De Slegte is bijna een merknaam h m. Casper Hobbes 0AF/ Handelaar in tweedehandsboeken opent 31ste winkel SUPER SINT SALE Muziekdoos dansende bij/kever nü 5,95 HET KINDERPALEIS Badwater puzzel Heer Bommel en de Blijdschapper recept Rookworst van slager Bart O 2 Os J|»nr Tti iHiillM weer Adjunct-directeur Richard Dorstijn van De Slegte. foto Mare Bolsius/GPD door Henk Mees Al bijna honderd jaar han delt De Slegte in boeken en nog nooit is er een vestiging ge sloten. „Elke winkel is een suc ces", vertelt adjunct-directeur Richard Dorstijn, rechterhand van directeur/eigenaar Jan-Ber- nard de Slegte (43). In Den Bosch is vorige week de 31ste zaak van De Slegte ge opend. Dik 60.000 boeken staan of liggen daar in een winkel met een oppervlakte van 520 vier kante meter. De helft van de boe ken is tweedehands en komt voor een groot deel uit particu lier bezit. De rest is restant van de uitgevers, de 'ramsj', die na drie jaar mag worden gedumpt. De Slegte is bijna een merk naam geworden voor het goedko pere en tweedehands boek. „Onze naamsbekendheid onder de beroepsbevolking ligt op 78 procent", zegt Dorstijn. Hij denkt dat De Slegte een begrip in de boekenwereld is geworden door weinig te sleutelen aan de formule. „Elke winkel wordt op dezelfde wijze ingericht en werkt op dezelfde manier. De restantpartijen van uitgevers worden centraal ingekocht. Tweedehands koopt elke vesti ging zelfstandig in." Vier generaties De Slegte waak ten en waken over de formule. Dorstijn: „Uit onderzoek weten we dat de klanten stilte en over zicht verwachten. Onze klanten snuffelen graag, zijn doorgaans zelfstandig, maar willen ook ser vice als ze dat nodig hebben." Eigen boeken Het aantal werknemers be draagt 340, de omzet is geheim. De Slegte haalt zijn omzet behal ve uit de boekwinkels ook uit de uitgeverijen Elmar (bekend van onder meer reisgidsen) en Atri um (autoboeken), die beide on derdeel zijn van het bedrijf. „Die uitgeverijen leveren ook boeken aan andere boekhan dels, maar ze bieden ons de mo gelijkheid om eigen boeken uit te geven, bijvoorbeeld over ge beurtenissen die aanspreken." Lange tijd hield De Slegte vast aan een minimumoppervlakte van 800 vierkante meter. „In Alkmaar en Veenendaal zijn we begonnen met kleinere win kels. Het blijkt dat we ook daar in de klanten kunnen bedienen zoals men dat bij ons is gewend. In Hilversum en Aalst, in Bel gië, hebben we winkels van 260 en 230 vierkante meter. In Den Bosch is de eerste verdieping ge vuld met tweedehands en anti quarische boeken. De particu lier kan er terecht om eigen voor raad te verkopen. Dorstijn: „We krijgen veel aangeboden uit par ticulier bezit, bijvoorbeeld wan neer opa overlijdt. Inkoop is een belangrijk deel van onze activi teiten. Vuistregels voor de prij zen die De Slegte betaalt, zijn er niet, zegt Dorstijn. Hij ontkent dat de verkoopprijs het drievou dige is van de kostprijs, zoals wel eens is gesteld. De Slegte koopt in oktober ook altijd aan op de Frankfurter Buchmesse. Dorstijn: „We kopen bij de standhouders boeken op die de uitgeverijen toch niet meer te rug willen nemen. Twee zeecon tainers met 122 pallets vol. Klan ten zijn daarop gespitst." GPD (Advertentie) x OP=OP Pottenmarkt 22. Middelburg. 0118-638351 fVlakbij Plein I940J „Heel vaak noodzaakt het besluit om in therapie te gaan iemand al afstand te doen van het idee dat hij gezond en stabiel is. Dit kan bijzonder moeilijk zijn, vooral voor mannen in onze cul tuur voor wie de bekentenis: 'Het is niet goed met me, ik moet iemand te hulp roepen die me kan vertellen wat er aan schort en wat ik erte gen kan doen', maar al te vaak gelijk staat met: 'Ik ben geen echte vent, ik ben een slappe, ver wijfde stumper.'." (Scott Peck, De andere weg). De Amerikaanse psychiater Scott Peck om schrijft een 'gezonde' depressie als de pijn die gepaard gaat met het loslaten van een illusie. Dit proces wordt gestuurd vanuit het onderbe wustzijn en bereikt, wanneer wij onbelemmerd kunnen verwerken en inzien, het bewustzijn voordat de depressie chronisch en bijgevolg pa thologisch wordt. Het bedrijven van psychotherapie is mijn vak. Meindert Inderwisch De angst een slappe, verwijfde stumper te zijn brengt me op mijn eigen spreekuur. Ik verzuim hulp in te roepen wanneer mijn somberheid mijn dagen begint te ontkleuren. Ik heb er voor geleerd, zo houd ik mijzelf voor. Het raadsel dat zich in mij roert moet ik zelf oplossen. Op deze manier vertraag ik de ontwikkeling helderheid te krijgen ten aanzien van wat ik met pijn en moeite loslaat. Wanneer het mij tenslotte daagt waar het wringt, ben ik nog steeds vol twijfel. Vooral wanneer het de beëindiging van een rela tie aangaat kan ik letterlijk radeloos worden. Mijn persoonlijke verantwoordelijkheid daarin nemen, leidt tot een complexe vervlechting van verschillende neurotische patronen. Mijn intuï tie negeren en hopen dat de tijd mij andere in zichten verschaft is er een van. Net als de niet te beteugelen angst de ander dermate te verwon den dat herstel onmogelijk is. Zo verplaats ik mijzelf in de dubieuze dimensie van de almacht. Wat evenmin helpt is mijn fanta sie over de mogelijke furie van de versmade vrouw. Een diepe, infantiele wees voor het ar chetype van de heks. Vanuit deze vervormingen schaad ik niet alleen mijzelf, maar vooral de an der en dat is mij kwalijk te nemen. De Britse his toricus C. Northcote Parkinson (1909-1993) schreef daarover: „Uitstel is de dodelijkste vorm van ontkenning." Wanneer ik mijzelf begin te onttrekken aan de relatie en feitelijk afscheid neem, ontstaat een langdurig en diffuus rouwproces waarvan de sig nalen uiteindelijk mijn geliefde en mijzelf berei ken. Daar ligt het snijpunt waar de onthulling van mijn gevoelens plaats moet vinden. Ik mag mijn beminde niet in een beschamende, passieve positie brengen. De verwarring en onheilsgevoe- lens die ik zaai, dienen gesmoord te worden met wat op dat moment voor mij de waarheid is. Tom Waits zegt over dit heilige begrip: „De waarheid is oninteressant, honden pissen erte gen." En dat is wat er met mijn waarheid gebeurt. Te gen de tijd dat ik mijn verloofde verwittig, ben ik verstrikt in mijn onvermogen pijnloos transpa rant te worden. Met mijn getalm heb ik alle rech ten verspeeld op een gedeeld verdriet. En zo verword ik tot een laffe lui die van haar hield en houdt, die de kinderen in zich bewaart wanneer het badwater weg gutst. Horizontaal: I. Volksoverlevering; 4. bemanning; 8. aansporing; 10. eenheid van lichtgevoeligheid; II. nogmaals; 13. circa; 15. boom; 16. legerrang; 17. muziekterm; 20. onstuimig; 21. rivier in België; 22. alleenheer ser; 24. aartsbisschop (Lat. afk.25. etc.; 26. voegwoord; 28. bijbelse figuur; 29. water kering; 32. mannelijk dier; 34. meer in Kazachstan; 35. kam- peerverblijf. Verticaal: 1. Pleisterkalk; 2. spil; 3. bevel; 5. dwarsmast; 6. boom; 7. elektrische eenheid van ver mogen; 9. song; 11. verband; 12. filosoof; 14. dor (Fr.); 16. kansspel; 18. Spaanse uitroep; 19. nieuw; 23. luchtband; 24. rivier in Italië; 27. abuis; 30. soort slee; 31. familielid; 32. muzieknoot; 33. voegwoord. Op elke regel twee woorden invullen. Twee of meer eindlet ters van het eerste woord zijn meteen de beginletters van het tweede woord. Horizontaal: 5. Met drank en vis in gang gezet (7); Volgens de letter een Italiaanse auto (4); 6. In de boot trappen (8); Op het oog geslagen (4); 7. Zekering van verdienste? (8); In de familie wordt hij niets ouder (3); 8. Gesneden vogels (5); Het vastzetten van geld (7). Verticaal: 1. Dans in deze kleding! (6); Auto om te stelen (5); 2. Ballenjongen (7); Beest om aan te klampen (5); 3. Die lange slungel heeft een relatie met een godheid (6); Sluimerend muziekcafé (6); 4. Zo bezuinigen dat soldaten gedrild worden (8); Schrijf eens aan een lichaam (4). Begin bij vakje 1. Bij elk volgend cijfer begint een nieuw woord. De laatste letter van een woord is telkens de eerste letter van het volgende woord. Bij goede invulling, is in de licht gekleurde vakjes een woord te 1. Lichtkring rond zon of maan; 2. rivier in Venezuela; 3. hoofd lezen. v.e. klooster; 4. uitstekend deel van een gebouw; 5. lusthof. Oplossingen van gisteren: Citaat: Brood, krent, strook, gewas, prent, fruit, zetel, gevoel, ranja, kwark, tapijt, sport, speld, gelijk. Het citaat is van G. Knuth: "iedereen wil oud worden, maar niemand wil het zijn". Cryptogram: Horizontaal: 1. Tropen; 7. drive; 8. ernst; 9. april; 10. amer; 11. draken; 12. sal- Verticaal: 2. Reeel; 3. plenum; 4. nestor; 5. adda; Toevoegen: Soepketel. Kraak de Code: 1-2-12-0-4 viermaal; 10. anna; 11dis. Puzzelland Later op de avond klaarde de lucht wat op en een vale maan scheen door de verwaaide regenwolken. Tom Poes, die de hele dag in huis gezeten had, besloot een eindje te gaan wandelen; en met dat plan sloeg hij een verlaten land weg in die langs het oude kerkhof voerde. Tot zijn verba zing zag hij dat daar iemand rondliep. „Maar dat is heer Ollie!" zei hij tot zichzelf. „Wat doet die hier op deze tijd van de dag? Óm acht uur heeft Joost het eten altijd klaar..." Gedreven door nieuwsgierigheid liep hij het vervallen toe gangshek binnen en bleef in de schaduw van een zerk staan. Heer Bommel had hem niet in de gaten; hij ging ge heel in zijn bezigheden op en liep gebogen door het maan licht, dat vreemde schaduwen over de grond wierp. Ten slot- sa van pie. y KHT m. macht SCHoMMtL af. MMKTOT JEMNPE Wie slager Bart was weet ik helaas met meer. Ook niet waarom ik het recept ooit samen stelde. Wel krijg ik nu al jarenlang de vraag voorgelegd om een herhaling van het recept. In de versie van vandaag met slechts heel weinig zout en geen peper. Ik meen namelijk dat de rookworsten in ons land vrijwel allemaal, ook die van de echte ambachtelijke slager, te veel zout bevatten en te sterk gekruid zijn. Hoofdgerecht voor 2 - 3 personen: 650 - 750 gram aardappelen (vastkokers); zout; 1 runder-rookworst, ca. 250 gram; 2 grote uien, grof gesnipperd, 2 grote zacht- zure appels (goudrenetten), grof gesnip perd; 60 gram boter; 1/2 tablet voor groen ten- of runderbouillon; ca. 4 eetl. droog kruim van wit- en/of bruinbrood. Kook de aardappelen in ca. 18 minuten net niet helemaal gaar. Laat ze in een vergiet, uitlekken, afkoelen en opdrogen. Snijd ze daarna in plak jes. Laat de rookworst in water dat tegen de kook aan wordt gehouden gedurende 10 minu ten wellen. Laat de worst daarna afkoelen en op drogen. Trek er vervolgens het vel af en snijd de worst in niet al te dunne plakjes. Verhit een koekenpan en laat de helft van de bo ter smelten. Wacht tot het schuim begint weg te trekken. Bak de plakjes worst er niet langer dan 1 minuut aan elke zijde in. Leg de gebakken plakjes op een groot warm bord. Breng in een pannetje 2 1/2 deciliter water aan de kook. Laat de helft van een bouillontablet er in oplossen. Verhit het in de koekenpan resterende bakvet opnieuw en schep de uien- en appelsnippers er door. Laat alles, onder voortdurend omschep pen, 2 minuten zachtjes bakken. Neem daarna de pan van de warmtebron Beboter een ovenvaste schaal. Bedek de bo dem van de schaal met 1/3e deel van de aardap pelplekjes. Schik de helft van de worstplakjes er Vooruitzichten weer vrijdag zaterdag a, zondag maandag max. 7° 8° 8° 6° min. 2° 6° 5° 3° wind ZW 4 W 4 NW 4 NO 4 Zon Maan s~\ v' Toonder Studio's Nautisch bericht Er waait een matige zuidenwind, 3 Beaufort. Vooral vanochtsi is het zicht matig, lokaal slecht. Watertemperaturen 9 graden te liet hij zich op handen en knieën neer op het natte gras en begon in de aarde te woelen. „Heer Ollie!", riep Tom Poes, naar voren stappend. „Wat doet u?" Heer Bommel slaakte een gesmoorde kreet en liet het plant je dat hij geplukt had vallen. Een ogenblik was hij geheel verstijfd van schrik doch toen hervond hij zijn tegenwoor digheid van geest, „lkkik. Ik eh... ik z-zoek k-kruiden", sta melde hij. „Heel ge-gewoon! Waarom 1-laat je me zo schrik ken, jonge vriend? Weet je wel, dat zoiets gevaarlijk is? V-vooral op zo'n kerkhof, waar allerlei onbekende gevaren kunnen dreigen, als je begrijpt wat ik bedoel! En bovendien is het eigenlijk geheim wat ik doe! Dat staat in het boek, en daar houd ik mij aan!" Waterstanden donderdag 25 november Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. vrijdag 26 november Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. door Bill Watterson HET 15 MOEILIJK KEUÓIEU5 TE ZIJN AL5 0EPAAU7E MEN5EN NOOIT POOK PE ÉHJK5EM WOKPEN ÓETK0EFEN. Hans Belterman op en spreid er de helft van het uien- en appel mengsel zo gelijkmatig er over uit. Leg er de helft van de resterende aardappelplakjes op en verdeel de rest van de worstplakjes er over. Spreid er daarna de rest van het ui- en appel mengsel over uit. Dek alles af met het restant van de aardappel plakjes. Schenk de bouillon er over en bestrooi alles met het broodkruim. Leg er hier en daar een flintertje boter op. Plaats de schaal in het midden van de tot 200 graden voorverwarmde oven. Reken op een oventijd van 25 minuten of zolang tot op het ge recht een fraaie goudbruine korst is versche nen. Presentatie: dien het gerecht in de ovenschaal op. Verdeel het gerecht aan tafel over voorverwarmde bor den. Een kleine gemengde groene salade sluit er goed bij aan. Hoog uur cm 0.56 223 1.15 244 0.26 215 0.55 171 2.16 145 2.32 170 2.46 180 1.45 261 2.32 174 water uur cm 13.06 221 13.25 243 12.38 214 13.05 167 14.26 141 14.45 165 15.01 172 13.58 254 14.46 167 Hoog water uur cm uur cm 1.35 226 1.51 247 1.06 219 1.29 173 2.56 144 3.15 169 3.32 178 2.26 262 3.16 171 13.46 229 14.02 252 13.17 223 13.41 175 15.05 146 15.28 171 15.46 176 14.36 261 15.25 171 S) PZC/Meteo Consult Nabij de vleugels van een hogedruk- Door: Tom gebied beleven we vandaag een rus tige, zonnige, maar ook koude dag. Ook komende nacht vrij koud, maar het weer gaat geleidelijk veranderen. Vrijdagvtf( er enige regen vanuit het westen en wordt het minder koud, e Giste ren ochtend waren de temperatuurverschillen in de regioea groot. In West-Brabant vroor het hier en daar meer dan 3 grad-:i\ in Zeeland lag het kwik op veel plaatsen net iets onder nul,main tl de meetpost Vlissingen, alwaar een zwak windje vanaf het nog warme water van de Westerschelde woei, werd het niet koud1 j ruim 6 graden! Vanochtend zullen wellicht dezelfde temperatui verschillen in de regio optreden, maar gemiddeld gesprokenö op de meeste plaatsen een graadje kouder zijn dan afgelopen nacht. Er volgt een prachtig zonnige dag, maar de hier wezige mistbanken zullen pas in de loop van de tweede helft oplossen. Bij een zwakke tot matige zuidelijke wind word:* vanmiddag 5 a 6 graden. Vanavond koelt het minder snel af dan gisterenavond. De wind wakkert namelijk aan en vanuit het westen trekt er bewolking binnen. Alleen in West-Brabant komt het nog tot een graadje vorst, maar van nacht gaat het kwik oplopen. Morgen overdag is het meest bewolkt en volgt er enige regen. Bij een matige tot vrij krachtige zuidwester wordt het 's middags 7 a 8 graden. Gedurende het weekeinde blijft het licht wisselvallig en vooral 's nachts is het tamelijk zacht. Vanaf maandag draait de wind naar noordoost, wordt het droog en zonniger en weder- verwachte voor om wat kouder. donderdag 25 november 2004 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied Europa: Rustig lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen 7' matige regen zware tegen In Noord-Europa blijft het stug doorwinteren. Op de Britse den wordt het vanuit het westen wisselvalliger met vanda l) regen in Ierland en Schotland, maar morgen ookelderse buien. Met 9 tot zelfs 13 graden blijft het er zacht. tinent is het rustig herfstweer met 's nachts op veel plaa'^ lichte vorst. In Frankrijk is het zachter met in de zuidelijke ten temperaturen tot rond de 15 graden. Ook in Spanje en Portugal is het aangenaam weer met veel zon en aand® temperaturen van 18 tot 20 graden. Ook in Italië Sver^ zon, al is het met 10 tot 15 graden iets frisser. De Alpen"9» prachtig in de zon. In Griekenland en Turkije is het vrij kou vandaag nog enkele buien. O 20 VERWACHTING VOOR DONDERDAGMIDDAG 25 NOV^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2