PZC Rioolzuivering Tholen bijna klaar ogelijke overname Den Inkel Pijnlijke vingers van bieten verdunnen Pleidooi voor ander schoolzwemsysteem 150 jaar Fredericapolder irnschool il nieuwe hal E Gevangenisstraf voor drugsbezit Coalitie staat achter Verhage Sinterklaas verlaat in Wemeldinge Bietenrooier in brand in Zuidzande Alert! kiest voor extra geld FiZi agenda tmeente Reimerswaal staat open voor andere exploitant voor zwembad Bert Helmus in 'zijn' Fredericapolder. door Harmen van der Werf RILLAND - Zomaar een polder zou je denken, als je erlangs rijdt met een gan getje van 120 kilometer per uur. Vanaf Rijksweg A58, tussen Krabbendijke en Rilland, is er zelfs nauwelijks iets van te zien. Alleen lange rijen populieren to nen zich en juist dat hoogopgaande groen maakt de Fredericapolder zo bij zonder, vindt Bert Helmus. Helmus, voormalig leraar Duits aan het Buys Ballot College in Goes, kan het we ten. Hij heeft zich als geen ander ver diept in de geschiedenis van de polder. Het resultaat, een lijvig boekwerk van ruim tweehonderd bladzijden met veel foto's en illustraties, mag er zijn. Gistermiddag overhandigde de auteur het allereerste exemplaar aan de Rei- merswaalse burgemeester Ton Verbree. De Fredericapolder, wie heeft er ooit van gehoord? Het is één van de vele pol ders die in de loop van de negentiende eeuw langs de Westerschelde zijn inge dijkt. Helmus beschrijft het ontstaan, aan de hand van stukken die hij onder meer in het Zeeuws Archief in Middel burg en andere officiële archieven heeft ontdekt. Want over de eerste periode van de Fredericapolder was in het pol derarchief niets terug te vinden. Pas vanaf 1902 is de administratie volledig bewaard. Veel speurwerk heeft Helmus moeten verrichten om een beeld te krijgen van de beginjaren van 'zijn' polder. Van daar ook dat hij het echte jubileumjaar van anderhalve eeuw Fredericapolder, 2001, niet heeft kunnen halen. En toen dat jaar eenmaal voorbij was, maakte het niet meer zoveel uit, wanneer de ge schiedenis in boekvorm wél zou ver schijnen. Aardige verhalen heeft de oud-leraar Duits boven water gekregen, over de be dijking van de schorren langs de Wester schelde bijvoorbeeld. Dat bijna achthon derd arbeiders ingekwartierd waren in Krabbendijke en Rilland. En dat zij - niet ongebruikelijk - spontaan gingen staken om meer loon te krijgen. Niet zonder resultaat, en burgemeesters in de buurt hadden de schrik goed te pak ken. Tippen Hoe goed Helmus het ontstaan van de polder ook weet te beschrijven, aan het in zijn boek opgenomen kaartmateriaal kan hij niet te tippen, aan landkaarten van het oosten van Zuid-Beveland uit 1748,1858,1912 en 2001. Vooral die uit 1858 is mooi. De Fredericapolder ligt, net zeven jaar oud, nog als een vooruit geschoven post in het water. Dat is in 1912 verleden tijd, de Emanuel- en Zim- mermanpolder zijn langs de Wester schelde voor de Fredericapolder gescho ven. En zo groeit het gebied rond Ril land langzaam vol. Mensen Een polder is maar een polder, het gaat om de mensen die er vorm aan geven. Helmus heeft - hij had tenslotte ruim de tijd, nadat het jubileumjaar verstreken was - vele wegen bewandeld om de Fre dericapolder tot leven te brengen. Zo heeft hij bij Een Uurtje Bert op Omroep Zeeland gezeten om een oproep te doen voor fotomateriaal. Het leverde hem prachtige foto's en verhalen op van on der anderen Roos Bal-Steur. Zij vertel de hem over het landwerk. Nog steeds, schrijft Helmus, voelt zij haar pijnlijke vingers, toen ze met de andere Steurtjes - haar familie - de bieten moest verdun- foto Willem Mieras nen. Helmus heeft ook het geluk gehad dat hij oud-directeur J. M. Kakebeeke - overleden in 2001 op 95-jarige leeftijd - nog uitvoerig heeft kunnen spreken. Over hoe het leven in de Fredericapol der in zijn tijd is veranderd. Hoe de werkpaarden verdwenen, de mechanisa tie oprukte en het aantal werknemers snel daalde van ruim vijftig tot momen teel drie. Waar vroeger vele tientallen arbeiders nodig waren om de oogst binnen te ha len, volstaat nu één bunkerrooier die ook nog zes rijen in één keer doet. Hel mus had daarmee de titel van zijn boek te pakken. I. Kakebeeke - de zoon van - zwaait te genwoordig de scepter over de Frederi capolder als directeur. Hij is niet de ei genaar, de Fredericapolder is een naam loze vennootschap. De aandeelhouders zijn Belgen, verre nazaten van de Bel gen die in 1851 de schorren langs de Westerschelde kochten en lieten bedij ken. Wie in die tijd geld had in België, sprak Frans. Vandaar dat Helmus' boek tweetalig is. Op elke bladzijde staat links de Nederlandse tekst, rechts de Franse. Wel zo aardig om de talenken nis te vergroten. Bert HelmusEen bunkerrooier doet zes rijen tegelijkGeschiedenis van de Fredericapolder, 204 blz., 29,95 euro. ISSINGEN - De stichting aschool Zeeland wil in sa- Werking met een aantal Vlis- pe gymverenigingen een nhal laten bouwen, ccommodatie zou naast de ige sportzaal Vrijenhoven, te' Baskensburgplein, moe- Terrijzen. De kosten van de waar alle Vlissingse gym- 5 terechtkunnen, bedragen jens de initiatiefnemers zo'n 000 euro. De Turnschool land heeft problemen met de Èvesting. De huidige locatie e pand van ROC Zeeland) gteen andere invulling. Van- januari moet de school naar roormalige wasserij Edel- saan de Paul Krugerstraat, tr die locatie voldoet niet ide normen voor het bedrij en wedstrijdsport. IS Wijkinfowinkel Goese Polder, 30 12.00 uur. Inloopspreekuur voor jjnen advies over voeding en ge ilheid; INSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: wensoos; jLLE - Complex Groenewoud, aebad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen (srapatienten; MININGEN Ons Dorpshuis, 04-17.00 uur: Biljartcompetitie senio- IMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, Buur: Sociëteit en sjoelen; 19.30 Informatie avond weerbaarheid jrolen. 'Zelf werken aan veiligheid' «vrouwen en senioren; RSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 «Biljarten. Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag Nurende de openingstij- ien;zaterdags tot 12.00 uur BEOACTIE 8EVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 ?ostbus31 «60 AA GOES lel: 0113-315670 fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl 'rank Balkenende (chef) tyid Huibers veke van der Jagt fraek Janssen -obPaardekam f°ende Vries (sport) 'formen van der Werf centrale redactie Ststionspark 28 "ostbus 31 «60 AA goes Jt 10113)315500 «*(0113)315669 :fnail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ^■pzc.nl '•mail: web@pzc.nl donderdag 25 november 2004 door Mieke van der Jaqt THOLEN - Als alles meezit, kan nog voor het nieuwe jaar de uit gebreide rioolwaterzuivering in Tholen in gebruik worden geno men. Aannemer Oomen uit Sprundel legt met een serie onderaanne mers de laatste hand aan de uit breiding van de installatie aan de Slabbecoornweg. De capaci teit van de zuivering wordt bijna verdubbeld. De uitbrei ding was niet alleen nodig om dat de huishoudens op Tholen steeds meer afvalwater produce ren, het is ook de bedoeling om een aanzienlijke milieuwinst te halen. Door de aanleg van een retourslibtank kunnen belangrij ke bacteriën bij de verwijdering van stikstof uit het water, op nieuw worden gebruikt. Het waterschap Zeeuwse Eilan den moet 75 procent stikstof uit het afvalwater halen en boven dien aanwezige fosfaten op een biologische manier verwijderen. Twee kleinere nabezinktanks zijn gesloopt om plaats te ma ken voor een heel grote, met een diameter van 41,5 meter. Per uur kan de rioolwaterzuiverings installatie voortaan 976 kubieke meter afvalwater zuiveren, waar vroeger 500 kuub het maxi mum was. Die vergrote capaci teit is nodig omdat er op Tholen steeds meer huishoudens komen maar ook omdat de zuivering in Sint Philipsland binnen twee jaar zal worden gesloten. Het Fliplandse water komt dan ook naar de Slabbecoornweg om, veel zuiverder dan vroeger, het Zoommeer te worden inge pompt. In de hele operatie wordt ook de koppeling aan de installatie in Sint Maartensdijk meegenomen. Als alles klaar is, kan een werknemer van het wa terschap de Thoolse zuiveringen vanuit Sint Maartensdijk in de gaten houden en bedienen. De werkzaamheden zijn in april be gonnen en zijn over een week of drie klaar, foto Willem Mieras MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heef gisteren een 26-jarige man uit Sas van Gent wegens bezii van harddrugs veroordeeld tot elf maanden gevangenis straf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Bij de mar werd 2 oktober in zijn woning 742 xtc-pillen en twintig gram cocaïne gevonden. De verdachte verklaarde de voor raad verdovende middelen in eigen gebruik te hebben. Of ficier van justitie A. Flikweert vond dat het de schijn had van dealen, gerelateerd aan de behoorlijke hoeveelheden harddrugs. Hij eiste elf maanden gevangenisstraf. De Sas- senaar is al eerder veroordeeld voor drugsdelicten. VLISSINGEN - De volledige Vlissingse PvdA-fractie steunt de voordracht van T. Verhage-van der Ent als op volger van de onlangs overleden wethouder C. de Keijzer. Vanavond vindt in de gemeenteraadsvergadering de stem ming plaats. Naast Verhage is N. Peters van D66 kandi daat-wethouder. Ook de twee coalitiepartners, CDA en VVD, steunen de PvdA-kandidate. Daarmee lijkt de be noeming een gelopen race. J. Lust van de VVD en C. Seij- bel van het CDA zeggen de PvdA-voordracht te ondersteu nen, omdat bij de verkiezingen van 2002 de verhouding twee PvdA-wethouders, één CDA-wethouder en één WD-wethouder is afgesproken. WEMELDINGE - Sinterklaas laat nog even op zich wach ten in Wemeldinge. Hij komt volgende week donderddg om half tien in de buitenhaven aan bij de steiger van de zomerveerboot Hector, en niet zoals gisteren gemeld, van daag. De Kapelse burgemeester S. Kramer en basisscho lieren zullen de goedheiligman en zijn Zwarte Pieten ont vangen, waarna Sinterklaas een bezoek brengt aan de twee basisscholen in Wemeldinge. ZUIDZANDE - Tijdens werkzaamheden is, door onbeken de oorzaak, een bietenrooier in brand gevlogen op een landbouwterrein aan de Obijnsweg in het Zeeuws-Vlaara- se Zuidzande. De brandweer heeft het vuur geblust. Ovèr het schadebedrag is niets bekend. ÏÏREEKACTIVITEITEN bPaardekam ^NINGEN - De gemeente waal voert gesprekken n partij die zwembad Den Kruiningen mogelijk sploiteren of overnemen, jester Verbree wil nog §°zeggen om wie het gaat. Irvoor zitten de besprekin- pogin een te P"' stadium." rembad valt nu onder de roordelijkheid van een itichting, die jaarlijks 'kleine drie ton subsidie jjt van de gemeente. Daar- e moet ze het zwembad ex iteren en onderhouden. Al- het groot onderhoud komt jrrekenmg van de gemeente. isultaat ncieel draait het zwembad troef. Vorig jaar wist het be ar het negatieve resultaat r te beperken tot zesduizend rö. maar een tussenrappor- •leert dat het tekort dit jaar Èeens veel groter uit kan val- Het tekort was op 30 juni 3 twintigduizend euro. De Kenteraad besloot dinsdag s tekort voor 75 procent te ïken Dat van 2003 wordt he- gai opgehoest. In de praktijk l iet dus de gemeente die bijbe- ilt als het zwembadbestuur het niet redt met de subsidie. Mede om die reden is de gemeen te een gesprek aangegaan met een partij die het zwembad mo gelijk wil exploiteren of kopen. Burgemeester Verbree bena drukt dat het initiatief van de andere partij is uitgegaan, maar dat het college open staat voor zijn ideeën. „Als die partij zegt dat ze het zwembad onder de zelfde voorwaarden, maar voor heel wat minder geld kan exploi teren, waarom zouden we het dan niet doen?" Een mogelijke overname wordt ook niet uitgesloten. „In dat ge val raken we het zwembad hele maal kwijt", zegt Verbree. „Dat hoeft op zich geen probleem te zijn, mits we een aantal garan ties krijgen." Daarbij kan wor den gedacht aan het niet te hard stijgen van de tarieven, het in standhouden van de openingstij den en de voorwaarde dat het schoolzwemmen in Den Inkel voortgezet kan worden. „Over dat soort zaken moeten we nog praten", aldus Verbree. Sportfondsen Nederland, dat op verzoek van de gemeente het zwembad doorlichtte, stelde be gin dit jaar dat Den Inkel veel ef ficiënter geëxploiteerd kan wor den. Nu wordt slechts eenderde deel van de kosten betaald uit eigen inkomsten. De organisatie stel de dat het zwembad, in vergelij king met de Sportfondsenbaden en baden in omliggende gemeen ten, wel erg goedkoop is. Verder zou de ligging, een paar kilome ter buiten de dorpskern, zeer on gunstig zijn, waardoor de bezoe kersaantallen achterblijven. En dan mag het zwembad volgens de onderzoekers nog blij zijn dat er een camping in de buurt ligt. Aan de ongunstige ligging is weinig te doen, maar de tarie ven zijn in september verhoogd om het dreigende financiële te kort te beperken. ZIERIKZEE - Raadsfractie Alert! doet vanavond tijdens de raadsvergadering via een motie het voorstel filmthea ter FiZi in Zierikzee een aanvulling van 5750 euro te ver lenen op de al structureel toegekende subsidie van 4545 euro. De fractie bekrachtigt hiermee haar keuze voor de zogeheten 'optie 3' in het keuzevoorstel dat het college van B en W de raad al voorlegt. Volgens woordvoerder J. Schoneman van Alert! is een nuancering op dit college voorstel vereist, omdat daarin nog wordt uitgegaan van de voorwaarde dat het bestuur van FiZi zelf ook nog eei&s 5750 euro bijeen weet te brengen om de exploitatie slui tend te krijgen. Die inspanningsverplichting acht Alert! niet meer van toepassing nu het FiZi de afgelopen wéék al is gelukt de huurprijs voor het pand met 5600 euro ver laagd te krijgen. De raadsvergadering in het Zierikzeege gemeentehuis begint om 19.30 uur. door Rob Paardekam KRUININGEN - Burgemeester en wethouders van Reimerswaal stellen het huidige systeem van schoolzwemmen ter discussie. Ze willen dat kinderen voortaan al op veel jongere leeftijd 'water- vrij' worden gemaakt. Het schoolzwemmen vindt nu meestal plaats in de boven bouw. Het doel is kinderen hun diploma te laten halen. Die ge dachte moet volgens burgemees ter A. Verbree maar eens wor den losgelaten. Hij pleit ervoor om kinderen voortaan aan op veel jongere leeftijd te laten schoolzwemmen om ze zo watervrij te maken. Dat wil zeggen dat ze niet in pa niek raken, maar zichzelf kun nen redden in het water, zonder meteen perfect te kunnen zwem men. „In steeds meer nieuw- bouwplannen worden waterpar tijen aangelegd", verklaart Ver bree zijn standpunt. „Daarom lijkt het mij heel verstandig om kinderen al op heel jonge leef tijd watervrij te maken." Het behalen van een zwemdiplo ma. wat nu de voornaamste doel stelling is, wordt in het nieuwe systeem een verantwoordelijk heid van de oudere. Het gemeen tebestuur heeft haar voorstel al besproken met de scholen, die vertegenwoordigd zijn in het On derwijs Overleg Reimerswaal. Er is positief op gereageerd. De SGP-fractie, de grootste in de gemeenteraad, heeft wel haar bedenkingen. Raadslid J. Sinke. zelf onderwijzer op een basis school, stelt dat het rendement heel laag kan zijn als kinderen op te jonge leeftijd leren zwem men. „Bij ons, in groep zes, be haalt honderd procent een diplo ma. Als je de groepen twee of drie zou nemen, is dat hooguit vijftig procent." Verbree benadrukt dat het in het nieuwe systeem pertinent niet meer gaat om het behalen van een diploma, maar om het watervrij maken van de kinde ren. Die kunnen dan later op ei gen initiatief alsnog hun diplp- ma halen. De burgemeester kan nog niet zeggen op welke leef tijd de kinderen straks het bad in moeten. Dat geldt ook voor een eventuele ingangsdatum. Advertentie joosse Interieurs Langstraat 2-4, Arnemqides, tel. 0118-601273

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33