Auto \utodief ontdekt Je digitale nelweg lemdrukperliesperklikkerlicht Een vette knipoog "aar de toekomst in samenwerking met Q AutoTrack.nl V jjdag 26 november 2004 it internet heeft de wereld een stuk kleiner maakt. Helaas ook voor lieden die het op ('kostbare spullen hebben gemunt. Op ver- «psites aangeboden auto's leveren steevast irleidelijke reacties uit verre landen op. ten zuivere koffie natuurlijk. Gert te Lintelo nkele uren nadat Hans Klaver zijn 2.3-liter Merce des-Benz 190 op I Marktplaats heeft ge- ikrijgt hij een mailtje uit Ni- m Iemand daar wil de auto gezien kopen. Hans hoeft al maar zijn bankgegevens adres door te geven. De ko- rzal dan een cheque sturen waarde van het verkoopbe- plus de transportkosten ar Afrika. ultrasportieve zestienklep- rlijkt goed in de markt te lig- snelwegloze Afrikaanse den: een paar uur later t er nog een mailtje bin- i ditmaal uit Benin. Ook de- PÜbber wil de auto onge- hebben. Hans reageert tgeen proefrit, geen afdin- 3 en geld vooraf, het is alle- liets te mooi om waar te orwaardelijlc lerdaad is er alle reden om ntrouwend te zijn. Karin van Pol van de ING Bank legt uit thet werkt. „Je krijgt een K|ue toegestuurd met een Waardelijke dekking. Daar- ffga je naar je bank. Het be drag wordt meteen bijgeschre ven op je rekening. Zo heb je het idee dat het goed zit met de betaling. De bank controleert vervolgens de cheque. Dat kost minimaal enkele dagen. Natuur lijk blijkt de cheque ongedekt te zijn en wordt het geld met een weer afgeboekt. Maar je au to is dan al opgehaald." Volgens Van de Pol kan een che que niet door een onbekende bij de bank worden ingewis seld, waardoor je de indruk zou kunnen krijgen dat het geld ge woon is overgeboekt. „Een vreemde die bij een bank een cheque aanbiedt, is verdacht. Ik kan me niet voorstellen dat bankpersoneel daar op in gaat." Auto-Lezer Peter van Vhmme- ren kreeg naar aanleiding van een op internet aangeboden Ma zda 626 via zijn eigen bank (AB- NAmro) ongevraagd een che que toegestuurd. Hij hoefde de ze alleen nog maar te tekenen. De bank zou dan tegen betaling van enkele tientallen euro's ve rifiëren of de cheque gedekt was. Peter ging er niet op in, maar toch is zo'n via de eigen bank doorgestuurde cheque misleidend. Voor een rechercheur van de politie Gelderland-Midden zijn deze oplichtingspraktijken niet nieuw: „Er zijn inderdaad men sen de boot mee in gegaan. Die dachten het geld binnen te heb ben en gaven hun auto mee aan iemand die zich de transpor teur noemde. Waren ze een paar dagen later niet alleen de auto kwijt, maar ook nog het geld voor het transport. Voor de politie heeft het geen hoge prioriteit. De bendes opereren vanuit het buitenland via inter net, je krijgt er moeilijk een vin ger achter." Bananenrepublieken Kees de Bakker van het Neder lands Politie Instituut doet al leen beleidsvoorlichting en kent het verschijnsel niet. Ver baasd is hij ook niet: „Die Nige- riaanse oplichtersbendes beden ken voortdurend nieuwe din gen en weten het zo te brengen dat goedgelovige mensen er een goed gevoel bij hebben." De Bakker noemt het juridisch een lastige kwestie. „Als je een auto verkoopt, is er sprake van een overeenkomst met rechten en plichten voor beide partijen. Bij de feitelijke levering wordt de indruk gewekt dat er geld is betaald en draag je de auto over. Daarmee is de zaak juri- Qj Verkooptips 0 Reageer niet op aanbiedingen uit verre landen, Geef naar aanleiding van een internet- advertentie nooit bankgegevens door. 0 Weiger cheques als betaalmiddel. z-k Ga bij contante betaling met de koper naar de bank om het geld te storten. 0 Schrijf het kenteken pas over als de betaling in orde is. Geef geen kenteken mee zonder overschrijving, ook niet na mooie beloften. [tóere zichzelf respecteren de schrijver is altoos op 'zoek naar mooie woorden, één om het gebrek aan in- W te verdoezelen, de ander te koketteren. In de stonden er bijvoor- Wal twee. En het klinkt mis- "eogek maar ik vind dat de bons schrijvers qua mooie [tden op onze wenken be- dacht u van bobine toch een prachtig woord! je je toch op wan- Jje daaraan mag sleutelen, f kgen je tennisvrienden zoggen dat je even de bobi- hebt. En het pas echt leuk wanneer je ïeen momentsleutel voor no ted. Want dat klinkt na kijk ook prima, moméntsleu- kheb geen idee wat het idee wat het kan, ontzettend lekker om te "kopen. 'Doe mij even een tno- pOtel.' En niet zo'n slappe maar Vwwant ik ben de bobine aan dongen.'' En dat de verko- I"dan begrijpend toeknikt allerbeste exemplaar Column 1 op 14 s a Doo voor je gaat zoeken. Natuurlijk hangt daar een prijskaartje aan maar voor een top momentsleu tel betaal je nooit te veel. Koker bal ken. Ook niet verkeerd. Vind ik een prettig idee. Dat ze niet gemakzuchtig voor latten of ge wone planken hebben gekozen met hier en daar een dwars balk, nee, daar is over nage dacht. En uiteindelijk zijn er, na ampele overweging,(alweer een mooi woord), kokerbdlken on der de auto gekomen! Voor uw en mijn veiligheid. Lambda Son de. Het klinkt naar een peper duur karretje dat volkomen on nodig over een verre planeet sukkelt maar niks is minder waar. Zit gewoon in mijn Volvo en in de Honda van mijn vrien din. En meet daar van alles en nog wat in het uitlaatgas. In de Honda ging hij verleden jaar zo maar stuk. Dat peperduur klopt helaas wel. Spruitstuk. Nog iets wat in geen enkele auto mag ontbreken, maar watje niet snel tegenkomt in een broodrooster of een keuken mixer. En zo kan ik nog wel even doorgaan. Kruiskoppeling, klepzetel, vlottemaaldventiel. homo- kineet, zuigerpenbus, fuseelangshel- ling, remdrukverliesverklikkerlicht. Al lemaal stoere prachtwoorden die in het complete oeuvre van Hany Mulisch jammerlijk ont breken. Maar het allermooiste woord is wel clignoteur. Of in slap Nederlands, richtingaan wijzer. Met een richtingaanwij zer ga je gewoon de bocht om, met een clignoteur ben je iemand die nadrukkelijk zijn eigen weg kiest! Pure poëzie dus, dat hen- deltje naast je stuur. Chrysler, Jeep en Dodge presen teren op de Detroit Motor Show vanaf 12 januari studiemodel len die elk op hun eigen ma nier een vette knipoog naar de toekomst geven. Bij Chrysler is dat de Firepower conceptcar. Het uiterlijk van de ze GT is een mix van elegantie en spierballen. De tweezits Fire power heeft een groot glazen dak dat tot aan de koffer door loopt. Hij is gebouwd op het platform van de Dodge Viper, waar voor de gelegenheid een 6,1 liter V8 is ingebouwd. Jeep presenteert de Gladiator, een li festyle pick-up die onderhuids toch een échte 4x4 blijkt te zijn. Dankzij een canvas schuif- dak is hij ook open te rijden. Dodge laat de Charger terugke ren op de Amerikaanse wegen. De auto verwierf legendarische status, ook vanwege zijn hoofd rollen in films (Bullit) en de tv-se- rie Dukes of Hazzard. De Charger komt niet naar Europa. Zie ook volgende pagina: Chrysler bij de zeer sterken A UITLATENCQJ 40% ACCU'S iM30% AutoT..m APK|9€35,' disch afgedaan. Het terugkrij gen van je geld wordt een civiel rechtelijke kwestie. De kans dat je bij de rechter iets bereikt is nul-komma-nul. Je hebt hier te maken met professionele op lichters uit bananenrepublie ken waar steekpenningen de dienst uit maken." Gehuurd busje Hoe dan ook, je kunt de Afri kaanse criminelen niet verwij ten dat ze alleen maar uit zijn op het grote geld. Boudewijn Noorlander bood via Markt plaats een Suzuki motorfiets aan voor 425 euro. Prompt kwam er een reactie in (slecht) Engels van iemand die de vraag prijs bood plus de verschepings- kosten. Noorlander ging er niet op in, maar het bewijst wel dat voor deze oplichters elk gemotori seerd object interessant is, on geacht de waarde. Waarbij de criminele boekhouder natuur lijk met een blij gezicht zal op merken dat de winstmarge niet wordt verkleind door transport kosten. Die betaalt de benadeel de immers zelf. Alsof er 's nachts een inbreker naast je bed staat te zwaaien met de nota voor zijn gehuurde busje. AutoTeam altijd voordeliger tv ij willen blije kla nti t De Peilstok Doordat meer ouders hun kroost met de auto naar school brengen zijn steeds vaker kinderen betrokken bij verkeersonge lukken. Organisaties en ouderverenigingen eisen maatregelen. Hoe kunnen we paal en perk stellen aan de groei van het autoverkeer rond scholen? Een verbod op auto's, school bussen inzetten of iets anders? Stem mee in de Kwestie van de Week. Ga naar de website van de krant en klik op de rubriek Auto. De goede kant op Vorige week vroegen wij u welke fat- soenlijke verkeershandeling u het meest toepast in het verkeer. Bijna eenderde van al le stemmers gebruikt vrijwel altijd de rich tingaanwijzer bij het inhalen. Stoppen voor het zebrapad verwierf een kwart van de stemmen. Lichtsignalen geven als iemands lamp kapot is, is blijkbaar iets uit het verle den, getuige de laatste plaats. Eén stemmer zegt in het verkeer vooral voorrang te geven aan zijn verstand. Wat is uw daad van fatsoen in het verkeer? 0 Richting aangeven bij inhalen Q Stoppen voor een zebrapad 0 Invoegende bestuurders ruimte geven 0 Bij file gevarenlichten aanzetten 0 Baan vrijmaken voor invoegend verkeer 0 Anderen wijzen op snelheidscontroles 0 Geduld met lesauto's en ouderen 0 Voorrang geven als dat niet hoeft 0 Lichtsignalen geven als iemands lamp kapot is OVerkeerspsycholoog Cees Wildervanck: „Het ge brek aan communicatie is de bottleneck. Het zou al ontzettend helpen als automobilisten hun dankbaarheid tonen wanneer ze voorrang of ruimte krijgen. Even de hand opsteken of een ander gebaar. Wat dat betreft kun nen automobilisten nog wat leren van vrachtwagen chauffeurs en motorrijders die veel collegialer naar el kaar toe zijn". Bijdehand Autopiercing Wie zich met zijn auto aan de grijze brij van modellen wil onttrekken zet koers naar het Duitse Delmen- horst, nabij Bre men. De daar ge vestigde autohan del Claudia Geis- Mini-vitrine in je auto. Ier is gespecialiseerd in het piercen van auto's. Monteurs boren een gat met een diameter van zeven centimeter in motorkap, deur of achter klep. In het gat wordt een cilinder geplaatst die waterdicht wordt afgedekt met plexiglas. In de ze mini-vitrine kun je vervolgens stoppen wat je leuk vindt: je favoriete voetbalmascotte of een miniatuurautootje. Het piercen duurt nog geen half uur en kost 190 euro. De VW Transporter T5 VW Transporter beste van de klas De VW Transpor- t ter T5 is Bestel auto van het Jaar 2005 geworden. In de lichtste catego rie, tot 800 kilo, won de Ford Transit Connect T200. In de categorie daarboven won ook een Ford, de 230L met 1.9 tDCI-motor. In de zwaarste groep (1600-2000 kilo) stal de Renault Master T35 2.5 dCi de show. Zesendertig bestellers werden beoordeeld op on der meer kosten, organisatie, functionaliteit, keus in mo dellen en veiligheid. Het initiatief is van het blad Auto mobiel Management. Rover studeert weer Het kwakkelen de Rover heeft weer een studiemo del: de 75 coupé. Het ontwerpteam wil het eeuwfeest van het merk mar keren met een stijl vol ontwerp dat moet passen in de Rover-traditie. De tweedeurs uitvoering van de 75 heeft dus veel hout en leder aan boord. Van de MG Tf is een studiemodel gemaakt dat herinnert aan de MGB GT. Rover leed vorig jaar meer dan 130 miljoen euro verlies en onderhandelt met een Chinese firma over overname. - De Rover 75 coupé. De Jeep Gladiator, een lifestyle pick-up met een canvas schuifdak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 77