ifïicii Kamp blokkeert order KSG De Geus: eerder stoppen net werken wel betaalbaar iis PZC Miljoenenschade door brand in Koudekerke Auto Uitslag verkiezingen Oekraïne opgeschort MEBO HEKWERKEN OPENHUIS 27 NOVEMBER verrekijkershow |an Zeeland |s culturele wfdstad aropa 2008 Minister negeert wens Kamermeerderheid voor bouw korvetten re Eerherstel voor oude wandelpaden Top Yukos ontvlucht Rusland Middelburgs café 's lands beste Winst AZ en SC Heerenveen PZC Arthur Hailey (84) overleden lezen we zeeuws iiiii ii mi i Kotregen £l bewolking en perioden met mot- fjsn. Matige zuidwestenwind en ^middag een graad of 8. (e jaargang no. 280 jdag 26 november 2004 nummer 1,25 Als voorgerecht Dan hertenbief- En als nagerecht een overheerlijke stukjes overgoten warme apfel- eendenborst met een goed strudel met salade raymondo's gevulde jachtsaus, vanillesaus, ijs en en een gepast slagroom wildgarnituur internet: www.pzc.nl tel. (01 18) 44! 44! Zie advertentie PAG. 8 De vrachtwagen geladen met lelies staat in lichterlaaie. Het vuur is inmiddels overgeslagen naar de kassen. door Ab van der Sluis KOUDEKERKE - Een grote, uitslaande brand aan de Ter Poorteweg in Koude- kerke heeft gisteravond voor miljoenen euro's schade aangericht aan een kassen complex en een vrachtwagen. De oor zaak van de brand is volgens eigenaar T. de Looff brandstichting. De brandweer zette vijf wagens en 35 man in om de vuurzee te bestrijden. Rond negen uur had de brandweer de brand onder controle. De brand werd kort voor half acht ontdekt door een voor bijganger. Het korps Koudekerke was snel ter plaatse. De vlammen sloegen toen al huizenhoog uit de vrachtwagen met oplegger. Brandweercommandant A. Willemstein van de gemeente Veere be sloot al vrij snel de melding 'grote brand' door te geven. In de directe omgeving van het kassencomplex was namelijk wei nig open water te vinden. De stadsgewes telijke brandweer Vlissingen-Middel- burg verleende assistentie met twee blus- voertuigen, de hoogwerker en een dom- pelpomp. Die laatste wagen kan water over een grote afstand aanvoeren. De vrachtwagen was geladen met naar schatting twintigduizend lelies. Om acht uur zou de lading naar Aalsmeer worden vervoerd. „Een echte ramp", concludeer de eigenaar T. de Looff. „Die vrachtwa gen is verloren. En hij was nog maar zes jaar oud." Het vuur was inmiddels over geslagen naar het kassencomplex, waar een grote koelcel vlam vatte. In de koel cel lagen de bollen voor de oogst van vol- foto Lex de Meester gend jaar. Of ook de overige snijbloemen in het kassencomplex als verloren kun nen worden beschouwd, was gisteravond nog niet duidelijk. „De oppervlakte van de brand was heel groot", aldus Willemstein. De oorzaak van de brand is voor De Looff duidelijk. „Brandstichting. Twee weken geleden is ook al geprobeerd buiten plastic kratten in brand te steken. Gelukkig kon een voorbijganger ze blussen." De brand weercommandant wilde nog niets zeggen over de oorzaak van de brand. Advertentie 23 t/m 30 novembe met de originele kijker van ZACHARIAS JANSEN uit de collectie Zeeuws Museum FOCUS NIEUWE BURG 9 ovemberAÉ A Museum OPTIEK b.v. MIDDELBURG TEL. 01 18-625310 iiiErnst Jan Rozendaal j)DELBURG - Zeeland cul- tle hoofdstad van Europa in ^Directeur D. van den Bout j Scoop verkent op het aiMik de mogelijkheden daar- :den Bout, een van de initia- jcmers van de Roosevelt Aca- svin Middelburg, heeft zijn som Zeeland bij de Europe- Unie voor te dragen onder sgepolst bij het provinciebe- 2. het Zeeland Nazomer Fes- si, De Drukkerij in Middel- en de Stichting Cultureel ^oed Zeeland (SCEZ). Hij ft geconstateerd dat binnen ünd draagvlak bestaat voor idee. De meeste culturele or- asaties in Zeeland reageren p. rden Bout wil in december en hoe het idee in het buiten- d valt en welke procedures eten worden gevolgd om het ver te krijgen. Probleem is i gezien het grote aantal jaten Nederland de komen- nen jaar normaal gesproken laan de beurt is. Verder is dand geen stad en heeft ook recht de ambitie culturele ofdstad van Europa te orden. Van den Bout: „We Kien kijken wat de regels zijn iwtde mazen zijn in de regie- alen. Zeker is dat het niet eer- rdanin 2008 zal lukken.'.' Am- sdam en Rotterdam waren nier culturele hoofdstad van ïopa. pa 17 •stimulans voor Zeeuwse cultuur (Advertentie) lenieuwe manier van koken «lelijk.koken op gas met het prak van een glaskeramische erca 80% van onze huishoudens KM men met voorkeur op gas. tea de grote tegenvaller na het rén met open vlam is het reinigen 6- öe branders, pandragers en ^schalen Gas onder GLAS tópiaten zijn eenvoudig te reini gen is tussen de 60 en 80% voor ster dan alle andere alternatieven f. een glaskeramische plaat, arbii is dit ook nog eens een ^bewuste keuze. öndo Keukens Middelburg geeft Srdag 27 november van 11.00 Br tot 17.00 uur een kookdemon- tetie met deze nieuwe manier van ta toop27 november eens kijken en 7«ven bij.... Buitenruststraat 20, Middelburg Telefoon 0118-643558 door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Koninklij ke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen kan een order voor de aanschaf van vier korvetten voor de Neder landse marine vergeten, als het aan minister Kamp van Defensie ligt. Kamp, die tegenover een Kamer meerderheid vóór de order stond, verzette zich gisteravond in de tweede ronde van de be handeling van de Defensiebegro ting uitermate fel. De aankoop van vier korvetten is volgens hem onnodig, want de Koninklijke Marine kan goed uit de voeten met de huidige, mo derne vloot. De opdracht kost het ministerie van Defensie bovendien per saldo 480 miljoen euro, waar door andere, wel noodzakelijke militaire investeringen niet kun nen plaatsvinden, aldus Kamp. Korvetten zijn volgens hem ook niet goedkoper in exploitatie, ze ker niet omdat Defensie van plan is M-fregatten aan te pas sen, zodat er voor kustwachtta- ken 110 in plaats 155 beman ningsleden nodig zijn. Defensie-industrie De opdracht voor nieuwe sche pen is belangrijk voor het Neder landse marinebouwcluster, de enige nog zelfscheppende defen sie-industrie in Nederland. Kamp voelde dat niet als zijn verantwoordelijkheid. De aan schaf van vier korvetten, waar van de bouw in 2008 zou kun nen beginnen, betekent ook slechts uitstel van mogelijke exe cutie, citeerde hij het Centraal Planbureau (CPB). Het leidt er alleen toe dat er later een gat in de orderportefeuille komt, als buitenlandse orders uitblijven. In reactie op het betoog van de minister kwam de Tweede Ka mer niet veel verder dan dat zij 'een onafhankelijke studie' wil naar de financiële consequen ties van het al dan niet aanschaf fen van korvetten. Het WD-Ka- merlid J. van Baaien had daar deze week voor gepleit. Kamp gaf aan niets voor zo'n on derzoek te voelen, omdat 'alles al uit en te na is doorgerekend'. Wil het parlement de minister nog op andere gedachten bren gen, dan is zwaar geschut nood zakelijk. (Advertentie) Lezersredacteur A. J. Snel over het nieuwe blazoen van de PZC Autodief ontdekt de digitale snelweg Het Nederlandse landschap is afgesloten en grotendeels ontoegankelijk. Prikkeldraad, bedrijventerreinen, ver dwenen spoorwegovergangen, nieuwe wegen, een opgehe ven dijkpad. Wie wil wandelen loopt vast. Een ommetje, een paar uur, een paar dagen wandelen, het wordt lastiger. Wandelpaden waren ons oudste wegennet. Dat moet in ere worden hersteld. De gehele top van het olieconcern Yukos, belaagd door de Russische overheid, is het land ontvlucht. De bestuurders willen voorkomen dat zij worden opgepakt. Tot nu toe richtten de autoriteiten zich vooral op de aandeelhou ders. Zo zitten oprichter en belangrijkste eige naar Michael Chodorkovski en Platon Lebedev gevangen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buitenland: 5; Economie: 6 en 7; Radio en Televisie: 9; Redactie en Reactie: 10; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21, 22 en 23; Auto: 25 en 27. De Mug in Middelburg is door het vakblad Misset Horeca uitgeroepen tot bes te café van het jaar. Vorig jaar was De Mug nog negen de. De jury noemt de tappe rij van Barend Midavaine (foto) een 'bijzonder café met een zeer gevarieerd pu bliek'. De jury, die bestond uit zeventien personen, be oordeelde 500 cafés in heel <5 Nederland. De voetballers van AZ en SC Heerenveen wonnen gis teravond in de Uefa Cup. AZ won bij het Poolse Arni ca Wronki met 1-3, onder meer door een goal van Bar ry van Galen (foto). SC Hee renveen stuntte tegen VfB Stuttgart. Het doelpunt van Yildirim was genoeg voor de 1-0-ze- ge op het Duit- O se topteam. MrHans van Soest tN HAAG - Werkgevers sug- toen ten onrechte dat de Bpraken uit het sociaal ak- ■-(i over eerder stoppen met '•fken onbetaalbaar zijn. Dat "minister De Geus van Socia- Zaken gisteren na afloop van 'Kamerdebat over het prepen- b straks de prepensioenrege- worden afgeschaft, dan er veel premie vrij", zei De ^Js «Er kan van alles worden met dat geld. Maar werk- tes willen dat het liefst zelf ^en om de loonkosten te alken. Dat ze van tevoren roe- dat er niets kan, hoort bij «spel. Wel zal er in het ene be- 'if of in de ene sector meer Linen dan in de andere. Dat aan hun huidige prepen- ^aregelingen en aan de nieu- afspraken die gemaakt wor- 11 in CAO's." Isleren zei directeur arbeids voorwaardenbeleid Van dei- Steen van de AWVN, de werkge versorganisatie die meer dan de helft van de CAO's in Ne- (Advertentie) VACATURES Bent u de Communicatie adviseur/ Accountmanager waar Boom Kollektief naar zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele j andere vacatures. derland afsluit, dat de af spraken uit het sociaal akkoord niet houdbaar zijn. Volgens hem is het niet zo dat de meeste werknemers straks eerder kunnen stoppen met werken. Daarvoor zitten de pensioen fondsen te krap bij kas. Ook zijn die fondsen steeds meer geld kwijt aan het oudedagspen- sioen, omdat mensen steeds lan ger leven. Korreltje zout Volgens De Geus moet dit met een korreltje zout worden geno men. „Vakbonden zetten voor dat CAO-onderhandelingen be ginnen ook altijd hoog in. Uit eindelijk vindt men elkaar er gens in het midden. Het kabinet maakt vervroegd uittreden fis caal mogelijk." Gisteren stemde de Tweede Ka mer in met de afspraken uit het sociaal akkoord. Vanaf 1 janua ri 2006 worden de premies voor vut en prepensioen belast voor iedereen die op die datum jon ger is dan 56 jaar. Daarvoor in de plaats mogen mensen meer oudedagspensioen opbouwen. De hogere uitkering die daar mee wordt opgebouwd, mag al voor het 65e jaar deels worden opgenomen. Hierdoor kunnen veel mensen met 63 jaar stoppen met werken. GPD NASSAU - De Canadese auteur Arthur Hailey is woensdag op 84-jarige leeftijd overleden in zijn woning op de Bahamas. Dat berichtte de Canadese zender CBC gisteren. Hailey verwierf wereldfaam met bestsellers als Airport, Ho tel, Wheels, The Moneychangers en Strong Medicine, die alle zijn verfilmd. Van Haileys boeken gingen 170 miljoen exemplaren over de toonbank. ANP Advertentie van onze redactie buitenland KIEV - De uitslag van de presi dentsverkiezingen in Oekraïne mag voorlopig niet gepubliceerd worden. Eerst moet een klacht van oppositieleider Joesjtsjenko over de uitslag door de rechter behandeld worden. Dit heeft het hooggerechtshof in de Oekraïne gisteren bepaald. Joesjtsjenko kraaide meteen victorie. „Dit is nog maar het begin. Het bewijst dat het volk altijd wint." Tegelijk riep hij zijn aanhang op het kantoor van de regering en het parlements gebouw te omsingelen. Het besluit van het hof kwam een dag nadat de centrale kies commissie de uitslag van de ver kiezing formeel bekend maakte. Premier Janoekovitsj haalde 49,46 procent van de stemmen (15,1 miljoen stemmen), opposi tieleider Joesjtsjenko 46,61 pro cent (14,2 miljoen stemmen). Door het besluit van het hof kan Janoekovitsj nu niet formeel tot president worden uitgeroepen. Hoe lang het behandelen van de klacht van Joesjtsjenko gaat du ren, is onduidelijk. In Kiev waren weer tweehon derdduizend mensen op de been. Ook politiemensen sloten zich bij hen aan. Er werd ge staakt in talloze bedrijven, voor al in de regio Kiev en het westen van het land. Ook werden snel wegen geblokkeerd. In het oos ten, de streek met aanhangers van Janoekovitsj, werd doorge- werkt.Het leger liet weten nooit gewapenderhand tegen het volk te zullen optreden. Wel gaf het aan in actie te komen bij buiten landse inmenging. EU-afgezant Biegman voerde in Kiev overleg met alle partijen. De Poolse president Kwasniews- ki wordt vandaag in Kiev ver wacht om te bemiddelen tussen de strijdende partijen. Kwasniewski heeft goede ban den met de vertrekkende presi dent Koetsjma. Polen is EU-lid en grenst aan Oekraïne. Ook EU-buitenlandcoördinator Solana is vandaag voor spoedbe raad in Oekraïne. GPD/ANP pagina 3 Poetin vertrekt geen spier O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bediag va geen sroelabormen Ik heb de laatste. IpOSlKanktekpningnui Kijk op www.picnl/abonneren. bol gratis 0800 0231231 of stuur deio bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19.951 O pet kwartaal met automatische incasso t€ 58.00) O per |3sr met automatische incasso l€ 222.501 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53