 editie Schouwen-Duiveland waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode I 1844-1998 ALLES 50% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN, SNIJBLOEMEN KERSTBOMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 Het leven in en om brak water verbeeld op een schoolplaat is aardig, maar al die planten en dieren met je eigen ogen zien is uiteraard veel leuker. Dus trokken de leerlin gen van de Theo Thijssenschool na presentatie van de plaat zelf de natuur in. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Kinderen be wust maken van de bijzondere kwaliteiten van brakwaterge bieden. Dat wordt beoogd met de 'brakwaterplaat'. Het eerste exemplaar van de plaat werd gisteren aangeboden aan open bare basisschool Theo Thijssen in Zierikzee. Een welgemeend 'oooohhhh' weerklinkt uit de kring kinde ren als meester N. Leenheer de brakwaterplaat - hem aange reikt door gedeputeerde M. Kramer - uit de kartonnen ko ker trekt en aan hen toont. De kinderen kijken gefasci- neerd naar de door Erik van Ommen getekende plaat waar op alle bewoners van een brak watergebied te herkennen zijn. Zowel die op het land als in de lucht en het water. Gedeputeerde Kramer is kort en bondig in zijn verhaal. Hij legt uit dat brak precies tussen zoet en zout inzit en dat het een heel aparte leefwereld is. „De plaat doet mij denken aan de schoolplaten die we vroeger op school hadden. Op deze plaat kun je zien hoe mooi een schone sloot is." Geen overbodige luxe, volgens R. de Ligt van het Consulent- schap Water van natuurorgani satie IVN. Want hoewel brak watergebieden typerend zijn voor Zeeland, wordt er in de reguliere natuuronderwijsme- thodes nauwelijks aandacht aan geschonken. Interessant Ten onrechte, vindt De Ligt, want brakwatergebieden zijn interessante gebieden. Ten be wijze van die stelling trekken IVN-medewerkers en natuur- ouders van het Natuur- en Mi lieu Educatie Centrum na de presentatie van de brakwater plaat met de leerlingen van groep vijf en zes van de Theo Thijssenschool naar het Kaas- kenswater, een restant van de Gouwe. Een aanvankelijk zout, maar door regenval en gebrek aan zoute kwel in de loop der tijden verzoet water. Er zijn aardig wat (zoet) wa tervogels te vinden, maar ook levende stenen, kolonies van heel kleine (mos)diertjes die zich onder water op stenen ves tigen. Om beurten mogen de kinderen door de onderwater kijker de levende stenen bewon deren. Een andere groep kinderen trekt er, gewapend met verre kijkers, op uit om de vogels in en om het Ka askenswater te be spieden. Hetgeen ondanks de vrieskou met veel enthousias me gebeurt. De brakwaterplaat is een geza menlijk initiatief van het IVN-consulentschap Water en het Regioteam Zuiver Zeeuws Water. Het idee erachter is dat als kinderen eenmaal kennis hebben gemaakt met het bijzon dere 'watersysteem', zij begrij pen waarom het zo belangrijk is dat de brakwatergebieden be houden blijven. Het is de bedoe ling dat alle basisscholen in Zeeland gratis een brakwater plaat krijgen. De plaat is voor 17,50 euro ook te koop bij het informatiecen trum van de Provincie Zeeland. Met de opbrengst van de ver koop van de brakwaterplaat wordt een bijpassend lespak ket ontwikkeld. EINDHOVEN - Ondernemers voelen zich door de over heid bij voorbaat al in de beklaagdenbank gezet. Volgens voorzitter J. Janssen van de Brabants Zeeuwse Werkge versvereniging slaan de instanties die bedrijven controle ren op naleving van wetten en regels door. Hij pleit voor een gedragscode over de manier waarop controlerende in stanties hun werk doen. Volgens Janssen is na de café brand in Volendam en de vuurwerkramp in Enschede een 'bijna karikaturale manier van handhaving ontstaan', pagina 17 ondernemers klagen over machtsbeluste inspecteurs ZIERIKZEE - Ondanks protest van een van de bewoners van de nieuwbouwwijk Noorderpolder is de gemeente raad gisteravond akkoord gegaan met het voorstel tot de bouw van twee zogeheten langzaamverkeerbruggen in de Juliana van Stolberglaan in Zierikzee. Volgens de inspre ker betekenen die bruggen twee extra ontsluitingen vooi de wijk en zal dat extra verkeersdruk tot gevolg hebben Hij benadrukte dat de woonomgeving hier toch al ondei druk staat door de vestiging van een huisartsenpraktijk die jaarlijks circa 10.000 verkeersbewegingen aantrekt. Wethouder R. van der Wekken weerlegde de beweringen van de inspreker ten aanzien van de aanzuigende werking van de verkeerbruggen. Hij gaf aan dat deze ontsluitin gen alleen zijn bedoeld voor fietsers en bromfietsers er dus niet meer gemotoriseerd verkeer zullen aantrekken. SIRJANSLAND - Er komt een onderzoek naar de haal baarheid van IB A's (individuele behandeling afvalwater bij de kassen in Sirjansland. Deze mini-waterzuiveringer kunnen een traditionele drukriolering vervangen. Eer IBA is bijvoorbeeld een biologische watertank of een helo- fietenfilter, waarbij het afvalwater op natuurlijke wijzr wordt gezuiverd. Het onderzoek wordt gedaan door bu reau Waterway. Dit bureau moet onder meer kijken naa: de technische haalbaarheid en of er voldoende draagvlal is voor deze wijze van waterzuivering. Voor het onder zoek is vierduizend euro uitgetrokken. (Advertentie) door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Of ze even wil- kn lezen wat er op het bord 'laat. Dat vragen leerlingen van basisschool de Dolfijnenburch donderdagmiddag aan mensen op de Markt in Middelburg. Op bet bord staan onbekende te- kfns. „Zo voelen analfabeten Och ook", leggen de leerlingen uit. Vijfentwintig kinderen uit groep acht van de basisschool toerden gisteren actie voor kin- oeren in het binnen- en buiten land die geen onderwijs volgen. -Er zijn 115 miljoen kinderen dieniet naar school gaan", ver telt de elfjarige Rosalie Studuls- „Die kinderen hebben meest een slechte toekomst. Ze kun nen geen werk krijgen omdat ze "iet kunnen lezen en schrijven." Pe kinderen verzamelden voor de stichting Hoop voor Kinde ren van rabbijn A. Soetendorp, bandtekeningen van voorbijgan gers. Om de aandacht van de mensen 'eitrekken, wordt het publiek op de Markt eerst op het verkeerde been gezet. De jonge actievoer ders vragen voorbijgangers of ze kaartjes willen winnen voor een theatervoorstelling of een con cert. De mensen moeten daar wel iets voor doen. Ze moeten de verzonnen tekst onder een poster van de voorstelling of het concert proberen te lezen. Als dat niet lukt, wordt duidelijk ge maakt waar de actie echt over gaat. Maar niet iedere passant krijgt de boodschap duidelijk door. „Het was voor gratis kaartjes, toch?", zegt een vrouw op de vraag waar ze zojuist haar hand tekening voor heeft gezet. Anne Schreurs en Petra Roovers hebben de boodschap wel begre pen en zetten doelbewust hun handtekening. „De kinderen hebben het goed gedaan", reage ren ze op de actie. „We bleven echt staan omdat we dachten dat we kaartjes voor Trijntje Oosterhuis konden winnen." De vrouwen vinden het goed dat er aandacht is voor analfabeten. „Het is heel onhandig als je niet kan lezen of schrijven." De kinderen hebben, onder het toeziend oog van de rabbijn, 1177 handtekeningen opge haald. Die zijn gistermiddag overhandigd aan wethouder A. van 't Westeinde. Bangladesh De wethouder beloofde dat hij de kinderen van de Dolfijnen burch gaat helpen. Hij gaat daarvoor het nagebouwde schooltje uit Bangladesh, dat in de Dolfijnenburch staat, in de hal van het stadskantoor zetten. Zo kunnen niet alleen de leerlin gen, maar ook de bezoekers van het stadskantoor zien met welke (onderwijs)problemen de kinde ren in Bangladesh te kampen hebben. Mensen op straat wilden wel gratis kaartjes winnen, maar daarvoor moesten ze de beteke nis achterhalen van een rij sym bolen die schijnbaar niets bete kenen. Een probleem waar anal fabeten dagelijks mee worste len, betoogden de actievoerende kinderen. foto Ruben Oreel De dagelijks bestuurders en een paar ambtenaren van de gemeente Sluis zaten er hele maal klaar voor, tijdens een informatieavond voor inwo ners van IJzendijke. Achter een tafel, op een podium, ge reed voor een vragenvuur van de aanwezigen. Na een inlei dend praatje van de burge meester was het zover. Maar wie bijt het spits af? Ongemakkelijk keken de in woners elkaar aan. Totdat één van hen het ijs brak. Goeiendagik ben van de EHBO. Om ongelukken te voorkomen zou ik de meneer die aan het uiteinde van de ta fel zit willen vragen zijn stoel wat aan te schuiven. De ach terpoten staan namelijk heel gevaarlijk op het randje van het podium. DDDELBURG - De Middel- sugse politierechter G. van Un- iik heeft gisteren een 35-jarige awoner van 's-Heer Arendsker- le wegens oplichting, fraude, iiffstal en bedreiging veroor- leeld tot vier maanden cel en 136 uur werkstraf. h de strafmaat werd meege- lomen dat hij nog in zijn proef- ijdzat van eerdere veroordelin- üeman heeft in de periode tus sen december vorig jaar en 15 jili zijn vriend, bij wie hij in woonde, opgelicht door formu leren van kredietovereenkom- slen en een aanrij di ngsformu- ier met de handtekening van let slachtoffer te vervalsen. Ver ier had de verdachte kans ge nen om 7850 euro van het slachtoffer naar zijn bankreke- liingdoor te sluizen. Ook achtte de politierechter be wezen dat hij zijn huisgenoot iad bedreigd. „Ik maak je ka pot", had hij geroepen. arAli Pankow ERIKZEE - Met dertien tegen stemmen besloot de ge- «nteraad gisteravond film tater FiZi in Zierikzee een tra bijdrage van 5750 euro te rstrekken als aanvulling op reguliere subsidie van 4545 ro. Daarmee kan het filmhuis de Lange Nobelstraat voorlo- j weer een jaartje verder aaien. De fracties van CDA, «(baar Schouwen-Duiveland [SGP stemden tegen die een- ilige extra bijdrage. is de afgelopen weken veel ge- scussieerd over het wel of niet öitbestaan van het Zierikzee- ilmtheater, zowel door de po- als binnen de eigen organi se. Aanvankelijk zag FiZi sh genoodzaakt bij de gemeen- aan te kloppen voor een extra jsidie van 11.000 euro om de iploitatie sluitend te krijgen, kootste struikelblok daarvoor :rmde de jaarlijkse huursom a 15.600 euro. Na intensief ;erleg met de verhuurder wist 1\ dat bedrag tot 10.000 euro daagd te krijgen. Weliswaar nder voorwaarde dat het be te nu zelf voor het klein on- irhoud van het pand opdraait, tde begroting van het filmthea- tr is daar nu 1200 euro voor op- gnomen. Door de lagere exploi- stielast is FiZi in elk geval voor lelkomend jaar met 5750 euro ttra subsidie uit de brand. Eén lijn iffij zijn uiteraard verheugd net het resultaat van deze on- ahandelingen. We hopen dat iae inspanning onzerzijds voor ialsraad aanleiding is ons met Ie extra bijdrage te steunen", pleitte voorzitter D. van der Wekken voor alle zekerheid nog even tijdens de inspraakronde. Zijn pleidooi bleek geen overbo dige luxe. Zo gaf het CDA bij monde van N. de Danschutter aan grote waardering te hebben voor het FiZi-bestuur. Deson danks zei hij de extra subsidie te moeten afwijzen om één lijn te trekken met het Welzij nspro- gramma waarin wegens noodza kelijke bezuinigingen ook geen nieuwe aanvragen worden geho noreerd. Het CDA sloot zich daarmee aan bij het standpunt van LSD. De SGP stemde om principiële redenen tegen een extra bijdrage aan het theater. De fractie van Alert! presenteer de pontificaal een motie om na drukkelijk aan te geven FiZi wel ter wille te zijn. Even dreig de er verwarring te ontstaan over de meerwaarde van deze motie, die volgens H. Winfield (PvdA) identiek was aan een van de opties in het collegevoor stel. Volgens J. Schoneman wil Alert! hier echter mee benadruk ken dat FiZi nu voldoende eigen inspanning heeft geleverd om de exploitielast naar beneden te krijgen. Wethouder W. Renden van Cultuur gaf aan dat ook wat hem betreft FiZi nu al heeft vol daan aan de gestelde voorwaar de. Desalniettemin handhaafde Alert! de motie. „Het zal voor u, die zich zo graag als cultuurpartij manifes teert, wel een tegenvaller zijn, maar wij steunen die motie", daagde VVD'er D. Meulblok de fractie van Alert! vervolgens uit. De liberaal becijferde dat zijn partij in de strijd om dat predikaat 'cultuurpartij' met drie tegen twee positieve beslui ten voorstaat. Meulblok noemde FiZi drie weken geleden nog 'een te duur product voor deze gemeente', hetgeen hem nogal wat kritiek vanuit de samenle ving had opgeleverd. Nu achtte de WD het tijd het filmtheater dat gevraagde extra steuntje in de rug te geven. De motie van Alert! werd ten slotte met dertien tegen acht stemmen aangenomen, waarna voorzitter Van der Wekken en de groep vrijwilligers van FiZi opgelucht van de publieke tribu ne vertrokken. Keuze uit vele titels D&70 rubriek verschijnt In Voor inlomiatie over advert*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 91