Arduin test nieuwe zorg-regels Word vriend van een vluchteling PZC Q Studie naar alternatief anti-algenverf Proef verschaft ministerie inzicht in kosten uitvoering AWBZ en WMO A capella in basiliek Hulst Van visafslag tot skelettei in Kroniek Stad en Lande Vlissingse Pvd. steunt Verhage in kandidatuur wethouderspost VLUCHTELING donderdag 25 november 2004 door Claudia Sondervan GOES - Arduin gaat voor het mi nisterie van Volksgezondheid (VWS) een driejarige proef doen met zorgbepaling en -financie ring volgens de aankomende re geling AWBZ en de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO). De proef, waarbij in eerste in stantie alle zeshonderd cliënten van Arduin zijn betrokken, be gint in januari en wordt gefinan cierd door VWS. Het kabinet wil de zorg en on dersteuning voor alle bevol kingsgroepen beheersbaar en be taalbaar houden door de echte zorg te scheiden van ondersteu nende zorg. Uit de AWBZ wordt een be perkt aantal zorgproducten be taald, zoals voorzieningen als huishoudelijke hulp. Activering en begeleiding komen onder de WMO te vallen. Gemeenten krij gen de verantwoordelijkheid er voor te zorgen dat er voorzienin gen zijn die die steun aanbie den. Ingangsdatum is voorlopig 2006. Met de proef bij Arduin wil WESTDORPE - De Cantorij der Basiliek uit Hulst zingt zater dagavond in de kerk van West- dorpe. Op het programma staan uitsluitend a capella werken. Bij koren met een katolieke grondslag is het een goed ge bruik om bij het feest van Sint Cecilia, de patrones van de mu ziek, een feestelijke bijeenkomst te houden. Het is eveneens een traditie om de feestavond voor af te laten gaan door een gezon gen viering ter ere van de patro nes. Dit jaar is de Cantorij te gast in de kerk van Westdorpe. De viering begint zaterdag om 19.00 uur. De Cantorij zingt werken van onder andere Saint-Saëns, Arca- delt en Vermulst. VWS bezien hoe de uitwerking van de gevraagde zorg en de fi nanciering daarvan uitvallen. Arduin-directeur P. van den Beemt wil met zijn initiatief de belangen van cliënten bij de vor ming van het zorgsysteem waar borgen, zegt hij. Arduin ge bruikt bij de proef een Ameri kaans model waarin de levensbe hoeften van cliënten worden aangegeven in acht 'dimensies' voor wonen, werken, zorg, bege leiding en dagbesteding. Een Re gionaal Ondersteuningsbureau, gevormd uit Arduin en MEE Zeeland gaat vanaf januari de behoeften van de Arduincliën ten naar gelang dat model verde len in AWBZ-zorg en WMO-on- dersteuning en daar een prijs voor bepalen. Met zo'n 'zorgbe- stek' kunnen cliënten bij aanbie ders aankloppen. In voorbereiding op de komende scheiding in disciplines gaan de Arduin-afdelingen voor zorg en ondersteuning vanaf januari al thans op managementniveau zelfstandig functioneren. Juri disch blijven zowel de afdelin gen als het ROB onder Arduin vallen. VWS krijgt met de proef inzicht in de kosten van het nieuwe zorgsysteem en in de mogelijkhe den voor lokale regie, zegt Van den Beemt. Hij denkt de herinde ling van de zorgvraag binnen het huidig budget van zijn instel ling te kunnen uitvoeren/De proef krijgt toezicht van een be- geleidingscommissie, waarin zit ting hebben VWS, het Regionaal Indicatie Orgaan, de drie zorg wethouders van de Walcherse gemeenten, sociale werkvoorzie ning L'Eté, zorgaanbieder Zorg- stroom, zorgverzekeraars en een clientenvertegenwoordiging. Van den Beemt kon nog niet zeg gen of dat het Zeeuws patiënten platform Het Klaverblad of de Consumentenbond wordt. Volgens de Arduin-directeur kan de commissie op den duur uitgroeien tot een Regionale Zorg Autoriteit, analoog aan de Landelijke Zorg Autoriteit waarin momenteel landelijk de opgang van de RIO's wordt voor bereidt. Zonder het gebruik van de verboden koperhoudende verf is het een hele klus om schepen vrij van algen te houden. De gemeente Schou- wen-Duiveland en Marina Port Zélande willen een machine bouwen die dit karwei snel kan uitvoeren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland en Mari na Port Zélande gaan op zoek naar een alternatief voor de ko perhoudende anti-algenverf. De ze - voor de pleziervaart verbo den - verf is belastend voor het milieu. Schouwen-Duiveland en Mari na Port Zélande hebben giste ren een partnerschap-contract getekend. Er komt een studie naar een machine die de sche pen kan ontdoen van algen- groei. Vooruitlopend op dit con tract is Marina Port Zélande al driekwart jaar bezig met de ont wikkeling. „We denken daarbij aan een machine op de kant." zegt directeur J. Schot. Het moet een snelle procedure wor den, legt hij uit. „Snel de boot op de kant met een kraan, schoonmaken en weer het water in." De studie wordt zoveel mogelijk gedaan door de mensen van Port Zélande zelf. „We hebben daarvoor de kennis grotendeels in huis hebben en daarnaast heb ben we contacten met een ander bedrijf." Het onderzoek wordt gefinancierd vanuit het Maya programma, een Europees subsi dieprogramma voor havens en pleziervaartuigen. Er is 295.000 euro voor uitgetrokken. Marina Port Zélande was al eer der betrokken bij een experi ment om schepen op een milieu vriendelijke manier schoon te maken. Daarvoor is destijds een borstelmachine ontwikkeld die in het water lag. Dat project is mislukt en failliet gegaan. Het nieuwe project borduurt niet voort op deze borstelmachine. „Maar we maken wel gebruik van de kennis die we toen heb ben opgedaan." In juni 2006 moet de studie zijn afgerond. Als alles gunstig ver loopt, zal daarna een prototype worden gebouwd. Marina Port Zélande wil de nieuwe machine uiteindelijk commercieel gaan exploiteren. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De Zierikzeese visafslag, de eerste gediplomeerde veearts op Schou wen-Duiveland, een getalenteer de schoolmeester, de historie van een middenstandsbedrijf, bijzondere tegels in een Zierik zeese kelder en onderzoek naar schedels bij 't Schutje. Deze on derwerpen komen aan bod in de 29e editie van de Kroniek van het Land van de Zeemeermin, een jaarlijkse uitgave van heem kundige vereniging Stad en Lan de. Dit jaarboek wordt morgena vond gepresenteerd tijdens de najaarsvergadering in dorps huis De Schutse in Burgh-Haam- stede. Voorzitter D. van der Wekken overhandigt bij deze ge legenheid het eerste exemplaar van de kroniek aan F. Beekman, die tot zijn verhuizing naar Den Haag vele jaren lid was van de redactiecommissie. Traditiegetrouw bevat het histo risch jaarboek weer een keur aan artikelen over uiteenlopen de onderwerpen. Maritiem histo ricus A. van Vliet schrijft over de Zierikzeese visafslag en vis markt naar aanleiding van het feit dat tweehonderd jaar gele den aan de Sint Domusstraat in Zierikzee de Vismarkt werd ge vestigd. Oud-medicus M. van der Vliet wijdt een artikel aan zijn voorvader Dingeman van der Vliet, de eerste veearts op Schouwen-Duiveland. Voorma lig directeur van openbare basis school De Kirreweie in Burgh- Haamstede A. Damman doet verslag van zijn onderzoek naar een van zijn voorgangers, de ge talenteerde schoolmeester J. Ma- nus van der Jagt uit Burgh. Bloempottegels Oud-chirurg P. Klok behandelt de geschiedenis van boekhandel Johannes Ochtman. Medicus J. van den Berge is een landelijk bekende en erkende autoriteit op het gebied van tegels. Hij schrijft over Goudse bloempotte gels die in een kelder van een pand in Zierikzee werden aange troffen. F. Meulenberg en P. Fentrop be lichten het archeologisch onder zoek dat kort voor de waters noodramp werd gedaan in) Nieuwerkerkse Schutje, fci onderzoek stonden schedels# traal. Meulenberg geeft u tweede deel van deze verg ring een lezing over dit 'spjj naar skeletten' bij 't Schutje De dialectbijdrage komt j keer weer van Stad en Lande cretaris J. van Loo. Hij sc dit keer over de landbouwer stuurder en streektaalschn Willem Gerardus Boot Jzn Haamstede. De kroniek van Stad en La is voor niet-leden vanaf ai dag voor 18 euro te koop ij boekhandel. De najaarsvergadering in! Schutse begint om 19.30 uur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De vollei Vlissingse PvdA-fractie sta de voordracht van T. Veii ge-van der Ent als opvolgen de onlangs overleden wethoi C. de Keijzer. Vanavond™ in de gemeenteraadsvergj ring de stemming plaats. Na Verhage is N. Peters vanO kandidaat-wethouder. Ook de twee coalitiepartna CDA en VVD, steunen PvdA-kandidate. Daarmee!! de benoeming een gelopen na J. Lust van de WD en C. Sa) van het CDA zeggen PvdA-voordracht te ondersi nen, omdat bij de verkiezii^ van 2002 de verhouding twee} dA-wethouders, één CDA-« houder en één WD-wethou is afgesproken. Het CDA vond wel dat de Pr 'vierkant' achter hun k moest staan. „Toen va maand bleek dat er toch !i van de zes, eigenlijk twee van vijf omdat de kandidate ooi zichzelf mag stemmen, stemmers uit eigen gek waren, wilden we toch eveni op de plaats maken", zegt Se bel. STICHTING www.vluchteling.org NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40