>zc Mlubs tevreden net Het Schenge Dubbeltentoonstelling van museum in Cultuurhuis f DISNEY FILM HALVE PRIJS! Spieden langs de sloot OPHEFFINGS 50% KORTING Hardleerse oplichter moet cel in UITVERKOOP Dorpsraad Waarde wil woningen voor starters en ouderen «en behoefte aan nieuw sportcomplex Verkeersremmers Wilhelminadorp Paard overlijdt na eten taxus Medewerkster pomp mishandeld Gestolen auto in brand gestoken zeeuwse almanak EHBO 0113-315649 inzc.nl :redactle@pzc.nl jus 31,4460 AA Goes Htentie-exploïtatie: ^en Midden-Zeeland: 0113-315520; ■lVS-Vlaanderen: 0114-372770; ónaal: 020-4562500. 126 november 2004 vAector Dooms PDELBURG - De Middel de politierechter G. van Un- heeft gisteren een 35-jarige ^Hiervan 's-Heer Arendsker- ïvegens oplichting, fraude, (jtal en bedreiging veroor- [d tot vier maanden cel en werkstraf. je strafmaat werd meegeno ot hij nog in zijn proeftijd van eerdere veroordelingen. editie Bevelanden-Tholen De man heeft in de periode tus sen december vorig jaar en 15 juli zijn vriend, bij wie hij in woonde, opgelicht door formu lieren van kredietovereenkom sten en een aanrijdingsformu lier met de handtekening van het slachtoffer te vervalsen. Ver der had verdachte kans gezien om 7.850 euro van het slachtof fer naar zijn bankrekening door te sluizen. Ook achtte de politie rechter bewezen dat hij zijn huisgenoot had bedreigd. „Ik maak je kapot", had hij geroe pen. De man is verslaafd aan cocaïne en al vele malen eerder voor op lichting en fraude veroordeeld. De verdachte verklaarde van zijn vriend toestemming te heb ben om met zijn naam de kre dietovereenkomsten te onderte kenen. Ook zei hij gemachtigd te zijn om geld van zijn bankre kening op te nemen. Volgens of ficier van justitie A. Flikweert bedacht de man allerlei motie ven om er onderuit te komen. „U had helemaal geen toestem ming om geld op te nemen. De valsheid in geschrifte is bewe zen. Ook neem ik u kwalijk dat u na detentieverlof niet bent te ruggekeerd naar de gevangenis. „Ik heb daar geen leven. Ik word als homoseksueel regelma tig in elkaar geslagen", reageer de de verdachte. Over de relatie met het slachtoffer zei hij: „We 'Harmen van der Werf Sportclubs op het Goe- jportpark Het Schenge hoe- niet zo nodig naar een (j compact sportcomplex, toesteren hun eigen cultuur, n kampen bijna allemaal Imeteen tekort aan vrijwilli- ïdee voor een nieuw, com- Isportpark is afkomstig van i-voorzitter C. Kortleve van ioese sportraad. Het Schen- 3 daarvoor niet geschikt, i! Kortleve. Een centrale ac- aodatie met gezamenlijke eikamers en een gezamenlijk [line is er niet te realiseren, it Het Schenge te smal en 'gis tte centraliseren wordt sa- werking pas echt goed moge- stelt Kortleve, waardoor er kan worden gedaan aan het aan vrijwilligers. In één taal kantinegebouw zijn der mensen nodig dan in de Üge tien kantines op Het age. Het schoonmaken van kleedkamergebouw kost einder tijd. verkeerd idee, een com- sportpark", reageert A. de eg van voetbalvereniging 3, „maar of daarvoor een sportpark nodig is? Ik lar nog niet van over tuigd. Als je de twee koppen van Het Schenge afhaalt, kun je er ook een compacter sportpark van maken." Het plan-Kortleve hoeft niet dé oplossing te zijn voor het vrijwilligerstekort, waarschuwt De Koning. „In Dordrecht is een sportpark met gecentraliseerde voorzieningen en daar zitten ze nog met een te kort." De Koning zegt 'ontzet tend' te voelen voor meer samen werking tussen de drie voetbal clubs op Het Schenge, tussen Goes, Robur en SW'65, maar 'de achterban moet het ook wil len'. Robur is van oorsprong rooms-katholiek, maar dat speelt, aldus J. Koens, geen rol meer. Als het nodig is, wordt er samengewerkt. „We kunnen goed met elkaar leven. Met Goes hebben we al eens samen jeugd- teams gevormd, omdat er onvol doende spelers waren." Een cen trale kantine ziet Koens in elk geval niet zitten. „Die zal dan wel verpacht worden, terwijl wij de inkomsten hard nodig hebben." Spoi'tpark Het Schen ge is de laatste vier jaar flink op geknapt, brengt Koens nog als tegenargument in. Hij verwacht dan ook niet dat de gemeente overstag gaat voor het plan-Kortleve. Korfbalvereniging Togo heeft sinds vorig jaar een nieuw kunst grasveld en, meldt S. Andries- se-Berrevoet, 'een aardig lopen de kantine'. Togo heeft zelfs een vorm van kinderopvang. „Korf bal is een gemengde sport. Wij hebben vrij veel vrouwelijke le den. Als er wordt gespeeld of ge traind, letten vrijwilligers op kinderen van spelers." Samenwerking is er ook. Jeugdspelers van de hockeyclub maken 's winters gebruik van het kunstgrasveld van Togo. „Een brug te ver", oordeelt vi- ce-voorzitter (en WD-raadslid) S. Heijning van de Goese Mixed Hockey Club over het voorstel van Kortleve, „al kan het iets zijn voor de verre toekomst." Volgens Heijning bestaat er mo menteel heel weinig animo voor centralisatie van kantine- en kleedkamervoorzieningen. „De cultuurverschillen tussen vereni gingen zijn groot." S. Versnel van tennisvereniging 't Halve Maantje signaleert dat ook. „Tennis trekt een ander soort mensen dan voetbal, veel meer oudere mensen, huisvrouwen." Het Schenge bevalt Versnel pri ma, al heeft hij wel één wens, dat tennisverenigingen in de ge meente Goes de handen ineen slaan. „Zes clubs in één gemeen te is veel." Het plan-Kortleve staat dinsdagavond vanaf acht uur centraal op een symposium over "het sportpark van de toe komst' in hotel Goes. Sportpark Het Schenge voldoet volgens de Goes sportclubs prima. (Advertentie) door Mieke van der Jagt GOES - Grote gebeurtenissen werpen him schaduw vooruit en de Bevelanders kunnen zich ver heugen op twee evenementen: de viering van 600 jaar Goes en de opening van het Historisch Museum in Goes, dat een extre me make-over heeft ondergaan, In het Goese Cultuurhuis bij De Mythe preludeert een dubbelten toonstelling op die gebeurtenis sen van volgend jaar. De tentoonstellingen De Mythe van Jacoba van Beieren en Ade- lijk Drinken zijn een initiatief van het Historisch Museum de Bevelanden. Beide tentoonstel lingen beogen het hedendaagse met het historische ip verband te brengen. Met die doelstelling zijn ook twee vitrines bij de in gang van het Cultuurhuis ge maakt, waarin het museum zich, voorlopig nog bij gebrek aan een expositieruimte, kan profileren. Voor de dubbeltentoonstelling zijn het kunstenaarscollectief G2A, de Kunstuitleen de Beve landen en Galerie van den Ber ge uitgenodigd. De laatste twee opereren in het Cultuurhuis bij de Mythe. G2A laat jonge kunstenaars in een hedendaagse beeldtaal de mythe van Jacoba van Beieren vertolken. Die mythe zelf, geconstrueerd door romantische negentien- de-eeuwse geesten, krijgt alle aandacht. Jacoba's vader was het, die het dorp stadsrechten verleende en Goes probeerde weieens bij haar in het gevlei te komen door haar een zeehond en wijn te schenken. De rest is verzinsel. Jacoba is nooit in Goes geweest, laat staan dat de bezitster van knappe kasteeltjes in het tochtige, houten slot Ostende heeft gewoond. Jacoba heeft ook nooit een moerbei ge plant, maar de verhalen zijn prachtig en de kunstenaars kon den en kunnen er alle kanten mee op. De andere tentoonstelling; Ade- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Kinderen bewust maken van de bijzondere kwali teiten van brakwatergebieden. Dat wordt beoogd met de 'brak waterplaat'. Het eerste exem plaar van de plaat werd gisteren aangeboden aan basisschool Theo Thijssen in Zierikzee. Een welgemeend 'oooohhhh' weerklinkt uit de kring kinde ren als meester N. Leenheer de brakwaterplaat - hem aange reikt door gedeputeerde M. Kra mer - uit de kartonnen koker trekt en aan hen toont. Op de door Erik van Ommen geteken de plaat zijn alle bewoners van een brakwatergebied te herken nen. Gedeputeerde Kramer legt uit dat brak precies tussen zoet en zout inzit en dat het een heel aparte leefwereld is. Brakwater gebieden zijn typerend voor Zee land, maar er wordt in de regu liere natuuronderwijsmethodes nauwelijks aandacht aan ge schonken. Ten onrechte, vindt R. de Ligt van het Consulent schap Water van natuurorgani satie IVN. De brakwaterplaat is een gezamenlijk initiatief van het IVN-consulentschap Water en het Regioteam Zuiver Zeeuws Water. Het idee erach ter is dat als kinderen eenmaal kennis hebben gemaakt met het bijzondere 'watersysteem', zij begrijpen waarom het zo belang rijk is dat de brakwatergebie den behouden blijven. Het is de bedoeling dat alle basisscholen ALLES 50% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN, SNIJBLOEMEN KERSTBOMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 waren bezig met een samenle vingscontract. Hij gaf altijd toe stemming om te tekenen. Hij heeft uit kwaadheid aangifte ge daan." De officier eiste in totaal negen maanden plus vier weken gevan genisstraf. De politierechter meende dat de man niet zo on schuldig was als hij zich voor deed. „U kent het klappen van de zweep. Ondanks eerdere waarschuwingen doet u het weer." WILHELMINADORP - Verkeer door Wilheminadorp en langs het Goese Meer krijgt het moeilijker. Op verzoek van bewonersorganisaties gaat de gemeente Goes maatre gelen treffen om doorgaand verkeer te ontmoedigen. Op de Goesemeerlaan en de Westhavendijk komen tweezijdi ge wegversmallingen voor auto's, waarlangs fietsers aan beide zijden kunnen passeren. Op de Kruk weg wordt een asverspringing aangebracht, waardoor het autoverkeer ook wordt afgeremd. Bewoners van Wilhelminadorp heb ben zich tegen drempels uitgesproken vanwege mogelijke trillinghinder. Drempels komen er dan ook niet. Voordat de maatregelen worden uitgevoerd, worden ze eerst ge test met proefopstellingen. HENGSTDIJK - Boomkwekers moeten verplicht worden gesteld aan giftige bomen en struiken een kaartje te han gen met daarop een doodskop en informatie over de aard van vergiftiging. Dat vindt paardenarts Hanneke Fersol van de gelijknamige dierenartsenpraktijk in Hengstdijk naar aanleiding van het overlijden van een paard gister morgen in buurtschap De Kwakkel door het eten van taxus. In de lectuur staat deze plant te boek als giftig, dus ge vaarlijk voor kinderen en dieren die wel eens aan blad en bessen zouden kunnen knabbelen. „Veel mensen weten dat echter niet", zegt Hanneke Fersol. „Dat dieren door giftige planten als de taxus worden vergiftigd is helaas een regelmatig terugkomend fenomeen. Het is echt een drama. Ik heb mijn praktijk nu 25 jaar en kom dit ieder jaar tegen." Het drama speelde zich woensdagavond af in een weiland op De Kwakkel. Het paard is eigendom van Ursula Wullems. Een taxushaag staat net achter cle omhei ning van het weiland. Het paard at wat van de taxus en stierf gistermorgen. HULST - Een 36-jarige medewerkster van een benzine pomp in de gemeente Hulst is gisterochtend mishandeld door een klant. Zij sprak tussen 10.00 en 11.00 uur de man aan die in de shop stond te roken. De man was hier niet van gediend en pakte de vrouw bij de kraag en trok haar tegen de toonbank aan. Ze heeft aan het voorval een gekneusde vinger overgehouden. VLISSINGEN - In de Bazelstraat in Vlissingen is gister ochtend een uitgebrande auto gevonden. De auto was in de nacht van woensdag op donderdag gestolen in de Scheldestraat, eveneens in Vlissingen. foto Willem Mieras lijk Drinken, biedt uit de collec tie van het museum glas en ande re drinkgerei, waaruit de adel zich de drank liet smaken Ook hier komen het hedendaagse en de geschiedenis samen. Meesterglasblazer Bernhard Heesen laat zich inspireren door afbeeldingen in zijn verzame ling encyclopedieën uit de acht tiende en negentiende eeuw. Yvon Trossel maakt van glas containers die voor menigeen de grenzen van de goede smaak overschrijden. Cultuurwethouder C. Linssen opent de tentoonstelling vrijdag 3 december. Tot 2 april volgend jaar blijft de dubbeltentoonstel ling in het Cultuurhuis. in Zeeland gratis een brakwater- plaat krijgen. De plaat is voor 17,50 euro te koop bij de Provin cie Zeeland. Met de opbrengst wordt een bijpassend lespakket ontwikkeld. door Rob Paardekam WAARDE - In het dorp Waar de bestaat een grote behoefte aan starterswoningen en zorg- woningen. Dat blijkt uit een behoeftenonderzoek dat de dorpsraad in samenwerking met de gemeente Reimers- waal heeft uitgevoerd. De dorpsraad kreeg de laatste jaren steeds vaker signalen over het ontbreken van wonin gen voor ouderen en starters. Daarom heeft ze het onder zoek op die zaken geconcen treerd. „Zo verlaten best veel jonge mensen het dorp, om dat ze hier niets kunnen vin den", zegt voorzitter A. Corne- lisse. „Dat is vervelend voor die mensen, maar het is ook niet goed voor het dorp." Het onderzoek heeft uitgewe zen dat er behoefte is aan elf starterswoningen. De dorps raad hoopt dat de gemeente zich wil inzetten voor de komst daarvan en dat even tuele kopers ook gebruik kun nen maken van de startersle- ning, zoals die ook in buur dorp Oostdijk wordt aangebo den. Dat is een extra lening, die door de gemeente wordt aangeboden, bovenop het maximale bedrag dat de bank wil verstrekken. De lening is de eerste drie jaar renteloos en aflossingsvrij. Daarna vindt een inkomenstoets plaats om te kijken wat de starter kan betalen. Het is de bedoeling dat rente en aflos sing stijgen naarmate het in komen groeit. De dorpsraad heeft wel moei te met de leeftijdsgrens van de gemeente voor het verkrij gen van een starterslening; maximaal dertig jaar. „Voor ons is iedereen die nog geen ei gen huis heeft een starter", zegt Cornelisse. Vijf van de mensen die in het onderzoek aangaven graag een starters- woning te willen kopen in Waarde zijn ouder dan dertig jaar en komen dus niet in aan merking voor de lening. Ook woningen voor ouderen zijn dringend gewenst in Waarde. 23 bewoners gaven aan dat ze daar nu of op ter mijn behoefte aan hebben. De meeste van hen willen een huisje huren. Volgens Corne lisse heeft de dorpsraad het onderzoek in samenspraak met de gemeente uitgevoerd en daarom verwacht hij dat het college serieus met de re sultaten aan de slag gaat. Hij ziet de woningen het liefst ko men op inbreidingslocaties in het dorp. Bijvoorbeeld op het perceel aan de Groene Kruis straat, waar nu nog de oude loodsen van het bedrijf Traas staan. Cornelisse: „Dan los je niet alleen het woningpro bleem op, maar verfraai je ook de dorpskern." Na de officiële overhandiging van de eerste brakwaterplaat verrichtten de kinderen veldwerk. foto Marijke Folkertsma De dagelijks bestuurders en een paar ambtenaren van de gemeente Sluis zaten er hele maal klaar voor, tijdens een informatieavond voor inwo ners van lJzendijke. Achter een tafel, op een podium, ge reed voor een vragenvuur van de aanwezigen. Na een inlei dend praatje van de burge meester was het zover. Maar wie bijt het spits af? Ongemakkelijk keken de in woners elkaar aan. Totdat één van hen het ijs brak. „Goeiendag, ik ben van de EHBO. Om ongelukken te voorkomen zou ik de meneer die aan het uiteinde van de ta fel zit willen vragen zijn stoel wat aan te schuiven. De ach terpoten staan namelijk heel gevaarlijk op het randje van het podium."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 85