PZC Zorgen over capaciteit politie Reïntegratieproject is een succes Spieden langs de sloot Hardleerse oplichter moet gevangenis in Veerse fracties willen meer blauw op straat Motie hogere hondenbelasting Vlissingen van tafel Heilsleger kan vragen om hulp nauwelijks aan weekenddiensten Werkgroep hekelt actie Razende Rollers Hardlopen in de Zak bij Nisse Kerstoratorium van Bach in grote kerk Goes agenda vrijdag 26 november 2004 door Miriam van den Broek DOMBURG - Veerse fracties zijn bezorgd over de capaciteit van de politie. In de zomer sprin gen de korpsen van Middelburg en Vlissingen bij om de openba re orde en veiligheid in de Veer se kustplaatsen te waarborgen. Desondanks ontbreekt het soms aan agenten in de andere dor pen. Uit de evaluatie van het seizoen 2004 blijkt dat deze zomer heel rustig is verlopen. Door speciale projecten zoals 'Rust aan de Kust' en de nachtelijke strandbe- waking waarbij zowel de politie als een particulier beveiligings bedrijf is ingezet, is het aantal meldingen van vernielingen en overlast drastisch afgenomen. Toch blijkt uit de evaluatie ook dat er te weinig agenten voor handen zijn. Leden van de commissie alge meen bestuur zeiden gister avond dat ze zich daarover zor gen maken. „Blijven we de hulp van Vlissingen en Middelburg ook in de toekomst nodig heb ben?", vroeg J. Bierens-Mal- jaars van de WD. Burgemeester A. de Bruijn zei dat iedereen meer agenten wil, maar dat er momenteel - hoewel krap - ei genlijk toch wel genoeg blauw is. „De hulp uit andere regio's moet u meer zien als samenwer king. Als wij extra mensen no dig hebben, komen ze hierheen en als het daar brandt, om het zo maar te zeggen, dan gaan wij daarheen." Excessen Die extra inzet 's nachts en in de zomer gaat ten koste van an dere projecten, beaamt De Bruijn. „In 2003 hadden we bij voorbeeld te maken met grote verkeersopstoppingen door het extreem warme weer. We heb ben toen zo ingezet op de stran den en de nachtelijke acties dat er overdag geen mankracht was om het verkeer in goede banen té leiden. Maar zulke excessen hebben we dit jaar niet meege maakt." De Bruijn liet er geen onduide lijkheid over bestaan dat de poli tie zich volgens haar meer moet richten op de kerntaken. „Maat schappelijke zorg is uiteraard ook een belangrijke taak, maar primair moet de politie zich toch richten op 'het vangen van boeven'. In de driehoek van poli tie, justitie en de burgemeester is het vaak touwtrekken om de inzet van agenten. We hebben nu gelukkig een goed evenwicht gevonden. Maar er moet niks ernstigs gebeuren." Hooizolder De PvdA/GroenLinks vroeg zich af of er rekening woi'dt gehouden met de latere sluitings tijd van discotheek De Hooi zolder. Afgelopen juli heeft de gemeenteraad bepaald dat de discotheek niet tot vijf uur, maar tot zes uur 's ochtends open mag blijven. „Dat brengt VLISSINGEN - Een motie van GroenLinks Vlissingen om de hondenbelasting voor een derde en vierde hond te verhogen heeft het gisteravond in de ge meenteraadsvergadering net niet gehaald. Twaalf raadsleden, waaronder de voltallige WD-fractie steunden GroenLinks. Voor een hond moet een Vlissinger 54,82 euro betalen, voor een twee de en volgende hond 109,64 eu ro. „We willen de belasting voor een derde verhogen met 54,82, dat komt neer op 164,46 euro en voor een vierde en volgende hond willen we 219,28 heffen", legde P. van Zalen van Groen Links de motie uit. „Het idee is om het hondenbezit te ontmoedigen, want hon denpoep is toch een van de grootste ergernissen van de Vlis- singers." meer overlastmomenten met zich mee", zei D. Maas-Stevens van de PvdA/GroenLinks. De Bruijn was niet gelukkig met die opmerking: „Ik heb in juli te gen u gezegd, en zelfs extra be nadrukt, dat er voor de latere sluitingstijd geen extra politie is. Dat wist u toen de raad het besluit nam. We kunnen nu dus niks anders doen dan afwachten hoe dat afloopt." Na de officiële overhandiging van de eerste brakwaterplaat verrichtten de kinderen veldwerk. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Kinderen bewust maken van de bijzondere kwaliteiten van brakwaterge bieden. Dat wordt beoogd met de 'brakwa terplaat'. Het eerste exemplaar van de plaat werd gisteren aangeboden aan basisschool Theo Thijssen in Zierikzee. Een welgemeend 'oooohhhh' weerklinkt uit de kring kinderen als meester N. Leenheer de brak waterplaat - hem aangereikt door ge deputeerde M. Kramer - uit de kartonnen koker trekt en aan hen toont. Op de door Erik van Ommen getekende plaat zijn alle bewoners van een brakwatergebied te her kennen. Gedeputeerde Kramer legt uit dat brak precies tussen zoet en zout inzit en dat het eén heel aparte leefwereld is. Brakwater gebieden zijn typerend voor Zeeland, maai er wordt in de reguliere natuuronderwijsme- thodes nauwelijks aandacht aan geschon ken. Ten onrechte, vindt R. de Ligt van het Consulentschap Water van natuurorganisa tie IVN. De brakwaterplaat is een gezamen lijk initiatief van het IVN-consulentschap Water en het Regioteam Zuiver Zeeuws Wa ter. Het idee erachter is dat als kinderen een maal kennis hebben gemaakt met het bijzon dere 'watersysteem', zij begrijpen waarom het zo belangrijk is dat de brakwatergebie den behouden blijven. Het is de bedoeling dat alle basisscholen in Zeeland gratis een brakwaterplaat krijgen. De plaat is voor 17,50 euro te koop bij de Provincie Zeeland. Met de opbrengst wordt een bijpassend les pakket ontwikkeld. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Het Leger des Heils krijgt het druk met Kerst mis. De instelling kan de hulp vragen nu al nauwelijks aan, laat staan in de koude december maand. Een jaar geleden nog vroegen wekelijks vijftien tot twintig minder bedeelden om onderdak, eten of een handje geld. Dat aan tal is zeker verdubbeld, vertelt kapitein P. Janssen. „De econo mische recessie merken wij ont zettend goed." Met Kerstmis deelt de hulpin stelling voedselpakketten uit. Hoewel het Leger des Heils 150 kerstpakketten tot zijn beschik king heeft, staan nu al 250 men sen op de wachtlijst voor een ex traatje onder de kerstboom. Daarom is Janssen genoodzaakt de groep aanvragers te filteren. De sociale dienst controls hen op inkomen. „Soms mei® zich meerdere gezinsleden vt, een kerstpakket. Die moeten dan teleurstellen." Om het voedsel te 1 collecteert het Leger des He Tot en met vrijdag gebeurt bij de Albert Heijn vestig^ in Vlissingen. Vanaf maandag 29 novembi tot en met 3 december staats kerstpot op de Lange Delitj Middelburg. Een week ]j staan ze zowel in V Middelburg. Het c hulpinstantie aan de kerstpi ketten en kerstvieringen DeV) ringen zijn op dinsdag 14deeg ber in het Vlissingse Arsenaal theater (19.00 uur) eno_ dag 18 december in scholeng meenschap Nehalennia Kruisweg 2 in Middelbuj (14.30 uur). door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Un- nik heeft gisteren een 35-jarige inwoner van 's-Heer Arendsker- ke wegens oplichting, fraude, diefstal en bedreiging veroor deeld tot vier maanden cel en 236 uur werkstraf. In de strafmaat werd meegeno men dat hij nog in zijn proeftijd zat van eerdere veroordelingen. De man heeft in de periode tus sen december vorig jaar en 15 juli zijn vriend, bij wie hij in woonde, opgelicht door formu lieren van kredietovereenkom sten en een aanrijdingsformu lier met de handtekening van het slachtoffer te vervalsen. Ver der had verdachte kans gezien om 7.850 euro van het slachtof fer naar zijn bankrekening door te sluizen. Ook achtte de politie rechter bewezen dat hij zijn huisgenoot had bedreigd. „Ik maak je kapot", had hij geroe pen. De man is verslaafd aan cocaïne en al vele malen eerder voors lichting en fraude veroorda De verdachte verklaarde i zijn vriend toestemming te id ben om met zijn naam d dietovereenkomsten te on kenen. Ook zei hij gemachtij te zijn om geld van zijn bankr? kening op te nemen. Vo ficier van justitie A. Flikwg bedacht de man allerlei moti ven om er onderuit te koraa „U had helemaal geen toesla ming om geld op te nemen.! valsheid in geschrifte is beis zen. Ook neem ik u kwalijk li u na detentieverlof niet ruggekeerd naar de gevangai „Ik heb daar geen leven, word als homoseksueel regelm tig in elkaar geslagen", reap de de verdachte. De officiere te negen maanden gevangen straf, plus vier weken voorn overtreden van de proeftijd,I politierechter meende dat i man niet zo onschuldig was a hij zich voordeed. „U kent h klappen van de zweep. Ondan! eerdere waarschuwingen doet het weer." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Stich ting Werkgroep Gehandi capten Walcheren (WGW) keurt de actie af van de Ra zende Rollers, eerder deze week bij het verbouwde stadhuis in Vlissingen. De rollers klaagden over het stadhuis, dat voor gehandi capten ontoegankelijk zou zijn. „Wij betreuren en veroorde len deze actie", zegt T. Prins van de stichting WGW. „We voeren overleg met de gemeente over enke le aandachtspunten." De Razende Rollers waren ervan op de hoogte dat het overleg tussen WGW en de gemeente Vlissingen nog gaande is. De WGW distan tieert zich dan ook van de Razende Rollers. „We krij gen ruim de gelegenheid van de gemeente Vlissin gen om onze inbreng te rea liseren." Slechts bij hoge uitzondering gaat de WGW de barricaden op. Onlangs gebeurde dat bij de ope ning van het nieuwe stads kantoor van de gemeente Middelburg. „Wij verwer pen elke vergelijking tus sen onze actie in Middel burg en de actie van de Ra zende Rollers bij het stad huis Vlissingen." De WGW is in Vlissingen voor en tijdens de renova tie steeds betrokken ge weest bij de bouwaanpas- singen voor gehandicapten. „We zijn goed op de hoogte gehouden." Prins zegt dat de stichting Razende Rol lers geen onderdeel van de werkgroep is. „Een paar le den van de Razende Rollers zijn echter lid van onze stichting. Zij hebben voor deze actie gebruikgemaakt van een voortgangsreporta ge over de toegankelijk heid van het stadhuis." De WGW heeft begrip dat er bij verbouwingen altijd punten zijn die nagelopen en verbeterd moeten wor den. „Dat vraagt wat tijd, zeker omdat we nu te ma ken hebben met een ja ren-vijftig-gebouw. Deelnemers Oosterscheldewerf groeien als iets lukt door Ingrid Huibers GOES - Na een moeizame start marcheert het nu goed bij het reïntegratieproject Stichting Oosterscheldewerf in Goes. Af gelopen voorjaar en zomer zijn de eerste deelnemers doorge stroomd naar banen in de hore ca, de bouw en de beveiliging. Rob (35) uit Goes, die druk be zig is een houten bankje in el kaar te zetten, heeft het 'stik' naar zijn zin op de werf. Hij werkt er 28 uur in de week. „Ik heb ooit een timmeropleiding ge daan, die heb ik helaas niet afge maakt, maar door het werk hier komt er ineens van alles terug." Rob heeft in het verleden, zo ver telt hij, vijf jaar voor een hove niersbedrijf gewerkt. Daarna zorgde hij voor zijn zieke moe der en bracht hij verschillende kranten rond. „Toen mijn moe der plotseling overleed, zat ik een beetje met mijn handen in het haar. Daarom ben ik zo blij met dit project. Ben ik toch lek ker bezig." Samen met 24 collega's restau reert Rob de Zeeuwse Schouw Betje, een schip uit 1907 dat door de Stichting Traditioneel Zeilend Zeeland van de onder gang is gered. Het schip is in slechte staat en moet bij wijze van spreken helemaal van onder af aan worden opgebouwd. 'Scheepsbouwmeester' Ton Ruig- rok leert zijn mannen de fijne kneepjes van het vak. „Met als doel om ze zelfstandiger en mon diger te maken en ze meer zelf- vertrouwen te geven", zegt hij. „Daarom is het ook zo belang rijk om samen met de jongens aan de slag te gaan. Dan word je echt een team." Alles wat er nodig is voor de res tauratie van het schip wordt zo veel mogelijk zelf gemaakt. Er is bijvoorbeeld een vernuftig stukje gereedschap ontworpen waarmee een vierkant latje in mum van tijd tot een ronde steel omgetoverd kan worden. Ruigrok: „Dat is de magie van het werk. Dat zoiets lukt. Daar zie je de jongens van groeien." Nog een mooi voorbeeld: „Zie je die stelling daar met al dat hout erop, die is door een van de jon gens in elkaar gelast. Het staal hebben we van de sloop gehaald en ik heb hem uitgelegd hoe hij te werk moest gaan. Maar die knaap bleef twijfelen. Dat kon hij nooit, die lassen zouden niet De Zeeuwse Schouw Betje, een schip uit 1907, wordt gerestaureerd door deelnemers aan hel reïntegratieproject Stichting Oosterschelde werf. foto Willem Mieras houden enzovoort. Toen de stel ling af was hebben we het hout erin gelegd. Vervolgens zei ik te gen hem 'Kijk daar ligt nu 2,5 ton hout'. En dan zie je iets ge beuren. Dan hoef ik niet meer te zeggen 'goed gedaan'. Dat heeft zo'n jongen dan zelf wel be dacht. Meepraten „Het is leuk om een keer gedaan te hebben", zegt Bengt (23) uit Goes, die bezig is de nieuw ge maakte spanten aan de nieuwe vloerdelen van de Betje te beves tigen. Hij is begonnen met twee dagen, maar werkt nu vier da gen per week op de werf. „Het werk is helemaal nieuw voor mij, maar ik vind het erg leuk", vertelt hij. „In het begin wist ik helemaal niets en zei ik ook niet zoveel, maar nu kan ik goed meepraten." Bengt gaat binnenkort met een cursus hef truckchauffeur beginnen, daar na is het de bedoeling dat hij een baan vindt. Dat is niet voor iedereen die op de werf werkt even vanzelfsprekend, zegt Ab van de Ven die bij Stichting Oos terscheldewerf de leiding heeft. „Er zijn mensen voor wie een be taalde baan niet haalbaar is, maar die kunnen hier toch te recht. Voor hen werkt de werf als een sociaal reactiveringspro ject", zegt Van de Ven. „Mensen krijgen weer discipline, moeten ergens op tijd zijn en moeten le ren om in een groep iets te doen en een beetje rekening met el kaar te houden." Een deel van de werknemers wordt aangebracht door de so ciale dienst in Goes, maar er zijn ook mensen die via justitie, het UWV of bijvoorbeeld Emer- gis binnenkomen. Met iedere deelnemer aan het project wordt een werkovereenkomst ge sloten, waarin persoonlijke doe len worden verwoord. Er wordt geen einddatum in zo'n overeenkomst opgenomen, omdat die van tevoren lastig te bepalen is. Maar het is nadruk kelijk de bedoeling dat zoveel mogelijk mensen vanuit de werf richting een passende opleiding of een betaalde baan worden ge dirigeerd. Moeizaam De werf bestaat nu ruim twee jaar. Het eerste jaar verliep een beetje moeizaam, omdat het he le bedrijf nog op poten moest worden gezet. Daardoor konden er dat jaar uiteindelijk maar der tien mensen aan de slag. Door stromen naar een betaalde baan bleek voor hen. bovendien niet haalbaar. Inmiddels loopt de werf goed en hebben afgelopen voorjaar de eerste mensen de werf verlaten. „In het tweede kwartaal van 2004 stroomden er zeven men sen uit: twee naar een baan en twee naar een opleiding. In het derde kwartaal vertrokken er vier mensen, van wie één naar een baan en één naar een oplei ding", zegt Van de Ven. „Voor de overige uitstromers geldt dat hun interesse niet lag bij houtbe werking of metaal, ofwel wij niet genoeg voor hen konden be tekenen. Soms hebben mensen zoveel problemen; dan ben je op een gegeven moment wel een beetje uitgepraat en dan is het goed als die mensen na een tijd je ergens anders worden opge vangen." Van de mensen die vanuit het werfproject een baan hebben ge vonden werkt er eentje in de stei gerbouw, eentje in de bediening bij een restaurant en eentje als stratenmaker. „Ook is er ie mand een eigen horecabedrijfje begonnen", vertelt Van de Ven. „Verder volgt er iemand de cur sus bewaking en beveiliging met baangarantie. En aan het ROC worden twee van onze mensen opgeleid tot ICT'er en medewer ker procestechniek. Dat is toch een mooi resultaat." zaterdag 27 en zondag 28 novem ber 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) Huisartsengroep 'de stad Middel burg' Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: F. J. Heere, J. H. Huyssenstraat 15, Mid delburg, tel. (0118) 644301. zondag: JL. F. Wortelboer, Korendijk 36, tel. (0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30-zon. 23.00 uur: F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. NISSE - De Zaklopers uit Nisse houden zondag De Grote Zak- loop. Deelnemers kunnen kiezen voor een halve marathon van 21,1 ki lometer of een ronde van 7,5 ki lometer. Beide routes lopen door de Zak van Zuid-Beve land. De wedstrijden starten om 14.00 uur op het Dorpsplein in Nisse. Inschrijven kan vanaf 13.00 uur in het dorpshuis. GOES - Het Weihnachtsorato- rium van Bach wordt morgen uitgevoerd in de Grote Kerk van Goes. De christelijke oratoriumvereni ging Te Deum Laudamus onder leiding van dirigent P. Heijboer geeft het concert met medewer king van het professionele West-Nederlands Bach orkest en beroepssolisten. Het koor Te Deum Laudamus, opgericht begin 2002 in Kapelle, telt zo'n vijfenveertig leden uit heel Zeeland en stelt zich ten doel klassieke muziek in te studeren en ten gehore te brengen. Het concert in Goes begint morgenavond om half acht. zon. 23.00-ma. 8.00 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (01181 501271. Tandartsen Walcheren P. de Boer, Molenwater 77, Middelt tel. (0118)613320. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen,don. 20.00-vrij 20.00uur J. van Dierendonck, tel. (0118)4711" vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. Hament, tel. (0118)471140. Middelburg, vrij. 21,30-zon. 21.30m M.Sinke, tel.(0118)62045 Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: E. v. d. Akker en M. de Bruijn, Kanaal straat 3, Oost-Souburg, tel. (01181 Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.CO Landbouwhuisdierenpraktijk Wil dieren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, - j. visites aanmelden van 08.00-09.03 HflM Dierenartsenpraktijk Melisketkt R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (01181 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar oruM 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17.00 uur: Apotheek Souburg, C. van Perestfêa Oost-Souburg, tel. (0118)461593. 24-uursdienst (voor spoedeisends!* cepten): Apotheek Dauwendaele, Roozenburglaan 18, Middelburg, (0118)627471. Thuiszorg Stichting Werkt voor OuderenM zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpW en uitleen verpleegartikelen, 0118-684000. streekactiviteiteh MIDDELBURG - Ontmoetingsc» Griffioen, 19.00-23.00 uur: Inloop» voor jongeren met onder meer" voetbal en darts; Sterrenwacht, Herengracht, 19.3»" Historische sterrenkunde metaa"®' voor de rol van Middelburgers; Ter Hoogekerk, 10.00-15.00 uun' matiemarkt goede doelen; Het Palet, 19.00 uur. Vertrek lam optocht met Sinterklaas; SEROOSKERKE - Petruskerfc^ uur: Concert van christelijk Musica uit Kapelle; lil ;d VLISSINGEN - Café Popeye, 22.P1 Cd-presentatie Copycat; Coosje Buskenstraat/Scheldeplem, -16.00 uur: Weekmarkt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga»11" 10.35 uur Power yoga; Speeltuin Lammerenburcht, 22.00 uur: Vogeltentoonstelling; WESTKAPELLE - Herrijst, uitvoering muziekvereniging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 68