eel steun voor zilt Zoommeer UITVERKOOP! Eis acht en twaalf jaar tegen overvallers bank Kruiningen Gimbiére Studie naar alternatief anti-algenverf Rijnhout Kruiningen wint geding over uien afwijzende reactie in landbouwkring ERSTSHOW lisje valt van Is na duw Plan voor één sportcomplex van de baan indoor ijsbaan Onderzoek kosten marineschepen Duo gepakt wegens brandstichting Vrijspraak door gebrek aan bewijs Overvaller wilde gepakt worden zeeuwse almanak Theater editie Bevelanden-Tholen fHarmen van der Werf j0 Verzilting van het fjoelc Volkerak-Zoommeer llil alleen in landbouw- Leen afwijzende reactie. De ie Milieufederatie (ZMF) duit enthousiast. Visserij eatie lijken neutraal, met ositieve ondertoon. ■bet Volkerak-Zoommeer lalt wordt, is nog de vraag, tóe kans is wel groter ge il sinds CDA en PvdA te week in de Tweede Ka- Jaarvoor hebben uitgespro- jHet zilt maken van het Vol- K-Zoommeer is 'natuurlij- ■Vóór de Deltawerken wa- fc wateren ook zoutig. En: g is een oplossing voor tade blauwalgenbloei. Mol. landbouwer in rtensdijk en dagelijks van waterschap Eilanden, onderkent maar het is hem tallen dat er helemaal niet I gesproken over de gevol- icor de landbouw. En óf er iegelijk een compensatie l\'oor peilbeheersing is het inlaten van zoet water van het Volkerak-Zoommeer in delen van Tholen van groot belang, al dus Mol. Zoet water uit het Vol kerak-Zoommeer wordt nauwe lijks gebruikt voor beregening. Volgens Mol gebeurt dat 'inci denteel' in een klein gebied bij Tholen-stad. Voormalig water schap Tholen heeft een basis voorziening voor zoet landbouw- water aangelegd tegen hoge kos ten, maar de aanleg van een ver fijnd aansluitingsysteem is later afgestemd. Toch noemt Mol ver zilting van het Volkerak-Zoom meer een trieste zaak. „Want dat beperkt de mogelijkheden voor de landbouw." G. van Zon neveld van de ZMF vindt dat het landbouwbelang onderge schikt is. De problemen in het Volkerak-Zoommeer met onder meer blauwalgen zijn volgens hem 'immens'. Verzilting kan die grotendeels verhelpen, aldus Van Zonneveld. „Met andere plannen blijf je rommelen in de marge. Een overgang van zoet naar zout water is de enige na tuurlijke, waardoor het milieu ook beter tegen een stootje kan." De blauwalgenbloei in de zomer is een teken dat het met het Volkerak-Zoommeer niet goed gaat, waar vooral de re creatiesector onder te lijden heeft. Bijna elke zomer mag er enkele weken niet worden ge zwommen. „Voor mij hoeft ver zilting dan ook niet negatief te zijn", zegt M. Verweij van re- creatiebedrijf Speelmansplaten, „misschien komen er dan meer dagrecreanten." Hij haalt overi gens veel meer verdiensten uit watersport- en outdoor-activi- teiten, onder meer voor bedrij ven. Of verzilting voor de visserij gunstig is of niet, durft de Thool- se palingvisser P. Kooistra niet te voorspellen. Voor de paling stand hoeft het niet slecht te zijn, denkt hij, maar zoetwater vissen als brasem en snoekbaars zullen verdwijnen en daarop wordt ook gevist. Snoekbaars en brasem worden veelal levend verkocht voor sport visputten. „Als het doorgaat", stelt Koois tra voorzichtig, maar niet afwij zend, „zullen we eerst een finan cieel plaatje opmaken." (Advertentie) II november 2004 n 11.00 t/m 17.00 uur j bij bloembinderij ►amplein 15 Middelburg Jfel.: 0118-640699 - Een 14-jarig meisje is mtiddag in de Ganzepoort- uinGoes van haar fiets ge it ze een duw had ge in van een man. teisje kwam ten val tegen pilaar die voor een winkel atst was en hield aan de 5 pijnlijke rechterzij over. K voorval deed ze aangifte t politie. Het meisje was fian om af te stappen in de poortstraat omdat daar etsverbod geldt. Terwijl ze de, kreeg het meisje een van een tegemoetkomende Advertentie aiavond vanaf 17.30 uur |Thanksgiving menu I €12,50 of 10,00 I'vegetarisch menu) ververen: 0118 - 886 866 1 vanaf morgen I het beste van Blof op I let einde van het begin 'terdag 27 november 1.100-14.00 uur loep Schrijvers j schrijver van Hoe word i _e een rat over het Maandag- morgengevoel 15.00-16.30 uur jGert de Meijer snarige gitaren 1 1 natuurlijk is interklaas in zijn Directiekamer bekijk ook onze website KERY Zonder het gebruik van de verboden koperhoudende verf is het een hele klus om schepen vrij van algen te houden. De gemeente Schouwen-Duiveland en Marina Port Zélande willen een machine bouwen die dit karwei snel kan uitvoeren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland en Marina Port Zélande gaan op zoek naar een alternatief voor de koperhoudende anti-algenverf. Deze - voor de pleziervaart verboden - verf is be lastend voor het milieu. Schouwen-Duiveland en Marina Port Zé lande hebben gisteren een partner schap-contract getekend. Er komt een studie naar een machine die de schepen kan ontdoen van algengroei. Vooruitlo pend op dit contract is Marina Port Zé lande al driekwart jaar bezig met de ont wikkeling. „We denken daarbij aan een machine op de kant." zegt directeur J. Schot. Het moet een snelle procedure worden, legt hij uit. „Snel de boot op de kant met een kraan, schoonmaken en weer het water in." De studie wordt zoveel mogelijk gedaan door de mensen van Port Zélande zelf. „We hebben daarvoor de kennis groten deels in huis hebben en daarnaast heb ben we contacten met een ander bedrijf." Het onderzoek wordt gefinancierd van uit het Maya- programma, een Europees subsidieprogramma voor havens en ple ziervaartuigen. Er is 295.000 euro voor uitgetrokken. Marina Port Zélande was al eerder be trokken bij een experiment om schepen op een milieuvriendelijke manier schoon te maken. Daarvoor is destijds een bor stelmachine ontwikkeld die in het water lag. Dat project is mislukt en failliet ge gaan. Het nieuwe project borduurt niet voort op deze borstelmachine. „Maar we maken wel gebruik van de kennis die we toen hebben opgedaan." In juni 2006 moet de studie zijn afge- rond. Als alles gunstig verloopt, zal daar na een prototype worden gebouwd. Marina Port Zélande wil de nieuwe ma chine uiteindelijk commercieel gaan ex ploiteren. WISSENKERKE - Het college van burgemeester en wethou ders van Noord-Bevcland heeft zich neergelegd bij het behoud van twee sportvelden op het ei land. Daarmee is de doelstelling van één groot complex voor de hele gemeente van de baan. Wethouder C. Schipper haalt daarmee in feite bakzeil. Hij zag doelmatigheidsvoordelen in de combinatie van een groot sport veld in Kortgene met de daar ge vestigde voetbalschool van de gebroeders De Nooijer. Tijdens een commissievergade ring, vorige week, beloofde Schippers nog een onderzoek naar de mogelijkheden te doen. Dat was tegen beter weten in, want de fracties hadden hun po sities toen al ingenomen: twee sportcomplexen in Colijnsplaat en in Kamperland. De fracties werden in die overtuiging ge steund door een groot publiek, meestal met een lidmaatschaps kaart van de voetbalclub in de binnenzak. In een persbericht heeft het college laten weten dat er een ander voorstel komt. De raadsvergadering van 25 novem ber krijgt een voorstel voor het behoud van de twee complexen en de afbouw van de rest. Voor waarde blijft dat elk dorp een trapveldje houdt. door Niels Juist KRUININGEN - Wat een gewo ne werkdag leek te worden, liep voor de medewerkers van de Ra bobank in Kruiningen uit op een drama. In de vroege ochtend van 24 juni doken twee gemas kerde mannen als uit het niets op en probeerden met veel ge weld de bank te beroven. De twee daders stonden gisteren te recht in een extra zwaar bevei ligde rechtszaal in Rotterdam. Zij hoorden acht en twaalf jaar gevangenisstraf eisen. De hoogste straf werd geëist te gen de 44-jarige hoofdverdach te. De man wordt door het Open baar Ministerie (OM) beschul digd van een poging tot moord. Hij zou geprobeerd hebben om met zijn machinepistool een poli tieagent dood te schieten. De bankovervallers werden na melijk door de politie op heter daad betrapt. De hoofdverdach te vluchtte vervolgens het dak op, in een poging aan de agen ten te ontkomen. Een van de dienders ging de overvaller ach terna en probeerde hem tot over gave te dwingen. Daarop zou de verdachte hebben gevuurd. De kogel trof geen doel. De agent wist de man uiteindelijk onscha delijk te maken door hem in zijn been te schieten. Zelf ontkende de verdachte dat hij op de agent had geschoten. De overval zelf bekende hij wel, wat ook niet an ders kon. Hij had de roofoverval samen met zijn, eveneens 44-ja- rige, medeverdachte op touw ge zet. De overvallers, beiden af komstig uit Breda, gingen zeer professioneel te werk. Ze gingen voor openingstijd naar het bank filiaal aan De Markt in Kruinin gen. Daar sloegen ze een ruitje in van een niet-beveiligde ruim te, om vervolgens binnen te wachten op de komst van de bankmedewerkers. Pas toen de medewerkers na binnenkomst het alarmsysteem hadden uitge schakeld, gingen de mannen over tot actie. Gewapend en ge maskerd kwamen ze uit het zij kamertje tevoorschijn. Een van de medewerkers werd op de knieën gedwongen. Hij kreeg een rugzak met explosieven om. De verdachten dreigden de rug zak op te blazen als het slachtof fer iets verkeerds zou doen. De overvallers waren uit op de bankkluis en de inhoud van de pinautomaat. Door ingrijpen van de politie, kon de beroving niet worden voltooid. Het OM denkt dat de verdachten ook ver antwoordelijk zijn voor de over val op de ABN Amro in Steen bergen. De daders gingen daar op exact dezelfde wijze te werk. Ook daar moesten de overval lers zonder buit de aftocht bla zen, omdat de bankmedewerk- ster geen toegang had tot de kluis. Zelf ontkennen de man nen dat zij iets met die overval te maken hebben. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. (Advertentie) WALSTRAAT 199 VLISSINGEN LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG 0113-315649 pzc.nl 4460 AA Goes Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; 020-4562500. DEN HAAG - De WD-fractie in de Tweede Kamer wil een onderzoek naar de kosten van marineschepen. Dit ver klaarde woordvoerder H. van Baaien tijdens een debat over de vervanging van twee fregatten door vier korvet ten. Een Kamermeerderheid wil de kleinere schepen aan schaffen omdat ze goedkoper zouden zijn. Minister Kamp van Defensie voelt daar, eveneens om financiële redenen, weinig voor. Een onderzoek door een onafhankelijke in stantie zou helderheid over de kosten moeten brengen, veronderstelt de VVD-fractie. pagina 15 VVD wil onderzoek KRABBENDIJKE - De politie heeft gistermiddag twee minderjarige jongens aangehouden op verdenking van brandstichting op het complex van voetbalvereniging Krabbendijke. De twee worden verdacht van het in brand steken van kunstgrasrollen die klaar lagen voor de bedekking van het trainingsveld. De politie trof de rollen na een melding brandend aan. De omvang van de schade is nog niet be kend. Volgens Krabbendijke-voorzitter H. Nagelkerke is een deel van het ondertapijt van de grasrollen beschadigd, maar kunnen de werkzaamheden vandaag gewoon door gaan. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren twee broers vrijgesproken van een overval op een growshop in Sas van Gent, wegens onvoldoende bewijs. Officier van justittie, J. Zondervan, had vorige week te gen de 26-jarige inwoner van Terneuzen en de 30-jarige man uit Zaamslag nog 2,5 jaar gevangenisstraf geëist. De overval werd op 23 december gepleegd. Volgens de ei genaar en een medewerker van de growshop drongen drie mannen de zaak binnen. De slachtoffers moesten onder bedreiging van een pistool op de grond gaan liggen. Uit de kassa werd de dagop brengst van 1200 euro weggenomen. De slachtoffers kon den slechts verklaren dat het om donkere overvallers ging. De officier haalde het bewijs uit de verklaringen van getuigen dat de Terneuzenaar had opgeschept over de overval. De advocaten A. Sol en A. Bals bepleitten vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. Daarnaast kraakte Sol het onder zoek. Hij verweet een rechercheur vooringenomenheid. Of de rechter die aantijging in zijn vonnis heeft meegewo gen, is niet duidelijk. De Terneuzenaar kreeg nog 28 uur werkstraf opgelegd wegens bezit van vijf gram cocaïne en een nepwapen. door Harmen van der Werf KRUININGEN - Het aan de Nis- sevveg in Kruiningen gevestigde bedrijf Rijnhout Onions mag uien gaan aanvoeren van andere leveranciers. De naast Rijnhout gevestigde uienhandel van H. B. Jansen heeft niet het exclusieve recht uien aan Rijnhout te leve ren, heeft de rechtbank in Mid delburg gisteren bepaald. Rijnhout Onions dat uien ver werkt tot gefrituurde uitjes en tot uienringen, nam vorig jaar het Kruiningse bedrijf Delizza over. Delizza, gedeeltelijk eigen dom van uienhandel H. B. Jan sen, was failliet gegaan. Bij de overname werd afgesproken dat Rijnhout Onions uien zou blij ven betrekken van Jansen. Tot voor kort gebeurde dat ook zo, maar vanwege uitbreiding van de capaciteit wilde Rijn hout eveneens uien van anderen dan van H. B. Jansen gaan ge bruiken. De uienprijzen op de vrije markt zijn door overpro ductie ook erg laag, maar dat is aldus eigenaar C. Rijnhout niet de voornaamste reden. „Wij groeien gewoon erg hard", zei hij gisteren. „Hadden we bij de overname drieëndertig werkne mers in dienst, nu al vijftig." Jansen weigerde Rijnhout ech ter het gebruik van de stortbun- ker en kantelaar voor aanvoer van uien van anderen. Rijnhout stapte daarop naar de recht bank in Middelburg, omdat Jan sen naar zijn mening niet het ex clusieve recht heeft op de leve ring van uien. „Wij hebben wel afspraken gemaakt over de aan voer van een groot volume via Jansen, vele duizenden tonnen. Wij houden ons daar ook aan, maar willen tevens van anderen uien kunnen betrekken." De Middelburgse rechter heeft gisteren Rijnhout gelijk gege ven. Jansen mag Rijnhout niet meer het recht ontzeggen van de stortbunker gebruik te maken. Die bevindt zich op het terrein van Jansen, maar maakt, aldus de rechtbank, onlosmakelijk on derdeel uit van de fabriek. Te vens moet Jansen vrachtwagens voor Rijnhout Onions toelaten, dit allemaal op straffe van een dwangsom van 10.000 euro voor elke overtreding, met een maxi mum van 250.000 euro. „Ik ga met mijn cliënt overleg gen wat te doen", liet advocaat Jan Sneep uit Bergen op Zoom weten namens Jansen. „Moge lijk gaan we in hoger beroep." Rijnhout wil zo snel mogelijk de onderlinge verhoudingen weer normaliseren. Hij wilde dan ook niet van overwinning spreken. „Want", zei hij, „ik heb een bloedhekel aan ruzie." MIDDELBURG - Voor een mis lukte overval op een tabakszaak in Middelburg is gisteren een 23-jarige man veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en 120 uur werkstraf. De man vertelde op de zitting van de politierechter dat hij de overval pleegde met de bedoe ling gepakt te worden. „Waar om bent u dan gevlucht", vroeg politierechter G. van Unnik. „Dat was een paniekreactie", reageerde hij. De man had op 15 september een verkoopster van de sigarenzaak bedreigd. „Geef het geld uit de kassa", had hij geroepen. Het bleef bij een po ging. De verdachte zei dat hij aandacht wilde voor zijn gok- en cocaïneverslaving. Onlangs ging het in het poli tiek café te Middelburg na tuurlijk over het nieuwe A-theater. In de pauze werden er aan de bar gekscherend wat nieuwe namen voor het theater geop perd. De volgende morgen vond de opruimploeg op de bar een bierviltje waar op ge krabbeld stond: wAter-thea- ter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31