Van de Ven is koning éénoog Morele kwesties cruciaal in VS j&m PZC Joelia Timosjenko eist hoofdrol op in Oekraïne PZC Kissinger vergiste zich in kracht euro Internetimam bekeerde zich van katholicisme tot de orthodoxe islam E Verklaring van Abdul-Jabbar Er 25 november 1954 donderdag 25 november 2004 door Patricia de Zoete Hij noemt Nederland 'de kan ker', vond het Afghanistan van de Taliban het enige echte islamitische land ter wereld en roept openlijk op tot de jihad. 'Internetimam' Abdul-Jabbar van de Ven bekeerde zich op zijn veertiende verjaardag tot de islam en heeft veel aanhang, vooral onder jongeren. „Want in het land van blinden is éénoog koning", zegt de gebo ren Brabander (27) in een inter view in Trouw. De imams spre ken vaak de Nederlandse taal niet, de taal van de jongeren, hij wel en 'ik beheers de basisken nis die elke moslim hoort te heb ben, maar omdat bijna niemand die heeft, wordt tegen mij opge keken'. Van de Ven zegt verder te weten welke excuses jongeren zichzelf maken om weg te blijven van de islam. „Ik was ook een vrije, Hol landse jongen, ik kon doen wat ik wilde. Ik kon in de koffieshop zitten en pilsjes drinken en vriendinnen hebben." Abdul-Jabar adviseert zijn 'broeders en zusters' onder meer op de website al-islaam.com, waar ook circa twintig preken van hem te vinden zijn, en hij preekt in verschillende moskee ën. Ook is hij de drijvende kracht achter het tijdschrift 'Wij moslims', waarin openlijk wordt opgeroepen tot de jihad (heilige strijd tegen de vijanden van de islam). De bekeerde Nederlander zou ook banden hebben met de radi cale stichting Al Waqf Al Islam in Eindhoven, verbonden aan de beruchte Al Fourquaan-moskee, verdacht van het ronselen van jongeren voor de jihad. Zelf noemt Van de Ven zich geen imam, maar een student van de islam die een studie Mid den-Oostenstudies volgt aan de Radboud Universiteit in Nijme gen. Voor 'Jilles', zoals hij vroeger heette, was de Golfoorlog aanlei ding om op zijn veertiende ver jaardag in Veghel een Turkse Abdul-Jabbar van de Ven tijdens de uitzending van Het Elfde Uur van de EO. Hij raakte in opspraak na uitlatingen over het Kamerlid Wilders. foto ANP moskee binnen te gaan. Van de Ven zegt in een interview dat zijn gevoel van onbehagen al in de hoogste klassen van zijn ka tholieke basisschool was begon nen. Hij onderbrak zijn vwo om een jaar te studeren in Medina, Saoedi-Arabië, dat hij wel eens het Hollywood van de islam noemde. Later zegt hij over dat land dat het te slordig omgaat met de is lam. „Al voer je 90 procent van de sharia (islamitische wetge ving, red.) uit en 10 procent niet, dan ben je nog een ongelo vige." Zijn ouders dachten dat de bekering van hun zoon puber gedrag was, dat het wel over zou gaan. „Toen ze zagen dat het serieus was, was het te laat om er nog over te beginnen." Van de Ven is in beginsel niet ne gatief over Nederland. De socia le voorzieningen bijvoorbeeld zijn volgens hem -rechtstreeks uit de islam en dat het hier zo schoon is ook. Maar Nederland is ook vrijzinnig. „Die bill boards van Sloggi; op zo'n mo ment walg ik er echt van dat ik hier woon. Ik heb gewenst dat ik blind was." Vrijwillig Van de Ven is trots en begint te glunderen als men hem funda mentalist noemt. Over zijn ver meende oproep tot jihad zegt hij: „Wat deze koeffaar (ongelo vigen, red.) nog steeds niet schij nen te begrijpen, is dat we het niet nodig hebben geronseld te worden. Als we het nieuws aan zetten, zien we al genoeg om vrij willig iets te doen." Over John Walker, de Ameri kaan die in Afghanistan vocht aan de zijde van de Taliban, zei hij in een paar jaar geleden in Trouw: „Ik hou van hem. Ik schaam me dat een jongen van en aantal uitspraken uit de verklaring van Van der Ven: „Zoals nu wordt gesuggereerd zou ik oproe pen tot moord op de heer Wilders, of een moord op hem goedkeuren; iets dat ik ten stelligste ontken en waar ik volledig af stand van neem." „Ik sta niet achter het plegen van aanslagen op personen vanwege hun mening, en ben juist iemand van de dialoog." „Hierbij wens ik allereerst overduidelijk te maken dat ik nooit heb gezegd: Wilders moet binnen nu en twee jaar dood." „Ik wens het hem zelfs niet toe met mijn tong of mijn pen; maar ik zou er niet om treuren, net zoals een groot deel van de Nederlandse bevolking er bijvoorbeeld niet om zou treu ren (of zelfs diep van binnen blijdschap zou voelen) als Osama bin Laden morgen dood gevonden zou worden en zij hier achteraf kennis van nemen." twintig al zo ver is dat hij daar kan zijn, terwijl ik als oudere, ouder dan hij in ieder geval, nog niet op dat niveau ben. Je laat je vaderland, familie en geliefden achter. Voor de islam. Misschien ga je dood." Van de Ven zegt wel steeds verder toe te groeien naar dat niveau. De moord op Van Gogh noemt hij in het Rotterdams Dagblad van 20 november onvermijde lijk. „Ik heb geen moment ge rouwd om zijn dood. Ergens was ik wel blij, Van Gogh deed niets anders dan moslims tot in hun ziel beledigen." Van de Ven waarschuwt voor het 'circus', de brandstichtingen over en weer, dat nu ontstaan is. „Je merkt dat onze jeugd radicaliseert. Maar het echte gevaar zit niet bij de schreeuwers, maar bij die genen van wie je normaal niets hoort of ziet. Inderdaad, zoals de jongens die nu zijn opge pakt." De Brabander voelt zich sinds zijn bekering een vreemde ling, zegt hij in een interview. „De ATVD volgt mij, bekijkt mijn e-mail, luistert mijn tele foon af. Twee jaar geleden werd ik tijdens een vakantie in Indo nesië op hun verzoek opgepakt en het land uitgezet." Nog erger vindt hij de dreigbrieven en e-mails en telefoontjes met tek sten als: „We komen je vrouw opensnijden." Van de Ven is ge trouwd met een Nederlandse van Marokkaanse afkomst. Schijnheiligheid Hij weet zeker dat hij Neder land binnenkort zal verlaten. „Ik walg van de schijnheiligheid hier", zegt hij in Trouw. Islamiti sche landen bestaan volgens hem niet, alleen Afghanistan on der de Taliban. „De joden tellen misschien zes miljoen zielen en hebben een eigen staat. Moslims zijn met anderhalf miljard perso nen, maar hebben geen eigen staat. Zelfs in onze eigen landen zoals Algerije en Egypte worden we vervolgd." „Maar je hebt de keus tussen kanker en griep", zegt hij over zijn besluit tot emi gratie, „Nederland is de kan ker." ANP door Robert Bloemen De parlementariër Joelia Ti mosjenko is in korte tijd het symbool geworden van de zogenoemde oranje revolutie in Oekraïne. Naast de pro-wester se oppositieleider Joesjtsjenko ontpopte zij zich de afgelopen dagen tot de belangrijkste spreekbuis van de tegenstan ders van de Moskou-getrouwe regering. Timosjenko leidde dinsdag de massabetoging van tienduizen den Oekraïners door de straten van Kiev naar het presidentieel paleis om tegen fraude en kiezer sbedrog te protesteren. „Of ze geven hun macht op, of wij ne men haar over", jutte de politi ca haar medestanders op. Wel maande ze de demonstranten vreedzaam te blijven. De fractievoorzitster van een op positiepartij en tevens leidster van een naar haar genoemde centrumrechtse oppositiecoali tie lijkt met haar optreden in haar element. Ze heeft er abso luut geen moeite mee om de lei ding op zich te nemen. Timosjenko geldt als radicaal en charismatisch. Ze staat graag in de schijnwerpers. De 43-jarige met haar lange haarvlecht werd regelmatig eerste als Oekraïense media een lijstje met de knapste vrouwen presenteerden. Timosjenko staat in Oekraïne be kend als de 'gasprinses'. Ze kreeg deze bijnaam wegens haar activiteiten in de gasindustrie. Al in de jaren tachtig, in de pe riode dat Oekraïne nog een deel van de Sovjet-Unie was, maakte Timosjenko dankbaar gebruik van de mogelijkheden die de her vormingen van president Gor- batsjov haar boden. Net klaar met haar studie economie, be gon ze samen met haar schoon vader met de verhuur van films aan plattelandsbioscopen. Haar korte politieke loopbaan bereikte een voorlopig hoogte punt toen zij onder premier Joes jtsjenko eind 1999 plaatsvervan gend regeringsleider werd. Presi dent Koetsjma besloot haar te ontslaan nadat ze was aange klaagd wegens zelfverrijking en de smokkel van gas toen ze mid den jaren negentig een particu lier gasbedrijf leidde. Heksenjacht Timosjenko deed de kritiek af als een heksenjacht. Volgens haar vormden haar inspannin gen om de bezem door de corrup te energiesector te halen een be dreiging voor de belangen van machtige zakenlieden. Ze zat een maand in vooronder zoek, maar een rechtbank ver klaarde haar onschuldig. Haar man en schoonvader moesten wel de bak in, wat Koetsjma tot de gezworen vijand van Timosj enko maakte. Nog steeds lopen er onderzoeken tegen deze rason derneemster. ANP/RTR/AFP Hoewel de zogenaamde morele kwesties, waarschijnlijk geen be slissende rol hebben gespeeld in de Amerikaanse verkiezingen, zijn zij wel van eminente betekenis in het Ameri kaanse politieke bedrijf. De 'moral is sues' worden door de Republikeinse partij met succes gebruikt om de zeer gelovige christelijke kiezers te mobilise ren. Het gaat hier om zaken als het ho mohuwelijk, abortus, euthanasie, ge bed op openbare scholen, seksuele voor lichting en tot op zekere hoogte de vraag of de evolutieleer wel mag wor den onderwezen. De goed georganiseerde gelovige min derheid is op morele en religieuze gron den van mening dat de overheid het ho mohuwelijk onmogelijk moet maken, abortus en euthanasie moet verbieden, het christelijk gebed op openbare scho len weer mogelijk moet maken, seksu ele voorlichting moet verbieden en de evolutieleer moet vervangen door het creationisme, dat leert dat God de we reld in zes dagen heeft geschapen. De morele arrogantie die achter deze standpunten schuilt is ronduit verbluf fend. Bovendien blijken deze standpun ten bij nadere analyse immorele conse quenties te hebben. Eerst de kwestie van de morele arrogan tie. De zeer gelovige minderheid meent het volste recht te hebben haar stand punten en levenswijze op te dringen aan de veel minder gelovige en deels ge heel ongelovige meerderheid. Het be treft hier een fundamenteel ondemocra tische gezindheid. De meerderheid legt ondertussen de gelovige minderheid geen strobreed in de weg wanneer zij naar haar eigen regels en religieuze ideeën wil leven. De overheid dwingt niemand tot het homohuwelijk, tot abortus of euthanasie. Wel heeft de Amerikaanse overheid tot op heden bezwaar tegen het christelijk gebed op openbare scholen, omdat dat in strijd is met de in de grondwet vast gelegde scheiding van kerk en staat. Of seksuele voorlichting op openbare scho len verplicht is, is mij niet bekend. De evolutieleer representeert de huidige stand van de wetenschap, het creatio nisme is niet meer dan een geloofsarti kel en als zodanig eveneens in strijd met de scheiding van kerk en staat. Nu de kwestie van de immorele gevol gen van deze morele standpunten. We mogen aannemen dat de zeer gelovigen veronderstellen dat abortus niet meer voorkomt als het wordt verboden. Dat is natuurlijk een volstrekte illusie. Ook in landen waai' abortus streng verbo den is wordt geaborteerd. Het pro bleem is daar, en hier komen we aan de immorele consequenties van deze reli gieuze dwangmaatregelen, dat abortus wordt uitgevoerd door onbekwaam per soneel in het illegale circuit, onder on gunstige omstandigheden. Dat leidt on vermijdelijk tot een aanzienlijke, en dus geheel vermijdbare, sterfte onder de geaborteerde vrouwen. Geen mens is een warm voorstander van abortus. Abortus is een noodmaatregel. Op prag matische en humane gronden is het ver standig abortus binnen een wettelijk vastgelegd kader mogelijk te maken. Afgezien van Nederland en België is euthanasie overal verboden. Een enke le Amerikaanse staat heeft euthanasie per referendum mogelijk gemaakt. De algemene verwachting is echter dat het federale Hooggerechtshof deze moge lijkheid tot legale euthanasie zal verbie den. De problemen die zich hier voor doen zijn niet wezenlijk anders dan bij het abortusvraagstuk. Natuurlijk wordt er vrijwel overal onder bepaalde omstandigheden geëuthanaseerd. ook in landen waar dat streng is verboden. Euthanasie wordt kortom op grote schaal gedoogd. Een verbod is in die zin volkomen zinloos. De vraag is slechts of euthanasie ge doogd of wettelijk toegestaan moet wor den. De wettelijke regeling die in Ne derland is getroffen heeft niet in alle opzichten gelukkige gevolgen gehad. Het zou dus kunnen dat gedogen bin nen zekere grenzen een betere oplos sing is. Strenge vervolging zou echter buitenge woon onverstandig en onrechtvaardig zijn. Daarbij blijft het eigenaardig dat iemand die schoon genoeg heeft van het leven er geheel alleen een eind aan moet maken omdat degenen die hem of haar eventueel zouden willen helpen altijd een zeker risico lopen. Met het homohuwelijk is het ook merk waardig gesteld. Dat zou toch juist op morele gronden van harte toegejuicht door James McGoniqal De Verenigde Staten heb ben het lange tijd voor onmogelijk gehouden dat de Europese landen in meerder heid hun oude munten zou den inwisselen voor iets als een euro. Laat staan dat die ooit een bedreiging voor de dollar kon zijn op de wereld markten. Oud-minister van Buitenland se Zaken Henry Kissinger sneerde in 1999 nog dat dit 'typisch één van die goede ideeën is die nooit worden uit gevoerd'. Toen hem voorjaar 2002 werd gevraagd, na de soepele invoering van de nieu we munt in twaalf landen gromde hij: „Ik heb vaak ge lijk, maar ik heb nooit gezegd dat ik onfeilbaar ben." De eu ro is hard op weg de dollar ten minste te evenaren als 'we- reldmunt'. Het is maar één van de anek dotes waarmee de Amerikaan se journalist T.R. Reid in een handzaam boek Europese les geeft aan zijn landgenoten: onderschat de Europese Unie niet, er is een nieuwe tijd aan gebroken. Een tweede verhaal geeft de veranderde machtsverhoudin gen nog beter weer. In 2002 wilde multimiljardair Jack Welch zijn industrieconcern General Electric laten fuse ren met concurrent Honey well. Het zou een van de grootste bedrijven in zijn soort ter wereld worden. Hij was zo vriendelijk om dat voornemen persoonlijk te ko men toelichten bij de EU in Brussel. Maar ja, wat kon Eu ropa doen aan een fusie in de VS tussen twee Amerikaanse bedrijven? Enkele weken la ter moest Welch zijn plan af blazen. Mededingingscommis saris Mario Monti had meege deeld dat het niet doorging. Als Welch vanuit de VS toch zou doorzetten, zou de Euro pese markt - tweede handels blok ter wereld - voor de nieu we combinatie worden geslo- ten. Met de staart tussen de benen ging Welch terug de VS. De fusie was van de baan. Reid is verslaggevertrt voor de Amerikaanse krast Washington Post. Hij 1® graag aan zijn lezers uit de gevolgen zijn van verandeXt ringen in de wereld. En voor- al: dat zij niet moeten denken dat Amerika eindeloos een mi litaire, economische en cultu rele alleenheerser is. Natuur- «1 lijk blijft Amerika machtig, maar het land zal er steel j. meer aan moeten wennen ik g het wordt tegengesproken g dat meer internationaal over leg nodig is. Soms helpt zelfs dat niet Welch) en moet Amerika ge woon doen wat de EU wil. Zo. voldoen alle röntgenappais- ten in de VS nu aan Europese normen, die strenger zijn fe de Amerikaanse. Het was IB goedkoper één duurder typ k voor twee markten te maken, in Amerikanen drinken hu bourbon sinds enige jan ook uit 75 cl flessen, in plaats van uit 'a fifth of a gallc Niet omdat ze in centilit zijn gaan denken, maar om- dat de lucratieve Europeg markt dat voorschrijft. Les En zo wandelt Reid anekdo tisch door de vernieuwde rek- tie tussen Europa en de VS. Hij schetst daarin een stevi ger en optimistischer dan Europa van zichzei heeft. Wij klagen vooral ovb de EU en zijn rare voorschrif ten en hoge kosten, Reid ziet de economische kracht, Zij boek is ook EU-les voor Euro peanen: de EU lijkt sterk Amerika, want daar wore, ook veel geklaagd in de deel staten over de federale ove- heid in Washington met haar malle regelzucht en belastin gen. GPD T.R. Reid, The United States Europe - The new superpose and the end of American sap- macy, 305 pag., uitg. Penga New York, imp. Penguin Bete lux, adviesprijs 22 euro. BEWAPENING - Winston Churchill heeft direct na de oorlog de order gegeven, de Duitse wapens zorgvuldig op te slaan, zodat de Duitse mili tairen snel weer bewapend zou den kunnen worden, als de Russen hun opmars naar West-Europa zouden voortzet ten. Churchill verklaarde dat deze week; hij zei ook blij te zijn met het onlangs genomen besluit, West-Duitsland zich weer te laten bewapenen. WESTERSCHELDE - De rijks- cultuurconsulent H.G. Kuiper heeft in een lezing in Delft ge zegd, het jammer te vinden dat in het Deltaplan niet is over* gen de Westerschei de af te sir ten. Zo had een belangrijk m waterreservoir in het zuidwe ten van Nederland kunnf zijn gevormd, denkt hij. In< afgelopen zomer was er een if kort aan zoet water. BROOD - De regering heeft h sloten met ingang van 20 cember de minimumprijs w brood af te schaffen. Mimst Mansholt zal de verordenii van het bedrijfschap voor za den, granen en peulvruchfe uit 1942, waarin de mimmui prijs was geregeld, vemieï gen. Joelia Timosjenko steekt bloemen in de schilden van de oproerpolitie voor het regeringsgebouw in Kiev. foto Anatoly Medzyk/EPA moeten worden, temeer omdat de moge lijkheid van een officieel huwelijk ook een aantal onaangename praktische problemen kan oplossen. De zeer gelovi gen in de Verenigde Staten vinden ook dat seksuele voorlichting aan jongeren verboden moet worden omdat die de jongeren maar op verkeerde gedachten brengt en omdat nu eenmaal alle seksu ele verkeer voor het huwelijk verboden moet worden. Hier geldt ook al weer dat de gevolgen van dit weinig realis tische standpunt zeer schadelijk zijn. Juist in de Verenigde Staten is ten ge volge van gebrekkige of geheel afwezi ge voorlichting het aantal minderjarige en ongehuwde meisjes dat zwanger raakt vergelijkenderwijze hoog. Goede voorlichting heeft frappant gunstige ef fecten. Tenslotte mag op school nergens in de wereld onderwezen worden dat twee plus twee vijf is. Dat is ook de reden dat het creationisme buiten de school moet worden gehouden, het is aantoon bare kletskoek. Als de morele overtui gingen van de gelovige christenen in de VS omgezet worden in overheidsbeleid zal dat rampzalige en inhumane gevol gen hebben. Maarten van Rossem Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mall: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel. (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: 101111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst. 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand. 19,95 n.v t per kwartaal 58,00 60,25 per jaar €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorn* einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn Inclusief 6% 8TW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93.00 overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envois* de Regelen voor het Advertentieweten. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel' (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax. (0114)372771 ■n0- Business to Business/Onroerend Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v v.pzc.nl/adverteren DsiW" Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegoner-concem aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gcbrui" (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante ducton van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons ,-orgvuldig 9**^ de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden W versservice. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4