Schoolzwemmen kost half miljoen PZC Eis acht en twaalf jaar tegen overvallers bank Kruiningen We hebben wat af gezongen thuis Geen dag zonder muziek maken Kasseien maken plaats voor klinkers Steunpunten voor vrijwillige verzorge in voorbereiding Terneuzen bekijkt mogelijkheden met en zonder zomersluiting De Honte PvdA maant tot spoed bij aanpak kerk Groede Cantorij zingt in Westdorpt Q Kerstmarkt voor kerkorgel Verzameldag Gehandicapt? Ik wil meer zeggenschap over eigen leven! ANGO maak(t) beter leven mogelijk! Juwelier Optometrist Piesst vanOeijk door Harold de Puysseleijr WESTDORPE - Tot verdriet van de dorpsraad en de stich ting Oud Westdorpe ruimen de kasseien in de Spoorweg in Westdorpe binnenkort het veld voor moderne betonklinkers. De direct betrokken omwonen den hebben dat het liefst, zo is gebleken op een informatie- avond over het herstraten van de Spoorweg. De Spoorweg of Tramweg, zoals veel oude West- dorpenaren het straatje beter kennen, is het laatste kasseien weggetje in het dorp. Reden voor de dorpsraad en de stich ting Oud Westdorpe om te pro testeren toen de gemeente be kend maakte dat de Spoorweg zou worden herbestraat met mo derne klinkers en opsluitban- den. De gemeente nodigde daarop al le betrokkenen nog eens uit voor een gesprek. Daar is echter uit gebleken, dat de bewoners zelf het liefst verlost raken van de kasseien en aldus geschiedt dan ook. Dorpsraadvoorzitter Marijke Hemelsoet heeft er vrede mee. „Wel hebben we gevraagd nog iets met de kasseien te doen in de buurt van het oude eleetrici- teitshuisje in de straat en er mo gelijk een informatiepaneeltje te hangen met uitleg over hoe de Spoorweg er oorspronkelijk uit zag. Dat zou de gemeente in overweging nemen." De herbestratingswerkzaamhe- den zijn gisteren van start ge gaan en duren ongeveer vier we ken. De Spoorwegis tijdens de werkzaamheden volledig afge sloten voor rijdend verkeer. Al leen voetgangers kunnen er nog doorheen. donderdag 25 november 2004 door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Herinvoeren van het schoolzwemmen in de hele gemeente Terneuzen kost 456.000 of 581.000 euro. Dat is afhankelijk van het wel of niet openhouden van zwembad De Honte in de periode mei-juli. Burgemeester en wethouders melden dat in een notitie over het schoolzwemmen. In het on derzoek heeft de gemeente de schoolzwemformule van de voor malige gemeente Axel als basis genomen. Uitgangspunt is dat al le Terneuzense basisscholen kunnen meedoen aan het school zwemmen. In verband met de ef fectiviteit van de zwemlessen wordt gekozen voor 9 en 10 jari gen, ofwel de groepen 5 en 6. In het opgestelde scenario wor den de lessen verzorgd in de ver warmde buitenbaden in Axel, Sas van Gent en Zaamslag en verzorgd door opgeleide en ge kwalificeerde eigen medewer kers van de gemeente. Elke school krijgt wekelijks drie kwartier lestijd gedurende de tien weken die voorafgaan aan de zomervakantie. De leerlingen worden per bus gebracht en ge haald. Geen diploma Uitgaande van de kosten in Axel zou het schoolzwemmen ruim 120 euro per leerling kos ten. Geprojecteerd op heel de ge meente Terneuzen betekent dit dat de kosten voor alle 1468 leer- lingen 176.791 euro zouden be dragen. Als net als in Axel 19 procent van de leerlingen niet meteen slaagt, zouden 279 kinde ren geen diploma behalen. Die moeten dan opnieuw les krijgen, omdat het vertrekpunt is dat al le kinderen voor het verlaten van de basisschool een zwemdi ploma hebben. Om de lessen te garanderen, moeten volgens de notitie alle medewerkers van het overdekt zwembad De Honte ononderbro ken worden ingezet. Elf vaste medewerkers is precies genoeg om gelijktijdig les te kunnen ge ven. Naast zwemles in de och tenduren moet er echter ook toe zicht worden gehouden in alle openluchtbaden. „Als elf mede werkers les geven in de buiten baden, kunnen ze tien weken niet worden ingezet voor parti culiere lessen in de Honte", stelt de notitie. Uitbreiden De keuze is de Honte sluiten na opening van de buitenbaden, of het aantal medewerkers in de zo mermaanden uitbreiden De Honte sluiten betekent in ieder geval 16250 betalende bezoe kers minder. De notitie wordt dinsdag 30 no vember besproken in de raads commissie samenleving. De ver gadert om 19.30 uur in het Ter neuzense stadhuis. Willy Waumans zingt al vijftig jaar in koorverband. foto Camile Schelstraete door Jeanette Vergouwen HULST - Als kleine jongen werd hij door de paters Kapucij nen van de schoolbanken ge plukt om mee te zingen in het kinderkoor in de kerk van Sluis kil. Joop van Kouteren is koor zanger in hart en nieren en mor gen, tijdens het Ceciliafeest, krijgt hij een speld vanwege zijn zestig-jarig lidmaatschap van een koor. „Wij hebben wat afgezongen thuis. Samen met mijn vader en broer vormden we de kern van het kerkkoor. Op kerstdag kwa men we de kerk bijna niet uit. Dan begonnen we in de nacht mis en, omdat alle paters een mis moesten lezen, gingen we tot halfacht door en dan snel naar huis voor een lekker ont bijt." Joop van Kouteren (71) volgde toen hij 20 jaar was een cursus bij W. Bartz, die toen in heel de streek lessen verzorgde. „Ik heb zelfs een officieel zangersdiplo ma gehaald en ik zong en zing nog steeds het liefst Grego riaans. Toen de volkszang werd ingevoerd, kwam er een beetje de klad in. Ik heb nog vijf jaar het koor in Sluiskil gedirigeerd, maar ben toch ook op zoek ge gaan naar een ander koor. Ik had mijn plek als tenor gevon den in het Hulster Gemengd Koor." Daarnaast is hij jaren lang gastzanger geweest in het Basiliekkoor. Toen hij in 1989 naar Hulst verhuisde, is hij er lid van geworden. „Vorig jaar ben ik gestopt als te nor in het HGK met de slogan in gedachte: de goede beslissingen worden altijd op het goede mo ment genomen. Er wordt veel vereist van tenoren in een ge mengd koor en ik kan nu al mijn liefde aan het Gregoriaans ge ven. Zingen in de basiliek is spe ciaal. Ik blijf in het Basiliek koor zingen zo lang ik kan", ver telt Van Kouteren „Ik zing graag, maar ik heb geen super stem. Ik moet er moeite voor doen, maar als we Gregoriaans zingen, vind ik het elke keer een belevenis." GROEDE - De PvdA in Sluis wil dat er op korte termijn een plan van aanpak komt om het verval van de Nederlands Her vormde kerk aan de Markt in Groede een halt toe te roepen. Dat schrijft raadslid M. van 't Land namens haar partij aan burgemeester en wethouders en de gemeenteraad van Sluis. Afhankelijk van het plan van aanpak willen de sociaal-demo craten dat ook het benodigde geld beschikbaar wordt gesteld voor restauratie. De PvdA heeft vastgesteld dat dit in de gemeen te lijke restauratieprogramma's tot 2011 niet gebeurt. „Het zal u wellicht bekend zijn dat de bouwkundige staat van het betreffende monumentale ge bouw deplorabel is. Het feit dat er de komende jaren geen geld beschikbaar wordt gesteld, baart ons dan ook grote zorgen. De kosten van restauratie zullen alleen maar toenemen als het verval zijn werk kan doen", al dus Van 't Land in de brief. De PvdA in Sluis vindt het ook jammer om te moeten constate ren dat de kerk in het midden van Groede verwaarloosd wordt, terwijl de gemeente de af gelopen jaren juist veel moeite heeft gedaan om van de Markt iets moois te maken. door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst wil een Steunpunt Mantelzorg en een Steunpunt Vrijwillige Thuishulp opzetten. Een subsi dieverzoek van de Stichting Vrij willige Thuishulp van 5800 euro is door het college doorgestuurd naar het ministerie van VWS. „Het ministerie biedt deze subsi diemogelijkheden. Daarom is het verzoek doorgestuurd", zegt wethouder F. van Driessche. Beide steunpunten zijn vooral bedoeld om mantelzorgers en vrijwilligers te ondersteunen bij hun werk. Ook zijn ze bedoeld om initiatieven te coördineren. Tevens kunnen mensen bij beide steunpunten met hulpvragen te recht. Als onderkomen voor de steun punten denkt het gemeentebe stuur bijvoorbeeld aan De Lieve of het gebouw van het Rode Kruis. In de gemeente Hulst wor den momenteel diverse plannen uitgevoerd met als doel om oude ren zo lang mogelijk zelfstandig thuis te laten wonen. De belangrijkste zijn 'Wonen, Welzijn en Zorg' en 'Ruimte voor Resultaat'. Het opzetten van een Steunpunt Mantelzorg en Steunpunt Vrijwillige Thuis hulp komt voort uit 'Ruimte voor Resultaat'. „Dit project poogt mensen zo lang mogelijk in hun eigen omge ving te laten wonen. Dan is het belangrijk dat mantelzorgers en vrijwilligers hun werk goed kun nen doen. Dat is een belangrijke taak van de steunpunten", zegt Van Driessche. De steunpunten staan los van de kernteams die inmiddels zijn op gericht. In het kader van 'Wo nen, Welzijn en Zorg', heeft of krijgt ieder dorp een kernteam, samengesteld uit vertegenwoor digers van Woonzorgcentrum Antonius in Kloosterzande, Stichting Curamus, Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst en de Thuiszorg. Deze groep mensen regd coördineert allerlei soorle hulp die op dat moment! dorp nodig zijn. Dat kan] ren van huishoudelijke y verpleging. Daarnaast ij ouderen met enige regg thuis bezocht om te kijke- les nog goed gaat. De kernteams proberen tij onder meer vereenzaming! ouderen tegen te gaan. De gemeente Hulst pij enig structuur aan te brq alle plannen op het gebsj ouderenzorg. Inmiddels s uit de provincie Zeelanden jectleider aangesteld dieb> met het maken van een graal plan waarin alles goed op een rij wordt gezet „We willen een goede stn in alle plannen krijgen. Eg de onderlinge afstemma] zaken is belangrijk", ze? Driessche. WESTDORPE - De Canloi Basiliek uit Hulst zingt i dagavond in de kerk van' dorpe. Op het programma uitsluitend a capellawerke Bij koren met een kal grondslag is het een goa bmik om bij het feest ra Cecilia, de patrones vand ziek, een feestelijke bijeen! te houden. Het is eveneei traditie om de feestavond af te laten gaan door eenj gen viering ter ere van de; nes. Dit jaar is de Canü gast in de kerk van Wesii De viering begint zaterdi 19 uur. De Cantorij zingt werka onder andere Saint-Saêni delt en Vermulst. NIERSTICHTING door Jeanette Vergouwen HULST - Hij wordt wel eens een muzikale duizendpoot ge noemd. Willy Waumans (59) krijgt zaterdag de versierselen die horen bij een vijftigjarig koorlidmaatschap, maar hij is ook al jaren lid van verschillen de muziekgezelschappen. „Ik ben jong begonnen in het kinderkoor De kleine zangertjes van Sint Cecilia van meester Apers op Koewacht, en nu zing ik nog steeds in het Gregoriaans Studiekoor, het Gregonuskoor Sint-Jansteen, het Vocaal en semble La Chorale en sinds kort in het kamerkoor Muzenisse in Stekene. Thuis werd er vroeger veel gezongen, mijn vader speel de mondharmonica en wij zon gen alles mee." Vier koren is al een aardige in vulling van zijn vrije tijd, maar Waumans speelt ook hoorn in de fanfares van Sint-Jansteen en Nieuw-Namen en harmonie EMM in Koewacht. „Als er mu ziek gemaakt wordt, ben ik pre sent. Muziek is mijn leven. Ik wil het geen dag missen en ik ga lang door tot ik geen adem meer heb. Als ik merk dat mijn stem achteruit gaat, kap ik er mee, maar voorlopig zit er nog geen sleet op," vertelt de tenor. Omdat hij«in verschillende vere nigingen zingt, is zijn repertoire ook breed: van Gregoriaans, via Monteverdi tot en met klassieke en romantische koorwerken. Zaterdag krijgt hij tijdens het Ceciliafeest de gouden Grego- rius-speld en oorkonde in de Wa rande in Sint-Jansteen. „Het Ce ciliafeest is een jaarlijkse tradi tie voor koorzangers. We zingen eerst de dienst in de kerk en daarna gaan we lekker eten. Dan wordt er dus veel genuttigd en af en toe gezongen. Cecilia vieren we als Gregoriaans koor altijd zonder de vrouwen, ook dat is een traditie." Ze kennen elkaar door en door. Joop van Kouteren zingt al zestig jaar in een of meerdere koren. foto Camile Schelstraete door Niels Juist KRUININGEN - Wat een gewo ne werkdag leek te worden, liep voor de medewerkers van de Ra bobank in Kruiningen uit op een drama. In de vroege ochtend van 24 juni doken twee gemas kerde mannen als uit het niets op en probeerden met veel ge weld de bank te beroven. De twee daders stonden gisteren te recht in een extra zwaar bevei ligde rechtszaal in Rotterdam. Zij hoorden acht en twaalf jaar gevangenisstraf eisen. De hoogste straf werd geëist te gen de 44-jarige hoofdverdach te. De man wordt door het Open baar Ministerie (OM) beschul digd van een poging tot moord. Hij zou geprobeerd hebben om met zijn machinepistool een poli tieagent dood te schieten. De bankovervallers werden na melijk door de politie op heter daad betrapt. De hoofdverdach te vluchtte vervolgens het dak op, in een poging aan de agen ten te ontkomen. Een van de dienders ging de overvaller ach terna en probeerde hem tot over gave te dwingen. Daarop zou de verdachte hebben gevuurd. De kogel trof geen doel. De agent wist de man uiteindelijk onscha delijk te maken door hem in zijn been te schieten. Zelf ontkende de verdachte dat hij op de agent had geschoten. De overval zelf bekende hij wel, wat ook niet anders kon. Hij had de roofoverval samen met zijn, eveneens 44-jarige, mede verdachte op touw gezet. De overvallers, beide afkomstig uit Breda, gingen zeer professioneel te werk. Ze gingen voor openingstijd naar het bankfili aal aan De Markt in Kruinin gen. Daar sloegen ze een ruitje in van een niet-beveiligde ruim te, om vervolgens binnen te wachten op de komst van de bankmedewerkers Explosieven Pas toen de medewerkers na bin nenkomst het alarmsysteem had den uitgeschakeld, gingen de mannen over tot actie. Gewa pend en gemaskerd kwamen ze uit het zijkamertje tevoorschijn. Een van de medewerkers werd op de knieën gedwongen. Hij kreeg een rugzak met explosie ven om. De verdachten dreigden AARDENBURG - Het bestuur van de Sint Baafskerk in Aar denburg houdt zaterdag 27 no vember een kerst- en hobby- markt ten bate van de restaura tie van het kerkorgel. De kerk is geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Er zijn tientallen raampjes met handwerken, am bachtelijke voorwerpen en etens waren. In de zijbeuk is een atelier inge richt met werk van onder meer Nel Coster-Boodt. Ook is er een impressie te zien van de restau ratiewerkzaamheden van de kruisweg die in de rooms-katho- lieke kerk van Aardenburg hangt. de rugzak op te blazen als het slachtoffer iets verkeerds zou doen. De overvallers waren uit op de bankkluis en de inhoud van de pinautomaat. Door ingrijpen van de politie, kon de beroving niet worden vol tooid. Het OM denkt dat de ver dachten ook verantwoordelijk zijn voor de overval op de ABN Amro in Steenbergen. De da ders gingen daar op exact dezelf de wijze te werk. Ook daar moes ten de overvallers zonder buit de aftocht blazen, omdat de bankmedewerkster geen toe gang had tot de kluis. Zelf ont kennen de mannen dat zij iets met die overval te maken heb ben. Uitspraak over twee weken. KIELDRECHT (B) - De Kield- rechtse Verzamelaarsvrienden houden zondag een nationale verzameldag in het ontmoetings centrum Ermenneke. Vanaf 8.30 tot 15.00 uur worden diver se ruilobjecten aangeboden. "Als je bijvoorbeeld hulpmiddelen of woningaanpas singen nodig hebt, dan duurt het soms maanden voordat de betreffende instanties een beslissing nemen. En dan krijg je nog vaak een grijs modelletje of een minimale aanpassing. Ik wil zeggenschap over mijn leven. Ik kies zelf wel welke hulpmiddelen ik gebruik. Dus ben ik ANGO-lid. De Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie (ANGO) is de grootste belangenorganisatie van, voor en door mensen met een functiebeperking of chronische ziekte. Of het nu gaat om juridische ondersteu ning, belastingteruggave, uitkeringen, zorg en hulp, woning aanpassingen, vervoer of lotgenotencontact... Kom op voor je belangen. Word ook lid van ANGO! Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 www.ango.nl (Handicap.nl is de fondsenwervingsorganisatie van ANGO, kijk op www.handicap.nl voor meer info) ZILVEREN SIERAAD CADEA BIJ BESTEDING VANAF €12 W W W W 6 E KVA NH ETS I Eft A A O Oostdaml - 4551 CH Sas von Gent Telefoon 0115 - 45 14 62 www.piessens.nl Firma» Genist* juweliers Telefoon 0114 - 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 48