>zc i^eel steun voor zilt Zoommeer Karolingische bewoning ook in polder Alternatieve route is mooier PZC Project rond duurzaamheid op school afgesloten lie en afwijzende reactie in landbouwkring 13 tesentatie cd net werken ran Guilmant overbos agenda Bietenrooier in brand Overvaller wilde gepakt worden Man duwt meisje van fiets N-Beveland houdt twee sportvelden donderdag 25 november 2004 darmen van der Werf OLEN - Verzilting van het zoete Volkerak-Zoommeer lokt alleen in landbouw- ngeen afwijzende reactie. De uwse Milieufederatie (ZMF) ronduit enthousiast. Visserij ecrcatie lijken neutraal, met positieve ondertoon, het Volkerak-Zoommeer ERIKZEE - De organist Peter ilander uit Apeldoorn geeft za ngavond 27 november een sacert in de Nieuwe Kerk in jjrikzee met werk van zijn eer- cd met integrale opnames inwerken van Alexandre Guil- ant. imaast biedt het programma ïstmelodieën in een bewer- ^van Guilmant. De cd-opna- si betreffen de eerste twee or- feonates en Livraison I en II. ze werken zijn opgenomen in Madeleine te Parijs en in Sint Serre te Lisieux. jde keuze voor de orgels is ge- Ken naar de conditie van het strument en naar de geschikt- ►d van de te spelen werken. van Lisieux is geko- r omdat het volgens Eilander s "broertje' is van het instru ct in het Concertgebouw in iarlem. rsiek aan dit Guilmant-project dat ook de vier Livraison van ailmant zijn opgenomen. Deze indels bestaan uit transcrip- van oude meesters, oor- ronkelijk bedoeld voor de Tro- lero-concerten. Ier Eilander is vooral bekend in landelijke orgelconcerten, j-producties en de jaarlijkse dag. Sinds 1981 is hij rganist van de Eben-Haezer- erkin Apeldoorn. (concert in de Nieuwe Kerk Zierikzee begint om 20.00 BKAPELLE - In het raws Biologisch Museum in Ikapelle s tot en met 20 nart de tentoonstelling Het verbos te zien. nderen van 2 tot en met 7 jaar ijgen toverkracht in de ten- astelling. Met een toverstaf de hand lopen ze door een na- naakt bos, waar ze dieren nnen laten praten. Zo leren op een eenvoudige manier 5 over het bos en haar bewo- 'REEKACTIVITEITEN ïRSHAVEIM - Tonnenmaga- 113.00 - 17.00 uur: Feestelijke mid- jvoor senioren; ®IKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Nadering gemeenteraad. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND jGrachtweg 23a Postbus 80 <300 AB ZIERIKZEE iTel: 0111 -454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) fetKleemans Mi Pankow Ëme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 postbus 31 <<60 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet "Ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl echt zilt wordt, is nog de vraag, maar de kans is wel groter ge worden sinds CDA en PvdA zich deze week in de Tweede Ka mer daarvoor hebben uitgespro ken. Het zilt maken van het Vol- kerak-Zoommeer is 'natuurlij ker'. Vóór de Deltawerken wa ren die wateren ook zoutig. En: verzilting is een oplossing voor vervelende blauwalgenbloei. J. Mol, landbouwer in Sint-Maartensdijk en dagelijks bestuurder van waterschap Zeeuwse Eilanden, onderkent dat allemaal, maar het is hem opgevallen dat er helemaal niet wordt gesproken over de gevol gen voor de landbouw. En óf er zo mogelijk een compensatie komt. Voor peilbeheersing is het inlaten van zoet water van het Volkerak-Zoommeer in delen van Tholen van groot belang, al dus Mol. Trieste zaak Zoet water uit het Vol kerak-Zoommeer wordt nauwe lijks gebruikt voor beregening. Volgens Mol gebeurt dat 'inci denteel' in een klein gebied bij Tholen-stad. Voormalig water schap Tholen heeft een basis voorziening voor zoet landbouw- water aangelegd tegen hoge kos ten, maar de aanleg van een ver fijnd aansluitingsysteem is later afgestemd. Toch noemt Mol ver zilting van het Volkerak-Zoom meer een trieste zaak. „Want dat beperkt de mogelijkheden voor de landbouw." G. van Zonneveld van de ZMF vindt dat het landbouwbelang ondergeschikt is. De problemen in het Volkerak-Zoommeer met onder meer blauwalgen zijn vol gens hem 'imnjens'. Verzilting kan die grotendeels verhelpen, aldus Van Zonneveld. „Met andere plannen blijf je rommelen in de marge. Een over gang van zoet naar zout water is de enige natuurlijke, waardoor het milieu ook beter tegen een stootje kan." De blauwalgen bloei in de zomer is een teken dat het met het Volkerak-Zoom- meer niet goed gaat, waar voor al de recreatiesector onder te lij den heeft. Bijna elke zomer mag er enkele weken niet worden ge zwommen. „Voor mij hoeft verzilting dan ook niet negatief te zijn", zegt M. Verweij van recreatiebedrijf Speelmansplaten, „misschien komen er dan meer dagrecrean ten." Hij haalt overigens veel meer verdiensten uit watersport- en outdoor-activiteiten, onder meer voor bedrijven. Of verzil ting voor de visserij gunstig is of niet, durft de Thoolse palingvis ser P. Kooistra niet te voorspel len. Voor de palingstand hoeft het niet slecht te zijn, denkt hij, maar zoetwatervissen als bra sem en snoekbaars zullen ver dwijnen en daarop wordt ook ge vist. Snoekbaars en brasem worden veelal levend verkocht voor sportvisputten. „Als het door gaat", stelt Kooistra voorzich tig, maar niet afwijzend, „zullen we eerst een financieel plaatje opmaken." Onder water diep in het zand liggen nog de fundamenten van kasteel Weldamme. Deze zijn van hoge archeologische waarde. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Karolingische burght bij Burgh is bekend, maar nu zijn ook in de Duivelandse polder sporen gevon den van bewoning uit de Karolingische periode, de tijd dat Noord- en Zuid-Ne derland tot het rijk van Karei de Grote behoorden. De ontdekking is één van de grootste verrassingen van het door het in opdracht van de provincie uitgevoer de onderzoek naar de archeologische waarde van terreinen op Schou wen-Duiveland, In 2001 is de Archeologische Monumen- tenkaart Zeeland vastgesteld en daar staan alle bekende waardevolle archeo logische terreinen aangegeven. Onge veer een jaar geleden werd op Schou- wen-Duiveland het startsein gegeven voor het onderzoek naar hoe belangrijk die terreinen op Schouwen-Duiveland nu echt zijn. Van de 23 terreinen die te boek stonden ais terreinen van archeologische beteke nis, zijn na het onderzoek inmiddels acht terreinen geschrapt van de kaart. Daar staat tegenover dat drie terreinen zijn opgewaardeerd tot 'terrein van ho ge archeologische waarde'. Eén van de ze terreinen betreft de in de polder bij Nieuwerkerk ontdekte sporen van bewo ning in de Karolingische tijd. Bijzonder, menen de onderzoekers. Spo ren van Karolingische bewoning wor den meestal - zoals in het geval van de Karolingische burght in Burgh - vlak achter de duinen gevonden, maar zel den zo ver landinwaarts. Mottes Verder werden tijdens het onderzoek twee zeer goed geconserveerde mottes - vroeg-middeleeuwse kunstmatige heu vels waarop verdedigingswerken wer den aangelegd - aangetroffen. Beide mottes zijn volgens de onderzoekers van Stichting Cultureel Erfgoed Zee land en de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek van hoge ar cheologische waarde. Aan de archeologi sche kaart zijn verder onder meer de res tanten van het verdronken dorp Westen- schouwen toegevoegd. Allemaal de moeite waard om te behou den voor het nageslacht, vindt gedepu teerde H. van Waveren. Gisteren over handigde hij tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis in Zierikzee de resul taten van het onderzoek en hij maakte van de gelegenheid gebruik te pleiten voor goede bescherming van de archeo logische resten. Van Waveren wil uiterlijk 1 januari 2009 alle terreinen van bekende archeo logische waarde in Zeeland beschermd hebben. „Omdat we nu weten wat en van welke waarde de archeologische resten zijn die zich hier in de bodem bevinden, is de archeologische afwe ging duidelijk. Mijns inziens dient het behoud van deze resten voorop te staan." foto Dirk-Jan Gjeltema Archeologen willen wat er zich aan his torische resten in de bodem bevindt, het liefst daar laten, waar het goed be schermd is. Mocht dat niet mogelijk zijn dan pleit Van Waveren voor opgra vingen. De gedeputeerde zei te hopen dat de gemeente Schouwen-Duiveland daar in haar nog op poten te zetten ar- cheologiebeleid daar ook rekening mee zal houden. Samenwerking „Alle dertien Zeeuwse gemeenten staan voor dezelfde taak en hebben geen tot weinig ervaring en kennis. Wij, gemeen ten en provincie samen, zullen elkaar helpen en ondersteunen bij het formule ren van beleid. Ik ben heel blij dat de ge meente Schouwen-Duiveland daar het voortouw in neemt", aldus Van Wave ren. Wethouder R. van der Wekken haakte daar op in. „We proberen een dusdanig beleid te ontwikkelen dat de archeologi sche resten in de grond kunnen blijven zitten. Dat zal niet altijd lukken. En we gaan ook niet voor elke potscherf die we vinden tonnen investeren." ZUIDZANDE - Tijdens werkzaamheden is, door onbeken de oorzaak, een bietenrooier in brand gevlogen op een landbouwterrein aan de Obijnsweg in Zuidzande. De brandweer heeft het vuur geblust. Over het schadebedrag is niets bekend. MIDDELBURG - Voor een mislukte overval op een ta bakszaak in Middelburg is gisteren een 23-jarige man uit die stad veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en 120 uur werkstraf. De man vertelde op de zitting van de Middelburgse politie rechter dat hij de overval pleegde met de bedoeling ge pakt te worden. „Waarom bent u dan gevlucht?", wilde politierechter G. van Unnik van de man weten. „Dat was een paniek reactie", reageerde hij. De Middelburger had op 15 sep tember een verkoopster van de sigarenzaak bedreigd. „Geef het geld uit de kassa", had hij geroepen. Het bleef bij een poging. De verdachte vertelde dat hij om aandacht wilde vragen, omdat hij kampt met een verslaving aan cocaïne en gok ken. GOES - Een veertienjarig meisje is gistermiddag in de Ganzepoortstraat in Goes van haar fiets gevallen nadat ze een duw had gekregen van een man. Het meisje kwam ten val tegen een pilaar die voor een winkel geplaatst was en hield aan de val een pijnlijke rechterzij over. Na het voorval deed ze aangifte bij de pqli- tie. Het meisje was van plan om af te stappen in de Ganze poortstraat omdat daar een fietsverbod geldt. Terwijl ze afremde, kreeg het meisje een duw van een tege moetkomende man. Waarschijnlijk was de duw een ge volg van het feit dat de man zich stoorde aan het fietsge- drag. WTSSENKERKE - Het college van burgemeester en wet houders van Noord-Beveland heeft zich neergelegd bij het behoud van twee sportvelden op het eiland. Daarniee is de doelstelling van één groot complex voor de hele ge meente van de baan. Wethouder C. Schipper haalt daarmee in feite bakzeil. Hij zag doelmatigheidsvoordelen in de combinatie van een groot sportveld in Kortgene met de daar gevestigde voetbalschool van de gebroeders De Nooijer. Tijdens een commissievergadering, vorige week, beloofde Schippers nog een onderzoek naar de mogelijkheden.'te doen. Dat was tegen beter weten in, want de fracties had den hun posities toen al ingenomen: twee sportcomplexen in Colijnsplaat en in Kamperland. De fracties werden in die overtuiging gesteund door een groot publiek, meestal met een lidmaatschapskaart van de'voetbalclub in de binnenzak. In een persbericht hééft het college laten weten dat er een ander voorstel komt. De raadsvergadering van 25 november krijgt een voorstel voor het behoud van de twee complexen en de afboüw van de rest. Voorwaarde blijft dat elk dorp een trapveldje houdt. len waren het afgelopen jaar Jüj de uitvoering betrokken. Gezamenlijk hebben zij vragen lijsten ontwikkeld aan de hand waarvan kan worden bepaalct ih hoeverre een school duurzaam is. Daarbij is niet alleen van bel lang dat het onderwerp ter spra ke komt in de les, maar qok wordt gekeken hoe de school pe^ drijfsmatig opereert en hoe duurzaam het gebouw zelf is door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Op scholen be staat volop belangstelling voor duurzaamheid. In de praktijk ontbreekt het echter nog wel eens aan een structurele aan pak. Een jaar lang hebben het ROC Westerschelde en Hogeschool Zeeland samen met Vlaamse scholen in Oostende en Zot- tegem zich beziggehouden met duurzaamheid op school. Het project is financieel gesteund door de betrokken provincies en heeft een Europese subsidie gekregen in het kader van het zogeheten Interreg III-program- ma van de Euregio Schelde- mond. Greenscool Het project, dat bekend staat als Greenscool, werd gisteren af gesloten met een seminar in Ter- neuzen. De directies, docenten en leerlingen van de vier scho- (Advertentie) Drie Zeeuwse teams nemen deel aan de Amsterdam Dakar Chal lenge. Mel oude auto's en een ambulance vol hulpverleningsar tikelen, die in Afrika wordt ach terlaten voor het goede doel, ho pen ze de tocht van 6500 kilome ter te volbrengen. De PZC volgt hen op afstand. Vandaag de bele venissen van Ad Westrate en Eric Duhamel uit Vlissingen. door Jelmer Oskam MIDDELBURG - Vlissinger Ad Weststrate en Vlaming Eric Du- hamel rijden met hun oude bar rel Blauwe Ruis in Marokko, waar ze voor een speciale route hebben gekozen. „Die is hon derd keer mooier. Over een paar dagen komen we de andere deel nemers wel weer tegen." Het tweetal is gisteren vanuit hel Marokkaanse Fez naar Erf- oud gereden. De alternatieve route geeft de coureurs een prachtig zicht op het Atlasge bergte. „We rijden tussen de Midden en Hoge Atlas door. Schitterend!" roept Weststrate enthousiast uit. „Je kijkt je ogen uit. De natuur is hier ontzettend bijzonder. Ik ben hier nog nooit eerder geweest en sta versteld van de schoonheid. En we rijden op een haast lege weg, dus we kunnen flink doorrijden." Vandaag zal het duo zijn reis doorzetten naar Ouarzazate, waar ze de bekende Atlas-film studio willen bezoeken. Andere deelnemers zijn nergens te be kennen. „De meeste groepen rij den over de normale route, denk ik. We komen ze over een paar dagen wel weer tegen", zegt Du- hamel. Ad Weststrate Volgens de Vlaming hebben veel deelnemers zich laten ontmoedi gen om de alternatieve route te nemen. „Toen we op de boot za ten, kwamen we daar een vracht wagenchauffeur tegen. Hij ver telde dat de alternatieve route levensgevaarlijk was, vanwege de steile hellingen die erin zou den zitten. Veel deelnemers heb ben zich daardoor laten af schrikken, denk ik. Een vriend vertelde mij dat het prima te doen was, dus wij zijn wel ge gaan." Gelukkig maar, stelt Weststra te. „Deze route is honderd keer mooier. We genieten er echt van." Rood lichtje De auto verkeert volgens West strate in een goede staat. „Er is ondertussen wel een rood lichtje gaan branden, maar we zijn er nog niet achter wat dat is", zegt hij lachend. Duhamel is zeer content met de oude barrel. „De Blauwe Ruis rijdt als een zonne tje!" Joosse iKTeaiEups Langstraat 2-4, Arnemuider, ia, 0118-601273 GSGPÊSD van maandag t/m zaterdag en vrijdagavond. Website De leerlingen zijn met de vi'ar genlijsten op pad gegaan om'de vier scholen te beoordelen. Daar naast is een groot aantal enquê tes verstuurd naar andere scho len. Daarmee wordt geprobeerd in kaart te brengen in hoeverre duurzaamheid daar leeft. Een andere activiteit was het opzet ten van een internetpagina ojrer het project www.greenscqol nl). De uitkomsten van de diverse onderzoeken laten onder meer zien dat duurzaamheid een on derwerp is dat weldegelijk leèft. Veel betrokkenen vinden fiat scholen op dat gebied een vopr- beeldfunctie zouden kumjen hebben. Energie In de praktijk valt er nog veel te verbeteren. Op het ROC Wester schelde is bijvoorbeeld geen ge leid op het gebied van duur zaamheid, zoals een milieuplpn. Zo ontbreken zaken zoals plan nen om duurzamer met energie om te gaan, het afval terug te dringen en materialen opnieliw te gebruiken. De Hogeschool Zeeland in vjis- singen beschikt wel over een be leidsplan duurzame energie'. Het onderwerp is ook een apart thema in het leerplan. Aan'de hogeschool is het centrum voor duurzaamheid en water, Sprihg. verbonden. Dat is voortgeko men uit het lectoraat duurzaajn- heid. Het is de bedoeling van Green!- scool dat het project zich 'als een olievlek' uitbreidt over an dere scholen in Zeeland len Vlaanderen, zo werd gisteren tij dens het seminar gememoreerd. Of het ook daadwerkelijk Jo't een vervolg komt, moet blijken uit de evaluatie die binnenkort wordt opgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39