>zc }een postkantoor meer in Zuid PZC 'ZC Vanuit dertig graden de sneeuw in Camera in de klas; en spieken dan? Bewoners hofje mogen toch planten in hun tuin zetten Sint-Laurens scoort met spekcheques 15 ewoners Middelburgse wijk moeten voor bankzaken naar de binnenstad longerenmarkt a rockdienst Paard dood na eten taxus Boetes bij verkeerscontroles Gestolen auto in brand gestoken Medewerkster pomp mishandeld Rotonde in ringbaan Goes 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 26 november 2004 wNadia Berkelder DDELBURG - Postbankklan- ,uit Middelburg Zuid en Dau- jdaele moeten binnenkort v het centrum voor hun bank- i. Het postkantoor in het ikelcentrum in de Magistraat- igaat volgende week vrijdag E je supermarkt in het nieuwe ikelcentrum komt wel een ricepunt van TPG-post. Voor ikzaken, het versturen van ire pakketjes naar het buiten- d en voor sommige aangete- de poststukken moeten men- naar het postkantoor aan de Noordstraat. Dat is dan enig overgebleven postkan- in Middelburg. remaindering van het aantal r.:en is volgens TPG de be- mjkste reden om het post- :ioor te sluiten. Door de op- sst van intemetbankieren en jautomaten zouden steeds der mensen aan de balie ko- Ook andere banken gebrui- dat argument om vestigin- sluiten. Christien Wannee, die 'jaar bij het postkantoor Et, is dat onzin. Het is nog druk bij de balie. Vooral «re mensen maken veel ge- k van de mogelijkheid om lop te nemen bij een mede- cer. „Sommige mensen vra- me of ik ze straks wil hel met pinnen. Dat wil ik na- lijk wel, maar ik weet niet lat altijd kan." Bij een geld- rnaat kunnen klanten maxi- Iduizend euro per dag opne- voor hogere bedragen imen naar een postkantoor, er nog belangstelling is r een volwaardig postkan- merkte het personeel toen ie jaar geleden het postagent- ipin Dauwendaele verander- in een servicepunt. „Sinds tijd komen mensen uit Dau- ndaele hier. Ouderen komen helemaal met de rollator r de Magistraatwijk. anee vindt het onbegrijpelijk een dergelijke voorziening MNINGEN - Het dorpshuis pingen biedt morgen onder laan een jongerenmarkt met «kshops over uitwisselings- Ipamma's en mini-concerten I rockbands. Zondagmiddag %t dit vanaf vier uur een ver- kin de Johanneskerk in Krui- Igen met een jeugddienst, ook K rockmuziek. jongerenmarkt van 14.30 tot pj uur is een initiatief van de linmgen gevestigde stich- Atlantic Bridge, die een wil slaan tussen verschil- culturen. testen, koren en bands hou- ipresentaties. Er zijn optre- van onder meer Tapharhee- Beggars Fortune en torgklachten: •0231231 Ipmaandag t/m vrijdag ge- irende de openingstijden; terdags tot 12.00 uur «edactie Walcheren Ptenruststraat 18 Postbus 8070 *330 EB MIDDELBURG N 0118-493000 e*: 0118-493009 nail: redwalch@pzc.nl bvan der Sluis (chef) leöia Berkelder ®lh Ramakers 'nam van den Broek Wendy van den Hurk [oen de Vries (sport) centrale redactie Nonspark 28 Postbus 31 ^0 AA goes >1(0113)315500 fJx: (0113)315669 pail; redactie@pzc.nl fternet p.pzc.nl pail: wab@pzc.nl verdwijnt in de buurt waar de eerste woonservicezone van Mid delburg komt. De flat boven het nieuwe winkelcentrum is spe ciaal bedoeld voor ouderen. In de wijk komen bovendien aller lei zorgvoorzieningen die erop gericht zijn dat ouderen langer in de wijk kunnen blijven wo nen. De wijkvereniging heeft brieven verstuurd aan Postkantoren BV en de gemeente om te proteste ren tegen het opheffen van het postkantoor. De vereniging vindt het postkantoor in de Lan ge Noordstraat slecht bereik baar. Er is onvoldoende parkeer ruimte en het kantoor is alleen te bereiken via straten met een richtingsverkeer. De vereniging wijst erop dat tussen het post kantoor en de Magistraatwijk geen goede busverbinding is. Bo vendien merkt de vereniging op dat er nu al 7500 huishoudens zijn in Zuid en Dauwendaele. Daar komen er nog negenhon derd bij als de Mortiere klaar is. In kernen met meer dan vijfdui zend inwoners moet wettelijk ge zien binnen een straal van vijf kilometer een postkantoor zijn. Wannee snapt echter niet dat er geen rekening wordt gehouden met de bijzondere ligging van de wijken ten zuiden van het ka naal. „Er zit iemand achter zijn bureau met een kaart van Zee land voor zich. Daar worden ge woon strepen op getrokken, zon der rekening te houden met bruggen." Servicepunt Wethouder A. de Vries heeft vol gende week een gesprek met de provincie over de mogelijkheid om in de Magistraatwijk een ser vicepunt te maken. Dat zijn clus ters van voorzieningen die be doeld zijn om de leefbaarheid te verbeteren. „Die servicepunten zijn eigenlijk bedoeld voor dor pen", zegt De Vries. „Maar voor onze woonservicezones is dat idee ook interessant." In de Ma gistraatwijk is de eerste woon servicezone van de stad gereali seerd. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De toekomsti ge bewoners van het Hof van Sint Pieter in Middelburg kun nen straks toch plantjes in hun tuin zetten. Even zag het er naar uit dat ze het met een compleet betegelde tuin moesten doen. Het Hof Sint Pieter is een woon- wijkje dat gebouwd wordt ach ter de voormalige school aan de Sint Pieterstraat. Er komen ap partementen, maar ook wonin- gen met kleine stadstuinen. De woningen staan, net als alle an dere huizen in de binnenstad, op verontreinigde grond. Die vervuiling is in de loop der eeuwen ontstaan, bijvoorbeeld door bedrijven, of doordat er af val is gestort. Normaal gespro ken trekt niemand zich daar wat van aan. Bewoners van oudere huizen planten gewoon wat ze willen. Echt gevaarlijk is de ver vuiling ook met, tenzij iemand kilo's grond naar binnen werkt. Alles wordt anders wanneer je een nieuw huis bouwt. Dan moet de bodem ineens gesaneerd wor den, door de grond af te graven of een laag schone grond aan te brengen. Bij het Hof van Sint Pieter was dat echter onmoge lijk. Er zitten archeologische schatten in de bodem. Voor een afgraving zou een grondig, dus duur, archeologisch onderzoek nodig zijn. Dan moeten de tuin tjes maar worden bestraat, werd besloten. Maar de toekomstige bewoners hadden liever gras en planten. Die wens leidde tot overleg tussen de gemeente en woningcorporatie Woongoed, met als gevolg een compromis: Een deel van de tuintjes wordt bestraat, de rest krijgt een laag van zeventig centimeter schone grond met een speciaal doek er onder. Daardoor kunnen de be woners toch hun tuin beplanten. Scholierendebat: kinderen uit groep acht praten over de maatschappij. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Remco denkt er niet aan zijn mond te houden. „Nee, want we leven in een vrij land waar elke me ning dient te worden gerespecteerd." De 12-jarige voelde zich dan ook hele maal thuis in het scholierendebat. Het Lagerhuis, maar dan met mintgroe- ne klapstoelen, leerkrachten die aftel len en Theo Rietveld van Cool FM als Paul Witteman. Leerlingen uit groep acht van de Cypressenhof en de Leeu- wenburch debatteerden gisteren met el kaar in de aula van de Brede School. Het verschijnsel dat je als scholier lie ver niet je vinger opsteekt om vervol gens in het bijzijn van dertig klasgeno ten je mening te verkondigen, is voor bij. Hier zaten tachtig kinderen te pope len om voor de microfoon plaats te ne men. Een enkeling enigszins gieche lend, een ander heel serieus. Soms inge togen, maar vaak ook heel fel. Zo leverde het thema 'camerabewaking op straat' weinig respons van de scho lieren op, totdat hun eigen territo rium in het gedrang kwam. Want wat nou als de meester camera's in het klas lokaal ophangt? „Maar hoe moet je dan spieken?!klonk het paniekerig in koor. Stilzitten Het was voor het eerst dat Middelburg se 'groep achters' in debat het achterste van hun tong lieten zien. Volgens de di recteuren het beste voorbeeld van hun samenwerking in de Brede School. En nog moeilijk ook, anderhalf uur stilzit ten en luisteren naar je klasgenoten en wachten tot je zelf iets mag zeggen. Daarom leerde Estatilia Brinkman van het Jongeren Informatie Punt de scholie ren van tevoren de technieken van het debatteren. „Dat begon met het beargu menteren van de keuze van hun eigen hobby's. Gaandeweg de oefenlessen toonden ze meer respect voor elkaar; ze luisterden beter naar eikaars verhalen. Bovendien werden ze mondig. Ze praat ten goed mee over maatschappelijke waagstukken." Op de achterste rij hebben Lisa en Jhe- mila waaiers van hun stellingenblad ge vouwen. Dat betekent echter niet dat ze geen belangstelling hebben, verzekert Jhemila. „Maar telkens als ik mijn me ning wil geven, doet iemand anders het al. Ik vind het leuk hoor, discussiëren. Dat hebben we thuis ook veel gedaan, toen Theo van Gogh werd vermoord. Maar er komt nu gewoon even niks in me op. Dadelijk, als het over kauwgom gaat, heb ik weer een mening." De stoel op drie meter afstand van de dames, is leeg. Remco staat er namelijk foto Lex de Meester de hele tijd voor, roepend om de micro foon. Onderwijs, vandalisme of milieu: de kleine Marcel van Dam weet over elk onderwerp mee te praten. „Het is heel belangrijk dat je over alles kunt meepraten, of je nou jong, oud of gek bent. In Nederland geldt daar een wet voor. Net zoals voor godsdienstvrij heid. Daarom vind ik het zo erg dat er moskeeën in brand werden gestoken na de moord op Theo van Gogh. White Po wer, daar ben ik zo boos op! Bij de directeuren Rinus Sinke en Hans Barth doemt het begrip generatiekloof op. In hun tijd gingen leerlingen niet met elkaar in debat. „Toen lazen we boeken en zaten we in de houding. Van kringgesprekken had nog niemand ge hoord," herinnert Barth van de Cypres senhof zich. In 27 jaar directeurschap is het onderwijs veel veranderd, vindt hij. Zijn collega Sinke van de Leeuwen- burgh knikt driftig mee. En hoe idealis tisch het ook klinkt: „De kinderen heb ben geleerd te vechten met woorden. Ook op het schoolplein." Drie Zeeuwse teams nemen deel aan de Amsterdam-Dakar Challen ge. Met oude auto's en een ambulance vol hulpverleningsartikelen, die in Afrika wordt achterlaten voor het goede doel, hopen ze de tocht van 6500 kilometer heelhuids te volbrengen. De PZC volgt hen op afstand. Vandaag de belevenissen van het koppel Richard Kappetijn uit Zierikzee en Vleutenaar Jos van Dam. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Atlasgeberg te en Marrakesh liggen achter hen. Al was het even flink zwe ten en kostte het anderhalf uur om weer uit de Marokkaanse stad te geraken. „Wat een mierenhoop is dat!", verwijst Kappetijn naar de wir war van straatjes en kashba's. En overal zijn ze wel druk met iets of niets. Je komt ogen te kort!" Het gaat als een trein, constateren Kappetijn en Van Dam tevreden. Op loshangende verlichting en een weigerachti ge rem na - wat met een eenvou dige ingreep kon worden verhol pen - slaat de oude barrel zich er goed doorheen. Onderweg is het vooral oppas sen voor plotseling opduikende overige weggebruikers. „Op de gekste plekken, in the middle of nowhere, staan ze potten te ver kopen. En aan verlichting doen ze hier niet. Voor je het weet, heb je een kudde schapen voor je wielen lopen", zegt de Zierik- zeeënaar. Wat hem verbaast is de grote te genstelling tussen de arme en rijkere gebieden. „We zijn door dorpjes gekomen, daar leefden de mensen letterlijk tussen het rottende vlees. Stinken, dat wil je niet weten. Een paar kilome ter verderop rij je dan de grote stad binnen met de meest luxueuze hotels..." Team 1308 DakaCom weet zich inmiddels in het vaste gezel schap van vier andere auto's, on der wie de Walchenaren Michiel Middelhoek en Joost Rijnberg. De nacht hebben ze op een cam ping doorgebracht Een andere groep van acht rijders was min der fortuinlijk en belandde in een politiecel, ómdat ze gebruik maakten van een 27MC zender in hun auto. Deze zogeheten 'bakkies' zijn in Marokko verbo den. Alternatief Kappetijn: „We hebben vanoch tend even gewacht om te zien of ze verder mochten, maar op het invullen van wat papieren na was er geen probleem meer. We rijden nu ons volgende avontuur tegemoet: een bergketen met een top van vierduizend meter. HENGSTDIJK - Boomkwekers moeten verplicht worden gesteld aan giftige bomen en struiken een kaartje te han gen met daarop een doodskop en informatie over de aard van vergiftiging. Dat vindt paardenarts H. Fersol uit Hengstdijk naar aanleiding van het overlijden van een paard gistermorgen in buurtschap De Kwakkel door het eten van taxus. Deze plant staat te boek als giftig. „Veel mensen weten dat echter niet", zegt Fersol. „Dat dieren door giftige planten als taxus worden vergiftigd is een re gelmatig terugkomend fenomeen. Ik heb mijn praktijk nu 25 jaar en kom dit ieder jaar tegen." Het drama speelde zich woensdagavond af in een weiland op De Kwakkel. Een taxushaag staat net achter de omheining van het wei land. Het paard at van de haag en stierf gistermorgen. Ei genaresse U. Wullems is nog steeds ontdaan. „Het is ver schrikkelijk. Mijn paard maakte stuiptrekkingen en zo wel ik als de dierenarts konden niets doen. Ik was met stomheid geslagen dat het gif zo snel werkt. Ik voel me zo stom, dat ik niet wist dat de taxus giftig is. Anders had de struik nooit zo dicht bij het weiland gestaan." Volgens Fersol is niets aan de vergiftiging te doen. „Het eten van taxus is altijd fataal. Het beest is binnen een kwartier dood." Normaliter weten dieren of een plant giftig is of niet. „Maar ja, het is nu herfst en er is praktisch geen gras in het weiland. Omdat een paard of koe niets meer te gra zen heeft, gaat het beest op zoek naar andere planten." VLISSINGEN - Bij een verkeerscontrole op de Kerklaan in Vlissingen heeft de politie gisteren tussen 7.15 en 9.30 uur 45 bekeuringen uitgeschreven. Vooral fietsers en bromfietsers die geen licht hadden, werden op de bon ge slingerd. Zeventien bromfietsen waren opgevoerd. Op de Kouderkerkseweg, Badhuisstraat en Spuikomweg werden tussen 10.30 en 11.45 uur elf automobilisten be keurd. Acht keer werd het rode verkeerslicht genegeerd en drie bestuurders kregen een bekeuring omdat zij niet handsfree belden tijdens het rijden. VLISSINGEN - In de Bazelstraat in Vlissingen is gister ochtend een uitgebrande auto gevonden. De auto was in de nacht van woensdag op donderdag gestolen in de Scheldestraat, eveneens in Vlissingen. HULST - Een 36-jarige medewerkster van een benzine pomp in de gemeente Hulst is gisterochtend mishandeld door een klant. Zij sprak een man aan die in de shop stond te roken. Die was hier niet van gediend en pakte de vrouw bij de kraag en trok haar tegen de toonbank aan. Ze heeft aan het voorval een gekneusde vinger overgehou den. GOES - Op de kruising van de Ringbaan-Oost met de Noordhoeklaan en Louise de Colignylaan in Goes komt een rotonde. Het college van B en W heeft dit besloten. Het verkeer op het kruispunt wordt nu nog geregeld met een verkeerslichtinstallatie. Die is sterk verouderd. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Sint-Laurens was gisteren bij de jaarlijkse uit reiking van de spekcheques de best bedeelde 'wijk' van Middel burg. De dorpsvereniging kreeg 1500 euro voor de bouw van een nieuwe jeu de boules baan. Kunstwerkplaats Kipvis werd beloond met een cheque ter waarde van zeshonderd euro. De spekcheques zijn een belo ning voor bewoners die initiatie ven nemen om hun buurt of straat leefbaarder te maken. Ie dereen die denkt in aanmerking te komen voor een bijdrage kan een aanvraag indienen. Een on afhankelijke jury, samengesteld uit alle wijken van Middelburg, beoordeelt de aanvragen. Dit jaar waren negen projecten ge nomineerd, zeven initiatieven vielen in de prijzen. De dorpsvereniging van Sint- Laurens wil een jeu de boules baan bij de kerk, in het midden van het dorp. Een deel van het benodigde bedrag is ingeza meld, gisteren werd het budget met 1500 euro aangevuld. Kunst werkplaats Kipvis, gevestigd in de oude supermarkt in het dorp, probeert de ontmoetingsfunctie die na het sluiten van de winkel verdween, te herstellen. Iniatief- neemster C. Passenier kreeg daar gisteren een cheque van zeshonderd euro voor. Gedichten Naast Sint-Laurens viel ook de Griffioen, traditiegetrouw, in de prijzen. De wijk heeft een erg ac tieve buurtvereniging. Dit jaar hebben buurtbewoners gedich ten gemaakt. De mooiste gedich ten vormen nu een poëzieroute, de rest is gebundeld in een boek je. De stichting Griffioen de wijk kreeg daar vijfhonderd eu ro voor. Voor de activiteiten die sinds kort in het nieuwe wijk centrum worden gehouden, kreeg de stichting nog eens vijf honderd euro. Rinus Souisa, van de tattooshop aan de Vlasmarkt, kreeg 150 eu ro voor het organiseren van een wedstrijd tussen sterke mannen. Die werd vorig jaar al tijdens Koninginnedag gehouden. Het bedrag moet een aanmoediging zijn om meer van dergelijke acti viteiten te houden. De wijkbé- heergroep west kreeg vijfhon derd euro voor de uitgave van een boekje met drie bomenrou- tes door de wijk. De stichting 't Meandertje nam 125 euro in ont vangst voor het Halloweenfeest in de Meanderhof. De tweede aanvraag van 't Meandertje, voor geld voor onderhoud en ver zekering van de activiteitentent, werd afgewezen. Net als de aan vraag van de biljartvereniging Middelburg voor nieuw materi aal. Advertentie Vanuit dertig graden de sneeuw in! Het is een alternatieve route naar Agadir, gevaarlijk volgens de wegenkaart, maar hij moet wel heel mooi zijn hebben we ons laten vertellen." Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 67