Onderwijs voor alle kinderen «c Kaad kent geen twijfels meer PZC Het uniform heeft vaak meteen effect Kruiningen biedt rockdienst en markt Elke dag anders voor stadswacht Dievegge aangehouden Vlissingen Onderzoek riolering kassen Hennepkwekerij agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) Koffiezetapparaat vat vlam Rotonde in ringbaan Goes Veere strenger voor minicampings jethouder Schippers stelt NBB en PvdA gerust in vol gemeentehuis r de \a9® ardlopen in de ak bij Nisse ekenverkoop Stadswachten Esther Wiskerke en André Mohr spreken een fietsster aan in het centrum van Goes. foto Willem Mieras door Inqrid Huibers GOES - Als stadswacht kun je echt iets betekenen voor mensen. Daarover wa ren Esther Wiskerke en André Mohr het gisteravond vlak voor hun koopavond rondje door de Goese binnenstad roe rend eens. Het is bovendien een afwisse lende baan. ,.Geen dag is hetzelfde, je maakt altijd wat mee." Zodra de twee zich in hun blauwe poli- tie-uniform in de stad vertonen, sprin gen mensen haastig van hun fiets. „Mooi is dat hè", grijnst Mohr. „Men sen zien zo'n blauw uniform en dat heeft meteen effect." „En daar gaat het maar om", vult collega Wiskerke aan. „Preventief aanwezig zijn." Ze houden, duidelijk gewend om elke werkdag on geveer zes uur op straat door te bren gen, een stevig tempo aan. Fietsers - jong en oud - worden vriendelijk ver zocht af te stappen en er doorgaans met een op gewezen dat hun licht het niet doet. Daar reageert niet iedereen even vriendelijk op. Hoewel er niemand echt onaardig is. worden Mohr en Wiskerke af en toe volledig genegeerd. „Tja, dat hoort erbij", zegt Wiskerke. „We worden ook zo vaak voor parkeer wacht aangezien en dan hebben mensen net een bekeuring gehad en dan komen ze briesend op je af." „Ik wens zo'n me neer of mevrouw om te beginnen een goede morgen", lacht Mohr. „'Oh ja, u ook goedemorgen', krijg je dan meestal terug. Dan is de toon al heel anders." Wiskerke: „Het is een kwestie van rus tig blijven, proberen om contact te ma ken en dan loopt het negen van de tien keer met een sisser af." Zo niet. dan zoe ken Wiskerke en Mohr ogenblikkelijk contact met de politie. Sinds kort zijn de stadswachten uitge rust met een apparaatje waarmee ze op roepen aan de ambulances en de brand weer kunnen volgen. „Dat hangt samen met de werkzaamheden in het centrum van de stad", legt Mohr uit. „Als er in de binnenstad een ongeluk gebeurt of brand uitbreekt, kunnen wij ervoor zor gen dat de straten worden vrijgemaakt. Wij zijn ook bevoegd om bij calamitei ten het verkeer te regelen." Ook het feit dat elke stadswacht een EHBO-diplo- ma heeft, komt dan van pas. „Ik heb al een paar keer eerste hulp verleend bij een ongeval", vertelt Mohr. Indrukwek kende gebeurtenissen. „Dan kan je echt iets doen", zegt Wiskerke. „Ik was eens bij een mevrouw die was aangereden. Ze had het koud. was helemaal in pa niek en maakte zich zorgen over een kindje dat ze van school moest halen. Ik heb toen bij een beddenzaak een paar badjassen geregeld, heb mijn eigen jas uitgetrokken en over haar heen gelegd. Daarna vroeg ik haar of ik iemand kon bellen. Die wouw was me zo dank baar." Ze krijgt er nog altijd een goed gevoel van. Even een rondje door het openbaar toilet. „Daar kijken we altijd of er zich geen zwervers of junks ophou den", zegt Wiskerke. Ook een bezoekje aan de muziektent in de Manhuistuin en het portiek van de muziekschool, waar zich traditiegetrouw veel hangjon geren ophouden, zit standaard in het programma. Maar er is geen mens te be kennen. Veel te koud. De gemeente Goes heeft zes stadswach ten in dienst. Die bestrijken in koppels de hele gemeente: de binnenstad, de wij ken en omringende dorpen, 's Zomers zijn ze bovendien ook regelmatig aan het Goese Sas te vinden om daar een oogje in het zeil te houden. De stadswachten hebben allemaal een zogeheten id-baan (vergelijkbaar met een Melkertbaan). Wiskerke solliciteer de op de functie toen ze na vijftien jaar uitsluitend voor haar kinderen gezorgd te hebben, weer aan de slag wilde. Mohr werkte zeven jaar als bedrijfslei der bij het onderdeel 'herbestemming goederen' van het Leger des Heils. Toen zijn dienst werd opgeheven, kwam hij zonder diploma moeilijk aan het werk. Nu werkt hij al drie jaar als stads wacht. Een deel van de Goese raadsle den is van mening dat stadswachten meer bevoegdheden moeten krijgen. Daar zijn Wiskerke en Mohr het van harte mee eens, vooral omdat zij hun op leiding tot buitengewoon opsporings ambtenaar anderhalf jaar geleden met succes afrondden. Maar burgemeester en wethouders van de gemeente Goes willen er voorlopig niet aan. „Dan val je in het zwaard van je eigen succes", zei burgemeester D. van der Zaag afge lopen zomer tijdens een raadsvergade ring. „Dan willen alle stadswachten di rect parkeercontroleur worden, omdat dat beter betaalt." Tijdens de begro- tingsraad heropende de CD A-fractie een paar weken terug de discussie. De partij zou graag zien dat de stadswach ten ook bekeuringen zouden mogen uit delen. B en w hebben de zaak opnieuw in beraad. VLISSINGSE - In een winkel aan de Bonedijkestraat i gisterochtend een 42-jarige inwoonster van Vlissingen be trapt op diefstal van wat spullen ter waarde van enkel euro's. De vrouw kreeg een dagvaarding en moet zich bin nenkort voor de rechter verantwoorden. Ook kreeg zij eei ontzegging van het winkelbedrijf waar zij had gestoler Dat betekent dat ze zich een jaar niet in die winkel maj vertonen. SIRJANSLAND - Er komt een onderzoek naar de haal baarheid van IBA's (individuele behandeling afvalwater bij de kassen in Sirjansland. Deze mini-waterzuiveringei kunnen een traditionele drukriolering vervangen. Eei IBA is bijvoorbeeld een biologische watertank of een helo fietenfilter, waarbij het afvalwater op natuurlijke wijzi wordt gezuiverd. Het onderzoek wordt gedaan door bu reau Waterway. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur beoactie 8EVELAIMDEIM/THOLEN Stationspark 28 ?ostbus31 *460 AA GOES Tel 0113-315670 fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl fank Balkenende (chef) ignd Huibers Hiekevan der Jagt feek Janssen BobPaardekam toen de Vries (sport) Warmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel: (0113)315500 r*x: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nterimet tAvw.pzc.nl S-mail: web@pzc.nl KRUININGEN - Het dorpshuis Kruiningen biedt morgen onder dak aan een jongerenmarkt met workshops over uitwisselings programma's en mini-concerten van rockbands. Zondagmiddag krijgt dit een vervolg in de Jo- hanneskerk in Kruiningen met een jeugddienst, ook met rock muziek. De jongerenmarkt van 14.30 tot 23.30 uur is een initiatief van de in Kruiningen gevestigde stich ting Atlantic Bridge, die een brug wil slaan tussen verschil lende culturen. Het hart van de markt wordt gevormd door aller lei workshops over onder meer internationale uitwisselingspro gramma's voor jongeren van 15 tot 25 jaar in Europa - met subsi die van de Europese Unie - en in de Verenigde Staten, met een be zoek aan een hiphop-kerk in New York. Ook zijn er work shops step-streetdance en rock muziek, de laatste door de band Beggars Fortune uit Nashville, Tennessee. Artiesten, koren en bands hou den presentaties. Jongeren uit Wemeldinge vertellen over hun ervaringen tijdens een recente reis door Roemenië en jongeren uit Terneuzen doen hetzelfde over een tocht langs de oostkust van de Verenigde Staten. Tus sendoor zijn er optredens van onder meer Tapharheejl uit KAPELLE - In de Ooststraat in Kapelle is gistermiddag een hen nepkwekerij ontdekt. In totaal zijn 56 plantjes in beslag geno men, evenals apparatuur om een hennepkwekerij te onderhou den. Van de 25-jarige bewoner van het pand is een verklaring opgenomen. Alle planten en ap paratuur zijn vernietigd. Schore en de Kruiningse ban< Chelsea (half negen 's avonds en Beggars Fortune met voora Rock uit Wemeldinge (tien uu 's avonds). Beggars Fortune en Rock zijJ een dag later, zondagmiddaj vanaf vier uur, weer van de par tij tijdens een jeugddienst in dt Nederlands hervormde Johan neskerk in Kruiningen. Een jon gerentheater geeft dan ook eei voorstelling. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café Di Soos, 22.00 uur: Vrijdagavondcafe; COLIJNSPLAAT - Dorpshuis De Brug 20.00 uur: Brassbandavond met Brass band Wilhelmina, Brassband Delti Brass met de Britse euphoniumspele Steven Mead; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 9-12 uur: Verkoop kleding, meubelen; Buurthuis De Pit, 14.00 uur: Senioren bingo; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljar voorouderen, buurtwerk Goese Polder HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur Seniorensoos; Café Zeelandia, 22.00 uur; Karaoke; KAMPERLAND Jeugdsoos De Sik 20.00 uur: Geopend voor de jeugd var 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciéteit; Hotel De Zwaan, 19.00-22.00 uur: Streek tentoonstelling van Vogels uit Rilland Krabbendijke en Yerseke; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 20.31 uur: Optreden Over the Edge Surren der; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Biljartclub senioren; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bing< voor55-plus; SCHERPENISSE Platteweg. 9 30 12.00 uur: Rommelmarkt Dorcasteam; SINT-ANNALAND De Wellevaete 19.00-21.00 uur: Tentoonstelling Vogel vreugd; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur YERSEKE - Dreef en Kerkplein 8.00-13.00 uur: Weekmarkt, HetTrefpunt, 13.00-17.00 uur- Biljarten: K.C de Haven, 14.00-17.00 uur: Najaars verkoping door vrouwengroep Lydia 20.00 uur: Bingo. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen vrijdag 26 november 2004 b k AXEL - Onachtzaamheid van een bewoner heeft gistei avond voor consternatie gezorgd in verzorgingshuis E Vurssche in Axel. De man had zijn kunststof koffiezetaj paraat op een brandende elektrische kookpit laten staai waardoor het apparaat vlam vatte. De brandweer rukl kort na zeven uur uit met vier wagens. Ook een ambular ce en de politie kwamen ter plaatse. Door het brandend koffiezetapparaat naar buiten te brengen, werd erge voorkomen. Slechts lichte schade in het keukentje van d kamer op de begane grond en een penetrante rooklucht i enkele gangen waren het gevolg. De directe buren van d man in wiens kamer het brandje zich voordeed, werde tijdelijk opgevangen in de recreatiezaal en het restaurar van het tehuis. GOES - Op de kruising van de Ringbaan-Oost met d Noordhoeklaan en Louise de Colignylaan in Goes korr een rotonde. Het college van B en W heeft dit besloter Het verkeer op het kruispunt wordt nu nog geregeld me een verkeerslichtinstallatie. Die is sterk verouderd. DOMBURG - De gemeente Veere scherpt het sanctiebe leid voor minicampings aan. Uit de evaluatie van het afge lopen seizoen is gebleken dat de ondernemers de kantje er vanaf blijven lopen. Komend seizoen krijgen de mini campingeigenaren meteen een proces-verbaal als ze mee dan vijftien standplaatsen in gebruik hebben. De tijd va waarschuwen is voorbij. Net als de afgelopen jaren blijl de regel bestaan dat de ondernemers hun ontheffing kun nen verliezen als ze in overtreding blijven. De verenigin van kampeerboeren Vekabo heeft laten weten het contro le- en sanctiebeleid te streng te vinden. Het college i daarover heel duidelijk en schrijft in zijn besluit; „Veka bo moet inzien dat moedwillig overschrijden van het aan tal kampeermiddelen niet langer lonend is en dat Veel de regel 'vijftien is vijftien' hanteert en zich niet waag aan de glijdende schaal dat 'zestien kampeermiddelei ook nog net wel mag'." door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Of ze even wil len lezen wat er op het bord staat. Dat vragen leerlingen van basisschool de Dolfijnenburch donderdagmiddag aan mensen op de Markt in Middelburg. Op het bord staan onbekende te kens. „Zo voelen analfabeten zich ook", leggen de leerlingen uit. Vijfentwintig kinderen uit groep acht van de basisschool voerden gisteren actie voor kin deren in het binnen- en buiten land die geen onderwijs volgen „Er zijn 115 miljoen kinderen die niet naar school gaan", ver telt de elfjarige Rosalie Sluduls- ki. „Die kinderen hebben meest al een slechte toekomst. Ze kun nen geen werk krijgen omdat ze niet kunnen lezen en schrijven." De kinderen verzamelden voor de stichting Hoop voor Kinde ren van rabbijn A. Soetendorp, handtekeningen van voorbijgan gers. Om de aandacht van de mensen te trekken, wordt het pu bliek op de Markt eerst op het verkeerde been gezet. De jonge juist haar handtekening voor heeft gezet. Anne Schreurs en Petra Roovers hebben de bood schap wel begrepen en zetten doelbewust hun handtekening. „De kinderen hebben het goed gedaan", reageren ze op de ac tie. „We bleven echt staan om dat we dachten dat we kaartjes voor Trijntje Oosterhuis konden winnen." De vrouwen vinden het goed dat er aandacht is voor analfabeten. ..Het is heel onhan dig als je niet kan lezen of schrij ven." De kinderen hebben, on der het toeziend oog van de rab bijn, 1177 handtekeningen opge haald. Die zijn gistermiddag overhandigd aan wethouder A. van 't Westeinde. De wethouder beloofde dat hij de kinderen van de Dolfijnen burch gaat helpen. Hij gaat daarvoor het nagebouwde schooltje uit Bangladesh, dat in de Dolfijnenburch staat, in de hal van het stadskantoor zetten. Zo kunnen niet alleen de leerlin gen, maar ook de bezoekers van het stadskantoor zien met welke (onderwijs)problemen de kinde ren in Bangladesh te kampen hebben. mMieke van der Jagt ISSENKERKE - In het hele neentehuis van Noord-Beve- ,ij in Wissenkerke waren gis mond niet genoeg stoelen or het publiek dat kwam luis- !tn naar het besluit van de ge- lenteraad over de sportvel- 8. il waren mensen van de voet- herenigingen die hun opvat en over het voortbestaan utw.ee complexen in Colijns- at en Kamperland kracht wil- nbijzetten. Dat hoefde eigen- ial niet meer omdat het colle- loorstel voor één complex op ihele eiland, al van de baan S. 'college had goed geluisterd ar de meerderheid van de ld en de Noord-Bevelandse rolking en een voorstel ge- akt dat algemeen door de be lang wordt gedragen. Toch erden vertegenwoordigers 3 de voetbalclubs nog het »rd. De toespraken waren al naakt en moesten dus toch den uitgesproken, rel zonneklaar was, welk uit er zou vallen, ontstond ..toch nog discussie. A. Ouds hoorn van Noord-Bevelands Be lang (NBB) wilde van wethou der C. Schippers de verzekering dat met de voetbalschool van de gebroeders De Nooijer, die in Kortgene is neergestreken, geen contracten zijn gesloten die tot schadeclaims kunnen leiden. Als door een verplichting Kort gene open zou moeten blijven, vond de NBB dat ook Wissenker ke maar gewoon moest blijven bestaan. Pas in een derde ter mijn las Schippers het artikel in het huurcontract voor dat Noord-Beveland toestaat de overeenkomst zonder verplich tingen te ontbinden. J. de Looff (PvdA) wilde weten of de voetbalvereniging van Kortgene het veld van de voet balschool zou mogen gebruiken als de school in Kortgene voor ei gen rekening een accommodatie wil handhaven. Schippers verze kerde de raad dat er in dat geval altijd met hem te praten valt. De bestemming van het voetbal veld in Kortgene verandert zo maar niet, de gemeente steekt er alleen geen geld meer in. De grond van het complex, onge veer zes hectare, zal ook niet worden verkocht. Een meerderheid van de raad raakte het een beetje beu dat de lichtmasten opnieuw ter sprake werden gebracht, waarvan een minderheid vindt dat Schippers ze niet had mogen aanschaffen. Duidelijk werd, dat als de mas ten moeten worden verplaatst omdat de voetbalschool op een ander veld zou gaan spelen, de gemeente dat betaalt. De Looff kon gerust worden gesteld: ze zullen nooit naar een andere ge meente verhuizen. C. Quinten (PvdA) onthield zich van stem ming en van een bijdrage in de discussie omdat hij een bestuurs functie in de voetbal vervult. L. Wisse (NBB) was de enige die te genstemde. Het omvangrijke pu bliek ging dik tevreden naar huis. Hoewel een groot deel moest blijven staan, had wel ie dereen koffie gekregen want kommetjes waren er genoeg. Actievoerende kinderen zamelen op de Markt in Middelburg handtekeningen in voor onderwijs aan kin deren die niet kunnen lezen en schrijven. foto Ruben Oreel actievoerders vragen voorbijgan gers of ze kaartjes willen win nen voor een theatervoorstelling of een concert. De mensen moe ten daar wel iets voor doen. Ze moeten de verzonnen tekst on der een poster van de voorstel ling of het concert proberen te lezen. Als dat niet lukt, wordt duidelijk gemaakt waar de actie echt over gaat. Maar niet iedere passant krijgt de boodschap dui delijk door. „Het was voor gra tis kaartjes, toch?", zegt een vrouw op de vraag waar ze zo- SE - De Zaklopers uit Nisse den zondag De Grote Zak- nemers kunnen kiezen voor 'e marathon van 21,1 ki- eter of een ronde van 7,5 ki lter Beide routes lopen de Zak van Zuid-Beve- De wedstrijden starten om 0 uur op het Dorpsplein in Inschrijven kan vanaf li uur in het dorpshuis. De Openbare Biblio- k Goes houdt morgen een 3 van afgeschreven boe- n tijdschriften. Geïnteres- jrden kunnen tussen 10.00 en iO uur in de bibliotheek te- (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 87