Seniorenraad maakt zich zorgen W <HEBEH9 PZC Project duurzame scholen afgesloten bM Arduin leidt proef in zorg volgens AWBZ en WMO Spel met wind en natuur kan doorgaan anbieding ^aanbieding all .■VERSCHQgRE Ruilen met thuiszorg geeft Kerstenschool lucht Voorzitter wil huisvesting voor ouderen met laag inkomen lezers schrijven Kerstmarkt Daklozenopvang 24 uur geopend Tuincentrum Wagenaar Tuincentrum Wagenaar Clarijs Juweliers Edelsmid Firma Fabery de Jonge Jansen Juweliers L. van Koeveringe Juwelier donderdag 25 november 2004 door Mieke van der Jaqt BORSSELE - De gemeente raad van Borsele behandelt donderdag 2 december een inge wikkeld voorstel om de refor matorische Ds Kerstenschool in Borssele aan de broodnodige uitbreiding te helpen. Omdat de school zo blijft groeien is al langer een negen de lokaal nodig en eigenlijk ook een tiende, omdat een speel lokaal als klaslokaal wordt ge- bruikt. Uitbreding van de school is alleen mogelijk als het wijkgebouw van Allevo het veld ruimt. De gemeente heeft met de school en Allevo over eenstemming bereikt over een ingewikkelde ruil. Allevo wil het wijkgebouw wel voor sloop opgeven, maar wil voor vervangende huisvesting niet meer betalen dan het ge bouw kostte. De oplossing is er in gevonden dat de thuiszorg in de school wordt gevestigd, waarvoor het schoolbestuur de investering doet en de huur vangt. De gemeente Borsele koopt de grond en stelt die om niet be schikbaar aan de school, behal ve het deel dat niet voor de hui dige uitbreiding nodig is. Dat koopt de school van de gemeen te, maar krijgt het geld terug als er nog een nieuwe groep bij komt. Omdat het allemaal erg lang heeft geduurd, heeft de school een te laag bedrag gekregen voor de vorming van een negen de groep, die inmiddels al draait. Het verschil, een kleine halve ton, wil de gemeente bij passen. Bovendien moet de raad nog rekening houden met noodzakelijk onderwijskundi ge aanpassingen van het ge bouw. Er moeten immers nog wijzigingen in de inrichting worden aangebracht. Het schoolbestuur moet daarvoor in de bouwaanvraag voorstel len doen, maar Borsele heeft er nog een potje voor met ander halve ton erin. De constructie met de Alle- vo-ruil geeft de school de ruim te die in de toekomst nodig is. Mocht de school nog groter wor den, dan is het mogelijk om bo venop de nieuwste nieuwbouw een ectra laag te bouwen. Die noodzaak is niet denkbeeldig omdat de Ds Kerstenschool ge staag blijft groeien. Prognoses zijn niet gemakkelijk te maken omdat niet alleen kinderen uit het dorp Borssele de reformato rische basisschool bezoeken. De openbare raadsvergadering wordt gehouden in de raads- boerderij in Heinkenszand en begint om 20.00 uur. door Harmen van der Werf GOES - Voorzitter L. de Leeuw van de Goese seniorenraad is be zorgd over de ouderenhuisves ting in Goes, met name over het aanbod van betaalbare huurwo ningen. In Goes staat wel vrij veel op sta pel, als het om ouderenhuisves ting gaat, onder meer aan de Beukenstraat in Goes-Zuid, maar de nadruk ligt op de koop- en duurdere huursector, aldus De Leeuw. Tegelijkertijd liggen er plannen klaar om een wijk als Goes-West aan te pakken, waarbij wordt gedacht aan de sanering van goedkope huurwo ningen die niet meer van deze tijd zouden zijn. Juist in die wo ningen wonen verhoudingsge wijs veel ouderen. Die twee ontwikkelingen - dure nieuwbouw en het verdwijnen van goedkope huurwoningen - dreigen ertoe te leiden, vreest de voorzitter van de Goese senio renraad, dat de huisvesting voor ouderen met een laag inkomen moeilijk wordt. Vooral voor ouderen met alleen een AOW-uitkering. De Leeuw, oud-wethouder voor de PvdA in Goes, heeft niet direct een oplos sing. „Nieuwbouw is kostbaar", door Noortje van Manen SINT ANN ALAND - De houten standerdmolen in Sint Anna- land wordt gerestaureerd. Mole naar Maris Kodde (79) is tevre den. Een stuk familiehistorie blijft daardoor bewaard en het 'spel met de wind en de natuur' is zeker gesteld. De molen telt 320 jaren en is nog steeds in gebruik. Af en toe dan, want Kodde is met pen sioen en fungeert slechts als vrij willige molenaar. Dat wil zeggen dat hij een paar keer per week draait voor lief hebbers. Die nemen een zak tar we van vijftig of vijfentwintig kilo mee en binnen een halfuur kunnen ze met het gemalen meel naar huis. Kodde is ver knocht aan de molen waar hij vanaf zijn veertiende jaar werkt. „En dat was soms ook 's nachts, na een windstille perio de. Dan moesten we meer dan vierentwintig uur werken om de voorraden weg te werken." Het doet hem deugd dat de mo len behouden blijft voor Sint An- naland. „Gelukkig wordt niet al les vervangen", zegt hij wijzend naar de maalbak die het meel op vangt. „Kijk. hier staan nog de initialen die mijn broer erin heeft gekrast. Hij is verdronken bij de watersnoodramp." Ook boven de ingang is een stuk je familieverleden te vinden. Op een bordje van zijn grootvader, die de molen kocht, staat: 'C. Kodde, korenmolenaar te Sint Annaland, geeft bij deze kennis dat hij op 3 januari 1882 voor zijne rekening begint te malen, onder verzekering van ene goe de bediening verzoekt hij ieders gunst en aanbeveling.' In 1960 stopt Kodde als beroeps molenaar omdat 'er geen droog brood meer mee te verdienen was.' Zes jaar later koopt de ge meente Tholen de molen. Eind vorig jaar werd het monu ment helemaal ingepakt, om met succes de bonte knaagkever te verdrijven. De schade die de beesten hebben aangericht, moet nu gerestaureerd worden. Daarnaast kampt de molen met houtrot en slijtage. Met name de fundering is aan een grote op knapbeurt toe, evenals de wie ken. „Die moeten opnieuw ge- hekt worden", zegt Kodde. Dat is een molenaarsterm die aan geeft dat de latjes aan vervan ging toe zijn De restauratie De molen die de grootvader van molenaar Maris Kodde in 1882 kocht. gaat ruim twee ton kosten. Wan neer de werkzaamheden gaan beginnen, is nog onduidelijk om dat de aanbesteding nog in volle gang is. Dat maakt Kodde niets uit. Hij is al blij met de zeker heid dat de molen in goede staat blijft. Zijn zonen willen het vak niet overnemen. „Zonde", vindt Kodde, die zelf vooral geniet foto Dick de Boer van het 'spel met de wind en de natuur'. Maar voor opvolging is Kodde heeft meerdere leerlin gen onder zijn hoede. door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Op scholen be staat volop belangstelling voor duurzaamheid. In de praktijk ontbreekt het echter nog wel eens aan een structurele aan pak. Een jaar lang hebben het ROC Westerschelde en Hogeschool Zeeland samen met Vlaamse scholen in Oostende en Zotte- gem zich beziggehouden met duurzaamheid op school. Het project is financieel gesteund door de betrokken provincies en heeft een Europese subsidie ge kregen in het kader van het zoge heten Interreg Ill-programma van de Euregio Scheldemond. Het project, dat bekend staat als Greenscool, werd gisteren af gesloten met een seminar in Ter- neuzen. De directies, docenten en leerlingen van de vier scho len waren het afgelopen jaar bij de uitvoering betrokken. Gezamenlijk hebben zij vragen lijsten ontwikkeld aan de hand waarvan kan worden bepaald in hoeverre een school duurzaam is. Daarbij is niet alleen van be lang dat het onderwerp ter spra ke komt in de les, maar ook wordt gekeken hoe de school be drijfsmatig opereert en hoe duurzaam het gebouw zelf is. De leerlingen zijn met de vragen lijsten op pad gegaan om de vier scholen te beoordelen. Daar naast is een groot aantal enquê tes verstuurd naar andere scho len om na te gaan in hoeverre duurzaamheid daar leeft. Een andere activiteit was het opzet ten van een website over het pro ject www.greenscool.nl De uitkomsten van de diverse onderzoeken laten onder meer Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Als grote fan van het St. Nico- laasfeest en alle tradities daar omheen, heb ik met teleurstel ling de aankondiging gelezen van een Kerstmarkt in de Zee landhallen, op 4 en 5 december. Het is heel jammer dat de orga nisatoren van dit evenement on ze eigen tradities zo met voeten treden en waarschijnlijk vanwe ge de commercie op de dag van St. Nicolaas die andere, Ameri kaanse namaak Santa Claus zo aan het woord laat Marktwer king en vrijheid van handelen is mooi, maar juist in een tijd waarin de rest van de wereld zo bij ons binnenkomt, zouden we onze eigen feesten en tradities in ere moeten houden en niet on der laten sneeuwen. J.Smallegange-Komet Zuidweg 3 Nisse zien dat duurzaamheid een on derwerp is dat leeft. Veel betrok kenen vinden dat scholen op dat gebied een voorbeeldfunctie zou den kunnen hebben. In de praktijk valt er nog veel te verbeteren. Op het ROC Wester schelde is bijvoorbeeld geen be leid op het gebied van duur zaamheid, zoals een milieuplan. Zo ontbreken zaken zoals plan nen om duurzamer met energie om te gaan, het afval terug te dringen en materialen opnieuw te gebruiken. De Hogeschool Zeeland be schikt wel over een beleidsplan duurzame energie. Het onder werp is ook een apart thema in het leerplan. Aan de hogeschool is het centrum voor duurzaam heid en water, Spring, verbon den. Dat is voortgekomen uit het lectoraat duurzaamheid. Het is de bedoeling van Green scool dat het project zich 'als een olievlek' uitbreidt over an dere scholen in Zeeland en Vlaanderen, zo werd gisteren tij dens het seminar gememoreerd. Of het ook daadwerkelijk tot een vervolg komt, moet blijken uit de evaluatie die binnenkort wordt opgesteld. onderkent hij, „maar woningcor poratie RWS kan wellicht iets extra's doen om woningen be reikbaar te houden voor senio ren met een. laag inkomen." Prestatie-afspraken De gemeente Goes en RWS, dé woningcorporatie in Goes, heb ben onlangs prestatie-afspraken gemaakt, waarin is vastgelegd wat de gemeente van de RWS als volkshuisvester verlangt en andersom. Naar de mening van De Leeuw wordt daarin te be perkt aandacht besteed aan ouderenhuisvesting en vooral het betaalbaar houden ervan. „Wij zullen dan ook als senioren raad bijzonder gespitst blijven op dit onderwerp." In een apar te seniorenstad, -dorp of -wijk ziet De Leeuw vooralsnog niet veel. De Goese gemeenteraad wees het idee eerder al eensge zind af. De Leeuw is voorzichti ger. Volgende week woensdag is er een debat in het theater De Mythe in Goes over een aparte seniorenstad, -dorp of -wijk. Hij wil dat afwachten, maar, geeft hij al wel aan, 'het is beter dat ouderen en jongeren door el kaar wonen'. „Ouderen blijven dan langer jong." TERNEUZEN - De dag- en nachtopvang voor dak- en thuis lozen in Terneuzen blijft in de winter 24 uur per dag open. De gemeente heeft dat met het Le ger des Heils afgesproken. Tijdens de begrotingsbehande ling nam de gemeenteraad una niem een motie aan van raadslid Peter Clijsen (GroenLinks) om in de winterperiode de openings tijden van de dag- en nachtop vang te verruimen. Een 24-uurs opening van de dag- en nachtop vang kost 9250 euro per maand. Volgens burgemeester en wet houders duurt de winterperiode van 20 december tot 20 april, wat dus neer komt op een kos tenpost van 37.000 euro. door Claudia Sondervan GOES - Arduin gaat voor het mi nisterie van Volksgezondheid een driejarige proef doen met zorgbepaling en -financiering volgens de aankomende rege ling AWBZ en de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO). De proef, waarbij in eerste in stantie alle zeshonderd cliënten van Arduin zijn betrokken, be gint in januari en wordt gefinan cierd door VWS. Het kabinet wil de zorg en on dersteuning voor alle bevol kingsgroepen beheersbaar en be taalbaar houden door de echte zorg te scheiden van ondersteu nende zorg. Uit de AWBZ wordt een be perkt aantal zorgproducten be taald, zoals voorzieningen als huishoudelijke hulp. Activering en begeleiding komen onder de WMO te vallen. Gemeenten krij gen de verantwoordelijkheid er voor te zorgen dat er voorzienin gen zijn die die steun aanbie den. Ingangsdatum is voorlopig 2006. Met de proef bij Arduin wil VWS bezien hoe de uitwerking van de gevraagde zorg en de fi nanciering daarvan uitvallen, Arduin-directeur P. van den Beemt wil met zijn initiatief de belangen van cliënten bij de vor ming van het zorgsysteem waar borgen, zegt hij. Arduin ge bruikt bij de proef een Ameri kaans model waarin de levensbe hoeften van cliënten worden aangegeven in acht 'dimensies' voor wonen, werken, zorg, bege leiding en dagbesteding. Een Re gionaal Ondersteuningsbureau, gevormd uit Arduin en Zeeland gaat vanaf januan d behoeften van de Arduincliërf ten naar gelang dat model verde len in AWBZ-zorg en WMQhm dersteuning en daar een Ejj voor bepalen. Met zo'n 'zorjfc stek' kunnen cliënten bij aancae ders aankloppen. In voorbereiding op de komend scheiding in disciplines gaand Arduin-afdelingen voor zorg ij ondersteuning vanaf januani] thans op managements zelfstandig functioneren. J® disch blijven zowel de afdej gen als het ROB onder Aroa vallen. Commissie VWS krijgt met de proef inziet in de kosten van het nieuw zorgsysteem en in de mogelijks den voor lokale regie, zegt \'j den Beemt. Hij denkt de herinj ling van de zorgvraag brie het huidig budget van zijn instf ling te kunnen uitvoeren!) proef krijgt toezicht van eenk geleidingscommissie, waarinzil ting hebben VWS, het Regions Indicatie Orgaan, de drie zore wethouders van de Walden gemeenten, sociale werkvooiz» ning L'Eté, zorgaanbieder Zoq stroom, zorgverzekeraars eis clientenvertegenwoordiging, i Van den Beemt kon nog met zej gen of dat het Zeeuws patiëntet platform Het Klaverblad of i Consumentenbond wordt. Volgens de Arduin-direcla kan de commissie op den da uitgroeien tot een Region^ Zorg Autoriteit, analoog aani Landelijke Zorg Autorite waarin momenteel landelijk! opgang van de RIO's wordt vos bereidt. 's Heer Hendrikskinderendijk 117 Telefoon 0113-223359 's Heer Hendrikskinderendijk 117 Telefoon 0113-223359 Goes AFWEZIG van 29/11 t/m 03/12 J. Binnekamp, arts te Wolphaartsdijk. Spreekuur vlgs. afspraak Apotheek geopend t/m 17.00 Nadere informatie via de assistente. Tel. 581231 Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsielijn! 0900-821 2411 advies en voorlichting een informatief gesprek brochures en boekjes De eplkpstet&h is een somenwerkrngs- verhand tassen het Nathnod epilepsie fonds en de pecenteme/eniyny epilepsie Vertmgmp Nederland &EVN Nieuwe creatieve kerstkaarten gemaakt ii onze ontwerpstudio voor u. Verkrijgbaar in verschillende modellen en inclusief GRATIS envelop. Laat ook uw eigen persoonlijke foto als kerst kaart maken! OOSTBURG BurOKStr 4 (0117)452887 OOST-SOUBURG KlnaaWr 67 (0118)461762 GOES Wok» 7 (0113)216159 VLISSINGEN SchaUepiam (0118)414061 MIODELBURG Lange Oelfl HS (0118)634225 TERNEUZEN Notour 6(0115)621575 HULST Gentses» 2S (0114)316162 ZIERtKZEEMo( 17-19(0111)450091 ETTEN-LEUR Oude Btedueweg 26 076^012670 WWW.fOtOSOnline.nl C'JAi'.J J Kerk 1 - 4451 BE Heinkenszand - Tel. 0113 - 56 3iiS Lange Kerkstraat 30 - 4461 JH Goes Telefoon 0113- 21 50 05 Lange Vorststraot 4 - 4461 JP Goes Telefoon 0113- 21 69 24 Dijkwelseslraat 6 - 4421 AH Kapelle Telefoon 0113 - 34 41 05 juwelier Gasthuisstraat 7 - 4461 JS Goes - Tel. 0113 - 251"®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34