iantal asielzoekers daalt flink Terroristische groepen persen Turkse criminele bendes af fZC bü bsrco Nog li dagen om je sinterklaas cadeaus op video te zetten Balkenende steunt actie oranje polsbandje voor respect Hoogervorst laakt door ver wij sacties Twentse huisartsen 19?' Spoorbeheerder zou onnodig overwegen afsluiten rdonk verwacht in 2007 nog 7700 opvangplaatsen nodig te hebben ingeren gepakt oor brand Uden COMBI-deal Verjaagd stel heeft weer onderdak Bushaltes met koffieautomaten Akkoord over Schiermonnikoog BN'ers achter de kassa tegen aids Tiener verkracht na chatcontact Genieten is... GALL4GALL donderdag 25 november 2004 Mm de Gruijl JECHT - Spoorbeheerder g{ail heeft sinds 2001 onder 0Oni van verkeersveiligheid tóllen overwegen afgesloten, fljl daar nooit ongelukken airen. i betrof het onbewaakte overwegen in natuurgebieden met weinig verkeer. Dat stellen de koepelorganisaties van re creatieve wandelaars, fietsers en ruiters. Volgens hen zorgt het afsluiten van onbewaakte over wegen ervoor dat natuurgebie den moeilijker toegankelijk wor den. Recreanten moeten steeds vaker kilometer's omlopen of -rij den, omdat ze op een dichte spoorwegovergang stuiten. Het opheffen van overwegen is de recreantenorganisaties al lan ger een doorn in het oog. Eigen onderzoek wijst nu uit dat bij driekwart van de overwegen die de afgelopen drie jaar zijn opge heven al sinds 1974 geen enkel verkeersslachtoffer meer is ge vallen. In die periode zijn vol gens de organisaties ruim 270 overwegen opgedoekt. ProRail houdt vast aan het be leid zoveel mogelijk overwegen op te heffen. Bi] drukke overwe gen steunt ProRail gemeenten soms om een tunnel onder het spoor aan te leggen. In andere gevallen worden overwegen be ter beveiligd. Stille en vaak on bewaakte overwegen worden sneller geschrapt. GPD daco van Lambalqen N' HAAG - Het aantal asiel- |gr§ dat naar Nederland ui, blijft de komende jaren istisch afnemen. Dat ver- hl minister Verdonk van indelingenzaken. Kwamen het'topjaar' 1998 nog meer 15.000 asielzoekers naar Ne- jnd. voor 2007 rekent Ver hop 7700 opvangplaatsen. is de instroom van het Si asielzoekers weer terug :ket niveau van midden ja- iachtig. Verdonk maakte de is gisteren in de Tweede Ka- bekend. Door de lagere in- wn zijn 7700 opvangplaat- in 2007 voldoende. „Daar- kebben we ook een buffer s ergens een oorlog uit- Ekt en er zich onverwacht mensen melden", verzeker de minister. De asielstroom sinds 2002, toen de nieuwe sjere Vreemdelingenwet .kracht werd, aan het dalen. 2(101 vroegen nog bijna 100 mensen asiel aan in Ne- In 2002 waren dat er al minder dan negentiendui- d, vorig jaar 13.400 en dit verwacht justitie tussen de veertienduizend asiel- inagen. Centraal Orgaan opvang Izoekers (COA) is bezig met enorme krimpoperatie, om aantal overtollige asielcen- iterug te dringen. Oppositie- tijen PvdA en GroenLinks ïigen er gisteren op aan om, er ruimte over is, de leef om - adigheden in de asielcentra verbeteren. Verdonk voelde trechter niet veel voor. „Vijf riante meter per persoon is tveel, maar ik denk dat die rat redelijk is." Zij gaat wel X BOSCH - De politie heeft jongeren aangehouden voor irandstichting in de islamiti- tbasisschool Bedir in Uden. 'OM wilde geen verdere in- ratie geven. De school ging i twee weken geleden in -ten op. Op de muren van school stonden teksten die naar de moord op ovan Gogh. ANP na of de toelagen die asielzoe kers krijgen, en die al een aantal jaren op hetzelfde niveau zijn, verhoogd moeten worden. Het COA ligt goed op schema met het vrij maken van opvang plaatsen. Jarenlang zaten in veel asielcentra nog mensen die al lang een verblijfsvergunning hadden, omdat de gemeenten traag waren met het aanbieden van woonruimte. Dat gaat veel beter sinds er vaste afspraken met de gemeenten gemaakt zijn, aldus Verdonk. Vorig jaar zaten nog 5346 zoge noemde statushouders in de asielcentra. Dat aantal is inmid dels geslonken tot 2981 mensen. GPD Premier Balkenende, hand in hand met buurtbewoners, heeft een kort bezoek gebracht aan een Rotterdams wijkgebouw. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Balkenende is 'zeer ingenomen' met een initiatief van enkele Amsterdammers om met oranje polsbandjes uiting te geven van respect en tolerantie. „We moeten de spiraal van het negativis me doorbreken. Het is nodig om respect voor elkaar ook echt zichtbaar te ma ken." Balkenende kreeg gisteren het eer ste exemplaar overhandigd en kocht met een een doos polsbandjes om morgen in de ministerraad uit te delen. Hij zal het bandje zelf dragen en weet zeker dat de bewindslieden hem volgen. Het polsbandje is een particulier initia tief van onder anderen acteur Thorn Hoff man. auteur Mark Blaisse en filmprodu- cente Monica Vos. Zij hebben de landelij ke actie Respect2All opgezet, vlak na de moord op Theo van Gogh. „De sfeer in Nederland is behoorlijk slecht. Er is angst, wantrouwen en onbe grip. We wilden daar met een clubje men sen iets aan doen", zei Hoffman. De ac teur hoopt dat iedereen en vooral jonge ren een bandje zullen dragen. Over twee weken zullen een miljoen pols bandjes te koop zijn bij vierduizend ver kooppunten voor 1 euro per stuk. Een groot deel van de opbrengst gaat naar goede doelen. Balkenende bezocht gisterochtend kort de Rotterdamse winkelstraten Groene foto Guido Benschop/ANP Hilledijk en Beijerlandselaan bezocht. Hij sloot zich aan bij een werkbezoek van burgemeester Opstelten aan de wij ken Bloemhof en Hillesluis. De ochtend werd afgesloten in een wijkgebouw met bewoners van allerlei nationaliteiten. Zij zoeken elkaar op sinds de moord op filmmaker Theo van Gogh. Balkenende noemde dit ini tiatief fantastisch. „Praten met elkaar lost meer op dan praten over elkaar." ANP La <.e~n we. /vwm^ cïewoon DE. pAGscHoTth NEMEA/ door Henk van Inqen ZWOLLE - Justitie heeft sterke aanwijzingen dat terreurgroe pen zoals de Koerdische PKK en de marxistische DHKP-C Turkse criminelen in Nederland afpersen. Het Openbaar Ministe rie is een onderzoek begonnen naar de precieze verbanden tus sen criminelen en extremisten. Officier van justitie R. van Tooren van het landelijk parket vermoedt dat criminelen 'een deel van de winst moeten afdra gen voor het goede doel'. „Vaak zijn terroristische organisaties goed op de hoogte van wie zich binnen criminele netwerken op houden. Ze weten dus waar het geld zit." Over de omvang en schaal waarop dit soort praktij ken zich voordoen wil Van Tooren niets kwijt. „Harde gege vens dat drugsgelden worden ge bruikt voor extremistische groe peringen ontbreken nog." Extremistische organisaties 'col lecteren' ook bij landgenoten. Wie weigert geld af te staan, wordt bedreigd. Van Tooren zei dit gisteren in een toelichting op de presentatie van een onder zoek naar Turkse georgani seerde criminaliteit in Neder land. Daaruit blijkt dat Turkse misdaadorganisaties nog steeds een groot gedeelte van de im port en distributie van heroïne beheersen. Nu in Nederland het aantal gebruikers stabiel is, wordt veel doorgevoerd naar Groot-Brittannië. Van de 2816 kilogram die in de periode 2002-2003 werd onderschept, was 1300 kilo bedoeld voor het buitenland. De nationale recherche consta teert dat Turkse criminelen steeds vaker geweld gebruiken om conflicten op te lossen. Op vallend is daarbij dat liquida ties en afranselingen steeds va ker overdag in het openbaar plaatsvinden, terwijl dat voor heen vaak 's avonds of 's nachts in de beslotenheid van een huis of koffiehuis gebeurde. „Dit leidt tot een toename van gevoe lens van onveiligheid bij bur gers", aldus J. Boersma, unit- hoofd van de nationale recher che. De Turkse onderwereld verlegt en breidt haar activiteiten uit naar andere terreinen, zoals pin pasfraude. Turkse criminelen zijn ook actief in steeds meer frauderende uitzendbureaus, waarmee illegalen aan het werk worden gezet en in mensensmok- (Advertentie) aantrekkelijk: kei en vrouwenhandel. „Opval lend is dat met name de relatief jongere generatie zich hiermee in netwerkverband bezighoudt. De heroïnehandelaren zijn vaak ouder en opereren binnen een or ganisatie met sterke familieban den", zegt Van Tooren. Toetreding Hij verwacht dat de toetreding van Turkije veel voordelen biedt. Doordat wetgeving op el kaar wordt afgestemd, gaat sa menwerking met de Turkse justi tie een stuk gemakkelijker. De open grenzen vreest hij niet, om dat 'de grens nu al nauwelijks een barrière vormt' voor illegale activiteiten. Er zijn ook banden gevonden tussen Turkse crimine le organisaties en ambtenaren, politici en opsporingsambtena ren. Al zijn die heel beperkt. De opbrengsten uit de illegale acti viteiten worden via koeriers en girale overschrijvingen wegge sluisd naar Turkije en gestoken in onroerende zaken. GPD AMSTERDAM - Bert en Marja, die zich uit de Amster damse Diamantbuurt lieten wegjagen door Marokkaanse jongeren, 'hebben er weer een beetje zin in'. Over drie we ken trekken ze in hun nieuwe, opgeknapte woning. Er gens ver van de Diamantbuurt, waar precies houden ze liever geheim. „Het is een leuk huisje in een rustige, goeie buurt", zegt Marja. Een eerste aanbod voor een woning aan een plein in het stadsdeel Oud Zuid hebben ze afgewezen. Aan een plein wonen durfden ze niet meer. GPD ZWOLLE - Vervoersmaatschappij Connexxion rust van af juli volgend jaar enkele bushaltes uit met koffieautoma ten. Het gaat om een proef op haltes op de lijnen Gronin- gen-Heerenveen-Lelystad, Zwolle-Emmeloord en Zwol- le-Dron ten-Lelystad. Dat meldde Connexxion gisteren. Het gaat om haltes op zogeheten snellijnen. „Als de proef een succes is, dan willen we ook automaten in andere de len van het land neerzetten", aldus een woordvoerder van Connexxion. De vervoersmaatschappij is een samenwer king aangegaan met koffiegigant Douwe Egberts voor de levering van de automaten. Of de service uiteindelijk ook wordt uitgebreid met koek- of snoepautomaten, is nog on bekend. ANP GRONINGEN - Schiermonnikoog blijft voorlopig voor een deel in handen van de provincie Groningen. Het groot ste deel van het eiland valt onder Friesland, maar omdat het waddeneiland door zandafzettingen langzaam naar het oosten opschuift, is het deels in Groningen komen te liggen. De provincie Friesland heeft daarom met Gronin gen afgesproken om het oostelijk deel van het eiland aan te kopen. ANP AMSTERDAM - Jamai, Fajah Lourens, Mental Theo en Tanja Jess zijn zaterdag te vinden achter de kassa van de Bijenkorf in Amsterdam. Met tientallen andere bekende Nederlanders proberen zij zoveel mogelijk tassen te verko pen. De actie wordt gehouden in het kader van Wereld Aids Dag op 1 december. Dat maakte organisator Stop Aids Now gisteren bekend. Wereldwijd hebben volgens Stop Aids Now 39,4 miljoen mensen hiv of aids. Van hen woont 90 procent in ontwik kelingslanden. Om hiervoor aandacht te vragen, zijn zes tig bekende Nederlanders aangetrokken. ANP HENGELO - Een 14-jarige meisje uit het Twentse Henge lo heeft dinsdagavond aangifte gedaan van verkrachting. Dat zou gebeurd zijn in de woning van een 43-jarige plaatsgenoot, zo zei een politiewoordvoerder 'gisteren. Het meisje had de man via een chatbox leren kennen en had met hem een afspraak gemaakt. De tiener is vervol gens met de man meegegaan naar zijn woning. Daar zou zij zijn verkracht. De Hengeloër heeft zich later vrijwillig aan het politiebureau gemeld en is na verhoor in verzeke ring gesteld. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Hooger vorst van Volksgezondheid heeft de doorverwijsacties van huisartsen in Twente afgekeurd. Ruim tachtig huisartsen behan delen sinds gisteren geen patiën ten meer, maar ze verwijzen hen direct door naar ziekenhuizen en andere zorgverleners. Zij voeren actie tegen voorstel len van Zorgverzekeraars Neder land om de norm voor de om vang van een groepspraktijk te verhogen van 2300 naar driedui zend patiënten. Door de acties worden de ziekenhuizen in de re gio extra belast. Tegen de wil van de minister heeft de Lande lijke Huisartsen Vereniging (LHV) zich achter de actievoe rende artsen geplaatst. De LHV wijst er op dat acties niet gevoerd worden voor meer inkomen, maar voor behoud van de kwaliteit van de huisartsen zorg. „Die kwaliteit kalft nood gedwongen af als gevolg van het beleid van het ministerie, waar door de huisartsenzorg op den duur dreigt te verdwijnen", stel len de huisartsen. Volgende week praat de LHV over verde re acties. Die zijn volgens 90 pro cent van de huisartsen onvermij delijk, zegt de LHV. Door de actie in Twente leggen de artsen de rekening van de toe nemende werkdruk bij de zorg verzekeraars neer. „We hopen wel dat onze actie landelijk na volging krijgt", zegt de huisarts G. van Loenen uit Hengelo na mens de groep Midden-Twente. „We worden al jaren afgekne pen en stellen alles in het werk om zuinig en efficiënt te wer ken. De grens is nu bereikt.'' Zorgverzekeraars Nederland is het oneens met de kritiek en denkt dat er meer geld vrij komt voor praktijkondersteuning als het nieuwe voorstel wordt over genomen. Zorgverzekeraar Menzis (Ami- con en Geov) is eveneens onge lukkig met de actie van de huis artsen. ANP (Advertentie) The Famous Grouse Blended Scotch Whiskey lOOcl _23f Genieten Genieten (advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3