Camp zinspeelt op missie Gaza PZC Loswoelen vuil in Rijn vormt milieu-tijdbom Pleidooi ruimere (oopsubsidie huis Poetin vertrekt geen spier Amsterdam wil binnen vijf jaar tol heffen lamerfracties reageren terughoudend op inzet krijgsmacht erdachten brandstichting Iden geen rechtsradicalen Grootschalige fraude met huursubsidie Belasting Losser stijgt 1600 procent Internetoplichter aangehouden Steunpunten huiselijk geweld open Mailworm verspreidt zich snel Politie pakt jeugdbende op MORGEN OPEN HUIS VLISSIdGEil ■nnze redactie binnenland vrijdag 26 november 2004 [STERDAM - Amsterdam jbinnen vijf jaar rekeningrij- i invoeren. De gemeenteraad aide daarmee gisteren in. .tolheffing is volgens wethou- rVan der Horst nodig omdat de situatie op de weg in en om de hoofdstad voor 2010 afkoerst op een 'verkeersinfarct'. Het voorstel is een 'dynamische heffing', waarbij voor het tijd stip en de plek waar de wegge bruiker rijdt betaald moet wor den. Het college vond een vaste heffing niet voldoende om de verkeersproblemen op te lossen. Argumenten dat Amsterdam door de tolheffing een nadelige concurrentiepositie krijgt, wees de wethouder van de hand. Vol gens hem is het dichtslibben van de wegen zoals dat nu ge beurt juist slecht voor de stad. De heffing moet de drukte in de spits verminderen. Volgens verladersorganisatie EVO is de gemeenteraad buiten zijn boekje getreden. „Op dit moment bestaat er geen enkele wet in Nederland die gemeenten de bevoegdheid geeft om tol te heffen. In dit geval betreft het ook nog eens een rijksweg, waar over Amsterdam geen enkele zeggenschap heeft." ANP mr Alex Bogers vlaco van Lambalgen jj HAAG - Minister Kamp u Defensie overweegt de inzet i Nederlandse militairen in Gazastrook. Daar zouden zij nat' volgend jaar Palestijnen Israëliërs uit elkaar moeten oden. j Nederlandse krijgsmacht in het Midden-Oosten be leen worden", aldus Kamp Fleren bij de presentatie van iboek over de Nederlandse sname aan Unifil, de vredeso rde in Libanon in de jaren jlig. Tweede-Kamerfracties reageren terughoudend op de uitspraken van de minister. De kans op een vredesverdrag is volgens Kamp groter na het overlijden van PLO-leider Ara fat en de herverkiezing van de Amerikaanse president Bush. Vorige week riep de scheidende Amerikaanse minister Powell (Buitenlandse Zaken) de Israë liërs en Palestijnen op deze kans te grijpen. Vredestaak In welk verband Nederland troe pen kan leveren is nog helemaal open. Navo-secretaris-generaal De Hoop Scheffer heeft al geop perd dat de Navo de vredestaak ronze redactie binnenland DEN' - De brand die twee tken geleden in Uden een is- nitische basisschool in de as [de, is vermoedelijk aangesto- m door drie pubers van 14 en ijaar. Het drietal wordt sa il met drie anderen ook ver licht van een poging tot brand- ichling in een moskee in [den. Iczes verdachten zijn de afgelo st dagen aangehouden. Of fi er van justitie C. van der oort heeft dit gisteren in Uden Éndgemaakt. Uit het onder- Dek is niet gebleken dat de dachten, in leeftijd variërend ra 14 tot 17 jaar en allemaal af- istig uit Uden, banden onder- juden met extreemrechtse oeperingen. Justitie verdenkt ai evenmin van betrokkenheid ar Peet Vogels L\ HAAG - Mensen met lage- inkomens moeten ook een dskunnen kopen, vinden WD PvdA. Om dat mogelijk te ma il pleiten de partijen voor een ura koopsubsidie voor mensen (I lage inkomens. ivendien moet het voor de la te inkomens gemakkelijker ?rden een hypotheek af te slui- onder gunstige voorwaar- t bestaat al een subsidierege- ig om mensen met een kleine airs in staat te stellen een huis kopen. Die wet (BEW) vol- xl echter niet meer volgens TO-Kamerlid Hofstra. s de BEW komen huizen il maximaal 131.950 euro in uimerking voor een koopsubsi- ie.Voor dat geld kun je nauwe- jks meer een huis kopen. De «uwe maximumprijs moet larom omhoog naar 156.500 eu- Inclusief de kosten voor de op zich kan nemen. Maar ook bij de Europese Unie leeft vol gens Kamp de wens om troepen beschikbaar te stellen. Bijvoor- vechtsgroepen van ieder vijftien beeld de in oprichting zijnde honderd militairen. Nederland snelle-interventietroepen, ge- neemt deel aan twee van die een- bij andere incidenten in Ne derland. Over het motief van de verdachten en hun achtergrond wilde Van der Voort niets zeg gen. Van der Voort beperkte zich tij dens een persconferentie tot het afleggen van een verklaring. Hij weigerde vragen te beantwoor den omdat de zes jonge verdach ten nog moeten worden voorge leid aan de rechter-commissa- ris. Hij wilde zelfs niet zeggen of het om jongens of meisjes gaat. De poging tot brandstichting in de moskee vond plaats in de nacht van 6 op 7 november. Het bleef bij een poging. De Be- dir-school was enkele dagen la ter het doelwit. De school brand de helemaal uit. Voor de onge veer honderd leerlingen is inmid dels vervangende schoolruimte gevonden. ANP koper wordt de prijs dan 169.000 euro." Om voor een volledige hypo theek in aanmerking te komen moet de koper 37.000 euro ver dienen. Nu krijgen alleen men sen met een jaarinkomen tot 28.000 euro een koopsubsidie. „Die grens moet naar 37.000 eu ro", aldus Hofstra. „Bovendien moeten de kopers gemakkelijker voor de Nationa le Hypotheek Garantie (NHG) in aanmerking komen." Met de NHG betalen mensen een lagere hypotheekrente en zijn de ban ken verzekerd dat hun hypo theek wordt terugbetaald als de koper in de financiële proble men raakt. Hofstra heeft nog geen idee hoe veel geld met de nieuwe rege ling gemoeid zal zijn. In eerste instantie wil hij de koopsubsi die bekostigen uit het budget van de stadsvernieuwing. „Voor de langere termijn denken we aan een heffing op huizen van de woningcorporaties." GPD De Russische president Vladimir Poetin verlaat Huis ten Bosch na een kort onderhoud met koningin Beatrix. foto Koen Suyk/ANP S0R.R.y t|< Hei3 E£W BEETJE HOOFDPIJ W door Carel Goselinq DEN HAAG - Het was een 'pri ma' vergadering. De toch al goe de contacten waren verder 'ver diept'. Rusland is een 'strategi sche partner' van de EU en speelt een 'belangrijke' rol in de wereld. Premier Balkenende deed er na afloop van de EU-Ruslandtop al les aan te verbloemen dat er een aantal uren voor niets was ge sproken. „Er is echte vooruit gang geboekt", stelde de EU-voorzitter. Om direct daar na te erkennen dat er geen ak koord was getekend over econo mische samenwerking, investe ringen, aanpak van terrorisme en zware criminaliteit, versprei ding van nucleair materiaal, mensenrechten of regionale za ken. „Maar kwaliteit vinden wij belangrijker dan snelheid", ver klaarde Balkenende. Topontmoeting De Russische president Poetin hoorde het aan zonder een spier te vertrekken. Zelf sprak hij over 'onze traditionele vergade ring'. Die was weliswaar con structief, zakelijk en open ge weest, stelde het Russische staatshoofd, maar verder dan de toevoeging dat de EU en Rus land verder samenwerken naai de volgende topontmoeting in mei 2005 ging hij niet. Balkenende gaf pas veel later in een bijzin aan waar de pijn tus sen de gesprekspartners had ge zeten: de interne en externe vei ligheid. In ondiplomatieke be woordingen: de democratische vrijheid in Rusland, de aanpak van terrorisme in het land (een verwijzing naar Tsjetsjenië) en de relatie tussen Rusland en diens buurlanden. Met de crisis in Oekraïne bleek dat laatste onderwerp het voor naamste struikelblok. Balkenen de herhaalde het EU-standpunt inzake de presidentsverkiezin gen in Oekraïne. Die zijn niet eerlijk geweest en de uitslag dient herzien te worden. Poetin diende de EU-voorzitter zonder een krimp te geven voor het oog en oor van de wereld pers meteen van repliek. Nie mand dient zich te bemoeien met hetgeen er in Oekraïne ge beurt. De verkiezingen zijn keu rig verlopen en de oppositie moet niet proberen via het creë ren van chaos daar iets aan te veranderen. Met geen woord rep te Poetin over de innige band die hij met Oekraïne nastreeft. Ook zijn openlijke steun aan pre mier Janoekovitsj voorafgaand aan de presidentsverkiezingen bleef onvermeld. De koele handdruk van Poetin en Balkenende zei genoeg. Nog even voor de beleefdheid langs koningin Beatrix en Poetin kon met zijn gevolg terugkeren naar Moskou. GPD heden, één met de Duitsers en Finnen en één met de Britten. Volgend jaar moet een eerste EU-troepenmacht klaar staan. Buitenlandwoordvoerder Koen- ders van de PvdA is er op zich niet tegen als Europese en even tueel ook Nederlandse troepen ingezet worden om te voorko men dat er chaos ontstaat in de Gazastrook. „Maar dat moet dan wel gekoppeld zijn aan de instelling van een Palestijnse staat. Dus niet om toezicht te houden op een eenzijdige terug trekking van Israëlische troe pen." Het CDA spreek onomwonden van een 'losse flodder' van Kamp. Volgens Kamerlid Ormel is een vredesmacht in de Ga zastrook nog helemaal niet aan de orde. „Speculeren over Ne derlandse troepen heeft dan ook geen enkele zin." Na Irak Nederland krijgt weer ruimte voor het inzetten van troepen als de missie in Irak maart vol gend jaar eindigt. In de Tweede Kamer worden al discussies ge voerd over een volgende missie. Een deel van de Kamer denkt aan Afrikaanse brandhaarden als Soedan of Ivoorkust. Nederland heeft slechte ervarin gen met de inzet van troepen in het Midden-Oosten. Vijfentwin tig jaar geleden nam het 44e Pantserinfanterie Bataljon zes jaar lang deel aan Unifil in Liba non. Bij die missie kwamen ne gen Nederlandse militairen om, terwijl de strijdende partijen, waaronder Israël en de PLO zich niets aantrokken van bui tenlandse militairen. Kamp zei gisteren dat hij op dit moment nooit onder dezelfde voorwaar den troepen zou sturen. GPD DEN HAAG - Ruim 86.000 huur ders hebben de afgelopen twee jaar gefraudeerd bij de aan vraag van huursubsidie. In een onderzoek van het ministerie van Volkshuisvesting geven zij toe te weinig inkomsten te heb ben opgegeven aan de Belasting dienst. Voor een deel bepalen de ze gegevens de hoogte van de huursubsidie. Minister Dekker van Volkshuis vesting heeft de resultaten giste ren naar de Tweede Kamer ge stuurd. Ruim 10 procent van de ondervraagde twaalfhonderd ontvangers van huursubsidie gaf te weinig inkomsten op. An dere overtredingen bij de aan vraag van huursubsidie komen minder vaak voor. Iets meer dan 6 procent gaf toe over vermogen te beschikken dat niet bij de Belastingdienst bekend is. Het gaat om in totaal ruim 51.000 ontvangers van huursubsidie. Bijna 44.000 men sen gaven bezittingen in het bui tenland niet op, ruim dertigdui zend aanvragers logen over het aantal personen dat op het adres woont. De onderzoekers geven aan dat er meer onderzoek nodig is om de totale omvang van de fraude te kunnen vaststellen. Dekker gaat daarmee aan de slag met de Belastingdienst. ANP (Advertentie) WAT GAAT ER GEBEUREN MET DE HUREN? Vorige week heeft de minister van VROM, Sybilla Dekker, uitgewerkte plannen voor het huurbeleid 2005 tot en met 2009 naar de Tweede Kamer gestuurd. Volgens de huurplannen zal vanaf 2006 een kwarl van de huurwoningen op de vrije markl komen. Doel van de plannen is dat er meer woningen worden bijgebouwd. Waarom deze voorstellen? Het woningtekort moet aangepakt worden. Want wie op een woning wacht, wacht heel lang als alles blijft zoals het is. Het nieuwe huurbeleid moet leiden tot meer investeringen in woningen door de verhuurders zodat de huurders in de toekomst meer kunnen kiezen. Waarmee moet u rekening houden? Voor 75% van de huurders blijft de overheid de maximale huur bepalen. De eerste jaren blijft de huurstijging zeer beperkt. Daarna mogen ze meer stijgen als de verhuurder voldoende heeft geïnvesteerd in nieuwe wonin gen. Volgens de huurplannen zal een kwart van de huurwoningen op de vrije markt komen. Dit betreft de huurwoningen waar de waarde van de woning boven een regionaal vastgestelde waarde ligt Daar mag de verhuurder in de toekomst zelf de huur van bepalen. Voor de huurders die op de vrije markt komen, geldt een overgangs regeling voor vier jaar waardoor hun huurverhoging begrensd blijft. Houdt u huursubsidie? Ja, als u recht hebt op huursubsidie, wordt u gecompenseerd- De bezuini ging van 250 miljoen op de huur subsidie wordt door de verhuurders betaald en komt dus niet ten laste van de huurders. Wilt u meer weten? De huurplannen moeten nog worden goedgekeurd door de Tweede en Eerste Kamer. Over de precieze plannen tot 2009 leest u op www.vrom.nl/nieuwhuurbeleid nieuwhuurbeleid VIND HETOPVROM.NL Ministerie van V80M staat voor ruimte, wonen, milieu en rijksgebouwen. Beleid maken, uitvoeren en handhaven. Nederland is klein. Denk groot ÏMiliÜl m LOSSER - De 248 eigenaren van een recreatiewoning in Losser zien hun woonlasten volgend jaar explosief stij gen. Burgemeester en wethouders willen de forensenbelas ting verhogen. De stijging kan oplopen tot 5000 euro per woning. Nu geldt een maximum van 310 euro per jaar. Dat betekent een stijging van 1600 procent. De maatregel moet Losser 800.000 euro opleveren, zei een gemeentevoorlichter gisteren. Losser heeft grote finan ciële tekorten. De eigenaren van een recreatiewoning hebben hun hoop nu gevestigd op de gemeenteraad. Die kan op 16 decem ber het voorstel nog terugdraaien. ANP ASSEN - Een 35-jarige man uit Assen is maandag aange houden wegens oplichting via internet. Dat heeft de poli tie gisteren bekendgemaakt. De man adverteerde in com puterbladen en op internet. Hij bood computers en lap tops aan en gebruikte fictieve namen. Ongeveer 150 particulieren uit het binnen- en buitenland betaalden vooruit voor de bestelde goederen. Die werden echter nooit geleverd. De Assenaar nam vorig jaar in no vember voor 31.000 euro aan kasgeld op en vertrok voor een half jaar naar Brazilië. Bij zijn de aanhouding had de Assenaar nog 32.000 euro op zijn bankrekening staan. Het geld is in beslag genomen. ANP AMSTERDAM - In Amsterdam, Den Haag, Leiden, Gou da en Flevoland zijn gisteren advies- en steunpunten hui selijk geweld geopend. De telefonische hulplijnen staan open voor alle slachtoffers van deze vorm van geweld, on geacht leeftijd, sekse of etnische afkomst. Ook geweldple gers die hulp zoeken kunnen er terecht. Het is het begin van een landelijk netwerk van steunpunten in 35 gemeen ten dat volgend jaar operationeel moet zijn. In de vijf regio's begon op de landelijke Dag tegen Huise lijk Geweld een voorlichtingscampagne om 'het probleem achter de voordeur vandaan te halen'. ANP DOETINCHEM - Sinds de uitbraak van het e-mailvirus Sober.I vrijdag, is de worm uitgegroeid tot de meest ver spreide'van dit jaar. Gemiddeld bevatte een kwart van de afgelopen week verzonden e-mails het virus, meldde de Nederlandse mailbeveiliger CleanPort gisteren. Op het hoogtepunt, maandag, was bijna eenderde van het mailverkeer geïnfecteerd met Sober.I. De besmettings graad is daarmee hoger dan die van het bekende virus My- doom. De nieuwe worm is alleen lastig, maar veroorzaakt nauwelijks schade, zeggen computerbeveiligers. ANP ROERMOND - Met het oppakken van tien jongeren van 14 tot 19 jaar denkt de Roermondse politie dertig inbra ken in onder meer scholen, gemeentehuizen, winkels en culturele centra in Midden-Limburg te hebben opgelost. De jeugdbende had het vooral voorzien op computers. Zes verdachten zitten nog vast. De politie sluit meer arres taties niet uit. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Oude vervui ling in de Rijn vormt door het warmere klimaat in West-Euro pa een ecologische tijdbom. Dat blijkt uit onderzoek dat twee Duitse universiteiten in op dracht van het Havenbedrijf Rotterdam hebben uitgevoerd. De steeds vaker terugkerende hoosbuien en de toenemende stroom smeltwater uit de Zwit serse Alpen zorgen ervoor dat oude vervuiling in de bovenloop van de rivier worden losge woeld. Daardoor komen flora en fauna in de Noordzee, de Wad denzee en langs de uiterwaar den van vooral de Waal ver sneld in de gevarenzone, aldus het onderzoek dat gisteren op een groot symposium in Venetië is gepresenteerd. Bovendien kan het Rotterdamse havenslib zo vervuild raken, dat dat alleen nog voor veel geld is op te rui men. De Duitse universiteiten van Hamburg-Harburg en Stuttgart hebben alle vervuilde lokaties in de verkeersader naar Zwitser land en haar zijrivieren in kaart gebracht en de risicovolle plek ken opgespoord. Historische vervuiling Volgens projectleider T. Vellin- ga van het Havenbedrijf Rotter dam ligt de ernstigste vervuiling bij de stuw van Iffezheim in de boven-Rijn en in de Ruhr. Deze twee plekken vallen in de cate gorie 'hoog potentieel risico' voor de benedenloop bij Rotter dam. Voor de zijrivieren Neckar, Wupper en Lippe zijn ernstige bedenkingen dat zij voor de Maasstad een risico kun nen vormen. Het is voor hei eerst dat de bodem van de ver ontreinigingen in het stroomge bied van de Rijn in beeld is ge bracht. „De Duitsers kunnen ei nu niet langer meer om heen da zij iets aan de historische vervui ling moeten en kunnen doen Hun argument, dat zij moeilijl alle rivieren en zijrivieren kun nen schoonmaken, is met het on derzoek komen te vervallen" zei Vellinga gisteren in Venetië. Schoner „De Rijn is sinds de bemoeien! van Rotterdam in de jaren tach tig en negentig er aanzienlijl schoner op geworden, maar nt het klimaat snel warmer word en de Rijn met regelmaat grote re hoeveelheden water moet af voeren dan in het verleden, is d problematiek van de oude histo rische vervuiling nijpender ge worden", aldus Vellinga. Het Rotterdamse Havenbedrij vreest dat Nederland te makei krijgt met Elbe-achtige toestan den. Na een overstroming vai die rivier bleken de ui ter waar den zo verontreinigd met giftig stoffen dat de oeverbewoner werd verboden nog langer groen ten uit de eigen moestuin t eten. Ook in de Rijn blijken zee giftige stoffen, die in het verle den door bedrijven klakkeloo in de rivier werden geloosd, t zijn achter gebleven. Het gaa onder meer om de zware meta len cadmium en kwik. het dode lijke bestrijdingsmiddel DDT e de kankerverwekkende doixi nen en hexachloorbenzeen. De Duitsers voelen vooralsno niets voor miljoenen euro's kosl ende opruimacties. GPD (Advertentie) IEDEREEN WELKOM! Wij nodigen alle inwoners van Vlissingen, Oost-Souburg en Ritthem uit voor het open huis van het gerenoveerde stadhuis van Vlissingen tussen 10.00 - 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55